TAFEL Italië heeft moeite met herdenking Mussolini n Dr. Potter: Assemblee Wereldraad op zichzelf al teken van eenheid Jakoenin bezocht door vertegenwoordiger van orthodoxe kerk kerk wereld Kerk onder vuur op stakingsdag Brazilië weer x&aka r< ACHTERGROND CeidaeSotvuvnt MAANDAG 25IULI1983 PAQDE Het klimaat is aange naam, de natuur schitte rend en de mensen zijn vriendelijk voor elkaar. Aldus vat onze correspon dent in Vancouver, Cana da de entourage samen, waarin gisteren de zesde algemene vergadering van de Wereldraad van Kerken is geopend. De openingsdienst werd ge houden in een reusachti ge tent op het terrein van de universiteit van Brits Columbia. Samen met enkele duizenden andere deelnemers aan de as semblee. waren daar de ruim negenhonderd afgevaardig den van de rond vierhonderd miljoen leden van de 303 lid kerken uit meer dan honderd landen: protestantse, angli caanse en orthodoxe kerken, alsmede twintig waarnemers namens de achthonderd mil joen leden van de rooms-ka- tholieke kerk. De secretaris-generaal van de Wereldraad van Kerken, dr. Philip Potter zei in zijn ope ningswoord, dat de aanwezig heid van zoveel vertegen woordigers van de meer dan driehonderd lidkerken op zichzelf al een teken is van de eenheid die God van ons vraagt. Hij riep op om getui genis af te leggen van de wil om samen te leven en ge bruikte daarbij het symbool van de regenboog, het oude teken van Gods verbond met de wereld en tevens een te ken. dat velen één zijn. Dr. Potter sprak een kort gebed uit en daarmee was de zesde assemblee in de geschiedenis van de Wereldraad geopend. In de tent was een altaar ge maakt en onder koorzang, werden daarop uit de „we reld" verscheidene produkten van cultuur samengebracht, waarna in vele talen de ver kondiging was te horen, dat „Jezus Christus het leven van de wereld" is. Dit is het cen trale thema, dat de komende tweeëneenhalve week de bij eenkomst zal beheersen. Als laatste werd de bijbel binnen gebracht, waarbij alle aanwe zigen gingen staan uit eerbied voor Gods woord. Pauline Webb, een Engelse methodiste en hoofd van de afdeling godsdienstige pro gramma's van de BBC, preek te over het „woord van het le ven". waarbij zij memoreerde wat er in de afgelopen jaren aan bloed vergoten is: in So- weto en in Beiroet, in de ber gen van Noordwest-Azië. in de bomgaten van Noord-Ier- land en de voortdurende slachting in Centraal-Ameri- ka. Zelfs de kerken kunnen niet zeggen dat ze schone handen hebben. Ze hebben vaak niet al te duidelijke taal gesproken. Die profeten die zich in de frontlinie hebben begeven bij hun worsteling om het gezonde verstand te laten zegevieren, kregen te maken met kritiek in hun ei gen gemeenschap, aldus Pau line Webb, die in haar preek de vermoorde aartsbisschop Luwum uit Oeganda her dacht, herinnerde aan aarts bisschop Romero in El Salva dor en aan bisschop Samuel van Egypte. Na het gezamenlijk gebeden „Onze Vader", door een ieder in zijn eigen taal, werd nog een bijzonder lied gezongen: „Help ons elkaar te aanvaar den zoals Christus ons aan vaardde", geschreven door Doreen Potter, de overleden vrouw van secretaris-generaal Potter. Het was een indruk wekkend begin van de assem blee. Gebed van paus Paus Johannes Paulus II heeft gisteren in zijn zomer verblijf in Castelgandolfo aandacht besteed aan de as semblee van de wereldraad, die hij typeerde als „een uit drukking van de diepe wens naar de volle eenheid, die onze Heer zijn kerk heeft ge geven". Voor het begin van het Angelusgebed riep hij de ruim zevenduizend gelovigen in de tuin van zijn zomerver blijf en verder alle rooms-ka- tholieken op. voor deze as semblee te bidden. Hij verklaarde in gedachten bij de christenen te zijn, die in Vancouver bijeen zijn geko men. De rooms-katholieke kerk, zo zei hij, heeft het zoe ken naar eenheid tot een van de hoofddoeleinden van haar pastorale arbeid gemaakt. Daarbij wil zij alle wegen be wandelen die tot eenheid kunnen leiden en tot een ge meenschappelijk getuigen van christenen van Christus en zijn verlossingswerk. De paus bad God het werk van de al gemene vergadering in Van couver te zegenen, „tot heil van de eenheid en de vrede tussen christenen en de gehe le mensheid". Demonstratie Tegenstanders van de wereld raad demonstreerden gisteren in Vancouver onder leiding van de Amerikaan, dr. Karl Melntyre, president van de conservatieve tegenhanger van de wereldraad, de ICCC. de Internationale Raad van Christelijke Kerken. Melnty re en de zijnen beschuldigen de wereldraad van steun aan het communisme en van on dermijning van de westerse democratie. In een open brief schrijft Melntyre. dat de we reldraad door zijn beleid van vreedzame coëxistentie met de communistische wereld daadwerkelijk heeft bijgedra gen aan de verspreiding van het communisme. Een belangrijke vertegen woordiger van de Russisch- orthodoxe kerk heeft in het strafkamp Perm een bezoek gebracht aan Gleb Jakoenin. Dit meldt het Russische pers bureau Tass. De Russisch-or- thodoxe priester Jakoenin is in 1979 tot vijf jaar gevange nisstraf veroordeeld. Volgens de aanklacht had Jakoenin, die de leider was van het „Christelijk comité ter verde diging van de rechten van de gelovigen" te Moskou zich schuldig gemaakt aan anti- -Sowjet-propaganda en laster. Naar Tass meedeelde, over handigde aartspriester Grigo- rij aan Jakoenin namens me tropoliet Juvenalij een bijbel. Voorts kon de gevangen priester biechten en te com munie gaan. In een reactie heeft Vadim Schtscheglow. die actief is geweest in het genoemde co mité en in juni naar het wes ten is geëmigreerd, het be zoek van de aartspriester aan Jakoenin een propagandas tunt van de Russische autori teiten genoemd. Volgens hem wil de Russische regering zo voorkomen, dat er tijdens de zesde assemblee van de We- reldraad van Kerken in Van couver voortdurend kritiek wordt geleverd op de gods dienstvervolging in de Sow- jet-Unie. Gelijktijdig met de assemblee van de wereldraad is er in Vancouver een Ja- koeninhoorzitting. De bijeen komst. die is georganiseerd door „Christian Solidarity International" (CSI) in Zu rich. wil de aandacht van de kerken vragen voor de ge loofsvervolging in vele lan den van de wereld, met name in Ethiopië, Guatema la. Nicaragua, de Sowjet-Unie en Zuid-Afrika. Tijdens de nationale protestdag in Brazilië blijken twee pries ters te zijn gearresteerd alsmede één kerkgebouw door zwaar bewapende politietroepen te zijn bestormd. De priesters wer den gearresteerd in de staat Sao Paulo, omdat zij volgens de politie leiding gaven aan groepen stakers. De top van de Bra ziliaanse bisschoppenconferentie heeft zich in spoedvergade ring beraden over de situatie in het land. In Sao Bernardo, de industriestad bij Sao Paulo, werd de kerk bestormd door politietroepen die vluchtende stakers wilden arresteren. Deuren en ramen werden vernield en enkele traangasbommen werden in het kerkgebouw tot ontploffing gebracht. Bisschop Claudio Hummes noemde het politieoptre den „absurd". Een van de gearresteerde priesters werd door de federale politie ervan beschuldigd, bussen tot stoppen te hebben gedwongen door de banden te vernielen. De algemeen secretaris van de Braziliaanse bisschoppenconfe rentie (CNBB), Don Luciano Mendes, erkende, dat de natio nale protesten tegen het sociaal-economisch beleid van de re gering, de steun genoten van de kerk. „De staking op zich is niet belangrijk, maar de oorzaken wel. Het is nu nodig, dat met spoed efficiente maatregelen worden genomen", aldus Don Luciano. Volgens de algemeen secretaris van de CNBB bevorderde de kerkelijke steun aan de staking het vreedzaam verloop van deze protestbeweging. Wereldreligies willen samenwerking met Wereldraad In een boodschap gericht aan de assemblee van de Wereldraad van Kerken in Vancouver hebben verte genwoordigers van de grote wereldreligies zich uitge sproken voor voortzetting en versterking van de dia loog. Het document, waarin dit gebeurt, is het resultaat van een begin dit jaar op Mauritius gehouden bijeen komst, waaraan leidende fi guren uit het hindoeisme en boeddhisme, alsmede moslims, sikhs, joden en christenen uit Afrika en In dia hebben deelgenomen. De boodschap, die uitvoerig ingaat op het vredesvraag stuk, zegt. dat de godsdienst in het verleden al te vaak is misbruikt om scheiding te weeg te brengen tussen men sen en hen tegen elkaar op te zetten. Ook vandaag is dat nog wel het geval. Alle gelo vige mensen zouden echter moeten samenwerken en op de bres staan voor verzoe ning en eenheid, stelt de boodschap. „Wij zijn er allen van over tuigd. dat de grondslag van onze uiteenlopende tradities een ethiek is van afzien van geweld en leven uit verge ving. In een wereld van on verzoenlijke scheiding tussen rijk en arm, machtigen en machtelozen, alsmede gods lasterlijke discriminatie van rassen is het de taak van de wereldreligies, met onver moeibare ijver op te komen voor gerechtigheid. En dat niet alleen voor de leden van de eigen geloofsgemeenschap, maar voor alle mensen." De boodschap noemt het een moreel gebod te kiezen voor het leven in een tijd. „waarin de continuïteit van leven en dood wordt bedreigd en ver wrongen door de ongehoorde omvang van de machten van de dood". Daarom is het noodzakelijk, dat de wereld godsdiensten gemeenschap pelijk de machten van de dood aan de kaak stellen en samenwerken in het zoeken naar vrede, aldus de bood schap. Lever met uiensaus, postelein en aardappelen citroenrijst met vla Voor twee personen hebt u nodig: 150 g lever, flinke ui, 30 g margarine, peper, tijm, 2 dl bouillon van 1 blokje 700 g postelein, 10 g marga rine, 1 lepel havermout, zout, 1 lepel koffiemelk; 0,5 1 kg aardappelen; 2,5 dl water, 50 g rijst, 1 ci troen, 45 g suiker, 2,5 dl melk, 12 g custard, 15 g sui ker. Snijd de ui in dunne schijven en fruit die in de helft van de margarine lichtbruin. Schep de ui uit de pan en laat er de rest van de margarine in warm worden. Bak de in dun ne plakken gesneden lever op een tamelijk groot vuur al om scheppend bruin in ca. vier minuten. Temper dan het vuur en voeg de uien toe met peper, tijm en bouillon. Doe de lever met saus direkt in een schaal. Snijd de gewassen en uitgelek te postelein wat kleiner. Laat de margarine lichtbruin wor den, doe er de postelein bij en laat ze met het deksel op de pan slinken. Roer er de haver mout door en voeg zout en koffiemelk toe. Laat de groen te zonder deksel nog een paar minuten koken tot ze gaar is en de havermout het vocht heeft kunnen binden (en er ook wat vocht verdampt is). Was de rijst in een zeef onder de koude kraan tot er helder water afkomt, laat hem uitlek ken en strooi hem in het aan de kook gebrachte water. Roer tot het water weer kookt en laat het een half uur zacht doorkoken. Voeg van het vuur citroensap en suiker toe en laat de rijst koud worden, kook een custardvla door cus tard, suiker en melk in de pan te mengen, dit mengsel roe rende aan de kook te brengen en de vla te laten afkoelen. Doe de citroenrijst in een schaal en leg er de vla op. JEANNE Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur. zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur. telefoonnr. 071- 122248 en uw krant wordt nog dezelf de avond nabezorgd. ROME Italië staat de zer dagen stil bij zijn fas cistische verleden. Drie voorvallen zijn te her denken, die elk de des betreffende periode in de geschiedenis van dit land danig hebben been vloed: het 'verschrikke lijke' bombardement van Rome, op 19 juli 1943; de val van dictator Mussoli ni, op 25 juli 1943, en zijn 100e geboortedag op 29 juli. De bommenregen van 19 juli 1943 en het ontslag van de Duce, zes dagen later, hou den rechtstreeks met elkaar verband. Rome, de stad van de paus, de stad van de on schatbare cultuurmonumen ten en 'de patria van Caesar' (aldus de fascisten) behoort tot een van de weinige 'on aanraakbare' steden in de wereld. Het oorlogsgeweld zou hier zeker aan voorbij gaan. Tenminste dat dachten de Romeinen, en de fascisti sche machthebbers aarzelden niet dit geloof bij de bevol king te versterken om de moed erin te houden. Toen op die ochtend van 19 juli de bommenwerpers van de Amerikaanse luchtmacht boven de stad verschenen, vermoedde geen Romein dat die vliegtuigen voor zijn stad waren gekomen en niet, zoals gewoonlijk, voor de steden in de omtrek. Ondanks de pam fletten die de Amerikanen vijf weken daarvoor boven Rome hadden uitgeworpen. Daarin stond duidelijk: „Ro meinen, tot nog toe is de hoofdstad van Italië gespaard gebleven, maar nu nodigen de Verenigde Naties u toch uit om voortaan uit de buurt te blijven van elk object dat van belang is voor de oor logsvoering". Precisiewerk De Geallieerden hadden die dag de Amerikaanse lucht macht naar Rome gestuurd en niet de Britse, omdat de Amerikanen uitblonken in precisiebombardementen. Het Vaticaan, het koninklijk paleis, de monumenten en de Geen officieel vertoon op de honderdste verjaardag van de Duce. kerken van de Eeuwige Stad moesten gespaard blijven. Doel was slechts het over slagstation van de spoorwe gen San Lorenzo, in het mid den van de stad. De Ameri kanen voerden hun opdracht naar behoren uit. San Loren zo werd vernietigd en het spoorwegnet in centraal-Ita- lië voor maanden volledig ontwricht. Maar met het sta tion San Lorenzo werd ook de nabijlegen woonwijk ver woest. 1600 Mensen kwamen om, 1500 raakten gewond en een woonwijk van 35.000 mensen werd praktisch ge heel vernield. Slechts één historisch monument, de ba siliek van San Lorenzo bui ten de Muren, werd geraakt en grotendeels verwoest. Het effekt van deze bombar dementen was verbijsterend: op de bevolking die voor het eerst kennis maakte met de echte oorlog, op Mussolini, die op dat moment juist Hit- Ier ontmoette in noord-Italië en ook op paus Pius XII. De paus verliet later die dag zelfs het Vaticaan, om te voet door de verwoeste wijk te trekken. Tussen de puinho pen van zijn basiliek knielde hij neer, zo melden de kro nieken. Belediging De fascistische pers trachtte munt te slaan uit de situatie door de anti-Amerikaanse gevoelens van het volk aan te wakkeren. „De grofste be lediging van de Eeuwige Stad wekt geweldige verontwaar diging in de hele beschaafde wereld", schrijft een fascisti sche krant over de bombar dementen. Maar de bevol king is de leugens en propa ganda zat en wil alleen maar vrede, nu meer dan ooit. Dat was nu juist het tweede doel dat de Geallieerden met hun bommen wilden treffen: de moraal van de bevolking, van de regering, van de ko ning. Ook in dit opzicht was hun bombardement een vol ledig succes. De bevolking morde, en de fascistische re geerders zelf kregen nu, met de Geallieerden in Sicilië en hun bommen op Rome, on derhand door naar welke kant de balans van de oorlog zou doorslaan. Op 24 juli 1943 kwam de Grote Fascistische Raad, het hoogste college van de fascistische staat, bijeen en voor het eerst sinds het begin van zijn regering in 1923 werd Mussolini door zijn par tijvrienden in de steek gela ten. De volgende ochtend, in het koninklijk paleis, ontdek te hij dat ook koning Victor Emanuel hem had afgeschre ven. Mussolini kreeg ontslag en werd direkt gearresteerd. The Platters Het bombardement van 19 juli is herdacht met een toe spraak van de burgemeester van Rome, met een fakkelop tocht door de getroffen wijk en een concert van de Ame rikaanse rockgroep The Plat ters. De 25e juli wordt alleen in het Romeinse gemeente huis herdacht in aanwezig heid van burgerlijke en mili taire autoriteiten. Maar zo- .veel te herdenken is er ei genlijk niet. Want Mussolini mocht die dag weliswaar ten val worden gebracht, twee maanden later (op 10 septem ber) beleefde hij zijn verrijze nis, in het stadje Salo aan het Gardameer. Vandaar mocht hij Italië (of althans het grootste gedeelte daarvan) nog anderhalf jaar lang rege ren, onder strenge supervisie van de Duitse bezettingstroe- gaat Italië niet gemakkelijk af. Militaire parades zijn dit keer uitgesloten (oo kal is vrijwel de gehele top van de huidige Italiaanse strijd krachten zijn militaire loop baan begonnen onder leiding van Mussolini), en officiële redevoeringen zijn eveneens taboe. De Sociale Italiaanse Beweging (MSI), met 7 pro cent van het electoraat ach ter zich een partij om reke ning mee te houden, be schouwt zich de erfgenaam van Mussolini's fascisme. In de lokalen van haar partij-af delingen in de wijk hangen portretten van de Duce aan de muur en indrukwekkende borstbeelden sieren schoor steenmantels. Postzegels Deze MSI organiseert enige festiviteiten en plechtigheden in het dorp Praedappio (waar Mussolini geboren en getogen is) en in de rest van de pro vincie Forli, maar het linkse lokale bestuur verzet zich er tegen. Toch zal men op de bewuste dag, 29 juli, de fas cisten niet uit het dorp zelf kunnen weren. Mussolini ligt er nu eenmaal opgebaard, onder een goede kwaliteit marmer en omringd door de fascistische symbolen van weleer. Een initiatief van de lokale MSI-afdeling om een mobiel postkantoortje op die dag de postzegels met een speciale Mussolini-stempel te laten afstempelen, is bij de landelijke politici niet in goe de aarde gevallen, en de mi nister heeft zijn aanvankelijk gegeven permissie moeten intrekken. Geen officieel vertoon dus op Mussolini's 100e geboortedag. De oude dictator mag tot een ver verleden behoren, als 'historisch feit' is hij nog niet te herdenken. De Duce re geerde 20 jaar lang met in stemming van de meerder heid van de Italianen en de misdaden die op zijn conto kunnen worden geschreven (de terreur van zijn politie en knokploegen, de volkeren moord in Italiaans oost- en noord-Afrika, de rassenwet ten, de alliantie met Hitier en uiteindelijk de voor Italiëe katastrofale deelname aan de oorlog) zijn door de meeste Italianen destijds voor lief genomen. Als je nu aan gewone Italia nen vraagt wat ze van Mus solini denken, dan zijn er al tijd nog die hem de oplossing vinden voor de politieke cha os van dit ogenblik. Maar de meesten doen hem af als buf- fone, als halve gare, die het moest hebben van idiote gri massen en martiale gebaren. Dat neemt niet weg, dat toen alle Romeinen werk hadden dank zij Mussolini, aangeslo ten waren bij de fascistische jeugd, en als de leider sprak, naar het Venezia-plein in het centrum snelden om hem te kunnen toejuichen. De commercie heeft minder roblemen met Mussolini, en willekeurige boekhandel in Rome biedt al gauw 18 tot 20 Mussolinititels. Van de Duce als echtbreker tot de Duce als 'kleine burgerman'. Vrijwel al zijn bekende me dewerkers en maitresses heb ben nu hun eigen biografie gekregen. Tijdschriften ko men met 'de waarheid' over Mussolini, in vele afleverin gen, en vooral de staats-tv heeft vele Mussolini-uitzen- dingen gebracht. Er is geen historicus meer, die het Ita liaanse volk zijn privé-me- ning over de plaats en bete kenis van Mussolini in de Italiaanse geschiedenis heeft onthouden. Mussolini heeft overigens weinig behoefte aan nieuwe standbeelden en gedenkte kens, want Rome en vele an dere delen van Italië staan er nog vol mee. Een hele Ro meinse wijk, Eur, draagt de handtekening van de leider. De wereldberoemde via's, die van de Conciliazione en die van Fori Imperiali, zijn van Mussolini. In het door de lei der aangelegde sportcomplex in Rome, heeft hij zelfs nog een zuil met zijn naam (Mus solini Dux). Ministeries, uni versiteitsgebouwen enzo voort, alle voorzien van aar dige Latijnse spreuken, zijn uitingen van Mussolini's bouwwoede. In het Rome van nu is het onmogelijk zijn herinneringen te ontlopen. Gedenktekens dus te over voor de vroegere dictator bij zijn 100e geboortedag, ook al mag hij niet op kosten van de belastingbetalers worden herdacht. CEES MANDERS beperk Vancouver en de wereld r*y i van i |n die De zesde assemblee van de Wereldraad van Kerkej^j™1^ ren geopend in het Canadese Vancouver, zal de we^van blemen uiteraard niet in een handomdraai oplossen. licaanse aartsbisschop E. W. Scott van Toronto, v( de k van het Centrale Comité, die dit zaterdag in een inandeli met onze krant verklaarde, was desondanks bepapnoo< pessimistisch. Er zijn veel onderwerpen waarover E jaar Vancouver van mening zal verschillen, maar dek vol! waarover men het eens is zouden wel eens talrijkeig var langrijker kunnen zijn, aldus aartsbisschop Scott. nlangs EeN kleine vierduizend christenen van 300 verseC^T^' kerken met de katholieke kerk als waarneemster!-*-*-* komstig uit meer dan honderd landen, uit zeer verse) culturen en kerkelijke tradities, ook uit uiteenlopen; tieke systemen en drijvend op tegengestelde historisc) ringen, zijn drie weken lang bijeen. Ten overstaan verdeelde wereld getuigen zij van hun gemeensch;| geloof, tegelijkertijd zoekend naar meer onderlinge Al die christenen, die honderden talen spreken, t elkaar en vertegenwoordigers van andere wereldgc sten beter te leren kennen en begrijpen. Discussies derwerpen waarover men al binnen de verschillende sies en in plaatselijke kerken van mening verschilt! ook in Vancouver niet tot een eensgezind standpunt De mensenrechten zullen aan de orde komen, de waj)EN loop, energie, wetenschap en techniek, de plaats van vrouw in de kerk, sociale rechtvaardigheid. Men zai vele op vele punten op zijn minst dichter bij elkaar komer^rten geval is het buitengewoon belangrijk, dat juist in eern Vo eenlopend samengestelde groepering als de Wereldr^rS) j- Kerken, het overleg over die vraagstukken voortgaajke'rs een OOK geografisch ondergaat het christendom ingiOm verschuivingen. In het jaar 2000 zal twintig procentie te wereldbevolking christen zijn, maar meer dan de hftood: die christenen zal dan op het zuidelijk halfrond wdakpi derhalve grotendeels tot het arme deel van de werefievoc king behoren. Hoogstwaarschijnlijk zal de oecumenisïd ze weging daardoor gaandeweg een ander karakter krijgS de meer vooral strevend naar toenadering tussen protestprei katholiek, maar ook naar het samengaan van kerkeien ri; lovigen in Noord en Zuid, naar meer toenadering tus#erig en rijk. Als er miljoenen christenen zijn wie het or dat aan de eerste levensbehoeften, kunnen de christen©* wc wereld niet meer zoeken naar eenheid, zonder zich olat st te maken om een gerechtigheid die wereldwijd is. ver, waar de Wereldraad een werkprogramma tot laatst uitstippelen, zal daar ongetwijfeld nieuwe impulsent dot ven. Dat onder meer illustreert, voor christenen ejekor christenen, de betekenis van de zesde assemblee van taak reldraad van Kerken. uilen jns D WARM DE BILT KNMI verwacht voor morgen warm weer, waarschijnlijk nog enkele gra den warmer dan vandaag. Daarbij neemt ook de kans op onweer toe. Een lagedrukgebied dat van morgen boven Spanje lag breidt zich uit naar Frankrijk. Daardoor komt er wat oosten wind, en daarmee wordt war me lucht uit Duitsland aange voerd. Die lucht is ook zeer vochtig, zodat het niet alleen warm maar ook drukkend wordt. In het binnenland kan de tem peratuur tot tegen de dertig graden oplopen, aan de kust kan in de middag wat afkoe ling optreden door wind van zee. Er komen perioden met zon, maar vooral in de avond kunnen er ook regen- of on weersbuien vallen. Weersvooruitzichten voor di verse Europese landen, mede gedeeld door het KNMI, geldig voor morgen en woensdag. Zuid-Scandinavië, Zuid-Fin- land: zonnig, middagtempera- f tuur van 24 tot 28 graden, vlak aan zee koeler. Britse Eilanden: perioden met zon, maar eerst ook nog plaatselijk een bui. Middag- temperatuur omstreeks 22 gra den. Benelux: perioden met zon, maar ook enkele regen- of on weersbuien. Middagtempera- tuur van 25 tot 30 graden. Frankrijk: half- tot zwaar be wolkt en nu en dan een regen- of onweersbui. Middagtempe- ratuur van 24 tot 28 graden. Aan de Atlantische kust perio den met zon en 's middags 20 tot 24 graden. Duitsland, het Alpengebied, Noord-Italië en Noord-Joe- goslavië: veel bewolking en nu en dan buien, mogelijk met onweer. Middagtemperatuur ongeveer 25 graden. Zuid-Italië, Zuid-Joegosla- vië, Griekenland: zonnig en warm, 's middags ongeveer 35 graden. Portugal en Spanje: zonnig, langs de Middellandse zeekust een enkele onweersbui. Mid dagtemperatuur van 20 graden in het noorden tot 35 graden aan de Costa del Sol. GEREFORMEERDE GE MEENTEN Beroepen te Clifton (V.S.), D. Hakkenberg te Lisse. Weerrapporten var WM Amsterdam mist Jhet r tiega et ra, orgen owerel 22 ulitie *2 jjien d 23 - -,é slui jntie g onbew. 30 Mallorca onbew. Munchen onbew. ,1 inb t uit En"' ]n dat ,in 19* jangeb jipwas ide de jjin 19 1| jaar ')81 atange H inbr, Worig j^chtei 2|ken 2iaantj i|n (hi i'in 19 istanoui i.oew. s.i 2L._ Las Palmas zw.bew. 29 2246. Beiroet onbew. - 2. Tel Aviv onbew. 29 2" Tunis l.bew. 45 21. tien Houten huis 3EN in Wassenaar we< brandt af a3 ïpen WASSENAAR Eenhe/ri directiekeet die als wtf0*111' Wassenaar in gebrtiom brandde afgelopen z^vfr' morgen bijna geheel P)n"er houten bouwsel aan de'Pe": laan 19a, vatte om ti^n twee 's morgens vlar me half uur later had devee' weer de vlammen ond trole. De hele inboedelHH loren gegaan. De bewoP^ het huis, een 27-jarigt werd tijdens dé brand nabijglegen RijksstUj aangetroffen. Hij raalT gewond door de vlamrj politie van Wassenaal brandstichting niet uit., Beurs van Altist beurs 22-7 173,00 68,90 383.00 124,00 63,70 47.40 123.00 Idem petr pref Gist Brocades Hel rieken Heineken Hold. Holl.Beton.Gr. Hoogovens KLM. KLM (ree) Kon. Olie Nat Ned. Nedlloyd Gr. NMB Oce v. Grinten v Ommeren Pakhoed Holding Pakh. Hold, eert Philips Rodamco 161,50 160.50 134,80 134,80 UuptF 158,80 ClC 97.80 lepu 154,00 n 209,00 L "MS ld- I ssioo 50.50 nen 52,80 310,50 nmu 132.00 4p 307,00 e 190,40 In 203 00 91.30 1 2U1 iiS:SS lnini ten

Leidse Courant | 1983 | | pagina 2