Winnen zegeviert in Boxmeer Cricket jeugd tweede in Europees toernooi Honkbalbeker voor Cuba FC Den Haag iets beter Zoetemelk vraagt om nieuw onderzoek Sax favoriet voor eindzege Belgische baanrenners te sterk vic°n SPORT CcidoeSotvuuit DINSDAG 26 JULI 1983 PAGIN, A.1 Nijmeegse studenten in marathonrally DEN HAAG Vier Nijmeegse studen ten beginnen komende zaterdag in Stutt gart aan een hachelijk avontuur. Harrie van Baars. Tim Bouman, Ed von Jessen en John Niemeijer staan dan aan de start van de Euphraat-autorally, die voor het overgrote deel plaats heeft in Turkije en in totaal 12.000 kilometer beslaat. Het is de eerste keer dat Nederlandse equipes aan deze rally, die in 1976 voor de eerste keer werd gehouden, deelnemen. In de rally, waaraan slechts conventio nele wagens mogen meedoen, zijn tien -klassementsproeven opgenomen. De fi nish is op 27 augustus in Ispra (Italië). De vier studenten zijn een half jaar bezig geweest met de voorbereiding op het evenement. Deze vier studiekoppen gaan op avontuur in Turkije. Kaagweek kent topbezetting WARMOND Een record-aantal boten heeft ingeschreven voor de 63e Kaag- week, die zaterdag begint. Op de Kager- plassen is echter niet alleen kwantiteit, ook kwaliteit, zeker in het veld van de Regenbogen, die opnieuw hun Holland- -Friesland wedstrijd zeilen. De Hollan ders, 46 overwinningen tegen de Friezen 37, brengen Luut de Groot. Betting Bak ker, Peter Hoogendam, Martin Heineke en Peter Frech op het water. De Friese ploeg bestaat uit Hessel Donker. Jappie. Hettinga, Ulrich Jager. Eva de Wilde en Klaas Platje. In verband met de aanslui tende Sneekweek, waar het gevecht op Fries water wordt voortgezet, is de twee strijd vastgesteld voor de eerste vier da gen van de Kaagweek. Van der Ven wint Grand-Prix Canada MONTREAL De Nederlandse motorcrosser Kees van der Ven heeft met overmacht de Grote Prijs van Canada in de 250-cc klas se gewonnen. Van der Ven stuur de zijn machine op het erg stoffige circuit van Montreal in beide man ches als eerste over de eindstreep. De Belg Georges Jobe vergrootte zijn voorsprong in het algemeen klassement op de Amerikaan Dan-, ny Laporte. Jobe finishte achter Van der Ven tweemaal als tweede. Stand WK: 1. Georges Jobe (Bel) Suzuki 188 punten; 2. Danny La porte (VSt) Yamaha 122; 3. Jo Martens (Lux) Yamaha 84; 4. Kees van der Ven (Ned) KTM 75. Nijboer in vorm BOXMEER Gerard Nij boer heeft gisteren tijdens een stratenloop in Box meer zijn groeiende vorm getest. De Europese kampioen op de marathon zegevierde in het voorprogramma van het plaatselijke wielercri- terium. Nijboer liep de 10,5 kilometer in een voorbeeldig marathontem po: 30 minuten 50 secon den. De atleet van Daven- tria had op de eindstreep een voorsprong van ze ventien seconden op Leon Weijers. Ton Luttikholt werd derde. T afeltennismeisjes missen finalepoule MALMÖ De Nederlandse meisjes hebbi dens het toernooi om de Europese kampj schappen tafeltennis in Malmö alleen noj zicht op de zevende plaats (bij winst op Oc rijk). Nederland miste gisteren de finale) door een nederlaag tegen Hongarije (2-3). 1 Bakker won twee partijen. Eerder hadde Nederlandse meisjes met 3-2 van gastland den verloren. De jongens treden in de poule voor de ac tot en met twaalfde plaats aan tegen Polen, teren was Nederland legen de Sovjet- Jtansloos (0-5). In de jongste categorie, de kadetten, verl de Nederlandse jongens met 3-2 van Buig Dat leverde de tiende plaats op. De meisje den een nederlaag van 3-0 tegen West-Q land en klasseerden zich daardoor als zesd) De Tourvedetten Henk Lubb< De Tourvedetten Henk Lubber- ding (links), Bert Oosterbosch, Peter Winnen en Kim Andersen (Den) worden in Boxmeer in de bloemen gezet. Liefst veertigdui zend mensen zijn er even later getuige van hoe Winnen dit eer ste criterium na de Ronde van Frankrijk op zijn naam schrijft. Jeugdige handtekeningen jagers hebben het vooral op Peter Winnen gemunt. BOXMEER Peter Win nen heeft gisteravond het eerste Nederlandse crite rium na de Ronde van van Frankrijk gewonnen. De nummer drie van de Tour zegevierde in Box meer. Winnen versloeg in de eindsprint zijn vlucht- makker Hennie Kuiper. Winnen en Kuiper hadden zich met Piet van Katwijk, Jo- han Lammerts en de Deen Kim Andersen afgescheiden. In de slotfase verkregen Win nen en Kuiper een lichte voor sprong op de overige drie. Winnen had voor de 100 kilo meter een tijd van 2 uur 15 minuten en 29 seconden nodig. Veertigduizend kijkers keken in Boxmeer ademloos toe. Joop Zoetemelk zegevierde in het criterium in Elsloo. Met een voorsprong van één mi nuut en twintig seconden pas seerde Zoetemelk voor 25.000 kijkers de eindstreep. Zoete melk was verreweg de stijdlus- tigste renner van het peloton. Na tachtig kilometer nam Zoe temelk de gelegenheid zijn ei gen gang te gaan. Theo de Rooy eindigde als tweede. Adrie van de Poel werd derde. Zoetemelk had voor de 100 ki lometer een tijd van 2 uur 14 minuten en 18 seconden nodig. Kort geding De „Vereniging van de Ronde van Frankrijk", waartegen Joop Zoetemelk een kort ge ding heeft aangespannen, was gisteren tijdens de hoorzitting in het Parijse gerechtshof niet aanwezig. Evenmin trouwens als de in Elsloo actieve Zoete melk, die gevraagd heeft nieu we deskundigen aan te wijzen in de doping-affaire. De Nederlander liet zich ver tegenwoordigen door de advo caat mr. Georges Bitun. Bitun verzocht de president van het 'hof de doktoren Lebreton en Garta aan te stellen om nieu we analyses uit te voeren. Het tweetal is werkzaam op het toxicologisch laboratorium van het hoofdbureau van politie in Parijs. Joop Zoetemelk wil van de deskundigen graag horen welke medicijnen hij wel had kunnen nemen en op welk tijdstip. De president van het hof heeft de gedaagde vereniging tele grafisch verzocht een verte genwoordiger naar de tweede zitting (vandaag) te sturen om hun standpunt te vernemen. ANTWERPEN Cuba is winnaar geworden van de vijfde intercontinentale honkbalbeker. In de fina le van de extra play-offs, noodzakelijk geworden omdat Cuba, de Verenig de Staten en Taiwan alle drie met vier punten wa ren geëindigd in de eind ronde, wonnen de Midde namerikanen met 8-4 van de Verenigde Staten. De Amerikaanse ploeg won gistermiddag van Taiwan met 2-1. De ploegen voor die eerste wedstrijd waren zondag door het lot aangewezen. Cuba trok toen een vrijkaartje en plaatste zich rechtstreeks voor de fina le. De Amerikanen waren daar door natuurlijk in het nadeel, .omdat de sterkste werpers 's avonds niet meer beschikbaar waren. Cuba profiteerde daar gretig van en nam in de eerste drie innings een beslissende voorsprong van 5-0, onder meer door homeruns door Vic tor Mesa en Alberto Martinez. Voor Mesa was het zijn enige daad in de wedstrijd. De ope ningsslagman van de Cubanen maakte obscene gebaren tegen hoofdscheidsrechter Tom Ra- vashire en kon na zijn home run naar de tribune vertrek ken. Het was niet de enige op vallende zaak in de finale. Een fout van de Cubaanse mana ger, Jose Pineda, in de begi nopstelling werd door de tech nische commissie rechtgezet, waarna vanaf de derde inning de werper ook als slagman moest fungeren. Sinds de in voering van de „aangewe- zen-slagmanregel" is dat hoogst ongebruikelijk. Garcia en Vinent hadden er dan ook duidelijk moeite mee. Samen verzamelden zijn drie keer drie slag. Het deerde de Cuba nen nauwelijks. De Verenigde Staten kwamen de klap van de eerste innings niet meer te boven en kon de twee jaar ge leden in Edmonton veroverde Intercontinentale beker inle veren bij de Cubanen. Eindstand: 1. Cuba, 2. Verenigde Staten, 3. Taiwan. 4. Nederland, 5. Zuid-Korea, 6. Nicaragua, 7. Canada. AMSTERDAM Guyla Sax heeft een goede kans het twee de schaakfestival op zijn naam te brengen. De Hongaarse grootmeester versloeg gisteren in de negende ronde met zwart Seirawan, de vroegere kampioen van de Verenigde Staten. De Nederlandse groot meester Jan Timman moet als uitgeschakeld worden be schouwd voor de race naar de eerste prijs, die tienduizend gulden oplevert. Timman miste met wit de winst op de Engelsman Chandler. Door middel van subtiele positionele manoeu vres verwierf hij wel een overwicht. Het was de derde achtereenvolgende keer dat Timman ondanks geschakeerd fantasierijk spel naast de winst greep. De Nederlandse mees ter Paul van der Sterren trekt de laatste dagen de meeste aandacht van het talrijk opge komen publiek. Van der Ster ren won nu van Short, die daags tevoren tegen Timman aan de nederlaag was ont snapt. Van der Sterren heeft nu zes punten. Als hij de twee resterende partijen wint, be haalt Van der Sterren een grootmeester-resultaat. SLOTEN De Neder landse baanrenners heb ben gisteren in Sloten een interland tegen België verloren. De Oranjeploeg zegevierde in de Olympi sche achtervolging en de kilometer tijdrit met staande start. De Belgi sche afvaardiging stelde daar drie overwinningen tegenover en wel op de onderdelen sprint, de per soonlijke achtervolging en de klassementsrace. De achtervolgingsploeg, be staande uit Van Egmond, Harren, Peter Pieters en Nij- dam, had na 1800 van de 4000 meter het Belgische viertal al achterhaald. Het Nederlandse kwartet had voor de afstand 3 minuten 17,85 seconden nodig. In de tijdrit over 1000 meter ver wees Reinier Valkenburg de Belg Wim Aras naar de tweede plaats. Valkenburg raffelde de kilometer af in 1 minuut 10,36 seconden. Frisse duik van skütsjes De zevende wedstrijd van het skütsjesilen op het Slotermeer werd gisteren afgelast wegens gebrek aan wind. Het betekende een grote teleurstelling voor het publiek dat in groten getale naar de wedstrijdplaats Woudsend was gekomen. De bemanningen van de boten hadden echter eindelijk tijd om te zonnen en een frisse duik te nemen. NUTH FC Den Haag heeft zijn tweede oefenwedstrijd ter onderbreking van het trai ningskamp in Zuid-Limburg winnend afgesloten. De man schappen van trainer Rob Baan versloegen op het veld van de amateurclub Minor in Nuth, dat was omzoomd met ongeveer duizend toeschou wers, een elftal van het Alge meen Burgerlijk Pensioen fonds met 4-0. De oefenpartner van de Hage naars bestond overigens voor namelijk uit spelers, die uitko men voor clubs uit de hoofd klasse van het amateurvoetbal, onder wie André Broeks (ex- prof van Roda JC, nu bij EHC). „Ik vond dit elftal ster ker dan Heerlen, waartegen wij zaterdag speelden", zei FC Den Haags coördinator Eddie Hartmann over de tegenstan der, die overigens niet zo'n in gespeelde indruk maakte. FC Den Haag maakte gister avond een heel wat redelijkere indruk dan tegen Heerlen. Trainer Baan had wat wijzi gingen doorgevoerd. Zo zag Cees Tempelaar een wens in vervulling gaan door als laat ste man te mogen fungeren, Leo Rontberg deed het rede lijk als linksachter en op het middenveld stond ditmaal geen René van Delft, maar Al- phons Groenendijk. In het doel kreeg Dido Havenaar een kans. Door een doelpunt van Bram Rontberg na een voorzet van Guido Pen werd de eerste helft afgesloten met een stand van 0-1. Na rust voerden Ka- rel Bouwens (afstandsschot), Guido Pen en Bram Rontberg (na een combinatie met Bou wens) de score op tot 0-4. Opstelling FC Den Haag: Havenaar; Van der Zwan (Purvis), Tempelaar, De Vroedt. Leo Rontberg (Tolsma); Treling (Groen), Pen. Groenendijk; Zwart (Van Alphen). Bouwens. Bram Rontberg. Overige PEC Zwolle heeft gisteravond een oefenwedstrijd in Norg gewonnen met 11-1 (4-0). Tegenstander was een Drents streekelftal. Bij de eredivisie club ontbraken de geblesseerde Piet Schrijvers en Kees van Kooten. De nieuwe aanwinst Johny Rep was wel present, maar scoorde niet. Van Roon schoot zesmaal raak. Heerenveen verloor een vriend schappelijke ontmoeting tegen het Olympische elftal van Roemenië met (Van onze cricketmedewerker) DEN HAAG De volgende conclusie werd gisteren op Ha- nenburg veel getrokken: Het Nederlands jeugdcricketteam verlóór, meer dan dat Dene marken het internationale Coltstoernooi won. Want was het niet Nederland, dat on danks een eerdere nederlaag tegen de Denen, technisch veel meer kwaliteit in huis had en nu een herkansing kreeg om te laten zien wie er op het continent de sterkste jeugd heeft? De Denen, wier nationale ploeg het afgelopen weekeinde tweemaal afge droogd werd door hei Neder lands elftal, beschikten na een week met zes cricketwedstrij den over de langste adem en passeerden de 118 Nederlandse runs in de zes en dertigste over. Aanvoerder Mare Bakker ver loor gisterochtend de toss van zijn Deense collega en kon zijn eerste twee batsmen de wei in sturen. De Nederlanders, die zondag op de zwakkere aanval van Bermuda een ruim totaal op het veld van Quick neer legden, hadden nu echter So- ren Hendriksen tegenover zich. Deze fastbowler speelt al voor de nationale senioren-se lectie, maar in Denemarken werd dit toernooi belangrijker gevonden dan de twee wed strijden in Deventer. Hendrik sen eindigde met 3 voor 11 in 6 overs. Die wickets nam hij pas in zijn tweede spel, maar zijn snelheid was ook voor de eer ste Nederlanders onbespeel baar. Nederland startte desastreus. Openingsbat Jeroen Wilts was na tien minuten verdwenen en ook Teun Janssen Schoonho ven kwam niet verder dan 8. Beiden gingen bowled. Pirn van Liemt is duidelijk een beter openingsbat. Samen met Ab van Lomwei, die nu als nummer 10 inging, maar wel voor het eerste van Quick opende tegen Bloemendaal, had de start van Nederland er misschien anders uit gezien. Nu vingen Van Liemt en Ro land Lefebvre een vroeg drei gende collaps enigszins op. Van Liemt, een speler met ge duld en afwachtend op de slechte ballen, ging echter uit toen hij bij het spelen van de bal nog nadacht over zijn slag en daarna was het, bij 67 voor 2, een komen en gaan van Ne derlandse batsmen. Visee ging run out na goed veldwerk van de Denen en Bakker vertrok vier overs na de lunch. Lefebvre Ondertussen stond Lefebvre aan het andere wicket. Hij overleefde eerder al een ge wisse run out, toen hij tijdens het runnen struikelde, terug kroop en de bowler de bal niet goed verwerkte. Lefebvre, een getalenteerde all rounder die ook al voor de nationale selec tie is uitgekomen, was voor dit toernooi de dispensatiespeler. Hij was het die tegen Bermuda met 94 een hoog totaal garan deerde. Toen echter werd hij gesteund door Bakker en Vi see, nu moest hij het alleen doen. Hij kwam tot 4b (7x4) en ging als laatste uit. Nadat Bak ker en Visee waren verdwe nen, werd Hendriksen weer aangezet. Drie man gingen bowled voor 3 runs. Daarnaast bowlden Mikkelsen 2 voor 23 in 10 overs en Knudsen 2 voor 10 in 5. Nederland maakte zich op voor de laatste innings. En 118 Vreugde bij de Deense cricketers, die zich op Nieuw Hanenburg het sterkste jeugdteam van het Europese continent hebben getoond. runs op het hel van Quick is te verdedigen, mits er voor 100 procent wordt gefield en elke Jeans wordt gepakt. In de aan val ontbrak Klay Reynolds na zijn ongeluk tegen Bermuda, zijn plaats was ingenomen door Van Lomwei. Bakker had zijn zoveelste slachtoffers achter de palen. Bij de Denen deden echter een aantal batsmen mee, From- hausen, Jorgensen en Hen driksen, die erg hard kunnen slaan. Niet altijd even recht en zeker niét mooi, maar wel ef fectief. De Nederlandse illusie vervaagde, vooral toen From- hausen en Jorgensen een aan tal keren door de aanval heen sloegen. Op zo'n moment moe ten bowlers zo veel mogelijk worden gewisseld. Schoof (2 voor S in 5 overs) was daar zo'n voorbeeld van. De marge werd steeds kleiner en hopen op die ene wonderbal die de wedstrijd een wending geeft, was een te groot risico. Bakker koesterde wel zijn „wonder- bal-illusie" met Dirk Rey nolds. Deze spinbowler nam 3 wickets, maar hij kreeg in 10 overs 50 runs tegen en dat was al bijna de helft van het totaal. De Denen hadden 36 wickets nodig, voordat Nederland defi nitief op de knieën lag. De wedstrijd liep al legen het ein de toen het drukker werd op Nieuw Hanenburg. Veel toe schouwers hadden er een nor male werkdag opzitten en mensen die verder dan Rotter dam woonden namen niet eens de moeite. Toch beter om te proberen zo'n finale in het weekeinde te laten plaatsvin den. 1?! QUICK MORGEN TEGEN DS '79 w DEN HAAG In tegenf*" ling tot een eerder bei speelt de Haagse amateur^, deklasser Quick niet dori" dag maar reeds morgen ttra] DS '79. Deze oefenweds(bij tegen de kersverse eredivhxe nist vindt plaats op Nieuw'jj^ nenburg aan de De Savoik Lohmanlaan. De aanvani 19.30 uur. OP lei TENNISTITELS Ff BIJ EK JEUGD vo BLOIS Bij de Europesjbe telstrijd in Blois heeft de gij derlandse tennisjeugd tne gouden medailles behaaldmi het jongensdubbel (tot 14 j 'wonnen Krajicek en Wim' met 0-6, 6-4 en 6-2 van deh€ lianen Maggi en Pisilli. Bj meisjes toonden SonneveljW Vandierendonck zich met OI en 6-2 te sterk voor het duitse duo Czoske/Kriebel^ Sportwcrck WIESBADEN Het Netfl lands bridgeteam heeft zijn vende plaats bij het Euro[| kampioenschap in Wiesbaf moeten prijsgeven. De N«I landers verloren met 14-6 i Zweden. Frankrijk verster 1 zijn toppositie door naaste I current West-Duitsland t| 18-2 op zijn plaats te zetten de dames boekte Oranje derde achtereenvolgende z 14-6 op Ierland. WENEN De schermpl van West-Duitsland is in nen wereldkampioen op fli geworden. Men versloeg ir finale Oost-Duitsland meti Cuba hield Hongarije vans brons af. FLEURUS Tijdens intei tionale wedstrijden in het gische plaatsje Fleurus heb twee Nederlandse handt* schutters aan de Olympii E< limiet voldaan. Tiny Rer. uit Asten haalde met f— punten de eis voor de ee— keer, Daris deed dit al eerl^ WENEN Tibor Nyilasflt 28-jarige aanvoerder van Hongaarse elftal, heeft m^- dag een contract getekentPL Austria Wien. Nyilasi, difl® interlands speelde voor Bq3 garije, zal bij de Weense p^erj samen met de uit Italië te(tj0 gekeerde Herbert Prohan het spel moeten gaan bepa>, h BARCELONA De Wtar duitse formule 2-coureur foa fan Bellof is gisteren zijn en rc zege voor het Europees kan 21 oenschap weer kwijt geraj, d Bellof werd dank zij een J28 test winnaar van de zeve^ei wedstrijd. Een commissie f5 beroep van de Spaanse a^( sportbond wees de ee^arj plaats nu evenwel toe aar») Nieuwzeelander Mike Tin. kwell. die "e I ïps voor l'è Duindigt WASSENAAR Twee kc....« negen draverijen staan morgen! dag op het programma van de Wr"» naarse baan Duindigt. De eerste iet is om 14 00 uur. Onze tips voor i(P meeting luiden: hp PAARDEMARKTPRIJS: VlT Norton, Wilma del Sol, Woody tf ridi rf DUIVENVOORDEPRIJS: VicoJ' tenzorg, Windo Pride en Uridi F SAFFIERPRIJS: Sir RaaapH Songs Pride en Flying Sapporo. £n' VOORDENPRIJS. Udo Winds Vulrix K en Wizard May. VLIETPRIJS: Wishfull Fort" 1 Uniek Fortuna en Wil van de Lrr SMARAGDPRIJS: Gadina. Wdt feets Cadoro en Royal Dakota. UQ BOSCHGEESTPRIJS: Tino Nton landia. Rezaatonka en Shirley ML FORESCAATEPRIJS: S.go' lc Spooky en Ulaan. TER WADDINGPRIJS: Viola |er touche, Wanda Pluto en Udo To|4G ADEGEESTPRIJS. Urian N. Un^ du Bois en Timbre. WIELRENNEN I» Criterium in Boxmeer: Illy 1. Peter Winnen, 100 km in 2.1||ar 2. Hennie Kuiper; 3. Piet van Kat,. op vijf seconden; 4. Kim And™ (Den); 5. Johan Lammerts; 6. G| van Gerwen, op twintig seconde!.. Jan Raas; 8. Fons van KatwijÉ Bert Oosterbosch; 10. Heddie Nil dorp. Criterium in Elsloo: 1. Joop Zoetemelk, 2.14.18; 2. Theo de Rooy, op 1.2. Adrie van de Poel; 4. Wies van i gen. op 1.50; 5. Gerard Veldschd 6. Etienne Steevens (Bel); 7. RudyP venage (Bel); 8. Jac. van Mei Martin Havik; 10. Ad Tak. SCHAKEN Schaakfestival in Amsterdam Negende ronde: Seirawan (Vst)-Sax (Hon) 0-1; (Tsjj-Lobron (Wdl) 1-0 Henley (Vstj-Sunye Neto (Bra) L Murey (Isrj-Langeweg (Ned) 1/2-I Van Baarle (Ned)-De Boer 1/2-1/2, Van der Sterren-Short 1 Stand: 1. Sax 7 punten; 2. Chand 1/2; 3. Van der Sterren en Hort f Ree, Short. Timman, Van de Wie Sunye Neto 5 1/2.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 10