r TAFEL V Evangelisten melden 528 bekeringen 8TTÏÏ71 JACHT OP DELFSTOFFEN GROOTSTE BEDREIGING VOOR ANTARCTICA Volkswagen Brazilië ontkent beschuldigingen over slavernij KORTE METTEN kerk wereld Regering stelt paal en perk aan behandelingsduur bestemmingsplan f brieven /lezers MUM* ACHTERGROND CeidaeSoma<nt WOENSDAG 20IULI1983 PA<£ïi In totaal 528 personen hebben zondag op een of andere manier een beke ring gemeld, nadat 2.750 evangelisten in Amster dam en wijde omgeving parken, pleinen en stran den hadden bezocht. Dit volgens de Amerikaan Jeff Nickel, die de hele operatie leidde. Nickel, stafmedewerker van „Campus Crusade for Christ", zei niet de indruk te hebben dat alle 528 personen „een beslissing voor hun le ven" hebben genomen, maar voor velen achtte hij dit niet uitgesloten. Billy Graham, die volgens een opgave van zijn eigen organisatie in zijn leven ongeveer drie miljoen mensen tot geloof heeft ge bracht, had zondagmiddag „schijnbaar" geen succes ge had. Vermomd, om niet door fotografen te worden be laagd, had hij in het Vondel park aan een man of vijftien pamfletten uitgedeeld. „Ik geloof overigens, dat er door deze activiteit mensen bekeerd zullen worden van wie we het niet zullen we ten." Vooral Afrikaanse evangelisten erkenden, dat ze even zenuwachtig waren ge weest als indertijd blanke zendelingen in de derde we reld. Een evangelist uit Libe ria reageerde zijn teleurstel ling over zoveel onverschil ligheid van de Nederlanders af met de opmerking: „Wij hebben ons deel van het werk gedaan. God zal de rest wel doen." De 528 mensen, die een kaart hadden inge vuld, zullen nazorg ontvan gen van de organisatoren van de Nederlandse evangelisa tiecampagne „Er is hoop". Van hen zijn 503 Nederlan ders en 25 buitenlanders, al dus Nickel. De directie van het Volkswa genconcern in Brazilië heeft zich gekeerd tegen de be schuldigingen, van kerkelijke zijde, dat op de VW-boerderij in het Amazonegebied prak tijken van slavernij heersen. Een groep politici, vakbonds leiders, journalisten en verte genwoordigers van de r.-k. kerk, die onlangs het land bouwbedrijf mochten bezoe ken, kwam evenwel tot de conclusie dat op de boerderij wel degelijk „een regime van semi-slavernij" bestaat. Over de verantwoordelijk heid hiervoor lopen de me ningen enigszins uiteen. Vol gens de leiding van de boer derij van 140.000 hectare worden de 328 vaste arbei ders „zeer goed" behandeld en ontvangen de laagst be taalden bijna 150 gulden per maand. Volgens VW-direc- teur Friedrich Bruggel is dat de helft meer dan het officië le minimumloon in het ge bied. Hij erkende, dat „er iets ge beurd kan zijn" met de zes honderd losse arbeiders, die op de boerderij ruim een der de van het oerwoud omhak ken om er grasland van te maken. Er grazen daar al 37.000 koeien en in 1988 moet dat aantal tot 106.000 zijn toe genomen. De administratie van het VW-landbouwbedrijf ontkent verantwoordelijk heid te dragen voor deze los se arbeiders, die onder con trole staan van zelfstandige opzichters en gewapende huurlingen, de zogeheten „gatos". De groep bezoekers kwam evenwel tot de conclusie, dat Volkswagen van het wanbe leid van de „gatos" op de hoogte was en dus medeve rantwoordelijk is. Twee van deze beruchte „gatos" vertel den, dat zij „op allerlei ma nieren" vluchtende arbeiders verplichten terug te keren naar de boerderij, omdat zij schulden zouden hebben. Soms gebeurt dit met hulp van de politiechef. Deze be vestigde, dat „energiek tegen de vluchtelingen wordt opge treden, omdat het luie land arbeiders zijn, die op zater dag en zondag niet willen werken en een slecht voor beeld geven aan de anderen". De vertegenwoordiger van de r.-k. kerk, pater Rezende, zei blij te zijn, dat er nu con tacten met de VW-leiding zijn gelegd. De kerk zal waakzaam blijven, aldus pa ter Rezende. die er voorts op wees, dat de kerk het volle dig oneens is met het huidige ontwikkelingsmodel in het Amazonegebied, waar de grond verdeeld wordt over grote bedrijven die relatief weinig werkgelegenheid scheppen. Franciscanen in Tsjechoslowakije veroordeeld Twee Tsjechoslowaakse paters franciscanen zijn gisteren ver oordeeld tot gevangenisstraf fen van zes en acht maanden. De paters Josef (Jiri Mazanec, 57) en Michal (Frantisek Po- metlo, 47), waren eind maart op Palmzondag opgepakt bij razzia's van de politie in een oud klooster in Bratislawa en in Praag. In Tsjechoslowakije is de orde der franciscanen weliswaar officieel niet erkend, maar le den mogen wel activiteit ont plooien, als ze een burgereed hebben afgelegd. De arresta ties zouden naar verluidt het gevolg zijn van de vondst van een lijst van namen van fran ciscanen in de bagage van een contactman die op weg was naar Rome om verslag uit te brengen over de activiteit van de orde. Omdat de autoriteiten juri disch zwak stonden werden drie franciscanen snel in vrij heid gesteld, onder wie de 70-jarige abt pater Inocenc. Maria Sjmichalov en haar zoon Timofej, die vijf jaar in de kelder van de Amerikaan se ambassade in Moskou heb ben geleefd om een uitreisvi sum te krijgen, hebben maandagavond samen met dertien familieleden de Sov jet-Unie verlaten. Via Wenen reizen zij naar de Verenigde Staten, waar zij zich zullen vestigen. Na vijf jaar in de kelder van de ambassade te hebben doorgebracht in ge zelschap van nog vijf leden van de Pinkstergemeente die een uitreisvisum wilden, kre gen de Sjmichalovs in maart van dit jaar de toezegging van de Sovjet-autoriteiten, dat zij het land mochten ver laten. De vijf andere leden van de groep zijn in juni naar Israël geemigreerd. Vrije verkiezingen onder toezicht van de Verenigde Naties zijn de enige manier, om een einde te maken aan de oorlog en het bloedvergie ten in Namibië. Dat is de me ning van de synode van de Verenigde Evangelisch-Lu- therse Kerk in Namibië, waarin de drie lutherse ker ken in het land samenwer ken. Vertegenwoordigers van de drie lutherse kerken ver klaarden tijdens de synode zitting geschokt te zijn over het verlies aan mensenle vens, de voortdurende arres tatie van mensen zonder vorm van proces, de ver woesting van eigendom, de toenemende werkloosheid en de schending van de mensen rechten, die volgens hen een gevolg zijn van de oorlog in Namibië. Het moderamen (dagelijks bestuur) van de synode van de Nederlandse hervormde kerk heeft de predikanten en kerkeraden per brief ge vraagd in de kerkdienst van zondag 24 juli voorbede te doen voor de zesde assemblee van de Wereldraad van Ker ken te Vancouver. De tekst van deze voorbede is ont leend aan het „Boek voor de eredienst" dat de afgevaar digden naar de assemblee zullen gebruiken. Ook is de hervormde gemeenten ge vraagd de tekst van de bood schap van de Nederlandse gedelegeerden in het kerk blad op te nemen. Deze tekst stamt uit de dienst van eind juni waarin de gedelegeerden officieel werden uitgezon den De Raad van Kerken in Nederland heeft zijn lidker ken gevraagd de gemeenten en parochies op te roepen voorbede te doen voor de as semblee. De Raad van Kerken in Nederland is diep geschokt over de vervolging van aan hangers van de Baha'i-religie in Iran. Dat blijkt uit een te legram van de secretaris van de raad, dr. H. A. M. Fiolet, aan de secretaris-generaal van de Verenigde Naties, Pe rez de Cuellar. Dr. Fiolet vraagt de secretaris-generaal om stappen te ondernemen tegen Iran. In Iran zijn de laatste jaren verscheidene Baha'i-gelovigen om hun godsdienstige overtuiging ter dood veroordeeld. De vorige maand werden zestien perso nen geëxecuteerd. Kans op herstel diplomatieke betrekkingen VS/Vaticaan Het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden zal binnen kort beraadslagen over een wetsvoorstel om de diploma tieke betrekkingen tussen de Verenigde Staten en het Va- ticaan te herstellen. Als het voorstel door het Ameri kaanse Congres wordt over genomen, heeft dat tot ge volg, dat een wet uit 1867 die het de president verbiedt een ambassadeur bij het Vaticaan aan te stellen, wordt afge schaft. Momenteel beschik ken de VS alleen over een permanente waarnemer bij de Heilige Stoel. Verwacht wordt, dat protes tantse kerken in de VS heftig tegen het herstel van de di plomatieke betrekkingen met het Vaticaan zullen proteste ren, omdat zij de paus niet als een staatshoofd beschouwen. Anderzijds is de r.-k. ge meenschap in de Verenigde Staten, met name door de im migratie van vele Latijnsa merikanen sterk gegroeid. Volgens regeringskringen zouden de vele pleidooien van de paus voor vrede in de wereld en diens populariteit in de Verenigde Staten we gens zijn inspanningen voor Polen de uiteindelijke beslis sing van de regering kunnen beïnvloeden. Het wordt niet denkbeeldig geacht, dat het herstel van de diplomatieke betrekkingen met het Vati caan een belangrijke rol in de Amerikaanse verkiezings tijd zal spelen. IK )L [DE en 1 i. dl len ptie DEN HAAG Het kabinet- -Lubbers wil dat bestem mingsplannen in de toekomst binnen één jaar en één maand worden vastgesteld. De gemeente krijgt daarbij drie maanden de tijd en de provincie zes maanden. De resterende maanden zijn no dig voor het ter visie leggen van het plan en de uitwer king ervan. Wie in beroep wil gaan tegen zo'n gemeen telijk plan, of een onderdeel ervan, moet na hooguit één jaar van de Raad van State (de Kroon) een uitspraak te gemoet kunnen zien. Dit zijn de belangrijkste ver anderingen die minister Winsemius wil aanbrengen in de wet op de ruimtelijke ordening. Hij heeft een nota met alle wijzigingsvoorstellen erin voor advies naar de Raad van State gestuurd. In september, nog voor Prinsjes dag, wil hij het volledige wetsontwerp, dat de huidige wet moet veranderen, aan de Tweede Kamer aanbieden. Door de behandelingsduur van bestemmingsplannen sterk te bekorten, kunnen particuliere en overheidsini tiatieven vooral in de bouw sneller worden ver wezenlijkt. In een bestem mingsplan legt een gemeente vast wat er in een bepaalde wijk of op een ander stuk grond wel en niet mag. De verschillende bestemmingen van het bewuste gebied wor den erin aangegeven. Op het ogenblik zijn er geen tijdslimieten aan de totstand koming van een bestem mingsplan verbonden. Het is wel eens gebeurd dat een be stemmingsplan pas tien jaar na de presentatie definitief werd vastgelegd. De Raad van State moest in een derge lijke situatie zoveel beroeps- schriften behandelen, dat het niet sneller kon. Volgens het ministerie zal het nog zeker drie jaar duren voordat de plannen van Win semius in hun geheel kunnen worden uitgevoerd. De Raad van State heeft een stapel be zwaarschriften liggen, waar mee hij voorlopig nog wel zoet is. Het departement sprak gisteren van een „stuwmeer" van beroepsza ken. De regering denkt dat de tot één jaar beperkte beroep sprocedure bij de Kroon het voor particulieren en organi saties weinig aantrekkelijk maakt om louter en alleen in beroep te gaan teneinde de totstandkoming van het be stemmingsplan te vertragen. Zij vindt dan ook niet dat de beroepsmogelijkheid moet worden voorbehouden aan diegenen die er rechtstreeks belang bij hebben. Misbruik komt toch nauwelijks voor, zegt het ministerie. In de nieuwe opzet krijgt de minister de bevoegdheid .om gemeenten direct een „aan wijzing" te geven, dat wil zeggen dat hij een gemeente raad op de vingers kan tik ken als hij vindt dat een be stemmingsplan niet overeen komt met wat het rijk voor ogen staat. Hij moet dan wel eerst de Tweede Kamer van zijn voornemen op de hoogte stellen. Op het ogenblik kan de mi nister een gemeente alleen via een omweg berispen. Hij moet dan het provinciebe stuur een aanwijzing geven het streekplan te veranderen. Zo'n plan bestaat uit een aan tal bestemmingsplannen. Voor de provincie zit er dan niets anders op dan de ge meente op haar beurt terecht te wijzen. Volgens een medewerker van het ministerie is het niet de bedoeling om de grotere bevoegdheid van de bewinds man als een knuppel te ge bruiken. Tot nu toe zijn ooit zes of zeven aanwijzingen ge geven. Meestal worden ver schillen van inzicht in der minne geslecht, zegt hij. De M gemeenten zullen bovej in beroep kunnen gaan Kroon tegen een aanw van de minister. „Zeer ongewenst" noen Vereniging van Nederli Gemeenten VNG het van minister Winsemiui gemeenteraden vooi maximaal drie maande: tijd te geven voor vastste van bestemmingsplannel vindt dat er dan te w| tijd is voor inspraak va bevolking. „Een behooi afweging van belangt niet meer mogelijk", st< VNG. Volgens haar is een max le termijn van vijf maairT-y het uiterste. Binnen die kan geen enkele geme£n raad een goed besluit neler over een door burgemetke en wethouders voorgefo bestemmingsplan. De vindt een termijn van L maanden alleen haalbaar er tegen het bestemmrw" plan geen bezwaarschrftta, ingediend worden. lan Overigens zijn de gemeeh^ het eens met de minister.» de procedure als geheel £ae worden verkort. Als dat kat gebeurt, is het risico aarfl zig dat een bestemmingsjik alweer verouderd is op.^ moment dat het uiteindi wordt vastgesteld, reden de VNG. Zij kan zich ook vinden in het voor- om de termijn waarbirfV" het provinciaal bestuur iT* beslissen, aanzienlijk te i korten. De bevoegdheid van de i nister tot het geven a wijzingen aan gemeeP met het doel (delen van) stemmingsplannen te vel deren, gaat volgens de \j veel te ver. De gemeer vinden dat minister Wiii mius met dit voornef voorbijgaat aan de wens i het rijk om overheidstal waar mogelijk aan lagere/ stuursjlichamen te delegej^j "it eer#- vij£ Runderlapje met andijvie en aardappelen luchtige citroenvla Voor twee personen hebt u nodig: 175 g sukadelap, 30 g boter, zout, uitje, pe per, basilicum, laurierblad, 1 rijpe tomaat; 750 g andijvie, zout, 10 g maizena, halve liter melk, 5 g boter, nootmuscaat; 0,5 1 kg aardappelen; 2 dl water, 20 g griesmeel, circa 60 g suiker, sap van 1 citroen, citroenrasp van een onbespoten citroen of wat essence. Bak de sukadelap bruin in warme boter en doe er zo veel lauw water bij dat het erge bruisen vermindert. Voeg zout toe en grofgesneden ui, peper, basilicum, laurierblad en de in vieren gesneden tomaat. Stoof het vlees mals op een zeer kleine pit in ongeveer twee uur. Zeef de jus. Spoel de stukken andijvie zo schoon mogelijk, snijd ze in re pen van 2 a 3 centimeter en was die zo vaak als nodig is. Laat de gesneden andijvie niet te lang in het spoelwater staan. Zet de uitgelekte andijvie op met aanhangend water, laat ze slinken en dan gaar koken in ongeveer 15 minuten. Giet het kooknat zo goed mogelijk van de groente, maar bewaar het nog even. Meng de maizena met de melk en schenk dit papje bij de an dijvie en laat haar nog even koken. Voeg zonodig wat kooknat toe en zout en ook de boter. Strooi er nootmuscaat over. Breng het water aan de kook, strooi er de griesmeel met sui ker in en laat alles vijf minu ten zacht koken. Doe de hete vla in een kom, voeg citroen sap, -rasp of -essence toe en klop (met de mixer) tot ze koud is. Voeg op het laatst zo nodig wat basterdsuiker toe. JEANNE NEDERLANDSE HERVORM DE KERK Aangenomen naar Zoutelande: (toezegging) P.G.Vellekoop, kandidaat te Lisse. DEN HAAG De be langstelling voor Antarc tica, het met een giganti sche ijsklomp bedekte gebied rond de Zuidpool, is nog nooit zo groot ge weest als op dit moment. En die belangstelling neemt nog steeds toe. Dat blijkt deze weken onder meer in Bonn, waar de veertien landen met grote belangen op Antarctica vergaderen over de toekomst van het Zuidpoolgebied. Aanvankelijk was de belang stelling voor het witte conti nent helemaal niet zo groot. Slechts een handjevol ont dekkingsreizigers en avontu riers bezochten het. De gee- schiedenisboekjes noemen hun namen en verhalen van hun vaak barre tochten. Zo was er de Noor Amund sen, die in 1911 als eerste de Zuidpool bereikte. En de En gelsman Scott die er een maand later ontgoocheld aankwam en er de Noorse vlag aantrof. Hij stierf op de terugweg van kou en honger. In 1914 probeerde zijn lands man Shackleton het conti nent geheel over te steken, maar die poging mislukte en hij moest met zijn tochtgeno ten een half jaar op ijsschot- sen bivakkeren alvorens te worden gered. Gaandeweg ging het tijdperk van avontuur echter over in een periode van wetenschap pelijk onderzoek. Expedities werden bemand door onder zoekers in plaats van ontdek kers. Natuurkundigen hadden be langstelling voor de giganti sche hoeveelheid ijs (98 pro cent van de 14,5 miljoen vier kante kilometer landopper vlakte is bedekt met een laag ijs van gemiddeld 2.000 me ter) en voor de extreemn koude temperaturen (tot 83 graden Celcius onder nul). De unieke dierenwereld trok de belangstelling van biolo gen en de door de ijskap 600 meter ineengedrukte land- massa werd onderzocht door geologen. Het wetenschappelijk onder zoek van het Zuidpoolgebied kreeg een hoogtepunt in het internationale geofysische Jaar 1957. Toen kwam een ïartelijke en open samen werking tot stand tussen alle landen die er onderzoek ver richtten. Maar het is die wetenschap pelijke belangstelling die ook het tijdperk heeft ingeluid waarvoor we nu staan. Het tijdperk van de politieke en economische belangstelling. De wetenschap heeft aange toond dat er in de bodem van Antarctica belangrijke delfs toffen aanwezig zijn. Men heeft bovendien in de zee rondom het continent grote hoeveelheden eiwitrijk voed sel aangetoond. Het is om die reden dat steeds meer landen, maar ook particuliere bedrijven, belangstelling krijgen voor Antarctica. De vraag waarop in Bonn een antwoord zal moeten worden gegeven is: „Van wie is het Zuidpoolge bied?" Aanspraken Officieel hebben zeven lan den, op grond van hun lig ging en op grond van uitge voerd onderzoek aanspraken gemaakt op een deel van Antarctica. Die landen zijn: Noorwegen, Australië, Frankrijk, Nieuw Zeeland, Groot-Brittannië, Chili en Argentinië. De laatste drie landen maken aanspraken op hetzelfde gebied. Deze aanspraken worden echter niet erkend door an dere landen en ook niet door het in 1959 gesloten en in 1961 voor dertig jaar van kracht geworden Verdrag van Washington. Dit ver drag, gesloten door de zeven landen plus de Sovjet-Unie, Verenigde Staten, België, Zuid-Afrika en Japan, was het resultaat van de goede sa menwerking van 1957. Het bepaalt het gebruik van het Zuidpoolgebied op vreedza me wijze en uitsluitend voor wetenschappelijk onderzoek. Het stelt dat gebied open voor ieder land dat het ver drag ondertekent en verbiedt militair gebruik en nucleaire proefnemingen. Iedere basis mag worden bezocht door an dere verdragspartners. Inmiddels hebben 27 landen, waaronder Nederland, het Zuidpoolverdrag onderte kend. Op grond van hun in spanningen voor weten schappelijk onderzoek heb ben naast de twaalf genoem de landen ook West-Duits- land en Polen de status ge kregen van consultatief lid. Deze consultatieve leden be slissen nu in Bonn over de toekomst van Antarctica. Exploitatie Het is niet waarschijnlijk dat ook maar iets van de aan spraken in Bonn zal worden erkend. Maar het huidige verdrag voorziet niet in de vreedzame exploitatie van de rijkdommen van Antarctica en daarvoor zal een oplossing moeten worden gevonden. Oliemaatschappijen hebben belangstelling voor onder zoek naar de winning van olie, die naar ze zeggen is aangetoond. Visserijlanden hebben belangstelling voor de enorme hoeveelheden krill. Dat zijn de grote scho len van kleine garnaalachtige diertjes, die zeer eiwitrijk zin. Mogelijk is in de toekomst de winning van steenkool, ko per, ijzererts, goud, zilver, of kobalt mogelijk. De landen in Bonn moeten kiezen tussen twee zaken. Of Antarctica laten zijn wat het is volgens het nu bestaande verdrag en dat zodanig uit werken, dat het tot een we reldreservaat wordt. Of nu afspraken maken over toe komstige voorwaarden waar aan exploitatie zal moeten voldoen. Waarschijnlijk zal er een compromis uitrollen zoals de Nieuwzeelandse di plomaat Beeby tijdens een vorige conferentie heeft voorgesteld. Hij pleitte voor het instellen van een interna tionale commissie die exploi tatievergunningen uitgeeft aan bedrijven, die daarvoor de steun behoeven van een van de landen die het ver drag hebben ondertekend. Maar dat zou wel eens het einde kunnen zijn van de unieke onafhankelijke status van Antarctica. De status die nog eens bewezen werd toen tijdens de oorlog op de Falk land Eilanden, de Britse en Argentijnse basis, een paar honderd meter van elkaar, gewoon bleven samenwerken alsof er geen rest van de we reld en geen oorlog bestond. Dat de tijd dringt is duidelijk. Want in de rij van geïnteres seerde landen hebben zich ook de Derde-Wereldlanden geschaard. Op de conferentie van de niet-gebonden-landen in New Delhi hebben ze een resolutie aangenomen op grond waarvan de zaak van de bodemschatten aanhangig gemaakt zal worden op de vergadering van Verenigde Naties. De conferentie in Bonn. die achter gesloten deuren wordt gehouden ein digt deze week. Mogelijk zal na afloop meer duidelijk worden over de toekomst van Antarctica. KOOS BLOEMSMA Brieven graag kort en duidelijk geschreven. De redactie behoudt zich het recht voor ingezon- den stukken te bekorten. Bisdom Rotterdam Na de benoeming van bisschop Simonis tot opvolger van kar dinaal Willebrands, reageerde mevrouw M. Klompé op de veelvuldig geuite teleurstel ling: „We moeten oppassen, de kerk niet te éng te zien! We moeten niet afhaken, omdat we in de Nederlandse situatie geen bron van inspiratie vin den! Er zijn buiten die kleine omheining nog zoveel plus punten en plus-figuren te ont dekken Toch zitten we met een heel concreet feit:' de vacature op het bisdom Rotterdam, en de procedure voor de opvolging. Bij alle apathie is het mis schien toch goed, erop te at tenderen, dat het z.g. kapittel (dat wil zeggen een zevental priesters, onder wie een aantal basispastores, die echte „voe ling" hebben met de kerk-aan- de-basis) het recht heeft, om een voordracht te doen van drie kandidaten. Deze lijst gaat ter advies naar de bisschop penvergadering en de nuntius in Den Haag. Zou het een goed idee zijn, om die bisschoppen-vergadering (Biltstraat 121. 3507 LA Utrecht) met een lawine per soonlijke brieven te vragen, de voordracht van het Rotter dams kapittel serieus te ne men? En dan met als voor naamste argument, dat de ac ceptatie van de nieuwe bis schop, zijn herkenbaarheid voor de mensen in het bisdom, de enige garantie is voor een inspirerende dialoog tussen bisdomleiding en plaatselijke kerkgemeenschappen. Vóór alles zie ik hierin een blijk van niet-afhaken, van het benutten van de organieke wegen die nog openstaan. Geen handen in de schoot, met de wijsheid van stuurlui-aan- de-wal! Maar bovendien: een mijns inziens onweerlegbaar argument vanuit de oprechte betrokkenheid bij de opdracht van de kerk. Wie zich teleurgesteld voelt in een verkregen antwoord en zijn eigen vraag daarin niet herkent, moet zich niet mok kend terzijde stellen, maar trachten zijn vraag nogmaals duidelijker te formuleren! En wie zich door deze keus in zijn eigen gelijk bevestigd zal zich toch ook niet makkelijk mogen neer£er bij de teleurstelling van len. L. De samenstelling van he^a* terdams kapittel wett>knfe verwachting, dat de led£ nieuwe bisschop als ..bban bouwer" zien, niet allee^or sen Rome en Rotterdam^' vooral ook tussen de gelcey van het bisdom ond^n Daarom durf ik hun dracht ongezien wanL blijft geheim bij U terjp sie aan te bevelen. üer pn Zonnig DE BILT Morgen PJ droog en zonnig. Een», drukgebied is boven de K zee en ons land tot ont\ ling gekomen en geef. opnieuw een zome. i. n aL* JnnU /I rakter. Vannacht daalt d iér zich nog boven ons laif vindt tot ongeveer 12 gLj.^ Morgen dringt warmereyar het land binnen en sti„ temperatuur in de midcLj rond de 23 graden. De matig en waait uit uit_ pende richtingen. Het Ij drukgebied zal ons o&- morgen nog enkele zcj^J dagen brengen. Eindhoven Den Helder Lh. R'dam zw.bei Vllsslngen l.bew. Z.-Limburg l.bew. Aberdeen zw.be> Barcelona h.bew Berlijn regen Bordeaux mist bin tuu vanmorgen 07 Un Max Min tamp tempgra 11 nei ]l ho. 12 Pr« «r.bew. 25 12 «v bew. 18 13 var i eer Madrid Malaga Mallorca München «bew. 32 15 Stockholm Casablanca «J kei 13 'Og 7 .der 25 LlD 23 ide 12 [dei \l il'A 16 Nu 20 vve ten 16 Ku 10 Lei 16 f4*1 18 „V. 1® me 15 sch 11 bri 21 ter 17 ste i gel 18 eer 20 WO a m >nbew. 33 20""

Leidse Courant | 1983 | | pagina 2