TAFEL IE1 Êetdae Sou/ia/1 Haringvissers gooien na vangstverbod het roer morrend om Bisschoppen moeten CDA wijzen op betekenis van ongehuwden" Korte metten Diakonie Nijmegen geeft hulp op „Kleine Schaal" Wassen neus t >weer LYDA WAAR! DIEKRAI MET DA": FRANS ECHTPJ DAT Hl HUI IN PARI VOLGEN ZOM! EE MAAI Wl RUILEI ACHTERGROND CcidócSoirumt DINSDAG 19IÜU 1983 Pj Nederlandse BRIEF VAN VRIJGEZELLENBOND steun aan basisgroepen in Brazilië De Nederlandse katholie ke organisaties „Mensen in Nood" (Caritas Neer landica) en Cebemo heb ben het afgelopen jaar 55 kleine ontwikkelingspro jecten in Brazilië moge lijk gemaakt. De projec ten kwamen voorname lijk van de grond in de armste zones van het land en hebben tot doel de on afhankelijkheid, het be wustzijn en de onderlinge solidariteit van de basis groepen te stimuleren. Van de projecten, waarop toe zicht wordt gehouden door het kerkelijk instituut Ceris te Rio de Janeiro, trekken niet alleen kerkelijke basisge meenschappen profijt, maar ook groepen werklozen, krot tenwijkbewoners. landarbei ders en anderen. Gemiddeld is per project ongeveer 1500 gulden uitgegeven. Tot de door de Nederlandse organisaties gesteunde projec ten behoren: cursussen, geza menlijke inkooporganisaties, crèches, vakbondsonderwijs, bouw van volkswoningen en gemeenschapshuizen, irriga tieprojecten en steun aan de strijd van groepen boeren zonder land. Sinds het begin van het programma in 1979 zijn 126 miniprojecten met fi nanciële steun uit Nederland van de grond gekomen, aldus het zojuist verschenen over zicht van Ceris. Het Nederlands episco paat moet het CDA erop wijzen dat de ongehuw den een bijzondere bete kenis voor de samenle ving hebben. Dit stelt de Nederlandse Vrijgezel- lenbond in een brief die vandaag aan de r.-k. bis schoppenconferentie is gestuurd. De bond neemt aanstoot een het zogehe ten „gezinsdenken" van CDA'ers onder wie pre mier Lubbers. De bond schrijft dat er bij het CDA weinig waardering be staat voor de ongehuwden. Ook het partijprogramma doet hun geen recht. De bond vindt het discriminerend dat premier Lubbers in de Twee de Kamer gezegd heeft dat voor hem „alleen gezinnen met kinderen belangrijk zijn". Ook acht de bond het voor de vrijgezellen onaanvaardbaar dat op een ontmoeting tussen de CDA-top en een delegatie uit het bisschoppencollege premier Lubbers de bisschop pen een „richtinggevend ge luid" heeft gevraagd „over de bijzondere betekenis van het gezin voor de samenleving. De Nederlandse Vrijgezellen- bond vraagt nu de bisschop pen „zij zelf zijn óók vrijge zel" eveneens een „richting gevend geluid" te laten horen over de bijzondere betekenis die de ongehuwden voor de samenleving hebben. VPW Rotterdam verontwaardigd over benoeming mgr. Simonis Tijdens haar jongste vergade ring in Voorburg heeft de Vereniging Pastoraal Wer kenden in het bisdom Rotter dam haar verontwaardiging en verontrusting uitgesproken naar aanleiding van de benoe ming van mgr. A. Simonis tot aartsbisschop-coadjutor van Utrecht. In een korte mededeling zegt de vereniging: „Deze aanstel ling confronteert ons opnieuw met een kerkleiding, welke iedere inspraak en instem ming van de gelovige ge meenschap uitsluit en ver acht." Besloten werd de ver ontrusting per brief aan paus Johannes Paulus II mee te de len. KARDINAAL KONIG: Officieel atheïsme Oostbloklanden minder hard Een verandering op korte ter mijn in de godsdienstpolitiek van de marxistisch-commu- nistisch geregeerde landen is volgens de aartsbisschop van Wenen, kardinaal Franz Kö- nig, niet te verwachten. In een vraaggesprek met „Her- der-Korrespondenz" zegt Kö- nig echter tegelijkertijd, dat er aanwijzingen zijn voor een „langzaam smelten" van het officiële atheïsme. De oostpolitiek van het Vati- caan heeft volgens kardinaal König altijd beoogt de kerken en de christenen in de com munistische landen zoveel mogelijk ruimte en vrijheid te waarborgen. De zelf uit een communistisch geregeerd land afkomstige huidige paus Johannes Paulus II heeft zijn aandeel geleverd in het ont staan van een nieuw zelfbe wustzijn van de kerken in Oosteuropa. De communisten zouden dienen te erkennen, dat de inperking van de gods dienstvrijheid en de pressie op de kerk met behulp van ovr- heidsgeweld weinig bevorde- lijk zijn voor de stabiliteit van de door hen geregeerde lan den. Aan de andere kant mag de „godsdienstige renaissan ce" in Oost-Europa niet op voorhand slechts worden ge zien als uidrukking van het protest tegen het huige regi me. Vooral de jeugd, zo meent König, zoekt naar een ant woord op de vraag naar de zin van hun eigen leven. Als „buitengewoon moeilijk" kwalificeerde kardinaal Kö nig de situatie van de kerk in Tsjechoslowakije, waar klaar blijkelijk de angst van de machthebbers voor „Poolse toestanden" bijzonder groot is. Maar ondanks de druk van buitenaf op de kerk is haar si tuatie toch ook niet ontmoedi gend. Priesters en leken hou den met moed en trouw vast aan hun overtuigingen en bie den meer verzet dan voor heen, wanneer zij zich in hun rechten als staatsburger ge schaad zien. De aartsbisschop van San tiago de Chile, mgr. Juan Francesco Fresno Larrain, heeft opgeroepen tot een di aloog tussen alle maatschap pelijke groepen in Chili, om dat alleen via een dialoog een vreedzaam samenleven van alle mensen te bereiken is. In een herderlijk schrij ven heeft de bisschop van Talca, Carolos Gonzalez Cruchaga, de onderdruk king en de martelpraktijken in Chili scherp afgekeurd. Bovendien eiste de bisschop, dat de regering alle Chile- nen die naar het buitenland zijn gevlucht, weer onbe lemmerde toegang tot het land geeft, omdat, aldus de bisschop, „het recht om in het vaderland te wonen, een van de mensenrechten is". Volgens de internationale Fidesdienst van de Vati caanse congregatie voor de evangelisatie van de volke ren is de bijbel nu in 514 Afrikaanse talen en dialec ten vertaald. Zojuist is de vertaling van het Oude Tes tament in het Sangho, een van de hoofdtalen in de Centraalafrikaanse Repu bliek verschenen. Daarnaast zijn er bijbelvertalingen in 446 Aziatische en 293 Latij- namerikaanse talen en idio men. In de Sovjet-Unie zijn vier joden tot twee weken hech tenis veroordeeld, nadat zij afgelopen vrijdag waren op gepakt bij een inval in een appartement in Moskou waar een bijeenkomst werd gehouden ter inleiding van de sabbat. Dit heeft een joodse activist gisteren mee gedeeld. Volgens de Sovjet- -wet is het verboden zonder schriftelijke vergunning een bijeenkomst met meer dan twee personen te houden voor een godsdienstig doel. Volgens genoemde activist was het de eerste maal dat de politie tegen een dergelij ke gebedsbijeenkomst op trad. Hij zei, dat dergelijke bijeenkomsten op vrijdaga vond gebruikelijk zijn. Drie van de vier mannen hadden een uitreisvisum aange vraagd. De bisschoppen van Malta hebben de beraamde aanslag van de burgerlijke overheid op gelden die zijn bestemd voor het lezen van missen voor overledenen bestem peld als „inbreuk op funda mentele mensenrechten". Maandag is de wet op de onteigening van kerkelijke goederen in werking getre den. Zondag is in alle rooms-katholieke kerken van het eiland een bisschop pelijke brief voorgelezen, waarin de bisschoppen in grijpen van de overheid af wijzen in zaken waar men sen particuliere rechten kunnen laten gelden. De linkse regering van Malta heeft op 20 juni met de 34 stemmen van de Arbeiders partij voor, besloten tot ont eigening van tachtig procent van de kerkelijke eigendom men op Malta. De bisschop pen hadden dit besluit in een protestnota al een ui terst zware ingreep in de grondwettelijk gewaarborg de vrijheid van godsdienst genoemd. De hervormde diakonie van Nijmegen heeft onder de naam „De Kleine Schaal" een werkgelegenheidsfonds inge steld met het doel een bijdra ge te leveren aan het schep pen of behouden van werkge legenheid in kleinschalige projecten binnen de gemeente Nijmegen. Daarbij wordt vooral gedacht aan projecten in de ambachtelijke of dienst verlenende sector. De hervormde diakonie heeft in eerste instantie 25.000 gul den in het fonds gestort. Dit bedrag kan worden vergroot door middel van collecten die tijdens de kerkdiensten spe ciaal voor dit doel gehouden zullen worden. Het beheer van het fonds berust bij het hervormde college van diake nen van Nijmegen De her vormde diakonie heeft voor de beoordeling van de ver schillende aanvragen om steunverlening die bij het fonds zullen binnenkomen, een aantal regels opgesteld. Voorrang zal worden gegeven aan aanvragen uit kansarme groepen. Als voorwaarde wordt ge steld, dat het betreffende werkgelegenheidsproject ge richt is op een maatschappelij ke behoefte, dat de projectme dewerkers gezamenlijk ver antwoordelijk zijn voor uit voering, beleid en beheer en dat de voorgenomen produk- tiewijze milieu- en energiebe- wust is. Paprika's met gehakt komkommer en aardappelpuree perzikyoghurt Voor twee personen hebt u nodig: 2 paprika's, zout, 150 g gehakt, 1 snee brood, uitje, 10 g boter, zout, pe per, nootmuskaat, paneer meel, 15 g boter; komkommer, zout, peper, azijn, peterselie; 0.5 1 kg aardappelen, melk, 10 g boter, zout, pe per, nootmuskaat; 6 dl yoghurt, 2 rijpe perzi ken, 1 lepel citroensap, bas terdsuiker naar smaak. Was de paprika 's en snijd ze middendoor. Verwijder alle zaad en kook de paprikahelf ten een paar minuten in water met zout. Laat ze uitlekken. Week het brood met warm water, druk het teveel aan wa ter er uit en maak het brood fijn. Meng brood en gehakt. Fruit het kleingesneden uitje in de boter lichtbruin en bak al roerende het gehakt even mee tot het gaar is. Doe er zout, peper en nootmuscaat bij. Vul de paprika's met het ge haktmengsel en zet ze naast elkaar in een ingevette oven schaal. Strooi er weinig pa neermeel over en leg er de tweede portie boter op. Zet het schaaltje ongeveer twintig mi nuten in een oven die op 5 of 200° staat, totdat de paprika's warm zijn en een korstje heb ben. Kook de aardappelen gaar, giet ze af en stamp ze fijn. Meng zoveel melk door de aardappelen dat het een sme- uige puree wordt, die zonder jus gegeten kan worden. Maak de, puree af met boter, zout, peper en nootmuscaat. Zet de yoghurt een paar uren op een zeef met daarin een natgemaakte doek. Verdeel de perziken in stukjes en zet ze een uurtje weg met citroensap en suiker, schep de dikker ge worden yoghurt op de perzi ken. Strooi er desgewenst bas terdsuiker over. JEANNE Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 14.00 en 15,00 uur. telefoonnr. 071- 122248 en uw krant wordt nog dezelf de avond nabezorgd. De Amerikanen hebben hun laatste aarzelingen slotdocument van de vervolgconferentie in Madrid ligheid en samenwerking in Europa tenslotte lateij nadat de Sovjet-Unie had laten weten bereid te zijni kort als gebaar van goede wil een aantal dissidente|f*f laten. Al eerder trouwens kon een handvol kritische burgers hun land verlaten. De conferentie die zich na drie jaar in Madrid moeizaam voortsleept, zal ntf aai schijnlijk pas in september, alsnog kunnen worden |ndal ten. Deze gebaren lijken het slotdocument op het ec| vo< zicht toch nog enige concrete betekenis te geven, m^ aa de werkelijke draagwijdte ervan moet men zich vo<ree^ te veel illusies maken. L|scj i ve De veiligheid en samenwerking die de 35 staten Frd Europese continent alsmede de VS en Canada in 1975; J°' sinki elkaar plechtig toezegden, moest een pleister zijje nog altijd niet geheelde wonde van het na de oorlqn v< splitste Europa. Maar noch de veiligheid noch de san dat king zijn sinds die datum toegenomen. Op twee veryaar' ferenties, in Belgrado en Madrid, is de mislukking ?n streven zonneklaar aangetoond. Op beide conferent®^, ken die landen die zich weinig of niets gelegen lietei stol aan de bepalingen van Helsinki, vooral op het terrein fundamentele grondrechten, niet tot de orde geroi kunnen worden. Tekenend voor de machteloosheid??1. in Madrid vergaderende diplomaten was dat zij op heP^1-" drama geen enkele invloed konden uitoefenen. Wat iL^ gebeurde, werd door het Westen vergeefs aan de kjt eei steld. iam. erv, Na drie jaar praten zien de diplomaten in Madrid (Wesli reikhalzend uit naar het einde van dit overleg. In dej-eeg late sfeer kan het bereiken van een akkoord over ej vei tekst naturlijk als een belangwekkend resultaat wordf™6e geprezen. Maar deze verklaring is het citeren nad'j e waard, want het staat nu al zo goed als vast dat debg" voorzichtig geformuleerde wensen dode letter zullen [jen Alle belangrijke problemen worden trouwens doorges naar nieuwe aparte vervolgconferenties, die echter ger de hoge status hebben van het overleg in Madric |ema VOOR de Sovjet-Unie betekent de afsluiting van d$n o rentie een diplomatiek succes. Dit land zal niet langptonj een breed forum ter verantwoording geroepen kunn^1- den over de schending van de bepalingen van HelsiT^ conferentie in Madrid levert opnieuw het bewijs dat nj j de bedoelingen, zoals die in Helsinki werden nagestre< lüit staande machtsverhoudingen niet kunnen worden De derd. Degenen die al te lichtvaardig hopen met eeperd' -initiatieven bij te dragen aan verbetering van die sam ^et king in Europa met behoud van de zelfstandigheid e afzonderlijke staten, zouden die les ter harte moeten 120 Zonnige perioden DE BILT Het KNMI ver wacht voor morgen droog weer met zonnige perioden. Een hogedrukgebied nabij de OOK JAPAN DUPE VAN EUROPESE MAATREGEL SCHEVENINGEN On langs bezocht een delega tie van vijfentwintig Ne derlanders, onder wie de directeur-generaal van het ministerie van land bouw en visserij een sym posium in Tokio om on der meer de Nederlandse haring uit de Noordzee aan te prijzen. De Japan ners toonden grote be langstelling voor deze zoutwaterlekkernij uit de lage landen. Door het nieuwe vangstverbod kan Nederland de zo fel be geerde vis echter niet le veren. En dat is wat A. van der Zwan, directeur van de gelijknamige Scheveningse rederij, nog het meest dwars zit. „Ne derland slaat een enorme flater, we gaan gewoon voor schut". De Nederlandse haringvissers hebben het vangstverbod dat vorige week plotseling werd afgekondigd knarsetandend moeten accepteren. De grote re trawlers zetten koers naar Schotland, waar nu op ma kreel en een beperkte hoe veelheid haring wordt gevist. De kleinere kottervissers, die vooral Katwijk als thuisbasis hebben, gingen voor anker om omgebouwd te worden voor de jacht op andere vis soorten. Kortom: zo het een goed visser betaamt werd de koers vlot omgegooid. „Maar wel ten koste van veel geld en het goede humeur", voegt Loek Ouwehand van de Ne derlandse Redersvereniging daar meteen aan toe. De se cretaris van de visserijfedera tie, de heer Langstraat, zegt er van: „Sommige vissers zien de haringvangst na al dat ge doe helemaal niet meer zitten. Ze zijn ermee gestopt. Voor goed. Met zo'n beleid kun je toch niet werken?, zeggen ze. En ik geef ze geen ongelijk". De grote trawlers van rederij Ouwehand hebben de kust van Schotland opgezocht voor de jacht op makreel en haring. Vorige week dinsdagnacht liep tot woede en verbazing van de Nederlandse vissers de vangstvergunning voor de Noordzee af, omdat de Euro pese ministers het niet eens konden worden over de ver deling van de haringvangsten. Denemarken bleef veertig procent van de toegestane hoeveelheid eisen, hoewel dit land in aanmerking kwam voor slechts negen procent. „Over zo'n gat kun je niet praten", zegt Ouwehand hu. Het gevolg was dat de hele haringvangst op de Noordzee „tot nader order" verboden werd. Vooral de kleinere kottervis sers zijn de dupe van het Eu ropees besluit. Langstraat: „Zo'n twintig particuliere kot tervissers mochten dit jaar voor het eerst in zes jaar weer op de Noordzee op haring ja gen. Zij hebben toen dat be kend werd enorm veel geïn vesteerd in nieuw vismateri- aal. Per kotter lopen die in vesteringen in netten en der gelijke op tot zo'n honderd duizend gulden. Dat geld is gewoon in het water gegooid. Zo'n kotter ombouwen voor de vangst van andere vissoor ten gaat ook niet zomaar. Daar is ongeveer een week mee gemoeid. Het is een grof schandaal, hoe met de belan gen van de Nederlandse vis sers gesold is". In juli wordt traditioneel de beste maatjesharing gevan gen. Niet te vet, niet te mager: precies goed. De prijs van de haring is bovendien in deze maand aan de hoge kant. In augustus en september lopen zowel prijs als kwaliteit terug. Ouwehand: „Dat is nu zo moeilijk te verteren: er is vol doende haring in de Noord zee. De kwaliteit is verder prima en ons was een redelijk quotum toegezegd. Toch moe ten we die haring nog- laten zitten. Wie kun je dat uitleg gen?". Emotionele sfeer Zaterdag hadden de kottervis sers een vergadering in Alk maar, om te praten over de nieuwe situatie. Volgens de heer Langstraat, tevens secre taris van het Produktschap Vis in Den Haag, was de sfeer zeer emotioneel. „De mensen voelen zich genomen. Je hoorde ook wel geluiden van: dit nemen we niet, we gaan actie voeren. Maar uiteinde lijk was de conclusie dat dat toch allemaal weinig uit haalt". Ook de grotere rederijen wer den getroffen door het vangstverbod, zij het in iets mindere mate dan de kleinere Visverwerking in Katwijk. In plaats van Hollandse haring worden hier nu maatjes uit Denemarken gekaakt. kotters, die voor hun vang sten volledig op de Noordzee zijn aangewezen. De elf hek trawlers van de Scheveningse rederijen „Van der Zwan" en „Jaczon bv", zijn al vrij snel na het vangstverbod uitgewe ken naar Schotland, de Hebri- den en de Ierse kustwateren. Daar wordt op makreel en andere zogenoemde „rondvis- sen" gevist. De opbrengst van deze vissoorten is echter lager dan die van haring. „Jaczon" vist nog op haring voor Ier land en de Hebriden, maar deze vis is geen maatjesharing en wordt voornamelijk voor de export gebruikt. „Natuur lijk lijd ik verliezen", meent directeur Bakker van „Jac zon". „Ik heb mijn hele vi- sprogramma moeten omgooi en. Zoiets kost geld". Niet alleen de rederijen maar ook de bemanningsleden van de schepen voelen het vangst- verbod in hun portemonnee. De ongeveer zeshonderd ha ringvissers in Nederland krij gen een deel van hun salaris uitbetaald op provisiebasis.. Minder vangst en opbrengst betekent dus minder geld in het handje. De Scheveningse visafslag merkt niet zoveel van de haringstop. Bedrijfslei der Joop Pasman: „De aan voer van haring was de laat ste weken toch al een stuk minder. De reders houden na melijk een groot deel van de vangst achter de hand voor eigen handel. Alleen de partij waarvoor zij een hogere op brengst verwachten, gaat via de veiling. Wij hebben in ie der geval drie miljoen gulden aan haring kunnen omzetten. I gebracht waren de vissers zeer Dat pakt niemand ons meer af". Overigens is het goed moge lijk dat na 26 juli, de datum waarop de visserij-ministers van de EG weer bijeenkomen om over de haring te praten, het vangstverbod alsnog wordt opgeheven. Tot vijftien augustus zouden de Neder landse vissers dan weer op de haring kunnen jagen, voor de fijnproevers in ons eigen pol derland en de lekkerbekken in het Land van de Rijzende Zon. Vier ton in symposium Van der Zwan gaat in dat ge val meteen het grote water tussen Engeland en het conti nent weer op. Deze rederij wil hoe dan ook nog een paar ton voor de Japanners bijeen vis sen. De directeur: „In het symposium dat in Tokio werd gehouden is zo'n vierhonderd duizend gulden gestoken. Het zou toch doodzonde zijn als je niets met dat geld ging doen. Als ik geen haring kan van gen, loop ik de Japanse order mis. Dat zou een flink verlies betekenen". De komende weken worden de Nederlandse viskramen van maatjesharing voorzien uit de voorraad die de Neder landse vissers al aan wal ge sleept hadden en ten dele door de weerbarstige Denen, die in het Skagerrak en Kat tegat mogen doorvissen. Ou wehand: „We zijn nu gedwon gen Deense haring aan te ko pen om voorraad te maken. Door politiek geharrewar, veroorzaakt door juist de De nen zelf, kunnen wij niet op onze eigen haring vissen. Dat is toch wel te gek om over te praten". GE ANSEMS PAUL KOOPMAN J ge' ttdt eilandengroep de fcn v breidt zijn invloed oveijhij I land en de Noordzee naa omgeving uit. De wind^ens uit het noorden en voet\ afst lucht aan. waarin de Haldu temperatuur waarden led v 22 graden bereikt. Aerter blijft het enkele gradentje 19 graden. Vannacht «tier temperatuur tot ongeieg. graden. it ee Weerrapporten v.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 2