nbraakpreventie vooral tijdens akantie een absolute noodzaak Geduld Ja ischri jving woningzoekenden niet beperken Vijver als autowasplaats rEER INBRAKEN, MINDER OPGELOSTE ZAKEN Droogbloemen in Holiday Inn rovincie wijst woonwagencentra in Wassenaar aan Opruimen van dode eenden moet explosie botulisme voorkomen Prof. Vahl krijgt Kamerlingh Onnes Medaille ÊekLe (Souïö/nt pacDEN CcidócSowwnt MAANDAG 25IULI1983 PAGINA 3 LVcN/DEN HAAG Er mag beperking komen van de in- ■■■"■■^ing van mensen die een zelf- ge woning willen. Geen enkel 1 /-I lutiesysteem dient bepaalde »n in de samenleving uit te i van de registratie van de be- in die leven. De vraag naar FC j-juimte moet bekend zijn van j_e bevolking, niet van een wervan. )ssen. f ito, v| de kern van de kritiek die een jjjandelijk Werkverband Huis- be p5"00^ heeft geleverd op de ^woonruimte verordening, die rover e jaar arbeid van het ministe- ir dep volkshuisvesting en de Ver- Irijkeig van Nederlandse Gemeen- itt. nlangs tot stand gekomen is. Het Werkverband, een niet-politie- ke organisatie van mensen die in hun dagelijks werk vaak met wo ningnood en de gevolgen ervan worden geconfronteerd (onder an deren architecten, juristen en gees telijken), heeft zijn bedenkingen in een lange brief aan de samenstellers van de model-woonruimteverorde ning verpakt. Met deze verordening hebben de gemeenten meer te zeg gen over de toewijzing van wonin gen. Ook mogen zij zelfstandig be palen wie ze wel en wie ze niet als woningzoekende willen inschrijven. In de regel zijn gemeenten thans verplicht om iedereen in te schrij ven. Het parlement moet er overi gens nog zijn oordeel over vellen. Uit informatie van een netwerk van medewerkers van het Landelijk Werkverband blijkt volgens de brief dat een groot aantal gemeen ten nu al financieel en maatschap pelijk zwakke groepen negeert wan neer het om woonruimte gaat. Ge noemd worden met name Diemen, Edam, Heilo, Leiden, Loosdrecht, Voorschoten, Wormer en Zoeter- meer. Groepen die volgens het Landelijk Werkverband op deze manier wor den gediscrimineerd zijn de wo ningzoekenden met een handicap, een andere huidskleur dan de blan ke, een ander geboorteland, gesehei denen. werklozen, (langdurig) zie ken, lage inkomens en een lage maatschappelijke status. Inbraak in school LEIDEN Bij een inbraak in de St. Pancratius- school aan de Boerhaavelaan is in de nacht van zaterdag op zon dag een videore corder gestolen. Ook verdwenen dertien videoban den. De dieven kwamen de school binnen door een ruit uit de spon ningen te halen. LEIDEN Het wassen van een auto is een vermoei ende klus en zeker met dit warme weer geen al te plezierige bezigheid, moet een Leidenaar zaterdag middag gedacht hebben. Om het zichzelf wat makkelijker te maken reed hij zijn auto de vijver van het volkstuinencomplex aan de Marnixstraat in en ging aan het werk. Hij bereik te de vijver waar een paar decimeter water in staat en die is geconstrueerd met aflopende geasfal teerde randen door over een stuk grasland tussen een aantal bomen door te rijden. De door omwonen den gewaarschuwde politie heeft de man erop gewe zen, dat een vijver niet is gemaakt om een auto in te wassen en heeft hem de auto eruit laten halen. Vol gens een woordvoerder van de politie is er in de vij ver geen verontreiniging geconstateerd. iel lende "schiltj dpunt e waflEN Het aanbre- laats van de vakantie is en zai velen een prettige ^meifortenis. Dit geldt niet 'n eern voor de vakantie- reldr^rS) maar ook voor de ïrtgaakers die het rijk een tijdje alleen heb- i ingjOm zorgeloos op va- ocentie te kunnen gaan, is de hhoodzakelijk om aan id wdakpreventie te doen. werepevoorlichter D. Gra- meniid zet in onderstaand krijgs de feiten over in- protekpreventie nog eens erketfn rijtje. Ook gaat hij g tus#erig in op het gege- et or dat in Leiden steeds stenef wordt ingebroken ich ojat steeds minder in- I is. len worden opgelost, tot laatste wordt veroor- ilsent doordat het Leidse ïen dekorps te klein is om van taak naar behoren te uilen. ^^_'ns D. Graveland, voor- van de Leidse politie, het nog steeds voor, dat ^^itiegangers briefjes ach- et raam plakken om de >rg«n owereld mee te delen dat vakantie zijn. Ook wordt !2 ulitie wel gewaarschuwd, Jhen de deur heeft verge- 3 - sluiten voordat men op |2 Jntie ging. 1 i het steeds belangrijker I1 It om het huis afdoende inbraak te beveiligen, 0 a uit de volgende cijfers. ^67 werden in Leiden 350 a iiken gepleegd, in 1972 Jn dat er 677. Na een da- 2 ,in 1975 (toen werd er 459 3 tingebroken) ging het snel 4 ]>pwaarts. In 1980 regis- 5 ide de politie 1105 inbra- jjin 1981 1361 inbraken en 3 V, jaar noteerde men er 6 1i j} 1)81 werden 157 verdach- s 2iangehouden. 285 van de a ^inbraken werden opge- 9 2-Vorig jaar hield men 149 ^chten aan en werden 191 2 2iken opgehelderd. 2 2)aantal eenvoudige dief- 1 ,jn (hierbij is geen sprake 7 linbraak) bedroeg in 1981 7 2!'° 1982 was dit opgelopen a 2246. Ruim tien jaar gele- slecht gemonteerd voorJeurslot 2 tuinhek met afgesloten 3. gemakkelijk uitneembaar ruit ■1 slecht functionerend esfagnolet 5. luinbeplanting bescl t>. gemakkelijk te beklimmen regei 7. onvoldoende slot of> schuurdeur K geen diceenblauu en 111 raam 1. bovenlicht simpel te forceren O. geen dtcvcnkcittng aanveeztg bekende 11. v, Minder Steeds minder inbraken wor den opgelost. In 1981 lag het percentage op ruim 13,5 pro cent, vorig jaar zakte dat naar 11,8 procent. Voorlichter Gra veland wijt dat aan de bezuini gingen bij het politiekorps. De politie heeft eenvoudigweg te weinig personeel om aan alle zaken aandacht te kunnen be steden. Het komt regelmatig voor, dat een eenvoudige in braak niet eens meer wordt onderzocht. „Verdachten heb ben vaak meer op hun kerfs tok. Om dat te weten te ko men is een lang verhoor nodig. Vaak ontbreekt de tijd om zo'n verhoor te houden," zegt de heer Graveland, die een ande re reden noemt. „Vroeger kreeg een rechercheur zijn overwerk uitbetaald, nu krijgt hij daar vrije tijd als beloning ir. Dat betekent dus dat de rechercheur minder op het bu reau is." De voorlichter stipt nog maar eens aan dat het Leidse poli tiekorps met zijn 208 mannen en vrouwen te klein is. „Een stad als Utrecht met 231.000 inwoners heeft een politie korps van 900 man. Als je het simpel zou uitrekenen, dan zou Leiden 390 politiemensen moeten hebben," rekent Gra veland voor. Hij geeft toe, dat dit niet helemaal opgaat. In grote steden is het politiewerk vaak anders en zijn meer agenten nodig om dat werk te verrichten. Hoe het ook zij, de tijd dat van een fietsendiefstal een heuse recherchezaak werd gemaakt, is allang voorbij, merkt Graveland op. Vandaar ook, dat de Leidse politie grote waarde hecht aan de preventie van misdrijven. Er is zelfs een speciale ambte naar voorkoming misdrijven aangesteld. In feite moet de preventie het gebrek aan man kracht zien op te vangen. Inbreker Meer dan negentig procent van de inbraken in woningen wordt gepleegd door de zoge naamde gelegenheidsinbreker. Het komt maar heel zelden voor, dat de professionele in breker zich in een woning waagt. Voor de gelegenheid sinbreker is de afwezigheid van de bewoners noodzakelijk. Andere voorwaarden zijn: de inbreker moet ongezien en snel het huis kunnen binnen dringen en hij moet snel zijn slag kunnen slaan. Waar het bij de preventie om gaat, is het de inbreker zo moeilijk mogelijk te maken. De bewoner moet ervoor zor gen, dat het erop lijkt, dat zijn leegstaande huis er bewoond uitziet. Door middel van een tijdklok kan men 's avond het licht laten aangaan en tegen bedtijd weer laten doven. De planten in de vensterbank moeten er verzorgd uitzien. Af en toe de gordijnen dichttrek ken, het gazon regelmatig la ten maaien en de post laten opruimen, zijn andere preven tieve maatregelen. Voor het doen van deze werkzaamhe den is wel de hulp van buiten staanders nodig. Men kan bij voorbeeld afspraken met de buren maken. De heer Graveland wijst op een nieuw bewakingsapparaat. Dit is een infrarode lichtauto maat. Deze automaat, die aan de gevel van het huis wordt bevestigd, registreert de aan wezigheid van mens en dier binnen een straal van acht meter van het huis. Dit appa raat staat in verbinding met een aantal aan de muur beves tigde lampen, die de omgeving van het huis verlichten zodra de automaat een signaal geeft. De lampen gaan na een perio de van een minuut of vier vanzelf weer uit. Graveland noemt dit een uitstekend en betaalbaar bewakingsmiddel. Vergrendeld Het spreekt vanzelf dat het huis goed moet worden afge sloten. Ook het kelder- en wc- raampje moeten worden ver grendeld. Goede sloten zijn be langrijk. Daar ontbreekt het nog wel eens aan, weet Grave land. „Vooral sloten van ach terdeuren zijn slecht, die kun je met een schroevendraaier zo openmaken." Als beveiliging noemt hij een ouderwetse, ste vige grendel. „Ga zelf de kwetsbare punten van je huis maar eens na. Doe maar net alsof je je sleutel bent vergeten en dat je in je eigen huis moet inbreken," adviseert Grave land. Mocht de inbreker er toch in slagen het huis binnen te drin gen, zorg er dan voor dat hij zijn slag niet kan slaan. Laat geld, sieraden en waardepapie ren niet in huis achter maar stop ze in een bankkluis. Zo'n kluis is bij elke bank te huren. Het beste is om van spullen (geluidsapparatuur en dergelij ke), die niet in een kluis pas sen, type en nummer te note ren. Hiervoor zijn speciale kaarten beschikbaar. Van kostbare schilderijen kan men een foto maken, ook kan het schilderij van een merkteken worden voorzien. Bij de politie zijn folders ver krijgbaar waarin allerlei han dige tips staan over inbraak preventie. Een telefoontje (149961) naar het bureau aan de Zonneveldstraat is voldoen de om de nieuwe folder 'In braakpreventie' thuis te krij gen. Het is ook mogelijk aan de politie te melden wanneer men op vakantie is en welke personen in het bezit zijn van een sleutel. Ook de politie gaat op vakan tie. Natuurlijk is het niet zo, dat er drie weken lang een kaartje aan de deur van het bureau hangt, waarop 'wegens vakantie gesloten' staat. Vol gens de heer Graveland blijft de sterkte van het korps op peil en worden alle surveillan ces normaal uitgevoerd. „We hebben het in deze periode wel razend druk," besluit hij. tien maal lidsoverlast DEN De politie is afge- 1 weekeinde dertien maal ?n aantal straten te hulp ïpen wegens een overma- Eenherrie bij de buren. Een s W(^sehuwing bleek steeds ge- ,ebri om een e'nd aan de ge- n z^>verlast te maken en de eej ïnden van hun ongerief af n de'lpen. Volgens de politie is n tj^en klachten in een week- vlar met hoge temperaturen 1 deveel ond tedel ewo( jarig. jformatieover films. muziek. •^Heater, recreatie, exposities en een complete agenda In Holiday Inn aan de Haagse Schouwweg 10 gaat donderdag een expo sitie van Janny van Rooy- en van start. Janny van Rooyen verzamelt, droogt en sorteert bloemen. Met deze bloemen maakt zij schilderijen en composi ties. De kunstenares, die hier twee van haar werken toont, maakt uitsluitend gebruik van bloemen uit de vrije natuur, zoals on kruid, dotterbloemen en speenkruid. De tentoonstelling duurt tot en met woensdag 31 augustus. SSENAAR De ge uite Wassenaar moet e kleine woonwagen tra aanleggen in het eid De Hoge Klei en zuid-oosten van de (vetering. Dat hebben leputeerde Staten (GS) Zuid-Holland be id. De gemeente moet nen een jaar de be- nmingsplannen voor Se gebieden verande- In afwachting daar- i zullen GS alvast ver- ining verlenen om te Jten met de werkzaam heden, die nodig zijn voor de realisering van beide centra. De aanwijzing van de plaatsen van beide woonwagencetra volgt op het besluit dat de ge meenteraad van Wassenaar nam. De raad besloot niet ze ven standplaatsen voor woon wagens aan het Ammonslaan- tje te realiseren, maar de Rui- gclaan aan te wijzen als plaats voor twaalf standplaatsen. Het provinciaal bestuur heeft zich vanaf de tijd dat die locatie voor het eerst werd genoemd al tegen de vestiging van een woonwagencentrum op die plaats verzet. Het centrum zou te ver van de bestaande be bouwing komen te liggen, ter wijl de bewoners hinder zou den hebben van het nabijgele gen vliegkamp Valkenburg. Een ander punt is dat het pro vinciale beleid erop is gericht dat de centra niet groter mo gen zijn dan zeven standplaat sen. Ook daarom al valt de lo catie Ruigelaan met twaalf plaatsen af. Ook de locatie Ammonslaantje, waarvoor de gemeenteraad van Wassenaar op 15 februari koos, valt vol gens de Provinciaal Planologi sche Commissie af. Deze plaats ligt te ver van de bebouwing 'van Wassenaar af, het beleid is gericht op integratie van de woonwagencentra in de be bouwde kom, en bovendien zouden de woonwagenbewo ners daar ernstige geluidsover last ondervinden van het ver keer op de rijksweg 44. Zonder het treffen van geluidsweren- de voorzieningen zou het vol gens de Wet Geluidshinder niet zijn toegestaan hier een woonwagencentrum te vesti gen. Het provinciaal bestuur is nu overgegaan tot aanwijzing van de plaatsen voor de centra, omdat de gemeente niet in staat zal zijn voor 1985 goedge keurde woonwagencentra te hebben. In het gebied De Hoge Klei moeten volgens GS vijf standplaatsen worden gereali seerd, die moeten worden ont sloten via het verlengde van de Van Cranenburchlaan. Daarvoor moet het „Bestem mingsplan in hoofdzaak" van de gemeente Wassenaar van 1958 worden herzien. Aan de Zijlwetering moet de gemeente zeven standplaatsen realiseren, die moeten worden ontsloten via een weg die aansluit op de Zuidwijklaan tussen de Ligne- straat en de Ter Weerlaan. Daarvoor moet het bestem mingsplan Ter Weer worden aangepast. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr. 071- 122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabe zorgd. Japanse kunst 'Dans en Theater in de Japanse Kunst', de tentoonstel ling die momenteel te zien is in het Rijksmuseum voor Volkenkunde is verlengd. Bezoekers kunnen nu tot en met 4 september in het museum aan de Steenstraat 1 terecht. De expositie is gewijd aan de Japanse kunst en kunstnijverheid. Er zijn zaken als poppen, maskers, pruiken en muziekinstrumenten te zien. Orgelconcert De bekende Nederlandse organist/dirigent Charles de Wolff geeft op uitnodiging van volksuniversiteit K en O vrijdag een orgelconcert in de Pieterskerk. Op het pro gramma staan de Fantasie over „Ad nos", ad salutarun un ci am" van Liszt, de prelude en fuga in e van Buxtehude, drie koralen van J.S. Bach en de Passacaglia in C, even eens van Bach. Het concert begint om kwart over acht. Toegangskaarten van vijf gulden tot drieënhalve gulden worden dagelijks tussen negen en vijf uur op het K&O-ge bouw aan de Oude Vest 45 verkocht. Op de avond van het concert zijn vanaf half acht in de Pieterskerk nog kaarten verkrijgbaar. LEIDEN De Reini gingsdienst van de ge meente maakt elke dag een ronde langs bepaalde vijvers, grachten en sloten in Leiden om die te con troleren op de aanwezig heid van dode eenden. Regelmatig worden op die plekken eenden-kadavers aangetroffen. Van een ex plosie van botulisme is echter geen sprake. Door deze regelmatige controle kan men de verspreiding van de ziekte voorkomen. Plaatsen die dagelijks worden gecontroleerd, zijn: de Lorent- zkade, de sloot bij de Bach- straat, de wetering bij het Jac. Urlusplantsoen en de vijver bij de flats aan de Voorschoter- weg. Het gaat hier om stil staand water, waarin door de warmte zuurstofgebrek ont staat. Tevens wordt dit water warm. Zodra de watertempe ratuur boven de 20 graden komt, kan botulisme de kop opsteken. Een woordvoerder van de af deling Reiniging zegt, dat er af en toe dode eenden worden aangetroffen, Twee weken ge leden, toen het zo warm was, was er bij de Lorentzkade even sprake van een explosie Toen werden achtereenvol gens acht en vijf dode eenden gevonden. De eenden-kada vers worden verbrand. Het Hoogheemraadschap van Rijn land is op de hoogte gebracht van de toestand van het water op de genoemde plaatsen. Een woordvoerder van Rijn land zegt, dat er niet veel aan te doen is. „Het is een natuur verschijnsel, hoe warmer het is des te meer kans is er op bo tulisme." Volgens de woord voerder komt Rijnland pas in actie wanneer er erg veel dode eenden worden gevonden. „We houden het wel in de ga ten." De gemeente moet botu lisme overigens melden bij de provincie. De provincie coör dineert de bestrijding. Rijn land krijgt meestal geen be richt. slechts af en toe wordt het Hoogheemraadschap van de situatie op de hoogte ge bracht. Wie dode eenden aantreft, wordt verzocht dat te melden aan de gemeente en de water beheerder. De kadavers moe ten niet met de blote hand worden aangepakt. Het oprui men van de dode eenden is zeer belangrijk. Eén gram ka daver-materiaal is voldoende voor de dood van veertig een- dên. LEIDEN Prof.dr-ing. L. Vahl krijgt 16 septem ber de gouden Kamer lingh Onnes Medaille. Dat gebeurt tijdens een bui tengewone ledenvergade ring van de 75-jarige Ne derlandse Vereniging voor Koeltechniek in het Kamerlingh Onnes Labo ratorium in Leiden. Deze bijzondere medaille, ter herinnering aan prof.dr. Hei- ke Kamerlingh Onnes als ge leerde en als oprichter van de vereniging, wordt eens in de vier jaar toegekend aan een persoon die zich op enig gebied van de koeltechniek uitzonderlijk verdienstelijk heeft gemaakt. Ex-hoogle- raar prof. Vahl krijgt de on derscheiding op grond van diens grote betekenis voor de ontwikkeling, die de koel techniek in de na-oorlogse jaren met name in Neder land heeft ondergaan. Prof. Vahl hield zich onder meer bezig met de koeltechniek op het gebied van de levensmid- delen-conservering. medi sche toepassingen, bouw- en inrichting van koel- en vrieshuizen, verbetering van apparatuur en processen en energievraagstukken. Geduld hebt u nodig om dit spel tot een goed einde te brengen. Graag belonen wij de (kleine) moeite van het aanbrengen van een nieuw abonnement met dit behendigheidsspel. van de Leidse Courant Postcode/PlaatsI Betaald wordt per maand (met automatische afschrijving) per kwartaal Bank/gironummer: Stuur een 'labyrinth'-spel naar: Naam Adres Plaats /Postcode, Telefoon Stuur deze bon in open envelop geen postzegel plakken - naar: I Leidse Courant, Antwoordnummer 998, n| L2500 VD Den Haag. -r- z 3 om een abonnement worden geweigerd. 77. I Vechtpartij bij bioscoop ALPHEN AAN DEN RIJN Bij een vechtpartij zijn zondag avond rond half tien verschei dene medewerkers van de bio scoop Eurocinema mishandeld Bovendien werd de rekenma chine van de bioscoop ver nield. De vechtpartij ontstond toen vier jongeren geld terug eisten voor een ongebruikt bioscoopkaartje. Eén van de vier, een 18-jarige Amster dammer is meegenomen naar het politiebureau maar na ver hoor weer vrijgelaten. Gewonde gas ontploffing overleden ALMELO De 29-jarige J. Stinissen uit Almelo die in de nacht van donderdag op vrij dag door een explosie, waarbij een woning in de lucht vloog en twee andere uitbrandden, zwaar gewond raakte, is het afgelopen weekeinde overle den. Dat is vanmorgen meege deeld door de politie in Alme lo. Door de ontploffing en de daaropvolgende branden vie len verder geen slachtoffers, omdat het in de lucht gevlogen huis niet bewoond was en van beide andere huizen de bewo ners met vakantie waren. De politie is nog bezig met het on derzoek naar de oorzaak van de brand, waarbij gezien de aard van de ontploffing brand stichting niet wordt uitgeslo-

Leidse Courant | 1983 | | pagina 3