lïTïïTl TAFEL s Amateurisme van rebellen voorkwam slechte afloop «re» Wereldraad gevraagd om „Programma ter bestrijding van het geweld" BILLY GRAHAM TOCH NIET MET HET IKV IN GESPREK CcidócGomaiil brieven RUNSBURGSE VERPLEGER WIM NOORT TERUG UIT SOEDAN ACHTERGROND EeidóeSowumt MAANDAG 18JULI 1983 PAGil 'II De Raad var» Kerken in Ier land zal de Wereldraad van Kerken vragen een „pro gramma ter bestrijding van het geweld" in te stellen, naar analogie van het pro gramma ter bestrijding van het racisme (PCR). De secre taris van de raad, David Ble- adley, zal dit verzoek op de algemene vergadering van de wereldraad indienen. Dit meldt „Church Times", het blad van de Britse anglicaan se kerk. Een dergelijk pro gramma, dat tot taak zou hebben de oorzaken van ge weld te doorgronden en vre- desininitiatieven te steunen, is volgens de Ierse kerken noodzakelijk wegens het toe nemende geweld overal ter wereld. Vrijwel tegelijk met de op roep van de Ierse Raad van Kerken verscheen bij de we reldraad een brochure „Vio lence, nonviolence and civil conflict" (Geweld, geweld loosheid en burgerlijke onge hoorzaamheid). Dit bevat een rapport van een internatio nale ontmoeting in maart van dit jaar van kerkelijke vertegenwoordigers. De ont moeting werd gehouden in Noord-Ierland onder auspici ën van de wereldraad en de Corrymeela Community, een Noordierse oecumenische be weging die tracht door het organiseren van studieconfe renties en bijeenkomsten verzoening te bewerkstelli gen. De bijeenkomst besprak een verklaring uit 1973 van de wereldraad, die gewelddadig en geweldloos verzet als on derwerp had. Daarin wordt niet zonder meer voor een van beide mogelijkheden ge kozen. Er worden verschil lende visies naast elkaar ge zet en vragen gesteld zowel aan diegenen die zich met ge weld tegen onrecht verzetten als aan diegenen die dit op geweldloze wiize doen. Wel wordt duidelijk gemaakt in deze verklaring, dat er vor men van geweld zijn, waar onder marteling, waaraan een christen zich nooit schul dig mag maken. Tijdens de bijeenkomst in maart is erop gewezen, dat overal ter wereld geweld steeds meer toeneemt en ook steeds vanzelfsprekender wordt gevonden. Tot nu toe, aldus het rapport, heeft de vraag naar het gebruik van geweld 2ich binnen de ker ken steeds toegespitst op het programma ter bestrijding van het racisme van de we reldraad. Het probleem zou echter in een veel breder perspectief gezien moeten worden. Juist de ingewik keldheid van het vraagstuk maakt het moeilijk voor de kerk om zich zonder meer voor of tegen gebruik van geweld in bepaalde omstan digheden uit te spreken. Naar de mening van de deel nemers aan de bijeenkomst is het een taak voor de kerken steun te bieden aan organisa ties die zich bezighouden met vrede en verzoening. Ook zou de kerk moeten proberen door middel van het leven van individuele christenen duidelijk te maken wat de waarde is van zelfopoffering en vergevingsgezindheid. Zelfopoffering, aldus het rap port, kan een geweldige sym bolische betekenis hebben. Verder zouden de kerken zich meer moeten bezighou den met de oorzaken van ge weld en zouden zij eerder de factoren moeten herkennen en aanwijzen die in een maatschappij tot geweld kun nen leiden. De kerken zou den niet moeten aarzelen die oorzaken bloot te leggen, ook al zouden zij zich daarmee soms minder geliefd maken, omdat zij dan optreden als rustverstoorders. De kerken zouden op deze wijze een profetische functie kunnen vervullen, aldus het rapport. De Amerikaanse evangelist Billy Graham, die eerder de hoop uitsprak het IKV te kunnen ontmoeten, heeft dit inmiddels weer uit zijn hoofd gezet. Zijn perschef liet we ten, dat het Graham alleen te doen was om de internatio naal secretaris van het IKV, Wim Bartels, die hij vorig jaar in Moskou ontmoet had op het vredescongres van de wereldgodsdiensten. Nu Bar tels met vakantie is, ziet Gra ham weinig heil in een ge sprek met andere bestuursle den van het IKV, aldus zijn perschef. Inmiddels neemt de druk van rechts op Billy Graham toe. De leiders van de uiterst rechtse tegenhanger van de Wereldraad van Kerken, ICCC (internationale raad van christelijke kerken), is naar Amsterdam gekomen om het congres tot bekering op te roepen. Deze organisa tie verwijt Graham de laatste jaren, dat hij te toegeeflijk is tegenover het Oostblok. Zo hebben voor dit congres Rus- sisch-orthodoxe priesters en leden van de erkende baptis- tenkerk wel een visum ge kregen. maar niet-geregi- streerde baptisten niet. Ver tegenwoordigers van deze laatste groep in het westen zeggen, dat ze al sinds enige tijd tevergeefs trachten Gra ham te spreken te krijgen. Graham heeft is op het con gres van evangelisten niet voorbijgegaan aan het vraag stuk van de kernbewapening. „Christenen die zwijgen over het gigantische ethische pro bleem van de kernwapens, gedragen zich immoreel", zo zei hij. „Wij moeten van de regeringen eisen, dat zij met alle beschikbare middelen een beleid voeren, dat gericht is op vrede. Veel kerkelijke leiders, onder wie patriarch Pimen van de Russisch-or- thodoxe kerk en paus Johan nes Paulus II, hebben zich reeds krachtig over dit on derwerp uitgesproken." ..Ik ben geen pacifist. Ook ben ik geen voorstander van eenzijdige ontwapening", al dus Graham. „Maar voor het eerst in de geschiedenis is de mensheid in staat het gehele leven van de aarde weg te vagen. Dit is geen natuur ramp, waar we niets aan kunnen doen. Deze wapens worden bewust gemaakt om medemensen te doden." Geld, grondstoffen en ar beidskrachten, die gebruikt zouden kunnen worden voor de bestrijding van honger, armoede en ziekte, worden voor wapens besteed. Als ge volg daarvan sterven jaar lijks miljoenen mensen een vroegtijdige dood door onder voeding of aan een ziekte die genezen had kunnen worden. „De wapenwedloop is niet al leen een politieke kwestie, maar ook een ethische zaak. Daarom moeten wij als evan gelisten ons op grond van het evangelie met deze zaak be zig houden", aldus Graham. Drs. A. Hendriks vicaris van bisdom Den Bosch De bisschop van Den Bosch, Martin op, die op 15 mei mgr. drs J. W M. Bluyssen, jongstleden zijn taak als vica- heeft per 1 oktober 1983 de ris officieel beëindigde, maar 47-jarige drs A. A. G. Hen- tot op heden nog wel de lo- driks, pastoor te Malden en pende werkzaamheden heeft deken van het dekenaat Wij- behartigd, chen, benoemd tot vicaris van de regio noord-oost van Met deze benoeming is het het bisdom. Hij volgt drs. J. bestuur van het Bossche dio cees weer op volle sterkte, binnen een structuur (bis schop, vicaris-generaal en drie vicarissen) die als sinds 1969 bestaat. Een vicaris voert een aantal door de bis schop gedelegeerde taken uit, zowel op bestuurlijk als op sacramenteel terrein. KORTE METTEN De laatste twee leden van de Pinkstergemeente die bijna vijf jaar in de Amerikaanse ambassade in Moskou hebben ge woond, hebben van de Russische autoriteiten toestemming gekregen de Sovjet-Unie te verlaten. Het gaat om mevrouw Sjmichalov en haar zoon Timofei. Waar de Sjmichalovs naar toe gaan, wilde men niet zeggen. De Sjmichalovs en vier le den van een ander Pinkstergemeente-gezin, de Vastsjenko's, vluchtten op 27 juni 1978 naar de Amerikaanse ambassade in Moskou. In april van dit jaar keerden ze terug naar Siberië, nadat ze van de autoriteiten de verzekering hadden gekregen, dat ze toestemming zouden krijgen om te emigreren. De Vast sjenko's kregen samen met een aantal familieleden al eerder toestemming de Sovjet-Unie te verlaten. Zij reisden in juni naar Israël, maar de Sjmichalovs bleven in Siberië. Het Sowjetrussische blad Literaire Gazet heeft de CIA, de Amerikaanse geheime inlichtingendienst, ervan beschuldigd medeplichtig te zijn geweest aan de mislukte aanslag op paus Johannes Paulus II in Rome. Volgens de Literaire Gazet is de Turk die voor de aanslag levenslange gevangenisstraf uitzit, Mechmet Ali Agca, niets anders geweest dan een handlanger van de CIA. Het Russische blad noemt onder „drie agenten van de CIA", de naam Ruzi Nazar, „momenteel ambtenaar aan de ambassade van de Verenigde Staten in Bonn". „Deze ex-SS'er, terrorist en oorlogsmisdadiger had tot 1974 een standplaats in Turkije, waar hij nauw contact onderhield met groepen Turkse neo-nazi's", aldus Literaire Gazet. De Spaanse bisschoppen hebben zaterdag de plannen van de socialistische regering abortus in bepaalde gevallen te legali seren veroordeeld. Zij noemden het voornemen „moreel niet te rechtvaardigen". Het Spaanse parlement debatteert mo menteel over een wetsvoorstel abortus toe te staan wanneer het leven van de moeder in gevaar is, het risico bestaat dat de foetus misvormd is of wanneer de zwangerschap het gevolg is van verkrachting. De bisschoppen verklaarden unaniem, dat de gevolgen van legalisering de basis en de ethiek van het leven zouden aantasten. Zij vinden, dat de regering de plicht heeft het recht op leven te beschermen. Volgens een rapport van het sociologisch onderzoekcentrum is vijftig procent van de Spanjaarden vóór liberalisering van de abortuswetten. Paus Johannes Paulus II heeft de Canadese bisschop Edu- ard Cagnon benoemd tot voorzitter van de pauselijke raad voor het gezin. Tgelijkertijd is mgr. Cagnon tot aartsbisschop benoemd. Mgr. Cagnon (65) was van 1969 tot 1972 bisschop van St.-Paul in Alberta. Hij is momenteel lid van de commis sie van bijstand van de voorzitter van de raad. Hij volgt kar dinaal James Robert Knox op, die eind juni is overleden. Hulpbisschoppen De opmerking van Mevr. Klompé, zoals te lezen in deze krant, dat het vier jaar ge duurd heeft voordat Kardinaal Willebrands twee hulpbis schoppen kreeg, behoeft wel enige nadere uitleg. Eind de cember 1975 werd de kardi naal benoemd tot aartsbis schop, voorjaar 1976 volgde de installatie en in 1977 vroeg hij om twee hulpbisschoppen. Paus Paulus VI, die zich met die aanvraag bezighield, over leed in 1978, waarna een rouwperiode en aansluitend een conclaaf volgde. Paus Jo hannes Paulus I werd gekozen en overleed na ruim een maand: weer een rouwperiode en conclaaf. De huidige Paus, Johannes Paulus II, moest zich na zijn installatie in oktober 1978 volledig inwerken, niet alleen in een bisdom van een klein land, maar in de toe stand van de hele Wereldkerk. Dat hij zich ook in de Neder landse Kerkprovincie verdiep te bleek wel uit de synode voor de Nederlandse bisschop pen, aangekondigd in 1979 en gehouden in januari 1980, waarbij hij alle bisschoppen leerde kennen. Zo zorgvuldig ging de Paus met mensen om. Daarna volgde een periode waarin werd bekeken, hoe de tijdens de synode genomen ze senveertig besluiten werden uitgevoerd. In mei 1981 volgde de moordaanslag op de Paus, in oktober 1981 kwam hij weer in functie. Vervolgens werd zeer snel de zaak van de twee hulpbisschoppen voor Utrecht gelijktijdig met twee andere voor Rotterdam en Roermond geregeld: benoeming en instal latie voorjaar 1982. Mevr. Klompé, die toch nauwe con tacten onderhoudt met het Va- ticaan, had beter kunnen we ten. Mevr. J.W. Jehee, VOOR BURG Mient Jan Faber Mooie man, die Mient Jan Fa ber. Hij heeft, zo las ik in deze krant, niets tegen het leger. Zou zelfs nu nog in het leger gaan als het moest. Hoe had meneertje dat dan gedacht? Bij de vloot, land- en luchtmacht zijn nucleaire wapens inge deeld. Daar is hij toch tegen? Zijn werk zou dus zijn de strijdmacht van binnen uithol len met Andropov als lachen de toeschouwer. Geloof mij, de strijdkrachten zijn te goed voor hem en zijn soort. Laat Faber er liever rond voor uit komen dat hij een dolgedraai de pacifist is en een aanhanger van het „gebroken geweertje". W. v.d. Berg, DEN HAAG Hamkoekjes met tuinbonensalade gembervla Voor twee personen hebt u nodig: 100 g schouderham in dunne plakjes, 250 g ge kookte aardappelen, 1 ei, zout, peper, bieslook of la vas of selderij, paneermeel, 25 g boter; 750 g tuinbonen, zout, circa 250 g aardappelen, 1 dl yoghurt, 2 lepels slasaus, uitje, dille of peterselie, azijn, half kropje sla, 1 to maat; halve liter vla, paar bolle tjes gember, wat gember- stroop. Meng de kleingesneden ham met de fijngeprakte aardappe len en het losgeklopte ei. Maak het mengsel goed op smaak met zout. peper en fijngeknip te bieslook of lavas of selderij. Vorm er per persoon twee of drie gladde tartaarachtige koekjes van, haal die door pa neermeel en leg ze tenminste een uur koel weg. Bak de hamkoekjes bruin en van bin nen warm, het moet dus niet al te vlug gaan, in de boter. Kook de tuinbonen en aardap pelen (de portie hangt af van de eetlust van de tafelgenoten) zo lang van tevoren gaar dat ze koud kunnen worden. Laat de bonen uitlekken en snijd de aardappelen in blokjes. Meng een sausje van yoghurt, sla saus, fijngesneden ui, fijnge knipte dille of peterselie en schep het door de tuinbonen en aardappelen. Maak de sala de op smaak af met zout en azijn en leg haar op een laagje mooie slablaadjes. Garneer riiet dunne plakjes tomaat. Voeg de kleingesneden ge mberbolletjes en -stroop door de vla en schep ze in schaal tjes. Garneer met stukjes gem ber. JEANNE INFORMATIE OVER FILMS, MUZIEK. THEATER, RECREATIE, EXPOSITIES EN EEN COMPLETE AGENDA. »r< iri Warm najaar op komst Leic ien i iëte hel Het opstellen van de hoofdlijnen van de rijksbegroE voor 1984 door het kabinet-Lubbers is onmiskenbaar zeer moeizame operatie geweest. Dat behoeft nieman voc verwonderen, want de consequenties van de noodzake kab ombuiging van elf miljard zijn gigantisch. Groter dan ooi duv» voren, want al het dorre hout in de overheidsuitgaven w e r de afgelopen jaren zo langzamerhand al weggekapt. V,rh~ het kabinet nu voor stond was het snoeien in essentiële ken. VOORSPELD kan dan ook worden dat Nederland schappelijk gezien een warm najaar tegemoet gaat. De testen van de belangengroepen zullen niet van de lucht; en als gevolg daarvan zullen de fracties van de politieke tijen in het parlement zich bij de algemene beschouwii ongetwijfeld ook fors roeren. Met name het CDA zal o grote druk komen te staan. VOOR de VVD, de andere regeringspartner, zal de siti ongetwijfeld anders zijn. Die partij kan nog steeds onges pleiten voor het nog verder snoeien in de sociale uitk< gen, zonder dat het haar aanhang kost. Dat zal de mini! jr van de VVD er afgelopen vrijdagavond toe hebben gebr 7 het compromis, dat premier Lubbers hen voorlegde, aan Jaa kelijk zelfs af te wijzen. Zij wilden dat de uitkeringstrek n" nog méér in zouden leveren dan de ambtenaren. Die vrij avond luid gestelde eis haalden de VVD-ministers zater middag in het kabinet geruisloos weer van tafel. Zij mi jaij premier Lubbbers nog dankbaar zijn ook, want die d Pe! hun aftocht zaterdagmiddag door gewoon te ontkennen 10 de VVD om extra-ombuigingen had gevraagd. Het VVD Pr merlid De Korte verhinderde dat overigens niet zater y avond doodleuk te verklaren, dat zijn ministers wel deg 1- eisen hadden gesteld. OVERIGENS gaan volgend jaar, ondanks het niet inv gen van de VVD-eis, de ontvangers van uitkeringen r aai inleveren dan de ambtenaren, althans als de kabinetsp 11 nen doorgaan. Uitkeringstrekkers en ambtenaren levrmf per 1 januari weliswaar allebei 3,5 procent van hun inko !j^v in, maar per 1 juli volgt er nog een rigoreuze ingreep b e, uitkeringstrekkers. De wao-ers en wwv-ers krijgen vanale sl moment nog maar 70 procent van hun laatst verdiende 1 indi Weliswaar zullen de minima onder de uitkeringstrek 'n daar niets van merken, omdat er een vloer op basis vancen minimumloon in die uitkeringsregelingen zit, maar nii min zal voor velen de klap op 1 juli volgend jaar fors aai c. men. ALS CD A-fractieleider De Vries beweert dat de am ren en de uitkeringstrekkers volgend jaar even veel in ren, zoals hij zaterdag deed, dan weet hij zelf waarschij j best dat dit niet klopt. Mocht dat niet zo zijn, dan zulle vakcentrales hem dat in de komende weken ongetwij duidelijk maken. Als het CDA vindt dat de uitkeringstj kers niet verder achteruit mogen gaan dan de ambteni dan zal de CDA-fractie in het komend najaar bij de al| ne beschouwingen moeten proberen de kabinetsplann< dit punt te wijzigen. Het zou goed zijn als het CDA die ging ondernam, ook al staat nu reeds vast dat die partiji een strijdlustige VVD op haar pad zal vinden. (ten AMSTERDAM Waar schijnlijk door het ama teuristische optreden van de ontvoerders heeft de Rijnsburger Wim Noort zijn veertien dagen du rende gijzeling in het zuiden van Soedan over leefd. Ter illustratie ver telde Wim Noort bij zijn aankomst op Schiphol za terdagochtend dat één van de ontvoerders hem zelfs zijn wapen ter repa ratie had aangeboden. Dank zij het ingrijpen van het Soedanese leger werd Noort samen met drie anderen tien dagen geleden bevrijd uit han den van het zogeheten Front voor de Bevrijding van Zuid-Soedan (SSLF). De 30-jarige verpleger was door de ontwikke lingshulporganisatie Tear Fund uitgezonden naar het dorpje Boma in Zuid- Soedan. Volgens Wim Noort was het oorspronkelijk helemaal niet de bedoeling niet van de ont voerders om een gijzelingsac tie uit te voeren. Het bevrij dingsfront was eigënlijk van plan een MIG-vliegtuig vlak bij Boma op te blazen. Toen de „bevrijders" na een paar dagen marsen op de plaats van bestemming kwamen, bleek er geen MIG te staan. Om niet voor niets dat stuk gelopen te hebben, besloten de rebellen het politiebureau van Boma te veroveren. Vol gens hen was dit „de bevrij ding van Boma". Het was toeval dat kort daarop 23 juni, een vliegtuig met de ontwikkelingswerkers arri veerde. Noort was met collega's op de terugweg van een conferen tie in het Zuidsoedanese Juba. „Toen we landden zag ik al dat er iets mis was. Meestal werden we verwel komd door een grote groep sen op de landingsstrip. 1 we net uit het vliegtuig kwamen, begon een groep van tien tot vijftien man op ons te schieten". De inzitten den van het vliegtuig werden gegijzeld en overgebracht naar een kamp van het Wild Life fund. gelaten ehandeling tijdens de eerste gijzelingsdagen was volgens Noort redelijk. De eerste week kon hij zich in het vijfhonderd inwoners tel lende dorp vrij bewegen en kon zelfs doorgaan met zijn medische werk. Wel werd hij voortdurend bewaakt. Na drie dagen werden een ern stig zieke Engelsman met fa milie en een Keniase vrouw die in haar been was gescho ten, vrijgelaten. Toen zij de bewoonde wereld bereikten, werd het gijzelingsdrama pas aan de buitenwereld bekend. Vanaf die tijd kwamen de re bellen ook met eisen. Zo wilden zij schoeisel, kle ding en geld. „Van elk van de vier instellingen waar wij van waren, eisten de ont voerders in eerste instantie 120.000 Soedanese ponden. Toen hebben wij uitgelegd dat onze instellingen dat be drag nooit zouden kunnen betalen. Binnen vijf minuten waren ze al tevreden met een veel lagere eis. Daaraan kon je duidelijk merken hoe ama teuristisch ze te werk gin gen", aldus de verpleger. Achteraf is hij blij dat nie mand heeft toegegeven aan de eisen van de ontvoerders. Was hier wel op ingegaan, dan hadden volgens hem meer gijzelingsacties kunnen volgen. Er werkt in Zuid- Soedan een groot aantal ont wikkelingsorganisaties. Handgranaat Na de eerste week kwam er een nieuwe leider bij de ont voerders, een zeker ^ado. „Die man was levensgevaar Een overgelukkige Wim Noort zaterdagochtend met zijn moeder op Schiphol. lijk. Hij speelde de hele dag met een handgranaat". Vanaf dat moment werden de gijze laars steeds meer geïntimi deerd bijvoorbeeld doordat hun bewakers in de lucht schoten. De bewegingsvrij heid werd steeds meer be perkt. Met de komst van de nieuwe leider stelden de ont voerders ook opeens politieke eisen. „Lado vertelde dat hij door Libië was opgeleid om presi dent Nyere te vermoorden", zegt Wim Noort. Samen met andere Soedanezen, die on der andere in Ethiopië mili tair waren opgeleid, zag Lado er meer in een bevrijdingsbe weging voor Zuid-Soedan op te richten. „Wat we allemaal moeten geloven van die ver halen weet ik niet. We be trapten hem vaak op leugens en verdraaiingen". Naast de goedgetrainde Lado bestond de groep verder nog uit niet militair getrainde personen. „Dat bleek ook wel bij de be vrijdingsactie van het Soeda nese leger. Toen vluchtten de meesten in paniek weg". „Met de komst van Lado werden ook veel bewoners van het dorp gedwongen zich aan te sluiten bij de rebel len", zegt de verpleger, „al gauw werd duidelijk dat de zogenaamde bevrijders niet anders deden dan leven op kosten van het dorp. Ook werden er veel vernielingen aangericht. De huizen wer den tot Zwitserse kaas ge schoten. De in beslag geno men auto's werden binnen enkele dagen in de prak ge reden omdat ze er totaal niet mee konden omgaan. Ook stalen ze kippen en kleding van de bevolking". Ondanks het feit dat de be volking van Boma veel gro ter was dan het aantal rebel len, kon volgens Wim Noort niets worden ondernomen te gen de ontvoerders. „Ze wa ren goed bewapendmet mi trailleurs en geweren van verschillende makelij. Het enige wat ze niet veel had den was munitie". Door de bevolking stevig te intimide ren, hielden de rebellen de macht in handen. Uit het radiocontact met de buitenwereld, konden de gij zelaars opmaken dat het le ger van Soedan zou gaan in grijpen. „Over de radio kre gen we te horen dat een vliegtuig zou komen met een aantal van de door de rebel len geëiste spullen. Toen ech ter het woord 'Kenia' werd gespeld, hoorden we dat er iets aan de hand moest zijn. In plaats van het internatio naal gebruikte 'kilo' voor de K, zeiden ze 'kaki'. Toen be grepen we dat het leger zou binnenvallen". „Diezelfde avond hebben we de bewakers op een humane manier uitgeschakeld door slaappillen in hun koffie te doen. Die jongens lagen heer lijk vast te ronken. In de nacht zijn we uit het kamp geslopen en hebben een paar kilometer buiten het kamp gewacht op het Soedanese le ger". Helaas voor Wim Noort en de drie andere gijzelaars kwam er de volgende dag geen leger. Door organisato rische problemen kon het le ger niet uitrukken. De rebel len ontdekten de ontsnap ping 's morgens. Door het spoor te volgen konden ze de gijzelaars weer in handen krijgen. „We lagen daar in het gras te mijmeren wat we moesten doen want we had den geen voedsel of water bij ons. Toen werden we opeens weer Pak slaag De behandeling werd na deze ontsnappingspoging een stuk onvriendelijker. Wim kreeg bij terugkeer in het kamp „een pak slaag". Daarbij werd hij éénmaal met een zweep geslagen en sloeg ie mand de bril van zijn hoofd. Als straf werden de gijzelaars in een rieten hut opgesloten. Enkele dagen later hoorden de gijzelaars het bevrijdende geluid van legerhelikopters die met de reddingsoperatie waren begonnen. „Er brak grote paniek uit. Wij zijn meteen in dekking gegaan. Toen het leger aanviel, dach ten we dat de rebellen ons zouden dooschieten. We wa ren immers een blok aan hun been". Toch bleven de gijze laars ongedeerd doordat zij van het strijdtoneel wisten te ontkomen en een schuilplaats vonden onder een rotspla teau. Volgens het Soedanese leger zijn er bij de actie ne gentien van de ongeveer zes tig rebellen gedood. Wim Noort denkt dat de leiders van de actie konden wegko men. Toen het schieten voor bij was, ging de Rijnsburger naar de windmolen in het dorp en dronk daar water. „Een dorpeling heeft ons toen verder geholpen met een veilige aftocht". Daar mee kwam een eind aan twee weken gijzeling. Rust hersteld Na nog een week in in Soe dan gezeten te hebben, ver trok hij vrijdagavond naar Nederland. „Ik weet nog niet of ik terug ga. Misschien dat als ze het me vragen, dat ik het wel doe. Helaas hebben de rebellen een enorme scha de aangericht aan het kamp. We zouden dan weer hele maal opnieuw moeten begin nen. Uiteraard kan ik alleen terug als het daar veilig is". Nu zit er een garnizoen van het Soedanese leger in de to taal door ontwikkelingswer kers verlaten streek. Waar schijnlijk is het te duur om daar een permanente leger plaats te bouwen. Volgens de regering van Soe dan is de rust hersteld. Een woordvoerder van Tearfund maakte duidelijk dat er in Soedan vaker acties zijn van zich „bevrijdingsbewegin gen" noemende groepen. In net zuiden wonen voorname lijk zwarten. Zij willen zich afscheiden van de overheer sende Arabieren die in het noorden wonen. Het is echter de eerste keer dat ze overgin gen tot gijzeling van ontwik kelingswerkers. Wim Noort hoopt in ieder geval dat het Tear fund weer door kan gaan met de hulpverlening aan het zuiden van Soedan. Dat hij door dit incident Boma moest verlaten, be treurt hij ten zeerste. „Ik zat er pas drie maanden. Het was een mooi land. Jammer dat ik weg moest". ROEL DEN OUTER WISSELEND BEWOLKT ikt DE BILT-KNMI Bewolf .J van een depressie ten wer,k van Noorwegen trekt mo in een noordwestelijke ming langzaam het land nen. Uit deze bewolking een regenbui vallen. Het weer wordt morgen koeler. Aan zee ligt de Src dagtemperatuur rond de 'al graden. In Zuid-Limburgter reikt de middagtempera'111 waarden rond de 23 grae De temperatuur daalt j01 nacht tot omstreeks 15 gra' v Er wordt een matige westenwind verwacht. Weerrapporten van v Eindhoven rw.bew. 32 Den Heldef geh.bew. 28 Lh. R'dam rw.bew. 31 Twente l.bew. 32 Vlissinoen geh.bew. 25 Z.-Llmburg onbew. 32 Aberdeen regen 24 Barcelona h.bew. 30 iw.bew. 30 20 crfe onbew. 30 18 CO, onbew. 30 17 Helsinki onbew. Innsbruck onbew. Klegenturl onbew. Kopenhagen zw.bew. Lissabon h.bew. Locarno geh.bew. Luxemburg h.bew. Stockholm onbew. 32 17 onbew. 29 23 onbew. 32 17 NEDERLANDSE HERVOlfe DE KERK Toegelaten tot evangeliebe to ning en beroepbaar: G. de Lange, Ouderijnsburf^ weg 42, 2342 BK Oegstgees^ GEREFORMEERDE MEENTEN Bedankt voor Berkenwoudi na combinatie met Stolwijk, Boogaard te Leiden.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 2