Omwegen reffende „modegrafiek van Lidy van Winsen m - Votest tegen zetboeren n poldergebieden regio Zoeterwoude maakt zich op voor wielertitelstrijd Statenvragen over storten verontreinigde grond in Put van Menten IGHTSEEING BU EEN EXPOSERENDE KAPPER 'Jeest voor oudere Warmonders Tentoonstelling in Kunstcentrum Lange Voort Zuid-Holland gaat zelf campings beheren P-ACÏDEN Ccidac (Sotnant WOENSDAG 20 JULI 1983 PAGINA 5 Gertja\ t en me henrodt verdij trekkeindaag lopen we even maeen kapper binnen ser Frj, is nu toch niet meer ongenadig warm er kunst te bekijken. h bloei laten de aan de weg jk vogiimerende coiffeur en a assistenten rustig prwerken bij het leppen van trend set- i ,g-modellen en andere ofdzaken van hair sty- ,g (wat moet je tegen- voor diordig al niet verzin- i om dU om aan het werk te terdag Jven!) Zwijgend, om Groo?mand te storen, doen ours vj de ronde en werpen wordegn blikken op de wan- eeih waar het allemaal <^gt Mooi hoor. Hart- voor rke zelfs> Nu is de in 10 kiloféstgeest prominente arartiest Jacques van jllen niet de enige kap- r die knipt en kamt in f OOt gezelschap van parti- 'nier kunstbezit. Er zijn de troïers nog meer collega's echtpn hem die hun bedrijf Het luisteren met welkome Damping art. Het is een met combinatie, overi- itie^n^18' want Je êaat vaak i half i ondor dergelijke om- indigheden opge- alfht naar huis met een gegrqnstig gefriseerd hoofd moeilij een hart dat warm is inworden door het bekij- het Mn van zo veel opge- leejngen schoons. Maar iade zcclues van Bellen heeft r gar^l. in al zijn aanpas- naar (gsvermogen, een goe- reuk voor stijl die 't itelieqst bij zijn ambiance, leggh de Lange Voort, 1st. Zoals nu ook weer, [6 augustus, met werk it mode en haarkunst it elkaar onder één -mstzinnig hoedje laat «eflen. ^en vergezichten, geen lilderachtige, roodgevlekte Op mijn omwegen door stad en land kom ik graag mensen tegen. U kunt mij telefonisch of schriftelijk vertellen wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Ik ben bereikbaar via 071 - 12 22 44 op toestel 10. door Ton Pielers Lidy's expressie van een model met „prijshonden" op de achtergrond. Smashing...en bijna huiveringwekkend. dorpjes aan blauwe lagunes of bergmeren, geen tropische ademloze vissen of vogels, geen impressionisme noch vlammend realisme. Hier hangt, op het moment, Lidy van Winsen, met haar rake kijk op „modegrafiek". Want zo moet je het noemen: mo degrafiek. Dat heeft weinig uitstaande met „gewone" mo detekeningen, ten bate van de commercie in tijdschriften en dergelijke. Nee, Lidy van Winsen, aan de Postjesweg in Amsterdam West, ziet het anders. Ze doet het ook an ders, sinds zij aan de St. Joost Academie in Breda een oplei ding voor modetekenen en il lustreren genoten heeft, en dat is nog niet eens zo heel lang geleden. Oft» dat onder scheid met modetekeningen te accentueren, mag je haar artistieke inspanningen met „grafiek" betitelen. Expert Ik moet nu echter toch maar een expert in de onzichtbare arm nemen, anders vergalop peer ik me waarschijnlijk al vrij snel. Aldus engelachtig gegidst, lopen we langs de wondere wereld van Lidy van Winsen met haar fanta sierijke concepties. Van Bellen en de zijnen wer ken onderwijl aan een goed belegde boterham en er is „achtergrondmuziek" van geknip, zacht gezoem en stro mend water, een rustig enta merend gesprekje met de cliënt die voor haar-onder- houd gekomen is. Terzijde bemoei ik mij, voorgelicht door deskundige influisterin gen, met Lidy en haar visie. Maar ook zonder die bekoor lijke toelichting zie ik, dat de vrouwen die Lidy steevast tot onderwerp van haar kleurpotloodtekeningen, aquarellen en gouaches maakt, stuk voor stuk goed gekleed en redelijk gepropor- tioneèrd zijn. Maar dan moet ik u net zogoed vertellen, dat deze vrouwen „de modewe reld weliswaar niet vreemd zijn, maar toch het doorgaans steriele modetekenwerk ont stijgen door een zeer per soonlijke stijl". Kapstok Zeer zeker: hier ontmoet je, voor de drommel, karakter; in de toch vrij vluchtige ver schijnselen die aan mode on derhevig zijn. Maar dan een sterke onderkenning van hetgeen hier aan de hand is: „Overigens is de kunstenares er niet op uit, de anonieme modellen tot portretten te verheffen. De gezichten blij ven dragers, draagsters, van de ideale haar-coupe, evenals de lichamen en hun houdin gen kapstokken blijven van perfecte kleding. Slechts in een enkel geval, zoals bij de kleurtekening „Pauline I", bewijst Lidy van Winsen, dat ze ook de uitdaging van het portret niet uit de weg gaat. Toch is onmiskenbaar, dat haar interesse op de eerste plaats uitgaat naar het deco ratieve element". En ze gaan verder, de vrou welijke inblazingen die ik me vandaag, onder de verzamel naam Flora (aantrekkelijke naam voor een tyfoon, een wervelwind van het seizoen, maar zij zoent beter), laat welgevallen en volgaarne gastvrijheid verleen. Ze zin gen geen enkel toontje lager, maar bekruipen me des te meer: „Haar tekeningen ver leent Lidy „karakter". Niet door sprekende gelaatstrek ken, maar door een uitge kiende vlakverdeling en een bewonderenswaardig kleur gevoel. De eerste kwaliteit" ik word nu meegetroond naar een werkje dat twee ■vrouwen toont in identieke strookjes-jurken „wordt hier misschien wel het krachtigst geïllustreerd. De „Vrouw en spiegelbeeld", gouache van Lidy van Winsen. positie gezien, maar daar houdt het dan ook mee op. Enfin, Lidy's kleur- en mate riaalbeheersing demonstreert zij ten volle „in een afbeel ding van een op een canapé gedrapeerde vrouw. Vooral de achtergrond waarop nog heel vage silhouetten van staande mensen te zien zijn, geeft het werk diepte en be paalt de sfeer waarin het ta fereel zich afspeelt. In tech nisch opzicht is dit schim menspel op het tweede plan in aquarel een meesterstuk je". Bedankt Flora, voor je inspi rerende, klankrijke, opwek kende bijdrage in de fluiste rende salon van Van Bellen. Ik kan me voorstellen, dat je waarop de jurken in het vak geplaatst zijn en het lijnenspel van de achter grond suggereren een werve lende dansbeweging. Met haar schetsmatige opzet heeft ze" Lidy dus „boven dien meer effect bereikt dan een minutieuze uitwerking zou hebben kunnen uitdruk ken". Vingerwijzingen Dat had ik van z'n leven niet beter kunnen weergeven, die indruk. Ik ben oprecht dank baar voor deze vingerwijzin gen. Hoe is het mogelijk? Ik heb nog nooit jurken in een vlak geplaatst. Misschien heb ik ze wel eens een keer in die opgetogen bent geweest, om dat je vindt, dat Lidy van Winsen het genre dat ze pre senteert „in alle opzichten tot in de puntjes beheerst". En daar is veel mee gezegd. Ui teraard hoop ook ik, dat Lidy van de Postjesweg, met uit zicht op Slotervaart, tevens in de toekomst „het publiek een directe confrontatie met haar werk door middel van expositieruimtes niet zal ont houden". Je wilt dus zeggen, dat Lidy meer moet expose ren. Desnoods bij kappers. Intussen heeft Jacques van Bellen een meesterlijke crea tie vanonder de föhn tevoor schijn gehaald, en hij loodst ons discreet, maar beslist, de zaak uit. Het is mooi geweest. VERKOOP VAN LANDBOUWGROND AAN STAATSBOSBEHEER JSCHENDAM Een al instanties en werk- bpen, die zich bezig- Iden met natuurbe- prming en agrarische kngen, heeft bij Gede- gèrde Staten (GS) van -Holland en de con- |p?nt natuurbehoud van atsbosbeheer bezwaren getekend tegen een zo- aamde „zetboercon- ictie" in de Duiven- irdse- en Veenzijdse rioder. De instanties, het ac*itrum Landbouw en ïeu te Utrecht, de [ïlttselijke agrarische ^missie en de werk- lep Milieubeheer Lei- «l willen dat zo spoedig gelijk met de plaatselij- agrariërs wordt ge- at over langdurig ge lik en beheer van de RIAuurgrond in de pol- e ais' elte^nc'a'e Staten hebben vo- te vjaar mei de 160 hectare t 'n deze in Wassenaar, 'atejlschendam en Voorschoten ende polders aan Staats- j^eheer verkocht. Aanlei- VIj! hiervoor was dat de e afid naast een agrarische en recreatieve betekenis ook hoge natuurwetenschappe- vaf waarde heeft. De laatste k Qinschap vraagt een speciaal ge£er, waarop de provincie flj niet toelegt. Voorwaarde yjt de verkoop was dat de ouirische en recreatieve be- iroJen op lange termijn zou- in worden gewaarborgd. De lenfr'sc^e belangen zouden volgens GS tot hun recht moe ten komen in een zogenaamde zetboerconstructie. Een -zetboer is iemand aan wie door de eigenaar de exploitatie van een hoeve of stuk land wordt overgedragen, waarvoor hij een vergoeding krijgt. Een zetboer is echter niet, zoals bij voorbeeld een pachter, een zelfstandig ondernemer. De Grondkamer gaat alleen bij „bijzondere redenen" met de aanstelling van een zetboer akkoord. In ieder geval moet duidelijk zijn waarom geen pachtovereenkomst kan wor den gesloten. Onnodig De milieugroepen en voorzit ter N.J. Alkemade van de agrarische commissie in Was senaar, zeggen niet te zien welke bijzondere redenen er voor de zetboerconstructie is gekozen. Vooral niet nu is ge bleken dat een groot aantal boeren de grond graag wil pachten en daarbij ook met de natuur- en landschapswaarden rekening wil houden. De agra rische belangen zijn volgens de milieugroepen meer gediend met het duurzaam .in gebruik geven van de grond aan deze boeren, dan aan één zetboer die een hele versnipperde op pervlakte van ongeveer 115 hectaren moet beheren. Ook voor de recreatieve belangen waarbij het om een enkel fietspad en wat wandelpaden gaat, is geen zetboer nodig, al dus de instanties in hun brief aan GS en Staatsbosbeheer. Het zullen dus de natuur- en landschapswaarden moeten zijn, die volgens de provincie pacht onmogelijk maken. Noch de provincie, noch Staatsbosbeheer hebben echter ooit duidelijk gemaakt welke natuur- en landschapswaarden men in deze polder wil behou den of wil bereiken. Verder wordt opgemerkt dat bij de zetboerconstructie de grond duurzaam wordt onthouden aan de andere agrariërs in de polder. Dit betekent dat aan de boeren ook uitbreidingsmoge lijkheden wordt onthouden, terwijl dit door de provincie zelf van groot belang wordt geacht, zoals blijkt uit de be leidsnota Veehouderij. In de zelfde nota wordt bovendien gepleit voor het betrekken van de boer bij het natuurbeheer. Onderzoek Uit een onderzoek van het Centrum Landbouw en Milieu (mede-ondertekenaar van de brief) is gebleken dat ook in normale pachtovereenkomsten met de natuur- en landschaps waarden rekening wordt ge houden. De zetboerconstructie is dus beslist niet de enige mo gelijkheid daartoe. De Duiven- voordse-Veenzijdse polder heeft zowel in het streekplan als in de bestemmingsplannen van de drie gemeenten een agrarische bestemming gekre gen met grote natuurweten schappelijke en/of landschap pelijke waarden. Dat is trou wens gebleken uit pachtcon- tracten die nu nog gelden tus sen Provinciale Waterstaat en drie veehouders in de polder. De brief aan GS en de consu lent besluit met de opmerking dat uiteraard ook de zetboer die de provincie op het oog heeft, uitzicht moet worden geboden op een economisch rendabel bedrijf op pachtbasis. Jr^RMOND De feeste- r (heden rond de Kaag- gingen gisteren pas jd van start. De oudere werden gast- iier< I ontvangen in Mariën- esIyen en vermaakten zich ÏJ-elijk met Piet en Diny tiderwater. De liedjes uit „goede oude tijd" wer den enthousiast meege zongen en brachten veel herinneringen boven. Leden van de handboog schietvereniging Atilla lieten, enkele honderden Warmon ders kennis maken met deze fascinerende sport. De mu ziekkorpsen St. Matthias uit Warmond en St. Cecilia uit Voorhout belandden na een rondgang door het dorp in het Park Groot Leerust waar zij voor een muzikaal inter mezzo zorgden. Daarna ver spreidden de bezoekers zich over het feestterrein of bega ven zich naar 't Meerpunt voor de kaas en wijnavond in Ut Sloepie of de bingo bij Kommunikatie Warmond. Beide evenementen werden goed bezocht. Het Oegstgeestse Kunstcentrum Lange Voort herbergt tot en met 13 augustus werk van Reinier van den Berg uit Groningen (olieverven en zeefdrukken), Tineke Spaan uit Voorburg (beeldhouwwerken), Henriëtte Syatauw uit Wassenaar (gebruikskeramiek) en Rob Clous. De laatstgenoemde Haarlemse graficus toont bijna utopische kleuret sen. die vooral tijdens of kort na vakantiereizen zijn ontstaan. Het Kunstcentrum is op dinsdag-, woensdag-, donderdag- en vrijdagmiddag geopend van half twee tot half zes, vrijdagavond van zeven tot negen uur en zaterdag van twaalf tot tot vijf uur. Op de foto: „Hek I" van Rob Clous. ZOETERWOUDE De in schrijving voor het individueel Zoeterwouds wielerkampioen schap is geopend. Deze titel strijd, inmiddels al weer de zesde krachtmeting op rij, zal worden beslist over een tijdrit van 11.4 kilometer, een sprint van 300 meter en tenslotte een criterium over zo'n 60 kilome ter. Naast de categorie junio ren tot en met 15 jaar, dames en senioren vanaf 16 jaar zal voor het eerst ook een klasse ment worden opgemaakt voor veteranen van 35 jaar en ou der. Die laatste categorie is inge voerd omdat nogal wat oudere renners actief de wielersport beoefenen. Overigens zijn de mannen van 35 jaar en ouder niet verplicht uit te komen bij de veteranen, want zij kunnen ook, indien zij dat wensen uit komen in het klassement van de senioren. Bij aanmelding zal daarom nadrukkelijk moe ten worden opgegeven voor welk klassement men wenst te rijden. Het wielerkampioenschap gaat van start op vrijdag 19 augus tus met de rijdrit op het par koers via Nieuweweg, Broek- weg, Gelderswoudseweg, stuk je Zoetermeer, Geerweg en Zuidbuurtseweg. Zondagoch tend 21 augustus wordt op de Dr. Kortmannstraat de sprint 'verreden waarna in de mid daguren op het industrieter rein de wegwedstrijd de afslui ting én wellicht ontknoping van het wielerkampioenschap zal plaatsvinden. Als titelver dedigers zullen aan de start komen bij de junioren Wim Oostdam, bij de dames Anneke de Jong-van der Salm en bij de senioren Cock van der Hulst. Opgave voor het wielerkampi oenschap kan geschieden bij Adrie van Diemen, Weipoort- seweg 94. De junioren dienen f 5,-te betalen en de overige categorieën f 7,50. Het is van belang direkt bij aanmelding het inschrijfgeld te voldoen. Telefonisch aanmelden is niet mogelijk en na 15 augustus is de termijn absoluut gesloten. WARMOND Het vermoeden bestaat dat verontreinigde grond uit Voorschoten in de Put van Menten bij Warmond is gestort. Het statenlid J. Steegh (PSP/CPN/PPR) heeft daarover vragen aan Gedeputeerde Staten (GS) gesteld. Het statenlid wil dat GS bij eventuele overname van de Put van Menten als voor waarde stelt dat de verkoper aansprakelijk is en voor de kosten moet opdraaien als blijkt dat de grond hiervan verontreinigd is. Aanleiding voor de vragen zijn de berichten dat er verontreinig de grond zou zijn gestort in dit afgravirigsmeer in de Voorhof- polder en Klinkenbergerpolder op het grondgebied van de ge meenten Warmond, Oegstgeest en Sassenheim. Er is alleen toe stemming gegeven voor het storten van „schoon" puin om oever-verval in de dertig meter diepe put te voorkomen of te herstellen. De toegestane hoeveelheid te storten puin is 15.000 kubieke meter en de vraag van het statenlid is of die hoeveel heid al is bereikt. Op 25 maart zouden ambtenaren van de provincie twee vracht wagens „met een verdacht stinkende lading" hebben wegge stuurd. Een vraag is dan ook of sinds die tijd scherper is gecon troleerd door monsters van het aangevoerde puin te nemen en die in laboratoria te laten onderzoeken. Het statenlid vraagt ook of het klopt dat beide weggestuurde vrachtwagens grond bevat ten die afkomstig is van een bodemsaneringsplan in Voorscho ten. Als dat zo is wil hij weten waar die lading gebleven is en waar de overige verontreinigde grond uit Voorschoten is geble ven. De langdurige onduidelijkheid over welke regeling bij deze stort van toepassing is, laat de storters de vrije hand omdat het aan voeren van puin gewoon door blijft gaan, stelt Steegh tenslotte. Ook wil hij nog weten of GS al iets heeft gedaan om te onder zoeken of het al gestorte puin verontreinigd is, omdat er weinig toezicht is bij het storten. DEN HAAG De pro vincie Zuid-Holland gaat de exploitatie van kleine kampeerterreintjes zelf ter hand nemen. In het voorjaar zal in de gemeen te Waddinxveen een eer ste terreintje worden geo pend. Er zal voor maximaal twintig tenten plaats zijn. De voor zieningen zullen eenvoudig zijn, zo blijkt uit een mede deling van de provincie. Het kampement in Waddinxveen is een proefterrein. Slaagt de proef dan wil Zuid-Holland een netwerk van kleine kampeerterreinen aanleggen. Volgens een woordvoerder van de provincie is Zuid- -Holland de eerste provincie die eigen kampeerterreintjes gaat beheren.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 5