(talie staat in 4 A 1 miur en vlam Strijder voor onafhankelijkheid Papoea's vindt steun in Oceanië Modieuze hang naar het verleden "Rondje voor personeel NICOLAAS JOUWE WIL OVERLEG MET INDONESIË .Uitbreiding van censuur in Polen G,1fUITENLAND CcidócSouiant WOENSDAG 27IUU 1983 PAGINA 9 atifS wilde slechts 0 kernraketten JUSSEL Amerika heeft de Sovjet- jie in Genève voorgesteld het aantal inkoppen voor middellange afstand n beide zijden in Europa te beperken I vijftig. De Russen weigerden echter arover „serieus te onderhandelen", jus gisteren de Amerikaanse onder- ister voor Europse aangelegenhe- Richard Burt. zei dit in Brussel na afloop van een •gadering van de speciale overleg- ganibep van de NAVO. Hij voegde eraan bek dat de NAVO nog steeds vasthoudt 'anif1 plaatsing van de kernraketten als inisti onderhandelingen in Genève niet .jor het eind van dit jaar tot resultaat 1 u,HHpn Franse krantenmagnaat tart bewind Mitterrand PARIJS De conservatieve Franse kranten magnaat Hersant heeft deze week de strijd aan gebonden met de socialistische regering van Mitterrand. Ondanks een verbod van de overheid verhoog de Hersant gisteren de verkoopsprijs van zijn belangrijkste dagblad „Le Figaro van 3,70 tot 3,80 frank per nummer. Omdat hij zich met dit besluit niets aantrok van de geldende priisbe- heersing, kan Hersant nu worden veroordeeld tot maximaal twee jaar gevangenisstraf en een boete van ongeveer 200.000 gulden. De prijsver hoging van Le Figaro is overigens niet het eer ste conflict van Hersant met het bewind Mitter rand. Sinds de socialisten in '81 aan de macht kwamen, heeft de krantenmagnaat het her haaldelijk met hun aan de stok. Senaat stemt in met produktie MX-raket WASHINGTON De Ameri- kaanse Senaat is akkoord gegaan met de produktie van de eerste 27 MX-raketten. Eerder had ook het Huis van Afgevaardigen zijn fiat hieraan gegeven. De uitslag van de stemming in de Senaat bete kent een overwining voor presi dent Reagan, die vindt dat de MX kansen biedt op vooruitgang in de Amerikaans-Russische besprekin- ?en over strategische wapens in ienève. Het debat over de MX-raket in het Congres is overi gens nog niet afgelopen. In het najaar moet het voltallige Congres de besluiten van Huis en Senaat nog een keer bekrachtigen. Chin A Sen weer naar VS SCHIPHOL De voorzit ter van de Raad voor de Bevrijding van Suriname, ex-president Henk Chin A Sen, is opnieuw naar de Verenigde Staten vertrok ken om steun te verkrij gen voor zijn raad. Zo zal hij de komende dagen, naar zijn zeggen, onder meer besprekingen voeren met functionarissen van de Verenigde Naties en met vertegenwoordigers van de grootste Ameri kaanse vakbondsorganisa tie AFL-CIO. VS waarschuwen tegen olie-blokkade Iran WASHINGTON Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft Iran gewaarschuwd tegen een blokkade van de olietransporten uit de Perzische Golf. De VS, zo werd verklaard, voelen zich verplicht op te komen voor de vrijheid van de scheepvaart in de Golf. Onder presi dent Jimmy Carter werd in 1980 de doctrine opgesteld, dat de VS de Per zische Golf beschouwden als gebied van vitaal belang. Die leer is nog steeds van kracht, aldus een zegsman in Washington, die geen nadere gege vens wenste te verstrekken. „Oostduitse militairen zoeken naar schat van Goering" BONN Oostduitse soldaten zijn in een meer bij Berlijn op zoek naar de schat van generaal-veldmaarschalk Goering, een van de naaste medewer kers van Hitier. Dit meldde gisteren het Westduitse dagblad Bild. Goering zou aan het eind van de Tweede Wereldoorlog zijn verzame ling goud, platina, zilver, schilderijen en porcelein in een meer hebben laten zinken. De schat zou nu meer dan 100 miljoen gulden waard zijn. Volgens het Westduitse blad, dat overigens geen bronnen noemt, heeft de voor malige verslaggever van „der Stern", Gerd Heidemann de DDR een kaart gegeven waarop staat aangeduid waar de schat te vinden is. Weinberger naar Peking WASHINGTON De Amerikaanse mi nister van defensie. Caspar Weinberger, brengt eind septem ber een bezoek aan de Volksrepubliek China. Hij zal daar besprekingen voeren over ..onderwerpen van gemeenschappe lijk belang". Ver wacht wordt dat pre sident Reagan in het voorjaar van 1984 Peking zal bezoeken. INORME SCHADE DOOR HITTEGOLF: en^UAiVlL Otrl/UIL dijr 11 ■n| ïanj kom(Vervolg van voorpagina) aal OME Italië, nu al enige ndem geplaagd door een hitte- dlf, zou enige afkoeling on- k, ptrhand goed kunnen gebrui- >orvtn. Evenals vorig jaar beloopt 'heitj schade die direct of indirect ?con»t gevolg is van deze hitte in 'tsdif miljarden guldens. Grootste aatifcag vormen de branden die swijissen en agrarische gewassen te trnietigen. Vrijwel alle grote landen van Italië staan nu in and. Op Sardinië heeft de njg)litie een heel dorp voor het inisfe' oprukkende vuur moeten ien ttruimen en sommige stre- orcj'»n zijn geheel verstoken van estrfktriciteit omdat de leidin- indejn door branden zijn vernie- e jjgd. Er is zelfs één vuurfront >ren?n ruim honderd kilometer peleedte gemeten, t Bri k" pük Sicilië en Calabrië staan ster| vuur en vlam. De vliegtui- en en helikopters van de Ita- aanse brandweer vliegen van de ene brandhaard naar de an dere, om hun lading water af te werpen. Maar de omvang en de freauentie van de bran den is dit keer zo groot, dat ei genlijk alleen de weergoden hier afdoende kunnen optre den. En daar is volgens de weersvoorspellingen dus geen kans op. Gelukkig heeft het vuur nog geen mensen het le ven gekost. Het grootste deel van de branden is. zo heeft de politie ontdext. aangestoken, ofwel opzettelijk ofwel uit on voorzichtigheid. Ook op het gebied van de drinkwatervoorziening wordt alarm geslagen. De landbouw in het Zuiden heeft grote pro blemen. evenals het toerisme. Want terwijl elke Italiaanse hotelier en touroperator zijn allerbeste beentje voorzet om de buitenlandse toerist te ver welkomen. treft diezelfde toe rist op zijn kamer vaak een douche aan waaruit geen druppel water komt. Zoals vo rig jaar verkeren vooral de ho tels op Sicilië en in de streek rond Pescara in Midden-Italië in grote problemen. Maar ook de hoteliers in het toeristische gebied ten zuiden van Rome hebben alarm geslagen. Toch kunnen de ondraaglijke hitte en haar bijkomende pro blemen de Italianen er ook dit jaar niet van weerhouden de steden te verlaten en massaal naar strand en zee te trekken. Het komende weekeinde vindt hier opnieuw de grote volks verhuizing plaats. Naar schat ting tien tot vijftien miljoen mensen zullen zich op weg be geven naar het vakantieadres, voornamelijk in het Zuiden. Voeg hieraan toe de honderd duizenden buitenlanders die ook dit jaar Italië weer als va kantiebestemming mebben uitgekozen, en men kan zich voorstellen hoe „gezellig druk" het wordt op de Ita liaanse wegen. PARIJS De couturiers die op de tweede dag van de Parijse modema nifestatie aan bod kwamen, oogstten meer bewondering dan hun collega's van de dag daarvoor. Dit kwam vooral doordat hun creaties vrolij ker, fantasierijker, overdadiger en charmanter waren. Het Parijse huis Carven dwong be wondering af met een zijden uit- gaanstoiletje bestaande uit een lange zwarte rok en een gebloemd jasje in de kleuren groen, blauw en geel. Op vallend is de lengte van de rok en het Chinees aandoende hoedje. Ontwerper Jules-Francois Crahay van Lanvin presenteerde een een voudig mantelkostuum van blauw zwart gestreepte wol. Het jasje in ki mono-model valt over een strakke rok met hoge split. Hoewel pakje uit blinkt door eenvoud, verlenen de ge haakte nylonkousen een frivole touch. Voor het avondje uit heeft Lanvin een greep gedaan in de oude doos. De uiterst nauwe, gedrapeerde crea tie van zwart fluweel met om het middel een satijnen strik die uitloopt in de rechtermouw, doen duidelijk denken aan de jaren dertig. Het met veren getooide hoedje versterkt dat beeld. Ook de Italiaan Ungaro deed inspi ratie op in het verleden. Hij presen teerde gisteren een gebloemde, satij nen japon in grijs-rode tinten met daaroverheen een zwart satijnen jas je met fluwelen revers. Een geraffi neerd geheel. Praktisch nadeel lijkt alleen dat de nauwe zeemeermin- rok nauwelijks ruimte tot lopen biedt. Maak een mooie kans op één van de Rivella en E10, dat zijn Maak dit zinnetje af en stuur 't voor 15 september in voldoende gefrankeerde enveloppe naar Friskwis. Postbus 345,8901 BC Leeuwarden, met twee platgedrukte doppen van Rivella of E10 flessen. LI mag zo vaak meedoen als u wilt. Vergeet uw naam en adres niet. Prijzen: 25 gratis lange woonweekends in een luxe bungalow. Een deskundige jury beloont de Liorigineelste inzendingen. Prijswinnaars ontvangen uiterlijk 4 weken na de sluitdatum een paar apart met persoonlijk bericht. héél weinig calorietjes "Jonden Het was het >p, -personeel van café The Red «cnoo„ jij Londen niet geraden irr«nVe gratis rondjes af te slaan 1ie twee gemaskerde man- len, gewapend met een kara- mm/Pijn en een bijl, waren aanbo- BB/en. 'S De mannen waren gisteren ie pub vroeg binnengedron- §&j2en en met flessen drank uit twvet café naar boven gegaan, waar zij de bedrijfsleider, diens vrouw en een barman dwongen een grote hoeveel heid alcohol te drinken. De drie werden te dronken om zich iets van de overval, die de twee mannen zo'n 18.000 gulden opleverde, te kunnen herinneren. „Ze hadden ge zegd dat als we dronken wa ren we niet tegen hen zouden kunnen getuigen", aldus de bedrijfsleider. DELFT Nicolaas Jouwe, de Papoealeider in ballingschap die al 21 jaar actie voert voor een onafhankelijk Nieuw-Gui- nea (West-Irian), gaat samen met een aantal staten rond de voormalige Nederlandse kolo nie diplomatiek overleg voe ren met de Indonesische rege ring. Tot nu toe heeft Indone sië nooit met Jouwe over onaf hankelijkheid voor de Papoe a's willen praten. De Nationale Bevrijdingsraad voor Westelijk Nieuw-Guinea, waarvan Jou we ..buitenlands vertegen woordiger" is. wordt door In donesië niet erkend als spreekbuis van de Papoea-be volking. „In m'n eentje bereik ik nau welijks wat, maar als ik samen met andere landen in Oceanië iets ga ondernemen, moet dat toch wel meer indruk op Indo nesië maken", zegt de inmid dels 60-jarige Jouwe in zijn Delftse woning. Begin deze maand was Jouwe in Manilla, waar hij met regeringsverte genwoordigers van de Fiji-ei- landen, de Salomon-eilanden. de eilandengroep Vanatu en het voormalige Australische Oost-Nieuw-Guinea het plan opvatte om gezamenlijk met de Indonesische regering rond de tafel te gaan zitten. De genoemde Melanesische staten steunen Jouwe in zijn streven naar zelfbeschikking voor de Papoea's op West-Iri an. Zij hebben echter ook zelf belang bij het gesprek met In donesië, omdat zij allen be vreesd zijn voor annexatie van hun gebied door de regering- Soeharto. Die vrees is niet on gegrond. Nog maar vier jaar geleden werd een geheim In donesisch plan bekend om oos telijk Nieuw-Guinea, dat thans Papua-Nieuw-Guinea heet, te veroveren. „Het eerste doel van het over leg met Indonesië blijft onaf hankelijkheid van het vroege re Nederlands Nieuw-Gui nea", aldus Nicolaas Jouwe, ..maar dan door middel van een eerlijke, vreedzame dia loog. niet met een harde con frontatie". In de tweede plaats willen de Melanesische staten de garantie dat Indonesië haar gebied niet verder zal uitbrei den. „De spanning moet uit dat stuk van de wereld ver dwijnen. Wat we willen, is sa men met Indonesië in de Zuid- Pacific een vredessfeer probe ren te scheppen", betoogt Jou- Mensenrechten Volgens Jouwe zal het nog wel een tijd duren eer de bespre kingen met Indonesië op gang kunnen komen. „De voorbe reidingen vereisen een grondi ge studie, vooral van alle vol kenrechtelijke aspecten en van de schendingen van de mensenrechten in West-Irian". Wat dat laatste betreft berei ken Nicolaas Jouwe herhaal delijk slechte berichten. „De Papoea's worden echt onder drukt en uitgebuit. Hun eigen stukken grond, waar ze gene raties lang op hebben geleefd en waar ze vruchten en ge wassen op hebben verbouwd, hebben ze moeten afstaan aan Indonesiërs. Nu moeten ze er hoge huren voor betalen en als ze dat niet doen, worden ze zonder pardon met de hele fa milie de bush ingejaagd. Lang zamerhand zijn de Papoea's vreemdelingen in eigen land geworden. Dat is toen schan dalig?". Jouwe is er nog altijd diep verbitterd over dat de Neder landse regering zich niet meer wil inzetten voor een onafhan kelijk Nieuw-Guinea. „De re gering heeft voortdurend de mond vol over schendingen van de mensenrechten, maar over de onderdrukking in één van haar voormalige kolonies hoor je geen woord", zegt hij verwijtend. „De diepste oor zaak van alle huidige ellende in Nieuw-Guinea ligt in Ne derland en nergens anders. Toen in 1828 westelijk Nieuw- Guinea tot een Nederlandse kolonie werd verklaard, werd daarmee het lot van de Papoe abevolking bepaald. De gevol gen daarvan zijn tol op de dag van vandaag merkbaar. Lan den als Groot-Brittanië en Frankrijk hebben hun oude kolonies tenminste netjes aan de oorspronkelijke bevolking teruggeven, maar Nederland heeft de Papoea's overgele verd aan onderdrukkers. Een uiterst kwalijke zaak. Daarom zal ik altijd blijven vechten voor een onafhankelijk Pa poea-volk". VARSCHAU De Poolse re- ering legt morgen aan het irlement wetsvoorstellen r die het dissidenten moei jker maken en de censuur [itbreiden. Dit is gisteren van ■geringszijde in Warschau Tnomen. Poolse onderminister van justitie. Tadeusz Skora, zei bij •iet aankondigen van de wets- 'oorstellen dat zij zijn bedoeld im mazen te dichten in een iet dat de kans bood dat men stige vergrijpen kon plegen zonder vrees voor vergelding. Een van de voorstellen voert maximaal drie jaar gevange nisstraf in voor het versprei den van onware informatie die zou kunnen leiden tot versto ring van de openbare orde en een ander verfijnt de wet die het uitzenden naar het buiten land verbiedt van onware in formatie die schadelijk is voor de Poolse belangen. Een derde voorstel voert vrij heidsstraffen van maximaal drie jaar in voor medewerking met een organisatie die is ver boden of waaraan officiële re gistratie is onthouden. De cen suur wordt zodanig uitgebreid dat de regering greep krijgt op wetenschappelijke, vakbonds- en partijpolitieke publikaties. Er komt nauwer toezicht op buitenlandse bladen die in Po len ingevoerd mogen worden en de ministeries van cultuur en hoger onderwijs zullen be palen op welke instellingen en door wie ze mogen worden ge lezen. BUITENHEER A A JA*'* gjüjR] T 4jt| Huilen om Evita Deze Argentijn pinkt een traan weg tijdens de massale herdenking van de 31-ste sterfdag van de vroegere Argentijnse presidentsvrouw Evita Peron in Buenos Aires. De man heeft waar schijnlijk nog nooit vernomen van de musical Evita. waarin de hoofdrolspeelster haar natie toezingt „Don't cry for me Argentina". (Huil niet om mij, Argentinië). Twaalfmaal levenslang in proces Rode Brigades TURIJN De rechtbank van Turijn heeft twaalf leden van de Rode Brigades en aanver wante organisaties tot levens lange gevangenisstraf veroor deeld, 48 beklaagden kregen gevangenisstraffen van in het totaal 630 jaar. De aanklacht bevatte 10 moor den en een hele reeks geweld daden die in de periode 1973-1980 in Turijn en Genua werden gepleegd. Het proces heeft drie maanden geduurd. Twee van de aangeklaagden hebben tijdens het proces als informant voor de justitie ge werkt. In ruil hiervoor hebben zij strafvermindering gekre- fen. Een van hen is Patrizio 'eci; de vroegere leider van de guerrilla-groepering „Pri ma Linea", wiens bro^r uit wraak voor deze stap u vermoord. Toeristen in Sri Lanka mogen hotels niet uit COLOMBO In een poging uitbreiding van de onlusten te voorkomen heeft de regering van Sri Lanka gisteren voor het hele land de avondklok in gesteld. Voor de talrijke toeris ten betekent dat dat zij ge dwongen zijn de avonden in hun hotels door te brengen. De instelling van de avond klok kwam nadat rassenonlus- ten aan tientallen leden van de Tamil-gemeenschap het le ven hadden gekost. In de Wel- ikada-gevangenis in Colombo vielen enkele honderden ge vangenen gedetineerde leden van de Tamil-minderheid aan, waarbij 37 mensen de dood vonden De regering maakte bekend dat ongeveer 20.000 Tamils dakloos waren gewor den na de onlusten die tussen Sinhalezen en Tamils waren uitgebroken toen zaterdag in het district Jaffna 13 soldaten door guerrilleros waren ge dood. De regering in Colombo heeft censuur op nieuws ingesteld en daarom is niet met zeker heid te zeggen hoeveel slacht offers de gewelddadigheden hebben gekost. Zevenenvijftig doden, wordt gezegd. PLO wil spoedzitting van Veiligheidsraad (Vervolg van de voorpagina) NICOSIA/TEL AVIV De PLO heeft heeft om een spoedzitting van de Veilig heidsraad gevraagd over die „massamoord op Palestijnse studenten in Hebron". Dit meldde gisteravond het Pale stijnse persbureau WAFA. Volgens WAFA zullen Arabi sche. islamitische en niet-ge- bonden landen een resolutie opstellen over de gebeurtenis sen in Hebron. De secretaris-generaal van de VN, Perez de Cuellar, heeft geschokt gereageerd op de aanslag op Palestijnse studen ten. De Israëlische veiligheids dienst vermoedt dat de aanslag het werk is geweest van joodse kolonisten, of gepleegd werd door Palestijnse extremisten. Dit laatste zou het gevolg kun nen zijn van twisten tussen PLO-aanhangers en leden van de Moslim Broederschap op de Universiteit van Hebron. De twee weken geleden afge zette burgemeester van He- bron, Natsche. heeft de joodse kolonisten verantwoordleiik gesteld voor de aanslag. De Is raëlische minister van justitie. Nissim, heeft de aanslag een „laffe daad,, genoemd en de autoriteiten opgeroepen alles in het werk te stellen om de daders voor het gerecht te brengen.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 9