De blik op Den Helder en uitwaaien maar 'arool overweegt jioger beroep in aak-Herrenberg Strenge regels voor werken met behoud van uitkering Rabobank Iraks: Nederland mag straks ellicht meer haring vangen T5NTWINTIGSTE EDITIE STRANDZESDAAGSE VANDAAG NAAR NOORDWUK Opsporen zwartwerkers bij Rotterdamse verkeers controle ging te ver Ikganooitop vakantie zonder een goede reis verzekering. '4NNENLAND" ficidócSowo/nt DINSDAG 26 JULI 1983 PAGINA 7 Dit jaar. waarin er voor het eerst in zes jaar gevangen mochten worden. de Noordzee vangen. ng <sl Vissfen onze correspondent Aad Jongbloed) (.~^JjSSEL De Nederlandse minister van weer maatj "bouw.. Braks, had er gisteren goede hoop mogen de I lat Nederland in de komende jaren ten- sie 84.300 ton haring ste 31.5% van de Noordzee-haring zou Daarvan zijn er 21.600 ton voor Nederland °P) Üen vangen. en dat is 25%. i!e besprekingen, die daarover gisteren in '•"el begonnen en vandaag doorgaan, zag Volgens een voorstel van een commissie, die logelijkheden dat er afspraken komen speciaal in het leven werd geroepen nadat de een reeks van jaren, waarbinnen Ne- ministers tot driemaal toe niet tot een ak- Si/Jand zijn „historisch aandeel" krijgt. Dat koord konden komen, mag er rekening ge- leel werd vastgesteld aan de hand van houden worden met een Noordzee-vangst, iten over de periode tussen 1960 en die in de loop der jaren opklimt tot 400.000 ton haring per jaar. „Goede doel" blijkt eigen bankrekening LEEUWARDEN De 59-jarige J. de V. uit Leeuwarden heeft zich meer dan twin tig jaar als vertegenwoordiger van een blindenorganisatie uitgegeven en daarmee ten minste een kwart miljoen voor zich zelf verdiend. Huishoudelijke artikelen die hij voor een dumpprijs inkocht, ver kocht hij weer tegen een veel hogere waarde. Voor een goedkope afwasborstel vroeg hij bijvoorbeeld 8,50. De man bouwde over heel Friesland verspreid een klantenbestand op van meer dan duizend mensen, die hij regelmatig opzocht. Vori ge week kreeg een inwoner uit Hemrik evenwel argwaan. Deze schakelde de poli tie in en die kon De V. op een werf van een boerderij, juist bij het verlaten van een klant, in de kraag grijpen. Ziekteverzuim lager bij controle door bedrijf DEN HAAG Het ziekteverzuim kan dalen als bedrijven een groter eigen ri sico dragen bij de ziektewetverzekering en meer verantwoordelijkheid krijgen voor ziektewetcontrole. Zo is het ver zuim bij bedrijven, die de controle vol ledig aan het Gemeenschappelijk Admi nistratie Kantoor overlaten, het hoogst (tot 11%). Bedrijven, die daarentegen de eerste weken zelf controleren, scoren het laagste percentage (7,5%). Boven dien remt dit de intreding in de wao (arbeidsongeschiktheid). Dat staat in het rapport „Ziekteverzuim, wao-intrede en verzekeringsvorm in de Ziektewet dat het ministerie van sociale zaken door TNO heeft laten opstellen. Kust boordevol zwartkampeerders DEN HAAG Het mooie weer van de laatste tijd heeft ervoor gezorgd, dat alle campings in de kustgebieden en rond het IJsselmeer zijn volgeboekt, waardoor steeds meer mensen hun ca ravan of kampeerwagen neerzetten op parkeerplaatsen of gebieden die louter voor dagrecreatie bestemd zijn. In Noordwijk werden tot nu toe 250 men sen weggestuurd die langs de duinweg en omgeving aan het kamperen waren. De politie is nauwelijks in staat alle zwartkampeerders op te sporen. In en kele gemeenten worden de overtredin gen daarom ook oogluikend toegelaten. In Zanvoort is inmiddels een noodcam- ping gecreëerd, maar ook die stond bin nen de korste keren overvol. Piloot besproeit vrouwen met insecticide DEN BOSCH Een helikoperpiloot uit Hilversum is in Den Bosch veroor deeld tot een geldboete van 2.500 gul den, waarvan 1.250 voorwaardelijk, omdat hij tijdens het sproeien met in secticiden twee voorbijfietsende vrou wen heeft ondergespoten. De piloot was op 3 september vorig jaar bezig een perceel grond bij Aarle-Rixtel met bestrijdingsmiddelen te bespuiten. In het voorbijgaan kregen echter ook twee vrouwen, die langs de Lieshout- seweg fietsten, de volle laag. Zij hiel den, nadat de chemicaliënnevel was opgetrokken, neg geruime tijd last van prikkelende ogen en een pijnlijke keel. IEILOO-WASSENAAR - Theo Boots uit Heiloo rok gistermorgen zijn fimbroek aan, dus de lond dacht dat-ie ook fas uitgenodigd. Helaas, fanwege diverse ge meentelijke bepalingen gorden tot de Strandzes- laagse geen honden toe- jelaten. Arno daarente- {en, 18-jarige zoon van de Tolijk bebaarde Theo, pocht wel mee. Zodoen- |e werden het twee en- leitjes naar Hoek van Rolland. Udaar nam de bagageploeg let tentje, de slaapzakken en ?all|et overige gerei in ontvangst i zi(n om 9 uur stonden vader en kajoon. met in hun rugzak niet r bneer dan een stapel boterham- tigtften. aan de start van het eftrandelevenement. Want dat is iet mooie van de Strandzes- laagse: dat je je eigen spullen ;eb Ma< iet hoeft te sjouwen. De hele rengen de handel elke dag aar de volgende pleister- laats. Daar pik je, na een half urtje zoeken in de gigantische y^tapel plunjezakken, de jouwe fir uit, zet je tent overeind en klaar is Kees. Zes comfortabe le wandeldagen brengen de deelnemers zodoende van het strand van Hoek van Holland naar dat van Den Helder. Dit jaar voor de 25e keer. Theo Boots (50), die vorig jaar voor de eerste keer mee deed: „Het loopt zó lekker los door het rulle zand en met niks op je rug, dat ik er nu spijt van heb er niet eerder mee te zijn begonnen. Je zet je blik op Den Helder, je verstand op nul en je loopt maar door. Voor verdwalen hoef je niet bang te zijn". Verbroedering De woonplaats van Theo Boots ligt op vier kilometer van de pleisterplaats Egmond. Het zou dus voor de hand liggen dat hij, daar aangekomen, gewoon zijn eigen bed opzoekt. Maar daarvan is absoluut geen spra ke. „Tijdens het wandelen ver broeder je met elkaar en dat geeft 's avonds een enorme gezelligheid. In grote kringen, dicht bij elkaar, gaan de jonge ren dan zingen, je drinkt een glaasje hartstikke knus". Het kampement van afgelopen nacht stond in het recreatie park Duinrell in Wassenaar. Vanuit Hoek van Holland een tippel van zo'n 28 kilometer. Het zonnetje, getemperd door ragfijn wolkendek, straalde 23 graden Celcius en van voren blies een frisse bries. „Ideaal wandelweer", bevestigde ook de Utrechtse studente Karin Mous (24), die er verstand van heeft aangezien ze dit jaar al voor de zevende keer meedoet. Haar moeder is zelfs al voor de vijftiende keer van de partij. Het leuke van de Strandzes- daagse, vergeleken met andere wandelevenementen als bij voorbeeld de Nijmeegse Vier daagse, vindt Karin dat elk competitie-element ontbreekt: „Je loopt maar raak. En mocht je een dagje geen zin hebben, dan neem je de bus. Geen punt. Stempelaars, controleurs en dat soort lieden zijn er niet. Het is sportief bezig zijn, zon der dat daar wedijver aan te pas komt, geeft een aparte, vriendelijke sfeer. De mensen die er op af komen, liggen el kaar doorgaans heel goed". Goed liggen, dat doen ook de duizenden hoofden en heupen, benen en borsten, die op het zand voor de badplaatsen zijn neergevleid om te bakken en waardoorheen de wandelaars zich een weg moeten banen. Waarbij het ook nog zaak is de speeltjes van de peuters te ont zien. En de ranke torens van zandkastelen in tact te laten. s, geruzie en gelach niet van de lucht. Rustig verdromen in de mono tonie van de branding en een eindeloos ver strand, nee, dat heeft deze zesdaagse niet te bieden. „Maar dat zoeken we ook niet", laten de secretares ses Trudy Meuzelaar (35) en Marina Steyaart (25) weten. „Het gaat om het uitwaaien. Letterlijk en figuurlijk uit waaien. Meer pretentie heeft dit gebeuren niet en misschien komt het daardoor ook dat er meer vrouwen dan mannen aan meedoen. Vrouwen hoe ven niet per se een medaille te winnen om het naar hun zin te hebben. Daarbij speelt voor ons de prijs bovendien een be langrijke rol. Per persoon be taal je 175,- en daarvoor word je nog gevoederd ook. Staat 's avonds je tent over eind en heb je gedouched dan ga je met je pannetje in de rij staan voor de warme hap. Al les bij elkaar ben je dus echt voor een koopje uit". Ondanks de ogenschijnlijke weggeefprijs is de Strandzes- daagse een van de belangrijk ste peilers voor het inkomen van de organisator van het spul, Henk Horsman (48). Ter wijl rond 4 uur 's middags de hoofdmoot van het wandelba taljon de poorten van de Duin- rell-kermis binnen loopt, dan wel binnen sjokt, vertelt hij vanonder een kort geknipte, grijze borstelcoupe: „In de ja ren vijftig heb ik het traject eens gelopen met een vriend. We hadden een tent bij ons en kampeerden op het strand. Henk Horsman (r.): „Je moet er als de kippen bij zijn om überhaupt te kunnen meedoen. Rond maart, april hebben we alle duizend inschrijvingven al binnen". Leuk, maar uiterst vermoei end. Zo is het idee ontstaan om de tocht voor meerdere deel nemers te organiseren en de bagage steeds per auto te ver plaatsen. In 1958 deden er 32 mensen mee. Geleidelijk aan is dat aantal gegroeid en de laat ste tien jaar heb ik telkens duizend deelnemers. Het aan tal belangstellenden is veel groter, maar een grotere groep is organisatorisch niet moge lijk. Je vindt er geen terrein voor dat groot genoeg is om ie dereen te herbergen". Toen de Strandzesdaagse zo bleek aan te slaan, ging Hors man andere soortgelijke eve nementen organiseren. De driedaagse IJsselmeerfiet- stocht bijvoorbeeld heeft even eens een grote populariteit verworven. Samen leveren deze tochten Henk Horsman een inkomen op dat voldoende groot is om er van te leven. Dat hij er rijk van wordt, lijkt te veel gezegd. Zou het daarom geen idee zijn om per jaar meerdere zesdaagsen te orga niseren? „Nee joh. ben je gek? Dan gaat alle kleur van het evenement af. Het moet iets unieks houden en daarom is het juist dat je er als de kippen bij moet zijn om überhaupt te kunnen meedoen. Rond maart, april hebben we alle duizend inschrijvingven al binnen". De leeftijd van de meeste deel nemers schommelt rond de 20 jaar, maar 65 plussers en kin deren van 7 a 8 jaar lopen ook mee. Een gevarieerd gezel schap dus, waarvan het bin dend element is: de drang tot uitwaaien. Vandaag, onder een dik wol kendek en in een miezerig re gentje, op het parcours Wasse- naar-Noordwijk. Henk Hors man: „In Noordwijk kamperen we op de weiden van het Bol- lenbad. Dat is perfect, jongen, daar duik je zo uit je tent, hup het zwembad in". De finale is zaterdag in het dorpje Huis duinen, op een steenworp af stand van het eigenlijke eind punt Den Helder. Rond het kerkje van Huisduinen zullen de naar schatting 900 wande laars die de alles bij elkaar 140 km lange tocht voltooien, dan weer samen de Zevensprong- dans uitvoeren. Horsman: „Dat is ook zo'n perfect gezicht. De blijdschap die er dan van die mensen afstraalt. Werkelijk perfect" WILLEM SCHEER Wachtlijst voor nier transplantaties groeit nog steeds BUSSUM De wachtlijst voor een niertransplanta tie in ons land is vorig jaar gegroeid tot 647 patiënten. De gemiddelde wachttijd bedraagt nu twee en een half jaar. Dit ondanks een stijgend aantal donornie ren dat ter beschikking kwam: van 236 in 1980 tot 328 in 1982. Dit staat in het jaarverslag 1982 van de Nierstichting Neder land. Hoewel het aantal niertransplantaties de laatste jaren is gestegen van 200 in de jaren zeven tig tot 257 vorig jaar, blijft het aantal sterk achter bij de behoefte. De door het ministerie van Volksgezondheid in 1972 vastgestelde behoefte van vierhonderd transplantaties per jaar wordt nog lang niet gehaald, aldus de Nierstich ting. Door de drastische bezuini gingen in de gezondheidszorg zal de nierstichting ervoor moeten waken dat niet op nieuw een situatie ontstaat waardoor als gevolg van te beperkte behandelingsmoge lijkheden een keus moet worden gemaakt welke chro nische nierpatiënt wel en niet behandeld kan worden. Met ale gevolgen vandien voor de mensen die moeten worden afgewezen, stelt de stichting. n BAMARIBO Het De „aantijgingen" aan zijn in rooi overweegt in hoger adres noemt Herrenberg i- oep te gaan tegen het ..lasterpraat" die de wereld le mis dat de president wer1 'ngc?uur?toen bekend i A werd dat hij informateur zou d i u A*Psterdams5 worden van de huidige rege- ntbank heeft opgelegd rjng ,n Suriname. „Dit paste het kort geding dat de precies in het systeem van i- [inaamse ambassadeur propaganda-destabilisatie", tins land, Henk Herren- aldus de ambassadeur, •g, tegen de krant had [gespannen. Parool heeft vandaag Tigens een artikel van 17 Hij wil verder ii> het open baar niet veel zeggen over het kort geding. Zo wilde hij geen enkel commentaar le uari moeten rectificeren, veren op de uitspraken die Irin wordt gesuggereerd, tijdens het proces zijn gedaan Herrenberg contacten le ft gelegd tussen de cocaï- i- naffia in Colombia en de inaamse autoriteiten. Dat zijn gedaan om een le- g tegen zeer lage rente te theid van zijn bewerin- i onvoldoende aanneme- l' weten te maken. rrenberg zei gisteren niet e rast te zijn door de uit- g lak van de Nederlandse htbank. De ambassadeur, t momenteel in Suriname t toeft, verklaarde tegen- i t het Surinaamse Nieuw- t entschap SNA: „Ik ben i t verrast, want het gelijk aan mijn kant". door de oud-president van de Centrale Bank in Paramari bo, Sedney, oud-president Chin a Sen en oud-minister Haakmat. Chin a Sen en Haakmat hou den wel vast aan de verkla ring dat zij Sedney in Neder land hebben horen zeggen, dat de voorwaarde voor de lening was doorvoerfacilitei- ten voor de Colombiaanse cocaïnehandel. Maar nu hun zegsman onder ede anders verklaart kunnen aan die twee getuigenverklaringen geen doorslaggevende bete kenis worden toegekend, al dus de rechtbankpresident, mr. Borgerhoff Mulder. m krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur. zaterdags tussen 14.00 115.00 uur. telefoonnr. 071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond guorgd. „Tour de Frats" De „Tour de Frats" is gistermorgen in Utrecht voor de 23e maal van start gegaan. Deze tiendaagse fietstocht voor jongens en meisjes van tien tot vijftien jaar eindigt op 3 augustus in Leiden. VRIJHEID GEMEENTEN INGEPERKT (Van onze parlementaire re dactie) DEN HAAG Staatssecreta ris De Graaf van Sociale Za ken en Werkgelegenheid heeft strenge regels gesteld voor het werken met behoud van een werkloosheidsuitkering (WWV of RWW). Alle ge meentebesturen hebben per brief opdracht gekregen com missies in te stellen, die toet sen of voorgestelde werkzaam heden aan bepaalde randvoor waarden voldoen, randvoorwaan deelnemende t HEMELS moeten beschikbaar blijven voor gewone baan; zij moeten blijven sollicite ren naar zo'n baan; werk mag niet beroeps- of bedrijfsmatig worden verricht; werk mag niet zodanig zijn, dat er subsidie voor kan wor den ontvangen of dat het nor maliter door een betaalde kracht wordt gedaan. De toetsingcommissie moet eenstemmig van oordeel zijn, dat voorgestelde werkzaamhe den door de beugel kunnen. De Graaf heeft het woordje „eenstemmig" onderstreept, hetgeen wil zegen dat ieder lid van de commissie een veto recht heeft. Wordt er een veto uitgesproken, dan dient de op zet van een voorgesteld project te worden gewijzigd. Ont breekt ook dan nog de volledi ge instemming, dan doet een gemeentebestuur er goed aan het voorstel in kwestie af te wijzen, aldus de staatssecreta ris. Volgens ingewijden zal het daarmee vermoedelijk een stuk moeilijker worden goed keuring te verkrijgen voor een project. In de toetsingscommis sie moeten namelijk ook zit ting hebben vertegenwoordi gers van het ministerie van economische zaken, van werk gevers- en van werknemersor ganisaties. die geen van alle een hoge dunk hebben van vrijwilligerswerk. EZ en de werkgevers vrezen dat het ge wone bedrijfsleven oneerlijke concurrentie wordt aangedaan, terwijl de vakbonden beducht zijn voor het vervangen van normale arbeidskrachten door werklozen. Tot nu toe hadden de gemeen ten een tamelijk grote vrijheid van handelen. Dat is nu gro tendeels verleden tijd. Een woordvoerder van de be windsman wees erop dat Soci ale Zaken de sociale uitkerin gen vrijwel volledig betaalt. Een gemeente, die zich niet houdt aan de nu gegeven richtlijnen, loopt het risico dat er achteraf gekort wordt op de bedragen, die zij uit Den Haag ontvangt. king op alle soorten vrijwilïi gerswerk, dat gedaan wordt met behoud van uitkering, zo wel individueel als in georga niseerd verband. ROTTERDAM Burgemeester B. Peper van Rotterdam en de Rotterdamse hoofdofficier van justitie, mr. J. de Jong, vinden het te ver gaan dat opsporingsambtenaren van het Gemeen schappelijk Administratiekantoor (GAK) en het Sociaal Fonds Bouwnijverheid (SFB) tijdens grote verkeerscontroles van de editie zogenaamde zwartwerkers proberen op te sporen, it is op 3 maart in de Rotterdamse Waalhaven gebeurd. Tijdens de gewraakte controle werden ongeveer 1.500 auto's aangehou den. Het GAK en de SFB kregen de mogelijkheid te onderzoe ken of de inzittenden die middag soms hadden gewerkt terwijl zij een uitkering hadden. Beide instellingen waren destijds op uitnodiging van de Rotter damse politie bij de grootscheepse controle aanwezig. Volgens een gemeentelijke woordvoerder waren de burgemeester noch de officier van justitie noch de hoofdcommissaris A. Vermeij daarvan van te voren op de hoogte gebracht. Te verwachten valt dat dergelijke gecombineerde controles in Rotterdam niet meer worden gehouden, aldus de woordvoerder. Als ik op vakantie ga, sluit ik altijd een reisver zekering af. Bij mijn eigen Rabobank. Dan weet ik zeker dat, als ik schade zou krijgen, de afwikkeling in vertrouwde handen is. Trouwens mijn buitenlands geld, reischeques en andere vakantiezaken regel ik er ook. Dat is handig en gemakkelijk. De Rabobank. Altijd in de buurt, snel aan de beurt. geld en goede raad

Leidse Courant | 1983 | | pagina 7