Israëlische ministers onverwachts naar YS Polen laat politieke gevangenen vrij itrauss: „Toestand in Polen duidelijk beter" Sraxi gaat oude •segeringscoalitie lerstellen CeidöeGotnmti 3 Walvisvangst aan banden Malta dreigt veiligheids conferentie te torpederen Kerncentrale „made in India" Nederlandse oorlogsmisdadiger wordt niet ontslagen door Canadese universiteit NOtbtf. VS willen democratische orde in Nicaragua Iran dreigt olie-export uit Golf te blokkeren li WARSCHAU In Poler is afgelopen weekeinde een begin gemaakt met de vrijlating van gedetineer den in het kader van de vorige week aangenomen amnestiewet. In totaal zul len ongeveer 800 politieke gevangenen op vrije voe ten worden gesteld. Het Poolse persbureau PAP meldde zaterdag dat de eerste groepjes gedetineerden de ge vangenissen al hebben verla ten. Zeer spoedig zullen meer dere gevangenen naar huis mogen, aldus PAP. Ter gelegenheid van de ophef fing van He staat van beleg in Polen heeft de Poolse vice- premier Rakowski in een ex clusief artikel voor het Britse dagblad The Guardian ge schreven. dat hij nog eens be nadrukt dat de Poolse regering „niet zal afwijken van de weg van hervormingen". Rakowski zegt te beseffen dat zijn land voor een „enorme opgave" staat, maar ziet als pluspunten Hat er geen Hreiging van anar chie en hongersnood meer is, de economische ontwikkeling weer een opgaande lijn ver toont en de verhouding met de buurlanden goed is. De strakke wetten, die door het parlement zijn aangeno men alvorens de staat van be leg werd opgeheven, zijn vol gens Rakowski in de eerste plaats bedoeld om ..de econo mie te beschermen". Het ge brek aan voldoende voedsel was volgens hem een van de voornaamste redenen van de onrust in 1981. Rakowski acht de huidige manier de beste manier om verder te gaan. „Misschien", zegt hij. ..is dit niet het soort Polen dat ze in het Witte Huis of in de West- europese hoofdsteden ver wachtten, maar dat is niet onze eerste zorg". JjlTENLAND MAANDAG 25 JULI 1983 PAGINA 7 oJITENHEER jp« BRIGHTON Mileubescher- mers hebben dit weekeinde een kleine overwinning ge boekt, toen de internationale commissie voor de walvis vangst (IWC) zijn conferentie afrondde. Na 1986 zullen al leen nog Japan, de Sovjet- Unie en Noorwegen de walvis vangst beoefenen. De vorige week in Siberië opgepakte ze ven Greenpeace-leden zijn gis teren in Alaska teruggekeerd. Zij werden zaterdag vrijgela ten, maar mochten hun film opnamen van de Russische walvisvangst niet meenemen. Peru heeft zich op de IWC-bij- eenkomst tot verrassing van zijn vroegere compagnon Ja pan, bij 36 andere IWC-leden aangesloten door zich uit te spreken voor een verbod op de commerciële jacht op walvis sen met ingang van 1986. Ja pan, de Sovjet-Unie en Noor wegen gingen met dat verbod niet akkoord. Omdat de IWC zijn besluiten niet af kan dwingen zullen deze drie lan den ook na 1986 nog op wal vissen jagen. De VS hebben op de conferen tie gedreigd met economische sancties die de invoer van Ja panse en Noorse zeeprodukten ter waarde van 400 min dollar kunnen beletten. Of de sanc ties nu daadwerkelijk worden uitgevoerd is niet bekend. In 1984 mogen de IWC-landen overigens nog 10.000 walvissen vangen. Tien jaar geleden lag dat aantal boven de 50.000. MADRID Malta blijft wei geren de slotverklaring van de Europese veiligheidsconferen tie te ondertekenen. Tijdens een gisteren gehouden plenai re zitting in Madrid hebben alle gedegeleerden tevergeefs getracht Malta er toe te bren gen zijn bezwaren tegen het slotdocument te laten varen. De zogeheten conferentie over veiligheid en samenwerking in Europa (CVSE) is al meer dan 2 1/2 jaar aan de gang. Ze begon in november 1980 en is bedoeld om de naleving te toetsen van de in 1975 onder tekende slotakte van Helsinki over de mensenrechten. Alle 35 bij de vergadering te Madrid aanwezige landen moeten met het document in stemmen voor het kan worden ondertekend. Malta blijft eisen, dat er een speciale conferentie komt over de veiligheid in het Middel landse zeegebied. De andere landen willen geen verande ringen meer aanbrengen in het slotdocument. Het officiële Russische persbu reau Tass heeft gisteren ge meld. dat Malta's stellingname ..bewust of onbewust de belan gen dient van die krachten die wat op de vergadering in Ma drid bereikt is. zouden willen ondermijnen". De slotzitting van de Europese veiligheidsconferentie zal tus sen 7 en 9 september in Ma drid worden gehouden. Noodweer in Japan Bij overstromin gen en aardver schuivingen in het zuidwesten van Japan zijn het afgelopen weekeinde 76 mensen omgeko men en 36 ge wond. Er worden nog 43 personen vermist, zo is vanochtend uit officiële bron ver nomen. Hevige regenval veroorzaakte de overstromingen en aardverschui vingen. Vooral de districten Shima- ne en Yamanashi werden getroffen. In Shimane is op verschillende plaatsten de spoorverbinding verbroken. Vol gens plaatselijke autoriteiten zal het twee tot drie weken duren voor het treinver keer weer zijn normale loop heeft. dse le - posiRSCHAU De op- 2™jfing van de noodtoe- in Polen is een stap „fie goede richting. Het oiiasten zou deze ontwik- koang moeten bevorderen er »r economische hulp te in Jen aan Polen. Aldus ^'Westduitse CSU-leider teijnz Josef Strauss in een interview met de Poolse radio. Strauss, die voor het eerst van zijn leven een bezoek aan Po len bracht, vindt dat de voed selhulp moet worden gestaakt, want die is nu niet meer nodig en beledigt de waardigheid van het Poolse volk. Hij had in Polen een „duidelijk betere" situatie aangetroffen dan hij op grond van berichten in de pers had verwacht. Straus heeft onder meer ge sproken met minister van bui tenlandse zaken Olszowski en met kardinaal Glemp. Hij heeft Glemp toegezegd zijn in vloed te zullen aanwenden om fondsen te werven in West- -Duitsland voor het landbouw fonds, waarmee de kerk de zelfstandige boeren in Polen wil steunen. Daarentegen heeft de leider van de grootste vakcentrale van de Verenigde Staten, Lane Kirkland van de AF- L-CIO, gezegd dat de ophef fing van de noodtoestand een schijnvertoning is die ophef fing van de economische sanc ties niet rechtvaardigt. een twee uur durend gesprek met de Oostduitse leider Erich Honecker, waarbij deze laatste gewaarschuwd heeft voor de gevolgen van de mogelijke plaatsing van nieuwe middel lange afstandsraketten voor zowel de Westduitse belangen als de betrekkingen tussen de DDR en de Bondsrepubliek. zorgde er vorige maand voor dat het communistische buur land van een groep Westduitse banken een krediet van een miljard mark kreeg. Dit heeft reeds geleid tot kritiek van zijn eigen partij, de conserva tieve CSU, die doorgaans een harde lijn tegenover het rode Oostduitse bewind voorstaat. lijk op dat hij met het krediet als steun in de rug een aantal belangrijke concessies van Ho necker (o.a. meer vrijheid van contacten tussen de burgers van beide landen) zal kunnen krijgen. Daarmee zou hij zijn rivaal bondskanselier Helmut Kohl een belangrijk politiek voordeel afsnoepen. Strauss had gisteren ook nog De onberekenbare Strauss Maar Strauss rekent er kenne- EsJiel Peron terug „"."Jar Argentinië »fl»ii*flNOS AIRES Isabel Peron, ay ,%duwe van generaal Juan Pe is van plan naar haar land te- duiven keren. Isabel was na de '!£neü van Peron in 1974 tot de sntgreep in 1976 presidente van !ï!wtinië- tijd: enteel woont zij in balling- 3- ai in Spanje. De Peronistische fi. ««na heeft onlangs verklaard dat toS?*! r ^eron no6 steeds „de na- n'ó.ijke leider van de partij" is. iJ»eh«iende is zij uitgenodigd het ko- Ifotm fe congres van de Peronisten te zitten. Isabel Peron wil dat BtoM?oer|. maar is niet bereid een i en i ilre rol te gaan spelen in de •rxt«n ptijnse politiek. Zweedse jurist mag Sovjet-proces dissident bijwonen TEL AVIV De Sovjet-autoriteiten heb ben een joodse jurist uit Zweden toestem ming gegeven het proces tegen de joodse dissident Yosef Begun als waarnemer bij te wonen. Begun, een 51-jarige professor wiskunde, werd november vorig jaar ge arresteerd, omdat hij „anti-Sovjet-propa- ganda" gevoerd zou hebben. Premier Menachem Begin heeft gisteren de Sovjet-regering opgeroepen Begun vrij te laten en hem toe te staan naar Israel te emigreren. Gisteren was nog niet bekend wanneer Beguns' zaak zal voorkomen. De aanklacht tegen Begun kan hem komen te staan op zeven jaar gevangenisstraf en vijf jaar verbanning. NEW DELHI Premier Indira Gandhi heeft za terdag in Kalpakam, in het uiterste zuiden van In dia, de eerste kerncentrale van Indiase makelij in gebruik gesteld. Zij verklaarde dat de te winnen kernenergie alleen voor vreedzame doeleinden zal worden gebruikt. De centrale, die een capaciteit heeft van ongeveer 115 megawatt en die rond 118 miljoen dollar heeft gekost, zal de zuidelijke staat Tamil Nadu van elektriciteit voorzien. Momenteel zijn stroomsto ringen in deze achtergebleven staat nog aan de orde van de dag. Met de centrale van Kalpakam erbij beschikt India thans over drie kerncentrales. De eerste is door de Verenigde Staten in 1963 gebouwd in Tarapur, in de buurt van Bombay. VANCOUVER De Neder landse oorlogsmisdadiger Ja kob L. Luitjens (63), die in 1948 bij verstek door de bij zondere strafkamer te Assen tot levenslang werd veroor deeld wegens het neerschie ten in oktober 1944 van de Groningse onderduiker Hen drik Jansen en later in dat jaar van een gedeserteerde Duitse soldaat, zal niet wor den ontslagen door de uni versiteit van British Colum bia (UBC) te Vancouver waar hij sinds 1963 plantkunde do ceert Luitjens vluchtte in de mei dagen van 1945 via Zuid- Amerika naar Canada, waar hij in 1971 het staatsburger schap verkreeg. De Simon Wiesental-organisatie te Los Angeles had de universiteit gevraagd hem wegens zijn oorlogsverleden te ontslaan. Rector George Pedersen van de universiteit schrijft nu in „UBC-reports" dat net aan- stellingsbeleid van de univer siteit en de mensenrechten van Brits Columbia ontslag niet mogelijk maken. „Een veroordeling wegens een misdrijf is geen grond voor ontslag, tenzij het misdrijf verband houdt met de uitoe fening van het beroep", aldus Pedersen. In mei had advocaat-gene raal Robert Kaplan de uni versiteit laten weten dat het uitleveringsverdrag tussen beide landen uitlevering ver hindert. Het artikel waarop Luitjens destijds is veroor deeld, geldt in Canada niet als uitleveringsgrond. en. SHINGTON/BEI- |-|T De Israëlische "Sisters van defensie, .f^s, en van buitenland- JJjJyken, Shamir, vertrek- aPnr vandaag op uitnodi- idij van president gan naar de Verenigde id^'en. Zij zullen in Was- "tSit^ton besprekingen voeren met de Ameri kaanse minister van bui tenlandse zaken, Shultz en met Mcfarlane, de op volger van Philip Habib als speciaal Amerikaans afgezant voor het Midden- -Oosten. Ook zullen zij president Reagan ontmoe ten. Dit hebben Ameri kaanse regeringsfunctio narissen gisteren bekend gemaakt. Centraal tijdens de Israëlisch- Amerikaanse gesprekken zal het besluit van de regering- Begin staan om nog dit jaar de de troepen in Libanon gedeel telijk terug te trekken. Dit stuit op grote weerstand bij de '81 n drieduizend Israëliërs hebben afgelopen zaterdag in Hebron gedemonstreerd tegen de plan- i van nationalistische landgenoten om in het centrum van deze Palestijnse stad een joodse wijk tichten. Het was de eerète keer dat Israëliërs op massale wijze demonstreerden tegen het Israë- he beleid in de bezette gebieden. Libanese regering. Ook de VS zijn hier niet gelukkig mee. Als de Israëlische troepen in derdaad worden teruggetrok ken, dan is de driedeling van Libanon een feit. Israëliërs be heersen dan het zuiden, Sy- riërs het noordoosten, terwijl de regering-Gemayel effectie ve controle blijft uitoefenen over Groot-Beiroet. Reagan verstuurde de uitnodi ging afgelopen zaterdag in een telegram aan premier Begin. Deze zou aanvankelijk deze week naar Washington gaan, maar zegde zijn bezoek vorige week om „persoonlijke rede nen" af. Het bezoek van de twee Israëlische ministers komt op het moment dat de strijd tussen christenen en druzen in Libanon weer toe neemt. De linkse leider van de druzen, Joemblatt kondigde dit weekeinde de oprichting aan van een „Nationaal Red dingsfront". dat met steun van Syrië de val van de regering- Gemayel beoogt. Afgelopen week heeft Libane se president Gemayel tijdens diens bezoek aan de VS uit voerig de kwestie van de bui tenlandse troepen in de VS be sproken. In een rede tot 2000 Amerikanen van Libanese af komst pleitte Gemayel voor voortzetting van de samen werking tussen de VS en Liba non. Gemayel zei verder dat de VS er voor kunnen zorgen dat alle buitenlandse troepen uit Libanon verdwijnen dat daarom de Amerikaanse ge loofwaardigheid op het spel staat. Uitbarsting De vulkaan Kilauneau (Honoloeloe) werd dit weekeinde actief en slingerde een lavastroom van ruim 100 meter de lucht in. De lavastroom die langs de oostelijke flank van de vulkaan afzakte, vormde geen bedreiging voor omliggende dorpen. WASHINGTON De Ameri kaanse druk op Nicaragua heeft tot doel de „gedragslijn te wijzigen" van het Sandinis- tische bewind. Het is de bedoe ling dat het Sandinistische be wind streeft naar de invoering van een democratisch bestel. Dit heeft de Amerikaanse am bassadeur in Nicargua, Quain- ton, gisteren in een interview met de Amerikaanse omroep ABC. De ambassadeur is mening dat het vredesvoorstel van de Ni caraguaanse leider Ortega po sitieve punten bevat. Maar het is nog onvolledig, aldus Quain- ton, vooral waar het gaat om de democratisering van het land. Een van de adviseurs van de onlangs door president Reagan ingestelde commissie voor Midden-Amerika, de de mocraat Michael Barnes, is van oordeel dat het organise ren van militaire manoeuvres in Honduras, die binnen kort beginnen, een „tragische ver gissing" is. In een vraagge sprek met de omroep NBC zei hij dat het gaat om het sturen van Amerikaanse troepen naar Honduras en niet om mi litaire manoeuvres. De Cubaanse president Castro heeft in een brief aan de presi denten van de Contadoragroep (Mexico, Venezulea, Panama en Bolivia) laten weten, dat zijn land voorstander is van onderhandelingen die moeten leiden tot vrede in Midden- Amerika. In zijn brief schaar de Castro zich achter de vre desvoorstellen van de Conta doragroep en het vredesplan van Nicaragua. Het conservatieve Engelse zondagsblad Sunday Express meldde gisteren dat in de NAVO de vrees toeneemt over het beleid van de VS ten aan zien van Midden-Amerika. In NAVO-kringen zou de over tuiging groeien dat de VS al op de verkeerde zit bij de pogin gen een „einde te maken aan de communistische ondermij ning". TEHERAN Iran heeft gedreigd de olie-export van de landen aan de Perzische Golf te blokkeren als Irak zou proberen de uitvoer van Iraanse olie onmogelijk te maken. Dit heeft de Iraanse minister van buitenlandse zaken, Velayati, gisteren verklaard in een vraagge sprek met Radio-Teheran. Velayati reageerde met deze uitlating op verklaringen van de Iraakse vice-premier Aziz, die onlangs zei dat Irak de olie-in dustrie van Iran zou blijven aanvallen. Irak zou van plan zijn om Franse exocet-raketten in te zetten tegen Iraanse olie-instal laties. Volgens waarnemers is het de eerste maal dat Iran dreigt met maatregelen tegen de olie-exporterende landen in het ge bied van de Perzische Golf. Iraakse en Iraanse strijdkrachten hebben gisteren in het gebied van Omran, in het noorden van Irak, zware gevechten geleverd. Zoals gewoonlijk zeiden beide partijen grote overwinningen te hebben behaald. Een Iraaks militair communiqué maakte mel ding van 800 gesneuvelden aan Iraanse zijde en Iran gaf een verklaring uit waarin stond dat de Iraakse troepen zware verlie zen hadden geleden. Verder meldde Teheran dat gisteren het garnizoen Omran in Iraaks Koerdistan is ingenomen, nadat za terdagnacht een Iraakse tegenaanval was afgeslagen. Vorige week opende Iran een nieuw front in het noorden van Irak. Volgens Teheran is het nieuwe offensief geopend om het Koer disch verzet in Iran uit te schakelen. Maar er zijn berichten uit Iran gekomen, die er op wijzen dat Iran door middel van kleine offensieven Irak een nederlaag wil militaire nederlaag afdwin gen. ant O O it 1 «tyan onze correspondent js: Cees Manders) ME Italië krijgt op- uw een regering waar- i de christen-democra- he partij (DC) het ge it en programma gaat r« °)alen, zoals sinds de '*7*og het geval is ge- est. Het feit dat staat- esident Pertini (socia- zijn partijgenoot Craxi tot kabinetsformateur ift benoemd zal daar ts aan veranderen. ixi (49) is bezig een vijfpar- ,a^iregering samen te stellen, bestaan uit christen-de- raten, socialisten, socialis- °tflL mocraten vormen veruit de grootste partij Toch zal de DC het premierschap laten aan Craxi. om de eenvoudige re den dat Craxi met zijn PSI an ders in de oppositiebanken zou plaats nemen en zodoende elke coalitie onmogelijk zou maken. De jongste verkiezingen heb ben de marges van de politie ke samenwerkingsverbanden in Italië zo versmald dat er geen alternatief is voor de vijf- partijenregering die er nu aan komt. Deze coalitie heeft 56,4 procent en zonder de PSI valt die meerderheid dus weg. Ka binetsformateur Craxi zal de komende weken besteden aan het opstellen van een rege ringsprogramma waarin alle vijf partijen zich kunnen ver enigen.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 7