I Paalzitters (nog) in opperbeste stemming üIDEN Bromfietser in Alphen aangereden Verhoging £<ïan dijken £ooral nodig n Zuid- lolland Alle goede dingen bestaan in drieën. S4*£eïcL*eöowurnt Toch kettingen voor autovrij plein rond de Grote Kerk Rijnsburg viert week lang Oranjefeesten Paardenmarkt weer druk bezocht in Voorschoten QeidóaQowuvnt DONDERDAG 28IUU 1983 PAGINA 5 leid voor filiaal ibliotheek Katwijk ITWIJK Voor de inrichting van het bibliotheekfiliaal "prnes/Rijnsoever wordt de gemeenteraad morgen een krediet irraagd van een half miljoen gulden. Het gebouw aan de Pier straat wordt in augustus, na de bouwvakvakantie, opgeleverd hoewel het dan nog niet direkt aan het bibliotheekbestuur \ild -r"dt over6edra8en ZJd het pand toch moeten worden aange- n «iM* tyP!pr de feitelijke inrichting, de aanschaf van meubilair, stellin- jV? I. balie en dergelijke, is 160.000 gulden uitgetrokken terwijl tip overige inventaris en documentatiematerialen respectievelijk if 00 en 15.000 gulden vragen. De grootste post is de aanschaf Df>1 ^50 boeken die begroot worden op 305.000 gulden. De j dscommissie voor financiën is inmiddels met het totaal beno- r~ de bedrag van 500.000 gulden akkoord gegaan. Verwacht rdt dat het bibliotheekfiliaal tegen het eind van 1983 geopend en(i worden. Bloemschikkers gezocht NOORDWIJK Voorafgaand aan het Rijns- burgs Bloemencorso zullen zaterdag 6 augustus kinderen op met bloemen versierde fietsen de route in Noordwijk rijden. Het Bloemencomité in de badplaats is al druk bezig met de voorbe reidingen, maar zit nog verlegen om enkele bloemschikkers of -schiksters. De kinderfietsjes worden die zaterdagmorgen opgetuigd in de hal van Groeneveld Lind- hout aan de Gooweg tussen acht en elf uur. Ie dereen. die wil komen assistererl, kan bellen met Cees Selhorst. telefoon 01719-15177. Kinde ren tot 12 jaar die mee willen fietsen, kunnen zich opgeven bij het warenhuis Jan van Kan aan het Palaceplein of bij de Gebrs. van Abs- woude aan het Rederijkersplein. Het Bloemen comité zorgt voor de bloemen en het versier- materiaal. Kamervoorzitter opent Rijnsburgs Bloemencorso RIJNSBURG De voorzitter van de Tweede Kamer, D. Dolman, opent vrij dag 5 augustus om vier uur het Rijns burgs Bloemencorso. Dat gebeurt in de hallen van de veiling Flora, waar de praalwagens een dag voor ze door de streek gaan rijden, staan opgesteld. Het 37ste Rijnsburgs Bloemencorso gaat tra ditioneel op de eerste zaterdag in au gustus. in dit geval 6 augustus, door Rijnsburg, Leiden, Oegstgeest en Noordwijk rijden. Een dag tevoren wordt iedereen in staat gesteld al een blik op de wagens te werpen in de vei linghal. Het corso rijdt dit jaar onder het motto „Bloemen bij elk (sportfes tijn". ALPHEN AAN DEN RIJN Een 17- jarige bromfietser uit Waddinxveen is gewond geraakt toen hij gistermiddag door een auto in Alphen werd aangere den. De brommer reed rechtdoor op de Prins Hendrikstraat. Een 46-jarige Al- phense automobiliste reed met haar wagen rechtsaf het fietspad op naar Hoogvliet. Daarbij reed ze de brommer- bestuurder omver. Het slachtoffer moest in het Rijnoordziekenhuis wor den behandeld. 'ken f-m pN HAAG Minister nit-Kroes (Verkeer en jaterstaat) heeft in een )ta aan de Tweede Ka- er aangegeven waar vol- ins haar de zeedijken het irst verhoogd moeten orden. Het gaat om die jken die nog niet op eltahoogte zijn gebracht, totaal zo'n 284 kilome- r. De werken dienen in [190 klaar te zijn. De kos- in zullen tot 1990 nog lim 1,6 miljard gulden ïrgen. dijken kunnen allemaal op iltahoogte worden gebracht I de Unie van Waterschap- in besloten heeft dit jaar 75 iljoen gulden aan het rijk tor de werken voor te schie- In de jaren 1984-1986 eft het rijk zelf per jaar 75 iljoen gulden extra aan de ïrsterking van de zeedijken t. Voor Zuid-Holland houdt t in dat in 1984 onder meer n het gedeelte aan de keers- is te Vlaardingen en van de jk De Kulk tot het gemaal jn cstland gewerkt zal worden. tste *984 zal voor 155 miljoen Tj^. llden aan de dijken uitgege- datin worden waarvan het 'een 00tste deel, 82 miljoen gul- in. naar Zuid Holland gaat. an alle werken die nog voor 90 uitgevoerd moeten wor- ïn en die ruim 1,6 miljard llden zullen vergen, ligt het tooiste deel in Zuid Holland. b die provincie zal van de 1,6 ^"liljard gulden, ruim de helft 1Cesteed worden. et gaat in vrijwel alle geval- n om de meest onveilige jkvakken in ons land waar- j de kans op overstromingen eens in de honderd jaar ordt ingeschat. De bestaande Zyl jken zijn vaak in slechte jat terwijl een tweede water- r~ 'ring vaak ontbreekt. Bij 'erstromingen zullen in de eeste gevallen veel gronden iderlopen met aanzienlijke hade. Vooral in Zuid Hol- nd zijn de gebieden achter dijken dicht bevolkt. De jken waaraan in die provin- e tot aan 1990 gewerkt moet prden zijn: _j Rijnland (uitwateringssluis Katwijk, zeewering Kat wijk). - Delfland (sluis oude ha ven Vlaardingen. Maas- dijk.dijk Oude haven Vlaardingen - station Vlaardingen Oost, dijk De Kulk - gemaal West- land in Hoek van Hol land, dijk keersluis - Boonerhaven Maasluis, zeewering Vlugtenburg in 's Gravenzande - Oc- kenburg te Den Haag), Hoos i AC NOORDWIJKERHOUT De stemming zit er bij de paalzitters in het Oos- terduinse Meer in Noord- wijkerhout na een dag en een nacht nog aardig in. Ans Pompe heeft even zit ten punniken en een paar anderen hebben gevist, maar verder wordt de tijd doorgebracht met praten en wuiven naar de familie en de bekenden. Volgens kampioene Corina Koet sier, die op het strand stond toe te kijken, heb je op de palen gewoon ner gens zin in. „Ja, een paar minuten haken of lezen, maar dan ga je weer niets zitten doen. Zitten kijken naar het publiek, dat dan weer terugkijkt. Het heeft veel weg van aapjes kij ken. Vorig jaar zei Jan Poolman: „Alleen de pin da's ontbreken nog"", al dus de kampioene. Deel nemer Leo Wijnands kan dat beamen. „Als we ons voer krijgen, voel ik me net alsof ik op een apenei- land zit", zei hij vanmor gen in een opperbeste stemming. De nieuwe recordhouder bij de heren heet Pim Vossestein. Hij bracht het record vorige week in Vinkeveen op 102 uur en een kwartier. Een groep paal zitters die nu van de partij zijn in Noordwijkerhout, is in Vin keveen gaan kijken toen de paalzitters 70 uur op hun De laatste deelnemer neemt plaats op de paal vlak voor het startsein. plaats zaten. Onder hen be vonden zich Frans Janssen en Koos Borst uit Noordwijker hout. Kampioen Bas Ouwe land was ook meegegaan. Vol gens zijn vrouw zit hij liever in het Oosterduinse Meer om dat je je daar tenminste af en toe even om kunt draaien van de toeschouwers af. In de smalle sloot in Vinkeveen staan de mensen aan twee kanten. Corina Koetsier be vestigde vanmorgen dat je die vijf minuten rust wel nodig hebt. Even moet je jezelf kun nen zijn. Overigens vindt ze het toch wel jammer dat ze het inschrijfformulier onmiddel lijk verscheurd heeft toen ze het opgestuurd kreeg. „Maar als ik ze over drie dagen zie zitten, denk ik dat niet meer," voegde ze er vanmorgen la chend aan toe. Ook Frans Jansen, die vorig jaar moest opgeven, weet al uit ervaring dat na een dag of twee de moeilijkheden begin nen. „De anderen willen me niet geloven dat vrijdagnacht de moeilijkste tijd begint. Maar ik heb ze gewaarschuwd", zei hij vanmorgen. De conditie van de paalzitters is nog goed, aldus de bevindin gen van het medisch team. Gemasseerd hoeft er nog niet te worden. De paalzitters hou den zich in conditie door wat oefeningen te doen. Het me disch team is van plan om ge organiseerd een soort ochtend gymnastiek te gaan geven aan alle paalzitters. Volgens een woordvoerder zijn er altijd mensen die te zeer stil blijven zitten. „Die zijn het stijfst als ze van de palen komen. Dat willen we dit jaar voorkomen. En het is natuurlijk leuk voor het publiek, om de paalzitters tijdens de ochtendgymnastiek aan de gang te zien." De publieke belangstelling is tot nog toe wat minder dan het voorgaande jaar. Bij het be klimmen van de palen gister morgen om half tien waren er veel toeschouwers, maar pas in de namiddag werd het weer ouderwets druk aan het Oos terduinse Meer. Op het strand heeft de fanclub van Bas Ou weland, de regerend kampioen uit Katwijk, een tent neergezet zodat er dag en nacht mensen aanwezig zijn om hem aan te moedigen. Ook al dag en nacht wordt een caravan met een zenbdstation van 27-MC'ers bemand. Ze hebben zelfs luis teraars in het diaconessenhuis in Leiden. Maar ook de echte kermis rond het paalzitten wordt ieder jaar groter. Alphense politie vindt eerste ringslang terug ALPHEN AAN DEN RIJN De Alphense politie heeft gis teren bij toeval één van de il legaal uitgezette ringslangen teruggevonden. Aan de Eiken laan trof de politie bij een 28- jarige Alphenaar behalve ille gaal opgezette vogels en een egel een uit Italië afkomstige ringslang aan. De Alphenaar wilde wel afstand doen van de dieren. Tegen hem is geen proces verbaal opgemaakt. De politie was een kijkje bij de man gaan nemen omdat er uit de buurt klachten van stanko verlast kwamen. Onder de op gezette vogels zat een noten kraker en een klapekster. De ringslang, die overigens nog wel leefde, was aan de Alphe naar gegeven door de man die begin deze week'in het nieuws kwam omdat hij ringslangen in Alphen heeft uitgezet. Drie prima tennisballen verpakt in een handige koker, krijgt u cadeau voor het aanbrengen van een nieuwe abonnee voor deze krant. noteer m.i.v. de Leidse Courant. gav«Adres_ Postcode/Plaats tteri Betaald wordt: 0 per maand met automatische afschrijving van bank/girorekening,nr: ®'J 0 per kwartaal >or(j Stuur een set tennisballen naar: nle,;Naam lujAdres_ -Telefoon- jns(*Postcode/Plaats notStuur deze bon in open envelop-geen postzegel plakken- naar: ^Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2500 VD Den Haag nb. Indien daartoe aanleiding bestaat, kan een verzoek om een jabonnement wonden geweigerd. ^(^2 NOORDWIJK Het plein rond de monumen tale Grote Kerk van Noordwijk-Binnen is defi nitief auto-vrij gemaakt. Enige tijd geleden werden reeds de hardstenen sier- paaltjes geplaatst en on langs zijn deze met kettin gen onderling verbonden. Bij gebruik van het kerk plein voor evenementen, kan de gemeente de ket tingen verwijderen. De afzetting en speciaal de gekozen uitvoering, is een aanwinst voor de historische omgeving van het dorpscen trum. Het uit de 13e en 14e eeuw daterende bedehuis komt door het autoloze plein beter uit. De afzetting heeft de gemeente Noordwijk 10.000 gulden gekost. Eigen lijk zou nu ook de grond- strook aan de oostzijde van de kerk onder handen moe ten worden genomen. Dit terrein „dient" nu als hon dentoilet. Met de afzetting is een ty pisch staaltje dorpspolitiek afgesloten. Ruim een jaar ge leden werd in de gemeente raad lang en diepzinnig over de afpaling van het kerk plein gedebatteerd. Een meerderheid van de gemeen teraad voelde er toen niets voor tien mille uit te geven voor sierpaaltjes en kettin gen om het plein autovrij te krijgen. De opponenten te gen het collegevoorstel von den, dat dit doel ook bereikt kon worden door het plaat sen van borden en streng po litieoptreden tegen overtre ders. Het CDA, dat het auto vrij maken van het kerk plein hoog in het vaandel had, vreesde moeilijkheden met het plaatsen van alleen verbodsborden omdat een gedeelte van de grond van het kerkplein geen eigendom is van de gemeente maar toe behoort aan de kerkvoogdij van de hervormde gemeente. Bovendien wekte de sierbe strating de indruk, dat op het plein parkeervakken waren aangebracht. Tijdens de dis cussie liepen de gemoederen hoog op en men verweet el kaar de wet niet te kennen. Uiteindelijk werd het voor stel van het college van B en W tot het aanbrengen van een afzetting met acht tegen negen stemmen verworpen. Men volstond met het instel len van een parkeerverbod. Wat er daarna op de kron kelpaden van de politiek is voorgevallen is onduidelijk. Wel kwam een goed jaar la ter het afzettingsvoorstel op nieuw aan de orde. Nu werd het zonder commentaar aan genomen. De nieuwe afzetting op het kerkplein. Inbraak bij grill-room ALPHEN AAN DEN RIJN Bij de Alphense grill-room Ta bor is in de nacht van dinsdag op woensdag ingebroken. Daarbij is voor ongeveer 3000 gulden aan geluidsapparatuur meegenomen. Ook verdwenen 24 blikjes bier. De dorstige ge luidsfanaten kwamen bij de grill-room aan de Concertweg binnen door een raampje aan de achterkant van de zaak in te drukken. De eigenaar ont dekte de kraak gisteren. Wielrijdster aangereden VOORSCHOTEN Een 54- jarige vrouw uit Leiden is gis termiddag gewond geraakt toen zij in Voorschoten door een auto werd aangereden. De vrouw reed even voor vier uur op de kruising Wijngaarden- laan en Juliana van Stolber- 'glaan. Een 55-jarige automobi liste uit Voorschoten kon de fietser, die geen voorrang ver leende. niet ontwijken. Het Leidse slachtoffer moest naar het Academisch Ziekenhuis Leiden worden overgebracht met een hoofdwond en een ge kneusde pols. Man levens gevaarlijk gewond na mislukte ontvoering KATWIJK/WASSENAAR Een 34-jarige man uit Den Haag is gisteravond levensge vaarlijk gewond geraakt toen hij met zijn bus kantelde op Katwijkseweg in Wassenaar. Hij is met een schedelbasis- fractuur opgenomen in het Academisch Ziekenhuis in Leiden. Eerder op de avond had de man op de Zeeweg in Katwijk getracht een Katwijks meisje te ontvoeren. De Hagenaar probeerde het meisje in zijn auto te sleuren. Hij werd daarbij echter ge stoord door een aantal passan ten. De Hagenaar sprong in zijn bus en vluchtte richting Wassenaar. Zijn signalement werd door de Katwijkse politie door gegeven aan de politie Wassenaar. Op de Katwijkse weg reed de man vermoedelijk •door te hoge snelheid een ver keersheuvel op, ramde twee lichtmasten, de auto sloeg een paar maar over de kop en de man werd uit de auto geslin gerd. Toen de gealarmeerde politie ter plaatse arriveerde, bleek het om de man te gaan, die in Katwijk had geprobeerd een meisje te ontvoeren. RIJNSBURG De traditionele Oranje-feesten in Rijnsburg gaan maandag van start. De feestelijkheden, die vijf dagen duren, beginnen met de opening van de Oranje-Rijnsburg-expositie en worden besloten met het Rijnsburgs Bloemencorso. Voor de beste inzending voor de Rijnsburg-Oranje Expositie is er de „Zilveren Penseel". De expositie in de hal van het raad huis is maandag, dinsdag en vrijdag open van zeven tot negen uur 's avonds, donderdag van tien tot twaalf en van twee tot vier uur. en zaterdag van half tien tot elf uur 's morgens. De hele week staat Rijsnburg bol van activiteiten in het kader van de oranjefeesten met als een van de hoogtepunten een vol leybalwedstrijd tussen leden van de gemeenteraad en gemeente ambtenaren, de politie, de toneelgrop 't Centrum en het bestuur van de Oranjevereniging. Andere opvallende activiteiten zijn een simultaan damwedstrijd met Ton Sijbrands, de gebruikelijke wielerrondes, het kindercorso, een ringrijderij met voorgespan nen wagens, de Bloemen Rolstoelmarathon, de taptoe, het Rijns- burgse Boys Festival en natuurlijk het Rijnsburgs Bloemencorso. Aan de taptoe doen de volgende verenigingen mee: muziekvere niging Concordia uit Leiden, show- en drumfanfare DVS uit Katwijk, Majorettes Florinettes uit Rijnsburg, tamboer- en trom petterkorps Jong Flora Band uit Rijnsburg en de show- en drumfanfare Flora Band uit Rijnsburg. Op het sportpark Mid- delmors wordt de Dik voor mekaar-show gehouden en de voet balwedstrijd tegen Volendam. De opbrengst van dit spektakel komt geheel ten goede aan het ontwikkelingsproject Ntonda in Malawi (Centraal Afrika). Het programma ziet er als volgt uit: MAANDAG 1 AUGUSTUS 17.00 Opening Rijnsburg Oranje Expositie in het raadhuis. 18.30 Junioren-viswedstrijd in het Oegstgeesterkanaal. 19.00 Volleybalwedstrijd met gemeenteraadsleden in het Westerpark. 19.45 Schaakwedstrijden in het Denhuis aan de Voorstraat. 20.00 Simultaan dammen in de Hoftuin met Ton Sijbrands. 20.30 Klaverjaswedstrijden in De Voorhof. DINSDAG 2 AUGUSTUS 16.00 Opening kermis in de Hoftuin. 18.00 Rondgang DWS op wielerparcours Frederiksoord. 18.30 Wieler-jeugdronde 10-13-jarigen start Nassaulaan. 19.00 Wielerjeugdronde voor 14-16-jarigen. 19.30 Wielerrondes dames en veteranen. 20.00 Burchtronde (finale). 21.30 Prijsuitreiking wielerrondes 't Kraaienest. 19.45 Bloemencorso bridge-drive in De Voorhof. WOENSDAG 3 AUGUSTUS DONDERDAG 4 AUGUSTUS 09.30 Samenzang voor het raadhuis 09.15 Kindercorso. Start vanaf veiling Flora. 10.00 Braderie langs de Vliet N.Z. 10.30 Koffiedrinken voor bejaarden in De Avondzon. 11.00 Prijsuitreiking kindercorso voor het raadhuis. 13.30 Tobbetje steken voor het raadhuis. 14 00 Ringrijderij met aangespannen paarden in de Graaf Florislaan. 16.00 Kussengevecht voor het raadhuis. 19.30 Touwtrekken voor het raadhuis. 21.00 Lampionoptocht Start achterzijde raadhuis. VRIJDAG 5 AUGUSTUS 18.30 Start wandeltocht achter het raadhuis. 19.30 Recordwedstrijden voor het raadhuis (beschuit eten. paraplu hangen, trompet blazen, appel schillen, accu tillen, snelrekenen, autoband wer pen. langzaam fietsen, kersepit spugen, speelkaart werpen). 21.30 Oranjebal in De Voorhof. ZATERDAG 6 AUGUSTUS 06.30 Senioren-viswedstrijd in Oegstgeesterkanaal. 09 45 Proloog Bloemen Rolstoelmarathon bij De Vliet. 13.00 Start Bloemencorso. 13.45 Zeskamp voor het raadhuis. 14 30 Dik voor mekaar-show op sportpark Middelmozs. 16.00 Voetbalwedstrijd Rijnburgse Boys I-Volendam op Middel mors t.b.v. Ondosa in Malawi. 20.30 Taptoe Rijnsburg voor het raadhuis. VOORSCHOTEN Natuur lijk staat op paardenmarkt dag het bekende huis-, trek en drafdier centraal, maar het paard is dan tevens aan leiding voor een dag onbe zorgd plezier zoals alleen op een dorp gevierd kan wor den. Voordat om tien uur de markt officieel door de bur gemeester, mr. P. Cannegie- ter, werd geopend met het plaatsen van het kruis aan het begin en einde van de markt op de Voorstraat, was de handel en wandel in en rond de paarden al enige uren bezig. Het is niet onwaarschijnlijk dat de laatste bezoekers aan de Bourgondische maaltijd gisteravond op de Voorstraat de eerste bezoekers aan de markt ontmoet hebben. Gis teravond was er mede door het gunstige weer een bijzon der gezellig sfeertje onder de bomen van de Voorstraat. De vierhonderd gereserveerde stoelen waren vrijwel steeds bezet en op de grote vuren konden de deelnemers aan de barbecue vlees braden en soms de eigen vingers bran den. Het aantal paarden neemt de laatste jaren af op de markt. Toch stonden meer dan hon derd paarden op de markt veelal als kijkgenot maar ook wel voor de handel, die vol gens kenners niet erg vlot tend was. De economische toestand, waardoor veel par ticulieren het houden van een paard voor de zoon of dochter te kostbaar zijn gaan vinden, is daarvan de oor zaak. Standwerkers Druk was het ook in de Schoolstraat, waar 18 stand werkers probeerden de vele kijkers en belangstellenden zaken van veel of weinig waarde aan te praten en daar veelal ook in slaagden. Tradi tiegetrouw zochten ook veel Voorschotenaren het hoger op en beklommen de 184 tre den van de dorpstoren, ge woon om even te kijken of om enige sfeerfoto's van vijf tig meter hoog te schieten, hetgeen overigens door het heiige weer wat tegen viel. Voor stoere mannen en kna pen was er weer het aloude koekslaan: met weinig klap pen door middel van een knuppel een taaie koek in twee stukken slaan. De vele kramen van haring, paling tot gereedschappen deden goede zaken. Vanmiddag werd op de Prins Bernhardlaan de kortebaan- draverij verreden en voor vanavond staat er een groot dorpsmuziekfeest op de Voorstraat op het programma met zang en dans. Voorscho ten is weer de gehele dag een dorp. dat eigenlijk veel te klein is om alle bezoekers te ontvangen.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 5