Joodgewaande Inloot thuis aangekomen „We gebruiken isoleercel alleen in noodsituatie" Gehandicapten extra gepakt Snenland GEHEIMZINNIGHEID ROND ÏORZAAK ONGELUK „Vaak te veel huurverhoging bij stads- of wijkverwarming" WERELDBANK OPTIMISTISCH ;VER ECONOMIE IN AZIE 'A/s arts zie je de schaduwzijden van de slachtoffers mijnontploffing begraven CeidócSomant MAANDAG 25 JULI 1983 PAGINA 5 ïIPHOL Na een helijk avontuur van t dagen ronddrijven in rubbervlot op de Ja- ^e is de 35-jarige heli- yterpiloot Querijn Fik- jit Vlaardingen gister- rgen, moe en tien kilo «slankt, in Nederland iggekeerd. iurde t deie n. D*- i dienst van Schrei- ner Airways in Leiden en was uitgeleend aan een zuster maatschappij in Indonesië. Op 6 juli was hij met een lege he likopter onderweg van Jakar ta naar Balikpapan in zuide lijk Borneo. Hij werd overval len door slecht weer, raakte de weg kwijt omdat het radio baken was uitgevallen en maakte daarna een gecontro leerde noodlanding op zee. In een rubberenvlot met vol doende noodrantsoen maar weinig water, dobberde hij acht dagen op de Javazee tot hij op een klein eiland aan spoelde vanwaar hij de be woonde wereld kon bereiken. Zoekacties hadden niets uitge haald omdat Fikke flink uit de koers was geraakt. Fikke raakte tijdens zijn om zwerving nooit in paniek. „Ik maakte elke dag mijn vlot schoon en watervrij en ge bruikte mijn tijd om goed uit VERWEER GEDEPUTEERDE STATEN NOORD-HOLLAND: 'HAARLEM „Psychiatrische patiënten in het Provin ciaal Ziekenhuis Santpoort worden uitsluitend in iso leercellen gestopt, wanneer er sprake is van een nood situatie, die op geen enkele andere manier kan worden opgelost". Dit heeft het college van Gedeputeerde Staten van Noord-Hol land geantwoord op vragen van het PvdA-Statenlid mevrouw M. de Boer over de eenzame opsluiting van twee patiënten in Santpoort, die veertien en zes maanden in een isoleercel zitten. Volgens het college kan de noodzaak tot afzondering zich bij voorbeeld voordoen „wanneer sprake is van neiging tot zelfdo ding, zelfverwonding, agressief gedrag of ernstig chaotisch sto rend gedrag waartegen de leefgemeenschap in het ziekenhuis niet bestand is". Tegen de langdurige isolatie in Santpoort werd begin juli gepro testeerd door advocaten en de actiegroep Anti-Isoleer. Gedepu teerde Staten stellen dat er bij de twee langdurige isolaties spra ke was van een noodsituatie. „De vrouw die 14 maanden in de isoleercel verbleef, was uiterst gevaarlijk voor zichzelf en voor haar omgeving. Sinds haar opname in het ziekenhuis in 1976 pleegde zij zeker 17 minder ernstige tot zeer ernstige brandstich tingen. Het niet-separeren van de patiënte zou in verband met haar pyromane neigingen een extra personele inzet vragen door de dan noodzakelijke hand-in-hand-begeleiding. Dat extra per soneel zou neerkomen op 5,5 formatieplaatsen of vier formatie plaatsen, wanneer de patiënte alleen 's nachts gesepareerd zou worden". Een zodanige personeelsinzet voor één patient is niet mogelijk, meent het college. Ook de isolatie van de mannelijke patient was volgens GS nodig door een noodsituatie. DOOR BEZUINIGINGEN KABINET UTRECHT De Neder landse Gehandicaptenraad is verontrust over de be zuinigingsplannen van de regering. In een brief aan het kabinet constateert de raad dat de gehandicapten door de aangekondigde bezuinigingen onevenre dig zwaar worden getrof fen. Een koopkrachtdaling per 1 ja nuari '84 van 3,5%, de verla ging van de uitkeringen met 5 tot 10% plus nog eens een be zuiniging van 1,5 miljard op de volksgezondheid dreigen de gehandicapten extra zwaar te treffen en dat kan volgens de Gehandicaptenraad „niet de bedoeling zijn van het kabi net". „Wij verwachten van u dat u uw plicht zult doen in het ka binet en meer spreiding in de inkomensoffers zult aanbren gen. De sterkste schouders moeten de zwaarste lasten dra gen", schrijft de Gehandicap tenraad. De raad zegt dat de onrust die de laatste jaren onder de ge handicapten is ontstaan door dat ze steeds maar weer nieu we bezuinigingen op hun dak kregen, traumatisch dreigt te worden. Die onrust is mogelijk nog desastreuzer dan harde maatregelen. Gehandicapten hebben hun bijdrage de laatste jaren al dubbel en dwars betaald. Er is al het nodige beknibbeld op hun inkomen, voorzieningen en vergoedingen. „Het kan echt niet meer minder", aldus de Gehandicaptenraad. Noordwijkse politie betrapt motordieven NOORDWIJK De uitgebreide surveillance-actie van de Noordwijkse politie begint zijn vruchten af te werpen. Vanmor gen om half drie werden twee jongens, uit Roelofarendsveen en Leimuiden, betrapt bij het stelen van een motor. De 17- en 18- jarige waren bezig met het doorknippen van een slot. Een uur later betrapte de Noordwijkse politie een 23-jarige Engelsman die benzine aan het aftappen was bij een auto. Fiets aan brug ALPHEN AAN DEN RIJN Een 15-jarige Alphenaar hing za- :erdag zijn fiets niet aan de wilgen, maar aan de slagboom van ie Alphense brug. Niet dat hij zijn fiets zat was en een ander vervoermiddel prefereerde, maar de remkabel van zijn fiets oakte hem een poets. De jongen stond voor de neergelaten slag- Doom te wachten tot de Alphense brug weer open ging. Toen de ooom omhoog ging. bleef die achter de remkabel van de fiets aangen. Pas op het hoogste punt aangekomen, wilde de boom de fiets prijsgeven. Toen de fiets Vjjel, raakte niemand gewond, maar het vervoermiddel raakte wel zwaar beschadigd. DEN HAAG Veel bewoners van huizen met stads- of wijk- verwarming hebben op 1 juli een huurverhoging van 10% gekre gen, terwijl maar 5% is toegestaan. Dit concludeert Konsumen- ten Kontakt na een advies van de huurcommissie in Arnhem aan flatbewoners in Wageningen. De verhuurder van de flats in Wageningen had voor de huur prijsberekening per verwarmd vertrek drie punten gerekend, terwijl dat alleen kan als de verhuurder ook eigenaar is van de verwarmingsinstallatie. Is hij dat niet, dan mag hij twee punten per verwarmd vertrek berekenen. In de prijs voor de verwarming zitten namelijk de kosten voor afschrijving en onderhoud van de installatie; in de puntentelling voor de kwaliteit van de woning mag dit niet nogmaals meetel len. KK veronderstelt dat deze foute berekeningswijze niet alleen is toegepast op de flats in Wageningen. maar dat voor tienduizen den andere bewoners eenzelfde situatie geldt. De consumentenorganisatie adviseert hen na te gaan of de bere kening van het puntenaantal correct is gedaan. Is dat niet zo, dan moeten de bewoners bezwaar aantekenen tegen de huurver hoging met 10%. Vooral in Rotterdam, Utrecht en Almere zijn veel woningen aangesloten op stads- of wijkverwarming. i Kó \nn( HINGTON Een aantal pardkkelingslanden zal de Js djnde tien jaar hun econo- plaa'ien groeien, aldus de We de Mank in een van de meest itva^istische rapporten van de ijdajppen jaren. De omvang erktde economische groei is Ir afhankelijk van de waarin de geïndustriali- Ie landen zich van de eco- ^^sche crisis zullen herstel- llvio blijkt uit het jaarver- fan de Wereldbank. Imeé001" de Wereldbank voor den^ economische groei in de >tart'e Wereld heeft echter al- eenoetrekking op enkele Azi- De a zers» atische landen, zoals India en China. In deze landen wordt een economische groei van on geveer 5 procent per jaar ver wacht. Voor wat betreft de economi sche ontwikkeling in de arm ste Derde Wereldlanden blijft de Wereldbank somber. In het jaarverslag van de Wereld bank staat dat de lonen in de meeste Latijns-Amerikaanse en Afrikaanse landen vorig jaar verder achteruit zijn ge gaan. Dit in tegenstelling tot Azië, waar het loonpeil zelfs in enkele zeer arme landen is ge stegen. In de Derde Wereldlanden die de komende jaren geen of slechts een geringen economi sche groei zullen doormaken, zal de armoede verder toene men. In het jaarverslag wordt erop gewezen dat de recessie in de rijke landen en de hoge rentestand van de afgelopen jaren zeer nadelige gevolgen hebben gehad voor de meeste Derde Wereldlanden. Hun in komsten uit de export stag neerden, terwijl de kosten voor de terugbetaling van hun schulden bijzonder sterk zijn gestegen. HEMELS EN 2WC, DAT IIC. EP-SCHERP Op toMTE srftftN, WENK. y cw maar nier «C30BCD &UER, ^SCHOCNMA- - Unie BLHP ziet nog kansen voor Michelin-Den Bosch DEN BOSCH De Unie BLHP wil weten of het aantal banden dat de vestiging in Den Bosch binnen het Michelin- -concern mag maken wel het resultaat is van een eerlijke afweging. De Unie ziet namelijk nog kansen voor het bedrijf in Den Bosch naar aanleiding van het rapport van het organisatie bureau Horringa en De Koning dat het reorganisatieplan van de directie nader heeft onderzocht. Volgens dit rapport heeft Michelin-Den Bosch overlevingskansen wanneer de produktie wordt aangepast, de mengselafdeling wordt geslo ten en het bedrijf zich concentreert op de fabricage van hoogwaardige banden. In verband met buitenlandse concur rentie, wereldwijde overcapaciteit en aanzienlijke verliezen van Michelin-Den Bosch in de afgelopen jaren, wil de direc tie 600 van de 1200 arbeidsplaatsen laten verdwijnen. In 450 gevallen via gedwongen ontslag, de rest door natuurlijk ver loop niet aan te vullen. ito rijdt tegen om: vier doden Frans Hoeven volgde wielrenners op motor TRUM Vier mensen uit Groen- n vrijdag in Beltrum (gemeente •p i/6erd overleden toen hun auto traóe we8 raakte en tegen een boom rtfeiiptand kwam. De vier andere in draaiden zijn zwaar gewond naar zie- r ^-eiiizen gebracht. popngeluk gebeurde tijdens een in- n zwanoeuvre. De chauffeur van de iets-,die bij een snelheid van 100 kilo- gepk over de kop sloeg, twee bomen iing,e en in een sloot terechtkwam, is n an.an de zwaargewonden. De inge- e auto werd licht beschadigd. De urder daarvan raakte niet ge- Z'L. -m andii '444. I ■mad -»1 O espesPEET/DEN HELDER ;denhder grote belangstelling taterdag in Nunspeet en Helder twee slachtoffers tnjdye ontploffing van een atsvjermijn begin vorige ide i week op het artillerieschiet kamp 't Harde, met militaire eer begraven. Het zijn de 22-jarige beroepswachtmeeste r-instructeur P. de Bakker uit Elburg en de 21-jarige dienst plichtig soldaat N.Schumacher uit Den Helder. De vijf overi ge doden zijn volgens de wens van de nabestaanden zonder militair vertoon begraven of gecremeerd. te kijken. Verder hield ik een dagboek bij. De verhalen over dolfijnen, die mij geholpen zouden hebben aan wal te ko men, zijn uit de duim gezogen. Dat wil zeggen, er waren wel dolfijnen, maar wat die pre cies deden, is later te lezen in mijn dagboek. De lezingen over het sensatio nele avontuur lopen nogal uiteen. Generaal Soekardjono, die de leiding van het Schrei- ner-bedrijf in handen heeft, heeft Fikke ontslagen, dat wil zeggen, naar huis gestuurd. Hij geeft toe dat Querijn Fik ke „de helikopter goed op zee heeft gezet, midden overdag met 20 kilometer helder zicht en een gladde zee". Soekard jono heeft de indruk dat Fik ke een bravourvlucht heeft gemaakt en zich niet aan de regels heeft gehouden. Volgens een woordvoerder van Schreiner Airways heeft het uitvallen van het radioba ken zeker te maken met het ongeluk, maar hebben waar schijnlijk ook andere dingen een rol gespeeld. Nadere me dedelingen werden niet ge daan. Fikke, die nog niet weet of hij doorgaat met vliegen, wilde gisteren evenmin de tails kwijt, omdat hij een boek wil gaan schrijven over zijn belevenissen. MORZINE De 58-jarige arts Frans Hoeven uit het Drentse Enter, die als motorrijder de fotograaf Cor Vos in staat stel de fraaie kieken van de wiel renners te maken-, is blij dat de Tour de France er op zit. „Het duurde een beetje lang. Ik heb me dat vooraf natuurlijk wel gerealiseerd, maar toch De voormalige Brabander die al 25 jaar een huisartsenprak tijk in Enter heeft, werd in de Tour de France onverwacht een bekende persoonlijkheid. Door een toeval was hij dege ne die Johan van der Velde na zijn ongelukkige val afgelopen woensdag eerste hulp verleen de „Hoewel ik als arts afstan delijk reageer en gewoon met mijn vak bezig ben geweest, heeft het mij toch wel aange grepen. In het begin heb ik zelfs even aan hersenletsel ge dacht. Gelukkig is achteraf al les erg meegevallen". Geen fanaat Het met de motor volgen van de renners heeft van Frans Hoeven geen wielerfanaat ge maakt. Hij heeft er trouwens eigenlijk nooit echt aan ge dacht zijn hobby in de Tour de France uit te leven. „Maar," zo zegt hij, „op een dag ben ik be naderd door Bert Boom, de ex- wereldkampioen uit mijn woonplaats, met de medede ling dat Cor Vos een motorrij der zocht. Nu ben ik een echte toerrijder en heb daardoor de nodige ervaring opgedaan. Ik maak regelmatig met wat vrienden uit Enter grote toch ten. Zo ben ik door de Alpen gereden, door Italië, Grieken land en zelfs het Midden-Oos ten. Mijn grote ideaal is eigen lijk nog eens een keer aan Pa rijs-Dakar mee te doen, maar mijn leeftijd laat dat niet toe". De voormalige Brabander die al op jonge leeftijd met de mo torsport in contact is gekomen, heeft nooit aan wedstrijden deelgenomen. Zijn liefde voor de motorfiets is meer ontstaan door het feit. dat een auto in zijn jeugdjaren niet bereikbaar is geweest en hij daarom maar de motor heeft gebruikt om de middelbare school te bereiken. Schaduwzijden De wielersport heeft hem nog nooit opgewonden en ook in deze Tour is daarin geen ver andering gekomen. „De reden is dat ik als arts de schaduwzij den wat scherper zie dan een ander. Een wielrenner vraagt op dit niveau in mijn ogen net iets te veel van het lichaam. Er wordt een enorme druk op die jongens uitgeoefend. Als sport is wielrennen zeker ac ceptabel, maar ik signaleer ook een stukje sportverdwa- zing. Dat heb ik er eigenlijk op tegen". „Toch", zo zegt hij, „is dat mis schien wel 'logisch. Als medi cus ben je hier eigenlijk niet op je plaats. Je kan een renner vooraf in goede conditie bren gen. Maar om onder deze om standigheden topprestaties in deze vorm te leveren, moet je de renners eigenlijk afraden. Ik weet dat andere medici er anders over denken en via kunstgrepen er zelfs aan mee werken. Voor mij hoeft dat echter niet". Frans Hoeven zal overigens nog lang aan zijn Tourdebuut denken. Hij heeft ontdekt dat de in het peloton hangende motorrijders van grote klasse zijn. „Vooral de manier waar op velen iets corrigeren is in drukwekkend. Ik had me er natuurlijk vooraf veel van voorgesteld. Het is echter nog erger dan ik in mijn stoutste verwachtingen heb durven dromen. Vooral in die eerste etappe. Iedereen was nog ner veuzer dan ik. Het bergen af rijden is geen enkel probleem. Het moeilijkste is het rijden achter het peloton. Dat vergt de meeste inspanning, je moet het gat steeds dichthouden an ders schiet een ander er in en ben je je positie kwijt. En dat steeds met een gangetje van dertig a veertig kilometer per uur. Als dat lang duurt wordt het eentonig, maar dat geldt natuurlijk ook voor de foto graaf". Berisping Ondanxs de geringe ervaring „ik heb alleen geoefend in de Ronde van Drenthe en de Waalse Pijl" heeft Frans Hoeven de zware klus goed volbracht. Cor Vos is tevreden omdat hem is gebleken dat zijn motorrijder de fijne kneepjes van het vak snel heeft geleerd. De officiële be risping van Levitan na een in opdracht van Cor Vos ge maakte fout om op de brug naar de finishplaats lie d'Ole- ron voor de kopgroep te blij ven hangen, is dan ook al lang weer vergeten. Tourrijder Hoeven heeft laten zien over een goed reactievermogen te beschikken en goed te kunnen inschatten welke ideale lijn de renners volgen. „Daar moet je wegblijven", zo stelt hij, „maar ik heb me natuurlijk ook wel eens vergist". PETER VAN PUTTEN Frans Hoeven buigt zich over Johan van der Velde. Het gezin Fikke gistermorgen op Schiphol herenigd. Mevrouw Fikke, Jan-Karei en Quintijn, had den al opgegeven hun man rosp. vader ooit nog terug te zien.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 5