ppvallende groei aantal Werkzoekende vrouwen Vakmanschap herken je zo. -Prentenkabinet heeft grootste '^fotocollectie van Nederland, Jnaar hijna niemand weet het PROVINCIE WIL NOG TWEE JAAR MET AFVAL NAAR WALLONIË Deetman geeft inkomensgaranties na ontslag IDEN Jan Vossenbrug mogelijk nog deze week open i paoJ QeidóaQowuvnt WOENSDAG 20 JUU 1983 PAGINA 3 IB: LK )L SIDIE VOOR KOPLEIDINGEN iLWASSENEN [DEN/DEN HAAG De provincie Zuid-Holland an plan 100.000 gulden subsidie te geven aan het Itrum Vakopleiding voor Volwassenen aan de iseveltstraat. Het bedrag is bestemd voor het op en van een administratieve richting aan het cen- p. De subsidie maakt deel uit van een reeks subsi- I, die de provincie verstrekt in het kader van een kgelegenheidsfonds. Totaal wordt 4,1 miljoen gul voor vijftien projecten uitgetrokken. Of het cen- p de subsidie inderdaad krijgt, staat nog niet hele- il vast: een provinciale commissie moet er nog r oordelen. In het voorstel van Gedeputeerde Sta- gaat verder 100.000 gulden naar een leerlingen- wbedrijf in Leiden, 300.000 gulden naar het Pro- iecentrum Sierteelt in Hazerswoude en 120.000 len naar de gemeente Alkemade voor de recon- jctie van de Alkedemadelaan. Shock en slagaderlijke bloeding LEIDEN Een Leids echtpaar werd gisteren in het Diaconessenhuis op genomen. De 33-jarige man wegens een slagaderlijke bloeding, zijn 27-ja- rige vrouw omdat zij bij het zien van de enorme bloeding een shock opliep. Het echtpaar bevond zich in zijn wo ning aan de Willem de Zwijgerlaan. Door een hevige windvlaag sloeg de keukendeur dicht. De man trachtte de deur nog te grijpen en stootte met zijn hand door de ruit van de keu kendeur, waarbij hij een slagader lijke bloeding in de rechteronderarm opliep. Fietser valt op hoofd LEIDEN Een> 50-jarige fiet ser uit Leiden is gisteren aan het linkeroog gewond geraakt toen hij op de ventweg van de Vijf Meilaan ten val kwam. De man werd gesneden door een 12-jarig jongetje. Beide fietsten op de Roosevelt- straat richting Voorschoter- weg. De man stak keurig over naar de ventweg, de jongen fietste voor hem langs en de man viel op zijn hoofd. Hij moest zich onder doktersbe handeling stellen. Zijn bril, met een waarde van 700 gul den, overleefde de valpartij niet. De ouders van de jongen zijn niet verzekerd. Postbode bestolen LEIDEN Uit de fietstas van een post bode is afgelopen za terdagochtend een bundel post gestolen. Deze diefstal van brieven en drukwerk vond plaats tussen negen uur en half tien. De postbode liep de route Rijns- burgerweg, Merel straat, Blauwe Vo- gelweg, Wassenaar- seweg en Flanorpad. Foto-koffer gestolen LEIDEN Een 20-jarige Duitse toerist is gistermiddag om kwart over twaalf op de Stationsweg het slachtoffer ge worden van een tasjesroof. Een onbe kende jongeman stal een foto-koffer die aan de schouder van de Duitser hing en /ging er als een haas vandoor. De uit Gelsenkirchen afkomstige Duit ser liep met zijn 20-jarige vriend op de Stationsweg. Hij had een doos bood schappen in beide handen, de foto-kof fer hing aan zijn schouder. In de blau we koffer zaten twee Pentax camera's, een lens, 30 films en een computerfil- nmdajIDEN In vergelijking met eerdere heeft zich in de maand juni een op nJlende stijging van het aantal werk- gemeikende voruwen voorgedaan. Terwijl oorgeh vorig jaar juni nog maar 177 vrou- albaai i bij het arbeidsbureau meldden, be- emmfwas wordt geweten aan het grote rschrftal schoolverlaters dat zich in deze tanden op de arbeidsmarkt meldt. De jelopen maand stonden er in het totaal emee544 mensen bij het arbeidsbureau in ingeschreven, daarvoor waren 74 5 dat Matures beschikbaar. In het rayon wa- o aarfi 3148 mensen werkeloos. Hier be- het arbeidsbureau over 326 vaca- De ontwikkeling van de werkloosheid werd de afgelopen maand vooral beïnvloed door de aan was van schoolverlaters. Het aantal werkloze mannen nam toe met 194 tot 7132. De toename van het aantal mannelijke schoolverlaters be droeg 238. De werkloosheid onder vrouwen steeg met 439 naar 3412. Van deze 439 waren er 375 schoolverlater. In het totaal hebben zich dit jaar reeds 905 schoolverlaters laten registreren. Aan de hand van de cijfers concludeert het ar beidsbureau dat mannen in de eerste helft van dit jaar makkelijker aan het werk kwamen dan vrouwen. Het aantal werklozen in de bouwsec tor nam licht af. Er werden gedurende de maand juni 167 vakatures aangemeld, voor het merendeel ervan werd een Mavo/lbo opleiding gevraagd. Bij het rayonkantoor in Lisse lieten zich dit jaar 448 schoolverlaters registreren. Het relatief gro te aantal vacatures is volgens het arbeidsbureau niet structureel maar seizoen-gebonden. Alphen In Alphen aan den Rijn ziin er afgelopen maand 60 werkloze mannen bijgekomen, wat een totaal maakt van 2164. Bij de vrouwen was een stijging van 140 nieuwe inschrijvingen te zien. In de maand iuni zijn door het GAB 120 vacatures aangemeld. Het arbeidsbureau con stateert dat elke maand de helft van de in schrijvers het bestand verlaat. Van die helft schat het GAB dat 65 tot 75 procent een baan vindt. Mannen Vrouwen Alkemade 241 126 Alphen 2164 1171 Katwijk 733 313 Leiden 4634 2190 Leiderdorp 462 215 Oegstgeest 268 153 Rijnsburg 168 78 Valkenburg 44 28 Voorschoten 372 172 Warmond 83 51 Zoeterwoude 105 75 Hillegom 456 284 Lisse 375 280 Noordwijk 488 239 Noordwijkerhout 305 174 Sassenheim 199 162 Voorhout 107 76 Overige 24 12 Totaal 11228 5799 Himalaya (1) Het Rijksmuseum voor Volkenkunde vertoont de ko mende weken films over het Himalaya-gcbied. Onder meer worden films gedraaid over Nepal en Bhutan van de bekende Himalaya-filmer Jan Boon. De films worden dinsdag tot en met vrijdag om half twaalf, half drie en vier uur vertoond. De filmvoorstellingen worden tot en met 2 september gegeven. Himalaya (2) Het programma van de filmvoorstellingen ziet er als volgt uit: Dinsdag half twaalf: Mensen tussen Himal en Aarde (Nepal), half drie: Bhutan- tussen de Oude en de Nieuwe Wereld, vier uur: De Koning en de Maan sprookje uit Bhutan). Woensdag half twaalf: Himalaya (Nepal), half drie: De Koning en de Maan, drie uur: Etnocinema: film over Himalaya-gebied. vier uur: Bhutan-Troon der Goden. Donderdag: half twaalf: Novitenschool (Nepal), half drie: Bhutan-Troon der Goden, vier uur: De Koning en de Maan. Vrijdag: half twaalf: Sherpa 's van Komjong (Nepal), half drie: Bhutan-Tussen de Oude en de Nieuwe Wereld, vier uur: De Koning en De Maan. Zondag: half vier: film over Bhutan. Himalaya (3) Tot 22 augustus is er ook een speciale expositie over het Himalaya-staatje Bhutan „Bhutan, land van de vreedzame draak". Voor de jeugd is er een gratis speur tocht door het museum. De toegangsprijs tot het mu seum, dat gevestigd is aan de Steenstraat 1 is voor vol wassenen drie gulden vijftig. Kinderen en 65-plussers betalen twee gulden. Houders van een museumjaar kaart hebben gratis toegang. Het museum is 's maan dags gesloten. fRONSER VA TOR KREEG INTERNA TIONALE PRIJS c te Drner i idstai 1 I -W hoort, denkt veelal aan een Verzameling oude tekenin gen, die wat stoffig in bruin- erijze mappen worden be- vettu aard en waar slechts een Enkeling interesse in kan Aebben. In dat plaatje past ian ook een grijze conserva- j fftor, die ergens tussen de .mappen stiekum een fles je- gedWer heeft staan en daar af toe een s^°k uit neemt- ^tg"be werkelijkheid is heel an ders. Behalve een alom ge waardeerde verzameling d'e soms °P drukbe- LF^^te tent°onstellingen in den lande of daarbuiten prij- ken, bevat het Leids Pren- Renkabinet de grootste en eldzaamste fotoverzameling 'an Nederland. Zo'n 150.000 oto-objecten, zoals creatieve oto's, foto-albums, camera's en fotoboeken, zijn in het Prentenkabinet te vinden. De conservator is geen oude grijze baas met een rode heus' maar een jonge vrouw, Iid'e jaar S^den afstu- ant\ *eerde in de kunstgeschiede nis en onlangs een interna- Tionale onderscheiding voor d laar werk kreeg van de Fé- j iération Internationale de j'Art Photographique. Me- 2 gVrouw drs. I.Th. Leijerzapf °kreeg die prijs op voordracht .van de Bond van Nederland- •die Amateur Fotografen Vere- Tiiging vanwege haar vele sti- mulerende activiteiten op het gebied van de fotografie. Al 30 jaar wordt bij de Afde ling Geschiedenis van de Fo tografie van het Prentenka binet/Kunsthistorisch Insti tuut van de Rijksuniversiteit 'in Leiden doelbewust foto- itmpgrafie verzameld. Initiatief- nemer was de toenmalige 12 hoogleraar-directeur van het 12 Prentenkabinet, prof. dr. H. van de Waal. Als één van de 11 eersten in ons land onder- jkende hij het belang van fo- 13 tografie in de kunstgeschie- 7 denis. Ook hij kreeg in 1958 23 de onderscheiding van de Fé- 12 tdération Internationale de l'Art Photographique. 16 Nu zoveel jaar later krijgt de 20 wetenschappelijk hoofdamb- 15 tenaar bij de vakgroep is Kunstgeschiedenis, mevrouw ]g .Leijerzapf opnieuw de prijs. 18 „Vanaf 1839 hebben we ca- 1® mera's, foto's, vroege ge- 15 schriften over fotografie, 1® .briefwisseling tussen fotogra- 21 fen, maar ook de allernieuw- 17 ste ontwikkelingen op foto- 2\ .gebied in ons bestand. Er kan ia een heel goed beeld gevormd 20 worden van de ontwikkeling s in de fotografie en dan voor- 20 fal de creatieve fotografie. Onze specialisatie is de Ne- derlandse fotografie en wat we daarvan hebben is uniek l 20 Conservator mevrouw drs. Leijerzapf voor een foto paneel op de zolder van het Leids Prentenkabinet. in Nederland", aldus me vrouw Leijerzapf. De conservator had haar stu die nog niet afgerond toen zij aan haar baan in het Pren tenkabinet begon. Voor die specialisatie in de fotografie, moest zij zich eigenlijk weer helemaal omscholen. Haar liefde voor de fotografie is de laatste jaren alleen maar toe genomen. „Het is een massa medium dat dichter bij de mensen staat dan andere kunst. De fotografie-ontwik keling groeit tegen de ver drukking in. We barsten hier al bijna uit onze voegen. Ik zou er zo het Boerhaave mu seum mee kunnen vullen". Doordat het Prentenkabinet onderdeel is van de universi teit moet het dus primair ten dienste staan van het weten schappelijk onderzo.ek vanuit de universiteit zelf. De inte resse van de student voor de fotografie neemt steeds meer toe. Activiteiten van werk groepen onder leiding van mevrouw Leijerzapf leiden vaak tot een tentoonstelling of andere soorten van publi- katie. Tentoonstellingen die op die manier tot stand kwa men, waren: „Het Fotoport ret" in 1970, „Willem Witsen als fotograaf" in 1977, „Paul Citroen, fotograaf" in 1979 en de fotografische afdeling van de tentoonstelling „De tijd wisselt van spoor" in het Sin ger Museum en later in het fotomuseum van Antwerpen. Naar aanleiding van de drie volgende tentoonstellingen „Fotografie in Nederland 1839-1920" in 1978, gestart in Leidse Lakenhal en daarna in heel Nederland gehouden, de tentoonstelling „Fotogra fie in Nederland 1920-1940" in het Haags Gemeentemu seum en tenslotte de derde tentoonstelling „van 1940 tot 1975", die in het Stedelijk Museum in Amsterdam werd gehouden, kreeg Leyerzapf haar internationale onder scheiding. Van deze drie ten toonstellingen werden ook boeken uitgegeven waarvan zij voor een deel de redaktie voerde. De lange lijsten met biografieën van de deelne mende fotografen waren eveneens van de conservator mevrouw Leijerzapf. „Tentoonstellingen vallen ei genlijk buiten het terrein van het Prentenkabinet als on derdeel van de universiteit. Het is primair voor onder zoek bestemd. Vooral door de bezuinigingen is het naar buiten treden door middel van een tentoonstelling haast onmogelijk geworden. Dat is jammer, want in Nederland bestaat geen echt fotomu seum. Wel gaan steeds meer musea er toe over om foto's te exposeren en aan te kopen, maar het blijft incidenteel. Een echt museum met daarin een overzicht van de ontwik keling van de fotografie heb ben we niet in Nederland. En dat terwijl er in het buiten land steeds meer fotomusea bijkomen. De mogelijkheden van de foto-afdeling van het Prentenkabinet worden door de toeneming van de bezuini-, gingen steeds minder. Sinds twee jaar is er geen budget meer voor aankopen en moet er afgewacht worden wat er bij wijze van gift wordt aan geboden", aldus de conserva tor. Omdat door de bezuinigingen het aantal te publiceren foto boeken en te houden ten toonstellingen steeds meer wordt teruggedrongen is de stichting „Vrienden van het Prentenkabinet" opgericht. Zo wil die stichting bijvoor beeld financiële steun verle nen aan het publiceren van catalogussen of resultaten van onderzoeken. Ook wil zij behulpzaam zijn bij eventuele aankoop van bijzondere stuk ken voor de verzameling ca mera's enz. Door een onlangs gehouden aktie werd net vol doende geld bijeen gebracht om verschillende proto-types van camera's aan te kopen. Deze collectie is op de zolder van het Prentenkabinet te zien. Toch ontmoedigen de bezui nigingen mevrouw Leyer zapf niet. Ze heeft allerlei plannen. „Het beeld van de geschiedenis van de Neder landse fotogrèfie is ondanks het reeds gepubliceerde werk, nog verre van kom pleet. Een diepgaande bestu dering van de oeuvres van individuele fotografen is no dig, om van het globale beeld dat nu bestaat, een meer ge detailleerde en rijker gescha keerde beschrijving te ma ken. Inzicht in de beweegre denen van het individu is no dig om de samenhang in de diverse ontwikkelingen te kunnen begrijpen. Omdat ik door die bezuinigingen niet meer zoveel tentoonstellin gen kan organiseren, is meer tijd vrij gekomen voor wat anders. Daarom wil ik nu een losbladige Lexicon van Nederlandse fotografen ma ken, waarbij een groot deel van het tot nu toe door mij en onder mijn leiding gedane onderzoek kan worden gepu bliceerd. Een uitgever is er al en de eerste delen zullen bin nenkort te verwachten zijn", aldus de conservator. Het prentenkabinet aan het Rapenburg 65 is voor publiek geopend van dinsdag tot en met vrijdag van 14.00 tot 17.00 uur. Te zien is dan de collectie proto-types van ca mera's en andere oude came ra's, toepassingen van foto grafie, bijvoorbeeld op ge bruiksvoorwerpen en de bi bliotheek van naar schatting 6000 boeken is dan toeganke lijk. Er kan daar gelezen worden maar er wordt niets uitgeleend. Archieffoto's en verdere documentatie over zo'n 12.000 fotografen zijn op aanvraag te zien. SYLVIA VAN LEEUWEN De renovatie van de Jan Vossenbrug is in een vergevor derd stadium. De kans is groot, dat de brug nog deze week voor het verkeer wordt opengesteld. Lukt dat niet, dan wordt de brug. na de bouwvakvakantie, in de tweede week van augustus opgeleverd. De Jan Vossenbrug ligt over het water van de Oude Vest en verbindt de Volmolengracht en Vollers- gracht met elkaar. Met de vernieuwing van deze brug Is begin mei van dit jaar begonnen. Deze werkzaamheden wa ren hard nodig, omdat de metalen onderdelen van de brug In zeer slechte staat verkeerden. De Jan Vos senbrug, die nog slechts in theorie beweegbaar was, is nu een vaste oeverver binding geworden. Het metaal heeft plaats moe ten maken voor beton. De kosten van deze ingrij pende renovatie bedragen driehonderdduizend gul den. Tot stortplaatsen in Zuid-Holland gereed zijn DEN HAAG In navolging van de Vlaamse gewestrege ring heeft ook de regering van Wallonië besloten de invoer van Nederlandse afvalstoffen te verbieden. Met ingang van 14 augustus mag er in Wallo nië geen buitenlands afval zonder ontheffing worden ge stort. Deze ontheffingen kun nen op verzoek van buiten landse gezagsorganen worden verleend door de Waalse mi nister van leefmilieu, zo blijkt uit een mededeling in de Bel gische staatscourant. Op het ogenblik stort Neder land nog zo'n achthonderd ton afval per dag op Waalse bo dem. Ruim negentig procent hiervan is afkomstig uit Zuid- Holland. Het gaat hier om huishoudelijk afval uit onder meer Leidschendam, Voor burg en Zoetermeer en niet verbrandbare stoffen uit de Haagse en Leidse vuilverbran dingsinstallaties. Het vuil wordt naar Wallonië gebracht door de Delftse vuilverwer kingsfirma Zegwaard. De provincie Zuid-Holland ADVERTENTIE Al meer dan 300 jaar brouwt Grolsch haar bier op natuurlijke en ambachtelijke wijze. En dat proef je. Vakmanschap is Meesterschap heeft de Waalse maatregelen overigens met instemming be groet. In een brief aan minis ter Winsemius constateren Ge deputeerde Staten dat de goed kope uitvoermogelijkheden van vuil naar België het tot stand brengen van eigen ver werkingsinstallaties frustreert. Zo heeft bijvoorbeeld de huis- vuilscheidingsinstallatie in Zoetermeer problemen genoeg klanten te krijgen, doordat de potentiele gebruikers van de installatie hun vuil goedkoper elders kunnen laten verwer ken. Een deel verdwijnt inder daad over de grens. De provincie heeft inmiddels aan de minister laten weten dat het nog zeker twee jaar duurt voordat Zuid-Holland voldoende verwerkingscapaci teit heeft voor de niet brand bare afvalstoffen. Tot die tijd wil de provincie daarom een ontheffing van het Waalse stortverbod. De problemen doen zich vooral voor bij moei lijk verwerkbare afvalstoffen, zoals teflon, straalgrit, slakken en vliegas. Stortplaatsen voor dit afval wil de provincie in richten bij Dordrecht en Zoe termeer, maar de totstandko ming van stortplaatsen hier voor laat nog even op zich wachten. De provincie ziet daarnaast graag zien dat Win semius bij zijn Belgische ambt- f;enoot een calamiteitenrege- ing bepleit, zodat bij het plot seling wegvallen van verwer kingsmogelijkheden naar Wal lonië kanworden uitgeweken. De directeur van het Delftse bedrijf Zegwaard, dat het af- valtransport naar Belgie gro tendeels in handen heeft, zei gisteren nog niets te weten van een Waals verbod. Vol gens hem is er geen vuiltje aan de lucht en wordt zijn perso neel in Wallonië geen stro breed in de weg gelegd. DÈN HAAG De regering is bereid universitaire leerkrachten boven de 55 jaar, die in het kader van de zogenoemde taakver delingsoperatie worden ontslagen, een inkomen te garanderen, dat neerkomt op 80 procent van hun laatstgenoten salaris gedu rende een jaar, en 70 procent in de periode die resteert tot hun pensionering. De ouderen kunnen echter ook kiezen voor de ge wone wachtgeldregeling (90 procent gedurende een jaar, 80 procent het jaar daarop, en 70 procent voor de resterende perio de), maar aangezien die regeling zo goed als zeker op de helling gaat vanwege de bezuinigingen, hebben ze dan aanzienlijk min der zekerheid. Dat blijkt uit een brief die minister Deetman van Onderwijs gis teren naar de universiteiten en hogescholen heeft gestuurd. De minister zet in die brief uiteen welke sociale regelingen zijn ge troffen om de gevolgen van de taakverdelingsoperatie in het wetenschappelijk onderwijs op te vangen. Leerkrachten die jonger zijn dan 55 jaar krijgen van de regering geen inkomensgaranties. Voor hen geldt nu nog de gewone wachtgeldregeling van respectievelijk 90, 80 en 70 procent, maar daarin zal tezijnertijd verandering worden gebracht. Hoe die nieuwe regeling eruit zal gaan zien is nog niet bekend.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 3