Plaatsen rond Braai- isem samen in ééi i eer neer ite Klokkenspel BON: Fiets nummer 17 4 AIDS nu ook bij kinderen Suriname wijst lid Nederlandse ambassade uit Donderdag 21 juli 1983, 74e jaargang no. 22633 Uitgave Westerpers. behorende tol SijthoH Pers. Apothekersdiik 34.2312 DD Leiden. Postbus 11.2300 AA. tel.071-122244 Giro 103003 Bank:Amro- bank N V. Leiden Directeur hoofdredacteur I.Hallewas.Chel redacteur: Wim Buijteweg. Advertentie; (excl BTW)l 0.58 per mm, kleintjes i 0.40 per mm. Abonnementen: (incl.BTW) per maand f 20.41 (uitsl.aut.betaling),kwartaal f 61.25. jaarf 233.50. Klachten bezorging: maandag t/m vriidag van 18.00 tot 19.00 uur. zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur tel. 071-122248. i Hoofdverpleegster Mary Ben jamin nieuw op tv op Ned. I om 20.28 uur Om 22.25 uur „Hill Street Blues". Op Ned. II om 19.12 uur „Fame" en om 20.00 uur finale bejaardenzangwedstrijd in de Nieuwe Kerk Op België 1 om 20.15 uur showprogramma met Bee Gees. Droog en zonnig. Middagtem- peratuur 28 graden. Matige oostenwind. Zon op: 05.46; onder: 21.46. Schev. hoog water: 2.04 en 14.40; laag water: 10.06 en 22.41. _ter Winnen moet meerdere tennen in Laurent Fignon ZINE De Tour de France lijkt te zijn beslist. Lau- jFignon. leider in het algemeen klassement, bleef gis- in de zware etappe van Alpe d'Huez naar Morzine n het spoor van zijn naaste concurrenten. Met nog enkele dagen voor de boeg. is de Fransman thans Jzeker van de eindoverwinning. De Nederlandse favo- ffeter Winnen waagde aanvankelijk nog wel een po- pm Fignon uit de gele trui te rijden, maar moest ten- I toch zijn meerdere erkennen in de gebrilde ploeg- |van Bernard Hinault. Johan van der Velde staakte :n de strijd voortijdig na een lelijke valpartij. De j opgelopen kwetsuren, die zich aanvankelijk ernstig aanzien, bleken uiteindelijk mee te vallen. De Bra- ligt met een gebroken pols in een ziekenhuis in rs. in a 13: Falende Peter Winnen: „De Tour is beslist". Johan van der Velde was na zijn valpartij circa tien minuten buiten bewustzijn, maar zijn kwet suren zijn niét al te ernstig. ARMEN IER BEKENT AANSLAG ORLY PARIJS Een 29-jarige Armeniër heeft bekend, dat hij vorige week vrijdag de bomaanslag heeft ge pleegd op het parijse vliegveld Orly, waarbij zes mensen om het leven kwamen en 56 anderen ge wond raakten. De man. V. Garbid- jan, was een van de elf Armeniërs die gisteren formeel in staat van beschuldiging werden gesteld we gens terroristische activiteiten. De Franse regeringswoordvoerder. Gallo, zei dat Garbidjan de organi sator was in Frankrijk varv de mili taire tak van het geheime Leger voor de Bevrijding van Armenië (Asala). Garbidjan is in Syrië gebo- Huis zegt ,ja' tegen eerste MX-raketten WASHINGTON Het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden heeft met 220 stem men voor en 207 tegen toestemming gege ven voor de produktie van de eerste 27 MX-raketten. Deze uitslag wordt gezien als een belangrijke overwinning voor presi dent Reagan, die zeer intensieve lobby- -campagnes heeft gevoerd om zijn MX-pro- gram door het Congres te krijgen. Bij de be handeling door de Senaat, met zijn Repu blikeinse meerderheid, worden minder problemen verwacht dan in het Huis. Pre sident Reagan voert onder meer aan, dat introductie van de MX beweging kan bren gen in de Amerikaans-Russische besprekin gen over strategische wapens (START) in Genève. ROTTERDAM De zogenaamde „homoziekte" AIDS - die het natuurlijke afweersysteem van het lichaam ondermijnt - blijkt steeds vaker voor te komen bij mensen die geen enkel homofiel contact hebben, zoals bijvoorbeeld kinderen. Dit schrijft prof. dr. J. Huisman in het jongste bulletin van het epi demiologisch centrum in Rotterdam. Hij wijst erop dat België thans 25 AIDS-patiënten telt, allen afkomstig uit Zaïre. Geen van hen is homofiel. Volgens Huisman bevestigt dit het vermoeden dat er in Centraal- en in West-Afrika een grote AIDS-haard bestaat. Hij schrijft dat in het buitenland 8 kinderen in de leeftijd van 3 maan den tot 5 jaar de ziekte hebben opgelopen door gezinscontacten met prostituë's, homosexuelen of mensen uit Haïti of de Domini caanse republiek. Vier van deze kinderen zijn inmiddels overle den. Zeven anderen kregen de AIDS direkt na hun geboorte. Hun moeders waren verslaafd aan drugs of verwisselden nogal vaak van partner. ■OOK FUSIE TUSSEN TER AAR, NIEUWVEEN EN ZEVENHOVEN BENTHUIZEN, HAZERSWOUDE EN KOUDEKERK BIJ ELKAAR STOMPWUK KOMT BIJ ZOETERWOUDE LEIDEN Het noord oosten van Zuid-Hol land krijgt een grote Braassemgemeente. De gemeenten Alkemade (bestaande uit de dor pen Roelofarendsveen, Oude Wetering, Nieuwe Wetering, Oud Ade, Rijpwetering en De Kaag), Leimuiden, Rijn- saterwoude en Wou- brugge worden samen gevoegd. Verder wor den Ter Aar, Nieuw- veen en Zevenhoven één gemeente. Ook Benthuizen, Hazerswou- de en Koudekerk aan den Rijn gaan samen. Stompwijk moet met Zoeterwoude samen verder. Dit is althans het voorlopige standpunt van Gedeputeer de Staten van de provincie Zuid-Holland, neergelegd in een rapport dat vanmorgen is gepresenteerd. De ge meenten krijgen tot 1 no vember de tijd om op dit rapport te reageren. Vrijwel ~zeker is dat met name over de Braassemge meente woedende reacties van de kleinere dorpen zul len komen. Zij reageerden eerder al furieus op de her indelingsplannen van de provincie. De gementeraad van Rijnsaterwoude beticht te onlangs de gemeente Al kemade van „landje pik" en schreef een woedende brief naar de raad van Alkema de, omdat in deze gemeente stemmen pro-Braassemge- meente waren opgegaan. De burgemeester van Alkema de, de heer J. S. Wagenaar is persoonlijk helemaal niet gelukkig met de voorgeno men samenvoeging. Hij en de meerderheid van de raad staan op het het standpunt, dat Alkemade zelfstandig dient te blijven, zo zei hij vanmorgen in een eerste re actie. Ook de Stompwijkse dorps raad sprak zich al eerder uit tegen samenvoeging met Zoeterwoude. De Braassemgemeente krijgt 23.500 inwoners. Vol gens GS is het grote voor deel van deze combinatie, dat de glastuinbouw en de recreatieve voorzieningen vanuit één punt worden be stuurd. Deze nieuwe combi natie heeft volgens GS uit stekende financiële vooruit zichten. Woubrugge is bij de Braas semgemeente betrokken, omdat het met 4750 inwo ners te klein is om buiten herindeling te blijven. Volgens het provinciaal be stuur moet Stompwijk bij Zoeterwoude, omdat deze gemeente meer met Zoeter woude gemeen heeft dan met Leidschendam. Laatst genoemde gemeente is vol gens GS te veel verstede lijkt. Stompwijk is net als Zoeterwoude agrarisch. Door de combinatie ontstaat een gemeente van 9500 in woners. Voor de samenvoeging van Benthuizen met Hazerswou- de en Koudekerk is geko zen, omdat deze gemeenten voornamelijk agrarisch zijn. Hazerswoude en Koude kerk samen geeft een ge meente van 15.500 inwoners daarom heeft de provincie hier ook Benthuizen bijge voegd, zodat nu een ge meente van 18.500 inwoners ontstaat. Over Nieuwkoop schrijven GS in hun nota dat deze ge meente zelfstandig kan blij ven. Wel moeten de gren zen van dit dorp worden aangepast. Zo moet een ge deelte van Zevenhoven, het zgn. Noordse dorp, dat aan Noorden grenst, bij Nieuw koop worden gevoegd. Het gebied De Meije bij Bode graven gaat eveneens naar Nieuwkoop. De combinatie van Nieuw- veen en Zevenhoven met 5500 inwoners is volgens GS te klein. Samen met Ter Aar komt deze combinatie op 14.000 inwoners. Schip der woestijn op paardenfestijn Hoe vreemd het op het eerste gezicht ook lijkt: deze foto is genomen op de Dag van het Paard, die gisteren voor de ze ventiende maal op de Wasse- naarse renbaan Duindigt werd gehouden. Niet minder dan drie kamelenraces stonden op het programma om de afwisse ling erin te houden. Op de foto ligt John Smith aan de leiding. Het tienduizend koppig publiek zag hoe deze schepen van de woestijn weliswaar zeer rap ter been over de baan renden, maar ook hoe moeilijk het voor de jockeys was de dieren te besturen. Maar behalve deze hoogbenige jongens waren er natuurlijk paarden in alle ma ten en soorten. Eén van de hoogtepunten op het program ma, het mennen van een zes- tienspan, werd voortreffelijk af gewerkt door IJsbrand Char- don van de gelijknamige stal houderij uit Schipluiden. Pag 5:Kamelenren trekpleis ter op Dag van het Paard. Foto: Milan Konvalinka PARAMARIBO/DEN HAAG De Surinaamse regering heeft drs. F. Schermel, hoofd van de afdeling ontwikkelingssa menwerking van de Ne derlandse ambassade in Paramaribo, gevraagd het land te verlaten. Hij zou „oneerlijke, gevaarlijke en onjuiste" informatie over Suriname aan Nederland se journalisten hebben ge geven. In een nota aan „Den Haag" schrijft de Surinaamse rege ring erg veel waarde te hech ten aan goede betrekkingen met Nederland. Dit streven wordt volgens Suriname teniet gedaan door „onjuiste bericht geving in de Nederlandse nieuwsmedia". Volgens Para maribo is Schermel daarvoor (mede)verantwoordelijk. inmiddels heeft de Nederland se- ambassadeur in Suriname, drs. J.B. Hoekman, bij de Suri naamse regering geprotesteerd tegen de uitwijzing. Hij heeft er ook op gewezen dat er de laatste tijd bijna geen Neder landse journalisten in Surina me worden toegelaten. Hoekman heeft de regering- Alibux gevraagd met bewijzen te komen voor de beschuldi gingen. Die heeft hij niet ge kregen. De beschuldigingen had premier Alibux gisteren ook in een speech verwoord. Schermel, die vanaf 1976 op de Nederlandse ambassade werkt, heeft zes dagen de tijd gekre gen om het land te verlaten. Hilversum biedt abonnee-tv HILVERSUM Nog aan het eind van dit jaar kan de kijker via abonnee-tv zijn eigen pro gramma kiezen aan de hand van aanbod uit Hilversum.- De voorzitters van zeven omroe porganisaties gaan voorberei dingen treffen om gezamenlijk programma's te maken voor individuele abonnee-televisie Dit maakt het mogelijk dat de kijkers tegen betaling van een speciaal abonnement via de kabel programma's van eigen voorkeur thuis op de buis kun nen ontvangen. Koninklijke wens in ervulling rinses Diana zag gister avond in het Londense Do minion theater een lang ekoesterde wens in ver vulling gaan namelijk een ontmoeting met haar favo riete groep Duran Duran. Dat de bewondering we derzijds is, liet Duran-zan- ger Simon Le Bon (m) on langs weten toen hij vertel de zich te verheugen op het optreden voor ,,de mooiste prinses ter we reld". Het koninklijk paar was in het theater om een roek-gala bij te wonen ten behoeve van hun liefdadig heidsfonds. ADVERTENTIE Let op! vandaag onze maandelijkse auto occasion pagina. zie pagina 16 TOUR-DE-FRANCE- PRUSVRAAG DEN HAAG J.T. Peters uit>| heeft fiets nun onze dagelijkse France-prijsvraï nen. Met vele zij het go< ners in de Tour Bij de toekenning van de prijs gaf de doorslag haar zin: „Als de prijzen van de Colombiaanse koffie net zo snel stijgen als de Colombi aanse Tourrenners dan drink ik thee (dat smaakt ook fijn) totdat ze weer be neden zijn De uitreiking van de fiets had gisteren plaats in de NOS-studio te Hilversum door Koos Postema, presen tator van het populaire pro gramma Radio Tour de France. Het antwoord op vraag 20 (In welk jaar won Lucien van Impe de Tour de Fran ce moet uiterlijk morgen in ons bezit zijn. Koos Postema feliciteert mevrouw Peters met het winnen van de Gazelle-fiets van e n-J? het type Tour de France Race. In het midden op de foto onze rtv-redacteur Ton en al het andere sport- Oliemuller, naast hem Evert Bos van de Haagse rijwielhandel Claassen. TC nieuws staat op pagina 13. 7 De 88-jange Pieter de Boer uil Drachten heeft spijt als de wellicht schaarse haren op zijn hoofd, dat hij vier jaar geleden een carillon heeft weggegeven aan de Zeeuwsvlaamse gemeente Aardenburg. Voorwaarde was namelijk, dat de klokken goed zichtbaar voor het publiek in een aparte klokkentoren zouden worden opgehangen. Bij zonder boos werd de gulle gever, toen hij merkte, dat de gemeente ze in de toren van de plaatselijkeSt.-Baafskerk aan het oog onttrokken had verstopt. De Drachtenaar eist nu in een proces tegen de gemeente het hele carillon terug. Wie de klokken wil horen luiden, zonder overigens de klepels te zien hangen, kan voorlopig in Aardenburg terecht. Want deskundigen hebben de Leidse Courant verzekerd, dat zo'n rechtszaak nog jaren kan I De Leidse Courant wil ik best 14 dagen proberen Gratis en geheel vnjbbjvend n envelop zonder postzegel opsturen naar urant, Antwoordnummer 10070,2300 VB Leiden "Indien daartoe aanleidirg bestal, kan een verzoek om een proetabonnemenl worden geweigerd i

Leidse Courant | 1983 | | pagina 1