Hans Kroes faalt op specialiteit Zesde nationale titel Van der Ven ALAIN PROST SNELSTE IN TURBOFESTIVAL Demonstranten ploegen hole or!U r ZUIDAFRIKANEN MOGEN TEGEN ELKAAR TENNISSEN Oor verdovend Autocoureur verongelukt Higueras bewijst vorm in Stuttgart Waterski-titels voor Meyer en Slot MAANDAG 18IUL119U3 Satellietzege voor Rocchi DEVENTER De Italiaan Furente Rocchi heeft het satelliettoernooi in De venter gewonnen. Hij won in de finale met 7-6 (7-2), 6-3 van de Amerikaan Dani Leal. Uitslagen halve finales: Roc chi (Ita)-Peter Doohan (Aus) 6-3, 0-6, 6-2; Dani Leal (Vst)-Shijeyuki Nishio (Jap) 6-2, 7-5. In de finale van het dub belspel gingen de Nederlanders Frits Don en Robert Jan Bierens met 1-6, 6-4, 2-6 ten onder tegen de Chileen Fillol en de Argentijn Molina. Martin Koek bracht het A-toernooi van Shot in Zeist op zijn naam. Hij won in de eindstrijd met 1-6, 6-3, 6-1 van B-spe- ler Maarten Koopman, die in de tweede ronde met 7-5, 6-3 van Louk Sanders had gewonnen. Alice Lembeck won in de finale van het damestoernooi met 6-1, 6-1 van Karin Moos. DEN HAAG De Zuidafrikaanse tennisspelers Freddie Sauer en Mike Myburg hebben een visum gekregen van het ministerie van Buitenland se Zaken. Daardoor waren zij in staat vandaag te beginnen aan het toer nooi om de open Nederlandse kampioenschappen op het Melkhuisje in Hilversum. Een woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Za ken deelde mee, dat een uitzondering wordt gemaakt in het geval van Sauer/Myburg, omdat „het toernooi in Hilversum deel uitmaakt van een internationaal circuit met een puntentelling voor de wereldranglijst en omdat het een Grand-Prix status heeft". De ironie van het lot wil dat slechts één Zuidafrikaan de kans krijgt de tweede ronde te bereiken. Myburg en Sauer spelen namelijk in de eerste ronde tegen elkaar. De vier spelers, die zich via het kwalificatietoernooi een toegangsbewijs verschaften voor het hoofdtoernooi in Hilversum, zijn de Westduitser Rolf Gehring, de Noor Martin Ronneberg, de Amerikaan Rory Chappell en de Spanjaard Roberto Viscaino. De laatst overgebleven Nederlander in het kwalificatietoernooi. Frank Lapré, verloor in drie sets van Chap pell (7-6, 3-6, 2-6). Hagenaar Huub van Boeckel, die een wild card kreeg, is vanmiddag begonnen tegen de Westduitser Andreas Maurer. Zwak begin bridgeheren WIESBADEN Het Nederlands bridgeteam is de strijd om het Eu ropees kampioen schap zwak begon nen. De Neder landse heren ver loren in Wiesba den met grote cij fers van Spanje: 17,5-1,5. Van de favoriete teams won alleen Frank rijk overtuigend. Italië dolf verras send het onderspit tegen Denemar ken. Damestennisploeg start tegen China ZÜRICH De Nederlandse damestennisploeg, die als achtste is geplaatst, zal morgen in de eerste ronde van het toernooi om de Federatie-beker in Ziirich uitkomen tegen China. De Chinese speelsters wonnen gisteren in de kwali ficatieronde met 2-1 van Indonesië. Yu Liquiao en Wang Ping wonnen de enkelspelen vrij gemakkelijk van respec tievelijk Suzanna Anggarkusuma (6-0, 6-1) en Utaminings- ih (6-0, 7-5). Indonesië was succesvol in het dubbelspel. De teams van de Verenigde Staten en Australië werden op de vooravond van het officieuze wereldkampioenschap voor teams, geconfronteerd met blessures. Bij de Amerikanen, de laatste zeven keer winnaar van het evenement, moest Kathy Jordan afhaken met een schouderblessure. Austra lië, als vierde geplaatst en al vijftien keer in de finale ge komen, verloor Evonne Cawley. Het Amerikaanse dames team, dat al niet kan beschikken over Martina Navratilova en Chris Evert-Lloyd, lijkt nu erg kwetsbaar. Het is voor de Amerikanen te laat om nog een invalster over te laten komen, zodat waarschijnlijk Candy Reynolds het enkelspel zal spelen naast Andrea Jaeger. AMERSFOORT De voor het grijpen liggen de trukendoos werd weer eens royaal benut. Afgaand op de individuele verrichtingen bij de nationale kampioenschappen, zou het Ne derlandse zwemmen wel uiterst karig zijn vertegenwoordigd op de Europese kampioen schappen, die over een dikke maand in Rome worden gehouden. Slechts zes deelnemers slaagden er de afgelopen twee weekeinden in om de door de KNZB vastgestelde richttijden te halen. Maar na driftig geschuif met cijfertjes en namen konden achteraf toch nog enkele, voor velen redding brengende, esta fette-ploegen worden gefor meerd. Aldus zal de Oranje-af vaardiging naar de Italiaanse hoofdstad het respectabele aantal van twintig deelnemers (inclusief de nodige reserves) tellen. En zo kon iedereen gis teravond in het snikhete Sportfondsenbad te Amers foort toch weer tevreden wor den gesteld. Hoewel, iemand die allerminst gelukkig zal zijn met de recen te ontwikkelingen, is Hans Kroes. De 18-jarige Lissenaar, wiens haar net als bij de overi ge HPC'ers door een overijver ige kapper tot een millimeter gekortwiekt is, toonde de afge lopen dagen een stevige vorm crisis! Op beide sprint-afstan den werd hij tweemaal ge klopt. De dubbele nederlaag tegen Frank Drost en Edsard Schlingemann op de 200 meter vrije slag betekende zelfs dat Kroes in Rome zijn specialiteit (op dit nummer werd hij vorig jaar tijdens de WK in Ecuador verdienstelijk zesde) zal moe ten laten schieten. De onver murwbare keuzeheren van de KNZB hielden ondanks ge noemde voorgeschiedenis vast aan de cijfers van Amersfoort, zodat Drost en de op interna tionaal niveau onervaren Schlingemann de nationale eer zullen gaan verdedigen. Enige revanche voor zijn te genvallende prestaties haalde Hans Kroes gisteren op de 100 meter rugslag, die hij in re cordtijd voltooide: 57,58 secon den. Daarmee was hij ruim drietiende seconde sneller dan Fred Eefting tijdens de Olym pische Spelen van 1980 in Moskou (57,91). Maar ondanks het enthousiaste vreugdege- baar zal Kroes straks toch met gemengde gevoelens aan deze Nederlandse kampioenschap pen terugdenken. Tijdens het morgen ingaande trainings kamp in Spanje en de twee weken lange acclimatiserings periode in Rome zal Hans Kroes (wiens trainingsopbouw te laat werd onderbroken, mede in verband met de ver huizing naar een nieuw zwem bad met HPC) weer energie moeten opdoen voor de Euro pese kampioenschappen. Al zal hij zich op andere num mers moeten concentreren dan hem eigenlijk lief is. Dat Edsard Schlingemann overigens een veelbelovend ta lent is, onderstreepte zwemmer van de vereniging Zevenhuizen uit Apeldoorn (die de 100 meter vrije slag won voor Kroes en Drost) za-j terdag op de 200 meter wissel slag waar hij het Nederlands record tot tweemaal toe scher-| per wist te stellen. Stond de oude toptijd van Fred Eefting (2.09,84 tijdens de NK van vo rig jaar) op 2.09,84, Schlinge mann tikte in de series na 2.08,30 en in de finale zelfs al na 2.08,30 aan. De richttijd voor de EK (2.07,5) bleef ove rigens ditmaal buiten zijn be reik. Buikgriep Bij de dames moest Conny van Bentum ditmaal de kar trek ken. Haar eeuwige concurren te Annemarie Verstappen had last van buikgriep (in één dag goed voor een verlies van an derhalve kilo lichaamsge wicht) en trok zich wijselijk terug. Haar kandidatuur voor de Europese kampioenschap pen kwam uiteraani geen mo ment in gevaar. Van Bentum had overigens geen moeite met de haar plot seling ten deel gevallen favo- rietenrol. De Barneveldse tikte driemaal als eerste aan op de 100 meter vrije slag (56,51), de 400 meter vrije slag (4.21,79) en de 200 meter vlinderslag (2.15,67). In de series van laatstgenoemd onderdeel had Van Bentum overigens het Nederlands record van Marij ke de Groot (2.16,28) met ruim Dames: Annemarie Verstappen (BZV anderhalve seconde verbeterd Solar), Conny van Bentum (DWK), tot 2.14,47. Petra van Staveren (De Steur), Jo- lande van der Meer (Raket), Reggie de Jong (AZPC), Desi Reijers (DDD), Elles Voskes (WVZ). Wilma van Vel- sen (TZC/Vahalis), Saskia van der cord op de 4 X 100 meter vrije Kolk (Het Ravijn). Judith Anema siag dames en meisjes. Mildred II Ho Ro.ror- TfO «I - - - - -J De Nederlandse zwemploeg voor de Europese kampioenschappen (20-27 augustus m Rome) is als volgt samen- (Laga), Jolanda de Rover (DJK) Kitty Oude Nijeweme (De Dinkel). Heren: Frank Drost (AZPC), Edsard Schlingemann (Zevenhuizen), Hans Kroes (HPC), Cees-Jan Winkel (RZV), Jim Corbeau (AZPC), Edward Maasdijk (De Zijl/LGB), Albert Boonstra (NZC '21) en Patrick Dybio- na (Laga). De ploeg voor de Europese jeugd kampioenschappen (5-8 augustus in Mulhouse) is als volgt samengesteld: Meisjes: Mirjan van Aarsen (ZIAN- /Vitesse). Ingrid Baars (De Dolfijn), Mariska Fransen (HPC). Petra Hille- nius (HPC), Anneke de Jong (DZPC), Brigitte van der Lans (HPC), Marian ne Muis (Dedemsvaart), Mildred Muis (Dedemsvaart), Diddy van Schippen (VZC/Veenendaal), Hilde Swinkels (Zeester), Annouska Win kelaar (IJZPC). Jongens: Patrick Braam (Luctor et Emergo). Jimmy Lassooy (AZC Alphen), Tom Manoth (HPC). Bram Pronk (De Reuring), Erik Ran (ZIAN/Vitesse). Arthur de Rouw (Dommeibaarzen), Peter de Rover (DJK). Peter Sol (De Dolfijn), Mare Weijtmans (Budel) en Vincent Bekhuis (ZPA). Schoonspringen: Ed win Jongejans (De Randstad). en Marianne Muis, Monique Luppes en Illse Oegema no-, teerden een tijd van 3.58,18. Dat was zeventiende seconde sneller dan het oude record dat zij vorige week vestigden. De laatste nationale toptijd kwam op naam van vier zwemmers van HPC, die de 4 x 200 meter vrije slag in 7.51,32 aflegden. Het kwartet werd gevormd door Petro Sta man, Guy en Gerard de Kort en Hans Kroes. Vorig jaar liet een ander kwartet van dezelf de vereniging de klokken op 7.51,80 stilstaan. De herenploeg van het Amers- foortse AZPC (bestaande uit Fred Eefting, Jlm Corbeau, Frank en Peter Drost) zorgde voor een nieuwe toptijd op de 4x100 meter wisselslag: 3.56,28, liefst zes seconden sneller dan HPC in 1982. DICK KIERS ie >ti APELDOORN Kees van der Ven heeft gisteren zijn "31 Nederlandse motocross-titel op rij veroverd. Sinds 1978 ov heerst de Bakelse coureur de 250cc-klasse. Van der Ven won Apeldoorn onder zeer warme weersomstandigheden de bei manches van de zevende kampioenswedstrijd. Van der Ven won zaterdagavond al een internationale mo cross in de 500cc-klasse in Mill. Hij werd tweede in de eer manche achter de Belg Eric Geboers en zegevierde in de twee manche. De Nederlandse motocrosskampioen Toon Karsmakers heeft ler" Vlissingen zijn voornaamste concurrent in de nationale 500cc vc telstrijd, Gerard Rond, op gelijke afstand gehouden. Zowel Ka er makers als Rond voegden 57 punten aan hun totaal toe. Gen -) N Rond, in de eerste vier NK-wedstrijden in drie manches zoni ner? resultaat gebleven, kwam op het razendsnelle circuit Sloehav ten niet tot de broodnodige twee zeges in de manches. Toon Karsmakers won de eerste heat na harde strijd vóór Roi Voor de Brabander betekende dat de zesde overwinning in gen manches. In de tweede reeks gaf Rond voor behoud van laatste theoretische kans op het kampioenschap van 1983 é^-A gas. De coureur uit Ingen bleef Karsmakers juist voor. In de senstand van de nationale titelstrijd is het verschil (zonder trek) in het voordeel van Karsmakers echter nog steeds rt 259 punten om 175. Sprintende automobielen in dragster-races worden populair op het circuit van Zandvoort. Ook dit keer moeten de trommelvliezen het ontgelden. Een paar honderd meter scheuren met tot raketten omgebouwde wagens bete kent altijd lawaai en soms veel rookontwikkeling. Bij deze dubbele start maakt één auto er een schone zaak van, terwijl de andere ongegeneerd een complete wolk achterlaat. Een spectaculair racegebeuren, waarin de accele ratie van de racewagens omgekeerd evenredig is aan de af te leggen afstand. Logisch, want verder komen dan de bocht betekent rechtdoor vliegen in I vangrail. Cs Uitg( iVioi Edsard Schlingemann (links) heeft Hans Kroes afge troefd op de 100 meter vrije slag. BARCELONA De Spaanse autocoureur Xavier Sole Val\s. gisteren in Barcelona bij een race om het Catalaanse kampior' schap om het leven gekomen. Sole Valls reed om onbekei e oorzaak met zijn Renault 5 tegen een rotsblok. De Spanjaard op slag dood. Sole Valls is de vierde dode coureur van dit ai sportseizoen. Verder kwamen bij een rally in Frankrijk vier t schouwers om het leven. ADVERTENTIE Plaatskaarten- verkoop via kantoor leidse Courant Apothekersdijk 34 Speciaal voor LEIDSE COURANT TRIBUNE 5 VAK H Plaatskaarten van 100.- voor 60.- met zicht op spektakulaire pitsstops, het rechte eind en de Tarzan- bocht. Duinterrein: kaarten van 45.- voor 30.-. SILVERSTONE De Fransman Alain Prost heeft za terdag voor ongeveer 100.000 toeschouwers op het cir cuit van Silverstone voor de derde maal dit seizoen een Grand-Prix voor het wereldkampioenschap formule één gewonnen. Met zijn Turbo Renault breidde hij zijn voorsprong in de stand voor de wereldtitel daardoor uit tot zes punten op de Braziliaan Nelson Piquet, die met een Brabham in de race om de Grote Prijs van Groot-Brittannië tweede werd. Er staan nog zes races op het programma. Het was in feite in de moordende hitte een turbofestival. Pas op de zesde plaats eindigde de eerste coureur, die niet beschikte over een turbowagen: de Oostenrijker Niki Lauda met zijn McLaren. Het was de eerste keer sinds 1927 dat een Fransman de Grote Prijs van Groot-Brittannië won. Prost reed in de be ginfase geduldig achter zijn landgenoten Patrick Tambay (met een nieuwe Ferrari) en René Arnoux (Renault), die de beste trainingstijd had laten afdrukken. Toen de banden van de wa gens van de leiders hun grip op het gloeiend hete wegdek be gonnen te verliezen, nam Prost de kop over. In de 31e ronde moest Prost de eerste plaats tijdelijk afstaan aan Piquet wegens een pitsstop om bij te tanken en banden te verwisselen. Overi gens had de Braziliaanse ex-wereldkampioen één keer een stop, die slechts 12,26 seconden duurde. En passant nam Prost in zijn hernieuwde jacht naar de kopposi tie in de 32e ronde het baanrecord mee met een tijd van 1.14,212. Het oude record stond met 1.14,000 sinds 1979 op naam van de Zwitser Clay Regazzoni. „Alles ging naar wens", aldus Prost la ter, „De banden waren fantastisch en de wagen gedroeg zich perfect ondanks de warme omstandigheden". Even sloeg de schrik Prost nog om het hart toen bleek dat Ken Tyrrell een protest indiende omdat de teams van Renault en Ferrari volgens hem de regels hadden overtreden. Tyrrell had geconstateerd dat bij de wagens van Renault en Ferrari water aan de brandstof werd toegevoegd om zo door de verkoelende invloed meer kracht te ontwikkelen. De jury wees het protest later op de avond echter af. Tyrrell besloot daarop de zaak aanhangig te maken bij de Internationale Automobiel Sport Federatie. Jean Sage, baas van het Renault-team, begreep de opwinding niet. „We gebruiken waterinjectie al een jaar en voor zover we weten is dat legaal. Ik begrijp ook niet waarom niemand de kwestie eerder ter sprake heeft gebracht". Regerend wereldkampioen Keke Rosberg bleef zijn rondjes meedraaien, maar kwam met een niet al te beste Williams op het supersnelle circuit niet verder dan de elfde plaats. STUTTGART De Span jaard José Higueras heeft gis teren bij een temperatuur van 45 graden de finale herenen kelspel van het tennistoernooi in Stuttgart gewonnen. Higue ras, deze week actief in de strijd om de open Nederlandse titels in Hilversum (waar de Spaanse gravelspecialist als eerste is geplaatst), had twee uur en acht minuten nodig om de Zwitser Heinz Günthardt met 6-1, 6-1, 7-6 te verslaan. Ook Günthardt komt overi gens naar het Melkhuisje toe, evenals de Amerikaan Scott Lipton, die in Baastad de hal ve finales haalde. Higueras stond zaterdag bijna drie uur op de baan om de taaie Ameri kaan Brian Teacher er uitein delijk onder te krijgen met 6-3, 6-7, 7-5. Günthardt had het in de halve finales aanzienlijk gemakkelijker omdat de Nieuwzeelander Chris Lewis zich bij de stand 1-1 met een schouderblessure moest terug trekken. De Argentijn Guillermo Vilas heeft zaterdag in het toernooi te Chestnut Hill een verras sende nederlaag geleden tegen Diego Perez uit Uruguay. Vi las won nog wel de eerste set (6-4), maar moest daarna zijn meerdere erkennen in Perez: 1-6 2-6. Als verklaring voor zijn matige spel voerde Vilas aan, dat de beslommeringen rond zijn schorsing van een renenkelspel een Zweeds on deronsje. Mats Wilander had geen enkele moeite met An ders Jarryd: 6-1 6-2. De partij duurde slechts drie kwartier. Jimmy Connors heeft in een demonstratiewedstrijd revan che genomen voor zijn neder laag tegen de Zuidafrikaan Kevin Curren op Wimbledon. De 30-jarige Amerikaan zege vierde in vier sets. De setstan den waren 2-6, 7-6, 7-6, 6-4. Connors verdiende ongeveer 275.000 gulden met de zege. Het Nederlandse jeugdteam, bestaande uit spelers tot 21 jaar, is in Royan voor een hal ve finalegroep van het Galea tennistoernooi als derde geëin digd. Van Hongarije werd met 4-1 gewonnen. De Spanjaard Manuel Galero kijkt hoe officials de afstand meten tussen de hole en de pit waar zijn balletje belandde. Omdat demonstranten deze zesde hole hadden vernield, moes de spelers op een andere hole het karwei afmaken. )UI SOUTPORT Een groep demonstranten heeft in de nacht van vrijdag op za terdag de organisatoren van het toernooi om het open Britse golfkampioen- schap in Royal Birkdale voor de nodige problemen gesteld. De demonstranten, die via spandoeken de bevrijding eis ten van een wegens moord tot levenslange gevangenisstraf veroordeelde Brit, ploegden de grasmat van de zesde hole vol ledig om. De spelers konden de rest van het toernooi wel gewoon afslaan op de hole, maar moesten deze op een an dere afmaken. Het kampioenschap werd uit eindelijk gewonnen door de Amerikaan Tom Watson. In '77, '80 en '81 de beste geweest. Watson eindigde met een to taal van 275 slagen, acht onder het baangemiddelde over vier ronden. De 33-jarige Watson kreeg de overwinning en de eerste prijs van 175.000 gulden min of meer in de schoot geworpen door een nonchalante actie van zijn landgenoot Hale Ir win. Watson, Irwin en Andy Bean ginen de laatste ronde in met een gelijk aantal slagen (205). Na een putt die op lutte le centimeters van de hole ein digde, wilde Irwin met een makkelijk uitziend tikje de bal in het gat duwen. Hij sloeg half mis en had een extra slag nodig om de hole te voltooien. Die extra slag bezorgde Wat son de eerste plaats, Irwin moest genoegen nemen met de de 112e editie voltooide hij gedeelde tweede plaats met daarmee zijn „lustrum", want Bean en 90.000 gulden. De hij won de strijd voor de vijfde keer. Eerder was hij in 1975, de laatste ronde het baaii cord van 64 evenaarde. D()| deelde zesde plaats werdl deeld door Ballesteros en Hl ning, twee spelers die ooi® open Nederlandse titel vfl verden. Het Engelse damesteam to jaar is gisteren in Arnhen de Rosendaelsche golfclub rope es kampioen gewoi door in de finale Zweden 4,5-2,5 te verslaan. De Ne landse ploeg eindigde als el De wedstrijd om de tifl plaats tegen Ierland ging K 4-3 verloren, waarbij de s pas werd beslist in twee lengingen. Spanje vers Schotland in de wedstrijd - de derde plaats met 5-2. Zweden werd in Helsinki Europees golfkampioen bi junioren. De Zweedse p won in de finale met 6-1 Wales. Spanje werd derde een overwinning op V -Duitsland, 4 1/2-2 1/2. HILVARENBEEK Fanny tien meter lange lijn een snel- tweede bij het schanssprifl Meijer en Kors Slot hebben dit heid van 58 kilometer per uur. Slot werd in het totaalkli weekeinde in de Beekse Ber- Van de schans maakt Slot een ment tweede. Naast Van i gerT gen bij Hilvarenbeek de natio- sprong van 47,30 meter. Slot gen en Koopmans kwalific \r r nale titels waterski behaald, won ook de figuren en de den Rene Droste (Hoorn), De Rotterdammer Slot zorgde combinatie. Fanny Meijer uit mede de aspiranten Erik voor twee nationale records. Halfweg zegevierde op de on- der Maas (Leiden) en P' derdelen figuren, slalom en de Slot (Rotterdam) zich voor Op de slalom bereikte hij tus- combinatie. Zij eindigde achter Europese jeugdtitelstrijd sen twee boeien aan een der- Magda Slot (37,10 meter) 'als twee weken in Italië.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 14