Taroczy: „Melkhuisje is toch geen Wimbledon?" King mist vierde sprinttitel spom miBuiME Spionage bij succesvol zeiljacht Federation Cup voor dames Tsjecho- Slowakije Hugo Simon in topvorih HERMAN JANJ MAANDAG 25 JULI 1983 MERRIE WINT ÉÉN MILJOEN OP ASCOT ASCOT Voor de zesde keer in de 33-jarige ge schiedenis van de ren om de Koning George VI en Koningin Elizabeth Trofee was de winst voor een merrie. De vierjarige Time Charter, Noord iers eigendom en gereden door de 49-jarige Joe Mercer, verdiende door zijn winst op Ascot een miljoen gulden voor Robert Barnett. Ideal de Ga- zeau is in Westbury (New York) voor de derde achtereenvolgende keer winnaar geworden van de „Rooesevelt International", het officieuze we- rekdkampioenschap voor dravers. Het negenjari ge Franse paard, met Eugène Lefêvre op de sul ky, verdiende met zijn zege bijna f 350.000 voor zijn eigenaar Pierre Morin. Ideal de Gazeau is de eerste draver, die in zijn carrière meer dan drie miljoen dollar heeft verdiend (3.041.262 dollar, ongeveer f 8,3 miljoen). Mink geveld bij Stavoren STAVOREN Titelkandidaat Joop Mink van Grouw is zaterdag tegen 14 kostbare straf punten aangelopen. Hij werd op deze zesde dag van het skütsjesilen geveld bij Stavoren. Ondanks weinig wind, had Mink felle strijd geleverd en voerde in de derde route voorop met Langweer en Heerenveen achter zich. In een rechtstreeks duel met naaste belager Lammert Zwaga van Lang weer belandde Grouw in een bakboord- stuurboord kwestie. Grouw had voorrang moeten geven, doch verzuimde dat. Prompt hees Langweer de rode protestvlag, waarna schipper Joop Mink niets anders resteerde dan voortijdig de walkant op te zoeken. Lammert Zwaga met het skütsje „De Zwaan" won daarna onbedreigd. Grouw be hield de leiding in het algemeen klasse ment. Regenboog-titel Van Staveren BRAASSEMERMEER Jan van Sta veren uit Oude-Wetering is gisteren op het Braassemermeer nationaal zeilkam- pioen geworden in de Regenboog-klas se. Hij verwees in de vijfde en laatste race, bij veranderlijke wind, Bouw van Wijk naar de tweede plaats. Martin Heineken werd derde. Er werd overi gens een protest ingediend tegen Van Staveren. De zeilraad moet echter nog een beslissing nemen. Indien de uitslag voor Van Staveren negatief uitvalt, gaat de titel naar Van Wijk. De Ameri kaan Robbie Haines is dit weekeinde officieel tot wereldkampioen in de Olympische zeilklasse Soling uitgeroe pen. De protesten contra Haines van vorige week zijn alle afgewezen. NEWPORT De successen van het Australische jacht ..Australia 2" bij de kwalificatiewedstrijden voor de Admiral's Cup heeft geleid tot spionage. Het schip won zaterdag voor de 25e keer en bleef de directe te genstander. het Ilatiaanse jacht „Azurra" ruim een minuut voor. De concurrentie zette daarna alles op alles om achter het geheim van de Australiërs te ko men. James Johnston, een 39-jarig bemanningslid van het Canadese jacht „Canada 1" werd door de Amerikaanse politie gearresteerd, toen hij een poging ondernam onder water de kiel van de „Australia 2" te fotograferen. De Canadees werd tot een symboli sche boete van vijf dollar (ongeveer f 14) veroordeeld en na het storten van een borgsom van 500 dollar (1400 gulden) vrijgelaten. Een begeleider slaagde er ternauwernood in bij de arrestatie van Johnston aan de aandacht van de politie te ontsnappen. ZÜRICH Tsjecho-Slowakije heeft gisteren in Zurich het tennistoernooi om de Federa tion Cup gewonnen. Het ver sloeg in de finale van dit offi cieus wereldkampioenschap voor dames-landenteams Wést-Duitsland met 2-1. Hele na Sukova versloeg Claudia Kohde in drie sets en Hana Mandlikova, die tijdens de zege op Amerika in de halve finale (3-0) Andrea Jaeger had bedwongen, won van Bettine Bunge, die in de twede set hui lend opgaf als gevolg van een blessure. West-Duitsland had de finale beriekt door het gast land Zwitserland met 3-0 te kloppen. In het troosttoernooi verloor het Nederlands team in de halve finales van de Sovjet- -ünie: 1-2. Gedetailleerd: Olga Saitseva-Judith Warringa 3-6, 4-6; Svetlana Tsjerneva-Mar- cella Mesker 6-7, 6-2, 6-4; Olga Saitseva/Svetlana Tsjerneva- -Marcella Mesker/Betty Stöve 6-1. 5-7, 6-2. De Argentijn Guillermo Vilas heeft gisteren voor de vierde keer in zijn loopbaan de open Oostenrijkse tennistitel vero verd. Vilas, die als eerste was geplaatst in Kitzbühel, ver sloeg in de finale met veel moeite de Fransman Henri Leconte. De setstanden waren 7-6. 4-6 en 6-4. Hellas ter Riet De Nederlandse Hellas ter Riet heeft in de finale van het toer nooi om de Europese titel voor speelsters tot achttien jaar in twee sets verloren van de Tsjechoslowaakse Votavova: 1-6, 6-7. In het toernooi in Blois voor spelers tot twaalf en veertien jaar bereikten Kraji- cek en Wibier de finale in het jongensdubbelspel (-12 jaar) door een zege van 4-6, 6-4, 6-0 op het Joegoslavische koppel Ivanisevic/Vehovec. De Joegoslavische tennisser Igor Vlego heeft gisteren in Velp het vierde satelliettoer- nooi van het zomercircuit ge wonnen. Hij versloeg in de fi nale de Belg Alain Brichant met 6-4, 7-5. Komend week einde is in Amersfoort het masters-toernooi. Daarin is de Australiër Peter Doohan favo riet. Voor Nederland plaatsten zich voor dit slottoernooi Frits Don, Marc Albert (in Velp hal- ve-finalist), Menno Oosting, Robert-Jan Bierens en Eric Wilborts. WASSENAAR In het sprintkampioenschap van Ne derland heeft de torenhoge fa voriet King genoegen moeten nemen met een tweede plaats. Habat Raaphorst zegevierde tegen een winnend bedrag van 34,30 voor elke gulden. Box berger Trix werd op de koers- baan van het Wassenaarse Duindigt derde voor Dial a Disc. Stelden de paarden van de Ne derlandse eigenaar Nuy enke le weken geleden in de derby teleur, vorige week kwamen de tweejarigen van deze eige- naaar als een, twee en drie over de finish. Ook Habat Jong Pakistan te sterk VENLO Het Nederlandse hockeyelftal heeft zijn serie oefenwedstrijden voor het Eu ropese kampioenschap, eind augustus in Amstelveen, inge zet met verlies. Zaterdag won Jong Pakistan door een doel punt van invaller Zaka in Venlo met 1-0. Het hard werkende Neder lands elftal kwam zelden tot vloeiende combinaties, waar door de Pakistaanse doelman Shahid Ali niet in moeilijkhe den kwam. Nederland kwam uit met: Hermans; Van der Have; Tim Steens (Van Grimbergen), Van Asbeek, Pierik, Jenniskens; Pierik. Ties Kruize (Den Hartogh), Diepeveen; Doyer, Hidde Kruize en Van 't Hek. Gisteren verloor Jong Oranje in Eindhoven met 2-1 van de Pakistani. Raaphorst en Boxberger Trix zijn in Newmarket bij Mick Ryan in training. Ondanks de minder goede prestaties in de derby heeft eigenaar Nuy ech ter het vertrouwen in zijn trai ner behouden. Nimmer heeft op Duindigt een paard, dat bij Ryan in training is, zo veel geld winnend ge bracht bij de totalisator. Maar eigenlijk was dat gisteren ook een wonder. Van de twee paarden die Nuy in de koers had, ging het meeste vertrou wen uit naar Boxberger Trix met Philip Robinson. De drie jarige merrie, met het gewicht van slechts vijftig kilo in het zadel, moest het King in dit kampioenschap moeilijk kun nen maken. Immers, Habat Raaphorst was onlangs bij de Grote Prijs van Den Haag over 250Ó meter op vele leng ten achterstand als laatste over de finish gegaan. Toen zege vierde stalgenote Boxberger Beauty. Waarschijnlijk was Habat Raaphorst alleen maar mee gegaan om Boxberger Trix tijdens het transport ge zelschap te houden. King werd drie jaar achtereen sprintkampioen van Neder land. Had als voorbereiding op deze ren vier koersen gewon nen en liep in deze conditie- ren 23 kilo onder zijn handi cap. Op papier kon er feitelijk niets mis gaan, in handen van kampioensjockey Kevin Da- vies. Bij het indraaien van de laat ste rechte lijn over de afstand van 1300 meter was King vijf de, kreeg even later nog de leiding, maar toen kwamen de paarden van eigenaar Nuy met Eigenaar Nuy neemt na de overwinning van Habat Raaphorst de ereprijs in ontvangst uit handen van mevrouw Gonny De- kelver, de secretaresse van de Ren-eigenarenvereniging. grote snelheid aan. Habat Raaphorst won met ruim ver schil, voor King die niet veel moeite had om Boxberger Trix voor te blijven. Fokker Voor de Wassenaarse fokker Ger de Kroes was het een uit stekende dag. Hij is niet alleen fokker van de volbloed van het jaar 1982, maar ook fokker van Habat Raaphorst. Omdat de fokkerpremies tien procent van de prijzen bedragen, ver diende De Kroes ruim 1500 gulden. De zege van Habat Raaphorst, met de voor het eerst Duindigt aandoende joc key Norman Day, leverde de eigenaar bijna elf mille op. Engeland is het land van de rensport. Maar er wordt ook op zeer bescheiden schaal aan drafsport gedaan. Links en rechts kopen de Engelsen in het buitenland paarden op. Meestal zijn dat uitgelopen paarden, maar zo nu en dan maken ook goede paarden de oversteek. Door een Engels man, de heer Pimlot, werd Pa- rioca S aangekocht. Hij is in Engeland pikeur en wilde eerst, voordat zijn paard op de boot ging, zelf met de hengst op Duindigt van start gaan. Dat gebeurde zaterdag. Hij trok zich niets van de grote fa vorieten Torpedo Fortuna en Sebastiaan aan, maar nam bij de start de leiding en stond de kop niet meer af. Het vertrek van Parioca S is een verlies voor de Nederlandse drafsport. uilMktif VI SUPERTRIO In supertrio 31 van komende zondag op de draversbaan van Groningen komen twaalf paarden over een aafstand van 1760 meter aan de start. Drie voudig winnaar Udet Westlan- dia met Gerard van Eykelen- borg is hier de grote favoriet voor de overwinning. Onze fa vorieten zijn: Udet Westlandia, Utahbon, Ursela A. Onze out siders: Star Parade, Uptodate Laren I en Tonco Tefka. ARTHUR VAN RIJSWIJK HONGAAR KAN NIET TREUREN OVER MACHTSGREEP TOMAS SMID GEESTEREN Een week voordat hij als één der 1 langrijkste kanshebbers voor de Europese titel in Engelse Hickstead een gooi doet naar het goud, he Hugo Simon in-het Overijsselse Geesteren aangetoa in een vlekkeloze vorm te verkeren. *T" Voor de vierde maal alweer bleek de Duitse Oostenrijker! sterkste op de erven van Jan Maathuis. Na reeds in 1978, lF en 1982 met Gladstone de Grote Prijs van Twente voor ziel» hebben opgeëist, bleek Simon opnieuw over ijzërsterke zenuvi te beschikken. Samen met zijn landgenoot Thomas FrühmJ| en de Zwitser Thomas Fuchs, vormde hij al na de eerste mancL het drietal dat om de hoofdprijs zou gaan strijden. Het j*S maakte ook in de tweede omloop geen fouten, waarna de ban ge moest uitmaken wie zich winnaar van het negende CSI v Geesteren mocht noemen. Fuchs en zijn paard Slygof lieten ook in die extra omgang obstakels intact en zagen vervolgens Frühmann en Bandit tv fouten maken. De als laatste in de ring komende Simon 1 echter weer eens het laatste woord, want hij bleek na een fou ze rit ruim 0,3 seconden sneller dan de Zwitser: 36.62 tegen 3( seconde. En dat terwijl Simon zich had voorgenomen niet koste van alles op de winst te gaan jagen. „Toen ik echter dat Fuchs en Frühmann niet extreem hard rond waren gega heb ik toch maar een poging gewaagd", aldus de kleine Oost rijker. „Nu maar hopen dat Gladstone binnen een paar daj van de inspanningen herstelt, want het Europees kampio ji schap is natuurlijk nog wat belangrijker". Beste Nederlander in Geesteren was Rob Ehrens, die voor eerst sinds precies een jaar de van zijn ziekte herstelde Os Drum weer in een belangrijke wedstrijd uitbracht. De combi l tie reikte naar een vijfde plaats en die klassering had aanzien hoger kunnen uitvallen wanneer in de eerste manche een kn lig foutje op de sloot de illusies niet wreed had verstoord. Os Drum en Ehrens maakten desondanks indruk. HILVERSUM Niet Balasz Taroczy (29) stond giste ren weer met beide benen op de grónd nadat Tomas Smid (27) met tweemaal 6-4 een einde had gemaakt aan zijn jarenlange hegemonie in Hilversum, maar veel chauvinistische Nederlanders. Bij de toeschouwers en bij organisator Piet van Eijsden had deze week de wens geleefd, dat er dit jaar toch eindelijk eens een nieuwe internatoniale tenniskampioen van Nederland zou ko men. De tenniswereld zou het Melkhuisje anders niet meer voor vol kunnen aanzien. Een opvolger voor de Hongaar kwam er met de Tsjechoslowaak Smid ook wel, maar toen half Nederland, trots op zijn eigen Grand-Prix met 75.000 dollar prijzengeld, dacht dat dat wel een enorme dreun zou zijn voor Taroczy, kwam men bedrogen uit. Want wat vertelde deze gra- velspecialist vlak na zijn ne derlaag in de kleedkamer, ter wijl de forse cheque van 15.000 dollar van Smid treiterend aan een haakje van de kapstok hing: „Ik vind het niet erg. En waarom zou ik onder druk hebben moeten spelen? Het Melkhuisje is toch geen Wim bledon? Ik zou van tevoren al reuzeblij met deze finaleplaats zijn geweest". Neerlands eigen topkampioen- schap is in de prof-ogen van de buitenlandse deelnemers kennelijk toch maar gewoon een toernooitje van een week, nuttig voor het verdienen van geld en ATP-punten. De status van internationaal kampioen van ons kikkerlandje is iets dat voorbij de eerste de beste grenspaal al niet meer serieus wordt genomen. Toch zal het Melkhuisje niet groter worden. Van Eijsden: „Uitbreiding heeft geen zin. Meer deelne mers en meer prijzengeld zou den geen betere spelers aan trekken. We hebben nu in to taal 14.500 toeschouwers bin nen gehad en daarmee zitten we financieel wel in de plus". Toch had de organisatie van het tennisevenement gisteren bijna bakzeil moeten halen, toen de regen met bakken naar beneden kwam en er geen zeil beschikbaar was. „We hadden een grondzeil be sproken", aldus organisator Van Eijsden van het tijdelijke 'Waterhuisje', „en dat lag op geslagen bij een zaak in Me- demblik. Die zaak is echter over de kop gegaan en toen misten we ook het zeil". Vol gend jaar is er wel een zeil en dan ook met afvoerkanaaltjes langs de baan anders kan men het water nog niet kwijt. Hemelwater Gisteren zorgde al dat hemel water, dat om 12.00 uur begon te vallen, juist op het moment dat Smid en Taroczy met in slaan waren begonnen, voor een vertraging van vier en een half uur. Van Eijsden: „En we hadden zonodig tot half acht gewacht, want een enkelspel moet, indien maar enigszins mogelijk, doorgaan". Maar ge lukkig kon om half vijf weer worden getennist en bleef de kopers van zondagkaartjes een uitstel tot vandaag bespaard. De lange wachttijd werd door iedereen verschillend doorge bracht. Veel toeschouwers to gen weer naar huis huis of gingen onder de tenten zitten drinken en kaarten. Anderen bleven letterlijk urenlang op de tribunes zitten en trokken ter plekke droge broeken aan toen de zon weer doorkwam. Sponsors veranderden in spon- sers toen het er op aankwam hun gereserveerde zitjes weer snel van water te ontdoen. De finalisten verwerkten de pauze ook in een verschillende atmosferen. Winnaar Tomas Smid: „Het wachten is voor mij nooit een probleem. Ik ben nu gewoon lekker uitgebreid gaan lunchen". Balasz Taroczy had zich helemaal niet ver maakt. „Om 12.00 voelde ik bij het inslaan dat ik geweldig in vorm was. Toen ik de tweede keer moest aantreden, voelde ik me al een stuk minder", Nederland heeft tijdens de strijd om de Europese titels v£ze springruiters van 18 tot en met 21 jaar een paar forse stapjns achteruit moeten doen. Greep Eric van der Vleuten vorig jaar g Wolfsburg de individuele titel als opvolger van de een jaar c der in Kopenhagen gekroonde Jan Tops, en legde de nation j. équipe tijdens dat evenement beslag op zilver, dit weekeir op bleef in het Twentse Geesteren op beide fronten een ze gf plaats het hoogst haalbare. Dat was vooral toe te schrijven aan het imponerende debuut i de Engelse deelnemers, die de beide voorgaande EK's nog v stek lieten gaan, maar de Europese krachtmeting inmiddels rieus zijn gaan nemen. Engeland won gisteren superieur de 1 denwedstrijd voor West-Duitsland en Frankrijk, dat echter ii persoon van Roger Yves Bost revanche nam in de strijd om individuele kampioenschap. meldde de Hongaar, die overi gens in de halve eindstrijd met 6-1, 6-3 een uitstekende vorm had getoond tegen de Zwitser se verrassing Roland Stadler. Tomas Smid had met 6-3, 3-6, 7-5 (na 5-1) meer tegenstand moeten dulden van de West- duitse halve-finalist Andreas Maurer. De openingsgame van de eind strijd duurde liefst negen mi nuten en Taroczy behield zijn opslag met zeer veel moeite. Daarna verzuimde hij in middels al doorweekt door de herstelde temperatuur op 2- 0 te komen, hetgeen de wed strijd een heel ander verloop zou hebben gegeven. Nu was Hoog tempo Het aantal fouten aan b kanten was misschien wa hoog, maar hoog was in geval ook het tempo. Een herkenbaar energieke S zette zijn tegenstander oi een onzettende druk, strijdwijze die door Tan met bijna evenveel aanvalt' werd beantwoord. „De baan en de ballen w; zo nat en zwaar, dat deg die het eerst aan het was, punt kon maken", zei Si die ondanks zijn triomf er aanwezigheid van zijn spec overgekomen vader nau lijks méér glimlach rond snor kon produceren dan v neer hij zou hebben verlo De Tsjechslowaak kijkt me al een beetje verbaasd de reld in. De ietwat vrolijl Taroczy meldde: „Tomas wat vaker geluk, ik v pech. Maar zijn service en ley waren beter. En ik spe< de bal steeds iets te kort'" Beide tennissers spelen week in Neu Ulm in W Duitsland een „toernoo dat erg veel goede spelers zich toe heeft weten te t ken. Taroczy: „Ik wilde gi in Europa blijven en maakt het me niet uit waa speel. Als er volgende weel bijvoorbeeld Utrecht een e nement zou zijn geweest, ik daar ook spelen". Dubbel In de finale van het dub\ spel zegevierde Taroczy de Zwitser Heinz Günthq over de titelverdedigers Totv. Smid en Jan Kodes (Tsj): f 6-2, 6-3. Het duo Smid/Kek had in de halve eindstrijd L^j, Zwitsers/Nederlandse twe[ i Stadler/Van Boeckel geëli]eja neerd met twee keer 6-4. De vier en een half uur regenpauze op het Melkhuisje in Hilversum werd door iedereen verschillend doorgebracht. De latere winnaar Tomas Smid ging lekker lang lunchen, Balasz Taroczy zat zich te vervelen. Veel toeschouwers togen weer naar huis of gingen in tenten zitten drinken en kaarten. Maar sommigen bleven letterlijk urenlang op de tribunes zitten en trokken ter plekke droge broeken aan toen de zon weer doorkwam. Deftige sponsors veranderden in sponsors toen het er op aankwam hun gereserveerde zitjes weer snel van water te ontdoen. Op zoek naar een dader voor het slechte weer, riep de omroeper door de speakers: „Jan Pelleboer, wedstrijdleiding". Inzet: Het is even wennen voor Balasz Taroczy (links) als hij Tomas Smid de hand drukt. Het feliciteren in Hilversum liet de 29- jarige Hongaar de laatste jaren altijd aan zijn tegenstandera over. het Tomas Smid die na doorstootte naar 3-1 en eerste set met 6-4 kon ken. In de volgende set j werd om twee gewonnen 1 gespeeld ging Smid van achter naar 3-1 voor en bij de stand 4-4 opnieuw de service van Taroczy I en maakte de partij met definitief uit. Liever nat dan plaats kwijt

Leidse Courant | 1983 | | pagina 14