iOnverwacht 'j Amerikaanse i economie ifors herstel Fiets nummer 18 Ik IF. Reagan dreigt Nicaragua Philips ontkent bedrijfsspionage BON: m Kust meer in trek dan bos Dier in't nieuws Vrijdag 22 juli 1983, 74e jaargang no. 22634 TV-TIPS Op Ned. I om 18.55 uur Pippi Langkous en om 19.26 uur Het koraaleiland. Om 22.00 uur Agatha Christie met „Het ge heime genootschap". Op Ned. II om 19.40 uur „Gek ke lui die Amerikanen" en om 21.40 uur Melkhuisje-tennis. Op België 1 om 20.15 uur film „Banco voor een oplichter". HET WEER Veranderlijke bewolking met kans op regen of onweersbui. Middagtemperatuur 27 graden. Matige wind. Zon op: 05.47; onder: 21.44. Schev. hoog water: 2.50 en 15.22; laag water: 10.55 en 23.24 uur. Pravda: Reagan heeft gevaarlijke bewondering voor James Bond MOSKOU Het Russi sche partijdagblad Pravda heeft gisteren gereageerd op de opmerkingen van president Reagan, dat hij een bewonderaar is van James Bond. „De wereld zou zich minder zorgen hoeven te maken als de Amerikaanse president Ja mes Bond zou bewonderen om zijn vlotte levensttijl, en niet om zijn heldhaftig heid". Volgens de Pravda kiest Reagan voor een held, die „eerst schiet en dan zijn hersens gebruikt. Agent 007 mag doden. Misschien dromen sommi ge mensen ervan dat niet alleen in de bioscoop te kunnen zien". aad, o WASHINGTON De 19 Amerikaanse economie is 19 de afgelopen drie maan- 19 den onverwacht sterk ge- 19 groeid. In het tweede 19 kwartaal van dit jaar be- 19 droeg de groei liefst 8,7 - procent; een record in de laatste twee jaar, zo blijkt 19 uit cijfers van het Ameri- 19 kaanse ministerie van 19 handel. Het eerste kwar- 19 taal van dit jaar nam het 19 bruto nationaal* produkt 19 (de waarde van alle ge- 19 produceerde goederen en 19 diensten) met 2,6 procent 19 toe. 19 De forse groei in het tweede 19 1? kwartaal was volgens het mi nisterie voor een belangrijk deel te danken aan een toene ming van de particuliere be stedingen, vooral aan auto's. Bovendien kwam er een eind aan het interen op de voorra den in het bedrijfsleven. De Amerikaanse regering had eerder dit jaar een groei voor speld van 6,6 procent voor het tweede kwartaal. Financiële deskundigen in Amerika hebben gisteren ge zegd dat het rentepeil verder kan dalen. Deze verwachting werd gebaseerd op uitlatingen van Paul Volcker, die als voorzitter van de Federal Re serve Board (de centrale bank in Amerika) het monetair be leid voor een belangrijk deel bepaalt. Volcker had gezegd dat de teugels in het tot dus verre gevoerde krap-geld-be- leid, nu wat gevierd kunnen worden. Hierop volgde een ge weldige hausse op de Ameri kaanse effectenbeurs. Volcker is gisteren door een senaatscommissie voor het bankwezen geaccepteerd voor een tweede ambtstermijn. De meerderheid in de commissie wees er met tevredenheid op, dat het aan Volckers politiek te danken is dat de inflatie in de VS in vier jaar is terugge drongen van 13,3 tot 4 procent. Twee democratische senatoren meenden dat Volckers krap- geld-politiek juist heeft bijge dragen tot de ernst van de cri sis en de hoge werkloosheid in de VS. aai in jat Bn: twijk gespoeld 7.951 9.75fWIJK Op het strand - Katwijk is gistermorgen haringhaai aangespoeld. 8.250ode vis was ongeveer een jnir lang en woog ongeveer pond. Het dier is overge- 9.25(ht naar het Natuur Histo- 5 gQ(i Museum in Leiden. 7.25(dier werd ontdekt door 7 SQindexploitant Schipper, die jiddellijk de gemeentelijke *-"*st openbare werken en de 8.25Ö'e waarschuwde. Kort yc/fna is het dier overge- pt naar het Rijksmuseum 5.950 Natuurlijke Historie in len. 3 75(?ens conservator van museum is het een jong 5.50Cnplaar, want volwassen j 75ftgenoten kunnen tot 3,5 er lang worden. Het dier >.950 gewond aan de snuit en [.000 vermoedt dat het tegen .boot is aangezwommen of '•"0- een visserboot in de net- l.950is gevangen en overboord Q5Q!t- Overigens komt het wel er voor dat haaien aan de .950erlandse kust aanspoelen, ggQir dat gebeurt meer in het iar tussen oktober en janu- .950 500, museum heeft de haai rlopig ingevroren in af- '50hting van een verdere be- .OOOdeling. Juist omdat het klein is, denkt men ero- het te conserveren. Het 250. 750Jet opzetten van een haai is 500kel onmogelijk, omdat het J een skelet van kraakbeen 000ft. Daarom zal het waar- )aarpnlijk in alcohol worden 'aard. g gens de conservator is de Snghaai een veelvuldig fkomende haaisoort in de )rdzee. Het dier leeft, zoals naam al zegt, voornamelijk i haringen en zwemt daar- vrij dicht onder het wate- 'pervlak. Vissers schijnen haaisoort regelmatig in letten te vangen. De explosie heeft het huis compleet weggevaagd. Huis explodeert in Almelo, twee buurhuizen in brand ALMELO Om drie uur vannacht is bij een zware explo sie een woonhuis in Almelo ingestort. In de twee belenden de percelen ontstond brand, die door de brandweer werd geblust. Bij de explosie is voor zover bekend één zwaar ge wonde gevallen. Het is een 20-jarige voorbijganger die die onder het neervallende puin terecht kwam en bovendien brandwonden opliep. Hij is overgebracht naar het brand wondencentrum in Groningen. Volgens de politie zijn er verder geen gewonden gevallen, omdat de bewoners van de drie getroffen huizen op vakantie zijn. De politie ver moedt dat de explosie ontstaan is door uit de hand gelopen brandstichting. De technische recherche onderzoekt de zaak verder. Illllimilllllllllllllllllllllllllllll Geen krant ont vangen? Bel tus sen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tus sen 14.00 en 15.00 uur, nummer 071- 122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond na bezorgd. iiiiiimiiiiiiiiiiiiimiiiimiiiiiii Paardenliefhebber verduisterde ruim één miljoen ROTTERDAM De gearres teerde boekhouder van het medisch kleuterdagverblijf ,JDe kleine plantage" in Rot terdam heeft volgens de Rot terdamse politie ruim één mil joen gulden verduisterd. Dit is uit een accountantsonderzoek den. Het kleuterdagverblijf gebleken. Aanvankelijk werd heeft inmiddels via een advo- het verduisterde bedrag op catenkantoor beslag op de 650.000 gulden geraamd. De meeste paarden kunnen leg boekhouder heeft het geld ge- gen. Op die manier hoopt de bruikt voor de aanschaf van stichting zoveel mogelijk van vijfentwintig draf- en renpaar- het geld terug te krijgen. TOUR-DE-FRANCE-PRIJSVRAAG OEGSTGEEST/KATWIJK De heer A. de Rooij uit Oegstgeest heeft fiets nummer 18 van onze dagelijkse Tour- de-France-prijsvraag gewon nen. Bijna alle deelnemers aan vraag 18 wisten dat Peter Winnen de Nederlander is, die voor het laatst de berge tappe naar l'Alpe d'Huez heeft gewonnen. Ook dit keer moest de zin in de prijsvraag de winnaar aan wijzen. „Een Belgische renner (uit Sint Job), fietste zich zwe tend naar de top. En zei toen hij daar was beland: „Ik ben niet goed bij mijn verstand", was het versje, dat de doorslag gaf bij de toekenning van de prijs, een Gatelle-fiets van het model Tour jde France Race. De heer De Rooij kreeg de fiets gistermiddag uit handen van Corina Koetsier uit Kat wijk. Corina won vorig jaar bij de dames de wereldkampi oenschappen paalzitten en bracht net record op 89 uur en 23 minuten. Dit jaar doet zij niet mee aan de kampioen schappen, die volgende week in Noordwijkerhout worden gehouden. Eén keer vindt ze wel genoeg. Het antwoord op vraag 21 uit de krant van woensdag en vraag 22 uit de krant van donderdag moet morgen in ons bezit zijn. Corina Koetsier feliciteert de heer De Rooij met zijn nieuwe fiets. Op de foto ook twee kleinzoons van de Al het tournieuws vindt u prijswinnaar. op pagina 7 „GEEN VREDE ZOLANG SANDINISTEN AAN MACHT ZUN" WASHINGTON/MANA GUA De Amerikaanse president Reagan heeft gisteren gezegd het vre desvoorstel van Nicaragua te beschouwen „als een eerste stap", maar hij ge looft niet dat het plan ver genoeg gaan. Reagan be twijfelt het of de proble men in Midden-Amerika tot een oplossing gebracht kunnen worden, zolang de Sandinisten in Nicara gua aan de macht zijn. In het dinsdag gelanceerde Ni- caracuaanse vredesplan is on der meer opgenomen: de be reidheid regionale besprekin gen te beginnen, het sluiten van een niet-aanvalsverdrag tussen Honduras en Nicaragua, het staken van alle wapenle veranties naar El Salvador en het beëindigen van de buiten landse interventie in Midden- Amerika. Reagan verwijt de Sandinisten dat zij hun beloften hebben ge schonden de democratie te zul len herstellen. De president weerlegde suggesties dat hij probeerde de Nicaraguaanse regering omver te werpen door het houden van militaire oefeningen in Midden-Ameri ka. De Nicaraguaanse minister van buitenlandse zaken heeft gisteren verklaard, dat de aan wezigheid van de Amerikaan se vloot voor oefeningen voor de kust van Midden-Amerika „geen bijdrage levert aan het verminderen van de spannin gen". De New York Times meldde gisteren dat op ver zoek van Washington Israël wapens zal leveren aan Hon duras, die het heeft buitge maakt op de PLO tijdens de invasie in Libanon vorig jaar. EINDHOVEN Philips wijst de beschuldiging dat een van zijn vertegen woordigers in Amerika zich schuldig zou hebben gemaakt aan bedrijfsspio nage resoluut van de hand. „Wij hebben nooit dergelijke informatie van onze medewerker ontvan gen", zo zei een woord voerder van het Eindho- vense concern vanmor gen. De Amerikaanse senator Al- fonso Damato heeft gisteren schorten, verklaard aanwijzingen te Volgens de woordvoerder van hebben dat Philips en de Bel- Philips heeft de in opspraak gische onderneming Fabrique geraakte vertegenwoordigder Nationale orders van de Ame- in Amerika, Alfred Stanger, rikaanse luchtmacht in de de taak om mogelijke afne- wacht wisten te slepen door mers voor Philips-produkten gebruik te maken van gehei- op te sporen. „Zodra er een me informatie. contact is gelegd, ronden wij De senator presenteerde een in Eindhoven de zaken verder rikaanse vliegtuigmotorenfa- briek Pratt en Whitney bekent een vertegenwoordiger van Philips in Amerika informatie te hebben verkocht over de of- ferteprijzen van zijn bedrijf. Wisten Philips en Frabrique Nationale eenmaal de inschrij vingsprijs van de concurrentie, dan gingen ze daar precies vijf dollar onder zitten, aldus de senator. Alfonso Damato doet nu een beroep op de Ameri kaanse luchtmacht om de met Philips en Fabrique Nationale afgesloten orders, ten bedrage van 30 miljoen dollar, op te kopie van een beëdigde FBI- verklaring, waarin medewer ker R. Horowitz van de Ame- af. Het stadium waarin over prijzen wordt gepraat maakt Stanger niet eens mee" auto met waardezendingen OPMEER Vier of vijf man- nen hebben gisteravond in de buurt van Schiphol een over val gepleegd op een PTT-wa gen, waarin, behalve lucht post, ook waardezendingen uit het buitenland zaten. Het is niet bekend hoeveel er gestolen is. „Maar het kan voor een miljoenenbedrag aan (bijvoorbeeld) baar geld, goud en diamanten zijn", aldus de Rijkspolitie Dienst Luchtvaart. Volgens de chauffeur is hij omstreeks acht uur overvallen. Onder bedreiging met pistolen werd hij gedwongen het laad ruim van de vrachtwagen te openen. Daarin werd hij ge boeid opgesloten. De wagen werd vervolgens naar een schuur gereden en daar leeggehaald. Het trans port zette toen koers naar Op meer waar de chauffeur in het vergrendelde laadruim werd achtergelaten. fM] Het Motorhuis vondellaan 80. leiden. Tel 071 -76 9313 Franse oesters en mosselen vergiftigd PARIJS Met het oog op tal rijke vergiftigingsgevallen door het eten van oesters en mosselen mag er aan de zuid kust van Bretagne en in stuk ken langs de Noordfranse kust niet op deze schaaldieren wor den gevist, terwijl zij ook niet mogen worden verhandeld en opgediend. Oorzaak van de vergiftiging die tot ernstige maag- en darmstoornissen leidt, zijn kleine algen die zich mede als gevolg van het lang durige warme weer dit jaar bijzonder snel uitbreiden. Tot dusver zijn enige honderden ziektegevallen geregistreerd. De vissers hopen op storm of koeler weer, waardoor de mos selen en oesters weer sterk met zuurstofhoudend water worden overspoeld. In Kijkduin is een hulpeloos zeehondje aangespoeld en weer naar „huis" in hel Noorden teruggevlogen. Hij bracht het er dus beter al dan de haringhaai, die dood bij Katwijk aanspoelde. Een walvis in Zuid-Alnka beleefde weer wat anders. Een Zuidafrikaan heeft kans gezien hem alseen paard te berijden tót ergernis van de autoriteiten. Aan de kust van Bretagne in Frankrijk zijn nogal wat vergiftigde oesters en mosselen aangetroffen. De Verenigde Staten kregen hun eerste reuzenpandajong. Kort daarna heeft het alweer de laatste adem uitgeblazen. Dat gebeurde dan welgeteld 124 miljoen jaren na het afsterven van een dinosaurus, waarvan de resten ergens in Engeland zijn aangetroffen. Uit een nader onderzoek daarvan is nu gebleken, dat het dier ongeveer twee ton moet hebben gewogen en dat het ondanks dat gewicht toch rap ter been moet zijn geweest. En dat oudste en laatste dierennieuws leest u vandaag natuurlijk allemaal weer in de Leidse Courant De Leidae Cooxant wü ik best 14 dagen proberen Gratis en geheel vrijblijvend b een open envelop ronder postzegel opsturen naar. Leidae Courant, Antwoordnummer 10070,2300 VB Leiden. Indien davtoe «nJoding bestdalbn een veroek om een proefabonnement worden geweigerd «S'CcidóeSouront j Uitgave Westerpers, behorende tol Sijlholl Pers. Apothekersdiik 34,2312 DD Leiden. Postbus 11,2300 AA. tel.071-122244. Giro 103003 Bank: Amro- bank N.V. Leiden. Directeur hoofdredacteur: I.j.Hallewas. Chefredacteur: Wim Bui)teweg. Advertenties: (excl.BTW)t 0.58 per rnm. kleintjes 10.40 per mm. Abonnementen: (incl.BTW) per maand f 20.41 (uitsl.aut.betaling).kwartaal f 61,25, jaar! 233.50. Klachten bezorging: maandag t/m vnidag van 18.00 tot 19.00 uur, zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur tel. 071-122248. IOC vreest Russische boycot Olympische Spelen Overval op PTT- 13.21 8.91 8.91 8.91 ....is.spid met een heu- 1940litiepet poseert I zeehond voor itograaf. Het dier 13.41 aangspoeld op I2.9fetrand bij Kijk- 9.91 en werd, nadat 2.99P bet politiebu- 134(Was vertroeteld, 12 gjevlogen naar de 'ondencrèche in 79)rburen. 16.91 ...13.49 - 8.i|nm 6.9f^ DEN HAAG Door het warme weer, dat morgen middag even wordt ver stoord door een depressie, zoeken de vakantiegan gers eerder de kust en de watersportgebieden op dan de bosrijke gebieden zoals de Veluwe. Net als vorige week zijn vooral in die omgeving de kampeer terreinen en bungalows goed bezet. Ook de Waddeneilanden zijn zeer in trek. Met uitzonde ring van enkele hotel- en pen- sionbedrijven is daar en in de %'jordhollandse en Zeeuwse uadplaatsen bijna geen plaats meer. Dit weekeinde zullen, in ver band met het begin van de schoolvakanties in heel Enge land, naar verwachting veel Engelsen ons land bezoeken. Ook vorig jaar viel op dat de Britten Nederland als vakan tieland leren kennen. Eén van de redenen is volgens het Na tionaal Bureau voor Toerisme (NTB) dat ons land ten opzich te van Engeland goedkoper is geworden. De vakantiegangers, uit welk land dan ook, kunnen maar beter niet naar het Zeeuwse Baarland gaan. Op het strand van die plaats wordt namelijk dagelijks slib gestort door een Belgisch baggerschip. Tegen de vele klachten die daarover de laatste dagen bij Rijkswa terstaat binnenkwamen kan niets worden gedaan, omdat de lozingen volkomen legaal zijn. Het Baarlandse strand is daar om alleen aantrekkelijk voor vakantiegangers die zin heb ben in een modderbad. LOS ANGELES De voorzitter van het In ternationaal Olympisch Comité (IOC), Juan Antonio Samaranch, houdt een boycot van de Zomerspelen van 1984 door de Sovjet-Unie voor mogelijk, wanneer in West-Europa nieu we Amerikaanse kruisraketten en Pershings II worden geplaatst. Monique Berlioux, de di rectrice van het IOC, gaf deze bange voorge voelens van Samaranch aan de openbaarheid prijs na een bezoek aan de Olympische stad Los Angeles. Zij voegde er aan toe dat geen nieuwe, concrete uitspraken zijn gedaan door Sovjet-functionarissen, die wijzen op plannen voor een boycot. Een reeks van contacten met vertegenwoordigers uit het Oostblok heeft echter de indruk versterkt, dat het ge vaar van een boycot wel degelijk bestaat.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 1