Tog twee nieuwe Je Tour van de kleintjes Ploeg Post laat op toeren TOUR DE FRANCE Fignon moet wennen aan nieuwe status MAANDAG 25IULI1983 IJS De Fransen Jacques Bossis g Berland) en Didier Vanoverschel- >loeg Crepel) zijn betrapt op het ge- van verboden stimulerende mid- i tijdens de Tour de France. Giste- erd in Parijs bekend gemaakt dat positief had gereageerd op de con- na de zeventiende rit in l'Alpe lez en Vanoverschelde na de daarop- jnde etappe te Morzine. De con- xpertise, die door de renners was evraagd, gaf eenzelfde uitslag. Beide renners kregen een boete van 1400 gulden en een schorsing van een maand voorwaardelijk. Beiden kregen bovendien een tijdstraf van tien minuten in het algemeen klassement en werden in de betreffende etappes teruggezet naar de laatste plaats, met behoud van de in de rit gemaakte tijd. De wedstrijd commissarissen vertelden tevens, dat er tot en met de twintigste etappe geen ver dere positieve reacties waren bij het do pingonderzoek. Het is alleen mogelijk dat de testen van het afgelopen week einde nog meer gevallen opleveren dan de zes van renners uit Franse ploegen die naar voren zijn gekomen. Vóór Bos sis en Vanoverschelde hadden ook Zoe temelk (Danguillaume) en de Fransen Rodriguez (Boishardy), Bazzo (Danguil laume) en Clerc (De Gribaldy) positief gereageerd. De Zwitser Gilbert Glaus had tijdens de laatste dagen van de Tour collega's beschuldigd van het gebruik van anabolen en cortisonen. Stimuleren de middelen dus, die op de verboden lijst staan. „Ik heb bij vele renners radi cale veranderingen waargenomen. Cou reurs die ik in de Ronde van Zwitser land gemakkelijk kon bijhouden, zien mij in de Tour niet staan. Ik ben ver moeid, zij niet. Het is maar goed dat in Zwitserland de controles op dopingge- bruik als anabolen en cortison veel scherper zijn". mon was daarvan een goed voorbeeld. Hoewel niet tot de absolute kopman binnen de Peugeotploeg (Anderson) ge bombardeerd, trok hij zich in de Pyreneeën van niets en niemand iets aan. Zou hij een dag later niet ongelukkig ten val zijn gekomen, dan was Fignon vermoedelijk niet in het stuk voorgekomen. 26ilIJS Een Tour de France, die op een 34iere manier open was dan Felix Levitan 23! had voorgesteld. Dat was de editie, die 23! ïren met een zege van Laurent Fignon 22(d besloten. De komst van de in het hoog- Miergte inderdaad imponerende Columbia- bleek niet allesbepalend voor het verloop de Franse ronde. Wel de afwezigheid van ïsjnard Hinault. De Breton, die de gewoonte lijft in het peloton de lakens uit te delen, node „gemist". 14e 14gans, door een aantal ren- 110 van naam. Nu zij werden ggvongen het initiatief te ne- dan wel de wedstrijd te Toleren, werd duidelijk rom zij in het verleden (ant in de schaduw van de )ce krachtpatser verble- |Toen de nieuwe grote lei- moest opstaan, bleken alle e favorieten aan hun zadel k^jikt te zitten. Misschien ^9 het anders gelopen wan- Joop Zoetemelk niet op [gebruik van doping zou betrapt, maar zekerheid tover kon uiteraard niet den verkregen, het ook was, door de af- lM|gheid van een man die jj^harde hand regeerde, kre- ??'de mindere goden in het '*®tton vrij spel. De vedetten I99jgden uiteraard, dat het 99^ chaos was. Toch was het 49J dat de „kleintjes" voor 59jbende zorgden, want an- 5gj was deze Tour beslist een gg': minder aantrekkelijk ge- jg'den. Elke dag gebeurde er iets. Het was dan ook lo ll dat deze Tour de France Laurent Fignon (die zater- F in de tijdrit zijn enige ppezege behaalde) een rela- onbekend winnaar kreeg. piepjonge triomfator wel- aar, maar niet de jongste in wielergeschiedenis. Een tier ook, die debuteerde en derhalve als een prima tegenwoordiger van de iwe lichting mocht worden houwd. veel succes had geboekt. De ploeg van Jean-Pierre Dan guillaume, vorig jaar door de werkgever in de Tour met ontslag bedreigd, bleek dit maal goed te zijn voor zes ze ges (inclusief de ploegentijd rit). Voorts hulden Gauthier (een dag) en Andersen (zes da gen) zich in het geel. Daar naast werd ook lange tijd het ploegenklassement aange voerd. Al die daverende pres taties wierpen de vraag op of Joop Zoetemelk zich terecht genomen voelde, toen hij als enige positief reageerde. Opleving >rens Fignon de laatste echter in ontvangst kon en, gingen zijn rivalen eigen gang. Als het maar 1 mogelijk was trok ieder- zijn eigen plan. Pascal Si- Er gebeurde meer. Ook de knechten grepen als het maar even mogelijk was naar de macht. De meeste namen van de ritwinnaars vertelden alles: Pirard, Matthijs, Demierre, Gaigne, Magrini, Chevallier, Millar, Clerc, Andersen, Le Bi- gaut, Laurent, Michaud en Lelu.' Respectabele coureurs, maar zij konden in het (recen te) verleden geen imponeren de resultatenlijst bij elkaar rij den. Had het anders kunnen gaan? Niemand kon het zeggen, maar toch werd in Parijs nog even stil gestaan bij die merk waardige dopingzaak van Zoe temelk. Niet omdat vandaag door de Parijse rechtbank wordt beslist of een nieuw on derzoek zal worden ingesteld. Nee, in Parijs werd nog eens geconstateerd dat de ploeg van Coop-Mercier wel opvallend Kende het Spaanse wieier- front dank zij met name Ar royo en Delgado een opleving, in België was het droevenis. Naast Vanderaerden in de be ginfase was slechts Van Impe in staat echt op te vallen. Voor een wielerland met traditie een trieste aangelegenheid. De Nederlandse vertegenwoordi gers in deze Tour mochten daarentegen redelijk tevreden zijn, met ritoverwinnnigen van Pirard, Oosterbosch, Lub- berding en Winnen. De beste Nederlandse klimmer redde zijn seizoen op de top van de Alpe d'Huez, maar leed toch gezichtsverlies. Hoewel hij veel ervaring meedroeg, kon hij niet op tegen Fignon en dat leek meer een kwestie van ka rakter dan van klasse. De ne derlaag kwam uiteindelijk ex tra hard aan omdat Nederland met Winnen, Van der Velde, Zoetemelk en volgens enkelen zelfs Kuiper de grootste troe ven in handen had. Winnen redde het niet, Zoetemelk werd kansloos door de dopingzaak, Kui per stopte omdat diens va der overleed en Van der Velde reed een ravijn in. Gezien de leeftijd, respec tievelijk de toekomstplan nen, zou het best een kun nen dat in Parijs een stuk je nationale wielergeschie denis geruisloos werd af gesloten. Winnen had als opvolger klaar moeten staan, maar hij bleek nog (te) veel te moeten leren. PETER VAN PUTTEN Triomfantelijk slot Een waardiger achtergrond dan de Are de Triomphe is op de slotdag van de Tour de France niet denkbaar voor de Franse gele-truidrager en latere winnaar Laurent Fignon. Op dit moment leidt Fignon's landgenoot Mare Madio (links) het peloton over de ^Champs Élysées tijdens de laatste etappe van Alfortville naar Parijs. n kilometer t kilometer ■■yRIJS In Alfforville ■™ten 88 renners voor de j en laatste etappe van WO Ronde van Frankrijk jr 195 kilometer naar ,edjijs. Het is bewolkt en km: doorkomst op de Cote d'Or- messon (3e cat): 1. Jourdan, 2. Demierre. 3. Hernandez. eerste tussensprint: 1. Pi rard. 2. Hernandez. 3. Fig- tweede tussensprint: 1. Ji menez. 2. Gallopin, 3. Le Bi- gaut. doorkomst op de Cote 17 Tournants (4e cat): 1. Cabre ra. 2. Jourdan. 3. Rogiers. doorkomst op de Cote Ma deleine (3e cat): 1 Janis- zewski. 2. Jules. 3. Jourdan, 4 Demierre, 5. Duclos-Las- salle. 6. Bernaudeau doorkomst op de Cote Cha- teaufort (4e cat): 1. Russen berger. 2. Bernaudeau, 3. doorkomst op de L'Homme Mort (4e cat): 1. Laurens, 2. Rogiers. 3.Agostinho. doorkomst op de Pave des Gardes (3e cat): 1. Duclos- -Lassalle. 2. Bernaudeau, 3. Jimene. 4, Boyer. 5. Pirard. vierde en laatste tussen sprint. 1. Le Bigaut, 2. Pi rard. 3. Moreau. i: eerste passage eindstreep: 1. Duclos-Lassalle, 2. Van Overschelde, 3. Jules, i: tweede passage: 1. Anders- en. 2. Duclos-Lassalle. 3. Van Overschelde. 4. Jules, i: derde passage: 1. Duclos Lassalle. 2. Van Overschel de. 3. Moreau. i: vijfde en laatste tussen sprint: 1. Moreau, 2. Lub berding, 3. Millar, i: valpartij met onder andere Winnen en Zoetemelk, i: vierde passage: 1. Bonnet. 2. Duclos-Lassalle. 3. Agostin- ho. i; vijfde passage: 1. Duclos- -Lassalle. 2. Van Overschel de, 3. Vigneron. i: zesde passage: 1 Duclos- -Lassale, 2. Van Overschel de. 3. Bonnet i: Glaus wint 22e en laatste etappe voor Kelly. Fignon Tour-winnaar. Groene trui voor Kelly. Beste Nederlan der: Winnen op de derde ADVERTENTIE Wsiligheid naast de deur. Sloten, kluizen, elektronische beveiligings systemen, van Blijswijk heeft alles in huis voor een veilig thuis. En zit plezierig dichtbij. Jupiterkade 10,070-471791 Hogewal 1-9, Neptunusstraat 60. PARIJS Laurent Fig non besefte het eigenlijk allemaal nog niet zo goed toen hij op de Champs Elysées officieel werd ge huldigd als de winnaar van de Tour de France. Zeker, de voormalige stu dent in de diergeneeskun de had al ontdekt dat zijn leven zou veranderen, maar dat kwam slechts door de aanwezigheid van de managers die contrac ten wilden afsluiten voor de talrijke criteriums, die na de Tour worden afge werkt. De coureur die normaliter voor een bedrag van 750,- aan de start verscheen, werd nu ineens een veelvoud van dat bedrag geboden. Fignon schrok er even van. „Mijn positie bleek de laatste dagen, toen ik de kans had om als winnaar in Parijs te ko men. inderdaad veranderd. Ik heb het echter doelbewust van mij weggeschoven. Ik heb me helemaal gericht op het be houd van de gele trui. Ik heb er zelfs van gedroomd op het hoogste trapje van het podium te komen. Nu het zo ver is, zal ik aan veel dingen moeten ns treurde hij niet om zijn verlies. „Maar", zo sprak hij glimlachend, „ik ben ook maar een mens. En als je de Tour kan winnen dan word zelfs ik een beetje nerveus". Toen hij door zijn goede pres taties in kansrijke positie (Van onze verslaggever) PARIJS Het was uit eindelijk een kwestie van seconden, waardoor Peter Winnen derde werd in plaats van tweede, maar dat deerde hem niet. Zijn doel, eindigen bij de eer ste drie, had hij bereikt. Winnen was derhalve te vreden en ook zijn ploeg leider was redelijk opge wekt. Ook al was Peter Post nog niet was verge ten dat zijn kopman twee uitgelezen kansen om toe te slaan onbenut had gela ten. Mede omdat zijn ren ners door een sterk optre- Laurent Fignon (links) blikt opgewekt in de voor hem nog onzekere toekomst, ten Peter Winnen ook lacht, maar duidelijk niet blij is. den tijdens de individuele tijdrit het algemeen ploe genklassement hadden ge wonnen. Een eerste plaats, die eveneens werd vero verd in het puntenklasse ment voor ploegen. Daarmee werd de prestatie van 1977 herhaald. Toen was die triomf de troostprijs voor het verlies van Kuiper tegen Thevenet. Anno 1983 speelde hetzelfde; Winnen redde het niet tegen Fignon. Wie voraf had durven beweren, dat de ploeg van Post zo hoog zou scoren, zou vermoedelijk voor gek zijn verklaard. Niet alleen omdat het vertrouwen in de formatie door alle verwikke lingen rond het op handen zijnde vertrek van Raas min of meer was opgezegd, maar ook omdat de start in deze Tour de France (de ploegen tijdrit) niet bepaald vlekkeloos verliep. Het was tenslotte aan Bert Oosterbosch te danken dat de sfeer in de ploeg beter werd. De rijder bracht met twee overwinningen de moraal in de ploeg terug, waardoor het voortijdig afhaken van Raas en Van Vliet minder pijn deed dan was verwacht. Ooster bosch haalde zelf het einde overigens ook niet, maar daar lag toen niemand van wakker; hij had zijn werk gedaan. Verkeerd Dat gold niet voor Johan van der Velde. Juist op het mo ment dat hij moest schitteren, liep alles verkeerd. Een dra matische val tijdens de afda ling van de Col de la Madelei ne leek fataal voor de Post- formatie. Toen echter voltrok zich een klein wondertje. De zo door tegenslagen achter volgde Post-discipelen bleken opnieuw weer harder te zijn dan algemeen werd aangeno men. Dat was mede te danken aan Henk Lubberding. De nieuwe wegkapitein van Post werd het toonbeeld van onver zettelijkheid. Niet alleen door zijn eerste plaats in Roquefort sur Soulzon en zijn vinnige houding tijdens de spectaculai re sprint met Miehei Laurent in St. Etienne. Lubberding deed belangrijker werk. Hij trok het initiatief naar zich toe en zorgde er voor dat de jonge, nog onervaren coureurs de op drachten uitvoerden. Hij groeide tevens naar zijn ni veau uit de periode dat hij niet door fysieke problemen werd gekweld. Zoals Lubberding in deze Tour de France reed, stelde hij zijn kandidatuur voor een nieuw kopmanschap. Hij had er geen oren naar: „De geestelijke druk is mij te zwaar. Ik ben liever geen klassementrijder meer. Ik geef de voorkeur aan een vrije rol: meegaan voor een etappeoverwinning". Toch eindigde Henk Lubberding ditmaal heel kort in het klas sement. Hij hechtte er weinig waarde aan. „Het hangt ervan af of er meer Nederlanders hoog staan genoteerd". Waar Winnen aan de hoog ge spannen verwachtingen nog niet kon voldoen, daar was Lubberding voor. „Peter Win nen kon het; werk niet afma ken, maar hij deed zijn best", zei de Amstelvener. En Post: „Er was vooraf veel kritiek op de instelling van mijn ploeg. Ikzelf twijfelde echter nooit. De kritiek liet me trouwens koud. Natuurlijk was de val van Van der Velde drama tisch, maar in Lubberding kreeg ik weer een leider te rug." Er was meer waarover hij zich kon verheugen. Allereerst na tuurlijk ook de etappe-over winningen van Oosterbosch (2x), Winnen en Lubberding, maar ook het optreden van Gerard Veldscholten was im ponerend. Hij eindigde enkele keren voorin, maar nog meer perspectief bood het optreden van de Oldenzaler in het hoog gebergte. Samen met Lubber ding vulde hij de leemte die was ontstaan toen Van de Vel de naar het ziekenhuis moest worden vervoerd. Voorts ble ken De Rooy, Lammertink en in zekere zin de Nederlandse Belg De Keulenaar in staat het noodzakelijke knechtenwerk goed te volbrengen. Ook Lubberding bleek daar over zeer tevreden. „Achteraf waren niet zoals in andere ja ren in de Tour de dagen ge teld. Na het zwakke begin werden de prestaties beter. Er werd door de jongens goed ge reden. Misschien had ik zelf in die ontsnapping met Laurent beter voor het klassement kunnen rijden. Dat had minu ten gescheeld. Dat wist ik ech ter ook niet van te voren." Toch was de coureur de twee de Nederlander achter Peter Winnen. Dé Limburger sprak eveneens van een geslaagde ronde. „Het was jammer dat ik de kansen liet liggen, maar( vergeleken met het vorige jaar reed ik toch sterker. Alleen kende ik een slechte eerste week omdat ik met bronchitis uit de Ronde Van Zwitserland was gekomen." Over de toe komst wijdde hij niet veel uit. Dat deed Lubberding des te meer. „Het moet nog een ge heim blijven, maar ik weet wie er volgend jaar allemaal voor ons rijden. Én dat is niet kwam, bleek hij de druk ech ter goed te kunnen weerstaan. Voor de begeleiders uit zijn omgeving was dat niet opval lend. Philippe Senez bijvoor beeld. die aan de basis van de carrière van Fignon heeft ge staan, verklaarde dat Fignon nooit aan zichzelf had getwij feld. Ook Madiot. die door Guimard aanvankelijk als de man voor het algemeen klasse ment werd beschouwd, bena drukte dat. „Hij is een echte Parijzenaar. Hij is gemakkelijk in de omgang en overvleugelt zonder moeite alle renners uit de provincie". Kostuum Laurent Fignon liet dat ook op andere manieren merken. Wanneer rennerskleding niet verplicht was. verscheen hij meer dan eens in een driedelig grijs kostuum. Hij verzorgde zijn presentatie prima. Belang rijker nog was zijn dikwijls overheersende aanwezigheid. Zo stelde hij in het verleden, toen hij aantrad in de Vredes- koers als lid van de nationale Franse seletie: „Er zijn geen excuses voor een nederlaag. Zelfs al zijn deze tegenstanders amateurs die een vergelijking met een prof kunnen door staan". Fignon gaf er tevens altijd de voorkeur aan aanval lend te rijden. Hij ging liever na een stunt vechtend ten on der, dan echt rekening te hou den met zijn mogelijkheden. Ondanks zijn jeugdige leeftijd - hij is pas 22 jaar - trok hij daardoor de aandacht. Bij de amateurs resulteerde dat in 1981 nog in een eerste plaats in de Ronde van de Vallei van Sausseron. een tweede plaats in Parijs-Reims en een zesde plek tijdens de Franse kampi oenschappen. In totaal werd hij bij de amateurs zestig keer eerste. In de Vredeskoers Ber- lijn-Warschau-Praag. waar Pe ter Winnen als klimmer inter nationale faam verwierf, ein dige Fignon als naamloze op de 33ste plaats. Pedaalbreuk Desondanks bood Guimard hem een contract aan dat eind dit jaar afloopt. De gevolgen bleven niet uit. Door een ordi naire pedaalbreuk werd hij door zijn val in gewonnen po sitie tijdens Blois-Chaville be kend bij het grote publiek. Dit seizoen zette hij zijn opmars voort. Fignon eindigde als eer ste in de Ronde van Armor, versloeg Kelly in het interna tionale criterium, alsmede in de col in de vierde etappe van de Ronde van Spanje. Boven dien bracht hij neg eens af- wachtingscriterium in Fonte- nay-sous-Bois op zijn naam. In de Tour bleek hij eveneens onstuitbaar. Zelfs de grote Cy- rille Guimard vergiste zich in hem. De ploegleider had uitge roepen dat hij in het hoogge bergte een terugval van Fig non verwachtte. De nog lang niet op de top van zijn fysieke mogelijkheden zijnde Fignon verraste echter vriend en vij and. De inwoner van Tournan en Brie, een stadje bij Parijs, reageerde op de enige juiste manier. De telg uit een een voudig burgergezin handhaaf de zich. Na afloop van de huldiging merkte Fignon echter wel op, dat hij nog niet weet wat de toekomst zou brengen. „Ik maak me niet bezorgd. Ook niet over mijn contract dat dit jaar afloopt. Ik bén niet ge trouwd met Guimard en met de Tour-zege op zak zal ik vast wel ergens onderdak komen; als er op een of andere manier problemen ontstaan, omdat ook Hinault en Lemond in de ploeg rijden. Ik heb me in deze Tour willen bewijzen, daarin ben ik mijns inziens aardig ge slaagd. De rest zie ik wel". PETER VAN PUTTEN

Leidse Courant | 1983 | | pagina 11