Weinig landen geen klant van Nederland Nieuwe wet legt Poolse volk verder aan banden Kwekersrecht niet altijd garantie voor betere boll^j 33 Delta Adviesgroep: belangrijke taak voorlichting aan glastuinbouw -r Joodse kolonisten eisen nederzetting in Hebron LAND EN TUINBOUW/BUITENLAND Caidac Soutuut MAANDAG 18IULI1983 P, Omdat „de behoefte aan gerichte informatie verband hou dend met de bedrijfsvoering in de glastuinbouw nog elke dag groeit" is al begin dit jaar de onafhankelijke Delta Ad viesgroep BV opgericht. Dit bureau adviseert kleine en middelgrote ondernemingen, organisaties en instellingen op economisch, financieel, technisch en sociaal terrein. Delta is ontstaan uit de Stichting Accountants- en Belas tingadviesbureau LTB en is onder meer gespecialiseerd op hert terrein van dc bedrijfskundige adviezen. Van de ves tiging in Poeldijk uit leidt de heer B. van Marrewijk de advieswerkzaamheden voor de agrarische sector. Bij Delta Adviesgroep voeren momenteel zeven personen op verschillende terreinen advieswerkzaamheden uit. Er zijn vestigingen in Heemstede, Hoorn en Poeldijk. Vanuit Poeldijk wordt bijzondere aandacht besteed aan het opzet ten en begeleiden an bedrijfsregistratie- en planningsyste men voor de glastuinder. Al of niet met behulp van de be- drijfscomputer. Ook ander advieswerk, zoals adviezen over financiering, energiebesparende investeringen en nieuwbouw, behoren tot het werkterrein van Delta Ad viesgroep BV. De heer B. van Marrewijk, die de leiding heeft over de afdeling bedrijfskundige adviezen, noemt zijn belangrijk ste taak het verbeteren van het bedrijfsmanagement. „Dat leidt tot betere bedrijfsresultaten en daar gaat het toch om", beklemtoont de heer Van Marrewijk, die al enige tijd bezig is met de advisering over bedrijfsregegistratiesyste- men. Aan het brede werkterrein op het gebied van de bedrijfse conomische en financiële advisereing wordt waarschijnlijk nog dit jaar het geven van korte cursussen toegevoegd. „We zijn bezig met de ontwikkeling van cursusprogram ma's voor de ondernemers in de glastuinbouw", aldus de heer Van Marrewijk. „We denken aan zeer praktsich ge richte ondernemerscursussen in aanvulling op het al be staande cursuspakket, zoals dat door de verschillende cur suscentra wordt verzorgd". Met nadruk verklaart de heer VAn Marrewijk, dat de Delta Adviesgroep zich niet concurrerend wil opstellen ten opzichte van het werkterrein van de overheidsvoor lichting. „Mede kijkend naar de toekomst met een steeds krapper wordend overheidsbudget, zien we in aanvulling op de werkzaamheden van de overheidsvoorlichting nog een belangrijke taak weggelegd voor de particuliere voor lichting". De heer Van Marrewijk is van mening, dat er op de terre- rinen, waarin Delta Adviesgroep zich specialiseert, nog voldoende werk is. „De behoefte aan gerichte informatie over tal van zaken, die verband houden met de bedrijfs voering in de glastuinbouw groeit nog elke dag". De natuur regelt haar zaken soms op wonderlijke wijze. Dat hebben meerdere bloem bollenkwekers ervaren. Vele jaren teelt een bol een partij tulpen en nooit is er iets bij zonders te zien. Maar plotse ling is die mutant er. Zo maar van zelf! Zonder er ook maar één hand voor uit te hebben gestoken, komt zo'n kweker in het bezit van een soms waardevolle aanwinst. Hij behoeft die mutant alleen maar „uit te tekenen" zoals dat heet en 'm voort te kwe ken. Al dan niet met behulp van de moderne vermeerde ringstechnieken. Hoewel die kweker die tulp dus compleet cadeau kreeg, kan hij op die mutant - zo u wilt een verloping of een sport - toch kwekersrecht aanvragen èn krijgen. Is dat wel billijk? Immers: bij een andere kweker kan een jaar later in theorie exact de zelfde mutant ontstaan. Maar die kweker kan geen kwe kersrecht aanvragen, want in dit geval geldt: wie het eerst komt, het eerst maalt. Tegen deze gang van zaken is in be paalde kringen van het bloembollenvak bezwaar aangetekend. Er is, zo zegt men, bij het vinden van een mutant geen sprake van echt veredelingswerk. Het is zelfs mogelijk dat die mutant de soort waaruit hij is verlopen. geheel van de markt gaat verdringen. Op die manier zou men de winnaar van de oorspronkelijke soort toch wel zeer benadelen. Bekend is dat men in de kring van Ciospora, de club waarin de belangrijkste vere delaars hun zaken bespreken, het standpunt huldigt dat een mutant so-wie-so moet wor den teruggegeven aan de kweker die het oorspronke lijke ras heeft gewonnen. Een standpunt waarvoor men in sierteeltkringen bij zonder weinig begrip voor op kan brengen. Men vindt dat te extreem. Als men die lijn zou willen doortrekken, dan kunnen immers ook de win naars van soorten uit de eer ste kruising wel op hun stre pen gaan staan. Zij zouden kunnen aanvoeren: U hebt dat en dat ras alleen kunnen verkrijgen door te kruisen met mijn rassen en wilt u maar even over de brug ko men? Dat kén natuurlijk niet. Het eind zou er van zoek zijn. Bij de Raad voor het Kwe kersrecht in Wageningen is men van mening dat het ge ven van kwekersrecht aan mutanten wel billijk is. Zo'n mutant ontstaat inderdaad bij toeval. Maar met hetzelfde recht kan men zeggen dat een veredelaar een nieuw en Dergelijke gefranjerde „Crispa"-tulpen kunnen zo maar spontaan in een handelspartij ont staan. De betreffende kweker kan dus in het bezit van een soms waardevolle aanwinst komen zonder er ook maar één hand voor te hebben uitgestoken.Toch kan op deze tulpen kwekers recht worden aangevraagd. waardevol ras ook bij toeval wint. De man kan hoogstens verwachtingen hebben, maar daar houdt het ook mee op. Degenen die bezwaar maken tegen het verlenen van kwe kersrecht - zij men dat men op die manier een vlotte han del belemmert - zullen niet moeten vergeten dat het kwekersrecht het winnen van nieuwe rassen stimu leert. Alleen op die manier kan het areaal en daarmee de Erijs min of meer in eigen and worden gehouden. En sortimentsvernieuwing is ze ker voor de sierteeltsector een zaak van het allergroot ste belang. En dat een veredelaar* best doet om voor zijnl moeizame arbeid een L beloning te krijgen, kar anders dan billijk wordd. noemd. Er wordt wel^J. hoog aangekeken tegen ras waarop kwekersrec verleend. Men gaat er vi C dat dit ras wel beduidedfr°! ter moet zijn dan de beJ®sl de cultivars, want andeijijk1 men er geen kweker^.a op aanvragen. 135 ft'f Dat is een aanvechtbartld- ning. Er is nl. geen e>n garantie dat een gepaten>ar< ras ook beter zou zijnjnd, dient aan drie punten tehd doen. Om te beginnen L— het nieuw zijn en nog ni de handel gebracht. Vr~ moet het duidelijk ven len van bestaande rasse}, tenslotte moet het homq zijn. Dat laatste wil er mogen geen afwijk*, typen in voorkomen, v 1 voorwaarde speelt bij eei getatief gewas als de b| en de knollen niet mee. andere woorden: ook aaifc slechte aanwinst kan kersrecht worden verlJ En dat men door de aanjms van een gepatenteerd ra^si de garantie zou hebbeden men iets waardevols in [rla krijgt, kan men gevoq naar het rijk der fabelen|et wijzen!.... bde I.OO ïtst. Dat in Nederland gekweekte bloemen en planten flink zijn verspreid over de EEG-lan- den, is genoegzaam bekend. Dat de Scandinavische lan den, Duitsland, Frankrijk en Groot-Brittanië tot onze be langrijkste afneemlanden be horen, weet zo zachtjes aan iedere Nederlander wel. Dat het daarbij niet blijft, bezit ook voldoende bekendheid. Amerika behoort tot de veraf gelegen exportlanden in gro ter omvang. In feite zijn er in de wereld maar weinig lan den die niet tot onze klanten gerekend kunnen worden, ook al zijn dat dan de kleine afnemers. Waar zelfs landen als China en Japan in het Verre Oosten bij behoren, even zo goed als het oostelijke Rusland. Zo blijken in Hongkong 34 im porteurs zich bezig te houden met de verkoop van Neder landse bloemen en planten. Daar zijn er ook in Singapore die onze import verzorgen, al kan worden gesteld dat ook in het Verre Oosten de bloe men en plantenteelt er zijn mag. En ook daar neemt de export een belangrijke plaats in. Vorig jaar exporteerde Singapore voor een waarde van 70 miljoen gulden aan orchideeën naar Europa waarvan een derde naar West-Duitsland. Maar in Ja pan worden niet uitsluitend •orchideeën gekweekt, maar is een zeer ruime variatie aan bloemen en planten. Het Bloemenbureau Holland besteed heel wat geld om overal in de wereld bekend heid te geven aan onze pro- dukten maar ook de expor teurs laten zich niet onbe tuigd, zoals herhaaldelijk kan worden geconstateerd. Dr. ir. J. van Tuyl van het Instituut voor Veredeling van Tuin- bouwgewassen heeft reeds eerder een studiereis naar Japan gemaakt en toen bij zondere aandacht besteed aan de teelt van bloemen en planten. Hij constateerde dat die teel ten er van jaar tot jaar zich uitbreiden. Die beliep in 1965 0,18 miljard gulden, in 1974 0,87 miljard en was in 1979 reeds gestegen tot 1,4 miljard. In laatstgenoemd jaar werd over een totale oppervlakte van 2.732 ha. kassen van glas en plastic bloemen geteeld. Dat betFof voornamelijk chrysanten, anjers, rozen, le lies, tulpen, gentiaan en van de potplanten cyclamen en bladplanten. Er waren ook flink wat bloembollen voor namelijk lelies, tulpen en gla diolen. In totaal 3.461 ha. aan kassen en bijna 30.000 ha. open grond en in produktie- waarde van bloemen en planten van 2.816 miljoen gulden. Ongeveer 25 van het kassenbestand is glas. Er waren 148.000 gezinsbedrij ven bij de teelt van sierteelt gewassen betrokken. De le- liebollenteelt is over heel Ja pan verspreid. In het zuiden, in Okinoerabu, worden nog in hoofdzaak de oorspronke lijke lelies longiflorum - va riëteiten geteeld. Bovendien staan daar op 75 ha. freesia's, plm. 50 miljoen stuks die el ders in Japan voor de bloe menteelt worden gebruikt. Op het grootste eiland, Hondshu, komt in de provin cie het klimaat het meest met dat van Nederland overeen. Hier en in het meer noorde lijk gelegen Nigata is de tul penteelt het grootst, respec tievelijk 18 en 208 ha. In Toyama worden bovendien 10 ha. hyacinten en 64 ha. gladiolen geteeld. De tulpen worden in afwisseling met rijst verbouwd. Dit voorkomt ziekten, anderzijds is de wa teroverlast het grootste pro bleem, zo constateert Ir. van Tuyl. Het uitgangsmateriaal voor de hyacintenteelt komt uit Nederland. De kleine geïm porteerde maten worden een jaar doorgeteeld en dan ge hold. In drie jaar zijn deze bollen leverbaar geworden. Daarna begint men weer met nieuw uitgangsmateriaal. In Nigata staat nog 62 ha. iris sen, 51 ha. lelies, 16 ha. cro- cussen en 17 ha. gladiolen. Op het meest noordelijke eiland, wordt naast plm. 45 ha. lelies voor de bloemen teelt, 300 ha. lilium leightlini bollen geteeld, die in Japan als delicatesse worden gege ten. Aan het eten van bloem bollen in de bezettingstijd »ide t ui houden we evenwel pve steeds een nare smaak <jid, In 1980 waren de belanfte I ste snijbloemen in Jjjer chrysanten met 3820 ha.£n jers 335 ha., rozen 243 ha«gei lies 257 ha., zomerviolij 224 ha. Ook de genu maakt grote opgang, plmaan ha. |on< De snijbloementeelt fitbi schuift in het jaar van k SI naar noord. Daardoor v$ de teelt weinig energie. 1_ winter worden bloemeib het zuidelijke OkinawaF vliegtuig naar Tokio en U t ka gezonden. In 1980 wëj er in heel Japan op 1 3200 bedrijven 74 miljoe^i lietakken geproduceerd. jjL. grootste rozenbedrijf gerund door drie families staande uit 17 personen» worden daar op 4,5 ha. if gekweekt, per jaar 1,5 joen takken van 18 rasst WARSCHAU Een nieuwe wet die het Poolse parle ment nog deze week zeer waarschijnlijk gaat aanne men, maakt een eind aan veel vrijheden die in Polen zijn geïntroduceerd voor het van kracht worden van de staat van beleg in december 1981. De nieuwe wetgeving, die de weg vrij moet maken voor de op heffing van de staat van beleg, is vorige week vrijdag door drie parlementaire commissies goedgekeurd. Het wetsontwerp voor ziet onder andere in meer controle op arbeiders, academici en studenten. Volgens de wet staat er drie jaar gevangenisstraf op het lidmaatschap van verboden organisaties, zoals de vrije vak bond Solidariteit. Aanstaande donderdag zal het parlement zich moeten uitspreken, waarna president Jablonski bekend zal ma ken dat de staat van beleg vrijdag wordt opgeheven. De leider van het verboden vakverbond Solidaritieit, Walesa, heeft gisteren na terugkeer van zijn vakantie, heftige kritiek ge leverd op het wetsontwerp. „Ik heb liever te maken met de staat van beleg, dan wat hier wordt gepresenteerd", aldus Walesa. Contadora-groep doet beroep op Reagan en Castro CANCUN De presidenten van de Contadora-groep hebben vanochtend een beroep gedaan op de Amerikaanse president Reagan en de Cubaanse leider Castro om zich aan te sluiten bij hun streven een vreedzame oplossing te vinden voor de conflic ten in Midden-Amerika. De staatshoofden van Mexico, Venezuela, Colombia en Panama drongen aan op verwijdering van alle buitenlandse adviseurs en militaire bases uit het gebied. Hun vredesplan voorziet voorts in een onmiddellijke bevriezing van het huidige bewapeningspeil en het instellen van gedemilitariseerde zones. Gedurende de eerste zes maanden van dit jaar zijn in El Salva dor 2.257 burgers geood door het leger of de para-militaire Doodseskaders. Dit is gisteren meegedeeld in een preek in de kathedraal van San Salvador. De bekenmaking komt kort voor dat Reagan zijn halfjaarlijske rapportage over El Salvador uit brengt voor het Congres. Reagan hoopt op betere verhouding met Moskou WASHINGTON De Amerikaanse president Reagan heeft afgelopen zaterdag de hoop geuit dat het akkoord, dat Oost en West op de Confe rentie over Veiligheid en Samenwerking in Eu ropa (CVSE) in Madrid hebben bereikt, zal lei den tot „stabielere en constructievere betrek kingen van de VS met de Sovjet-Unie". In een geschreven verklaring die zaterdag werd gepubliceerd zei de Amerikaanse presi dent: „We hebben het slotdocument aanvaard, net zoals wij dat in 1975 in Helsinki deden, zon der illusies over de aard van de Sovjet-Unie of het systeem dat zij wil opleggen aan het groot ste deel van Europa". De Nederlandse regering is „buitengewoon ver heugd" over het akkoord, dat vrijdagavond in Madrid werd gesloten. Fiat-baas rijkste inwoner van Italië ROme Het belastbaar jaarsalaris van 2.968.000 gulden dat de presi dent van de Italiaanse Fiat-automo bielfabriek, Gianni Agnelli, ver dient, maakt hem tot de rijkste man van Italië. Het bedrag heeft overi gens betrekking op het belastingjaar 1979. Deze cijfers zijn, zoals in Italië gebruikelijk is. door het ministerie van financiën gepubliceerd. De Mi lanese textielfabrikant Ennio Levi zit Agnelli met 2.912.000 gulden dicht op de hielen. Gianni Agnelli's broer Umberto, die ook in de direo- tie van het familiebedrijf zit. ver diende in '79 1.736.000 gulden. 'VS leveren Taiwan voor half miljard aan wapens WASHINGTON De Verenigde Staten gaan Taiwan wapens leveren tot een bedrag van 530 miljoen dol lar. De nieuwe transactie is de op twee na grootste leverantie aan Tai wan. Waaruit zij precies bestaat is echter nog niet bekend. De nieuwe overeenkomst zal een niet geringe belasting vormen voor de Chinee s-Amerikaanse betrekkingen, die zijn verkoeld sinds president Reagan in 1981 aan de macht kwam met de belofte de betrekkingen met Taiwan te verbeteren. Peking zegt dat vorig jaar met de VS is overeen gekomen dat de leveranties aan Taiwan lang zaam zullen aflopen. Washington geeft er een andere uitleg aan. Chili stopt walvisvangst SANTIAGO Chili heeft besloten de vangst van walvissen voor commer ciële doeleinden binnen zijn territoriale wateren te verbieden. Dit betekent dat alleen nog de Sovjet- -Unie, Japan en Peru aan de walvisvaart doen. Deze landen zullen zich ook niet houden aan het besluit dat de Internationale Walvis- jachtcommissie vorig jaar nam, om de commerciële jacht op walivissen met in gang van 1986 te verbie den. Genscher wil compipj in wapenbespreking m t et 1 BONN De Westduitse ir!V van buitenlandse zaken, Gei' heeft zich gisteren in een raj^ terview ondubbelzinnig uitL ken voor een compromis ten van plaatsing van de middelkr g) standsraketten in Europa. to. Genscher wil dat zo'n comTj wordt gebaseerd op het akkofjt, de Amerikaanse en Russische* handelaars in Genève, NitzeL Kvitsinski, vorig jaar overe< men. Dat akkoord werd echti zowel Washington als MoskcL worpen. De Sovjet-Unie weer belangstelling voor onderdelen van het akkoord.}' Luik is bankroet en verkeert al weken in chaos. De staking van vuilnismannen, politieagenten en brandweerlieden hebben geleid tot een algemene ver vuiling van de stad. De bevolking van Luik heeft schoon genoeg van al het afval dat nu al lange tijd op straat ligt te rotten. In enkele stadsdelen zijn de inwoners tot actie overgegaan. Vuilnis zakken werden op een hoop gegooid l en vervolgens in brand gestoken. Carter: documenten waren erg belangrijk SAN FRANCISCO Oud- -president Jimmy Carter van de Verenigde Staten heeft ge zegd dat de documenten waar om het in de zogenaamde „de- ba tegate" draait de „belang rijkste politieke documenten" waren die hij had. De ex-presi- dent zei geen enkel idee te hebben, hoe deze documenten in handen waren gekomen van medewerkers van zijn toenmalige tegenstander Ro nald Reagan. RUITENHEER TEL AVIV/BEIROET Meer dan tweehonderd gewapende ioodse kolonisten hebben gisteren tijdens een bijeenkomst in He- bron geëist, dat het centrum van de stad wordt vrijgegeven voor het vestigen van een joodse nederzetting. Hebron, de op een na grootste stad op de door Israël bezette westelijke Jordaanoever, is zowel voor joden als Arabieren een heilige stad. De afgelopen jaren is het in Hebron herhaaldelijk tot bloedige botsingen gekomen tussen Palestijnen en de Israëlische bezet ters. De joodse kolonisatieplannen van het centrum van Hebron leidden ruim een week geleden tot een steekpartij, waarbij een joodse kolonist werd gedood. Een Palestijn werd doodgeschoten en kolonisten stichtten brand in het marktgedeelte van Hebron. De Israëlische autoriteiten zetten tegelijkertijd de Palestijnse burgemeester van Hebron, Natsche, en het stadsbestuur af. Sindsdien mogen Palestijnen in Hebron hun winkels niet meer heropenen. Volgens de kolonisten is nu het moment aangebro ken om het centrum open te stellen voor joden. Israël heeft plannen om duizenden Palestijnen, die leven op de bezette westelijke Jordaanoever en in de Gazastrook, te ver plaatsen als onderdeel van een project om het Palestijnse vluch telingenprobleem op te lossen. Dit meldden gisteren de Israëli sche dagbladen Ha'aretz en Yedioth Ahronoth. Het plan zou zijn opgetseld door de minister zonder portefeuille, Ben-Porath. Een afgevaardigde van de Iérasëlische Arbeiderspartij, Uriël Lynn, heeft gezegd dat de regering-Begin van plan is een „vluchtelin- genstad" op 30 kilometer ten zuidoosten van Nabloes te bouwen. „Israël ontduikt VS- wapenembargo tegen Iran" NEW YORK Ondanks het Amerikaanse wapenembargo tegen Iran wordt er jaarlijks toch voor honderden miljoe nen dollars Amerikaans wa pentuig geleverd aan Teheran. Dit meldt deze week het Ame rikaanse weekblad Time. Amerikaanse bedrijven en in ternationale wapenhandelaren slagen erin het embargo te omzeilen. Bovendien leveren sommige Amerikaanse bond genoten, met name Israël en en Zuid-Korea, wapens aan Iran die zij aankopen in de Verenigde Staten. Volgens Time maakt Israel zich schul dig aan "zeer flagrante schen ding" van het Amerikaanse wapenembargo. Time zegt de beschikking te hebben over geheime stukken van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken en van particuliere ondernemingen, waaruit blijkt dat onderdelen van tanks en gevechtsvlietui- gen via Engeland en Canada aan Iran zijn geleverd. Een groot deel van deze transacties zou via Londen lopen. Dodental bomaanslag Orly gestegen tot zes PARIJS Het aantal doden van de door Armeniërs ge pleegde bomaanslag op het vliegveld Orly is gestegen tot zes. Zaterdag bezweek een Franse jongen aan de verwon dingen die hij daags tevoren had opgelopen op het vlieg veld bij Parijs. Franse politie functionarissen zeiden te gelo ven, dat de bom, die de Ar meense terreurgroepering Asala vrijdag plaatste op Orly, te vroeg is afgegaan Lippizaners weer beter In het Oostenrijkse Piber is het afgelopen weekeinde terij van de beroemde Spaanse rijschool in Wenen w het publiek geopend. De stoeterij was vijf maanden gesloten, nadat een onbekende virus het leven had aan acht merries en 31 veulens. De ziekte heeft sin geen slachtoffers meer geëist. Russische dissident in gevangenis overleden MOSKOU Viktor Tomasjinski, de eerste man die de sche geheime politie KGB voor de rechter daagde, is week maandag in de gevangenis overleden aan een long king. Dissidenten zeiden dat afgelopen vrijdag Tomasij vrouw door de Sovjet-autoriteiten op de hoogte was gebr De Russische dissident Orlov, die gevangen zit in een werl min de Oeral, is sinds tien juli in hongerstaking. Dit hee echtgenote Irina afgelopen zaterdag bekend gemaakt

Leidse Courant | 1983 | | pagina 6