Toeristen laten Italië in Heilig Jaar links liggen Kissinger adviseert Reagan in crisis Midden-Amerika Nederland in 1 oktober uit UniF Chemie Linz staakt produktie dioxine Vaticaan opent telefoonlijn met ontvoerders meisje Walesa: staat van beleg vervangen door dictatuur Russen houden leden van Greenpeace aan Franse politie op jacht naar Armeense activist Honderden do den door storm op Filippijnen (Van onze correspondent Cees Manders) ROME De Italiaanse toeristenindustrie houdt haar hart vast voor dit zomerseizoen. Uit prak tisch alle delen van het land worden alarmkre ten gehoord van hotelon dernemers, die zelfs in de topmaand augustus nog heel wat bedden hebben aan te bieden. Vooral de buitenlandse toeristen laten het afwe ten, en het is nu al uitge sloten dat 1983 het re cordjaar 1982 zal over treffen of evenaren. Vorig jaar beurde Italië van zijn buitenlandse gasten 22 miljard gulden. De hoop was dit jaar tegen de 27 miljard te incasseren, maar zoals de si tuatie zich nu laat aanzien mogen de Italianen met 20 miljard dik tevreden zijn. De oorzaak van het wegblij ven van de buitenlanders is de economische crisis in die EG-landen die traditiege trouw aan Italië de meeste buitenlandse toeristen leve ren. Italië met zijn jaarlijkse inflatie van 16,5 procent (vooral in de toeristensector) is voor veel buitenlanders te duur geworden. De buiten landers gaan nu eerder naar Spanje, Griekenland of Joe goslavië, waar de toeristische prijskaartjes beter onder con trole zijn gehouden. Het toerisme is van vitaal be lang voor de Italiaanse eco nomie. Met alle marken, gul dens, franken, kronen en dollars die de buitenlanders vorig jaar in Italië hebben achtergelaten, kon het land een derde van zijn oliereke ning betalen. Wat betreft de inkomsten uit toerisme, neemt Italië nu in de wereld de tweede plaats in achter de Verenigde Staten. De afname van grensover schrijdend toerisme is een verschijnsel dat zich in de hele wereld voordoet, en in het vorig seizoen eigenlijk al is begonnen. Italië merkte er toen dankzij zijn opgepoetste internationale imago en zijn zwakke munteenheid niets van. En ook dit jaar beloofde dit land weer een uitzonde ring op de mondiale tendens te worden. Vooral dankzij paus Johannes Paulus II, die Italië bedacht met een spe ciaal Heilig Jaar. De kranten raakten er in de eerste maan den van het jaar niet over uitgeschreven: 1983 moest en zou een recordjaar worden dankzij de miljoenen buiten landse pelgrims die paus Jo hannes Paulus II voor de vie ring van zijn Heilig Jaar naar de eeuwige stad zou uitnodi gen. Van dit bijzonder Heilig Jaar zijn nu bijna vier maanden voorbij, maar voor de we reldlijke touroperators, her bergiers en restaurateurs van Rome hoeft het allemaal niet meer. De Romeinse midden standers zien de pelgrims wel in de bus voorbijkomen, maar kwijt ze raken niets kwijt aan de „aflaathalers". De Romeinse hotels zijn half leeg, buitenlandse reisgezel schappen kunnen hun reser veringscontracten niet nako men, en de restauranthou ders in Trastevere (Rome's beroemdste eetwijk) hebben het extra personeel dat ze voor het Heilig Jaar hadden gehuurd allang weer naar huis gestuurd. Tot nog toe blijken de meeste pelgrims Italianen te zijn, die bij wijze van spreken hun broodtrom meltje meebrengen en in de bus overnachten. Volgens de Romeinse ondernemers kost het Heilig Jaar hen zelfs veel geld, want vele „normale" toeristen blijven juist uit Rome weg omdat ze denken dat menigten pelgrims de stad onleefbaar maken. De Heilig Jaar-balans wordt volgend jaar mei pas opge maakt, maar nu al kan wor den geconstateerd dat het jaar als zodanig niet zoveel meer betekent als in Italië was verwacht Overigens had de paus al voor het begin er van verklaard, dat dit Heilig Jaar vooral in de eigen kerk herdacht zou moeten worden. Voor Rome wordt het Heilig Jaar dan ook geen recordjaar. PUllt,lNLAIMD Slotzitting „Madrid" wellicht pas in september MADRID De Conferentie over Veilig heid en Samenwerking in Europa, die al sinds 1980 in Madrid wordt gehouden, wordt waarschijnlijk pas begin septem ber afgesloten met een slotzitting waarop de ministers van buitenlandse zaken van de 35 deelnemende landen aanwezig zijn. Dit is gisteren vernomen uit de kring van waarnemers bij de vergadering in Madrid. Malta heeft ook gisteren over eenstemming over een slotdocument te gengehouden door vast te blijven houden aan de eigen voorstellen voor veiligheid in het gebied van de Middellandse Zee. Namaak wandschilderingen in grot van Lascaux MONTIGNAC Bij Montignac in het Zuidwestfranse departement Dordogne is gisteren een reconstructie van de nabijgele gen grot van Lascaux met de beroemde pre historische muurschilderingen van vijftien duizend jaar geleden voor het publiek geo pend. De originele grot die in 1940 bij toeval werd ontdekt, werd in 1963 voor het publiek ge sloten, nadat gebleken was dat de ongeveer 120.000 bezoekers per jaar de atmosfeer zo danig hadden veranderd dat de tekeningen door schimmel werden aangetast. Alleen en kele specialisten worden nu nog tot deze grot toegelaten. De nieuwe grot, die op tach tig meter afstand uit beton is gemaakt, heeft bijna drie miljoen gulden gekost. Ketdaegomq/ril BONN Het Oostenrijkse bedrijf Chemie Linz, een van Europa's grootste dioxine- producenten, heeft gisteren besloten voor lopig de produktie te stoppen van een landbouwverdelgingsmiddel waarbij het dodelijke gif dioxine vrijkomt. Chemie Linz zegt acht jaar lang veilig te hebben gedraaid. De publieke opinie en de media zouden echter steeds meer druk hebben uitgeoefend, waarbij werd verwe zen naar de affaire rond de 41 vaten dioxine-bevattend afval uit Seveso. Che mie Linz verstuurde het dioxine tot voor kort per trein via West-Duitsland naar Nederland voor vernietiging, totdat Bonn dit verbood. Prof. Riphagen arbiter bij tribunaal VS-Iran DEN HAAG De Nederlander prof. mr. W. Riphagen is benoemd tot arbiter in het arbitragetribunaal tussen Iran en de VS dat sinds 1 juli 1981 in Den Haag functioneert. Hij volgt de Fransman Pièrre Bellet op, die op eigen verzoek per 1 augustus terugtreedt. De op 1 januari 1919 geboren Riphagen is raadsadviseur in algemene dienst en juridisch adviseur op buitenlandse za ken. Sinds 1960 is hij hoogleraar volken recht aan de Erasmus-Universiteit in Rotterdam. Sinds 1977 is hij lid van de VN-commissie voor internationaal recht. Het arbitragetribunaal behandelt de fi nanciële en commerciële gevolgen van de islamitische revolutie in Iran voor de betrekkingen tussen de VS en Iran. Jongen overleeft urenlange hartstilstand BERN Een dertienjarige Belgische jongen, die vorige week donderdag in Zwitserland in een gletsjerspleet was gevallen en daar na twee en een half uur schijndood werd uitgehaald, is door Zwitserse artsen in Bern weer tot leven gewekt. De lichaamstempe ratuur van de jongen was gedaald tot 17,5 graad en zijn hart heeft ongeveer drie en een half uur stilgestaan. Aan een hart-longmachine werden de li chaamsfuncties weer op gang ge bracht. Vrijdag kwam de jongen, Christoph Netels, bij bewustzijn en gisteren maandag kon hij van intensi ve care worden overgebracht naar een gewone afdeling in het zieken huis. DINSDAG 19 JULI 1983 Graftombe van Han-dynastie blootgelegd PEKING In het noorden een enorme graftombe uit de nastie (206 voor Chr. tot 220 dekt. De tombe bevat 22 tunnels. Er zijn meer dan voorwerpen gevonden, voorna: werk beschilderd met inheems gebouwen. Tevens werd eén pingen tellend miniatuurbouw 1,41 meter hoogte aangetroffc bouwtje heeft ruitvormige een aantal beeldjes. Het dak reerd met gebeeldhouwde ven. Het mausoleum heeft een veertig meter is waarschijnlijk lokale gouverneur gebouwd. ROME Het Vaticaan heeft gisteren een eis van de ontvoerders van het Vaticaanse meisje Ema- nuela Orlandi ingewilligd en een rechtstreekse tele foonverbinding met kar dinaal Agostina Casaroli toegezegd. De ontvoerders hadden eerder te verstaan gegeven dat ze alleen met Casaroli, na de paus de hoogste functionaris van het Vaticaan, wilden pra ten over de vrijlating van Emanuela. Volgens een communiqué van het Vaticaan zou de kardinaal vanochtend tussen 10 en 11 uur op een bepaald nummer te bereiken zijn. Emanuela, de dochter van een bode bij het Vaticaan, is sinds 22 juni spoorloos. De ontvoerders heb ben onder meer geëist dat Ali Agca, die een levenslange cel straf uitzit wegens zijn moord aanslag op de paus, wordt vrij gelaten. Overigens gelooft de politie dat deze eis vooral is gesteld om aandacht te trek ken. Bij het Italiaanse persbureau Ansa kwam vlak na het com muniqué echter een anoniem telefoontje binnen, waarin ge zegd werd dat via de telefoon alleen zal worden gesproken over de manier waarop Agca Italië zal verlaten. Eerder had een journalist van Ansa een bandje gevonden met opna men van naar men aanneemt de om hulp smekende Ema nuela. Daarin werd opnieuw gedreigd met haar dood als Agca niet wordt vrijgelaten. RUITENHEER WARSCHAU Lech Walesa, de leider van het verboden vak verbond Solidariteit, heeft de Poolse autoriteiten er gisteren van beschuldigd dat zij met het invoeren van nieuwe beperkende maatregelen een dictatuur vestigen in Polen. Volgens Walesa zijn de nieuwe maatregelen erger dan de staat van beleg, die naar wordt verwacht vrijdag zal worden opgeheven. „Als ik moest kiezen tussen deze nieuwe wetten en de staat van beleg zou ik voor de staat van beleg kiezen. Deze wetten zijn erger dan de bepalingen van de staat van beleg", zo zei Walesa in een telefoongesprek met het Britse persbureau Reuter. De nieuwe wetten, die nog d eze week door het Poolse parlement moeten worden goedgekeurd, zullen veel van de vrijheden af schaffen die de bevolking de afgelopen jaren had verkregen. De wetten zullen de greep van de regering op de samenleving ver sterken, aldus parlementaire bronnen. In een verwijzing naar de maand in 1980 waarin Solidariteit ontstond, zei Walesa: „Zij ver geten augustus en proberen ieder gerechtvaardigd protest in de toekomst te voorkomen. Dit is het opleggen van een dictatuur en ik denk dat de samenleving niet zal toegeven aan die dicta tuur en zal proberen eronder uit te komen". De voorzitter van het verboden Poolse vakverbond Solidariteit begroet op revolutionaire wijze arbeiders van de Lenin-scheeps- werf in Gdansk. Hij had zojuist te horen gekregen nog twee we ken met vakantie te mogen. WASHINGTON Presi dent Reagan heeft giste ren de oprichting aange kondigd van een nieuwe commissie, die de Ameri kaanse regering moet ad viseren over het beleid' dat wordt gevoerd in Mid- den-Amerika. In de com missie, die zal worden ge leid door ex-minister van buitenlandse zaken Kis singer, hebben zowel re publikeinen als democra ten zitting. Reagan zei gisteren in een toe spraak dat de commissie „de fundering zal leggen voor een gezamenlijke benadering op lange termijn van de vrijheid en onafhankelijkheid van de landen in Midden-Amerika". In de loop van dit jaar zal de commissie de president de eer ste aanbevelingen doen. Vol gens Reagan moet in de tus sentijd echter niet worden toe gestaan dat „het totalitaire communisme wint' doordat de Amerikanen „in gebreke blij ven". De president voegde daaraan toe dat „wij niet kunnen sla gen tenzij het Congres de noodzakelijke middelen goed keurt". Hij doelde hiermee op de 320 miljoen gulden, die hij wil uitgeven aan extra militai re hulp voor El Salvador en 230 miljoen gulden voor gehei me operaties van anti-Sandi- nistische rebellen in Nicara gua. Reagans Midden-Amerikabe- leid stuit op tegenstand in het Congres, waarvan veel leden vrezen dat de Verenigde Sta ten in een Vietnam-achtige oorlog worden gesleurd. Reagan noemde de namen van de commissieleden niet, maar eerder was in Washington al vernomen dat Kissinger wordt aangesteld aan het hoofd van de commissie. Naar verwach ting wordt later deze week of ficieel bekendgemaakt wie deel gaan uitmaken van de commissie. McGovern oveP gooi te doen nB{ presidentschap m LOS ANGELES Mil craat George McGov», in een interview melit' Angeles Times gezegi s! zich waarschijnlijk didaat gaat stellen \ge presidentschap van e" McGovern werd in lep nietigend door Nixole s gen. vl In het interview zeit vern respect te hebbeudt zes Democraten die zitie toe kandidaat hebber di maar hij is van me S geen van hen zakende: orde heeft gesteld dien, belang zijn. Belangrifpr ten voor McGovern nu gende defensie-a I groeiend overheine slechte betrekkingen rk kou en de inmengingi. den-Amerika. Terwijl gisteren in de Zuidengelse badplaats Brighton de conferentie van de Internationale Walvis vaartcommissie (IWC) van start ging, maakten buiten het congresgebouw demonstranten duidelijk dat zij met niets minder genoegen nemen dan een stopzetting van de walvisvangst. Direct na de opening van de conferentie ontstond al een kloof tussen voor- en tegenstanders van een verbod op de vangst van walvissen. De meeste bij het IWC aangesloten landen willen de com merciële vangst met ingang van 1986 stopzetten. Japan, Noorwegen, Peru en de Sovjet-Unie voe len hier weinig voor. VANCOUVER De Sovjet- van Siberië binnen was geva- gels voor de walvisvangst mag Unie heeft gisteren zes beman- ren. De Greenpeace-beman- walvisvlees namelijk alleen ningsleden van de Rainbow ning wilde nagaan of de Rus- worden gebruikt voor de voe- Warrior, een van de schepen sen walvisvlees gebruiken ding van de plaatselijke bevol- van Greenpeace, aangehouden voor het voeden van nertsen, king. Greenpeace zou aanwij- toen het schip een basis voor zingen hebben gehad dat die de walvisjacht aan de oostkust Volgens de internationale re- regels worden overtreden. NEW YORK In zijn eerste optreden in de Vei ligheidsraad van de Vere nigde Naties heeft de nieuwe Nederlandse VN-ambassadeur Van der Stoel gisteren aangekon digd, dat Nederland in oktober zijn contingent zal terugtrekken uit Unifil, de vredesmacht van de Verenigde Naties in Liba non. De veiligheidsraad heeft gis teren het mandaat voor Uni fil verlengd met drie maan den tot 19 oktober. Neder land stemde voor de verlen ging. Maar in een verklaring na de stemming zei Van der Stoel dat de Veiligheidsraad onder ogen moet zieiC? mandaat van Unifil ja- gebeurtenissen van lopen jaar zijn beteké- tendeels heeft verló^J de instelling van U«x 1978 luidde de taako£^ ving dat Unifil moes(p« op de terugtrekking'^ Israëlische troepen,1 su veiligheid in het J2J moest herstellen en u- tie moest verlenen a^ - banese regering bij U< nieuw vestigen van fectief gezag over Zu non. Minister Van ddra (Buitenlandse ZakenJW vorige maand in e#Tj aan de Tweede Kamt eengezet dat het Ned< bataljon na 19 okt<T?\ worden teruggetrokk' (Van onze correspondent Jan Drummen) PARIJS De Franse politie heeft gisteren een ware razzia in Parijs en omgeving gehou den onder Armeense activis ten als gevolg van de bomaan slag van afgelopen vrijdag op de luchthaven Orly waarbij zes personen het leven verlo ren. Vijf van eenendertig ge wonden verkeren nog in le vensgevaar. Drieënvijftig personen die nauwe contacten onderhielden met de Asala, de organisatie van het geheime Armeense Bevrijdingsleger, werden aan gehouden en er werd een in drukwekkende hoeveelheid wapens en explosieven in be slag genomen. In vier flats werden twee raketten, tien machinepistolen, acht revol vers, munitie «n granaten buit gemaakt. Maar het inbeslagne- men van uitvoerige documen ten van de Asala maakte het volgens verklaringen van de Franse politie mogelijk ver band te leggen tussen de arres taties van gisteren en de aan slag van verleden week. Het door de Asala geuite drei gement dat er nieuwe aansla gen gepleegd zullen worden als twee van de in Franse ge vangenissen wegens vorige aanslagen verblijvende Arme niërs niet bevrijd worden, baart de autoriteiten aanzien lijke zorgen. Op de luchthaven Orly zijn speciale maatregelen genomen om herhaling van het gebeuren van vrijdag on mogelijk te maken. Het is intussen duidelijk ge worden dat de Asala behalve tegen Turkije te opereren ook Frankrijk in de aanslag en de voorafgaande bomaanslagen heeft willen treffen. De Ar meense Bevrijdingsorganisatie krijgt steun van Libië, Syrië en Iran. Dit zijn drie landen die op grond van de interna tionale politiek redenen heb ben in Frankrijk een klimaat van onveiligheid te scheppen. De redenen daarvan l{r: gewikkeld, maar zijnflflfi simpel. Frankrijk sttf/fl Tsdjadische president n die bestreden wordt 'nr door Libië gesteunde Frankrijk heeft zich-j uitgesproken voor heul] van de Libanese staat, 7// in Damascus niet goe^J vallen. Tenslotte heeft j rijk partij gekozen vol/r waaraan het wapens hetgeen indruist te^ Iraanse belangen. Van der Stoel in Veiligheidsraad [00| MANILLA De wervelstorm Vera die afgelopen vrijdag de Filippijnen teisterde, heeft aan honderden mensen het leven gekost. De verbindingen met de ergst getroffen gebieden zijn al drie dagen verbroken. Voor zover nu te overzien valt, zijn de meeste slachtof fers gevallen aan de kust ten noordwesten van Manilla. Vloedgolven, veroorzaakt door de wervelstorm, verzwolgen enkele kleine vissersdorpjes. Meer dan 250.000 mensen raakten dakloos. De schade die de storm heeft aangericht aan de gewassen is nog niet te overzien. fd i ige Een beeld van de ra^ de windstoten van de door deze orkaêf zweepte vloedgolvr richtten in het viss^' Orani. 11

Leidse Courant | 1983 | | pagina 8