Omwegen Amerikaanse meerval ligt nu bij .NatuurlijkeHistorie Stomp wijk. Voorschoten en Wassenaar staan in het teken van het paard ZeXdóeQowiard PMERKELIJKE VANGST DOOR EEN RAPENBURGS LOOS VISSERTJE Schrijf zelf uw wervend tekstje" voor de L. C. -bon Video- drkiezing yngs e kust JAARLIJKSE FEESTEN ROND PAARDENMARKTEN EN DRAVERIJEN ^ÏDEN/REGIO DINSDAG 19 JULI 1983 PAGINA 5 Op mijn omwegen door stad en land I kom ik graag mensen tegen. U kunt I mij telefonisch of schriftelijk vertellen wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Ik ben bereikbaar via 071 ■BBSTsï» tkvHNI - 12 22 44 op toestel 10. door Ton Pielers Pai - ranseJet was werkelijk een acA^storische vangst, die de de neidse Joke van der Poel rmelQi) deed, toen ze begin \ch. 4n deze maand de Icta- aarïe4us melas uit z'n ele- lent haalde. Joke woont het Rapenburg, een iet al te schone Leidse aart", maar wel erg ooi langs de wallekan- met af en toe bomen het redelijk tot goed n. Nu is het al vele ja- li*, ein gewoonte van de vigilie Van der Poel, dat oor leden een hengeltje P^rsjtwerpen. De Van der f 'ifoe^en beschikken over feze rn vlootje" met mo- 1>r dat op afroep het ver- uilde sop kan kiezen. Js het weer maar een beetje meezit, sjouwt va der Van der Poel de bui tenboordmotor door z'n wandelgang, steekt de rijweg over en installeert het apparaat achter op het gereedliggend bootje. Dergelijke activiteiten kunnen een „plotseling" karakter dragen. Wie bij Van der Poel aan het Ra penburg de geest krijgt, stuift op het viswater af. Dan gaan ze zomaar zit ten „palingen", of ze trekken het boezemwa ter uit en beproeven hun geluk op Hollands wijde plassen. Moeder Van der Poel nota bene de meest „tamme" van het gezin vindt: „we zijn visgekken". oke van der Poel met haar meervalletje. In die context kon het gebeu ren, dat dochter Joke haar meerval aan de haak sloeg. Ze zat in het donker al vervaarlijk genoeg vlak vóór de deur van de ouderlij ke woning. De temperatuur buiten was nog zoel en het water zwart Slapen kwam later wel. Je haalt uit het Ra penburg soms de meest on verwachte zaken, althans uit het rijk der vissen. En ja hoor, na enige tijd: beet! Joke haalde in de duisternis op. 't Zou wel weer een voorntje of zo zijn, vermoedde ze. Maar toen Joke de bril rechtzette en de vangst onderzocht, stond ze voor een raadsel: een beestje met allerlei venij nig aandoende uitsteeksels, een beetje sloom uit de berus tende ogen kijkend, als een ondermaatse, ontmaskerde dwangarbeider. Maar Joke maakte geschiedenis. En dat bedoel ik nou maar. Museum In het besef, dat hier iets bij zonders aan de hand was, ging een afvaardiging van de familie met het visje naar de Raamsteeg, waar het nage noeg ontoegankelijke rijks museum van Natuurlijke Historie te bezoeken op aanvraag met allerlei figu ren, soms in witte jassen, de wetenschap ligt te bedienen. Iets dergelijks heeft de fami lie al eerder gedaan: nu en dan gaat een vangst naar hét museum. De zich niet geheel happy voelende meerval, evenwel, had nog het haakje in de bek: „Want dat konden we er niet zogauw uitkrij gen", aldus mevrouw Van der Poel. Vervolgens was er enige opschudding onder de gespecialiseerde wetenschap pers aan de Raamsteeg: dit is een ik druk me nu maar even onwetenschappelijk uit Amerikaanse dwergmeer val! Toe maar; dat kun je ei genlijk niet maken, in een Leidse sloot, respectievelijk gracht. De glanzende primeur van 1 jPP; WE&sÉ oia De Amerikaanse zwarte stierekop in volle glorie tegen een wit laken. deze vangst ging naar een concurrerend dagblad onze krant kan aan de Raam steeg best een potje breken, maar men had, in alle opwin ding waarschijnlijk, mijn adres over het hoofd gezien. Enfin, de vis werd zalig- verklaard en gerangschikt onder de familie der Black Bullheads, de zwarte stiere koppen, die eens uit Amerika emigreerden naar de Oude Wereld en sindsdien ten on zent een enkele keer boven water komen. Welnu, op al dat plotselinge gerumoer rea geerde een onderwijzer van de r.k.lom-school. Dat was meneer Pot, leerkracht van de r.k. lom-school St. Jan die enkele jaren terug, met de school, verhuisde van het Ra penburg (als buren van de Van der Poels) naar het Bi- zetpad in Zuidwest. „Zes jaar geleden", aldus meneer Pot, „wilde ik vlak voor de va kantie mijn aquarium oprui men. Daar zaten ook twee Amerikaanse meervallen in, maar geen kind had er trek in, vanwege die monsterkop- pies. Ik heb toen die bak maar in het Rapenburg om gekieperd. Die meervalletjes waren toen nog maar een duim lang. Haha, ik heb ze gedumpt in het Rapenburg en ze zijn schijnbaar in de buurt gebleven". Soort Een medewerker van het museum liet me gisteren de vangst zien. „In die zes jaren is deze meerval niet groter geworden dan 15, 16 centi meter, ofschoon dergelijke dwergmeervallen eventueel 40 cm. kunnen worden. Jam mer, dat we niet precies we ten welke soort meerval me neer Pot in de gracht heeft gegooid. Het kan ook een bruine, of gele meerval zijn geweest", aldus de medewer ker, volgens wie het maar een „miezerig dingetje" is ge bleven. Maar in de jaren '60 kreeg het museum al drie stuks van die zwarte meer valletjes in bezit. Ze zijn goed bestand tegen industriële vervuiling, dus ook in Leidse wateren. Hoewel ze, onder deze omstandigheden, niet erg zullen groeien. Daarom, waarschijnlijk, is dit exem plaar nog zo klein". Ik zag de vangst gisteren eventjes, op de begane grond in het museum. In een bak die altijd beschikbaar is voor extra gasten. Daar lag dan de Van der Poel-meerval te soe zen. Heel anders dan de grote meerval die in sommige Hol landse plassen wordt ver moed en die tot meer dan een meter lang kan worden, maar zelden of nooit gezien, laat staan gevangen wordt. Een soort monster van Loch Ness der Hollandse binnen wateren, een Hound of the Baskervilles te water. Zulk een zwaar bewapende vecht jas is het wel, met z'n angst aanjagend voorkomen. Al tijden staat op de voorpagina van onze krant in ka der een bon die ingevuld zou moeten worden door ie mand die verdraaid graag de Leidse Courant, gratis en „geheel vrijblijvend", veertien dagen lang in de bus wil hebben. Boven de bon staat niet aflatend een op wekkend wervingstekstje, dat de aspirant-lezer en misschien wel kandidaat-abonnee in de juiste belang stellende stemming moet brengen. Meestal is dat een speciaal gecomponeerd extractje uit een voor die dag eruit schietend artikel of bericht. De man die zich heeft laten opzadelen met het samenstellen van die da gelijkse tekstjes is collega A. van Holstein. Hij maakt er altijd veel werk van en is daardoor hoogstwaar schijnlijk zo uitgeput dat hij spoorslags met vakantie gaat. Daar zitten we dus. Zonder wervingstekstjes. Derhalve werd het aan de top een bijzonder aardig idee gevonden, om onze lezers in staat te stellen, zelf dat kadertje met de bon op te vullen met eigen vond sten. U bent daartoe van harte uitgenodigd. Schrijf zelf een tekstje, mag ook een gedichtje zijn, een limerick, eventueel een tekeningetje; het doet er niet toe. Als er maar een „wervende" kracht vanuit gaat, want om die Leidse Courant kom je niet zomaar heen. De sterkste inzendingen worden uitgezocht en krijgen een plaatsje, rechtsonder op de frontpagina. Dat betekent meteen ook een gewonnen prijsje, dat na de vakanties naar de winnaars en winnaressen gaat. U kunt uw bijdrage (uiteraard voorzien van naam en volledig adres) naar mij opsturen. Ik zorg dan voor verdere afwerking door de techniek. Succes ermee. Wel, de dwergmeerval, door Joke gevangen, huist thans in het museum; in de buurt van drie eerder gevangen exemplaren uit de jaren zes tig, die nu op sterk water staan. Ik mocht *m even zien. De medewerker van het mu seum onthulde de kleine meerval. De vis huist onder een aarden binnenpot, met een kleine ingang. „Omdat ie een nachtdier is en pas bij donker actief wordt". De mini-meerval onder de bloempot, de Black Bullhead, woont daar in alle deemoed, totdat het aardedonker wordt. Dan glipt ie eruit, en kan verder niets beginnen. De medewerker wist ook niet of het meervalletje een man netje of een vrouwtje was. Onder de pot kan het dus een miezerig mannetje Piggelmee zijn, of diens vrouwtje Tinte- lantee. Maar opmerkelijk blijft het wel. IIDEN Jonge vrou- in van 16 jaar en ouder ijgen een maand lang tijd in verschillende stplaatsen mee te doen k de verkiezing van bs Video '83. In deze eek komt de „witte ka- en (aan" van de verkiezing •ntdKatwijk, Noordwijk en ws kssenaar. De karavaan jkt tot en met zondag 14 he^ustus langs het strand. woensdag, vanaf lez^rgen, wordt Katwijk e gedaan, iedere zater- achp Noordwijk en iedere us <hdag Duinrell in Wasse- hdidates krijgen, na invul- g van een formulier dat ter latse wordt uitgedeeld, de lis om gedurende anderhal- of twee minuten zich te Hsenteren voor de camera's. I begeleiding van de kandi a-missen gebeurt door de I-persoonlijkheden Tineke vburg, Hans van der Togt Ij Eddy Becker. De opnames finnen in elke plaats om twaalf en om half drie. jury van vertegenwoordi gt de radio-, televisie-, modewereld kiezen (eindelijk de beste 25 kandi- ten uit. Van deze 25 kandi- ten worden video-opnames baakt, die vanaf half sep- jnber in de handel komt. Het (bliek kan aan de hand van keuzeformulier de beste kiezen. Deze krijgt een i voor twee personen naar ni in Florida aangeboden, t ruim zakgeld en het ver in een hotel. Bovendien ingeschreven bij het '^modellenbureau Euromodel i krijgt ze een rol als presen- "Jrice op de eerstvolgende be- Jeelde videoband. De tweede I derde prijswinnaars krijgen S kledingpakket. STREEK Het paard heeft gedurende de eeu wen een belangrijke plaats ingenomen in de wijde regio van Leiden. Dat blijkt uit het bestaan van de vele ruitervereni- gingen en uit het houden van veel wedstrijden, maar vooral uit de vele paardenmarkten en paardendagen. De Rijns- burgse paardenmarkt is al weer ruim twee maan den achter de rug en de beroemde Valkenburgse, de oudste van Neder land, staat pas in septem ber op de agenda. De ko mende dagen zijn er ech ter weer tal van paar- den-evenementen in Wassenaar, Stomp wijk en Voorschoten. Een bij zonder verschijnsel tus sen dit paardengebeuren is dit jaar een kamelen- race op Duindigt. Wassenaar In Wassenaar wordt morgen de „Dag van het Paard" ge houden op de renbaan Duin digt. Op veelvuldig verzoek treedt Abrahanv Chardon uit Schipluiden weer op met zijn zestienspan. De nu 57-jarige Chardon: Het is weer een uitdaging. Het moet goed gaan met de zestien Gelderse vossen. Inclusief de Franse jachtwagen heeft de gehele aanspanning een lengte van ongeveer 33 nieter. Daar ik elk paard moet sturen moet ik totaal 275 meter leidsel in de hand houden". Ook zijn 22-jarige zoon Ijsbrand komt /in actie en wel met een vier span. Een ander hoogtepunt is voor het eerst de kamelenrace op Duindigt. Voor acht kamelen zal een koers worden georga niseerd, waarbij zij bereden zullen worden door de be kende jockeys Henk van der Kraats, Eric Bloem, Jan Luy- ten, John Smith, Terry Cain, Tony Manuel, Lyndon Han- nigan en nationaal kampioen Kevin Davies. Rennen voor kamelen zijn in de Oosterse landen zeer populair. Vooral de Mehari's zijn bijzonder snel. Zes van de acht kame len maken speciaal voor de Dag van het Paard de reis van België naar Duindigt. Behalve het befaamde ras- sendefilé, waaraan alle Stam boeken in óns land met één hengst en drie merries zullen deelnemen, zal er een carous- sel worden gehouden door acht tweespannen Friese paarden, aangespannen voor originele Friese sjezen en een bemanning in authentieke klederdracht. Tussen al deze bedrijven door wordt een groot draf-en renprogramma afgewerkt. Hoogtepunt hier is een 3300 meter lange ren om de Engelse volbloedprijs en de 2600 meter lange dra verij om de Generaal Baron van Heemstra-prijs. De Dag van het Paard begint al om twaalf uur. Stompwijk In afwijking van de traditie worden de Stompwijkse Paardensportdagen dit jaar in het weekeinde gehouden, na melijk zaterdag 23, zondag 24 en maandag 25 juli. In ver band met de bouwvakvakan tie dreigden de Stompwijkse feesten samen te vallen met paardendagen in de nabuur gemeente Voorschoten en daarom heeft de organiseren de harddraverijvereniging „Nooit Gedacht" gekozen voor het weekeinde. De kortebaandraverij om de Grote Prijs van Stompwijk wordt maandag 25 juli ge houden vanaf half twee. De prijzenpot is 6500 gulden groot waarvan 3500 gulden voor de winnaar. Het aantal deelnemers is nog niet be kend maar behalve de Ne derlandse kampioen 1982, Aad Pools, is het zeker dat zich voor het eerst drie paar den van Stompwijkse eige naars aan de start zullen mel den. Uit de Stompwijkse drafhistorie is bekend dat in de vorige eeuw veel Stomp wijkse paarden aan harddra verijen meededen. Maandag 21 september 1891, zo melden oude notulen, won de bruine ruin Premier van J. P. Mooi- man uit Stompwijk een vier de prijs op de draverij in Me- demblik. De Stompwijkse feestdagen, dit jaar voor de 74e keer, be ginnen zaterdag 23 juli met een optreden van het jeugd- circus „Atleta" uit Warmond. Dit circus telt 42 medewer kers, van wie er 30 „artiest" zijn. Na het optreden van het jeugdcircus wordt het spring concours voor pony's en paarden om de „Cor Jan- sen"-wisseltrofee gehouden. Deelnemers zijn voorname lijk leden van de plaatselijke pony- en paardenrijvereni- ging „De Blesruiters". Om half acht wordt via een muzi kale rondgang iedereen opge trommeld voor het middel eeuwse volksspel „katknup pelen". Dierenliefhebbers be hoeven niet ongerust te zijn want de kat is in de ton ver vangen door een geldprijs. Wie geen interesse heeft kan het kermisterrein bezoeken dat als andere jaren op het feestterrein achter de kerk De Voorschotense paardenmarkt. aan de Dr. van Noortstraat aanwezig is. Zondag 24 juli beginnen om half een de ponyrennen. Er worden drie rennen georga niseerd voor paardjes met stokmaten van 1.15 meter en lager tot 1.45 meter. Voor ie dere race zijn geldprijzen, sa men 300 gulden, beschikbaar. Inschrijven voor deze altijd drukbezochte en spannende rennen is mogelijk bij C. A. van den Bosch, Meerlaan 1, Stompwijk, tel. 01715-1822. Snelle aanmelding is gewenst want maximaal kunnen slechts 60 pony's meedoen. Zondagavond wordt om ze ven uur voor kinderen van zeven tot dertien jaar een crossfietswedstrijd met hin dernissen verreden. Na af loop hiervan begint de brom fietsrace voor ouderen met enkele spectaculaire hinder nissen. De Stompwijkse Paardensportdagen worden maandag 25 juli rond 22.00 uur besloten met vuurwerk. Dit jaar worden in Voorscho ten de historische paarden markt en de kortebaandrave rij op één dag gehouden en wel op donderdag 28 juli. In de morgenuren wordt op de Voorstraat de handel in en met paarden getoond en in de middag heten de paarden dravers en rennen op de kor- tebaan. Vorig jaar werd uit bundig een hele week feest gevierd omdat het precies 700 jaar geleden was dat Graaf Floris V marktrechten ver leende aan Voorschoten, maar dit jaar gebeurt het so berder. Alleen de kermis be gint een dag eerder net als het Bourgondische barbecue- festijn op de Voorstraat. Het comité Tot Instandhou ding van de Voorschotense Paardenmarkt heeft ondanks de economische recessie, goe de verwachtingen ten opzich te van de aanvoer. Als stimu lans biedt het comité voor ie der paard dat ter markt wordt gebracht tien gulden premie en voor een pony vijf gulden. Mede hierdoor ver wacht men een aanvoer van rond de 300 stuks. Naast dè handel in paarden is er in de morgenuren weer het inmiddels ook al traditie geworden standwerkerscon cours. Het comité heeft een programma dat start om vijf uur in de morgen en duurt tot twaalf uur in de nacht sa mengesteld. Hoewel de offi ciële opening eerst om 10 uur in de morgen, wordt op de middag van de 27e juli het geheel geopend door de be jaarden, historisch gegroeid uit het dorpsgebruik dat ou deren altijd „gehoord" wor den door de jongeren bij be langrijke gebeurtenissen. Wie Voorschoten van grote hoogte wil zien, krijgt de ge legenheid de dorpstoren te beklimmen. In de avonduren van de paardenmarktdag wordt de gehele Voorstraat het ontmoetingscentrum voor het „afzakken" en pas om twaalf uur worden de krui-, zen weggehaald van de Voor straat, ten teken dat in die straat het vrijgeleide opgege ven wordt Voorschoten is nog de enig overgebleven kruismarkt van Nederland. Binnen de afzetting van die markt heerst de vrede zoals deze ook geldend is in ker ken en op kerkhoven.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 5