Maar God zei: P ibi Ophoop van zegen ZATERDAG 16 JUL In Amsterdam zijn sinds afgelopen dinsdag 3500 evangelisten van over de hele wereld bijeen om te leren hun boodschap effectiever over te dragen. Op uitnodiging van Billy Graham die ook het grootste deel van de kosten (20 miljoen gulden) voor zijn re kening neemt. Verslaggever Willem Scheer sprak met Amiasi Qalo (Papoea Nieuw-Guinea), Srinual Taluang (Thailand), Stephen Adedeji Adewa- le (Nigeria), Billy Gra ham (V.S.) en Arie Ab- bink (Eibergen). „De vier ruiters van de Apo calyps zijn al onderweg". AMSTERDAM Achtenveertig uur eerder nog bracht hij het evan gelie aan de bergbewoners van Pa poea Nieuw-Guinea. Nu beziet hij in de restauratie van het RAI-ge- bouw met nauw verholen argwaan een broodje kaas. Amiasi Qalo twij felt. Kiest dan toch maar voor de sinaasappel die ernaast ligt. „Vuur wapens zijn er niet of nauwelijks, bij ons in de bergen. Men vecht de stamvetes uit met de speer, en met pijl en boog. Ik hou de mensen voor dat Jezus dat niet wil. Dat Hij vrede wil en verzoening. Dat Hij liefde is en dat wie in Hem gelooft het eeuwig leven krijgt. Nu kom ik al zo'n jaar of achttien in die berg dorpen daar. De mensen kennen me en velen staan open voor de Blijde Boodschap. Maar toch, elke keer weer slaat de duivel toe en laait de haat op. Ik wou dat ik de mensen kon dwingen beter te luis teren en Jezus echt in hun hart toe te laten. Maar hoe dat moet?". De 47-jarige Amiasi Qalo heeft de zelfde huidskleur en dezelfde klei ne, gedrongen gestalte als de pa- poea's, maar is geboren en getogen op de naburige Fidji-eilanden. Hij is aangesloten bij de United Church of Papua Guinea en een van de 3500 evangé^isten die deze week worden „bijgeschoold" op de Billy- Grahamconferentie „Amsterdam '83". Een half uur na zijn lunch zit Qalo in de tot de nok gevulde, schemerdonkere Zuidhal. Op het verlichte podium heft dr. William Franklin Graham de armen ten he mel: „Laat ons halleluja roepen". „Halleluja", roept ook Amiasi Qalo. „Harder", vraagt dr. Graham. „Halleluja", klinkt het harder. „Nog eens", vuurt hij aan. „Halleluja". „En nog eens!" De Zuidhal van de RAI lijkt van pure vreugde uit elkaar te barsten. Halleluja, halleluja. Praise the Lord, Loof de Heer. Amen. buiten de gemeenschap te In 1974 heb ik de stap toch Alleen Jezus kan je van je z< verlossen". „De vijandigheid jegens chris maakt evangelisatie in onze Timoteus 4,5: „Maar gij, blijf nuchter bij dit alles, draag uw lijden, doe het werk van een evangelist, wijd u geheel aan uw dienst" Coca-colacultuur Zo moet het dus. Of moet het zo juist niet? Voor hedendaagse „kriti sche christenen" hier te lande is de Graham-opvatting van evangelisa tie een bron van zowel afschuw als vermaak. Billy Graham is het pro- dukt van de Amerikaanse coca-co- lacultuur, zeggen zij," en hij brengt Jezus aan de man als ging het om een wonderdrank. Berouw tonen, doorslikken en hup, het eeuwig le ven is uw deel. Verlossing op in stant-basis. Zo eenvoudig ligt het niet, zeggen deze modernen, en zo eenvoudig is ook de bijbel niet, die door Graham en zijn „evangelicale" geloofsvrien den recht-toe-recht-aan wordt geïnterpreteerd. Volgens de evan- gelicalen is de Schrift het tegendeel van een moeilijk boek. Er staat precies wat er staat. De hemel en de hel zien eruit zoals beschreven en alleen wie „wedergeboren" is (Joh. 3:3), komt bij God. Toch be strijdt vrijwel niemand de oprecht heid van dr. Graham. Integendeel, de radicale toewijding waarmee hij zijn Heer dient, dwingt veler res pect af. En als het waar is dat men aan de vruchten de boom kent, lijkt dit respect niet onterecht. De 3500 „bij- scholers" in Amsterdam zijn inne mende mensen die een groot en thousiasme uitstralen, maar zich nauwelijks eigenwijzer tonen dan het gemiddelde PvdA-lid. Pastor Srinual Taluang van de Lamp of Khonkaen Church in Thailand: „Ik ben boeddhistisch opgevoed. Mijn ouders wilden dat ik monnik zou worden en van mijn twaalfde tot mijn drieëntwintigste zat ik in een boeddhistisch klooster. In het begin had ik het daar nog wel naar mijn zin, maar met het ouder worden begon ik me steeds meer te storen aan de leegheid van al die ceremo niën. De mensen komen naar de tempel, verrichten wat rituelen en gaan weer naar huis. Zonder dat er, van binnen, echt iets met ze ge beurt. Nu ik er op terugkijk, is het een rare tijd geweest. Want wat je als boeddhistisch monnik eigenlijk probeert te volbrengen is: je op trekken aan je eigen haren. Je tracht, door de loop van talloze in carnaties heen, steeds dichter bij het Neerwana te komen. Terwijl je het toch nooit bereikt. Het is onmo gelijk, je op eigen kracht tot het goddelijke te verheffen. Ook niet door te vasten of jezelf te martelen. Maar pas toen ik met Jezus Chris tus in aanraking kwam, nu tien jaar geleden, werd me dat goed duidelijk. Alleen dank zij Zijn in grijpen is er de ruimte ontstaan waardoor dit tranendal in een pa radijs kan omslaan. Maar dan moet je je wel volkomen aan Hem uitle veren. Met huid en haar. En dat wil ik iedereen graag vertellen". Boomstronk Aan Billy Graham zelf werd de noodzaak van een volkomen uitle vering duidelijk toen hij, 17 jaar oud, een bijeenkomst van de Ame rikaanse opwekkingsbeweging be zocht. Geboren als zoon van een boerenechtpaar in Charlotte (Noord-Carolina) liet hij de ploeg aan zijn vader over, zag ook af van een carrière als beroepshonkballer en ging theologie studeren. Zijn preekvaardigheid oefende hij aan vankelijk door zich te richten tot een boomstronk in het moeras. Mensen overtuigen leerde hij als huis-aan-huisverkoper van bor stels. „Echt geen borstel nodig? Maar ik mag u er toch wel eentje cadeau doen?", aldus Graham 'in die tijd. Het gratis borsteltje lag he lemaal onderin de koffer en om er bij te kunnen moesten eerst alle andere borstels worden uitgepakt. Het eind van het liedje was meestal dat de vriendelijke huisvrouw als beloning voor alle moeite dan toch nog maar wat kocht. In 1940 werd Graham bevestigd als baptistenpredikant (Southern Bap tists) en in 1950 stichtte hij de Billy Graham Evangelistic Organisation. In een vloek en een zucht, zou je kunnen zeggen, werd hij de be roemdste evangelieprediker van Amerika. Ook al in 1950 ontving president Harry Truman hem op het Witte Huis om samen Gods lei ding over het Amerikaanse volk af te smeken. Sindsdien is dr. Graham bij alle Amerikaanse presidenten kind aan huis geweest, al lijkt de verstandhouding met Ronald Reagan thans te wensen over te la ten. Vanaf het eind van de jaren zeventig legt Graham grote nadruk op de noodzaak tot ontwapening en daarmee rijdt hij Reagan, politiek gesproken, behoorlijk in de wielen. Grotere roeping „Waarom ga je trouwens zelf niet in de politiek, Billy?", moet presi dent Johnson hem eens hebben ge vraagd. Maar Billy wilde niet: „Het verkondigen van het evangelie vind ik een grotere roeping dan het presidentschap". Toch lijkt het aan nemelijk dat hij hoge ogen zou heb ben gegooid. Niet op de laatste plaats vanwege de aantrekkings kracht die er uitgaat van zijn grijs blauwe ogen, zijn scherp gesneden, gebronsd gelaat, zijn dunne lippen. Maar misschien vooral vanwege zijn redenaarskunst, die hij deze week in de RAI niet alleen in le vende lijve maar ook op twee gi gantische beeldschermen ten toon spreidt. Terwijl zijn volle stem de woorden welluidend ten gehore brengt, vertellen gezicht, handen en armen hetzelfde verhaal in mime. „De héle wereld moet het horen" hij maakt een halve cirkel met de rechterhand. „En moet de boodschap over brengen" de wijsvinger prie mend naar voren. „Het gaat om miljoenen mensen die Christus nu nog niet kennen" linksonder het spreekgestoelte. „Ook die moeten zicht krijgen op de hemel" rechtsboven. God roept ons, is Grahams simpele boodschap, laten we zijn roep be antwoorden. Ook zelf heeft hij er in zijn jeugd moeite mee gehad. Als jongeling wildé hij twee dingen per se niet worden twee vingers de lucht in. „Dominee en begrafenisonderne mer" rust. „Maar God dacht er anders over" de ogen knijpen zich samen. „O nee God, niet ik, niet ik" de rechter arm, tot schild gekromd nu, tracht het gevaar af te wenden. „Jawel Billy, juist jij!" opnieuw de priemende vinger en de zaal trilt van emotie. Niet alle 91.802.000 personen die de afgelopen decennia aldus werden benaderd door Billy Graham lieten zich tot zijn geloofsopvatting "beke ren. „Toch is het voor christenen wat merkwaardig om zijn aanpak sma lend van de hand te wijzen", zegt de 30-jarige Stephen Adedeji Ade- wale. „Zou het optreden van de oude profeten erg veel anders zijn geweest? En Jezus zelf kon ook be hoorlijk uitvallen". We doen het in groepjes en tri van dorp tot dorp. Bouwen da stellage en vertonen films ov zus. Vertellen de mensen d; een vergissing is om te denké*^~ Mohammed de grootste proft Alleen door Christus kun j God komen. De agressie di [Uig boodschap oproept komt niet iemv van opgeschoten jongens, maa§n van volwassen mannen. Ze oor vlak voor je staan en geven j ,aar duw. Of gaan met stenen g(aag. Ook heb ik wel meegemaakt i ,jijg met knuppels op ons afkw; Ja, als het te gek wordt, brek< de tent natuurlijk op en gaa weg". >lijf Tegen het plafond van de Z is een onafzienbare reeks t lat witte vlaggen aangebracht n por acht talen het motto van de ,en rentie: „Doe het werk van, uj evangelist", ontleend aan 2 teus 4,5: „Maar gij, blijf nucht oeri dit alles, draag uw lijden, dot teke werk van een evangelist, wijd /nog heel aan uw dienst". Voor e(Je Graham en zijn medewerkers^e£ kende dit vorig jaar onder nie^ zij een miljoen christelijke bi verspreidden, een miljoen gec?e n preken, 90.000 evangeliefrajPP ten en 200.000 exemplaren vaDat evangelie van Johannes. Dep0r edities van het Graham-blad [e j sion (beslissing) hadden een i menlijke oplage van twee mP exemplaren. Verder behoortf1^^ het Christian Broadcasting iviel work tot de organisatie, een tfoo en televisiemaatschappij die de hele wereld programma's!^^ spreidt. Een en ander word,, taald uit de giften van geloofs111 ten die dag in dag uit op de balarr kening van het hoofdkwartiloki Minneapolis binnenstromen, erb jaar 120 miljoen gulden. »es Intussen beklemtoont dr. Gr' dat de tijd voor bekering beg dringen. Op een persconfei deze week bracht hij naar \ïers „We leven in een zeer kritiek ;etr Vijftien landen hebben ni rliei atoombom Vijfentwintig k jen' er voor het eind van deze eei beschikking over. Eén vergi één verkeerde beslissing en ei staat een kettingreactie die d-Gp reld binnen een tijdsbestek va nuten kan vernietigen". ;ich, Zelfvernietiging Moslim De 30-jarige Stephen werkt in Noord-Nigeria in de omgeving van de stad Kano, waar de bevolking voor 90 procent moslim is. Gehuld in een agbade die even wit is als zijn tanden, vertelt hij: „Zelf ben ik ook in dat geloof opgevoed en mijn ouders zijn nog steeds moslim. De sociale druk die je moet weerstaan als je tot het christendom overgaat, is enorm. Je wordt gehoond en voor gek gezet en je komt in zekere In de Zuidhal zegt hij het zo vier ruiters van de Apocalyp: al onderweg. Een verschrik] oordeel komt naderbij. De zo heid van de mens leidt de naar zelfvernietiging. En u Gods ambassadeurs, worden pen om te waarschuwen, on oordeel te verduidelijken, om daars tot berouw te brengen Gods vergeving aan te kon< om te wijzen op het kruis God-mens aan het kruis, om t< zen op het lege graf, om het C Nieuws van de daken te scl w.en, om de weg te wijzen naai de met God en vrede onder d< keren". Arie Abbink (32), voormalig fi chef van Albert Heijn in A: Zuid verzucht: „Fijn dat congres nog net hebben ku houden". WILLEM SCI Foto's: CEES VERK ir 4 "VL :i BRUSSEL In Nederland rijden we, vind ik, niet best, maar in Bel gië, vind ik, rijden ze op hoop van zegen. Sinds de oorlog werden er in België dan ook meer dan 5 miljoen verkeersongevallen geregistreerd met 2,5 miljoen slachtoffers, onder wie 50.000 doden. Het rijgedrag is huiveringwekkend. In het stikdonker of in dikke mist lijken tientallen chauffeurs princi pieel te weigeren hun lichten te ontsteken, spookrijders zijn er bij de vleet, verkeerslichten worden, als geldt het een vorm van burger lijke ongehoorzaamheid, genegeerd, er wordt vrolijk en plotseling van rijbaan verwisseld, er wordt naar links geknipperd en naar rechts af gezwenkt of er wordt helemaal niet geknipperd. Het Belgische wegen net lijkt één grote botsautootjes tent Een van de oorzaken van dat merkwaardige rijgedrag is wel aan te geven. Pas sinds 1967 met nog eens een overgangsperiode van twee jaar is hier een rijexamen ver plicht en dat betekent dat meerde re generaties zich gemotoriseerd bewegen zonder dat zij daartoe ge schoold zijn. Persoonlijk weet ik wie de grootste boosdoeners zijn. Dat zijn onveran derlijk mannen met petten of hoe den op met een sigaar in het hoofd en vrouwen met bloeme tjesjurken. Zij hebben niet meer be langstelling voor het verkeer dan wat zich via een paar vierkante centimeters van de voorruit af speelt en zij huldigen het principe dat rechtdoor altijd voorgaat. Ik zou u niet lastig gevallen hebben met het rijgedrag van anderen, ware het niet dat ik daarmee ge confronteerd werd omdat ik deze week mijn nog nooit ingetrokken Nederlandse rijbewijs moest inwis selen voor een Belgisch papiertje, dat mij ook rijbevoegdheid in Bel gië geeft. Dat rijbewijs hoef ik nooit te laten verlengen, want het mag een rijdend leven lang mee. Wel bevat het aan de achterzijde acht vakjes, bestemd voor „periodes van de vervallen verklaringen van het recht tot sturen". En het invullen van zo'n vakje kan zo gebeurd zijn. Zo reed een kennis van me op een kruispunt in een sukkelvaartje te gen een voor hem staande auto, waarvan de chauffeur niet eens de moeite nam om eventuele schade op te nemen. Mijn kennis deed dat wel. Hij liep om de auto heen, merkte dat er niets gebeurd was en reed door. Drie maanden later stond hij voor de rechter, die hem veroordeelde tot 21 dagen intrek king van het rijbewijs en een boete van bijna 1000 gulden. De beschul diging: vluchtmisdrijf. Een getuige van ongetwijfeld twijfelachtig al looi had zijn nummer aan de politie doorgebeld. Op zo'n manier kun nen de acht vakjes snel gevuld zijn. De ervaring van de kennis staat overigens in schril contrast tot die van een EG-ambtenaar, die tot zijn verbazing de ingang van een me tro-station binnengereden bleek en daar weer uitgeduwd werd door enkele politiemannen, die verzuim den aan zijn adem te ruiken. Denkt u nu niet dat het een grote jungle is als het om het verkeer gaat. Ze hebben in België een paar simpele dingen verzonnen, die de Nederlanders als voorbeeld zouden kunnen dienen. Zo krijg je hier een kenteken dat toegeschreven wordt aan de persoon en niet aan de auto. Dat voorkomt een hoop ellende. Een ander goed ding is dat je zo'n kenteken niet krijgt als je niet kunt aantonen verzekerd te zijn. En het feit dat je om de vier jaar je auto moet laten keuren lijkt me ook de manier om levensgevaarlijke kels van de weg te krijgen. Le gevaarlijke chauffeurs daaren laten ze gewoon op ons los vraag is natuurlijk of de rijexa wel zwaar genoeg zijn. Ik wet niet. Ik kan slechts verwijzen een uitspraak van een voor/n minister van verkeer. Hem de vraag gesteld hoe het toch dat.België per duizend wegge kers het hoogste aantal slack, kent van West-Europa. De man antwoordde: „Ik weet k maar België heeft per du rijexamens wel het hoogste a geslaagden van West-Europa"j Dat wordt erg duidelijk als je, België op de weg begeeft. AAD JONGBL m ch m ■gge chtc JT )e I r het 1 -

Leidse Courant | 1983 | | pagina 12