1 Westlandse familie ronde '"IGevaar voor «h bijesteken vaak zwaar ^overdreven ZATERDAG 16 JULI 1983 blad d'iiuigrok-rally zal fungeren als be- !t jemwagen heeft Hans Koreman ,aa!én van de wanden gereserveerd 'ejoor een reusachtige landkaart, raarop hij minutieus de zeven- Sjjaagse fietstocht van zijn koene fa- yiheleden heeft uitgestippeld. 'MUIDEN Vooralsnog ilijft Alice Koreman, geboren zlluigrok koppig volhouden, lat het een grap was, die iontaan uit de hand is gelo- „Je moet me geloven", [ebiedt zij lelieblank, „ik heb riuchtioen ec^t geen seconde serieus kening gehouden met de wiJdj&iogelijkheid, dat alle familie- leden stuk voor stuk zo posi- ZOuden reageren". weet °0^ n°g exact, waar gec£e met haar krankzinnige idee de proppen is gekomen. vaDat was aan de rand van een D^portveld in Hoogeveen, waar met echtgenoot Hans en ee"mf11111 twee zonen Johan en Ro- hoorc13^ tijdens de Drentse rij- ;ting [vielvierdaagse kampeerden, een J/oor het gezin Koreman was di® pet inmiddels al de vijfde worïeer '*n successie' dat ze aan sportieve evenement deel baPanien. Maar de gezusters en Jeanne met hun ach- terban van twee mannen en Jes kinderen waren vorig jaar, beerangel°kt door de wilde ver- 'onf&Palen van Alice, voor het jar tferst naar het land van Bartje itiek^etrokken om zichzelf tussen "fliegdennen, hei en hunebed- 'S ktien een verrukkelijke trap na êeven- ,Op een avond", herinnert Alice rich, „heb ik in een gekke bui ge- oepen: Nu ook de andere zusters, :wagers, neven en nichten er nog 5ij en dan is het circus Ruigrok compleet. Als de hele familie mee- loet kunnen we ook eisen, dat één cant van het sportveld in Hooge- reen voortaan de „Ruigrok-hoek" 'iaat heten", laar voorstel werd door de aanwe- w?'Sen met luid gejuich en veel hop- u e )ig bier begroet en daarna tijdens verjaardagsfeest van broer Ton In IJmuiden staat de familie Koreman al enige weken op scherp voor de familiaire triomftocht door Nederland. Vóór de bezemwagen Alice Koreman, geboren Ruigrok, en haar twee zoons Johan en Ronald. Omdat de Ruigrokken in Nederland wel wis en drie afstammen van zeer achtenswaardige Nederlanders, die indertijd een hoop in de melk te brok kelen hadden, zijn zij anno 1983 de trotse bezitters van een eigen familie wapen, dat bestaat uit een malsgroen schild met een zilveren balk in het midden. De ruim 750 Ruigrokken in ons land (met K of CK, Ch of G.) be schikken ook over briefpapier en stropdassen met dit wapen erop. op zijn haalbaarheid getest. Op het moment, dat men unaniem van mening was,-dat de familie Ruigrok in juli 1983 eensgezind naar Dren the zou oprukken om daar de rij- wielvierdaagse te annexeren gooide een amendement van één der zwa gers alsnog roet in het eten. „Alle maal leuk en aardig", gaf hij toe, „maar wanneer hebben onze kin deren eigenlijk vakantie? Als ik goed geïnformeerd ben zitten ze nog braaf in de schoolbanken als de rijwielvierdaagse wordt verreden". Struikelblok Zijn vrees was helaas gegrond. De voortwoekerende vakantiesprei ding leek inderdaad een struikel blok te zijn, waarop het machtig mooie plan te pletter zou lopen. Maar dat duurde maar even. Want de ware Ruigrok is nimmer voor één gat gevangen. En spontaan welde dan ook de verlossende kreet van ieders lippen: „Nou, dan organiseren we toch zelf een fiets tocht. Daar hebben we die Drentse rijwielvierdaagse echt niet voor no dig. De Ruigrokken hebben- volk Uitvlooien En zo geschiedde het. Om het kos tenaspect binnen aanvaardbare grenzen te houden werd besloten, dat alle deelnemers gedurende de familiaire fietsweek de nachten zullen doorbrengen in één van de Nederlandse jeugdherbergen. Alice kreeg de eervolle taak om discreet te informeren, wat dat ging kosten en welke accommodaties beschik baar waren. Ze vlooide vlot uit, dat iedere deelnemer per dag moest re kenen op een uitgave van rond 25 gulden, ontbijt en diner inbegre pen. En passant deelden de meeste jeugdherbergvaders, die ze aan de lijn kreeg, mompelend mee, dat volgens een stokoude traditie man nen en vrouwen zich nimmer in dezelfde slaapzaal ter ruste mogen leggen. Toen één der zwagers deze onheilstijding ontving riep hij met een krop vol woede: „Heb je einde lijk eens tijd voor je vrouw en dan gaat het feest weer niet door". Waarop één der zusters verheer lijkt antwoordde: „Dat is juist enig, man: terug naar de spannende da gen van onze verkering. Onderaan de trap afscheid nemen. En na een kwartier die stem: Zo is het genoeg geweest". Karavaan Tijdens deze plenaire zitting werd ook de datum vastgesteld, waarop de Ruigrok-karavaan zal vertrek ken. De start vindt plaats op zater dag 20 augustus om zeven uur in de zomerochtend vanaf het Joh. Ver meerplein 11 in De Lier. Deze plaats is gekozen, omdat vrijwel alle deel nemers daar geboren zijn. Als iedereen, die heeft toegezegd, op dat moment inderdaad aanwezig is, zal vervolgens een wakker pele- ton van 31 mensen op weg gaan, in leeftijd variërend van vijf tot een- ënvijftig jaar. Dit verschil 'in aan merking nemend verwacht de wedstrijdleiding, dat de groep on middellijk buiten de bebouwde kom reeds jammerlijk uiteen zal vallen. De jongeren zullen dan reeds duchtig balen van het gezapi ge tempo, dat hun ouders ontwik kelen en met de ruggen gekromd over de sturen van hun racefietsen een formidabele sprong voorwaarts maken in de richting Zoetermeer. Vandaar gaat de tocht via Gouda en langs de Hollandse IJssel naar de mannen- en vrouwenslaapzaal van de jeugdherberg in Bunnik. Kiezen „Gelijk al de eerste dag krijgt de familie het flink voor de kiezen", verwacht Alice, die met haar man Hans vanuit hun huis in IJmuiden het unieke wielerevenement coör dineert, „want al met al moeten er gelijk tachtig kilometers gereden worden. In feite is het trouwens nog meer. Maar als dat nou al be kend wordt, schrikken ze zich he lemaal te pletter. Dat blijft dus een leuke verrassing voor onderweg". Het traject op de tweede dag voert van Bunnik naar Amersfoort (35 kilometer) en vandaar wordt een dag later koers gezet naar Apel doorn. Op deze tocht van ruim 50 kilometer over de Veluwe moet een deksels lastige col van de eerste categorie tussen Nieuw-Millingen en Kootwijk worden bedwongen. En omdat men nu reeds vreest, dat de veertig- en vijftigjarigen en de moeders met onmondig kroost op de bagagedrager tijdens deze klim partij richting hemel gegarandeerd zullen kapseizen, houdt men de be zemwagen onderaan de berg met draaiende motor gereed om hun een lift naar Kootwijk te geven. Rustdag Na een welverdiende rustdag fiet sen de 31 gezworenen op de vijfde dag dwars door de koninklijke houtvesterij en langs het Uddeler- meer naar Putten (40 kilometer) vanwaar een dag later naar Kor- tenhoef wordt gereden (60 kilome ter). Op de voorlaatste dag worden nog eens 50 kilometers onder de pedalen weggestampt en is het einddoel De Kaag. Op de verlos sende laatste dag rijdt men tenslot te in gesloten gelederen naar De Lier (50 kilometer), waar de deel nemers zich onmiddellijk na aan komst zullen bezinnen op nieuwe initiatieven, waarmee ze de fami- liekliek kunnen opwarmen. Bezemwagen Tijdens deze „Tour de force" zal één der vijf zwagers bij toerbeurt als bestuurder fungeren van de be zem- c.q. fouragewagen, die be schikbaar is gesteld door jawel hoor, u mag nu echt nooit meer ra den Hans en Alice Koreman. I Hun krasse kampeerbus wordt daartoe volgestouwd met courante rijwielonderdelen, verse broodjes, rijkelijk beleg en thermosflessen die onderweg, gevuld met geurige koffie, aan de dorstige deelnemers zullen worden uitgereikt. Uiteraard is er in dit mobiele crisiscentrum ook plaats voor familieleden, die hun sportiviteit schromelijk over schat hebben en kreunend in de berm van een holle weg zijn getui- Familiewapen Om de Ruigrok-karavaan een nog professioneler aanzien te geven krijgen de deelnemers ook nog een blauwe pet en een T-shirt met het familiew; jen, dat bestaat uit een malsgroen schild met een zilveren balk in het midden. „Dat had meneer niet gedacht, hè", hoont Alice boven de landkaart, waarop ze minutieus de dagelijkse route met een rode ballpoint heeft uitgestippeld, „meneer dacht na tuurlijk: de Ruigrokken zijn van te eenvoudige komaf om er een eigen wapen op na te kunnen houden. Zelfkazende boeren, denkt-ie, heb ben zulke fratsen niet". „Maar daar vergist meneer zich toch in. De Ruigrokken stammen wel degelijk af van zeer achtens waardige Nederlanders, die inder tijd een hoop te vertellen hadden. In 1786 was Bartje Ruigrok bijvoor beeld de trotse eigenaar van het Huis Te Werve in Rijswijk. En er is ook nog een Jan, die raadpensiona ris was van Philips van Bourgon- dië. Meneer moet dus niet de fout ingaan en roepen: „Dat wapen is nep. Dat hebben ze zelf in elkaar geflanst". Want dan sla ik meneer toch echt met keiharde bewijzen van het tegendeel om de oren". Victorie Men is dus gewaarschuwd. Als op 20 augustus de Gideonsbende der Ruigrok-dynastie, gestoken in ei gentijdse maliënkolders, te velde trekt," zal een overwinningsroes deze keerlen Gods en hun aanhang vleugels geven. Vanaf dat moment zal ook niet lan ger Alkmaar, maar De Lier de plaats in de Lage Landen zijn, waar begon. LEO THURING Foto's: CEES VERKERK Een bije- of wespesteek hoort bij de zomerfolklore. Net als picknicken in een mierennest, lekkende ijsjes, verkoold bar becuevlees en meer van die ellende. Kan zo'n steek kwaad? Ja, vinden de Amerikaanse onder zoekers Lichtenstein en Hunt. „Angst voor dodelijke gevolgen en door die angst een heel andere ma nier van leven, zijn wijder verbreid dan men wel denkt" schrijft Lich tenstein. „Zeker vier op de duizend mensen krijgen er ernstige algeme ne verschijnselen van en leven in een reële angst voor een volgende bijesteek", aldus Hunt. Overgevoelig Meestal kan een bije- of wespesteek geen kwaad. Een pijnlijke rode bult die binnen twee dagen verdwijnt, is alle last die je er van hebt. Helaas is een minderheid vier op de dui zend, nog altijd rond de 50.000 Ne derlanders overgevoelig voor zo'n steek. Het lichaam maakt bij hen een overmaat aan antistoffen tegen het angelgif. Wordt zo ie mand een tweede keer gestoken dan gaat de overmaat aan antistof fen in de slag met de volgende do sis gif. Met averechts resultaat, want het middel blijkt al gauw er ger dan de kwaal. Binnen dertig minuten verschijnen jeukende rode bulten overal op het lichaam, de ademhaling kan benauwd worden, soms gaat de patiënt onderuit. In een heel enkel geval leidt dat bin nen een uur tot de dood. Maar gelukkig, beide onderzoekers hebben een remedie tegen deze angstaanjagende toestand gevon den: desensibilisatie. Overgevoelige mensen worden door deze behan deling minder gevoelig gemaakt. Men spuit in een aantal zittingen steeds meer angelgif in de huid, zo dat de antistoffen tegen het bijegif steeds worden weggevangen. Bij een volgende steek wordt het an gelgif niet meer opgewacht door een overmaat aan antistoffen en blijft de gevreesde overgevoelig heidsreactie uit. Populair In Amerika werd deze behandeling in korte tijd snel populair; wie pa tiënten niet zo behandelt is een slecht arts, beweert de bond van „overgevoeligheidsdokters" (aller- gologen) zelfs. Nu wordt desensibi lisatie ook in Nederland toegepast. De Amsterdamse arts Rubenstein daarentegen noemt het nonsens. In een wetenschappelijke publikatie liet hij geen spaan heel van de de- sensibilisatiekuur. De angst voor dodelijke steken vindt hij opge klopte onzin, de kans daarop is bui tengewoon klein. In Amerika zijn in een topjaar veertig mensen op die manier om het leven gekomen, omgerekend naar Nederland zijn dat een drie of vier mensen per jaar. Wel kunnen overgevoelig heidsverschijnselen erg angstaanja gend zijn, maar, zo schrijft hij, „mensen moeten weten dat de overgrote meerderheid snel her stelt, vooral als ze jonger zijn dan 25 jaar. De patiënt dient ook te be seffen dat het in zo'n geval niet „kantje boord" is geweest en een tweede steek voor hem niet erger is dan voor wie dan ook". De meeste sterfgevallen door een bijesteek, zo blijkt uit de stukken, worden niet door overgevoeligheid maar door heel andere redenen veroorzaakt. Het merendeel van de slachtoffers (90 pet.) is ouder dan 25 jaar en van hen had de helft afwijkingen aan hart- en bloedvaten. De bijesteek was voor hen, samen met zomerse hitte, inspanning en slechte bloed vaten, de druppel die de emmer liet overlopen. Dus niks geen overge voeligheid, en daarom heeft min der gevoelig maken (desensibilisa tie) van de patiënt weinig zin. Als het op zich al zin heeft. Ruben stein betwijfelt dat. De voorstan ders van de kuur zijn niet in staat om aan te geven wie echt risico loopt op een dodelijke anafylacti- sche (d.w.z. als gevolg van allergi sche reactie) shock. „De weinige ri sicopatiënten zijn niet te bescher men omdat niemand weet wie ze zijn", aldus Rubenstein. Bovendien kunnen bij het begin van de kuur verschijnselen optre den die echt vervelende gevolgen van een steek exact imiteren. Er zijn zelfs aanwijzingen dat de kuur in het begin een averechts effect heeft en minder in plaats van meer bescherming biedt. Dat is nogal wat voor een kuur die peperduur is en waaraan je je hele leven vast zit. „Artsen moeten", zo besluit Ruben stein, „patiënten bevrijden van on realistische angsten voor gebeurte nissen die hoogst onwaarschijnlijk Wat doen? Wat te doen bij bije- of wespesteek? Een vochtig verband en eventueel een aspirientje helpen tegen een pijnlijke bult. Als er andere ver schijnselen optreden zoals be nauwdheid, jeukende bulten overal op het lijf, duizeligheid of flauw vallen is het raadzaam een dokter te raadplegen. Die heeft er medicij nen voor. Nog beter dan genezen is voorkomen. Bijen en wespen ko men op geuren af. Als je erg gevoe lig bent voor hun steken doe je er goed aan geen cosmetica, haarlak, Een bije- of wespesteek hoort bij de zomerfolklore parfum, after shave e.d. te gebrui ken. Wie zijn lichaam met textiel bedekt en niet op blote voeten loopt, loopt ook minder risico op een steek. Tenslotte een echte des kundige: imker Wim Oudshoorn. In zijn boekje „Kijk op bijen" schrijft hij: „Als men gestoken wordt moet men rustig blijven en niet gaan slaan. Door drukke bewe gingen loopt u absoluut nog meer steken op. Als u de angel uit uw li chaam verwijdert, doe dat dan niet met duim en wijsvinger, want dan wordt de gifblaas leeggeknepen en komt alle gif in uw lichaam te recht. Het beste doet u om de angel met een handige beweging weg te vegen of met een nagel eruit de wippen. Imkers zijn daar zeer bedreven in, maar die zijn ook al zo vaak gesto-

Leidse Courant | 1983 | | pagina 13