De verliezer wint Vedetten slaken krijgstaal Spaans wielrennen als herboren LUBBERDING TOCH BESTE NEDERLANDER Van kilometer tot kilometer p de losse Tour TOURPRIJSVRAAG TOUR DE FRANCE Spelregels Ui; MAANDAG 18 JULI 1983 loonspringer overleden IONTON Zes dagen na zijn ongeval os de Universiade in Edmonton is de rige Sovjetrussische torenspringer Ser- Jjalibasjvili uit Tbilissi in het zieken- te Edmonton aan zijn zware verwon en overleden. Sjalibasjvili, de laatste jaar nationaal kampioen, kwam vorige c zondag tijdens het uitvoeren van een en een halve schroefsalto van de tien- tertoren met zijn hoofd tegen de spring- nk terecht en liep daarbij een schedel- isbreuk op. Hij is niet meer bij bewust- gekomen. Uit Amerikaanse hoek vie- kritische kanttekeningen te noteren |r het gebeurde. Volgens de Amerikaan- oach Bob Rydze ligt de schuld eigenlijk de Russische begeleiding omdat Sjali- rili de ongewoon moeilijke sprong nog zou hebben beheerst. Sergej Sjalibasjvili vlak voor zijn ongelukkige* sprong zes dagen geleden. Nieuwe leider in Rijnland-Palts BELLHEIM De Ronde van Rijnland-Palts voor amateurwielrenners heeft gisteren een nieuwe leider gekregen. De Tsjechoslowaak Milan Jurco nam de leiderspositie over van de Westduitser Peter Hilse, die vanaf de proloog het klassement had aangevoerd. Het tweede gedeelte van de vijfde etappe, een individuele tijdrit, bracht Jurco in de leiderstrui. Hij moest evenwel 51 seconden prijsgeven op de Oost duitser Olaf Ludwig, die de tijdrit glansrijk won. De vierde etappe was zaterdag geëindigd in een overwinning voor de Oostduitser Falk Boden en het eerste gedeelte van de vijfde etappe ging gisterochtend naar de Tsjechoslo waak Jiri Skoda. De Oostduitser Uwe Raab is winnaar gewor den van de amateurronde van de Yonne in Frankrijk. In de vijfde en laatste etappe, een individuele tijdrit, verzekerde Raab zich van de eindoverwinning. Van der Pal ernstig gewond DEN HAAG Schaatser Harm van der Pal is tijdens het zwemmen in het Tjeukemeer de afgelopen week ernstig gewond geraakt. Van der Pal, die dit jaar deel uitmaakt van de sprintkernploeg, raakte bij een duik de bodem en brak daarbij zijn vijfde nekwer- vel. Hij is opgenomen in het Sint Antonius- -ziekenhuis te Sneek. Van der Pal, die al en kele jaren door pech wordt achtervolgd, moet drie weken volledig plat liggen. Daar na moet hij vermoedelijk enkele maanden een gipsverband rond zijn nek dragen. Vol gens de behandelende artsen is het uiterst dubieus of de ongelukkige Fries in het Olympische jaar aan schaatsen toekomt. Vo rig seizoen scheurde Van der Pal bij een voetbalpartijtje zijn enkelbanden, waardoor hij een groot deel van de voorbereiding moest missen. NT-ETIENNE De consternatie was groot na de e eindsprint tussen Henk Lubberding Michel Lau- waarbij de Fransman zwaar tegen de grond sloeg, linker middenhandsbeentje brak en in tweede in- ïtie toch tot winnaar van de zestiende etappe werd 'eroepen. Lubberding was amper (als eerste) over finish of een verzorger uit de ploeg van het slacht- ;r haalde naar hem uit. Heel even dreigde er een ie kloppartij, maar ijlings toegeschoten officials kon- i erger voorkomen. „Ik gaf geen zwieper", riep Lub- ding woedend uit. „Als hij door dat kleine gaatje dan is dat zijn zaak. Ik raakte hem niet. Hij zat p gstens aan mijn achterwiel. Hij sloeg over de kop Beiijdat hij over een van die poten van de dranghekken -r. iberding was woedend dat tweede overwinning in Tour hem werd afgeno- „Ze gunnen het me zeker Ik blijf er bij dat het mijn n jld niet is. Ik trok de sprint op de „dertien", dan kun iet in een rechte lijn blij- Echt, als ik fout was, zou et zeggen". was het einde van een tu- teuze sprint tussen twee eurs die al ver voor de kortm :omst voor de nodige op- üng zorgden. Zij wilden en in de laatste fase van it niet op kop zitten en eerden derhalve met tal trucs elkaar beet te ne- Laurent bleef echter aan wiel van Lubberding, met noodlottige resultaat, hrmede was de sensatie huister nog niet afgelopen. Ter- met alle macht werd ge beerd het inmiddels gearri- rde, in volle sprint liggen- peloton af te stoppen, om- een vrachtwagentje van de :ie plotseling op de eind- p verscheen, besloot de Lubberding te deklasse- Op zich niet zo vreemd, de coureur uit Voorst inderdaad van zijn lijn af- eken. Maar tot ieders ver ing werd ineens Laurent winnaar uitgeroepen. En was hij pas als zevende de finish gekomen. leurgesteld die beslissing werd niet alleen Lubberding teleurge steld, ook de Belg Vanden- broucke was razend. Hij had de sprint van de achtervolgen de groep gewonnen en derhal ve volgens het reglement recht op de eerste plaats. Het mocht echter allemaal niet baten. Het Franse chauvinisme was giste ren doorslaggevend. Het was weer eens theater in optima forma. Lubberding kon zijn nederlaag maar moeilijk verkroppen. Met een verbeten trek op zijn mond zocht hij zijn hotel op. In de caravan waar de doping controle plaats had, ontmoette hij zijn rivaal van de laatste meters nog even. Als blikken toen hadden kunnen doden.... Overigens vergat Lubberding de ellende al vrij snel, toen werd uitgerekend hoeveel tijd winst er was geboekt. Voor de start had ploegleider Post hem flink opgejut, omdat hij een derde man van Raleigh voorin het klassement wilde hebben, terwijl bovendien de positie in het ploegenklassement moest worden verbeterd. „Jij demar reert vandaag", had Post ge zegd, en Lubberding gehoor zaamde. Tijdwinst Aan de streep bleek hij on danks de problemen tijdens de sprint en de deklassering toch een geweldige tijdwinst te hebben geboekt. Hij knabbelde Henk Lubberding sprint stevig door, terwijl Michel Laurant achter hem tegen de drang hekken knalt en de fiets van de Fransman nog door de lucht vliegt. Inzet: Laurant, die bij de val zijn linker middenhandsbeentje brak, verbijt de pijn. mede door de bonificaties 7.01 geklasseerde Raleigh coureur veer 95 kilometer, en achter ten die de belangen van zijn vijftal mede door Veldscholten min. van zijn achterstand af werd. Er kon dus toch nog de al eerder weggesprongen ploegmakker wenste te verde- niet. Zei hij: „Ik was moe. Die en rukte op naar de zevende worden gelachen. Laurent aanging, ontstond een digen. Wat Lubberding lukte - tijdrit zat nog in mijn benen, plaats in het algemeen klasse- Dat deed Gerard Veldscholten jachtgroepje van vijf man. Dat hij maakte de 1,30 minuten maar ik stopte de zaak goed ment op 4.54 min. van Simon, ook. Kort nadat Lubberding waren Bazzo, Vandenbroucke, tellende achterstand op Lau- af". Waarmee hij meteen de hoogst was gedemarreerd, na onge- Seznec, Poisson en Veldschol- rent dicht - daarin slaagde het PETER VAN PUTTEN In Issoire starten 103 ren ners voor de zestiende etappe van de Ronde van Frankrijk over 143 kilo meter naar Saint Etienne. Het is opnieuw zeer warm. 16 km: Eerste bonificatie-tus- sensprint: 1. Fignon (12 sec.); 2. Kelly; 3. Van der Velde. 17 km: Doorkomst op de Cöte St. Etienne (4e cat.): 1. Van Impe; 2. Jimenez; 3. Laurent. Laurent demarreert. 24 km: Laurent 30 sec. voor. Simon in moeilijkheden. Twaalf renners onder wie De Keulenaer en Anderson in achtervolging. 60 km: Tweede bonificatie-tus- sensprint: 1. Laurent; 2. Thal- mann op 2.04; 3. Anderson. 72 km: Groep achtervolgers opgeslokt door peloton. 74 km: Doorkomst op de Cöte Lavet (2e cat.): 1. Laurent; 2. Van Impe op 2.40; 3. Jimenez; 4. Delgado; 5. Willems; 6. Pois son. Simon opnieuw achterop, komt terug in afdaling. 86 km: Doorkomst op de Cöte de Pontempeyrat (4e cat); 1. Laurent; 2. Van Impe op 1.45; 3. Jimenez. Peloton met gele trui op 2.50. 87 km: Lubberding in achter volging op Laurent. 96 km: Lubberding bij Lau rent. Pelotons stromen samen. Bazzo, Poisson, Van den Broucke, Seznec en Veldschol ten vormen jachtgroep. 132 km: Derde bonificatie-tus- sensprint: 1. Laurent; 2. Lub berding; 3. op 2.15 Van den Broucke. Peloton op 7.25. 138 km: Doorkomst op de Cöte de Beaurie (4e cat): 1. Lubber ding; 2. Laurent; 3. Seznec op 1.37. 143 km: Lubberding wordt als winnaar van 16e etappe ge- deklasseerd ten faveure van gevallen Laurent. Simon be houdt gele trui. - WKn* SAINT-ETIENNE Hoewel de meeste coureurs volko men uitgeput op de Puy-de-Döme arriveerden ontging b het hen niet dat een oude bekende in het peloton was teruggekeerd. Gerrie Knetemann die eerder dit seizoen .door een zware val tot een langdurig verblijf in het zie- ^en kenhuis was veroordeeld stond dicht bij de eindstreep, de verrichtingen van zijn collega's te bekijken. De be tere faamde tijdrijder toonde zichverheugd dat Winnen en Van der Velde de klimtijdrit goed hadden doorstaan. Knetemann, die nog een kruk nodig had om zich te kunnen bewegen, stond weldra in het middelpunt van de belangstelling. Het deed hem zichtbaar goed. Het hinderde hem dan ook niet steeds hetzelfde verhaal te moeten afsteken. „Mijn knie is nog dik. maar dat komt wel in orde. De beenbreuk heelt voortreffelijk en mijn hand kan ik al weer behoorlijk bewegen. Volgend jaar hoop ik weer op de fiets te zitten", vertelde hij aan ie dereen die het maar horen wilde. wat ach hetemann bezoekt collega 's Winnen niet populair Winnen had het er knap moeilijk mee. Toen hij de klim naar de top van de Puy-de-Döme verkende, werd hij herkend door talloze Nederlandse vakantiegangers. Werd hij vorig jaar nog hartstochtelijk toegejuicht, nu bleken velen de mening toegedaan dat Limburger had dd. „Ik kreeg tal van scheldwoorden naar mijn hoofd geslingerd, ik kon maar beter naar huis gaan. Ik sta er boven, maar leuk vind ik het niet. Ik hecht er maar geen waarde aan. Als ik weer win, word ik weer bejubeld". Geldklassemen t De vijftiende etappe van de Ronde van Frankrijk is het geldklassement als volgt: 1. Ploeg Danguillaume f. 46.620,00; 2. Ploeg Berland f. 35.740,00; 3. ploeg Post f. 35.730,00; 4. Ploeg De Gribaldy f. 29.250,00; Ploeg Gui- mard f. 28.140,00; 6. Ploeg De Bruyne f. 26.600,00; 7. Ploeg Crepel f. 25.390,00; 8. Ploeg Echevarri f. 20.130,00; Ploeg Poggiali f. 17.240,00; 10. Ploeg Jossart f. 15.830,00; 'z 11. Ploeg Boishardy f. 14.650,00; Columbia f. 13.380,00; -"13. Ploeg Girard f. 12.285,00; 14. Ploeg De Kimpe '11.725,00. i SAINT ETIENNE De messen zijn geslepen, de strijd in de Tour is nu pas echt begonnen. De eerste schermutselingen op de Puy de Dome hebben en kele aanwijzingen gege ven, maar nog geen ant woord op de vraag wie nu de meeste kans op de eindzege heeft. Aange voerd door Pascal Simon verdwijnt het peloton in de Alpen en wie er als overwinnaar uit tevoor schijn komt, moet worden afgewacht. De Nederland se coureurs zijn echter vol vertrouwen. Zelfs Joop Zoetemelk loopt met boze plannen rond. Op de Puy de Dome heeft hij al voor wonderbaarlijke teksten gezorgd. „Ik zeg niet dat het lukt, maar als ik me een beetje goed voel dan val ik aan. Ik wil iets be wijzen". Zoetemelk, die door de do- pingaffaires veelv moraal heeft verloren („Ik slaap slecht, lig te woelen, denk steeds aan die dopingzaak. Ik kom er niet van los"), be hoort officieel niet meer tot de echte kanshebbers. Maar wie Johan van der Velde moet geloven zal daarover anders denken. Na twee we ken Tour concludeert hij: „Een renner die vijftien mi nuten achterstand heeft kan nog met vijftien minuten voorsprong winnen. In deze Tour is alles mogelijk". Zonder onbescheiden te wil len zijn geeft hij zichzelf en zijn ploegmaat Peter Winnen (hun achterstand op leider. Simon is respectievelijk 6.04 min. en 6.18 min.) een uitste kende kans om ver te ko men. Van der Velde is dan ook van plan om aan te val len. „Ik hoop alleen dat er in het begin een gelijkmatig tempo wordt gereden wan neer we de bergen op gaan. Dat is voor mij het beste. Maar als ik er bij ben in de finale, dan moet het gebeu ren. Of in de rit naar Alpe d'Huez of naar Morzine. Ik heb me van de week getest, het ging lekker. Ik heb daar over trouwens met Peter Winnen gesproken. Ik ben op de Puy-Mary niet gede marreerd om hem niet in problemen te brengen. Het is goed dat we de slaapkamer delen, dan kun je met elkaar praten en eventuele misver standen voorkomen". Winnen, die na een zwakke aanloop de laatste dagen in betere doen is geraakt, maakt zich geen zorgen. „In de bergen is het een natuur lijke selectie. Wie daar het beste is komt het verste". Hij dankt zijn vooruitgang overi gens aan het wegwerken van een blessure. Dagenlang heeft hij naar nu bekend is geworden last gehad van een beklemde zenuw in zijn been. „Daardoor is de bloed circulatie verstoord geweest. Bakker heeft die zenuw min of meer weggeduwd via chi- ropraktie". De Limburger die volgend seizoen ook als kopman in de ploeg optreedt, heeft zich overigens op de klim tegen de Puy de Dome volledig leeggereden. Minu- tenland moest hij worden on dersteund alvorens in staat te zijn weer het woord te voeren. „Die inzet was no dig". SAINT ETIENNE De tranen vloeiden zaterdag rijkelijk op de top van de Puy-de-Dome. Van vreug de en van verdriet. De Spanjaarden en Columbia- nen konden hun geluk niet op en uitbundig wer den de successen van hun landgenoten gevierd. De ouders van Pascal Simon en diens ploegleider Roland Berland konden hun tranen niet bedwingen bij het aan schouwen van de lijdensweg van de gele-truidrager. Het verdriet was begrijpelijk, maar niet helemaal terecht. Simon deed er zelf alles aan om door het oproepen van veel vals sentiment de Fransen te ont roeren. Eerlijker was daarom de vreugde bij de Spanjaarden. Voor de eerste keer in de ge schiedenis van het Spaanse wielrennen was een Tour- etappe in een dubbele triomf geëindigd. De onvermoeibare Delgado was tweede geworden achter Arroyo. Jimenez maak te het succes van de Spaans sprekende deelnemers com pleet door als derde te eindi gen en de bolletjestrui weer in ontvangst te nemen. Voor de Nederlandse toppers liep de zware 15,6 km lange tocht tegen het uurwerk niet slecht af. Peter Winnen en Jo han van der Velde gaven - met een onderling verschil van slechts vijf seconden - weinig toe op de klassements rijders die werden gevreesd. Phil Anderson daarentegen moest vijf minuten inleveren en kon meteen een streep ha len door zijn verwachtingen. En ook voor Bernardeau luid de de noodklok. Hij raakte bij na vijf minuten achterop. „Ik had last van bronchitis", was zijö verklaring. De waarheid was dat hij wederom niet be stand bleek tegen de grote druk om op het „moment su preme" een excellente presta tie te moeten leveren. Ook in enkele andere Franse ploegen werd getreurd. Simon, extra goed ingepleisterd, redde zijn gele trui nog maar net. Dat kon evenwel niet verbloe men dat Madiot en Alban flink terugvielen, en ook de zo hoog aangeslagen Breu liet het volledig afweten. Daarom was het des te opmerkelijker dat Joop Zoetemelk zich redelijk hield en met 2.04 minuten ach terstand als dertiende arri veerde. En met die tijd gaf hij mfrider dan een minuut toe aan het trio Kely, Winnen, Van der Velde. GAZELLE-„TOUR-DE-FRANCE"-FIETS ALS DAGELIJKSE HOOFDPRIJS VRAAG 19 ce? O Jimenez O Loronjo O Bahamontes Maak versje af: Een jong renner uit Alkemade (hij rende het liefst met zijn gade) zei als je hem vroeg: Kom je nooit in de kroeg? (Antwoord moet uiterlijk donderdag 21 juli in ons bezit zijn) INZENDER:.. Adres: Postcode:Woonplaats: 1. Dagelijks het antwoord op de vraag Insturen. Bij voorkeur per brief kaart (frankering 50 cent). U moet daarvoor uitsluitend het invulformulier gebruiken, uit de krant knippen en op de achterzijde van een briefkaart plakken. Het invulformulier kan ook worden ingestuurd per brief (franke ring open enveloppe 60 cent, gesloten enveloppe 70 cent). 2. Inzendingen aan de Leidse Courant, Postbus 11, 2300 AA Leiden. Ook kunt u uw oplossing insturen naar Apothekersdljk 34, 2312 DD Lei den, of daar in de bus doen 3. Op de briefkaart duidelijk uw naam en adres vermelden en in de lin kerbovenhoek: TOURPRIJSVRAAG. 4. Alle inzendingen moeten uiterlijk op de datum, die vermeld staat bij de vraag, in ons bezit zijn. Te laat binnengekomen antwoorden worden terzijde gelegd en zijn uiteraard ongeldig. ft. Deelnemers die reeds een prijs hebben gewonnen komen niet in aan merking voor een tweede prijs.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 11