t estiviteiten en protesten >ij opening Rembrandtbrug Leiden wil toeristische mogelijkheden uitbuiten m' CekLe Souoont 'och subsidie oor studenten- uisvesting Koeien door trein gedood Laura beste in 26 jaar Aimer water over hoofden genodigden Financiële steun van overheid is uitgesloten Alle goede dingen bestaan in drieën. ALPHEN AAN DEN RIJN Volgens voorzit ter Dirkzwager van de Stichting Laura is de 26ste editie van de Laura de beste geweest in al die ja ren. Het weer werkte goed mee, er werd onderweg volopg gezwommen en plezier gemaakt en ook een aantal nieuwe routes was erg in trek. De 1440 officiële deelnemers aan deze Laura-fietsvierdaagse werden gistermiddag op het Lauraplein feestelijk onthaald. Behalve dat aan tal waren er per dag ook zo'n 50 deelnemers die aan een dagtocht meededen. Ook zij profiteerden van de nieuwe routes, die gere den konden worden dank zij de medewerking van rijk en provincie, het Lau- rabestuur werd namelijk tijdig op de hoogte gesteld van die routes, die het af gelopen jaar zijn aange legd. Een ander opvallend detail was dit jaar het ge ringe aantal uitvallers. Slechts enkelen moesten wegens valpartijen de vierdaagse staken. Onder hen een 49-jarige inwoon ster van Zoeterwoude, die woensdagmorgen bij een botsing met een voorgan ger op de Nieuwkoopse- weg in Aarlanderveen ten val kwam, door een auto werd geraakt en met een kaakfractuur in het zie kenhuis belandde. Zij maakt het overigens goed. Tot slot werd nog gemeld dat burgemeester Van der Kroft de vierdaagse heeft uitgereden. fieidaeSommti renvalk leerlingen ngen voor zesde klas SATERWOUDE „Bliep brr, bliep brr, wij zijn roene mannetjes van Mars", zo zongen de leerlin- van de eerste, tweede en derde van de openbare e school De Torenvalk afgelopen week in een cal bij het afscheid van de negen scheidende zesde «rs. Een uniek schouwspel voor een dergelijk Met de voorbereidingen voor de musical zijn de ngen zes weken bezig geweest. De klassen 4 en 5 iten voor de pauze nog twee toneelstukjes, waarna reatieve programma besloten werd met de uitvoe- van drie verhalen uit de Odysseus gespeeld door hoolverlaters. Al improviserend werden: „De Si- n", „De eenogige reus" en „De tovenares Cicse" op oneel gebracht. Het slot van de uitvoering was een op muziek van Zorba de Griek. Montessori-feest OEGSTGEEST Leerkrachten, schoolbestuur en B en W van Oegstgeest hebben gistermiddag ge vierd dat de samenwerking tussen de Montessori- kleuterschool en de opnebare lagere Floraschool een feit is. De gemeenteraad schaarde zich donder dagavond unaniem achter de samenwerking voor deze Montessori-basisschool. „We moeten er samen de schouders onder zetten, onder deze „Monte-Flo- raschool", zo sprak wethouder mevrouw Blom. „Ik vind het een hele bijzondere gelegenheid dat het Montessori-onderwijs weer in Oegstgeest terug keert en ik hoop dat alle betrokkenen in de toe komst hetzelfde enthousiasme aan de dag zullen leggen als vandaag". Het feestje werd bijgewoond door het hoofd van de klueterschool mevrouw Pie- ters, het hoofd van de Floraschool de heer Gelok, B en W en de dames Mazel en Tromp van het stichtingsbestuur. Duinbrand en motordieven NOORDWIJK Duinbrand en bromfiets- en motordieven baren de politie van Noordwijk de laatste dagen hevige zorgen. Gistermorgen werden op de Noordwijkse Wilhelminaboule- vard twee bromfietsen en twee motoren gesto len. Er is volgens de politie vermoedelijk spra- kes van bendes, afkomstig uit Amsterdam, die de hele kuststreek en campings afzoeken naar bruikbaar rijdend materiaal. De warmte zorgt ook voor overlast. Door het weer wordt de duingrond erg droog en ontstaat het gevaar van duinbrand. Gisteravond rond negen uur brak op de Spinozaweg zo'n brand uit in de helm. Omwonenden en de brandweer hebben dat geblust. De schade is beperkt. Brand in BTS gesticht LEIDEN Het BTS-gebouw achter de Vondellaan is gister avond rond zeven uur in brand gestoken. De daders lieten luci fers als bewijs daarvoor achter. Zij hebben een ruit van de school ingeslagen en daarna de gordijnen in brand gestoken. Daardoor werd een grote schade aangericht. De vloer van de gymzaal, gymtoestellen, veel kunststof ramen en de gordij nen werden zwaar beschadigd. De brandweer had een uur no dig voor de brand meester was. ZATERDAG 16 JULI 1983 PAGINA 3 LEIDEN De gemeente wil Leiden een actief beleid gaan voeren om de toeristische mogelijkheden die de stad rijk is, meer uit te buiten. De uitgangspunten voor dit beleid zijn inmiddels op papier gezet in een nota 'Leiden, de moeite waard'. Hierin wordt ondermeer ge pleit voor: de realisatie van een stadscamping, een vast terras op het Stadhuisplein, meer en betere opstap plaatsenvoor de rondvaartboten en het aantrekken van een luxe hotelaccommodatie. Leiden trekt dagelijks ruim 60.000 bezoekers. Hiervan zijn er 10.000 in de categorie forensen onder te brengen, de overigen brengen om de meest uiteenlopende redenen een bezoek aan de stad. Het door het station verwerkte aantal reizigers bedroeg in 1982 zo'n 2,6 miljoen. De horeca, detailhandel en culturele en recreatieve diensten hebben direct belang bij al deze bezoeken. Ongeveer vijf procent van de Leidse economie blijkt verband te houden met het toerisme, zo is gebleken. Het is dus van groot belang voor de gemeente en haar inwoners de toeristische acti viteiten aan te wakkeren om de economische bedrijvigheid in deze sector te bevorderen. Daartoe heeft een gemeentelijke werkgroep een groot aantal zaken op een rijtje gezet. Allereerst wordt het zaak geacht dat er in Leiden een groter aanbod van hotels komt. Bij piekbelasting is de aanwezige ac commodatie onvoldoende en bovendien dient de bezoeker een keuzemogelijkheid te hebben. Ook dient Leiden de beschikking te krijgen over goedkope slaapgelegenheden en jeugdhotels. Hierbij wordt gedacht aan het inschakelen van jeugd-buitencen- trum De Korte Vliet en het creëren van tijdelijke slaapgelegen heid tijdens de zomer in gebouwen van de Stichting Studenten huisvesting en schoolgebouwen. Voor de zomermaanden zal ook worden bekeken of het mogelijk is in de Leidse Hout een stads camping in te richten. In aanmerking voor een kampeerterrein komen tevens het sportterrein aan de Cronesteijnkade, het park Roomburg en de Kwaak. De samenstellers van de nota constateren dat de aantrekkings kracht van Leiden mede bepaald wordt door de nog te nemen beslissing van de gemeenteraad over het sluitingsuur van café's en de vorming van een uitgaanscentrum rond de Beestenmarkt. In de nota wordt hierop niet verder ingegaan. In het boekwerkje wordt verder gepleit voor uitbreiding van het aantal wandel-en fietsroutes. Bij de wandelroutes wordt gedacht aan een stadswal-route, een route op het gebied van architectuur en een route op het gebied van literatuur. De samenstellers zouden graag zien dat er in Leiden een door gaande vaarroute wordt aangelegd. Dit zou echter teveel kosten met zich meebrengen in verband met het beweegbaar maken van bruggen. De doorvaart is in de huidige situatie alleen moge lijk per zogenaamd huifschip, waarvan de gemeente het gebruik dan ook wil bevorderen. Voorgesteld wordt na de restauratie van de kelders onder de Hoogstraat op die plaats de mogelijk heid te scheppen voor het verhuur van waterfietsen. Tenslotte wordt er aan gedacht de wekelijkse markt aantrekke lijker te maken door periodiek rommelmarkten en standwer kers-concoursen te organiseren. LEIDEN „Leiden zal de be leidsplannen op toeristisch ge bied in hoge mate op eigen kracht moeten realiseren. Er is bij de rijksoverheid geen fi nanciële ruimte aanwezig om te investeren in deze bedrijfs tak." Dit zei drs. H.G. van der Bend, hoofd van de Directie Handel, Bouw, Diensten en Toerisme van het ministerie van Economische zaken, giste ren bij de overhandiging van de nota 'Leiden de moeite waard'. De heer Bend kreeg de nota van wethouder J.G. Fase. De heer Van der Bend prees het initiatief van de gemeente om de schilder Rembrandt te promoten. Hij raadde Leiden aan om aansluiting te zoeken bij een grote promotie-cam pagne, die gericht is op de Verenigde Staten. Deze cam pagne heet 'Holland hart of the Arts' en wordt financieel mogelijk gemaakt door de mi nisteries van Welzijn, Volksge zondheid en Cultuur en Eco nomische Zaken. Van der Bend merkte op, dat Leiden een nog niet volledig ontgonnen toeristische markt heeft. Daarvoor is een gerichte promotie-inspanning nodig. Van der Bend wees op de vele toeristen, die tijdens de zomer en het voorjaar in de Bollen streek verblijven en op de cen trale ligging van Leiden ten opzichte van de Randstad en Schiphol. Tevens opperde Van der Bend de mogelijheid om in te spelen op het zakelijk toe risme. „In samenwerking met de universiteit kan men trach ten internationale congressen naar Leiden te halen. Volgens de heer Van der Bend moet de VVV hier een centra le rol in vervullen. „Het doet mij dan ook genoegen dat Lei den de VVV ontziet bij de fi nanciële ombuigingen. Ik re ken erop, dat u dit in de toe komst zult blijven doen. Het VVV-werk levert zijn geld dubbel en dwars op voor de lo kale en regionale economie," aldus Van der Bend. J 1 noteer m.i.v. als abonnee van de Leidse Courant. 1 1 1 Adro« Betaald wordt: 0 per maand met automatische afschrijving van bank/girorekening.nr: 0 per kwartaal 1 Stuur een set tennisballen naar: I Stuur deze bon in open envelop-geen postzegel plakken - naar Leidse Courant, Antwoordnummer 998,2500 VD Den Haag B nb. Indien daartoe aanleiding bestaat, kan een verzoek om een abonnement worden geweigerd. j Drie prima tennisballen verpakt in een handige koker, krijgt ucadeau voor het aanbrengen van een nieuwe abonnee voor deze krant. (DEN De Stichting Leidse Studentenhuisvesting *S) moet toch subsidie krijgen van de provincie d-Holland voor de restauratie van haar monumen- panden en de daarbij behorende stoepen. De Raad State heeft het besluit van Gedeputeerde Staten - j i) om geen subsidie te verstrekken, nietig verklaard. Stichting was bij de Raad van State in beroep ge- jn, nadat een uitspraak van de provinciale AROB- :JJ.haimissie, door GS ter zijde was geschoven. Deze s-83[OB-commissie stelde ook dat de Stichting wel voor sidie in aanmerking zou moeten komen. eeki Stichting Leidse Studentenhuisvesting had bij de provincie verzoek ingediend om bij te dragen in de restauratiekosten de stoep van het pand Oude Singel 58. Door een nieuwe iidieverordening van de provincie, die wegens de bezuinigin- is opgesteld, werd het subsidieverzoek van de SLS gewei- I. Dit was het gevolg van een louter formeel verschil in op ing. In die provinciale verordening staat dat alleen stichtin- worden gesubsidieerd, die geen winst maken en die het res- ëren van monumentale panden tot doel hebben. De statuten de SLS komen er op neer, dat zonder winstbejag wordt ge- ^beerd studenten te huisvesten: Dit houdt volgens de SLS in öok de restauratie van monumentale panden, waarin studen- wonen, gesubsidieerd moet worden. De SLS heeft echter als doel het restaureren van monumentale panden en dit ne formele verschil heeft de provincie aangegrepen om het NDE sidieverzoek voor de restauratie van de stoep Oude Singel 58 veigeren. Tegen deze beslissing ging de SLS vervolgens in oep bij de AROB-commissie. GS verwierpen de uitspraak die commissie en de zaak werd voortgezet bij de Raad unct-directeur van de SLS, de heer A.H.F.J. Hübben veron- >telt dat GS nu een geheel nieuwe verordening zullen moe opstellen. Door de uitspraak van de Raad van State ziet het onn laar uit dat veel andere, nog lopende, procedures over subsi- nog verzoeken voor te restaureren panden, ook door GS moeten "den ingewilligd. Twee koeien zijn gister middag overleden als ge volg van een botsing met een trein bij Hazerswoude. Twee andere raakten zwaar gewond en een vijf de bleef ongedeerd. De koeien stonden op het land bij de spoorbaan Lei- den-Alphen aan de Rijn nabij de overgang bij de Gemeneweg in Hazers- woude-Rijndijk. Het is niet geheel duidelijk of een boer met zijn koeien de spoorbaan aan het oversteken was, dan wel dat de koeien loslopend (er is geen afzetting langs de rails) de spoorbaan zijn opgelopen. Machinisten van de NS klagen regelmatig over overstekende koeien op dit traject en de agrariërs plei ten daarentegen al jaren voor veilige oversteekplaatsen. De botsing gebeurde om zeven minuten voor half vijf. De die ren werden gegrepen door een trein in de richting' Leiden, Het treinverkeer liep hierdoor een vertraging van een kwar tier op, die de rest van de dag in de dienstregeling doorwerk te. Er zijn verschillende lezin gen over de oorzaak. Er zou sprake zijn van een'trein die kort achter een andere over de baan reed. Volgens de NS ge beurt dat regelmatig, omdat niet alleen passagierstreinen, maar ook posttreinen, leeg ma terieel en goederentreinen over dit traject rijden en die gaan niet volgens een vaste dienstregeling. De brandweer moest eraan te pas komen om de muur van het kraakpand aan de Weddesteeg, met de gevelsteen die herinnert aan Rembrandt, op tijd schoon te krij gen. [DEN Met veel «^tvertoon werd gister- de over het Gal ater gelegen Rem- hdtbrug in gebruik ge- jen. Tevens werd een pisteen ter ere van de lder Rembrandt ont- "jop 1- Niet iedereen van oo-i lanwezigen vierde ech- feest. Zo werd de tr, waarin de gevel- n is gemetseld, be- werd het ophaalme- atie nisme van de brug ge- PJÏp" iteerd en een emmer AAD VAN STATE VERNIETIGT TSPRAAK PROVINCIE water over enkele hoog waardigheidsbekleders heen gegooi^ De gevelsteen zit in de muur van een kraakpand in de Weddesteeg. Op die plek heeft het geboortehuis van Rem brandt gestaan. Gisterochtend vroeg werden de muur en de gevelsteen door onbekenden beklad. Een grote schoon maakactie zorgde ervoor, dat de muur en de steen op tijd schoon waren. Tevens werd het ophaalmechanisme van de brug gesaboteerd. Ook dat eu vel werd verholpen, zodat wethouder C. Waal de brug of ficieel kon openen en er enke le boten door het aldus onsta- ne gat konden varen. Na deze feestelijke handeling begaf het gezelschap, onder wie burgemeester C. Goekoop, de wethouders Peters, Fase en Tesselaar en de heer Polak, oud-burgemeester van Am sterdam, zich naar de Weddes teeg waar de heer H.G. van der Bend van het ministerie van Economische zaken de ge velsteen zou onthullen. De heer Van der Bend was op het laatste moment komen opdra ven als vervanger van staats secretaris P. van Zeil. Tijdens de onthulling klonk er luide muziek uit het kraakpand en werden er uit het raam grote hoeveelheden pamfletten over de aanwezigen uitgestrooid. Ook werd een emmer water over de heer Van der Bend, wethouder Waal en andere be langstellenden heen gegooid. De politie greep niet in. De door het water getroffen per sonen reageerden, waarschijn lijk door het warme weer, zeer laconiek op de onvrijwillige douche. De opening van de brug en de onthulling van de gevelsteen werden door twee groeperin gen aangegrepen om te protes teren tegen enkele zaken. De initiatiefgroep Ziekenboeg ageerde tegen de voorgeno men sloop van het gelijknami ge gebouw en meende dat de gemeente het geld voor de Rembrandtbrug beter voor an dere zaken had kunnen ge bruiken. Een andere beweging was van mening dat de ge meente koos voor de belangen van de speculanten. Men doel de hiermee op de Westland Utrecht Hypotheekbank, die aan het Galgewater een wo ningcomplex heeft gebouwd. In dit complex bevindt zich het kraakpand met de gevel steen. Met de Rembrandtbrug heeft Leiden er een belangrijke toe ristische attractie bij. De brug is een onderdeel van een wan delroute, die is gewijd aan de schilder Rembrandt. De brug is tevens een belangrijke fiet sers- en voetgangersverbin- ding tussen de Academiewijk en de Oude Morsch. Het is een dubbele houten ophaalbrug, die op de plaats ligt waar vroe ger ook een dergelijke oever verbinding heeft gelegen. Deze brug werd in het begin van de zeventiende eeuw ge bouwd en is in 1820 afgebro ken. De huidige Rembrandt brug is een kopie van die oude brug. O. meester Goekoop (rechts) en wethouder Waal (links) wandelen met oud-burge- Polak van Amsterdam als eersten over de geopende Rembrandtbrug. I I

Leidse Courant | 1983 | | pagina 3