Hitte laat sporen na «i ONS 3UBBELDIK ROOMIJS IS NU LEKKER SLANK GEPRUSD. CDA: achterstand ambtenaren zo klein mogelijk houden £etdóe@omout UÜ 99 Surinamers zien af van studie politie-academie BIJNA 40.000 WERKLOZEN ERBU M IAMIN Academische ziekenhuizen mogen bezuinigingen onderling verdelen KABINET NOG NIET EENS OVER BEGROTING Wboeken Utrecht stuurt zigeuners weg iINNENLAND WOENSDAG 13 JULI 1983 PAGINA 7 295, ^'ir it 'aakmat advocaat in Amsterdam EN HAAG De Surinaamse ex-minister van ititie mr. A. Haakmat zal binnenkort worden •digd als advocaat in Amsterdam. De toela- g tot de balie is nu „formeel rond", aldus lakmat. Tegen de toelating van Haakmat was zwaar gemaakt door het bestuur van de Jon- Balie. Haakmat werd verweten, dat hij als .nister van justitie in het kabinet Chin a Sen creten met een ondemocratisch karakter uit- ardigde en verhinderde dat twee Nederland advocaten, Spong en Wladimiroff, in Para- jribo de verdediging op zich namen van de irinaamse militairen Sital, Mijnals en Joeman, e in 1980 terechtstonden op beschuldiging van beramen van eer» linkse coup. De beide ad- icaten moesten Suriname verlaten. Volgens aakmat heeft de Raad van Toezicht op de de van advocaten na een uiteenzetting zijner- Is de bezwaren ongegrond verklaard. Paar sticht brand na vermindering van uitkering TILBURG De politie van Tilburg is op zoek naar een 37-jarige vrouw en haar ex-man die ervan worden verdacht gistermiddag brand te heb ben gesticht in het gebouw van de gemeentelijke sociale dienst. De vrouw had 's-morgens een gesprek gehad met een consulent over haar uitkering. Zij kreeg daarin te horen, dat deze met vijftig procent zou wor den gekort omdat zij weer met haar ex-man was gaan samenwonen. Vol gens de politie dreigde de vrouw daarop de ambtenaar „van kant te zullen maken en de zaak in de fik te zullen steken". APELDOORN De vier Surinaamse studenten aan de Neder landse politie-academie in Apeldoorn hebben besloten om met onmiddellijke ingang af te zien van een verdere opleiding in Ne derland. Het ministerie van Binnenlandse Zaken deelde maan dag nog mee, dat minister Rietkerk afhankelijk van de situatie in Suriname een besluit zou nemen over het wel of niet door gaan van de studie van de Surinaamse studenten. Deze zouden met ingang van augustus een stage van een half jaar in Surina me lopen en daarna met een afrondende studie van een half jaar in Nederland hun opleiding voltooien. De vier studenten menen dat hun studie in geen enkel verband staat met de politieke situ atie in Suriname. De vier kunnen de onzekere situatie waarin zij zich al enkele maanden bevinden en „de willekeur van het mi nisterie van Binnenlandse Zaken niet langer tolereren". Ze kie zen derhalve voor onmiddellijke terugkeer naar Suriname. NAM betaalt 700 miljoen voor bodemverzakking GRONINGEN De Nederlandse Aardoliemaatschappij (NAM) en de provincie Groningen hebben in principe overeenstemming bereikt over een regeling voor eventuele schadebetalingen voor de bodemda ling door gaswinning in Groningen. De NAM trekt 700 miljoen gulden uit voor schade aan waterstaatkundi ge werken. Van de 700 miljoen zijn 650 miljoen voor de provincie Gro ningen. De overige vijftig miljoen zijn voor het ministerie van verkeer en waterstaat. Het gaat om schade aan onder meer kanalen, gemalen en zeeweringen. Commissaris der ko ningin H.J.L. Vonhoff in Groningen zei erg tevreden te zijn over het ak koord. DEN HAAG De werkloosheid is in juni opgelopen tot 792.700, een stijging ten opzichte van mei met 39.600, aldus gegevens van het ministerie van Sociale Zaken. Bij de mannen bedroeg die stijging 16.500, bij de vrouwen 23.100 Gecorrigeerd voor invloe den van het seizoen nam de werkloosheid met 17.100 toe tot 810.400 (stijging bij de mannen 12.000 en bij de vrouwen 5100). Het aantal bij de arbeidsbureaus geregistreerde vacatures was eind juni ten opzichte van een maand eerder met 1000 gestegen tot 10.100. Voor seizoensinvloeden gecorrigeerd steeg de vraag eveneens en wel met 900. Het aantal personen met een WW-, WWV en RWW-uitkering is in mei met ruim 13.000 gedaald. Vergeleken met een jaar gele den is het aantal personen met een uitkering krachtende de WWV en de RWW gestegen met respectievelijk 29 procent en 41 procent. Voor de WW is er een stijging van 6 procent. linister Rietkerk |il minder uitgeven in Tweede Kamer l(Van onze parlementaire redactie) JEN HAAG Minister Riet- 4rk van Binnenlandse Zaken il in 1984 minder geld be- (hikbaar stellen aan de Twee- j Kamer. Hij denkt aan een •sparing van in totaal 3,5 liljoen gulden. De minister l|l twee miljoen bezuinigen de ondersteuning van de Jacties en 1,5 miljoen op de fcteriële uitgaven van de Ka ler. fracties willen volgend jaar ,5 miljoen gulden hebben om algemene medewerkers, jeveer 120 mensen, te kun- tn betalen. Rietkerk meent it zij kunnen volstaan met 1,5 miljoen gulden. Algemeen irdt verwacht dat de Twee- Kamer met dit voorstel niet ;koord zal gaan. Het voorstel, it is toegestuurd aan het pre lum van de Kamer, maakt (derdeel uit van een pakket zuinigingen op bijdragen in de zogeheten Hoge Colle- van Staat (Tweede Kamer, Irste Kamer, Raad van State, [emene Rekenkamer en ionale Ombudsman). Riet- •rk denkt nog na over het ircentage, waarmee hij de drage aan de wetenschappe- ke instituten van de politie- partijen zal verminderen. ADVERTENTIE I Niet op vakantie? Dan boft u, l.want zó'n ijs-aanbieding komt I nooit meer terug. Familiepak dubbeldik room- A Ar |-ijs puur (9 stuks) /I \/0 Geldig t/m 20 juli 1983. Blaren in de Vierdaagse van Apeldoorn. Vaak moesten ze al na enkele kilometers worden doorgeprikt. DEN HAAG Het mag dan vandaag iets koeler zijn geworden (20 tot 25 graden), de hitte van de afgelopen dagen en de aanhoudende droogte hebben hun sporen wel degelijk nagelaten. Al zijn de gevolgen, gelukkig, nog niet zo extreem als in West-Duitsland, waar in Frankfort tien mensen om het leven kwamen. Nadat de temperatuur daar was opgelopen tot 35 graden, moesten ook nog 170 men sen die op straat in elkaar waren gezakt, worden be handeld. In eigen land komen er bij de Arbeids inspectie in Utrecht dage- re temperaturen. Op plaatsen waar zij werken, mag geen di rect zonlicht binnen vallen, lijks tien telefoontjes bin- Voor mannen geldt die norm nen van mensen die zeg gen het niet meer uit te houden van de hitte. De klachten komen hoofdza kelijk van kantoren, waar het vaak warmer dan veertig graden werd. Een woordvoerder van de Ar beidsinspectie deelde mee, dat er wettelijk geen maatregelen bestaan om tegen slechte werkomstandigheden door warmte op te treden. Alleen „vrouwen en jeugdigen" zijn door de wet enigszins be schermd tegen onaanvaardba- niet. Daar waar het gaat broei en door de warmte moet dar ook gewoon doorgewerkt wor den. Verder vielen voornamelijk de enorme drukte in Zandvoort op (de NS vervoerde gisteren al 10.000 mensen naar de bad plaats). de „vastgeroeste" spoorbomen die pas weer werkten na met een paar em mers water te zijn overgoten en het sproeien van echte bo men die net zo veel vocht no dig hadden om niet voortijdig gedachten aan de herfst op te roepen. In Hoogeveen riep de gemeentelijke afdeling groen voorziening de bewoners zelts op om de bomen af en toe eens een emmer water te geven. Blaren En natuurlijk waren er de bla ren in de Vierdaagse van Apeldoorn, die vaak al na en kele kilometers het lopen on mogelijk maakten. De tempe ratuur betekende evenwel geen belemmering om aan de Vierdaagse deel te nemen, want bij het begin van de der tigste editie werd gisteren een recordaantal deelnemers van 2009 ingeschreven. Hetzelfde gold voor De Drentse rijwiel- vierdaagse, waar gisterochtend Enig medelijden met deze twee mannen is wel op zijn plaats. Op een dak van een hangar van Schiphol, dat liefst 23000 vierkante meter telt, moest het tweetal werken met een dakbedekking die pas verwerkt kan worden bij een temparatuur van zo'n 200 graden. De gieter is dan ook niet overbodig, ongeveer 25.000 enthousiaste lingen uit drie starplaatsen vertrokken voor keuzetochten van 40 tot 100 kilometer. Dierenverzorger And ré van Gemmert van het Noorder Dierenpark in Emmen be dacht een heel leuk trucje om ondanks de hitte toch zijn twaalf zeeleeuwen te kunnen voeren. Hij dook gewoon in het bassin om al zwemmend tussen de dieren de enkele ki lo's rauwe vis uit te delen. Van Gemmert durfde dit aan om dat de twee mannetjes zeeleeu wen tijdelijk uit het bassin verwijderd zijn. Dit is gebeurd om de drie onlangs geboren jonge zeeleeuwtjes tegen het agressieve gedrag van hun va ders te beschermen. (Vervolg van de voorpagina) Sluiting van afdelingen in de academische zieken huizen moet ruim 44 mil joen gulden opleveren. Eind augustus zullen de universiteiten en zieken huizen met definitieve voorstellen moeten ko men over de verdeling van de bezuinigingen op het terrein van de studies geneeskunde. In de medi sche sector moet een be sparing van meer dan honderd miljoen gulden worden bereikt. Voorts wil Deetman per 1 ja nuari de bekostiging van een drietal interuniversitaire insti tuten per 1 januari stopzetten: Instituut Normen en Waarden te Rotterdam, Instituut Be drijfskunde te Delft en Insti tuut voor Radiopathologie en Stralenbescherming te Leiden. Het Rijksmuseum Geologie en Mineralogie in Leiden wordt overgedragen aan WVC. Deetman miljoen gedurende tien jaar beschikbaar gesteld. De Indo nesische studiën worden ver sterkt en er zal experimenteel een propedeuse Spaans wor den gestart, gevolgd door een doctoraal taal en cultuur van Latijns-Amerika. Leiden Aan de Leidse universiteit verdwijnt de studie farmacie definitief, evenals Scandina visch, wijsbegeerte, geologie en Fries. Voor de Indische en Iraanse talen moet Leiden een fusie aangaan met de Utrecht se universiteit. Dat geldt ook voor de faculteit Slavische ta len. De RUL levert 24,6 mil joen gulden in, ofwel 9 pro cent. Van de andere kant krijgt Leiden weer 4,6 miljoen toegewezen voor vernieuwin gen. Er zal een bio-farmaceu- tisch onderzoekcentrum tot stand worden gebracht, tevens bedoeld voor bio-technologisch onderzoek. Daarvoor wordt 4 Delft De TH Delft moet ruim 23 miljoen besparen, voorname lijk door samenvoeging van afdelingen, concentratie of vermindering van activiteiten en meer doelmatigheid. Met name scheikunde (3 miljoen), bouwkunde (5,5), civiele tech niek (3,1) en werktuigbouw kunde (3) moeten een flinke veer laten. De door de THD nagestreefde versterking van de Biotechnologie zal men zelf moeten betalen, door versobe ring van de personeelslasten. De gewenste versterking van de Technische Wetenschappen wordt door Deetman „gehono reerd" door de volgens hem relatief beperkte besparing daarop (14,8 miljoen gulden). FRIEMELS (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De minis ters van CDA en VVD zijn het nog lang niet eens over de begroting voor 1984. Het beiangrijkste ge schilpunt is welk koop krachtoffer de werkne mers in de particuliere sector enerzijds en de ambtenaren en de trend volgers (collectieve sector) anderzijds zullen moeten brengen. moeten worden als hun colle ga's in het particuliere be de wordt omgebogen. Dat wil- drijfsleven. Wat de VVD be ien de CDA-ministers compen- treft zouden de uitkeringstrek- seren door belastingmaatrege- kers het leeuwendeel van de len. Daarbij denken zij aan ombuigingen voor hun reke- wederom beperken van de in flatiecorrectie en-of een ver hoging van de btw. ning moeten nemen. Officieus hebben zij dat stand punt echter al verlaten. Het De VVD-ministers menen dat CDA maakt er namelijk een het verschil van 2,5 procent zeer hard punt van dat er een tussen particuliere en eollee- koppeling blijft tussen ambte- tieve sector niet voldoende is. naren en uitkeringstrekkers. Zij willen nog steeds uitkomen In beginsel zouden deze twee op een ombuiging van dertien gelijk dienen te worden be- miljard gulden, wat alleen handeld. Premier Lubbers maar mogelijk is als de eollee- heeft inmiddels het compromis tieve sector een zeer fors offer bedacht dat beide groepen qua De christen-democraten willen brengt. Officieel houden de bedrag evenveel aan de totale dat de mensen, die uit of via VVD-bewindslieden overigens ombuiging moeten bijdragen, de schatkist betaald worden, nog vast aan het standpunt dat Dat levert echter wel een ver volgend jaar een achterstand de ambtenaren en trendvol- van hooguit 2,5 procent koop- gers net zo behandeld zouden trendvolgers zijn dan uitke ringstrekkers. De laatsten le veren dan per persoon toch (iets) meer in. Het geschilpunt is dus nu welk bedrag de totale collectieve sector (ambtenaren, trendvol gers en uitkeringstrekkers) in levert. Bovendien is de VVD allerminst te spreken over de oplosssingen, die het CDA aandraagt voor het geval er te weinig dreigt te worden omge bogen. Beperking van inflatie correctie en verhoging van de belasting zijn geen populaire zaken bij de liberalen. Zij wij zen dan op het regeerakkoord, waarin is afgesproken dat de lastendruk niet verhoogd mag worden. Het CDA stelt echter dat er wel ruimte is voor be lastingmaatregelen, omdat vol gend jaar enkele sociale pre mies omlaag kunnen (als ge volg van korting op de uitke ringen). Het kabinet vergadert van daag niet voltallig. Vanavond en vannacht wordt er onder leiding van premier Lubbers een stuk gemaakt, waarover dan morgen en vrijdag wel voltallig zal worden beraads laagd. Het gaat hier nog niet om een eindvoorstel. In het stuk zullen voor sommige pro blemen nog verscheidene al ternatieve oplossingen worden aangegeven. In politiek Den Haag gaat men er nog steeds vanuit dat het kabinet vrijdag overeenstemming op hoofd punten bereikt. Na de vakan tie zou de zaak dan tot in de^ tails kunnen worden uitge werkt. Amelisweerd - UTRECHT De groep van ongeveer 150 Poolse zigeu- bockl 12 ners moeten van de gemeente Utrecht hun standplaats i bij de Veemarkthallen uiterlijk vanmiddag om zes uur jaar milieu- verlaten. Als de veertig families zich niet houden aan de gemeentelijke beschikking, zullen ze worden ver- ctCllVlSIÏlC voerd naar „een plek waar het niet zo leuk is", aldus een gemeentewoordvoerder. De zigeuners, die sinds enige tijd bij de Utrechtse Veemarkthal len bivakkeren, kregen vorige week van het ministerie van jus titie te horen dat ze binnen afzienbare tijd Nederland moeten verlaten. De Poolse zigeuners hadden de vluchtelingenstatus aangevraagd, maar volgens het ministerie kunnen zigeuners binnen Europa niet als vervolgd worden beschouwd. De be schikking die de gemeente Utrecht heeft uitgereikt, staat los van deze procedure. De groep veroorzaakt overlast voor de bewoners van nabijgelegen stadswijken door onder meer het plegen van kleine criminaliteit, aldus de woordvoerder. De advocaten van de zigeunergroep hebben inmiddels bij de gemeente bezwaar schriften ingediend tegen de beschikkingen. gemoeten, de weg was niet no dig, er was te weinig inspraak, het verkeersprobleem is erg overdreven, Rijkswaterstaat (en de autolobby) is té machtig enzovoorts. Het hele boek is in de lijn van die visie geschre ven. Gelukkig worden ook nog an dersdenkenden aan het woord gelaten. Zoals de hoofdrolspe ler, ex-minister Henk Zeeval- king, die het bos Amelisweerd eens onvoorzichtig „een rij struiken" noemde. In het boek schrijft de ex-minister dat met Amelisweerd „een soort mi- lieu-dogmatisme z'n intrede deed in de politiek". En Rinus Goos, redacteur van Hoe kon „een rij struiken" het Utrechts Nieuwsblad, dat (600 bomen) uitgroeien tot een volgens de milieu-activisten symbool van de Nederlandse een hetze tegen de actievoer- weerd, de weg van de meeste elkaar opnaaien in het geloof", weerstand' zich af. Hoe kon de „Veel actievoerders kunnen er aanleg van 4 kilometer snel- eenvoudig niet meer mee op- weg bij Utrecht zoveel stof houden, want de actie is hun Bevrijde gijzelaars gezond KHARTOUM De vijf ontwikkelingswerkers, onder wie de Rijnsburger Wim Noort, die vorige week vrijdag na meer dan een week gevangenschap door het Soedanese leger bevrijd wer den uit de handen van het Zuidsoedanese bevrijdingsfront, blij ken kort voor hun bevrijding ontsnapt te zijn, maar door het front opnieuw te zijn gegijzeld. Hun ontsnappingspoging kwam hen te staan op een aframmeling, maar niettemin zagen de gijze laars er gisteren in de Soedanese hoofdstad Khartoum, waar ze de pers te woord stonden, gezond uit. De gijzelaars ondernamen hun ontsnappingspoging, toen zij zich ervan bewust werden dat het Soedanese leger zou ingrijpen öm hen te bevrijden. doen opwaaien' Amelisweerd, De weg van de leven gaan uitmaken". „Amelisweerd, de weg van de meeste weerstand. Twaalf jaar meeste weerstand" is een vre- milieu-activisme. Rijkswater- selijk interessant en erg lees- staat als bulldozermacht. Het baar boek, met fraaie foto's, failliet van de inspraak-indus- maar een bezwaar kan toch de trie, noteren de schrijvers ook, eenzijdige kijk op de hele gang maar die inspraak heeft het van zaken zijn. De Vrienden, hen wél mogelijk gemaakt de en ook de schrijvers van het strijd 12 jaar te blijven strijden boek, zijn misschien iets te én Amelisweerd tot een sym- veel van hun eigen gelijk bool te maken. Maar ja, de overtuigd, weg heeft het gewonnen en het bos is gesneuveld. „Amelisweerd, De weg van Was de weg nodig, voor de de meeste weerstand". Uitge- verkeersveiligheid? Kon het verij Ordeman. Cees Grim- nif't anders? De schrijvers zijn bergen. Rob Huibers, Dick erg duidelijk: Het had anders va3 der Peijl, Prijs 17,50. Dief aangehouden LEIDEN De Rotterdamse politie heeft gistermiddag op verzoek van de Leidse politie een 35-jarige man aangehou den, die ervan wordt verdacht vorige week donderdag in het Academisch Ziekenhuis diver se diefstallen te hebben ge pleegd. Bij die diefstallen werden ver schillende portemonee's, tasjes en mapjes met geld en girobe taalkaarten ontvreemd. De mensen in het ziekenhuis had den wel een vreemde man ge zien en konden nadat de dief stallen bekend geworden wa ren, een vrij duidelijk signale ment doorgeven. De man die is aangehouden, is al vele ma len met justitie in aanraking geweest. Oplegger uitgebrand ALPHEN AAN DEN RIJN Een aan de Energieweg in Al phen geparkeerde oplegger is gisteravond rond half negen geheel uitgebrand. De opleg ger was geladen was met ge perst papier. De brandweer zag kans de trekker van de vrachtwagen combinatie te behouden. De oorzaak van de brand is niet bekend. anl ontvangen? Bel lussen 18.00 en jr. zaterdags tussen 14 00 en 15.00 nmer 071-122248 en uw kranf wordt elfde avond nabezorad

Leidse Courant | 1983 | | pagina 7