Boete voor boeren die te veel produceren VmzZ: J. Fiets nummer 20 Onder water moord verdachte rLrmeniër aangehouden SPITSKOOL rEN KIPKLUIFJES Bsfasa! Bliksem doodt kampeerder Swingend Scheveningen Gewonde bij ongeval met touringcar DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Debsbykritö 4 De ontvoering I 1 van prinses Juliana 5 prins Rainief*15 j ivoor m«- Maandag 25 juli 1983, 74e jaargang no. 22636 TV-TIPS Aad v.d. Heuvel zet zijn tent op in Den Bosch op Ned. I om 20.28 uur. In „Brandpunt" om 22.00 uur computer-vakantie kampen en de Moermanstheo rie tegen kanker. Op Ned. II om 20.50 uur vertelt Herman Pieter de Boer over zijn jeugd. Op België 1 om 20.15 uur be gin' serie over leven van Mo zart. HET WEER Warm, drukkend weer met af en toe zon, maar ook enkele regen- of onweersbuien. Mini mumtemperatuur circa 18 gra den, in de middag ongeveer 28 graden. Matige oostenwind (kracht 3). Morgen zon op: 5.52 uur; onder: 21.40 uur. Schev. hoogw.: 4.35 en 17.07 uur. Laag: 12.46 uur. Verder onder meer in Sporttribune: De Tour van de kleintjes. Hans Tönjann de sterkste in teleurstellende finale. NK atletiek levert niets op. Onttroonde Taroczy: „Het Melkhuisje is toch geen Wimbledon?" Truc-met-dorstige baby eist nieuw slachtoffer DEN HAAG Een 58-jari- ge vrouw uit de Pletterij- straat in Den Haag is zater dagmiddag rond vier uur het zoveelste slachtoffer ge worden van de truc-met-de- dorstige baby. Zij werd door twee vrouwen en een man gevraagd of de melk voor hun baby in haar huis mocht worden opgewarmd. De vrouw stemde daarin toe, maar miste na vertrek van het drietal een nertsjas van ongeveer vijfduizend gulden en enkele waarde volle sieraden. Genietend van zon, zee en zomer hebben de badgasten aan alle kusten van Europa helemaal niet in de gaten, dat het onder water niet pluis is.' Overal liggen er duikboten op de loer, maar iedereen vaart of zwemt er zorgeloos overheen. Alleen niet in Zweden, want daar is men, langzamerhand der traditie getrouw, voortdurend bevreesd voor wat er zich onder de waterspiegel afspeelt. Dit weekeinde heeft men zelfs honderden boomstammen in het water gegooid en netten gespannen in een hernieuwde poging om een vreemde onderzeeër te strikken. Het zou de Leidse Courant niets verwonderen als binnenkort blijkt, dat het allemaal om het monster van Loch Ness gaat. En dat is zelfs met komkommers nog niet boven water te krijgen. De Leid* Courant wil ik best 1 14 dagen proberen. Gratis en geheel vrijblijvend In een open envelop zonder postzegel opsturen naar: Leidse Courant, Antwoordnummer 998,2500 VD Den Haag. flS*£eicl6e Souiont Uitgave Westerpen;, behorende tot Sijthoff Pers. Apothekersduk 34,2312 DD Leiden. Postbus 11,2300 AA, tel.071-122244. Giro 103003 Bank :Amro- bank N.V. Leiden. Directeur-hoofdredacteur: I J.Hallewas.Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties: (excl.BTW)f 0,58 per mm, kleintjes f 0,40 per mm. Abonnementen: (mcl.BTW) per maand f 20.41 (uitsl.aut.betaling),kwartaal f 61,25. |aar f 233,50. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00 tot 19.00 uur, zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur tel. 071-122248. 14 dage /as ioorde orburgse ;en 'ooo.-onden 3-ka-j De keu-Jurgse p0jjtje vr'Jda8 het nkamer» van e*n 2eet.:|ge Voorburg- ikkapel.rouw, die al laardenpns 10 tot 14 geleden moet i edood, in haar ;evonden. He sectie is ge- ■j|H n. dat de met een >.000,-1 voorwerp imerap-|tig op het ichoien moet zijn ge- /oorka-l in het huis st°mPe aange- badka-n. waarmee gepleegd innen zijn. n eerste on- Pk is inmid- /ast komen te dat de woning W I sporen van braak ver- ^5^1 Omdat de v niet bemid- ivas, is het vol de politie uit jen dat zij om geld om het le- j is gebracht. mogelijke an- motieven tast nog in het ren- k. slachtoffer tle samen met svgMjzoon, die mo- jsggSl op vakantie politie is naar op zoek. Men >m deze reden identiteit van slachtoffer nog pekend maken. politie werd ag gealarmeerd J de werkgever vrouw, bij op freelance- werkte. Deze L^Jonderde zich frer. dat zij al tijd niet op werk versche- was. Ras vondeling probleem voor Zuid-Afrika JOHANNESBURG Lize Venter, de baby van een maand oud die twee weken geleden in Pretoria in een papieren zak op straat werd ge vonden, stelt de autoriteiten van Zuid-Afrika voor problemen, om dat het ras van het meisje niet kan worden vastgesteld. De vondeling moet volgens de apartheidswetten naar ras worden ingedeeld, maar de deskundigen kunnen het niet eens worden over de huidskleur en de ouders van de baby zijn spoor loos. De leider van de oppositiepar tij PFP zei dat niets de absurditeit van de apartheid schrijnender il lustreert dan het verhaal van deze kleine baby. NOODWEER IN ZEELAND, BRABANT EN LIMBURG TERNEUZEN ROERMOND De 17- jarige A.H.J. Nijnens uit Cuijk is gister ochtend bij het recreatieterrein De Braak man in de gemeente Terneuzen door de bliksem getroffen en op slag gedood. De jongeman keerde juist terug van het vis sen. Zijn oom liep door de blikseminslag brandwonden aan een arm op. Hij is in het ziekenhuis opgenomen. Het ongeluk in Terneuzem voltrok zich tijdens nood weer dat zaterdagnacht en gistermorgen op tal van plaatsen in Zeeland, Brabant en Limburg chaos en paniek veroorzaakte. Door een blikseminslag in de Zuidlim burgse gemeente Susteren ontstond een brand in een loods, waarbij twee paarden en een hond omkwamen. In veel gemeen ten in Limburg en Brabant kwamen kel ders onder water te staan. Op de E 3 auto snelweg Venlo-Eindhoven, in het buurt schap 't Ven, spoelde door de hevige re genval een stuk van de rechterrijbaan weg. Het verkeer moest worden omgeleid. In Midden-Limburg zette de politie man schappen in bij spoorwegovergangen die door blikseminslag onklaar waren ge raakt. Ruim 130 Amerikanen bezwijken aan hitte NEW YORK De hittegolf die het midden westen en zuiden van de Verenigde Staten de afgelopen vijftien dagen teisterde, heeft aan totaal 136 Amerikanen het leven gekost. De temperatuur steeg zaterdag in 15 steden tot boven de 37 graden celcius, vandaag liggen vele Amerikaanse metropolen echter alweer in de verkoelende schaduw van een dik wol kendek. In Louisville, waar sinds donderdag 19 mensen vanwege de hitte zijn gestorven, had de burgemeester de noodtoestand uitge roepen. In de stad St. Louis (Missouri), be zweken in acht dagen 29 personen aan de hit te. Volgens plaatselijke hulpverleners werd vooral bejaarden de hitte fataal, omdat zij vaak uit angst voor inbraak alle ramen en deuren dicht houden. De badplaats Scheveningen heeft traditiegetrouw vier dagen lang gepro beerd op New Orleans, de bakermat van de Dixie-jazz, te lijken. En waar- empel, het lukte weer. „Swinging Scheveningen" maakte, gesteund door ideaal weer, van Scheveningen even een warmbloedige badplaats gehuld in een muzikaal waas van trompetten en klarinetten. Of ze nu Hotpeppers of Rhythm Aces heetten, of het nu de tachtigjarige Amerikaan Spiegle Will- cox was of de volumineuze Beryl Bryden, swingen deden ze in een bomvol Scheveningen waar het publiek van de boulevard maar een dansvloer maakte. Foto: Milan Konvalinka flELO Het Openbaar isterie in Almelo heeft lag een Turk van Armeen- ifkomst aangehouden die n wordt verdacht één van aders te zijn van de moord le Turkse diplomaat Dur- Aksoy op 14 juli in Brus- aantal adressen in Al- I en één adres in Wierden len huiszoekingen gedaan etuigen gehoord. De Turk- Ittaché Aksoy werd ver- ^d toen hij in zijn auto op weg was naar de Turkse am bassade. Op korte afstand van zijn huis werd hij van dichtbij neergeschoten met een revol ver. Tegen de gewoonte in had Ak soy geen lijfwacht bij zich. Kort na de aanslag kreeg het persbureau UPI een telefoon tje van iemand die zei dat het Armeense Geheime Leger voor de Bevrijding van Arme nië (ASALA) de aanslag had gepleegd. Het tweede Armeense Wereld- l ADVERTENTIES J Ike dinsdag en woensdag ïbben we groente en vlees de aanbieding. /5' 1 6( i spitskool, CO 5er kilo Ui/ Kipkluifjes, "ög *45298^ QQ .'''00 ;nJo nds grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. congres is gisteren afgesloten met de oprichting van een na tionale raad die de belangen gaat behartigen van de drie miljoen Armeniërs die in ge meenschappen over de hele wereld verspreid leven. De door het Armeense Gehei me Leger gepleegde aanslag op het Parijse vliegveld Orly, waarbij zeven doden en zo'n 60 gewonden vielen, werd door de 70 deelnemers aan het congres veroordeeld als zijnde „blind geweld". Enkelen on der hen zeiden echter dat mili tante acties soms wel gerecht vaardigd en nodig kunnen zijn. BRAKS: MAATREGEL ONONTKOOMBAAR (Van onze parlementaire redactie) HILVERSUM Melkveehouders en graanboeren in de Europese Ge meenschap zullen zeer waarschijn lijk in de nabije toekomst worden beboet, als zij meer produceren dan een van tevoren vastgesteld niveau. De Nederlandse minister Braks (landbouw en visserij) meent dat er niet „te ontkomen" zal zijn aan een dergelijke „superheffing", zo zei hij gistermiddag voor de AVRO-micro- ïoon. Een dergelijke maatregel zou vooral ge volgen hebben voor de melkveehouders in Nederland, die absoluut en verhou dingsgewijs zeer veel produceren. Minis ter Braks is zich daarvan bewust, maar toch is hij voorstander van een superhef fing. Volgens hem zou het namelijk nog veel erger zijn, als de zaken zouden blij ven zoals ze zijn. In dat geval ontstaat naar zijn mening de mogelijkheid dat lan den als Groot-Brittannië en West-Duits- land het Europese gemeenschappelijk landbouwbeleid als zodanig ter discussie gaan stellen. „Dat zou voor de Nederland se boeren rampzalig zijn". Braks gelooft niet dat een „superheffing" nadelige gevolgen zal hebben voor het in komen van de Nederlandse zuivelboeren. Wel voorziet hij schommelingen; maar als de markt eenmaal is ontdaan van over schotten, zouden de inkomsten van de be trokken boeren zelfs wel hoger kunnen worden, aldus Braks. Hij wees er voorts op dat in andere landbouwsectoren wel rekening wordt gehouden met de wet van vraag en aanbod: groente, fruit, aardappe len, varkens en pluimvee. „Dus waarom zouden we ook niet iets van het marktrisi co mogen terugbrengen in de zuivel en het graan?". De minister ziet wel iets in een premie voor boeren, die inderdaad belangrijk minder gaan produceren, zoals is voorge steld door het Landhouwschap. Maar vol gens Braks zouden de Nederlandse boeren er goed aan doen hun collega's in de EG te winnen voor dit idee. „Dan maakt het veel meer kans verwezenlijkt te worden". De bewindsman wees erop dat een derge lijke premie eerst geld kost eer zij geld op levert. „En dat geld hebben we nu juist op het moment niet". De uitspraken van Braks houden verband met het feit dat de Europese Gemeen schap voor het eerst in de geschiedenis een plafond heeft vastgesteld voor de landbouwuitgaven. In 1984 mag er voor de landbouw ten hoogste 41,910 miljard gulden worden uitgegeven. Dit bedrag laat een ruimte van slechts 1,27 miljard gulden voor prijsverhogingen en eventue le tegenvallers. Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllli Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr. 071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. TOUR- DE- FR ANCE-PRIJSVRAAG Mevrouw Van Veen, omringd door familie en kennissen, wordt gefeliciteerd door Annabel, een van de figuren uit de insectenshow van Duinrell. WASSENAAR Mevrouw T. van Veen uit Zevenhoven heeft fiets nummer 20 van onze Tour-de-France-prijs- vraag gewonnen. Zij beant woordde vraag 20 (Wie won in 1976 de Tour correct met Lucien van Impe. Bij de toekenning van de prijs gaf de doorslag haar rijmpje: „Een fan van Impe in Tie nen zat stil voor de buis te grie nen En snikte: Die Belg heeft een slag in zijn velg En wordt er niet rap een ander wiel ingedaan, dan zal Lucien niet als eer ste over de finish gaan Attractiecentrum Duinrell vormde afgelopen weekeinde het decor van de uitreiking van de Gazelle-fiets van het model Tour de France Race. Ondanks de grote drukte vond men er gelegenheid onze prijswinnares en vrijwel haar héle familie hartelijk te ontvangen. De wobbelfietsen werden in stelling gebracht en Duinrell's Annabel reikte de prijs uit. WASSENAAR Bij een on geluk op de Leidsestraatweg is gistermorgen rond tien uur een 25-jarige man uit Katwijk gewond geraakt. Hij brak zijn linkerbeen en -arm. De man bestuurde een veewagen met vier paarden die "onder weg was naar een concours hippi- que in Nootdorp. Komende uit de richting Wassenaar zag hij bij het viaduct over de Leidse straatweg te laat dat een voor hem rijdende Spaanse touring car plotseling afremde en van de rechter- naar de linkerrij baan zwenkte, waardoor hij met flinke snelheid achter op deze bus reed. De chauffeur van de bus, een 32-jarige Spanjaard, verklaar de later geschrokken te zijn van het vrij lage viaduct. De Katwijker moest door de brandweer uit de vrachtwagen worden bevrijd en werd over gebracht naar het Westeinde- ziekenhuis. Zijn passagier, een 13-jarig meisje uit Leiden, kon na behandeling in datzelfde ziekenhuis huiswaarts keren. De passagiers van de touring car kwamen met de schrik vrij. Zij konden hun weg naar Madurodam met een andere bus vervolgen. Van de vier paarden liep er slechts één letsel op. Dit paard is door de Dierenambulance Nootdorp behandeld. Door het ongeluk raakten alle rijbanen versperd. Het verkeer werd omgeleid via de Zijdelaan en de LandsCheidingsweg. Rond kwart over een waren beide rijbanen weer normaal te be rijden. Spanjaard Arroyo kruipt tussen Fignon en Winnen Tourwinnaar Laurent Fignon, de nieuwe held van Frankrijk, kan eindelijk alle spanning van drie weken fietsen van zich afzetten. PARIJS Voor de Frans man Laurent Fignon was het gisteren op de Champs Élysées een grote dag. Óp jle Parijse boulevard stelde de. debutant van de ploeg van de afwezige Bernard Hinault zijn tevoren onver wachte triomf tijdens de Tour de France zeker, door in de eindsprint als vierde te eindigen achter ritwin naar Glaus. Zaterdag had Fignon nogmaals getoond geen toevallige winnaar te zijn. In de individuele tijdrit reed hij het complete pelo ton op een dikke achter stand. Bij die gelegenheid ook leed Peter Winnen ten opzichte van de Spanjaard Arroyo een nederlaag, waardoor de Nederlander in de algemene rangschik king terug zakte naar de derde plaats. Een vierde eindklassering was er voor de Belgische veteraan Lu cien van Impe, die tevens de Bergprijs in ontvangst mocht nemen. De Ier Sean Kelly verloor gisteren wel iswaar de eindsprint, maar ondanks zijn tweede plaats bleef hij in het bezit van de groene sprinttrui. Tijdens de internationale tenniskampioenschappen van Nederland in Hilver sum sneuvelde een oude be kende. De Hongaar Balasz Taroczy, die de laatste ze ven jaar zes enkelspeltitels bijeen sloeg op het Melk huisje, werd na een langdu rige regenbui in twee sets geklopt door de Tsjechoslo- waak Tomas Smid. Smid nam daarmee wraak voor zijn smadelijke afgang tegen Taroczy in 1979.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 1