Handdruk tussen Oost en West in Madrid nnalë \irki je eist maatregelen ia bloedbad in Parijs VVD houdt been stijf in begrotingsoverleg Fiets nummer 13 Niet gevloerd BON: Uitgave Westerpen; behorende lot Siilholl Pers Apothekersdi|k 342312 DD Leiden. Postbus 112300 A A. tel.071 -122244Giro 103003 Bank: Amro- bank N. V. Leiden. Directeur-hooidredacteur: 11 Hallewas. Chef redacteur: Wim Bui|teweg. Advertenties: (excl.BTW) I 0,58 per mm. kleintjes I 0.40 per mm. Abonnementen: (incl.BTW) per maand I 20.41 (uitsl.aul.beldling).kwartaal 161,25. jaar I 233,50 f Klachten bezorging, maandag t/mvnidag van 18.00 lot 19 00 uur, zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur tel. 071122248. <nPn Zaterdag 16 juli 1983, 74e jaargang no. 22629 De „Dukes of Hazzard" op Ned. I om 19.05 uur. Om 23.10 uur nachtfilm „Arabisch avon tuur". Op Ned. II om 19.45 uur „Stiefbeen en zoon" en om 20.20 uur operette „Der Bettel- student". Morgen op Ned. I om 21.40 uur Concert Ver. Naties en op Ned. II om 22.30 uur film „Hammer House of Horror". Zonnige perioden en overwe gend droog. Middagtemperatu- ren van 20 graden op de Wad den tot 28 graden in het zui den van het land. Maandag af en toe regen met temperatu ren van 16 tot 23 graden. Wei nig wind. Morgen zon op: 5.40 uur; onder. 21.52 uur Schev. hoogw.: 9.01 en 21.45 uur. Laag: 4.51 en 17.07 uur. Opmars dollar lijkt niet te stuiten rouwen- indel in ïina dt tot odstraf CING In Chi- heeft een man loodstraf gekre- en zijn 37 ande tot dwangar- of zware ge- genisstraffen. ërend van 18 nden tot le- slang, veroor- d wegens het 'oeren en ver delen van vrou- zo viel giste- in het Chinese csdagblad (Ren- Ribao) te lezen, in totaal 150 iwen werden ;ocht aan eenza- vrijgezellen. vrouwen wa- mishandeld en zwaar toegeta- In veel pro- ies heeft de po- geen vat op de del in vrouwen kinderen, aldus krant die sprak „handelaren zo giftig als en zijn". De e kwam de de eind novem- vorig jaar op spoor in Any- een spoorweg- urn in het len van Henan an de bende likmaakte. De spreekbuis de communisti- partij, zei dat ndere beklaag- na een „opvoe- Rechter acht caféhouder schuldig aan „dood door drank" MIDDELBURG De rechtbank in Middelburg heeft gisteren de 32-jarige caféhouder P. van der M. uit het Wal- cherse Serooskerke veroordeeld tot zes weken gevangenisstraf waarvan vier voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar. De rechter achtte dood door schuld bewezen. De caféhouder had op nieuwjaarsdag van dit jaar een 18-jarige jongeman uit Serooskerke zoveel drank verstrekt, na melijk vijftien glazen bier en 24 glazen jenever in een tijdsbestek van.twee uur, dat de jongeman enkele uren later in het ziekenhuis aan een alcoholvergifti- ging overleed. De veroordeling is gelijk aan de eis van de officier van justitie. Grieken demonstreren tegen V.S.-bases ATHENE Duizenden Grieken hebben gister avond in het centrum van Athene gedemon streerd tegen de nieuwe overeenkomst over de verlenging van de huur contracten van de Ame rikaanse bases in Grie kenland. In de protest mars naar het parle mentsgebouw, die door een communistische or ganisatie was georgani seerd, werden leuzen meegedragen als „weg met de schepen des doods". Nooit te oud Zeker net ge poetst, lijkt het jongetje te denken. De heer in keu rig driedelig kostuum had echter al leen aandacht voor zijn spor tieve eega, die hij met een bloemenhulde bij de finish van de Apel- doornse Vier daagse tege moet was ge komen. Per badkuip naar Leningrad HANNOVER In een gewone bad kuip, voorzien van een buitenboord motor en een roerpen, vaart de 22-ja- rige Brit William Neal op het ogen blik in Westduitse wateren. Hij is op 25 juni uit Londen vertrokken en wil de 1.500 zeemijl naar Leningrad ha len. Onderweg zamelt hij geld in voor de kankerbestrijding. Gisteren arri veerde Neal in Leer in Nedersaksen op de Westduitse Noordzeekust. Hij had toen het Kanaal, Frankrijk, Bel- gie en Nederland erop zitten. Volgen de aanlegplaats is Kiel en dan gaat het via Denemarken, Zweden en Finland verder. Neal wil in Stockholm om een visum voor de Sowjet-Unie vragen. AKKOORD OVER SLOTDOCUMENT EUROPESE CONFERENTIE VEILIGHEID EN SAMENWERKING MADRID Oost en west hebben gisteravond in principe overeenstemming bereikt over een slotacte waarmee de al jaren stag nerende Europese veilig heidsconferentie (CVSE) in Madrid kan worden af gerond. In de slotacte wordt ervan uitgegaan, dat de akkoorden van de eerder aan hetzelfde on derwerp gewijde confe rentie in Helsinki leid draad blijven bij de dis cussie over de naleving van de mensenrechten in vooral de landen van het Oostblok. Voorzitter Kampeiman van de Amerikaanse delegatie ver klaarde „uiterst ingenomen" te zijn met het bereiken van het akkpord. Volgens hem heeft de bijeenkomst in Madrid „het proces van Helsinki versterkt" en wordt er vooral in de lan den van het Oostblok meer aandacht besteed aan de nale ving van de mensenrechten. „Dit document weerspiegelt Westerse waarden", aldus Kampeiman die er het belang van benadrukte dat er in het akkoord plannen zijn opgeno men voor een specifieke ver volgconferentie over het on derwerp „menselijke contac ten". Deze zal, zo is afgespro ken, in Bern worden gehou den. De volgende integrale toetsingsconferentie wordt in 1986 in Wenen gehouden. Kampeiman zei dat de enige eis die het Westen had moeten laten vallen de beëindiging van het storen van radio-uit zendingen betrof. „Daar staat tegenover dat wij een bepaling opgenomen konden krijgen die erkenning betekent van het recht van arbeiders vrije lijk vakbonden op te richten". Een van de laatste struikel blokken voor onderteking van het slotdocument is de wens van Malta om daarin een para graaf op te nemen over het be leggen van een veiligheidscon ferentie voor het Middelandse Zeegebied. Volgens conferen tiekringen zal de Maltese dele gatie van haar bezwaren af stappen en zich alsnog scharen onder de andere 34 deelne mende landen. De conferentie in Madrdid ging ging op 11 november 1980 van start; vijf jaar na de on dertekening van de slotacte in Helsinki. De Oostenrijker Ces- ka, die woordvoerder is van het blok van neutrale en niet- gebonden landen, heeft voor gesteld om van 27 tot 29 juli de slotverklaringen af te leggen. Daarna kan het slotakkoord worden ondertekend, een plechtigheid die naar ver wachting zal worden bijge woond door de meeste minis ters van buitenlandse zaken van de deelnemende landen. Er wordt in Madrid gespecu leerd dat deze plechtigheid een goede gelegenheid is voor Washington en Moskou om te praten over de Oost-West pro blemen die in het slotdocu ment niet worden vermeld. Reddingsploe gen geven de eerste hulp aan gewonden van de bom aanslag giste ren op het Pa- rijse vliegveld Orly. Op de achtergrond een gewonde man toege dekt met aiu- minium-folie vele slacht offers liepen ernstige brandwonden op. BKR uit de kluiten gewassen De Beeldende Kunstenaars Regeling (BKR) is de laatste ja ren behoorlijk uit de kluiten gewassen. Het aantal kunste naars dat gebruik maakt van deze regeling is de laatste zes jaar verdrievoudigd tot ruim 3600. Van gemeenschapsgeld zijn, sinds de regeling in 1949 in het leven werd geroepen, ruim 400.000 kunstwerken aangekocht, ongeveer de helft daarvan wordt in opslagdepots bewaard. De vraag rijst of de kunst ons boven het hoofd is gegroeid. Staatssecretaris De Graaf meent van wel. Hij wil de BKR „zuiveren" van kunstenaars die met hun werk geen behoorlijk eigen inko men kunnen vergaren. Verslaggever Paul Koopman peilde de mening van enkele kunstenaars die al lange tijd min of min afhankelijk zijn van de BKR. Hoe somber zij tegen de toekomst aankijken verwoorden zij op de voorpagina van onze bijlage Finale. Kunstenaars in de bijstand: „Dat wordt weer miniatuurtjes schilderen op de zolderkamer" Verder in Finale: Evangelistencongres in Amsterdam. Maar God zei: „Jawel Billy, juist jij". Westlandse familie Rui- grok in eigen ronde van Nederland. Medische rubriek: gevaar voor bijesteken vaak zwaar overdreven. Oerwoud brandt achter de sluimerende ogen van Quintana, de winnaar van de Gouden Griffel. Dr. Harm Kuipers ook zonder schaatsen een topper (Van onze correspondent Jan Drummen) KARA/PARIJS rkije heeft veronacht- ïng door andere naties zijn waarschuwing te- internationaal terro- e aangewezen als de rnaamste oorzaak van ente „tragedies", waar der de explosie op het egveld Orly in Parijs ermiddag. is nu duidelijk welke 'ging de barbaarsheid van gelijk terrorisme voor alle en internationale be kkingen vormt", aldus de rkse minister van buiten zaken liter Turkmen in schriftelijke verklaring teren. Turkije heeft er eerder op ge wezen dat de Franse regering deze aanslagen aanmoedigt door steun te geven aan de Ar meense zaak. Zij noemen als bewijs hiervoor programma's op de Franse staatstelevisie en de toegeeflijke behandeling van gevangen genomen Arme niërs. De bomaanslag op de luchtha ven Orly-Zuid, gisteren opge ëist door de Armeense bevrij ding organisatie Asala, heeft aan minstens vijf mensen het leven gekost. Van de zestig ge wonden verkeerden een aan tal gisteravond echter nog in levensgevaar. Bij de Parijse politie bestaat het vermoeden dat een van de vijf doden de bom bij zich had om deze te laten exploderen aan boord van een vliegtuig met bestemming Istanboel, waarvoor 167 passagiers had den geboekt. De bom explo deerde een uur voordat dit toestel vertrok. De Armeniërs stellen de Tur ken verantwoordelijk voor de dood van honderdduizenden Armeniërs in 1915. De afgelo pen tien jaar heeft het Ar meense „geheime bevrijdings leger" de verantwoordelijk heid opgeëist voor 27 Turkse functionarissen en gezinsleden daarvan in het buitenland. Af gelopen donderdag nog ver moordden Armeniërs een Turks diplomaat in Brussel. Parijs is zeer vaak het toneel geweest van dergelijke aansla gen, met zes doden onder wie ambassadeur Ismail Erez in '75. Pagina 5: Aanslag moest zo veel mogelijk slachtoffers maken. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De minister raad is gisteren tijdens het op stellen van de rijksbegroting voor 1984 in dusdanige me ningsverschillen beland, dat de woordvoerder van de mi nister-president laat in de avond moest spreken van „een kleine impasse". Mededelingen over de aard van de proble men werden niet gedaan, maar ingewijden weten te melden, dat de VVD-ministers het op vele punten niet eens waren met het compromis, dat premier Lubbers heeft opge steld. Een oorspronkelijk vastgestel de avondvergadering ging tot ieders verrassing niet door. Vanmorgen zouden de bespre kingen worden voortgezet. Waarschijnlijk zal vice-pre- mier Van Aardenne dan met een tegenplan komen. Met de begroting in engere zin, dat wil zeggen de uitgaven van de afzonderlijke departe menten, was men gisteroch tend al klaar gekomen. Ver schillende ministers hadden in de afgelopen tijd een wenslijs- tje ingediend om die uitgaven te kunnen verhogen voor al lerlei zinnige zaken, maar vol gens een woordvoerder bleef van die lijstjes niet veel over. Bezuinigen was ook in dit op zicht het motto. Later op de dag begon men met wat leek te worden de slotronde over de collectieve uitgaven (voor ambtenaren, trendvolgers, uit keringstrekkers). Voorstellen hierover van verschillende kanten waren reeds eerder zo danig besproken, dat premier Lubbers vanuit die discussie een compromis kon voorstel len, dat weliswaar niet werd aangekondigd als het laatste woord maar toch wel als zoda nig werd beschouwd. Ook over dat compromis ble ken gistermiddag grote me- ningsversachillen te bestaan. Om die reden zou Lubbers in de diner-pauze een nieuw plan-de-campagne opstellen, dat des avonds zou worden doorgesproken. Tot ieders ver bazing duurde die avondver gadering bij wijze van spreken slechts één minuut. De pre mier kwam niet met een nieuw stuk, maar verdaagde de vergadering tot vanochtend half tien. Volgens zijn woord voerder zal hij ook dan geen nieuw voorstel indienen. Be kend is geworden, dat hij in de pauze een lang en diepgaand gesprek had met de VVD-mi- nister Van Aardenne. Ver wacht werd, dat laatstgenoem de vanmorgen wel met een concreeet stuk zou komen. AMSTERDAM Er lijkt geen eind te komen aan de koers stijging van de dollar. In Parijs en Milaan werden gisteren ho gere dollarkoersen genoteerd dan ooit en in Frankfort kwam de hoogste notering in meer dan zeven jaar tot stand. In Amsterdam kwam de koers op 2,9035 gulden uit. De va- lutahandel reageert nerveus op geruchten uit New York dat de geldhoeveelheid in de Postcode-Plddts Teleloon: VS deze week zou zijn toege nomen met vijf tot zeven mil jard dollar. Dat kan de rente doen stijgen in de VS en daar mee ook in Europa. In regeringskringen in Europa bestaat de overtuiging dat van het broze herstel van de we reldeconomie zeker niets te recht komt als de dollar zo duur blijft en de reële rente in de VS zo hoog. LEIDEN Senne uit eerste geëindij tiende etappe lijkse Tour vraag. De da zelle raci /esteijrTr—van de Directie Sport en Recrea tie van de gémeente Leiden. Vraag 13 was geen probleem voor de deelnemers. Slechts vier inzenders gaven een fout antwoord op de vraag 'Hoeveel nationaliteiten ein digden er in de tiende etappe bij de eerste twintig?' Het juiste antwoord was tien ren ners. Uit de vele originele slagzin nen, waarin het woord wiel moest voorkomen, kozen wij die van de heer Senne. Zijn slagzin is kort maar krachtig. De zin luidt: „De ziel van het wiel is het ventiel." De heer Senne is een trouw deelne mer aan de prijsvraag, vorig jaar viel hij ook al in de prij zen. Het antwoord op vraag 15 uit de krant van donderdag j.l. moet uiterlijk maandag in ons bezit zijn. Vandaag op de sportpagina, naast al het sportnieuws. Jan Duyvestein reikte gistermiddag de fiets uit aan de trotse twee vragen, 17 en 18, en dus winnaar, die vergezeld werd door zijn twee zoons. ook twee fietsen. uiant, Antwoordnummer 10070,2300 VB Leiden 'Indien daartoe aanleiding bestait. kan een verzoek cm een proefabonnement worden gewegerd. mSrCcidóaQowiant i LPG mag overal aan HILVERSUM Vloeibaar petroleumgas, lpg, mag in principe in elke haven in Ne derland waar dit veilig kan gebeuren aan land worden ge bracht. Met het bedrijfsleven zijn afspraken gemaakt voor aanpassing van de tankervloot aan nieuwe veligheidseisen. Dit heeft staatssecretaris drs Scherpenhuizen van Verkeer en Waterstaat gisteravond ge- land gebracht zegd voor de VAR A-televisie. Voorgaande kabinetten ston den op het standpunt dat lpg alleen op een paar centrale plaatsen aan land mocht wor den gebracht en dat een pijp leiding de meest veilige ma nier van vervoer was. Studies van TNO hebben inmiddels uitgewezen dat het vervoer per binnenschip veel veiliger „Door zon „Koperen Ploert"wordt de bezorger van de Leidse Courant niet gevloerd. Al wordt er wel op hem De Leidse Courant «hl ik best 14 dagen proberen Grabs en geheel vrijblijvend

Leidse Courant | 1983 | | pagina 1