„De werklozen zijn weer eens de dupe mx HE Meer geld voor aanleg van rioleringen |R.K. Jongerengroep Leiden blij met benoeming Simonis Slopershamer velt Cunera klooster Parkeren gaat voor spelen ^ELLE KRITIEK OP PATER VAN VLIET WOENSDAG 27 JUU 1983 PAGINA 3 Swingavond In het Leids Vrijetijdscentrum aan de Breestraat 66 wordt vrijdagavond een swingavond gehouden. De zaal gaat om negen uur open. Een toegangskaartje kost een rijksdaalder Houders van een kortingskaart betalen een gulden vijftig. Dolce Vita 'La Dolce Vita' van de regisseur Fellini is de film. die vrij dagavond in Filmhuis LVC aan de Breestraat 66 wordt vertoond. De film gaat over een journalist (Marcello Ma- stroianni) die voor een sensatieblad werkt. Een reeks voor vallen ruzies met zijn vrouw, de zelfmoord van een vriend, een ontmoeting met een Amerikaanse filmster Anita Ekberg). een bezoek van zijn vader en een groot aantal feesten maakt duidelijk hoe leeg en eenzaam zijn -bestaan is. De voorstelling begint om kwart over negen. Fietstochten (1) Het boekje '7 x fietsen rond Leiden' is herdrukt. In deze nieuwe uitgave zijn overigens geen zeven maar tien fietsroutes opgenomen. Van elke route wordt een lange en een korte versie gegeven. Het boekje is een produkt van de samenwerking tussen de VVV's van Leiden. Katwijk en Noord wijk. Fietstochten (2) De routes voeren de fietsers door Rijnland en de kust- en Bollenstreek. In het boekje worden stille poldertochten, molenroutes en fietstochten door de duinen van Zand voort tot Scheveningen beschreven. De routebeschrijving is voor f4.50 te koop bij de VVV-kantoren in Leiden. Noordwijk en Katwijk en bij de ANWB Leiden. TEN KOSTE VAN REST VAN STADSVERNIEUWING (Van onze parlementaire redactie) LEIDEN/DEN HAAG Minister Winsemius (VROM) is bereid gemeenten met stadsvernieuwingsprojecten tegemoet te komen bij de aanleg van nieuwe riolerin gen. De minister is bereid rioleringsprojecten welke door hem zijn goedgekeurd, deels te gaan financieren buiten bestaande subsidieregelingen voor die projecten om. De gelden voor de rioleringen zullen dan geput worden uit aan de betreffende gemeente toebedeelde subsidie voor de stadsvernieuwing. De minister is tot zijn stap overgegaan omdat er per jaar maar tien miljoen gulden voor de rioleringsprojecten beschikbaar is, te weinig om alle gemeentelijke projecten mee te bekostigen. Winsemius heeft zijn standpunt bekend gemaakt in antwoorden op vragen van de Kamerleden Nypels en Lambers (beiden D'66). Nu komt het voor dat rioleringsprojecten in stadsvernieu wingsgebieden niet door kunnen gaan omdat de gelden die het rijk als subsidies daarvoor heeft, op zijn. Dit betekent dat de rio leringswerken niet afgemaakt kunnen worden en de stadsver nieuwing in het gedrang komt. Om dit probleem op te lossen heeft Winsemius het nu bekendge maakte standpunt bepaald. Hij zal dit de gemeenten binnenkort schriftelijk meedelen. De regeling loopt vooruit op de instelling van een algemeen stadsvernieuwingsfonds waarin al dit soort subdidieregelingen samengebracht worden. Op het Leidse Stadhuis is men niet erg onder de indruk van het besluit van minister. „Er wordt een koekje van eigen deeg ge- prensenteerd. Er mag dan wel meer geld beschikbaar komen voor de aanleg van rioleringen, maar dat geld moeien we wel zelf ergens anders vandaan halen. De gemeente Leiden krijgt er per saldo voor de stadsvernieuwing geen cent bij". IDEN De R.K. Jon- rengroep Leiden is zeer Theugd over de benoe- iing van mgr. Simonis tot ^artsbisschop van Utrecht, i aflet bestuur van de jonge rengroep heeft dit in een jrief aan de nieuwe aarts bisschop geschreven, zo blijkt uit het door de jon geren uitgegeven blad Di- jjgonaal. Hierin wordt foorts een zeer fpllp aan- val gedaan op hulpdeken pater C. van Vliet, die on langs in een kranteartikel kritiek leverde op de be noeming van Simonis. In een artikel onder de kop „Pater van Vliet houdt groei end geloof van jongeren niet tegen" gaan de jongeren heftig tekeer tegen de opvattingen en tegen de persoon van pater Van Vliet. De jongerengroep verwijt hem „ondemocratisch machtsuitoefening". De hulp deken wordt ook „ayatollah Van Vliet" genoemd. Pater Van Vliet schreef in het gewraakte artikel dat de posi tie van mgr. Simonis in de Ne derlandse kerkprovincie mo gelijk ongewenste gevolgen zal hebben voor samenwonenden en homofielen. Diagonaal: „Hier heeft Van Vliet gelijk in. zij het met een nuancever schil. Niet samenwonenden en homofielen zullen worden af gekeurd. maar het samenwo- /It ichtdruk- itool in (nomen DEN De politie heeft ren een luchtdrukpistool daarbij behorende kogeltjes beslag genomen en proces ■baal opgemaakt tegen de jarige eigenaar van het wa- i. De man schoot vanuit een van zijn woning aan de irlemmerstraat. Niemand gewond. Het bezit van luchtdrukpistool is toege- i, maar het mag alleen lenshuis of op eigen grond ikt worden. Broertjes (8 en 10) bij diefstal gepakt LEIDEN De politie heeft gistermiddag twee broertjes van 8 en 10 jaar oud aangehou den wegens diefstal van een portemonnee waar 150 gulden in zat. Het tweetal werd maandag in de bibliotheek aan de Nieuwstraat gesignaleerd toen ze er met de portemonnee vandoor gingen. De por temonnee zat in een tas van een personeelslid van de bibliotheek en die tas stond in een voor het publiek niet toegankelijke kamer. Maandag kon het tweetal ontsnappen voordat de politie ter plaatse was, maar gisteren lie pen de twee jongens weer in de bibliotheek rond. Toen konden ze wel worden aangehou den. Volgens de politie waren ze op zoek naar een nieuwe buit. Het tweetal is na verhoor aan de ouders overgedragen. Eerste etappe Tour de Frats LEIDEN/VAASSEN Annelies van Straaten van de Westbroek-ploeg staat na de eerste etappe van de Tour de Frats op de eerste plaats van het persoonlijk klassement voor de meis jes. Bij de jongens wordt de eerste positie gedeeld door Johnny van Straaten en Hanco Advocaat, beide van de Vervoorn-ploeg. Bij de meis jes wordt het ploegenklassement aangevoerd door Westbroek, bij de jongens is dat de Vervoornploeg. De eerste etappe ging van Utrecht naar Vaassen. Zeven deelnemers haalden de eindstreep niet. Been verbrijzeld na aanrijding LEIDEN Het rechter been van een 40-jarige Ha genaar is gisteren verbrij zeld, doordat hij op de Ka- naalweg door een auto die werd bestuurd door een 26- jarige Leidse, werd aange reden. De man is in het AZL opgenomen. De Hage naar reed met zijn brom fiets op het fietspad van de Kanaalweg en hij kreeg geen voorrang van de auto, die rechtsaf de Roombur gerlaan in wilde rijden. Elektriciteitskabel gevaar op de weg LEIDEN Een op de weg liggende elektriciteitskabel waar 380 volt op bleek te staan, zorgde gisteren op de Admiraal Helfrichweg voor een ge vaarlijke situatie. De kabel leidde via houten palen over de weg naar een bouwplaats. Doordat een van de pa len gebroken was, viel de kabel op de weg. Omdat het verkeer dat over de kabel reed, kortsluiting in de kabel zou kunnen veroorzaken, ging de po litie op zoek naar de aannemer die de kabel had neergelegd. De desbetref fende aannemer bleek onvindbaar en uiteindelijk heeft het Energie Bedrijf Rijnland de spanning van de kabel afgehaald. TRENGERE REGELS VOOR en/ERKLOZENPROJECTEN SLECHT ONTVANGEN I heel 3 nen en de homofilie. Dit is overigens geen gevolg van de nieuwe positie van mgr.Simo- nis, want ook kardinaal Wille- brands keurt deze zaken af. Niet om dictator te -spelen, maar omdat God zelf deze za ken afwijst als zondig en bis schoppen mannen zijn die Gods kerk moeten leiden en Zijn leer moeten verkondi gen." aldus de jongerengroep. Pater Van Vliet wil geen com mentaar leveren op het stuk in Diagonaal. LEIDEN Slopers zijn afgelopen maandag begonnen met de af braak van het Cunera klooster aan de Sint Jorissteeg. Verwacht wordt, dat de werkzaamheden zeven acht weken zullen duren. Niet het hele klooster valt ten prooi aan de slopershamer. Het voorste gedeelte aan de Hogewoerd, waarvoor de gemeente een koper tracht te vinden, blijft voorlopig staan. Dp 3I000 is ppn opvoIo van dp brand, die od dinsdaoavond 28 juni in het leegstaande klooster uitbrak. Hierdoor is instortings gevaar ontstaan. De Barbaraschool, die naast het klooster staat, wordt begin 1984 afgebroken. De school moet plaats maken voor een busbaan. Over de sloop van de leegstaande Camera bioscoop bestaat nog geen zekerheid. De gemeente onderzoekt of de bioscoop behouden kan blijven. Lukt dat niet. dan gaat Camera begin 1984 tegen de arond. litlf;iDEN Het besluit aar in staatssecretaris De e ovraaf van Sociale Zaken aaï Werkgelegenheid om oliti^engere regels in te voe- iet 4n ten aanzien van het iarc!erken met behoud van 'r a*n uitkering is bij de eidse Sociale Dienst *SD) en bij de Vrijwilli- ap perscent ra le niet in goede deirde gevallen. Met name ofdet vetorecht, dat leden Tan de toetsingscommissie i dtfijgen, wordt van de aand gewezen. „Werklo- kt. fnprojecten worden ern- eruig bedreigd. Zowel be- 'g naande als nieuwe initia- ïn teven worden hierdoor befrustreerd", zegt Ina laaloon van de Leidse Vrij- rilligerscentrale. Tot nu _>e hadden de gemeenten en tamelijk grote vrijheid Kn handelen. Dat is nu rtendeels verleden tijd. staatssecretaris liet deze eek weten, dat werken met >n gjhoud van een werkloos- '0g eidsuitkering (WWV of lcj'WW) aan een aantal voer baarden moet voldoen: deelnemende werklozen loeten beschikbaar blijven l-ItiK)r een gewone baan; en|zij moeten blijven sollicite- ,n ;n naar zo n baan; egr werk mag niet beroeps- of edrijfsmatig worden verricht; werk mag niet zodanig zijn, jgg^t er subsidie voor kan wor- r ^n ontvangen of dat het nor- yjidialiter door een betaalde racj)acht wordt gedaan. Het bedrijfsleven wordt te iatspel bedreigd door de werklo- zonfnprojecten. er ontstaat wild- eraf0®'" '*et het ministerie in mgfn toelichting weten, ige' 'elorecht lp éi een werklozenproject aan je voorwaarden voldoet, moet i o.jorden bepaald door een zoge- Ofaamde toetsingscommissie, i )e toetsingcommissie moet Bnstemmig van oordeel zijn, |»t voorgestelde werkzaamhe- i en door de beugel kunnen, ilk lid van de commissie heeft ^is vetorecht en dat maakt de tens dat een voorgesteld pro- }ct de eindstreep haalt klein, n de toetsingscommissie zul- Jn onder anderen vertegen woordigers van het ministerie ten Economische Zaken, van Werkgevers- en van werkne mersorganisaties zitting heb ben en dat zijn over algemeen groepen, die weinig trek heb ben in het stimuleren van werklozen, die met behulp van een uitkering weer aan de slag willen. EZ en de werkgevers vrezen dat het gewone be drijfsleven oneerlijke concur rentie wordt aangedaan, ter wijl de vakbonden beducht zijn voor het vervangen van normale arbeidskrachten door werklozen. Wordt er inderdaad een veto uitgesproken, dan dient de op zet van een voorgesteld project te worden gewijzigd. Ont breekt ook dan nog de volledi ge instemming, dan doet een gemeentebestuur er goed aan het voorstel in kwestie af te wijzen, aldus de staatssecreta ris. Een gemeente, die zich niet houdt aan de nu gegeven richtlijnen, loopt het risico dat er achteraf wordt gekort op de bedragen, die zij uit Den Haag ontvangt. De richtlijnen van staatssecre taris De Graaf hebben betrek king op alle soorten (vrijwilli gerswerk. dat gedaan wordt met behoud van uitkering, zo wel individueel als in georga niseerd verband. Dit laatste kan zijn bij bestaande organi saties van niet-commerciële aard (pro-deowerk), bij door de overheid opgezette projec ten (gemeenschapstaken) of projecten, opgezet door parti culieren. Wat betreft gemeen schapstaken merkt de be windsman op dat het moet gaan om werk op vrijwillige basis. Als iemand niet wil deelnemen, mag dat niet lei den tot korting op zijn uitke ring of tot niet verder willen bemiddelen bij het zoeken naar een betaalde baan. Bedrijfsmatig Volgens mevrouw J. Lester- huis. werkzaam bij de afdeling maatschapplijke dienstverle ning van de gemeente en in die hoedanigheid betrokken bij de GSD. blijkt weinig ge lukkig met het vetorecht van de toetsingscommissie: „De ge meente had zelf al het plan opgevat een toetsingscommis sie in te stellen met onder meer vertegenwoordigers van werkgevers. werknemers, GSD. de Vrijwilligerscentrale en het arbeidsbureau, maar daarin zou een besluit geno men moeten worden door de meerderheid. Dit vetorecht gaat echt te ver". De criteria die door de com missie moeten worden gehan teerd zijn volgens haar nog on duidelijk: „De vraag is wat de staatssecretaris precies ver staat onder „bedrijfsmatig" werk. Wanneer zijn definitie daarvan bekend is. is pas te zeggen wat de consequenties zijn". Het college van B en W heeft onlangs een vrijwilligersnota in de inspraak gebracht (Deze nota wordt dus door het beleid van de staatssecretaris op losse schroeven gezet.) Mevrouw Lesterhuis over die nota: „De gemeente gaat ervan uit dat werken met behoud van een uitkering meer moet zijn dan boodschappen doen voor de buren. Het moet maatschappe lijke raakvlakken hebben, het mag ook best in georganiseerd verband gebeuren, maar het mag niet zo zijn dat bijvoor beeld op het welzijnswerk wordt bezuinigd, omdat dat werk toch kan worden overge nomen door vrijwilligers". Slecht Bij de Leidse Vrijwilligerscen trale wijst men het besluit van de staatssecretaris van de hand. Vooral het vetorecht van de leden van de toetsings commissie wordt als onaan vaardbaar gezien. Ina Boon, coördinator bij de Vrijwilli gerscentrale: „Dit besluit van De Graaf is een hele slechte zaak. De werklozen zijn weer eens de dupe. Dat vetorecht zal er toe leiden dat er altijd wel iemand is, die een werklo zenproject tegenhoudt. De staatssecretaris gaat volstrekt voorbij aan het feit dat hon derdduizenden structureel geen baan hebben en dat er ook steeds minder banen zul len zijn. Er wordt geredeneerd vanuit een verouderd arbeids ethos. vanuit de korte termijn belangen van degenen, die nu nog werk hebben van vanuit de visie van werkgevers". Zij is bang dat eigen initiatie ven van werklozen hiermee door de staatssecretaris de nek worden omgedraaid. „Ook wij willen niet dat vrijwilligers de plaats van bijvoorbeeld wegbe- zuinigde welzijnswerkers in nemen, maar wij vinden wel dat iemand die op de een of andere manier voor zichzelf in de ambachtelijke sfeer wil be ginnen, daarvoor met behoud van zijn uitkering de kans moet krijgen. De staatssecreta ris wil daar nu een eind aan maken". Het Ir. Driessenplein heeft er een functie bij. Diende dit terrein voorheen alleen als parkeer voorziening, sinds kort kan men er ook basket bal spelen. Op het plein heeft de gemeente twee baskets (palen, borden en ringen met een netje) geplaatst en met oranje lijnen een veldje uitge zet. zodat niets een spelletje basketbal in de weg kan staan. De baskets zijn. bij wijze van proef, neergezet op verzoek van de jeugd uit de wijk Pancras Oost. Met deze jongeren is de af spraak gemaakt, dat parkeren voor spelen gaat. Dat betekent, dat er op koopavonden en zater dagen. wanneer het Driessenplein vol met au to's staat, geen basketbal kan worden ge speeld. De hoofdfunctie van het speelveld blijft het bieden van parkeergelegenheid. De ge meente doet een verzoek op automobilisten om hun wagen alleen op het basketbalveld te par keren wanneer dat echt noodzakelijk is. Economisch wel en wee De speciaal-winkel in anten nes en verbindings appara tuur „Logt Communicatie Leiden bv" aan de Haarlem merstraat 287 is opgeheven. In de door opheffing leegge komen winkelruimte aan de Haarlemmerstraat 287 is de winkel in cadeauartikelen „Kadoshop Hello", (eig. D. van Velzen) gevestigd. „Pleycon Metaalbouw" (fabr. van smeedwerk, staalcon structies en mallen van de betonfabricage) en „Advies- buro Pleycon" (adv. op het gebied van stalen bekisting t.b.v. bouw- en betonindus- trie) respectievelijk gevestigd aan de Langegracht 43 en de Zijlstraat 2-4 zijnverplaatst naar de Willem Barendsz- straat 17 (ind. terrein de Waard). Aan de Boommarkt is het parkeerterreinexpl. bedrijf van C. v.d. Pluym (zaakadres Klipperwerf 12) gevestigd. Het kantineexpl. bedrijf van W. Klok-Jongejan aan de Verbeekstraat 19-21 is opge heven. De videotheek "007" aan de Driftstraat 36 is opgeheven. Aan de Valkenhorst 75 is het tekstverwerkingsbedrijf "V.H.N." (eig. J. J. Chr. Ver hulst) gevestigd. o Binnenkort besluit over polderlasten Merenwijk (Van onze parlementaire redactie) LEIDEN/DEN HAAG Minister Smit-Kroes (Verkeer en Wa terstaat) zal binnen afzienbare tijd een besluit nemen om de Me renwijk in Leiden te ontpolderen. Dit door goedkeuring te ge ven aan een daartoe strekkende uitspraak van Provinciale Sta ten van Zuid-Holland, eind 1982 gedaan. Met het opheffen van de polder Merenwijk zullen inwoners van deze wijk niet langer polderlasten hoeven te voldoen. Dit heeft minister Winsemius (VROM) als minister van Binnen landse Zaken ad interim de Tweede Kamer laten weten naar aanleiding van vragen over een wetsontwerp tot een beperkte grenswijziging tussen Leiden en Warmond. Bij de grenswijziging gaan 17,1 hectare grond en 262 inwoners van Warmond over naar Leiden, terwijl de Sleutelstad 4,5 hectare grond moet af staan aan Warmond.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 3