„Varkens hebben toch vier poten om te lopen Smmf Vredesactie in Moskou deden we expres heel openlijk Aanslag moest zoveel mogelijk slachtoffers maken Hevige gevechten in Beiroet ondag, Duindigt oed idee! DNA-onderzoek voor militaire doeleinden ontoelaatbaar" pjNNENLAND/BUITENLAND Ceidae Courant ZATERDAG 16 JULI 1983 PAGINA 5 §88 66 wil onderzoek Iers Zeelandbrug HAAG De Tweede-Kamer- ie van D'66 wil dat minister Smit- zo snel mogelijk alle pijlers van 5 eelandbrug laat onderzoeken. De erleden Lambers en Wessel (bei- D'66) hebben dit de bewindsvrou- isteren schriftelijk gevraagd omdat irustbarende gegevens hebben ge- ;n over de toestand van twee door ;rs onderzochte pijlers. Onder de jjrs 2 en 3 stroomt water door, wat zeggen dat ze op drijfzand staan. 2 is bovendien op 25 meter diepte =joken, aldus de Kamerleden. De incie Zeeland heeft laten weten de leid van de berichten over de pij van de Zeelandbrug ten zeerste te tafelen. Italiaanse politiemannen veroordeeld voor foltering PADUA De rechtbank in Padua heeft gisteren vier politiemannen van de anti-terrorismebrigade ver oordeeld tot voorwaardelijke gevan genisstraffen van maximaal veertien maanden, omdat zij aangehouden terroristen gefolterd hadden. De vier beklaagden hadden volgens de aan klacht na de bevrijding van de Ame rikaanse Navo-generaal James L. Dozier uit handen van de Rode Bri gades in januari 1982 twee arrestan ten, Cesare di Leonardo en Emilia Libera, ernstig mishandeld. Het was de eerste keer in Italië dat politie personeel wegens mishandeling voor de rechter had moeten verschijnen. Kabinet wil BB volgend jaar al opheffen DEN HAAG De ministerraad heeft besloten de BB, bescherming bevolking, niet per 1 janu ari 1986, maar per 1 januari volgend jaar op te heffen. Het budget voor rampenbestrijding, dat dit jaar nog 137 miljoen gulden bedraagt, zal de komende jaren nog maar 105 miljoen gulden bedragen. De ministerraad heeft in het kader van de voorbereiding voor de begroting voor volgend jaar besloten verminderingen en/of verschuivingen aan te brengen in de omvang van de rampenbestrijdingsorganisatie, die de BB zal gaan vervangen. De ministerraad denkt het aantal vrijwilligers bij de brandweer en het Rode Kruis terug te brengen, alsmede het be- roepspersoneel bij de verschillende organisa ties en bij het ministerie van Binnenlandse Za ken. Aftrek groot onderhoud met foto's illustreren DEN HAAG Het ministerie van Finan ciën zal via advertenties in de dagbladen en verspreiding van folders meer infor matie geven over de regeling voor belas ting-aftrek van groot onderhoud aan de woning. De informatiefolder zal meer dui delijkheid geven over de vraag in welke gevallen de regelingen wel en wanneer ze niet van toepassing zijn. Het is overigens niet uitgesloten dat bij de aangifte proble men zullen ontstaan, bijvoorbeeld als de inspecteur op goede gronden meent dat de raamkozijnen allerminst verrot waren en dus geen bedreiging vormden voor het voortbestaan van de woning. De aanvra ger wordt dan ook geadviseerd een foto te maken van de oude kozijnen, zodat hij de noodzaak van vervanging kan aantonen. (Vervolg voorpagina) PARIJS De daders van de aan slag op het Parijse vliegveld Orly hebben klaarblijkelijk de bedoe ling gehad zo veel mogelijk slacht offers te maken. De ontploffing deed zich om 14.11 uur voor in het drukste gedeelte van de grote hal van Orly-Zuid en wel voor loket 61 van Turkish Airline. Ongeveer honderd perso nen stonden daar in de rij om hun bagage in te klaren voor de vlucht naar Istanboel toen een koffer, die tussen andere bagagestukken in de rij stond, met oorverdovend ge raas in de lucht vloog. Tientallen passagiers en omstanders werden letterlijk weggeblazen en er ont stond paniek onder de duizenden reizigers in de grote hal. haan huisartsen: irperl ?stigings- tgeling is .elrei »g nii isomn wiap vooruit olie, 1 L"i*et pcht- De Landelijke wij Isartsenvereniging )iedviV) vindt de vesti- (waitsregeling voor huis- ld wien, die het ministerie r aZ1Ji Welzijn, Volksge- 'edstffoeid en Cultuur i, daVC) gisteren heeft ge- afkeiliceerd, een stap in de em. jde richting, maar be- wareijrt het dat in de rege- °met* êeen aanzet wordt ge- de om de jaren be- e 25inde praktijknorm van x wO patiënten formeel te Lcimjagen. ;wouf r? stelde secretaris-penning- Tster J.W.van den Blink epren tijdens een persconfe- lie in Utrecht. Als de nieu- 'vestigingsregeling in wer- treedt, waarschijnlijk in eerste helft van volgend kunnen huisartsen niet r een praktijk beginnen Ier toestemming van de eente. De norm die de ge- nte bij het afgeven van junningen in principe hanteren is één huisarts iOO inwoners. De LHV is itander van veel kleinere :ijken, omdat de huisarts de afgelopen jaren een il taken bij heeft gekre- die hij voorheen niet had. is hij bijvoorbeeld veel tijd gaan besteden aan inwerking en overleg met .'ga-hulpverleners en aan holing. De Vereniging van irlandse Gemeenten heeft I weten dat de nieuwe re- g haar nog niet ver ge- g gaat. De VNG vindt dat gemeenten nog veel meer ïp moeten krijgen op op de 'ondheidszorg ORGANISA TOR KNORREN-RACE VOOR RAAD VAN STA TE: DEN HAAG „Het la ten hardlopen van var kens na een gerichte training is niet wezens vreemd. De dieren heb ben toch vier poten ge kregen om te lopen. We proberen ze toch niet te laten vliegen..." Zo ver dedigde organisator A.J. Timmerman van een 21 augustus in het Twentse Bentelo te houden race van 70 varkens gisteren voor de afdeling recht spraak van de Raad van State in Den Haag het belang van dit voor ons land unieke evenement. Tegen die race, waarbij de varkens een afstand van 100 meter (baanbreedte 1,5 me ter) zo snel mogelijk moeten afleggen, terwijl de eigenaars de dieren met de vlakke hand sturen, heeft de Neder landse Vereniging tot Be scherming van Dieren ernsti ge bezwaren. Daarom diende de vereniging bij de Raad van State een verzoek in om schorsing van het door bur gemeester A.H.F. van der Vegt van Ambt Delden geno men besluit om een vergun ning voor het spektakel af te geven. ...schade aan het welzijn van de varkens... De Groninger jurist mr. D.Boon legde de voorzitter van de afdeling rechtspraak, mr.J.M. Polak, uit dat de Dierenbescherming ontvan kelijk is in haar beroep om dat het haar taak is te waken over het welzijn van dieren en dierenmishandeling te voorkomen. De vereniging vindt dat bij varkensraces, zoals die ook al in Duitsland zijn gehouden in Dortmund, Darmstadt en Elbrinxen, het risico bestaat voor schade aan het welzijn van de varkens. Volgens mr. Boon treedt de vereniging preventief op. Men wil voorkomen dat er in Bentelo varkens worden mis handeld. Hij vond dat het verlenen van een vergunning in strijd is met artikel 455 van het Wetboek van Strafrecht waarin staat dat dieren niet nodeloos gekweld of ge schaad mogen worden in hun gezondheid. Mr. Boon zette vraagtekens bij de schriftelij ke verklaringen van deskun digen, zoals Dr. Van Putten van het Veeteeltkundig Insti tuut in Zeist die stelt dat men een varken zonder veel moeite, maar wel met erg veel plezier tal van zaken kan aanleren. Ook was er een verklaring van de die renarts H.P. Hoebe uit Bente lo die alle deelnemers aan de race inmiddels al één of twee keer heeft bezocht, waarbij de varkens werd ingeënt te gen vlekziekte en Aujeszky. Alle deelnemers hadden hun varkens voortreffelijk ge huisvest en boden hun „rosé lievelingen" voldoende mo gelijkheden om zich op de race voor te bereiden. Dat zo'n training resultaten kan afwerpen bleek uit het ver haal dat organisator Timm- nerman afstak. Het varken dat in 1981 de race van El brinxen won was een 120 kilo zware beer die de hon derd meter aflegde in 14,6 se conden. Staatsraad Polak die maandag uitspraak doet in dit geschil kan beschikken over videobanden, waarop varkensraces zijn vastgelegd. De explosie veroorzaakte brand en dikke rookwolken verhin derden minutenlang een overzicht van de omvang van de ramp. Kinderen krijsten, gewonden kermden en honderden stormden naar de uitgang om een goed heenkomen te zoeken waarbij een aantal personen lichte verwondingen opliep. Tussen enorme glassplinters van grote verbrijzelde ruiten, stukken hout, plastic en steenbrokken en uiteengereten tassen en koffers lagen tien tallen gewonden. Brandweer en eerste hulp waren snel ter plaatse en de zwaarstgewonden werden met hefschroefvliegtui- gen naar een aantal Parijse ziekenhuizen overgebracht, nadat de de medische dienst van de luchthaven eerste hulp verleend had. Stormtroepen omsingelden het gebouw en isoleerden alle baga gestukken uit vrees voor meerdere explosies. Onderzoek wees uit dat twee kleine propaangashouders in een koffer tot ont branding gekomen waren en dat deze een springlading hebben doen ontploffen. De meesten van de zwaargewonden liepen dan ook ernstige brandwonden op. Alle inkomende en uitgaande vluchten ondergingen tot in de avond aanzienlijke vertraging, hoewel Orly-Zuid tegen 19.00 uur weer geopend werd. De rijkspolitie op Schiphol heeft extra bewaking ingesteld rond de vertrekken en aankomsten van toestellen van de Turkse luchtvaartmaatschappij Turkish Airlines. Bijzondere aandacht zal gegeven worden aan alle ruim- en handbagage. BEIROET De situatie in de Libanese hoofdstad Beiroet is gisteren ernstig verslechterd na een schietpartij tussen het Libanese leger en sji'itische militie-leden. Er zouden min stens vier doden en zeventien gewonden zijn gevallen. Het gewapende treffen begon toen militairen van het Libanese le ger probeerden een voormali ge Israëlische school te ontrui men, die was gekraakt door sji'itische vluchtelingen uit Zuid-Libanon. De school hangt vol aanplakbiljetten van de Iraanse leider Chomeini. Het schieten begon kort voor het nieuws bekend werd dat president Amin Gemayel het controversiële akkoord had getekend waarin Israël belooft zijn troepen uit Libanon terug te trekken (als de PLO en Sy rië dat ook doen) in ruil voor politieke en economische con cessie van Libanese zijde. Een hooggeplaatste Palestijnse functionaris uit Arafats al-Fa- tah organisatie heeft Syrië er gisteren van beschuldigd een alternatieve PLO te willen stichten. Hij zei dat een aan kondiging daarover spoedig zou volgen. Onderzoek naar beperking isoleercellen HAARLEM De hoofdin spectie voor de geestelijke volksgezondheid gaat een werkgroep oprichten die moet nagaan hoe isolatie van psy chiatrische patiënten zoveel mogelijk kan worden beperkt. Deze toezegging deed de waar nemend hoofdinspecteur van de geestelijke volksgezondheid gisteravond in Leidschendam, na een gesprek met de groep die sinds dinsdag vastgeketend zit aan het hek van het kan toor van de regionale inspectie voor de volksgezondheid in Haarlem. De groep protesteert tegen maandenlange isolatie van twee psychiatrische pa tiënten in het provinciaal zie kenhuis in Santpport. De actie van de anti-isoleergroep werd gisteravond niet beëindigd omdat de groepsleden het voorstel nog nader wilden overwegen. é'ngehuwde tweeverdieners r 1 januari zwaarder belast (Van onze parlementaire redactie) J HAAG Per 1 januari 1984 zullen ook ongehuwde twee- psf lieners meer belasting moeten gaan betalen. Staatssecretaris ing (financiën), en zijn collega's De Graaf en Kappeyne van !oppello (beiden sociale zaken) schrijven dit aan de Tweede ïer. De gehuwde tweeverdieners zullen reeds op 1 oktober, een tijdelijke wijziging van de loon- en inkomstenbelasting, arder worden belast. ;end jaar wordt de situatie zo dat er een algemene belasting- i som komt, die geldt voor iedere belastingplichtige. Afhan- jk van het feit of men alleen- dan wel tweeverdiener is, ;t men een toeslag op die belastingvrije som, dat wil zeggen deel van het inkomen, waarover geen belasting behoeft te den betaald. Dat gaat dus ook gelden voor de ongehuwde r wel met iemand samenwonende alleenverdiener of bijna- IsMienverdiener. Ook de ongehuwde alleenstaande krijgt een |lag, mits hij of zij ouder is dan 27 jaar. In de nieuwe opzet Jdt de alleenstaande ouder met afhankelijke kinderen, even- llem' gelijkgesteld aan de alleenverdiener, en Ijelijk met deze maatregelen wordt de gehuwde vrouw per 1 id géari fiscaal zelfstandig gemaakt. Dit betreft niet alleen inko- (i uit arbeid, maar ook inkomen uit vroegere arbeid (wacht- I, vut-uitkeringen en pensioenen), alsmede uitkeringen, die fottfoand houden met vroeger ondernemerschap, en sterk aan de >onffoon gebonden uitkeringen, zoals studietoelagen. De uitbrei- i Lug van de verzelfstandiging zal zich niet uitstrekken tot in- nsten uit vermogen, persoonlijke verplichtingen, buitengewo- lasten en gisten. Voorts behoort tot de per 1 januari te nemen ^tregelen de zogenaamde integrale rolwisseling voor gehuw- j. De nadelige gevolgen van al deze maatregelen voor de ptkist worden gecompenseerd door de opbrengst van het larder belasten van ongehuwde tweeverdieners, maatregelen voor gehuwden (per 1 oktober) komen er op r dat een man in tariefgroep 4 (belastingvrije som 12.716,-) ft, als zijn vrouw geen inkomen heeft of minder verdient dan 842,-. De man gaat naar tariefgroep 3 (belastingvrije som II,-) als zijn vrouw meer verdient dan f 4.841,- maar minder 1/ 7.382,-. Hij gaat naar tariefgroep 2 (belastingvrije som &,-) als het inkomen van de vrouw meer is dan 7.381,-. Ier inkomsten wordt verstaan inkomsten verminderd met ikposten. De gehuwde vrouw wordt per 1 oktober ingedeeld iriefgroep 2 in plaats van in tariefgroep 1 (belastingvrije som '49.-). ADVERTENTIE. ADVERTENTIE. Met uw krant naar Llandrindod Wells 6 DAAGSE LUXE -c TOURINGCARREIS NAAR W ALt O Vertrek donderdag 18 augustus a.s. Landrlndod Wells is gelegen In het hart van het lieflijke land van Wales en staat sedert mensenheugenis bekend als bron- en vakantieplaats. Naar deze mooie stad in een prachtige, onbedorven streek voert onze 6-daagse luxe toeringcarreis van donderdag 18 augustus tot an mat dinsdag 23 au gustus 1983. Ons verbltjfshotel is The Metropole, bekend om de sfeer van warme gast vrijheid. de traditie van hoffelijkheid en een voortreffelijke persoonlijke ser vice. Alle kamers zijn voorzien van douche en toilet Ons reisprogramma ziet er in het kort als volgt uit: Donderdag vertrek uit DEN HAAG/ROTTERDAM via Antwerpen en Gent naar Zeebrugge voor overtocht naar Dover. Vervolgens voor overnachting naar het Queens Ho tel In LONDEN. Vrijdag naar OXFORD voor stadsbezichtiging en naar STRATTFORD UPON AVON. met gelegenheid tot een bezoek aan het ge boortehuis van Shakespeare. In de middag via WORCHESTER naar onze standplaats LLANDRINDOD WELLS. Zaterdagmiddag na de lunch een tocht via NEWBRIDGE ON WYE, vla het dal van de Wye naar HAY ON WYE. waar zich de grootste boekwinkel van de wereld bevindt en vervol eeuw daterend kasteel dat door een voortdurende bewoning volledig in stand gehouden en bewaard is gebleven. Verder vla ABERRIJSWUTH met mooie boulevard en prachtige pier door het YSWIJTHDAL en via TREGA RON terug naar het hotel. Hier wacht ons 's avonds een „special taste of Wales dinner" met daarbij muziek van een „Welsh Harpist". Maandag na de lunch vertrekken we via BRISTOL naar LONDEN voor overnachting. Dindag terugreis via Dover-Zeebrugge of Dover-Calais en Antwerpen. We zijn na een afscheidsdiner om plm. 20.30 uur in Rotterdam en een half uur later In Den Haag terug. 595.- n de reissom 6.- kosten. Inlichtingen en boekingen: telefonisch onder nr. 070-190882 (van maandag t/m vrijdag van 9 tot 13 uur) of persoonlijk In onze vestigingen Spulstraat 71. Den Haag (op de hoek van het Spul) en Coolslngel 67, Rotterdam (t.o. stadhuis). «8*sijthoff pers POSTBUS 16050 2500 AA 'S-GRAVENHAGE TEL. 070-19.08.82 (MAANDAG T/M VRIJDAG TUSSEN 9 en 13 UUR). NEDERLANDSE JONGEREN NA ARRESTATIE TERUG IN NEDERLAND 99 99 SCHIPHOL De twee Nederlandse vredesacti visten die donderdag in Moskou aangehouden wa ren zijn gistermiddag op Schiphol aangekomen. De 21-jarige studente geschie denis Inger Elzinga en de 24-jarige portier Eric Brassem, beiden uit Am sterdam, waren aangehou den wegens het versprei den van plastic tassen met een afbeelding van de 24-jarige Russische vrede sactivist Oleg Radzynski, die negen maanden gele den is opgepakt. Inger Elzinga en Eric Brassem waren na hun aanhouding en verhoor overgebracht naar een hotel bij het vliegveld van Moskou in afwachting van hun thuisreis. Volgens het duo zijn zij het land uitgezet. Zij hadden echter al geboekt voor de KLM-vlucht van gisteren naar Amsterdam. Het is het tweetal niet duidelijk gewor den of hen de toegang tot de Sovjet-Unie in de toekomst zal worden ontzegd. Met in hun bagage duizend plastic tassen met daarop een sticker met het portret van Radzynski met de tekst „who next?" (wie volgt) waren Inge en Eric tien dagen geleden op een toeristenvisum naar de Sovjet-Unie gereisd, als deel nemers aan een tiendaagse ge- Eric Brassem (links)- en Inger Elzinga poseren welge mutst aan een Amsterdamse gracht na terugkomst uit de Russische hoofdstad. heel georganiseerde groepsreis voor jongeren naar Leningrad en Moskou. De duizend plastic tassen zijn bij aankomst in Le ningrad niet opgemerkt door de douane. In de nacht van woensdag op donderdag heb ben zij ongeveer 850 tassen, verdeeld in pakjes van tien tot vijftien stuks, in parken in Moskou neergelegd. Niemand heeft het duo daarbij opge merkt. De overige hebben zij donderdagmiddag in de buurt van een hotel, waar een inter nationaal filmfestival wordt gehouden, uitgedeeld. Twee geüniformeerde agenten heb ben het tweetal, dat toen geen plastic zakken meer overhad, aangehouden. Openlijk „Het was min of meer onze be doeling om aangehouden te worden. Wij wilden hef heel openlijk doen, mede om te voorkomen dat de andere le den van het reisgezelschap, die niet op de hoogte van onze plannen waren, in moeilijkhe den zouden komen", aldus Inge en Eric. Zij hadden voor plastic tassen gekozen, omdat deze volgens hun zeggen in de Sovjet-Unie zeer moeilijk te krijgen zijn en daar als een „leuk cadeautje" worden be schouwd. Inge Elzinga en Eric Brassem zijn medewerkers van de Groeppa Doveria Am sterdam, een steungroep van de onafhankelijke Russische vredesbeweging, die in de Sovjet-Unie door de autoritei ten wordt gedwarsboomd. Hun actie in Moskou hebben zij volgens hun zeggen op eigen initiatief gevoerd. Tijdens hun verblijf in de Sov jet-Unie hebben zij contacten gehad met leden van de onaf hankelijke Russische vredes beweging. Volgens het tweetal zijn zij tijdens hun verblijf niet in de gaten gehouden. „Niet merkbaar althans. Ook niet na de contacten die wij met leden van de Russische onafhanke lijke vredesbeweging hebben gehad", zo vertelden zij. Na hun aanhouding zijn zij op een politiebureau verhoord. „We kregen de indruk dat men niet goed wist wat men met ons aan moest. Op vragen over onze positie en of we in staat van beschuldiging waren ge steld kregen we geen ant woord", aldus het duo. Op de door de politie-autoritei- ten herhaald gestelde vraag of zij tegen de Sovjet-Unie wa ren, hebben Inger en Eric vol gens hun zeggen met een na drukkelijk „nee" geantwoord. Zij willen ook terug naar de Sovjet-Unie, zo zeiden zij. Dit in verband met een gesprek dat zij willen hebben met de voorzitter van de officiële Russische vredesbeweging Zoekov. AMSTERDAM De Bre de DNA-commissie, ofwel de Commissie-Oele, zal in haar begin september te verwachten rapport aan bevelen af te zien van on derzoek naar de mogelijk heden van genetische ma nipulatie ten behoeve van militaire doeleinden. Ook de Commissie voor DNA- -werkzaamheden van het ministerie van Welzijn, Volksgezondheid en Cul tuur, die toezicht uitoefent op al het DNA-onderzoek in ons land, zal onderzoek dat gericht zou kunnen zijn op het ontwikkelen van een biologisch wapen zeker niet toestaan, aldus de Dienst Wetenschaps voorlichting van de Ko ninklijke Akademie van Wetenschappen in Am sterdam. In opdracht van de regering buigt de Commissie-Oele zich sinds 1981 over de maatschap pelijke en ethische aspecten van het DNA-onderzoek. Het is naar de mening van enkele deskundigen ontoelaatbaar dat dit soort onderzoek voor toe passingen in de militaire sfeer wordt gebruikt. Het is name lijk niet uitgesloten nieuwe biologische wapens te maken door het manipuleren met er felijke eigenschappen van ziekteverwekkende bacterie- n.Op het ogenmik wordt in Nederland geen DNA-onder zoek verricht in opdracht van het ministerie van Defensie. Dr. W. Stevens en dr. J. Ger- brandy van het Medisch-Biolo- gisch Laboratorium TNO zijn overigens van mening dat de vrees voor nieuwe ziektever wekkers als biologische wa pens vooralsnog sterk overdre ven is.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 5