Peter Winnen ziet weer perspectieven KANSEN OP EN Joop Zoetemelk overweegt te stoppen met wielrennen 3^; Simon en Laurent staken de strijd [TOUR ■ÉDE FRANCE JOHAN VAN DER VELDE Op de losse Tour TOURPRIJSVRAAG Spelregels I SPORT CcidócSoivitmt DINSDAG 19 JULI 1983 PAGINA 1 Ned« hee de irope ligszi pen trijde Viest, en v Van kilometer tot kilometer L'ALPE D'HUEZ In La Tour du Pin startten 101 renners voor de zeventiende etappe over 223 kilometer en acht bergen naar l'Alpe d'Huez. De temperatuur in de dalen bedraagt rond 35 gra den. 7 km: Aanval Jourdan. 13 km: Eerste bonificatie-tussen- sprint: 1. Jourdan, 2. Van der Poel op 56 seconden, 3. Garde. 21 km: Laurent (gebroken mid- denhandsbeentje) stapt in bezem wagen. 31 km: Tweede tussensprint: 1. Jourdan, 2. Le Bigaut op 7 minu ten, 3. Van der Poel. 34 km: Doorkomst op de Cote de Berland (3e categorie): 1. Jour dan, 2. Van Impe op 7.00, 3. Ji menez. 4. Millar, 5. Veldscholten. 56 km: Doorkomst op de Cucher- on (le): 1. Jourdan, 2. Rodriguez op 8.55, 3. Biondi op 9.10, 4. Van Impe op 9.17, 5. Jimenez, 6. De- mierre, 7. Michaud, 8. Hernan dez, 9. Arroyo, 10. Fignon. De- mierre in afdaling in de achter volging. 75 km: Doorkomst op de Granier (2e): 1. Jourdan, 2. Demierre op 6.15, 3. Rodriguez op 7.10, 4. Van Impe, 5. Jimenez, 6. Winnen, 7. Hernandez. Simon op 12 minu ten. In de afdaling ontstaat jacht- groep met onder andere Winnen en Veldscholten. 90 km: Jachtgroep ingelopen bij fesloten spoorwegovergang. 5 km: Doorkomst op de Chapel- le Blanche (3e): 1. Jourdan, 2. De mierre op 2.00, 3. Van Impe. Ge- le-truidrager Pascal Simon staakt de strijd in verband met schou derblessure. 113 km: Doorkomst op de Cote de la Table (2e): 1. Jourdan. 2. De mierre op 1.16, 3. Bernaudeau op 3.25, 4. Le Bigaut, 5. Bazzo. 124 km: Doorkomst op de Grand- -Cucheron (2e): 1. Demierre, 2. Jourdan op 1.22, 3. Bernaudeau op 2.40, 4 Bazzo, 5. Le Bigaut. 163 km: Jourdan, Le Bigaut, Baz zo en Bernaudeau ingelopen. Achter Demierre vormt zich eer ste peloton met onder andere 168 km: Demierre ingehaald door achtervolgers. 174 km: Doorkomst op de Glan- don (le): 1. Van Impe, 2. Jime nez, 3. Delgado, 4. Van der Velde, 5. Fignon, 6. Corredor, 7. Win nen, 8. Madiot, 9. Alban. In afda ling kopgroep met Vandi, Martin, Arnaud en Veldscholten. 187 km: Winnen en Bernaudeau bij vier koplopers. 213 km: Winnen en Bernaudeau blijven voorin over. 223 km: Winnen verslaat Bernau deau in eindsprint. Fignon wordt nieuwe leider in het algemeen klassement. Ludwig snelste sprinter KUSEL De langste (vijl de) etappe van de amateut wielerronde van Rijnlanc -Palts, een rit over 196 kik meter van Herxheim naa Kusel, heeft het klassemer ongeschonden gelaten. D Oostduitse sprinter Olaf Luc wig was de snelste man u een kopgroep van 28 renner die het peloton op dertie minuten had gereden. Uit d eerste groep sprintte Nic Verhoeven naar de derde e Bert Wekema naar de vierd plaats. De Tsjechoslowaai Milan Jurco bleef leider ii het algemeen klassement. ALPE D'HUEZ Eindelijk werd dan het al dagen lang verwachte teken gegeven. Pascal Simon stak in de omge ving van de overigens weinig voorstellende helling La Chappel Blanche zijn arm om hoog. De gele-truidrager gaf zich. 95 kilometer na de start, over. Hij had er meer dan ge noeg van. Na zijn ongelukkige val vorige week dinsdag in de étappe van Bagnères de Lu- chon naar Fleurance waarbij hij een scheur in zijn schou derblad opliep, had hij zijn voorsprong elke dag zien slin ken. Goed ingepleisterd en met injecties tegen de pijn was hij zich moedig blijven verwe ren. Gisteren, precies een week na het hem overkomen ongeluk stapte hij in de ambu lance. Op dat moment bedroeg zijn achterstand al ruim tien minu ten. Simon besefte dat het niet nuttig was zichzelf nog langer te kwellen. De kans dat hij Alpe d'Huez op tijd zou halen, moest worden verwaarloosd. Bovendien verspeelde hij zijn gele trui en daarmede alle pu bliciteit, de enige reden waar om hij was blijven fietsen. Al enkele dagen geleden had hij trouwens aangekondigd in het geel te zullen afstappen. Hij werd door deze beslissing de zesde ranglijstaanvoerder in de Tour-geschiedenis die voor tijdig de strijd moest staken. In het verleden werd hij vooraf gegaan door onder meer Wim van Est en Bernard Hinault. Ook voor Michel Laurent kwam er een einde aan de tocht door Frankrijk. De étap pewinnaar van Saint-Etienne bleek een dag eerder tijdens zijn huiveringwekkende val in de sprint, waarvoor Lubber ding verantwoordelijk werd gesteld, een middenhands- beentje te hebben gebroken. Het was voor Laurent daar door onmogelijk het stuur nog stevig vast te houden. Na 21 kilometer zuchten en steunen hield hij het dan ook voor ge zien. 1713m 2*V^ 18e Etappe COLOMBIERt^JjC^ COL ocsAV 20 JULI 247y>km tA H*cm fcoi'tw GLANDOI Met enkele decimeters voorsprong op Jean-René Bernaudeau (links) wint de dolgelukkige Peter Winnen voor de tweede maal in zijn carrière de Koninginnerit naar Alpe d'Huez. Pascal Simon is afgestapt. Het Franse wielerpubliek heeft een held minder. ALPE D'HUEZ Peter Win nen was plotseling veranderd. De Limburger, die tijdens de aanloop naar de eerste grote Alpenrit in deze Tour de France weinig toegankelijk bleek, was - toen de druk een maal van hem was afgevallen - ineens een ander mens. Zit tend op de rand van zijn hotel bed en naar buiten glurend, kon er zelfs een grapje af. „Hé", zo sprak hij, „wat komt daar binnen? O, dat zijn ren ners". Het tekende de situatie. Peter Winnen, die door velen al was afgeschreven, maakte zich gisteren volledig waar. Na een prachtig duel met Jean- René Bernaudeau won hij voor de tweede keer in zijn carrière de Koninginne-rit naar Alpe d'Huez. Het succes had belangrijke ge volgen. De meeste rivalen voor een hoge klassering in Parijs moesten terrein prijs ge ven. Winnen bracht zijn ach terstand op de nieuwe gele truidrager Laurent Fignon te rug tot iets meer dan vier mi nuten. Belangrijker was mis schien echter nog wel het feit dat de Spaanse uitblinkers dit maal ook tot de verliezers be hoorden. Pedro Delgado en Angel Arroyo, die enorm wer den gevreesd, verspeelden kostbare minuten. Winnen concludeerde dan ook: „Ik zie steeds meer perspectieven. Vooral omdat ik verwacht dat er nog wel een paar uit de boot zullen vallen. Ze zijn er als idioten ingevlogen". Er kon dus feest worden 'ge vierd daar boven op de 1860 meter hoge berg, die door de Nederlandse vakantiegangers wel in bezit leek te zijn geno men. Aan het gejubel kwam geen einde. Peter Winnen weigerde daaraan lang mee te doen. Natuurlijk, hij zinderde van geluk, maar hij vergat niet door te denken. „Fantas tisch zoals Gerard Veldschol ten voor mij heeft gereden. En ook Johan van der Velde ben ik enorm dankbaar. Die heeft zijn eigen kansen opgeofferd". De overwinning van Peter Winnen mocht inderdaad wor den beschouwd als een gevolg van eendrachtige samenwer king. Indrukwekkend Wat Gerard Veldscholten presteerde, was indrukwek kend. De hele dag verbleef de Oldenzaler tijdens de slopende trip over giftige hellingen als de Cucheron, de La Table en de Grand Cucheron in de voorste linies. Alleen tijdens de beklimming van de Glan- don moest hij de betere klim mers laten gaan. „Ik heb toen mijn eigen tempo gereden. Tij dens de afdaling kwam ik ech ter toch weer terug". Alle fa vorieten zaten toen nog bij el kaar. Alleen Sean Kelly en Phil Anderson waren er niet bij. Peter Winnen over die situa tie: „Net toen Veldscholten was teruggekomen, sprong Ar naud weg. Hij deed het op pre cies dezelfde plek als twee jaar geleden. Raymond Martin en Gerard reden naar hem toe en ineens waren we met Vandi en Bernaudeau weg. Het was de ideale ontsnapping. Achter ons wilde niemand rijden. Ie dereen zat naar elkaar te kij ken en bij ons trokken Arnaud en Veldscholten er keihard aan". Aan de voet van de klim naar Alpe d'Huez resulteerde dat in een voorsprong van 3 minuten en 45 seconden. Dat bleek la ter bepalend voor het eindre sultaat. „Want", zo zei Win nen, „daardoor konden we in ons eigen tempo naar boven. We reden elkaar niet kapot. Zo hadden we geen last van Van Impe. Jimenez en Delga do die vaker demarreren. Met die klanten zou het veel lasti ger zijn geweest". Desondanks moesten Arnaud en Martin alsmede later ook Veldscholten en Vandi afha ken. Winnen en Bernaudeau gingen samen door. De ex-lui tenant van Bernard Hinault, thans kopman in de ploeg Boishardy, rook zijn kans. Maar Winnen was ditmaal niet te kloppen. „Toch had ik er aanvankelijk geen vertrouwen in. De hele dag reed ik met dikke benen. Alleen op de Glandon ging het lekker, maar tijdens de laatste klim deden mijn benen weer enorm veel pijn. Post vertelde me echter dat dat voor iedereen gold en dus zette ik maar door". Bodempje De beklimming werd een ware triomftocht. Door een haag van toeschouwers wer den de kilometers genomen. De 21 bochten volgden elkaar in hoop tempo op. Veel aan dacht voor zijn omgeving had Winnen toen niet. Alleen die ene man, die hem cola en bier gaf, kon hij niet vergeten. „Die kerel was goud waard. Hielp me over het dode punt. Hij wist wat ik nodig had op drie kilometer van de top". En dan lachend: „Ik liet voor Ber naudeau maar een klein bo dempje over". Peter Winnen beseft terdege, dat de weg naar de eventuele triomf in Parijs nog lang is. Dat er in de komende dagen nog veel moet gebeuren. Van Impe bijvoorbeeld verbeterde zijn positie eveneens aanzien lijk en ook Kelly bleek zich nog niet gewonnen te willen geven. Hoewel hij aanvanke lijk meer dan een kwartier achterstand opliep, lukte het de taaie Ier via een tomeloze achtervolging zijn achterstand aanzienlijk terug te bregen. Daarom was het eigenlijk des te triester dat Johan van der Velde op de laatste kilometers in elkaar klapte. Hij had zich een waardig ploeggenoot ge toond door in de beslissende fase afstoppend werk te ver richten voor Winnen. „Dat was een vreemde gewaarwor ding. Tot de Glandon draaide ik soepel. Toen kreeg ik een inzinking en omdat Winnen en Veldscholten vooruit wa ren, moest ik me rustig hou den. Ik deed het echter graag voor Peter, want hij is een aar dige kerel. Maar als ik eerlijk ben, mijn eigen kansen zijn nu wel verkeken". Dat gold uiteraard ook voor Gerard Veldscholten. De Twentse coureur verzette in alle opzichten bergen werk. Had hij voor eigen kans mo gen rijden, dan was hij ver ge komen. Dat kon echter niet. Veldscholten: „Jammer, maar het feit dat Winnen won maakte veel goed. Ik hoop over een paar jaar ook nog eens als beschermde renner in het peloton mee te rijden". Voorlopig zal dat voor hem echter nog niet zijn weggelegd en een kort klassement maken was dan ook onmogelijk. Dat lukte Henk Lubberding wel. Hij wist met dertien seconden verschil nog net de Colombi aanse klimgeit Jimenez buiten de eerste tien van het alge meen klassement te houden. PETER VAN PUTTEN ALPE D'HUEZ On middellijk nadat Joop Zoetemelk gisteren, als 45e met ruim zestien mi nuten achterstand op rit winnaar Peter Winnen, de eindstreep was gepas seerd, draaide hij zijn stuur om en verdween in ijltempo naar het hotel. Het vermoeden dat hij geen trek had tekst en uitleg te geven omtrent zijn zwakke prestatie bleek echter ongegrond. „Ik was drijfnat door al die bakken water die de mensen over me heengo- ten. Ik heb op Alpe d'Huez al eens een zware verkoudheid opgelopen en dus wilde ik geen risi- ko nemen. Ik ben direkt naar mijn hotel gegaan voor droge kleren". Terugkijkend op de zware rit van La Tour du Pin naar Alpe d'Huez concludeerde Zoete melk dat zijn benen hem niet hadden teleurgesteld. „Maar", zo sprak hij, „ik kan me zelf geen pijn meer doen. Die do- pingaffaire speelt me parten. Mijn moraal is verdwenen. Echt, als ik iets gepakt had zou ik het zeggen, maar ze hebben me geflikt". Over zijn toekomstplannen vertelde Joop Zoetemelk in ie der geval de Tour te zullen uitrijden. Zelfs bleef hij hopen op weg naar Morzine dan wel in de klimtijdrit naar Avoriaz nog een keer te schitteren. „Maar ze moeten me wel laten gaan. Ik ben niet zo goed meer dat ik zo maar kan wegrijden. Als ik echter een beetje voor sprong krijg, dan moet het kunnen lukken". En over de plannen op langere termijn: „Het einde van mijn carrière is door deze doping- affaire versneld. Ik denk. dat dit het laatste jaar is voor mij. Ik vond het overigens fijn dat de heer Van Agt naar mij toe kwam en zei: kop op. Het maakt allemaal niets uit. Het feit dat zo'n man achter mij staat, doet me goed. Trouwens, als de wielerunie mij ook niet zo voortreffelijk had gesteund, dan was ik echt al afgestapt" Voor het begin van de zeventiende etappe kon Joop Zoetemelk nog lachen. Hier is hij in gesprek met oud-premier Dries van Agt, thans commissaris van de Koningin in de provincie Noord-Brabant en nog altijd fervent wielersupporter. Hij was op uitnodiging van Peter Post naar La Tour du Pin gekomen. Vanuit de ploegleiderswagen was Van Agt getuige van de geweldige prestatie van Peter Winnen. Zijn aanwezigheid ging aan de vele duizenden Nederlandse toeristen niet onopgemerkt voorbij. De ex-politicus werd herhaaldelijk toegejuicht, ook toen hij zich op het bordes van ziin hotelkamer vertoonde. Fransen boos op Lubberding Henk Lubberding heeft zich de woede van het Franse volk op z'n nek gehaald. Tijdens de rit naar Alpe d'Huez vorm de de Nederlander, die er van wordt beschuldigd de giste ren met een gebroken middenhandsbeentje uitgevallen Mi chel Laurent bij de eindsprint in Saint-Etienne onheus te hebben bejegend, het middelpunt van ongenoegen van de hem voortdurend uitjouwende Franse kijkers. Lubberding: „Zo lang ze van me afblijven, kan het me niets schelen. Als ze me aangeraakt hadden, zou ik teruggeslagen hebben. Sommige Fransen trokken ook partij voor mij. Ergens on derweg stond een groepje te fluiten naar me. Eén van die mensen stapte op me af en gaf me een heerlijk koud flesje water". Van Houwelingen in ravijn Jan van Houwelingen is tijdens de zeventiende etappe van de Ronde van Frankrijk in een ravijntje gevallen. Het ge beurde aan het begin van de rit. De lange Nederlander krabbelde uit de kloof en zette met minuten achterstand de achtervolging in. De Nederlander in Belgische dienst, die zaterdag kandidaat is voor de zege in de tijdrit te Dijon, weigerde op te geven en bereikte met bijna drie kwartier achterstand als vier na laatste de eindstreep in Alpe d'Huez. Colombianen bestolen De Colombianen, die toch al niet tot de rijkste deelnemers aan de Tour de France behoren, hebben gisteren met schrik ontdekt dat twee van hun fietsen waren gestolen. Abelardo Rios en Epiganvo Arcil waren de slachtoffers. Met name voor Arcil was het een vervelende gebeurtenis, omdat hij - als reserve aangewezen - elke dag vele kilome ters vooruitrijdt ten einde toch nog enigszins in vorm te blijven. Luis Ocana zorgde echter snel voor een oplossing. De fiets van één van de uitvallers werd aangepast waarna Arcil in de vroege ochtenduren toch aan zijn solo kon be ginnen. Nederlands eigendom Het bergdorp Alpe d'Huez lijkt zo langzamerhand wel Ne derlands eigendom te worden. De vele successen van de Nederlandse wielrenners lokken duizenden naar deze Al pen-reus. Gisteren was het al niet anders. Op de flanken van de berg wemelde het van de Nederlandse toeristen. Joop Zoetemelk, Hennie Kuiper en nu ook Peter Winnen hebben ieder tot tweemaal een overwinning in Alpe d'Huez mogen vieren. Zij bevinden zich in goed gezel schap. In totaal heeft de Tour deze etappeplaats drie keer meer aangedaan. Toen gingen de bloemen naar Fausto Coppi, Joaquin Agostino en Beat Breu. GAZELLE-„TOUR-DE-FRANCE"-FIETS ALS DAGELIJKSE HOOFDPRIJS VRAAG 20 In welk jaar won Lucien van Tfl||D Impe de Tour de France? lUUIl O 1978 O 1976 Maak de volgende zinnen af: Een fan van Van Impe in Tienen zat stil voor de beeldbuis te grienen En snikte: Die Belg heeft 'n slag in z'n velg (Antwoord moet uiterlijk vrijdag 22 juli in ons bezit zijn) INZENDER: i 1. Dagelijks hel antwoord op de vraag insturen. Bij voorkeur per boef- kaart (frankering 50 cent). U moet daarvoor uitsluitend het invulformulier gebruiken, uit de krant knippen en op de achterzijde van een briefkaart plakken. Het Invulformulier kan ook worden ingestuurd per brief (franke ring open enveloppe 60 cent, gesloten enveloppe 70 cent). 2. Inzendingen aan de Leidse Courant. Postbus 11. 2300 AA Leiden. Ook kunt u uw oplossing insturen naar Apothekersdijk 34, 2312 DD Lei- den. of daar In de bus doen 3. Op de briefkaart duidelijk uw naam en adres vermelden en in de lin kerbovenhoek: TOURPRIJSVRAAG. 4. Alle inzendingen moeten uiterlijk op de datum, die vermeld staat bij de vraag. In ons bezit zijn. Te laat binnengekomen antwoorden worden terzijde gelegd en zijn uiteraard ongeldig. hebben gewonnen komen niet In aan-

Leidse Courant | 1983 | | pagina 11