Geef de brievenbus ook vakantie Ga uitgerust aan de vakantie beginner# Het „tweede gezicht' Pak auto goed in Veel geur en kleur in de trosanjer Practisch eethulpje Lange mensen gezocht CONSUMENTENINFORMATIE Giidóc (Souiant MAANDAG 25IULI1983 PAGj])I l Aan vakantie toe Zorg er dan voor uitgerust te begin nen aan de lange autotocht naar Zuid-Frankrijk, het op zetten van de tent in weet-ik- waar, het inrichten van de ca ravan, anders gaat u bekaf op reis en vermoeide mannen en vrouwen achter het stuur vor men een gevaar op de weg. Dus automobilisten: niet de hele dag nog sjouwen op kan toor of winkel om alles nog op het nippertje klaar te krijgen; de halve nacht niet slapen en 's morgens om vier uur weg rijden omdat het dan nog stil is op de weg. Die weg kan wel eens naar het ziekenhuis voe ren. Bereid u voor op de ver diende vakantie; begin daar aan bijtijds: Luister 's avonds naar goede muziek, zelfs onmuzikale mensen rusten daar van uit. Lach, ook al is het om dom me tv-programma's. Lachen ontspant de buikspieren en als u er nauwelijks om lachen kunt, blijf dan kijken omdat het u verveelt. En verveling geeft slaap. Probeer niet nijdig te wor den over de opschepperij van uw oudste zoon of de ijdeltui terij van de dochter. Ergernis sen verslinden energie. Daal voor het slapen gaan af in een lekker bad met schuim. Dit ontspant, leidt af, geeft nieuwe kracht en goede nachtrust. Word enthousiast over be paalde zaken of probeer te ontdekken waar u over kunt jubelen, al is het de zon, ver koelende regen, uw goed ge formuleerde bezwaarschrift aan de belastinginspectie, waarvan u zich dwingt won deren te verwachten. Probeer van elk goed mo ment te genieten, zelfs van het meest eenvoudige. Koop een paar royaal zitten de vrijetijdskleren en geef de oude pullies en afgetrapte schoenen aan een neef die het leven der torren bestudeert in lg. de duinen. adsi Glimlach als u iemand ver een oplawaai zou ver. pen, zeg iets aardigs tegen L j ellendeling die u op burea^er jaren dwars zit en breng vekt uw vrouw een onverw^.^v bloemetje mee. eng( Drink, eet en snoep niefeng( veel, zodat uw body e\ven kalm aan kan doen, voord%ft aan de vakantiepret beging u En dan: veel plezier en n^rcjt weer. vw TINY FRANfo Pk Belaad de auto met beleid De Bovag heeft een stelletje tips op een rijtje gezet voor degenen die met de auto en dus met bagage op vakantie gaan. Hier zijn ze: Gebruik zo min mogelijk koffers. Ze nemen onnodig veel ruimte in. Plaats de zwaarste stukken zo diep en zo laag mogelijk in de kofferbak en zorg ervoor dat de bagage niet gaat schui ven. De kofferbak wel zó inpak ken dat bij een onverhoopte lekke band het reservewiel goed bereikbaar is en niet alle bagage eruit hoeft. Leg geen blikjes of andere losse voorwerpen onder de Vlees vaak te lang op de barbecue Volgens de man die het weten kan, de slager dus, ligt vlees vaak te lang op de barbecue, zodat het drooggeroosterd eraf komt. Om het vlees z'n sappen en dus z'n smaak te la ten behouden, moet eerst het vuur goed gloeien, tot een egale grijze waas ontstaat. Dan het vlees op het rooster leggen. Door het tempera tuurverschil kleeft het vlees aan het rooster. Zo gauw het loslaat (en dat is vrij snel) is die kant gaar en kan het hap je worden gekeerd. Het is maar een weet. Röntgen apparatuur op Schiphol „filmveilig" De Röntgenapparatuur die op de luchthaven Schiphol wordt gebruikt voor het doorlichten van handbagage is volgens het fotoblad „Focus" volko men veilig voor belichte en onbelichte films. Zelfs de hooggevoelige Kodacolor VR 1000-kleurenfilm die onlangs door Kodak op de markt is gebracht (1000 ASA) bleek na 25 keer door de stralingsbar rière te zijn gegaan geen scha de te hebben opgelopen. Het blad concludeert dan ook dat beschermende loodzakken e.d. overbodig zijn. Om de moderne lage-dosis- röntgenapparatuur te kunnen onderscheiden van hoge do- sis-apparatuur raadt het blad zijn lezers aan op vliegvelden uit te kijken naar een bordje met de tekst „Film Safe" of iets dergelijks. Is dat bord er niet, dan kan men beter om handcontrole van de bagage vragen. Als u met vakantie gaat, zo laat de PTT weten, verdient het aanbeveling buren of kennissen te vragen die pe riode de post uit de brieven bus te halen en te bewaren. Als u naar een binnenlands vakantieadres gaat, kunnen zij de post (desgewenst) gra tis nasturen. Voor een bui tenlands adres zal in vele gevallen moeten worden bij- gefrankeerd. Ook is het mo gelijk de PTT te vragen de post na te zenden of (tegen betaling) te bewaren op het postkantoor. Verzoeken voor een en ander dienen uiterlijk drie dagen voor vertrek schriftelijk worden ingediend bij de directeur van het postkantoor in de woonplaats. Postpakketten: Het gemak kelijkst is als er voor ge zorgd wordt dat in de va kantieperiode geen pakket ten hoeven worden afgele verd. Nazending naar het buitenland is een kostbare zaak en de pakketten kun nen slechts korte tijd op het postkantoor worden be waard, anders slibt de zaak daar dicht. Tarieven voor bestuurdersplaats. Deze kun nen bij het remmen naar vo ren schuiven of rollen en hin deren de bestuurder bij het bedienen van de pedalen. Bij gebruik van een imperi aal dient u er rekening mee te houden dat het dak van een kleine auto 30 a 35 kilo kan dragen, en dat van een grote auto 50 a 75 kilo. In beide ge vallen de bagage natuurlijk goed „verankeren". Overbelasting veroorzaakt niet alleen ontoelaatbaar hoge slijtage, maar kan ook gemak kelijk tot veerbreuk leiden. Bovendien wordt het wegge drag van de auto nadeling be ïnvloed. Bij grove benadering kan het draagvermogen van een (volledig bezette) vierpersoons wagen worden gesteld op 350 kilo. Als met een zwaar beladen auto snel moet worden gere den, verdient het aanbeveling de bandenspanning met 20 te verminderen. Een zwaar beladen auto helt vaak achterover. Dit heeft tot gevolg dat bij 's nachts rijden de tegenligger kan worden verblind door de koplampen. Laat daarom (zonodig) de lampen op deze situatie afstel len. Het Voorlichtingsbureau voor de Voeding in Den Haag heeft boekje uitgegeven met practische tips voor de voeding van kin deren van een tot en met vier jaar. In het boekje wordt uitge legd wat een kwaliteitsvoeding voor die leeftijdsgroep omvat, hoeveel een peuter gemiddeld moet eten, waar op gelet moet worden bij het samenstellen van de maaltijden en tussendoor tjes, en wat de peuter het best kan drinken. Op deze leeftijd ontdekken de kleintjes dat ze een eigen wille tje hebben, en dat proberen ze uit, ook aan tafel. In het boekje wordt ondermeer aandacht geschonken aan „nee-zeggertjes", kinderen die het eten „niet lusten" en aan kinderen die veel of juist weinig eten. Hoe de tanden en kiezen gaaf te houden zijn staat er eveneens in. Het boekje is te bestellen door overmaking van 2 (inclusief portokosten) op gironummer 4323700 t.n.v. Voorlichtingsbu reau voor de Voeding, Den Haag. Wel vermelden: Toezending De Voeding van kinderen van 1 t/m 4 jaar. Twee studenten van de HEAO in Eindhoven gaan door een enquête de proble men peilen die lange mensen hebben bij het kopen van al lerlei zaken. Iedere generatie mensen wordt twee drie centimeter langer. Desondanks zijn er maar weinig fabrikanten die de oude maten die zijn nu voeren kunnen en willen aan passen. Steeds meer mensen krijgen problemen bij het k^- pen van kleding, schoeisel of bedden. Fietsen en auto's blij ken voor hen te klein, aan rechten en wastafels te laag. Er is echter geen of bijna geen wetenschappelijk onderzoek verricht naar de materiële wensen van lange mensen. Hierdoor bestaat er nog steeds, zo zeggen de studen ten, veel onbegrip bij de fabri kanten. In samenwerking met de Klub Lange Mensen (KLM), die de belangen van de wat groter gegroeiden behartigt, hebben de twee studenten een enquête opgesteld. De uitslag daarvan kan voor fabrikanten aanleiding zijn hun produktie ook af te stemmen op de lan gen onder de Nederlanders. Vrouwen die langer zijn dan 1.80 m. en mannen groter dan een meter negentig kunnen een enquêteformulier aanvra gen bij: Bareld Rebbers, Muzenlaan 66, 5631 Eindhoven, tel. 040 45.42.22 of bij John Keijzer, Braambeswqeg 24, 5632 Eind hoven, tel. 040 41.25.73. Desgewenst zijn op deze adressen nadere inlichtingen te verkrijgen. Met 'n groepje voordelig de daluren in jut De NS heeft iets bedacht voor sport- en supportersverej^ gingen, congresgangers, personeelsverenigingen, scholiei)itWj en anderen die in groepsverband de trein (willen) nemfcorr Voordelige groepsreizen in de daluren. Vanaf 1 augushet kunnen groepen van tenminste vijftien personen goedkopwie met de trein op stap. tuin De korting bedraagt veertig procent op de dagretours Itom dertig procent op de meerdaagse reizen. Naast de kortiianc geldt een maximumprijs voor een kaartje van vijftien gfn 1 den voor een dagretour en dertig voor een meerdaagse re^ Bovendien kan op iedere groep van vijftien man één bed*- leider(ster) gratis mee. Br De regeling geldt van maandag tot en met vrijdag en uait' sluitend buiten de spitsuren. De kaart moet tien dagen vj*a9 tevoren op een station worden aangevraagd. Nederland is op het gebied van bloemen en planten een ver wend land. Zeker wie over de grenzen heeft gekeken, zal bea men dat nergens anders ter wereld het assortiment zó groot en de prijzen zó laag zijn. Een van de snijbloemen die eens wat extra aandacht verdient, is de trosanjer. Naast de standaard-anjer (met één grote bloem per steel) is de om zijn vele bloemen bekend staande trosanjer de laatste jaren zeer populair geworden. De trosanjer kwam oorspronkelijk in het wild voor in Zuid-Europa, Noord-Afrika en Azië, maar staat nu op de derde plaats in het Nederlands snijbloemenassortiment. Vorig jaar passeerden ruim 570 mil joen stelen de klokken van de twaalf Nederlandse bloemenvei lingen, vijftig miljoen meer dan in 1981. De Nederlandse kwekers telen meer dan honderd variëteiten van deze geliefde bloem. Naast roze, rode, gele, oranje en witte zijn er ook tweekleurige trosanjers in de handel. Zoals bij alle snijbloemen is ook voor de trosanjer een goede behandeling van groot belang zodat ze lang staan en de knop pen goed openkomen. Snij met een scherp mesje een stukje schuin van de steel. Ge bruik een schone vaas, schoon water en voeg wat snijbloem- voedsel toe. Rijpend fruit produceert een voor snijbloemen schadelijk ethyleengas. Zet trosanjers en andere bloemen dus nooit in de buurt van een fruitschaal. De trosanjer wordt steeds populairder. lani Laat de brievenbus niet uitpuilen. >gel nazending kunnen worden boerkje uitgegeven, „De wisselkoersen, wat te d™! aangevraagd op informatie- Blauwegeldgids '83". Daarin bij diefstal van girochè<r nummer 0017. wordt uitgebreid informatie enzovoorts. Het boekje De Postgiro heeft ook dit per land gegeven over het gratis op alle postkante^111 jaar weer een handzaam gebruik van girochèques, verkrijgbaar. ns astt Een mens moet zijn gezicht een goede bril gunnen. Of een bril goed staat heeft te maken met de gelaatsvorm, de wenkbrauwen, de haar lijn, de stand van de ogen en natuurlijk de neus. Het is geen luxe ding, maar een bril hoort bij een gezicht te passen als een ring bij een hand. Foto links: Hansje Raves- teyn met een bril uit de se rie „Ligne Asymétrie". Het tweekleurige haar verdraagt een degradé montuur (meer- kleurig en in aflopende tin ten) erg goed. De bovenkant van het montuur zit recht boven de opgemaakte ogen, die hierdor diepte krijgen. Rechts op het montuur zes schittersteentjes, links een „diamantje". Omdat Hansje een ietwat hoekig gezicht heeft, vinden we deze vor men terug in het montuur, dat rond is noch ovaal, niet vierkant, maar als het ware een „lijstje", dat de jukbeen deren evenwichtig in het gelaat laat uitkomen als te genwicht van de wat onre gelmatige trekken. Als con trast van de bril valt de kleine, mooi gevormde mond goed op. Het is even wikken en wegen met zo'n bril, maar het loont de moei te. Peter Akkerman laat de me neer met snor en borstelige wenkbrauwen een bril dra gen met hoge veren en een ronde bovenlijn, die gel|me loopt met de wenkbrauw^ v. De flinke neus wordt v^nn' kort, doordat het montiy n, vrij laag op de neusbr Vu rust. De ronde vormen vemt de glazen passen bij de ronarbi vallende haarlijn, waardo E« de driekhoekige snor wdi. even opvalt. Een markar da typering overigens. Goe9>o. keuze voor een gezicht <Puri zonder bril minder sprekei st£ zou zijn. (Bernard HaJnts Couture Collectie). jra^

Leidse Courant | 1983 | | pagina 8