potsing met eeuwenzwerm orzaak van rielikopterramp Italië gist: zit ontvoerde Emanuela in oosterse harem? ic Sociale premies gaan niet omhoog Vliegretour Spanje: 300 gulden Britse spioneerde voor Sovjet-Unie Officier van justitie lovend over negatief zigeuner-rapport VERMISTEN VRIJWEL r£KER VERDRONKEN Artsen wachten op ethisch onderzoek randweerwagen vernield door brand enans op justitieel onderzoek bij ABP HCCWEL. jgen bekend moord jejaarde vrouw 1SINGEN De 17-jarige n M. L. uit het Zeeuws- ise plaatsje Vogelwaarde bekend dat hij zaterdag- i de 69-jarige mevrouw uit die plaats om het leven gebracht. De jongen zei dat vrouw, die in haar tuintje het werk was, heeft laten |en door haar mond met zijn I dicht te drukken. Hij heeft toen het huis binnengesleept J bed gelegd. De jongen heeft .^zaterdagavond bij de politie voflfegeven, op aanraden van een 'janïd die hij het verhaal had nmlld. Loze bommelding Een loze bom-melding, be stemd voor de Britse ambas sade aan het Lange Voorhout in Den Haag, heeft de Haagse politie en de Explosieven Op- ruimings Dienst uit Culemborg zaterdagmiddag veel overbo dig werk bezorgd. Omstreeks half vijf 's middags werd de politie door een Ne derlands sprekende man op de hoogte gebracht van een in een oranje gekleurde auto voor het ambassadegebouw geplaatste bom. De man, die zei namens het Ierse bevrij dingsleger de IRA te spreken, vertelde de politie dat de bom om vijf minuten voor vijf uur zou ontploffen. De politie trof ter plekke inderdaad een oran je gekleurde Opel aan. Vervol gens werd de omgeving van het ambassadegebouw afge zet. Nadat met een detector niets werd gevonden (foto boven) besloot men de personenauto open te breken. Ook een nauwkeurige zoekactie (foto onder) leverde niets op. De auto bleek later van een win kelende Voorburger te zijn, die met de zaak niets te maken had. Pas om half negen 's a- vonds kon het Lange Voorhout weer worden vrijgegeven. (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM Een vliegre tour naar de Spaanse zon met Transavia of Martinair zal vol gend jaar niet meer kosten dan ƒ300,-. Deze twee vliegmaat schappijen gaan dan namelijk de concurrentieslag aan met de busondernemingen die de laatste jaren veel Spanjegan- gers hebben aangetrokken door de lage tarieven. Volgens ruwe schatting is dat zelfs 30 procent. Nu kost de goedkoop ste vliegreis nog tussen de ƒ500,- en ƒ600,-, een busreis rond de 400,-. De goedkope vluchten zullen als avond- of nachtvluchten worden uitgevoerd en er zul len geen maaltijden of drank jes aan boord worden geser veerd. De beide vliegmaat schappijen verwachten bij deze prijzen toch winst te kun nen maken als zij 50.000 reizi gers kunnen vervoeren. De busondernemingen hebben in middels al aangekondigd dat zij ook hun prijzen zullen gaan verlagen. (Van onze correspondent Cees Manders) ROME Voor de derde keer heeft paus Johannes Paulus II opgeroepen tot ge bed voor een spoedige te rugkeer van Emanuela Or- landi, het Vaticaanse meisje dat op 22 juni verdween en is ontvoerd. De paus deed zijn oproep ook nu weer na het Angelus-gebed, gisteren om 12.00 uur. Het is nog niet eerder voor gekomen (sinds de ontvoe ring van de politicus Aldo Moro, in 1978) dat een paus drie keer in successie pleit voor de vrijlating van een ontvoerd persoon. De reden dat hij dit nu doet (en waar schijnlijk volgende week zondag zal herhalen) is dat de 16-jarige Emanueala in gezetene is van zijn eigen staat, Vaticaanstad, maar ook omdat de zaak-Ema- nuela Orlandi Italië en vooral Rome bijzonder ont roert en bezighoudt. Vorige week zei de paus dat hij alles zou doen wat „menselijk mogelijk" is om Emanuela's vrijlating te be werkstelligen. Nu verklaar de hij „elke dag tot God te bidden opdat in het gezin Orlandi de vreugde mag te rugkeren." Intussen boekt het politie- -onderzoek nauwelijks vooruitgang. Als het niet om het Vaticaanse meisje Emanuela Orlandi zou gaan. zou haar zaak al lang als onoplosbaar terzijde zijn gelegd, zoals In de eerste helft van dit jaar met vijftig a zestig verdwijningen van minderjarigen in Rome is gebeurd. Naar Emanuela wordt ijverig verder ge speurd, maar dit komt er vooral op neer dat de ene hypothese na de andere aan de bestaande voorraad wordt toegevoegd. Er is een hypothese die luidt dat Emanuela gewoon van huis is weggelopen, maar deze mogelijkheid wordt door haar familie volstrekt uitgesloten. Een hypothese wijst op een in ternationaal complot, met Ali Agca als inzet. Maar de eis van vrijlating van Agca in ruil voor Emanuela (waarvoor de paus druk zou moeten uitoefenen op de Italiaanse president) wordt algemeen gezien als een po ging van de ontvoerders om publiciteit voor hun zaak te krijgen. Een andere hypo these sluit daarop aan en houdt in dat de Agca-lo- sprijs slechts is bedoeld om te zien hoever het Vaticaan bereid is te gaan als straks een conventionele losprijs (in de vorm van geld) zal worden gevraagd. Agca zelf heeft in elk geval gezegd dat hij niets met de hele zaak te maken heeft, maar hij heeft bij de Italiaanse {'ustitie alle geloofwaardig heid verloren. Vrijdag kwamen de carabi nieri, de politiemacht belast met de openbare orde, plot seling met het idee dat Emanuela waarschijnlijk in de blanke slavinnenhandel terecht is gekomen, en in middels al naar de een of andere oosterse harem zou zijn getransporteerd. Maar de Romeinse misdaadpolitie wijst deze hypothese als „belachelijk" van de hand, want de blanke slavinnen- handel zou al sinds de jaren zestig (juist dankzij die mis daadpolitie) in Rome geheel zijn uitgeroeid. De geheime dienst trekt ondertussen een eigen spoor en zet het onderzoek naar de mogelij ke internationaal-politieke aspecten van de zaak voort. De politie heeft van de mo gelijke ontvoerders een sig nalement verspreid. Het zijn twee personen die kort voor Emanuela's verdwij ning contact met haar zou den hebben gehad. Ze zou den van buitenlandse oor sprong zijn. Maar dit verge makkelijkt het zoeken be paald niet, want Rome heeft nu elke week een kwart miljoen buitenlandse toeris ten binnen zijn muren. De familie Orlandi wacht in haar appartement in een van de straatjes van Vati- caanstad met stijgende be zorgdheid de ontwikkelin gen af. Al acht dagen is er niets meer van de ontvoer ders vernomen, en ook zijn dezen niet ingegaan op een indringende oproep om een bewijs dat Emanuela nog in leven is. Er wordt gespecu leerd over geheime contac ten tussen de ontvoerders en het Vaticaanse staatsse cretariaat, maar het Vati caan zwijgt hierover als het graf. De stilte vaq de ont voerders doet het ergste vrezen'. (Vervolg van voorpagina) DEN HAAG De lastenverlichting voor het bedrijfsleven zal voornamelijk uit fiscale maatregelen bestaan, want Lubbers voelt niet veel voor „gerommel" met sociale premies, dat wil zeggen het door werknemers laten betalen van premiegedeelten, die nu door de werkgevers worden betaald. De mensen zouden het volgens hem niet begrijpen, als ze meer zou moeten betalen terwijl de uitkeringen omlaag gaan. De meningsverschillen in het kabinet gingen vooral over de vraag of de voorstellen van Lubbers hard genoeg waren: Bren gen ze wel op wat hij voorstelde? Bovendien wilde de VVD dui delijk meer dan de elf miljard, waarop Lubbers uitkwam. Na veel rekenen en schuiven kwam het kabinet uit op een reeks maatregelen, die op jaarbasis volgens de premier een ombuiging van 11,8 miljard betekenen, maar in 1984 zal het effect dichter bij de elf miljard liggen, omdat een aantal zaken pas in de loop van het jaar gerealiseerd zal worden. Over de interpretatie van de maatregelen en de opbrengst ervan ontstond zaterdag meteen al geharrewar. CDA-fractievoorzitter Bert de Vries toonde zich er gelukkig mee, dat ambtenaren- trendvolgers evenveel inleveren als de uitkeringstrekkers, VVD-kamerlid Rudolf De Korte meende, dat de uitkeringen een zwaarder offer brengen, zoals de VVD het wil. Als dat niet zo zou zijn zou hij het blijven eisen, waarschuwde hij, zoals hij ook per sé wilde uitkomen op een bezuiniging van twaalf miljard. Volgens premier Lubbers leveren beide groepen evenveel in, waarbij hij erop wees, dat de loonsom van ambtenaren en trend volgers groter is dan de som van de sociale uitkeringen. Daarom was er nog een tweede maatregel voor de uitkeringen nodig. Lubbers had die tweede ronde al op 1 april willen laten ingaan, maar met name minister De Koning (Sociale Zaken) wilde een opschuiving om de Sociaal Economische Raad wat meer tijd te geven voor een advies over een herziening van het sociale stel sel. Lubbers erkende evenwel, dat de voorgenomen juli-maatregel al een voorschot op die stelselwijziging is. Tegenover de korting op de salarissen van ambtenaren-trendvolgers zal arbeidstijdver korting (ATV) komen te staan met een mate van herbezetting van vrijkomende tijd, die uitgaat boven wat het bedrijfsleven tot nu toe te zien heeft gegeven na ATV. Hoe het komende jaar het inkomensplaatje er zal komen uit te zien is nog niet duidelijk; het dekkingsplan zal dat beeld beïnvloeden. Maar volgens Lub bers mag het beeld niet gelijk worden aan dat van 1983, toen de hogere inkomens werden ontzien. Toonden CDA en VVD zich dus in eerste aanleg tevreden, uit gaande van de in hun ogen onvermijdelijkheid van de bezuini gingen en van ieders eigen interpretatie, vice-fractieleider Wim Meijer van de PvdA verklaarde, dat de kabinetsplannen haaks staan op wat volgens zijn fractie nodig is voor herstel van werk gelegenheid en economie. Hij voorzag een toename van de werkloosheid. Meyer noemde het onrechtvaardig, dat ambtena ren en uitkeringstrekkers de rekening van de crisis gepresen teerd krijgen. De FNV noemde de bezuinigingsplannen te fors en onaanvaard baar. Voor de werkgelegenheid is er slechts een averechts effect van te verwachten, zo meent deze vakcentrale. Uiteraard is de FNV er verheugd over, dat de kortingen per 1 oktober niet doorgaan, maar dat zullen de betrokkenen dubbel moeten bezu ren door de volgende maatregelen. De FNV waarschuwde nu al voor fors verzet daartegen. Het kabinet stevent af op grote moeilijkheden met de vakbeweging. De christelijke vakcentrale CNV struikelt nog niet zozeer over de totale som van de bezuinigingen, veel erger tilt zij echter aan de wijze waarop de twaalf miljard wordt binnengehaald. „Bezui nigingen mogen niet leiden tot een verder verlies van banen", aldus het CNV met wie niet te praten valt over korting op amb tenarensalarissen als daar geen ATV eq harde garanties voor meer banen tegenover staan. Ook de ambtenarenbonden hebben al fel gereageerd. Zij verlangen nog steeds een gelijke behande ling van ambtenaren en particuliere werknemers. De werkgeversorganisatie VNO en NCW menen, dat het over heidsbeleid eindelijk de goede kant op gaat, eindelijk stijgen de collectieve lasten en het financieringstekort niet meer. „Maar op de beloofde twee miljard mag niet beknibbeld worden". De werkgevers betreuren het dat geen overheidsinvesteringen ter bevordering van de werkgelegenheid zijn aangekondigd. LONDEN Jenifer Hart, de vrouw van een ex-lid van de Britse contra-spionagedienst MI5, heeft toegegeven dat zij een geheim agente voor de Sovjet-Unie is geweest. Zij stond onder leiding van dezelfde coördinator als de later naar de Sovjet-Unie overgelopen spionnen Guy Burgess en Donald Maclean. Gisteren onthulde de „Sunday Times" dat Jenifer Hart, professor van de Oxford universiteit in ruste, haar ver leden heeft onthuld in een documentaire van de BBC die la ter deze maand wordt uitgezonden. Zij zou betrokken zijn ge weest bij het infiltreren van de Britse politieke leiding en de geheime dienst vanaf de jaren dertig tot na de Tweede We reldoorlog. Haar man, professor Herbert Hart, was tijdens de oorlog als staffunctionaris werkzaam bij MI5. Jenifer Hart zou haar onthullingingen voor de BBC hebben gedaan omdat zij nooit enig materiaal aan de Sovjet-Unie heeft doorgegeven en op deze manièr verdachtmakingen wil voorkomen. "JNENLAND CcidACgomfl/nt maandag isiumas pagina 5 „Snelle Sluis" buiten gebruik ROTTERDAM De vooral bij watersporters bekende. „Snelle Sluis", (bouwjaar 1829) tussen Moordrecht en Nieu- werkerk a/d IJssel, is vandaag wegens instortingsgevaar bui ten bedrijf gesteld. Instorting zou tot gevolg kunnen hebben dat de waterkering bezwijkt en het zich tot Leiden uit strekkend achterliggende ge bied overstroomt. Volgens een kort geleden ver schenen rapport is algehele restauratie van de „Snelle Sluis" onbetaalbaar. Niew- bouw gaat ruim vier miljoen gulden kosten. UTRECHT De officier van justitie in Utrecht, mr. M. van Capelle, is het van harte eens met een rapport van de ge meente Epe, waarin zigeuners worden afgeschilderd als cri minelen die geen begrip van tijd hebben, constant geldge brek hebben en alles verslon zen en vernielen. „Dit rapport heeft een verademende no- nonsense strekking. Doe er uw voordeel mee bij uw hande len", zo schrijft de officier in een politietijdschrift. Het rapport, getiteld „Niet alle zigeuners spelen mooi viool" kwam in december 1982 uit en raakte volgens mr. Van Capel le „op het ministerie van WVC geruisloos onder de tafel, om dat daar de politiek veilige op vatting heerst dat de integratie van zigeuners in Nederland een succes genoemd mag wor den". Volgens de officier van justitie en de opstellers van het rap port is dat niet het geval. De zigeuners zouden Nederland zien als een luilekkerland, waar zelfs de boetes door WVC betaald worden. In het rapport wordt dan ook gepleit voor het toepassen van snel recht, onder het motto „zachte heelmeesters maken stinkende wonden" en: „boter bij de vis". Mr. Van Capelle is het met de samenstellers van het rapport eens dat het over de grens zet ten van zigeuners niet de op lossing is. „Een samenleving die dat zwaktebod moet doen, heeft een rechtsorde met wei nig vitaliteit. Maar elke deug delijke rechtsorde verdient waakzame handhaving. En daar gaat het om", zo schrijft hij. Vuurzee in Tegelen Deze drie spuitgas ten maken een wat moedeloze indruk bij de uitslaande brand die gistermid dag in enkele uren de nieuwe gebou wen van het inter nationale transport bedrijf Ewals-Teeu- wen in Tegelen vol ledig in de as legde. De brand was zo hevig, dat de brand weer weinig uit kon richten. De schade bedraagt zo'n tien miljoen gulden. (Vervolg van voorpagina) BIRMINGHAM De geneti sche ontwikkelingen, zoals aangekondigd door dr.Steptoe, zullen de weg kunnen openen naar het uitbannen van ge slachtsgebonden erfelijke ziek ten. Dr.Steptoe onthulde geen details, maar de techniek komt er in grote lijnen op neer dat het embryo gedeeld wordt als het zich in een viercellig sta dium bevindt. Dan is elke cel genetisch identiek en in staat uit te groeien tot een volmaakt organisme. In een van de cel len worden aan de hand van de genen het geslacht en erfe lijke afwijkingen onderzocht. Daarna worden de andere cel len in de baarmoeder terugge plaatst. Dr.Steptoe stelde na drukkelijk dat hij en zijn colle ga Edwards in staat zijn deze techniek uit te voeren en niet dat ze haar ook daadwerkelijk toepassen. Zij zullen met het uitvoeren ervan wachten tot volgend jaar in Groot-Brittan- nië een rapport is verschenen over de ethische kanten van proeven met reageerbuisba- bies. Steptoe: „We zullen bin nenkort in staat zijn het ge slacht te bepalen van embry o's, nog voor ze in de baarmoe der worden geplaatst. Geneti sche manipulaties, die in de de redelijk nabije toekomst haal baar, maakt het mogelijk een grote aanval te doen op ge slachtsgebonden ziekten en hen uiteindelijk volledig uit te bannen". De Australische Dr.Alan Trounson vertelde dat de eer ste „diepvriesbaby" veel te vroeg werd geboren. Het em- byro was gedurende vier maanden bewaard in vloeibare stikstof, voordat het in het moederlichaam werd ge plaatst. Na 24 weken zwanger schap scheurden de vliezen bij de aanstaande moeder, waar door ze een infectie opliep. Na de geboorte leefde de baby nog drie dagen. Een lijkschouwing heeft uitgewezen dat de baby verder volledig gezond was. BEDRIJFSLEVEN KRIJGT FISCALE LASTENVERLICHTING overlegt hierover met zijn col lega Korthals Altes van Justi tie. Aanleiding tot het overleg tussen beide ministers is een rapport van drs. H. Gruijters, burgemeester van Lelystad. Gruijters rapporteert over mo gelijke onregelmatigheden bij het ABP, dat de pensioengel- tl an onze correspondent Roger Simons) IDEN Experts van ctg ish Airways zoeken de kust van de Scil- gh ilanden (voor de zuid punt van Cornwall) steeds naar de oor van het ongeluk met Sikorsky S61-hef- oefvliegtuig Oscar No- ber, dat daar zaterdag chte mist in zee stort- is gezonken. Van de mlizittenden werden er i <Sér zes gered, de overi- an| twintig zijn vrijwel r(Vr verdronken. Op de jts van het ongeluk veel dode vogels ge len, zodat men ver- It dat het toestel in ;rote vlucht meeuwen ïld is geraakt en loor verongelukt. itel was een van de helikopters van British ys, die de geregelde erbinding onderhouden Penzance, in Cornwall, Mary's, een van de Scil- ïden. Deze luchtdienst, negentien jaar bestaat, in het toeristenseizoen itourvluchten per dag uit. ichtreis van zo'n 51 kilo- duurt ongeveer 20 mi- Afgelopen jaar werden dienst meer dan 70.000 jiers vervoerd. Het onge- 'an zaterdag is het ern- i helikopterongeluk in de liedenis van de Britse ■aart. an de zaken die onder moeten worden is waar- ;t toestel zo snel is gezon- De toestellen van British iys zijn namelijk met le vlotters uitgerust, die itel langdurig drijvende i houden na een .nood- ng op het water. Dat onder meer een paar iden geleden, toen een de toestellen ter hoogte het Schotse Aberdeen in ijkheden kwam. Dit toe- landde op het water en drijven. Alle inzittenden irsoneel van een olieplat- form werden gered. De za terdag verongelukte helikop ter zonk echter vrijwel direct naar een diepte van zestig me ter en ligt daar nu op een zandbank. Afgelopen week had een an dere Sikorsky S61 van British Airways eveneens motorpech, toen het in de Noordzee het landingsplatform van een olie installatie naderde. Dit toestel kwam veilig neer op zijn re servemotor. Vier recente on- derhoudsrapporten van British Airways zouden aan het licht gebracht hebben, dat de meca niciens van deze luchtvaart maatschappij geregeld belang rijke dingen over het hoofd zien en dat zij vaak fouten be gaan, die ernstige gevolgen kunnen hebben/ Volgens British Airway's zijn alle slachtoffers Britten. On der de vermisten bevinden zich acht kinderen. Van twee Engelse gezinnen zijn zowel beide ouders als hun kinderen dood. Een twaalfjarige jongen, die gered werd, heeft zijn hele familie (vader, moeder, broer en zus) verloren. Behalve de twaalfjarige jongen werden twee vrouwen, een meisje van vijftien en de twee piloten gered. Een van de ge redde dames vertelde dat het ongeluk volkomen onver wacht was gebeurd. Net voor het toestel in zee stortte, had de stewardess nog tot de passa giers gezegd dat ze vlogen op een hoogte van dertig meter. Hierna deed zich een zware bons voor. „Ik dacht, we zijn in het water gevallen", vertel de de 60-jarige vrouw, die als gemeenteraadslid van de Scil- ly-eianden een vergadering had bijgewoond in Penzance. Ze trok een nooduitgang open, haalde diep adem en kroop uit het wrak. „Het water was inktzwart. Pas toen ik de op pervlakte naderde, werd het lichter". De zes overlevenden hielpen elkander en werden ongeveer twintig minuten la ter door reddingsboten aan boord genomen. Leden van een reddingsteam brengen de overlevenden van de helikopterramp aan land. 'ICK Een nog geheel we brandweerwagen van egionale brandweer mid- Limburg is in de afgelo- nacht bij het blussen van brand in Melick nabij Roermond zelf in brand ge raakt en moet als verloren worden beschouwd. De schade bedraagt 300.000 gulden. Dit heeft een woordvoerder van de rijkspolitie vanmorgen meegedeeld. De brand ont stond in een kantoorpand van een grintmaatschappij. De brand richtte aan het gebouw een schade aan van ruim 100.000 gulden. Van onze parlementaire redactie) HAAG De kans is 1 dat de regering een justi- onderzoek gelast naar de prfe van zaken bij het Alge- v 1 Burgerlijk Pensioen- t Is (ABP). Minister Riet- vi E van Binnenlandse Zaken 19 14 HEMELS den beheert van de ambtena ren. Het fonds, dat vele miljar den onder zijn hoede heeft, is het grootste van ons land. Gruijters rapppört en de reac tie daarop van de regering worden vandaag of morgen bekend gemaakt.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 5