Bemoedigend optreden van FC Den Haag rnmP Zeilen met Hobiecat is een levenshouding Sean Kelly morgen trekpleister in Ronde Wateringen Rob Clerc niet naar EK dammen Asselbergs en Schreuder in eerste ronde uitgeschakeld SPORT CeicbeSotrumt WOENSDAG 27IULI1983 PAGINA WATERINGEN Ook dit jaar belooft de Ronde van Wateringen een geweldig spektakel te worden. In het Westland zal morgen vanaf 10.30 uur opnieuw een grandioos wielergebeuren plaats vinden. Hoogtepunt van de Wateringse Wieler- dag, de elfde al weer, vormt het criteri um voor profs, dat om 18.30 uur zal aan vangen. Één van de grote trekpleisters is ongetwijfeld de Ier Sean Kelly, die door de organisatie te elfder ure kon worden gecontracteerd en die met zijn sprint kwaliteiten een kandidaat voor de eind zege mag worden genoemd. Vele grote renners die de afgelopen weken nog in de Tour de France waren te zien, zul len in Wateringen voor de koers over hon derd kilometer aan de start verschijnen. Van de ploeg van Peter Post maken Jan Raas, Henk Lubberding, Bert Oosterbosch, Cees Priem, Theo de Rooy, Gerard Veldscholten, Peter Winnen én Westlander Leo van Vliet de winnaar van vorig jaar hun opwach ting. Uiteraard is ook Joop Zoetemelk van de partij, die zijn ploegmakkers Kim Andersen en Pierre Bazzo zal meenemen. Verder ver schijnen er vele buitenlandse „cracks" aan de meet. Criquielion, Planckaert, Hoste, An derson, Alban, Lemond, Millar en Bourreau zijn van hen de bekendste renners. Zij zullen overigens ook de bekende Westlandse cou reur Wout van der Berg meestal geheel in het zwart gehuld in hun gezelschap moe ten dulden. De Ronde van Wateringen is ook dit jaar gratis toegankelijk. Organisator Piet Vijver berg: „We willen aan de toeschouwers geen entreegeld vragen. Dat is ons principe. Met behulp van de nodige sponsors slagen we er telkens in een aantrekkelijk veld van deel nemers te formeren. Het wordt wel elk jaar wat moeilijker, maar desondanks is iedereen zich er van bewust dat de Wateringse Wie- lerdag voor het Westland behouden moet blijven". De organisatie verwacht zo'n veertigduizend toeschouwers, die overigens de gehele dag aan hun trekken kunnen komen. Want al in de ochtend is er voldoende te doen. Achter eenvolgens vertrekken de nieuwelingen en junioren en om 14.30 uur binden de amateurs met onder andere nationaal kampioen Gerrit Solleveld en Dries van Wijhe de onderlinge strijd aan. Voordat de profs be ginnen, zal ook nog een „dikke-bandenrace" worden gehouden, waarbij voor de deelne mers prijzen zijn te verdienen met het fabri ceren van de mooiste fiets. Om 18.00 uur zullen de Tour-vedetten wor den gehuldigd, waarbij het de traditie is dat ze in een open rijtuig over het parcours wor den gereden. Daarna stappen de renners dus écht op de fiets. DENNIS MULKENS .TL\ laan 1RO De rappe Ierse profrenner Sean Kelly. SITTARD FC Den Haag verraste gisteravond vriend en vijand in Sit- tard. Niet alleen door de eerste serieuze oefenwed strijd bij de eredivisieclub Fortuna S met 2-1 te win nen, maar ook door de wijze waarop. Koel, onbe vangen, in de verdediging organisatorisch goed te werk gaand en soms on verwacht penetrerend in de Limburgse verdedi gingslijn bezorgde de for matie van trainer Rob Baan, die in René van Delft een uitblinker ken de, zijn gastheer een ver rassend tegenvallende presentatie voor eigen aanhang. De Haagse ploeg speelde dit klaar met een toch opmerkelij ke opstelling. Weliswaar was een en ander een dag eerder in Nuth al beproefd tegen een elftal van het Algemeen Bur gerlijk Pensioenfonds, maar dat werd nog gezien als een aanloopje naar de serieuzere krachtproef van gisteravond. Baan zette de maandagavond uitgezette lijn tegen Fortuna S toch door. Dit hield in, dat Cees Tempelaar opnieuw de door hern zo begeerde positie van laatste man bekleedde, dat Leo Rontberg voor de tweede keer van zijn leven linkerver dediger was en Karei Bouwens niet zoals vorig seizoen overal achteraan holde en veel kracht verspeelde, maar iets afwachtender, vlak achter de voorhoede opereerde. Vondsten, die gisteravond in elk geval leidden tot een zeer bemoedigend optreden van FC Den Haag. „Een zwaluw maakt nog geen zomer", ver kondigde Baan echter. „Ver dedigend hadden wij de zaken vanavond aardig voor elkaar, maar aan het middenveld en ook de aanval moet toch nog het nodige gebeuren", luidde zijn oordeel. „Maar", ging hij verder, ,je zag duidelijk, dat de jongens wat voor elkaar over hadden". Baan wees ook op het nut van het vanavond René van Delft: soms on grijpbaar. met een oefenduel in Maas- bree tegen MVC '19 af te slui ten trainingskamp. „Daar leer je de jongens kennen, met hun hebbelijk- èn onhebbelijkhe den". De aanpak van Baan schijnt op het eerste gezicht in ieder geval in goede aarde te vallen. Chris Treling: „Baan heeft diverse aardige metho den om bepaalde situaties op te lossen. Hij brengt je zo wel bepaalde inzichten bij". En Tempelaar: „Baan weet het over te brengen. Er zijn situa ties doorgenomen, hoe er moet worden gehandeld bij vrije trappen en hoekschoppen. Zo iets zal ons dadelijk zeker wel een paar punten kunnen ople veren". Zelfvertrouwen Punten leverden de Haagse winst en het spel in Sittard niet op, maar wel zelf zelfver trouwen. Het meest zichtbaar was dat bij René van Delft na zijn openingstreffer (een af standsschot na een door hem zelf opgezette aanval via een lange pass op Fokke Zwart en een daaropvolgende combina tie met Bram Rontberg). De linkermiddenvelder verzond daarna nog regelmatig knappe lange passes en creëerde er di verse perspectief biedende mo gelijkheden mee voor zijn teamgenoten. Van Delft stond trouwens ook aan de basis van de tweede Haagse treffer. Hij stuurde Bram Rontberg de ruimte in, die op zijn beurt met een onverwachte versnel ling doelman Hanssen in kans loze positie bracht. Fortuna was overigens eerder aan een achterstand ontsnapt, toen Marco de Vroedt na een vrije trap van Karei Bouwens indrukwekkend hard inknalde en doelman Hanssen door een reflexbeweging het leer ter nauwernood kon keren. Vlak voor rust keerde Gerrie Schrijnemakers op de doellijn een inzet van Fokke Zwart (goed switchend, maar nog niet steeds begrepen door zijn ploeggenoten) en in de slotfase had Piet Groen nog mogelijk heden. Edwin Purvis ver kozen boven Van der Zwan was regelmatig met verrassen de en dreigende demarrages naar het Limburgse straf schopgebied gestoomd. Baan hield Arie van der Zwan dit maal op de bank. „Arie heeft bijna een jaar door blessures stil gestaan. Ik laat hem nu nog alleen spelen in wedstrij den, waarin hij de mogelijk heid heeft rustig in het ritme terug te komen". Nadat Fortuna via Wim Koe vermans, die iets eerder bij de bal was dan Tempelaar, de aansluiting gevende treffer had geproduceerd, maakte het pas echt aanstalten om tot een beter resultaat te komen. Daarvoor had alleen de van Willem II gekomen Arthur Hoyer een voldoende gehaald. Uitgerekend tegen de uitblin ker van de Limburgers onder ging Leo Rontberg zijn echte vuurdoop als linkerverdedi ger. Toen Hoyer na rust naar het middenveld was verhuisd, had de Delftenaar had veel eenvoudiger. FRANS LEERMAKERS Fortuna Sittard-FC Den Haag 1-2 (0- 1): 23. Van Delft 0-1, 65. Bram Ront berg 0-2, 70. Koevermans 1-2. Scheidsrechter Roelofsen. Toeschou wers: 2.000. Fortuna Sittard: Hanssen; Maessen, Dekker, Eleveld, Schrijnemakers; Suvrijn, Koevermans, Reijners (Van Well); Hoyer (Bux), Smeets, Ruijs. FC Den Haag: Van Antwerpen; Purvis. Tempelaar, De Vroedt, Leo Rontberg; Treling (Groenendijk), Pen, Van Delft; Bouwens; Zwart (Groen), Bram Rontberg. RVC zonder doelman RIJSWIJK Hoofdklasser RVC zit ver voor de start van het voetbalseizoen al met een keepersprobleem. Doelman Michel Lorsheijd is al naar' LENS overgestapt en zijn op volger Wim Zuurmond, die daarmee zijn heroptreden in het eerste elftal zou maken, blijkt nu voor maanden te zijn uitgeschakeld. Zuurmond scheurde zijn enkelbanden tij dens een zaalvoetbalwedstrijd en is daaraan inmiddels geope reerd. Aan trainer John van der Lubbe de taak een derde doelman van niveau te vin den. DEN HAAG Rotislav Letsjinski uit de Sovjet-Unie zal tijdens het toernooi om het Europees kampioenschap dammen, dat van 9 t/m 20 augustus in Deventer wordt gehouden, de titel verdedi gen. De Nederlander Rob Clerc (Scheveningen) zal in Deventer niet uitkomen. Hij heeft zich afgemeld. Zijn plaats wordt inge nomen door Auke Scholma. De tweede Nederlandse vertegen woordiger is Jos Stokkel. De twaalf deelnemers aan de Europese titelstrijd zijn: Rotislav Letsjinski, Alexander Dibman en Vadim Werny (allen Sov), Jos Stokkel en Auke Scholma (Ned), Alexei Schwarzmann (Isr), Je an-Pierre Dubois en Robert Biaganti (Fra), Maurice Villa en Da niel Berte (Ita), Eric Conard (Bel) en Vaclav Krista (Tsj). De Hobiecats van de Kustzeil- verenigingf Wassenaarran voor het me Wasse- |ek naarse Sla^ki Op 13 en iep augustus worden dai de national^® kampioen schappen gehouden. 5* WASSENAAR „Hobie is a way of life, een levenshou ding. Dat zal ook blijken, als we hier tijdens de kampioen schappen een feest aanrichten met een barbecue, waaj-aan tientallen mensen zullen deel nemen. Gezelligheid staat voorop. Kijk dit maar eens In het uniek gelegen onder komen van de Kust Zeil Ver eniging Wassenaar, bovenop een duintop nabij het Wasse- naarse Slag, zwaait Ruud Mo lenbroek enthousiast met het Franse mannenblad „Lui", waarin spectaculaire kleuren foto's van zeilende dames in Eva-kostuum. „Net meegeno men uit Parijs. Ik was op zoek naar de Time, maar liep toe vallig hier tegenaan. De Ho biecat kom je dus overal te gen", aldus een trotse Molen broek. Molenbroek, een uit het snelle reclamewereldje afkomstige Wassenaarder, is voorzitter van de Nederlandse Hobiecat Klasse Associatie, organisator van de open Nederlandse kampioenschappen die op 13 en 14 augustus voor het Was- senaarse Slag gehouden wor den. Hij is, evenals zijn com- panen Jack Litjens en Gerard Minnekes, zelf het levende voorbeeld van the Hobie- way-of-life, waarin fraaie bioscoopreclames worden ge- mixed met een soms nog fraaiere werkelijkheid. Elk weekeinde en elke losse vrije dag worden door de Ho- biecat-fanaten benut om hun uit twee drijvers en een mast bestaande zeilboot door de branding te loodsen. Hoe ho ger de golven, hoe groter de lol. En wat mischien nog be langrijker is: de after-sail, het sociaal gebeuren waarin zei lers en aanvérwanten onder het genot van een hapje en een snapje hun onderlinge er varingen uitwisselen. Kick „Het is een kick", zegt Gerard Minnekes, voorzitter van de Kustzeil vereniging Wasse naar, „de hoogste snelheid uit de boot te halen, terwijl je je op het snijpunt van omslaan en doorvaren bevindt. Als je dan in de trapeze hangt ter wijl de boot slechts op één drijver door het water snijdt, heb je een gevoel van vrijheid dat ongeëvenaard is". De Hobiecat is de meest popu laire catamaran ter wereld. Van de door de Amerikaan Hobart („Hobie") Alter in 1968 ontwikkelde boot zijn er over de hele wereld zo'n 150.000 verkocht, waarvan 1500 aan zeilers in ons land. Dat vrij selecte gezelschap legde zo tussen de 14.000 en 20.000 gulden neer voor een complete Hobie, afhankelijk van de grootte van de boot, geschikt voor één, twee of drie personen. Geen geringe prijs dus, zeker niet voor eert boot waarop geen enkel com fort te vinden is. Is Hobie-zei- len dan nog wel betaalbaar? Rob Post, lid van de Kustzeil- vereniging Wassenaar, meent tijdens een spectaculaire proefvaart van wel. „Afgezien van de aanschafprijs heb je nauwelijks kosten. Alleen het lidmaatschap van de kustzeil- vereniging kost een paar hon derd gulden per jaar. Voor dat geld hebben we één van de mooiste clubhuizen van Ne derland, een loods waarin de zeilen kunnen worden opge slagen en een paar motorbo ten voor de veiligheid. Maar aan de catamaran zelf heb je geen kosten", aldus Post. Tijdens de proefvaart met de catamaran, gemaakt op een uitermate zonnige dag met nauwelijks wind, komen alle eigenschappen van de Hobie cat uitvoerig aan het licht. Zo als de mogelijkheid ook bij ge ringe wind een aardige snel heid te ontwikkelen en uiter mate scheef te hangen. Broek De opvarenden bevinden zich daartoe in een met touwen aaneengeregen broek, die met een stevig doch uitermate dun lijntje verbonden is met de mast. De bedoeling is dat het gehele lijf zich met behulp van deze „trapeze" buiten boord bevindt, zodat de opva renden met hun gewicht, voorkomen dat de boot om slaat. Dat lukt dit keer wonderwel, zij het dat instructeur Rob Post tot groot leedvermaak van anderen toch nog even het zilte nat proeft, door een wat al te onverwacht uitge voerde manoeuvre. Maar dat hoort erbij, zo wordt van alle kanten verzekerd. „Je hoeft niet te denken droog te blij ven. Je wordt drijfnat, hoe je ook zit en wat voor weer het ook is. Je gaat namelijk zo snel, dat je altijd boegwater te verwerken krijgt", aldus Rob Post later. Post, die overigens zelf ge woon is een eenpersoons-cata maran te bevaren, is op 13 en 14 augustus nauw betrokken bij de veiligheidsmaatregelen, die tijdens de open Neder landse kampioenschappen worden getroffen. Want hele maal ongevaarlijk is het va ren met de Hobiecat toch niet. Rob Post: „Er gebeuren nooit ongelukken mee, maar het kan wel eens voorkomen dat een catamaran omslaat en dat het de zeilers niet lukt hem weer overeind te krijgen. Als er dan niemand in de buurt is, kan dat zeer onprettige gevol gen hebben. Vooral ook om dat hier voor de kust een ui termate sterke stroming staat, waardoor je al vrij gauw naar Scheveningen of Katwijk af drijft. Het is dan ook altijd zaak dat de boten elkaar in de gaten houden. Of, zoals bij het nationaal kampioenschap, dat je een paar reddingsboten in de buurt hebt. Daarvoor ben ik verantwoordelijk". De organisatoren van de kam pioenschappen, die dit jaar voor de tiende keer gehouden worden, verwachten op 13 en 14 augustus minstens honderd zeilers, voornamelijk afkom stig uit eigen land. Naar ver wachting zullen ook enkele van onze Oosterburen mee doen. Inschrijving voor de kampioenschappen staat vrij tot op de dag dat ze gehouden worden. Iedereen die maar de beschikking heeft over een Hobiecat, kan meedoen. OPEN NK VOOR p WASSENAARS* SLAG 4- M Bureaucratisch Het Hobiecat-zeilen geen onderdeel van de actii teiten van het Koninklijk I derlandse Watersport bond, en is daarmee vreemde eend in de vad4 landse zeilbijt. Is daar van te merken? Gerard Mi| nekes: „We organiseren eens iets waarvoor de belan| stelling van de media nogal tegenvalt. Maar zo langrijk is het niet. Er is i dertijd wel sprake van weest om de Hobie een apart klasse op de Olympische SpT len te maken, maar dat is nf doorgegaan. We vinden eigenlijk wel prettig niet 1 het KNWV te behoren. hebben het idee dat het g£' heel daar iets te formal istisc verloopt, te bureaucratisch Daar hebben we helemale geen zin in". De kampioenschappen wot c den daarom ook georgan'~ seerd door de Hobiecat Klasi. Associatie Nederland. PojL Molenbroek, Litjens en Mij., nekes adviseren mogelijke bt langstellenden gezien c J drukte die bij de opgang nai het Wassenaarse Slag worr verwacht, vroeg te komef voor negen uur. De deelnr mers zullen hun boten al ee. dag eerder naar het stran moeten brengen, om opstor pingen te vermijden. Ze heP, ben daarmee een legitieme rf den zich al een dag eerder D.ï het bij de Hobie-way-of-lifen behorende feestgedruis storten. KOOS VAN WE tt if D4t zoeken we even op. In de 'Uit'bijlage natuurlijk! J LEIDEN De twee spelers, die afgelopen competitie bin nen het district Leiden op het hoogste niveau acteerden, de Noordwijkers John Asselbergs en Eric-Jan Schreuder zijn in de eerste ronde van het toer nooi van Zee en Duin aan de kant gezet. Asselbergs kon het eerste klasse competitieniveau niet waarmaken tegen Jan Willem Lugthart. De eerste set ging gelijk op en werd pas in de slotfase door Lugthart in zijn voordeel beslist. De twee de set geloofde Asselbergs er niet meer in en moest lijdzaam toezien hoe zijn opponent de bal vooral met zijn backhand in de hoeken veegde: 7-5, 6-1. De teamgenoot van Assel bergs, Eric-Jan Schreuder, verging het al geen haar beter tegen Michael van der Berg. De lange Koudekerker had ge durende de gehele partij het dat ook in de setstanden uit: 6- 2, 6-2. Ivar de Jong had weinig pro blemen om de volgende ronde te bereiken. Hij stond aan Krijnen slechts drie games af: 6-1, 6-2. Frans Grimbergen had iets langer nodig om met Erik Wong Chung af te reke nen: 6-4, 6-2. Marcel van Rijn gaat dit toernooi nadrukkelijk op jacht naar de punten voor het lc-circuit. De Leidse Hout speler zette een stap in de goe de richting door Bart van der Feen met 6-4, 6-0 terug te wij zen. Frank van der Donk kreeg zijn plaats in de tweede ronde niet cadeau van de Duitser Lundblad. Na een ver loren eerste set herstelde Van den Donk zich en trok uitein delijk de partij nog simpel naar zich toe: 4-6, 6-3, 6-1. Bij de dames bereikte de als tweede geplaatste Marijke klopte Hanneke Rother met 6- 2, 6-4. Jeanien Jünger kon het succes van haar jongere zusje Annemarie - winst in B op Maureen Meijer - niet evena ren en ging tenonder tegen Leontien Poots: 6-4, 6-2. Mar- got van Overloop kwam bij de laatste acht door Willie den Hollander met 6-1, 6-0 te klop pen. In C ontmoette twee sterke spelers elkaar in een te vroeg stadium. De favoriet, Tim van Dijk uit Zeeland, stuitte al in de tweede ronde op Rien Booy. De Alphenaar had lange tijd goede vooruitzichten op de winst, maar zag zijn opponent nog net de tweede set grijpen. Van Dijk overtuigde daarop in het slotdeel: 6-7, 7-5, 6-3. Mi chael van der Berg, tweede ge- plaats, had aanmerkelijk min der moeite met Loek Verhees: 6-2, 6-2. Mark Nagelkerken Roy de Groot uit (6-1, 4-6, 6-2) en had een ronde verder heel wat minder moeite met Bas Ploos van Amstel: 6-1, 6-3. Voorhout Tijdens het toernooi in Voor hout hebben zich in het heren enkelspel C geen verrassingen voorgedaan. Ruud Warmer dam, eerste geplaatst, gunde Christiaan Uhlenbeck geen enkele game: 6-0, 6-0. Olaf ten Bosch was iets royaler voor S. van der Mark: 6-3, 6-3. Alleen Jan Baan had het echt moei lijk. Hij verloor de tweede reeks van P. Kralt en kon de strijd pas aan het slot van het derde bedrijf in zijn voordeel beslissen: 6-1, 4-6, 7-5. Bij de dames in C werd slechts één partij afgewerkt; Carien van der Meer wees Hannie van den Akker met 6-4, 7-6 te rug. één verrassende uitslag te no teren. Mark Baan versperde de als derde genoteerde Jan Willem Vreeswijk de doorgang naar de volgende ronde: 6-2, 6- 3. De als eerste geplaatste Teus van den Tonnekreek bereikte de volgende ronde wel door Louis Meyll met 6-1, 6-0 te kloppen. Ook T. van Velzen, favoriet nummer twee, boekte een overwinning. Hij klopte Jan van Duivenboden met 6-2, 6-4. WILLEM SPIERDIJK Michael van der Berg had een goede dag tijdens het tennistoernooi van Zee en Duin. De Koudekerker be reikte de tweede ronde in C en boekte in B een ver rassend gemakkelijke overwinning op Eric-Jan

Leidse Courant | 1983 | | pagina 12