et Jan van Veen neemt en geslacht van oprechte fondsboden "afscheid Omwegen EIDERDORPSE ARTSEN ZUINIG MET MEDICIJNEN Jeslimr Eendekooi sioos op Zoeterwouds rfemeentebestuur EN RUNLAND ZULLEN HET ZONDER VAN VEEN MOETEN DOEN Valkenburg weet geen raad met windsurfers Op mijn omwegen door stad en land I kom ik graag mensen tegen. U kunt mij telefonisch of schriftelijk vertellen wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Ik ben bereikbaar via 071 - 12 22 44 op toestel 10. door Ton Pieters is een einde gekomen een bijna tachtigjarig perk: tot in lengte jaren, misschien wel altijd, zullen Zoe- ■woude, Stompwijk en jde omgeving het zon- een bode Van Veen leten stellen. Sinds het »in van deze eeuw was ziekenfondsbode daar „Van Veen". Het ren werkelijk boden tn den bloede", maar nageslacht Van Veen 'del,left geheel andere inte- Van ambtenaar banketbakker, 't Is [elopen met een fami- traaitie. Johannes An- lius van Veen, Jan van »en dus, beter nog be nd als bode Van Veen, It over een paar we- 62 en dan moet ie ■uit". In feite is het al ds 1 juli over. Jan van en (van het bekende „stilzitten kan ik eenmaal niet") kan, de Zuidbuurtseweg Zoeterwoude, nu al aandacht schenken moes- en siertuin, de fuchsia's, de onkbonen, de doorge- ïoten andijvie die de udgele fase allang ach- iet i - de rug heeft („even geen aandacht, en de yjant schiet door hè"). /aJ i fietsen. Dat is een frac\i eede natuur geworden bode Van Veen, sinds toen hij voor het op de premieplich- klanten afreed om ;kelijks de dubbeltjes vangen en een beves- n liende knip in de kaart de o geven. Ie Toen had vader Van Veen er inmiddels een jaar of veertig opzitten; „die liep al sedert 1905, 1906, voor de oude dok ter Kortmann. Kijk, die art sen hadden vroeger hun ei gen fonds en hun eigen bode, over een uitgebreid gebied, tot in Leidschendam. Maar dan had je, bijvoorbeeld, ook een dokter in Leidschendam wiens bode tot hier op het Westeinde liep. En dan ont moetten de verschillende bo des elkaar nog weieens". Dat is nog eens andere koek dan wat een Engelse zegswijze wil: „East is East, and West is West, and never the twain shall meet". „In die tijd van mijn vader was het nog een dubbeltje per week, en 's zon dags na de kerk ging hij bij de oude dokter Kortmann, zeg maar, de vader van dok ter Wybo Kortmann en grootvader van dokter Ber nard, nou dan ging hij afre kenen". Vlak vóór de oorlog gingen al die fietsende en lopende doktersboden in een sane- ringsstroom over naar het ziekenfonds: Centraal Zie kenfonds Haarlemmermeer, het CZH. Da^r vielen ook Rijnland en de aangrenzende gebieden buiten de steden ionder. Wat later kreeg je brommende boden en soms ook boden met een auto, maar dat waren nauwelijks boden meer, maar meester- incasseerders. Jan van Veen is altijd een echte bode Van Veen geweest, voor de bazen van het CZH. We praten nu over het vrij grauwe verle den van een jaar of wat na de bevrijding. „Ik liep in een deel van Leidschendam plus Nootdorp; Leiderdorp en vooral Zoeterwoude en Stompwijk waren mijn laat ste rayon. Bijna huis aan huis. Iedere week de premies innen. Op de fiets natuurlijk en vaak doorweekt als je de bui niet wilde afwachten ging je elke dag naar je vaste wijk. Die moest je af werken, volgens schema. Als je een dag de boel zou laten sloffen, had je de volgende dag dubbel werk. Dat deed ik dus niet. Later werd het in casseren per veertien dagen en de laatste vijftien jaren waren het voornamelijk maandpremies". Bode Jan zit er niet meer over in. Thuis Het is nog net vol te houden, achter op het beschutte, bete gelde plaatsje, in de rijzende voormiddagzon, die met een parasol, decimeter bij deci meter, bestreden wordt. Over een uur hoef je hier niet meer te komen; dan zit het echtpaar op het zitje voor het huis. uit de zon. Jan van Veen, bode af in shorts, klaar voor het tuinwerk. Geselec teerde koekjes voor het uit kiezen, bij de koffie van me vrouw Van Veen: „Mijn man is van alle markten thuis", vindt ze. Uitzicht dwars over de kroten, sla, tomaten, kale aardbeienplanten en peen heen op de innerlijk gloeiende kas met de snijbo nen, herenbonen, prinsesse- bonen en veelbelovende, nog groene, blauwe druiven. Een beste compensatie was dat voorheen al, voor het bode- gesjouw. In de geest zien we bode Van Veen met z'n tang een knippie geven in de kaart van de fondspatiënten, deur na deur. Soms ook ge zeur: „Als het een dubbeltje duurder was geworden, ging ik met lood in de schoenen op weg om het ze te vertel len. Dan kreeg je vaak de wind van voren en veel com mentaar, ook al was het mijn schuld niet. Maar echte tram melant, nee. Veel plezier? Ook niet, nee. Gewoon. Je deed je werk. Uit. Vroeger had je veel gezinnen met een stuk of vijf, zes, een hele rits knipkaarten: 56 cent per Oud-fondsbode Jan van Veen koestert nog even z'n oude, in ongebruik geraakte, kniptang. week voor man en vrouw, en een kind van 16 jaar ging van de kaart van zijn ouders af en betaalde zelfstandig voor z'n eigen kaart een kwartje". Maar het bleef knippen, en hup, de centjes in de tas. Bij elkaar had bode Van Veen toendertijd wel een klant of zestig, zeventig per dag. Administratie, mutaties afwerken; „nog een heel ge doe, over 't algemeen". Goeie ouwe tijd; dagen op de fiets, de brommer een tijdje ver der. Een wijk afwerken, met hier en daar de vaste koffie- patiënten. Op Huize Emmaus vielen hem steevast sigaartjes te beurt en dan kwam Jan thuis met een leuk voorraad je. Een enkele keer was er ergens iets te vieren en werd de bode voor een borreltje, een pikketanesie alias een neut, uitgenodigd. „Maar daar kan je niet aan begin nen, dan is het eind zoek. Kom bode, we zitten in het koper, daar moet je wat op drinken. Nou had je wel een collega die steeds voor een dergelijk aanbod zwichtte, maar mij niet gezien". Ik verwijl nu in gedachten bij die aanspreekbare collega bode, die het niet laten kon, en ik zie hem verder zwal ken, in de beste stemming de helft van zijn premies verge tend. De weg eens fonds-bo den gaat niet steeds over ro zen; had ie maar geen bode moeten worden. 'Maar Jan van Veen ging onverdroten zijns weegs, Op de fiets; wat hij nog steeds graag doet, voor een flinke ommegang, volgens zijrt echtgenote. Onderuit Een jaar of acht terug maak te bode Van Veen nog een maandelijkse incasso-omzet van 150.000 gulden. Een hele verantwoording, met zoveel geld om je nek. Zwaar ge)d ook. Op een keer ging de bode met de brommer onder uit in de sneeuw. De volle tas viel van zijn nek en alle munten zonken in de sneeuw weg. Toen moest hij de zaak zoveel mogelijk bij elkaar zien te zoeken. Tableau! Toch vond de bode het leuk werk het bodewerk, bedoel ik in regenpak of leren jas. Af en toe moest ie van jas verwisselen als ie kleddernat geregend was. Maar dat wa ren wel de grootste calamitei ten in bijna veertig jaar tijd. Van Veen prakkizeert een eind weg, maar kan verder geen bijzonderheden meer vinden. Niets uitzonderlijk aardigs, niets bijzonder naars. Nee hoor. Van het Veense front geen nieuws. Alleen, dat de gezelligheid de laatste jaren er een beetje was uitge gaan, vanwege de automati sering: „soms ging ik om half tien op pad en was tegen twaalven al weer thuis". Nou ja, dat kun je een echte bode niet aandoen. Exit bode Van Veen. Even wennen, zonder al te veel pijn, met een beetje spijt in het hart; het zieken fonds zal het zonder hem moeten stellen. Zijn kniptang was allang in onbruik ge raakt, door al die overschrij vingen en zo. Maar hij heeft hem bewaard als een kost baar kleinood, een herinne ring aan een half leven vol garende plichtsbetrachting. Er is niets meer te vieren. Maar eind augustus, als ie dereen weer op z'n innende post is, wordt op de hoofd vestiging van het CZH in Amstelveen officieel afscheid van hem genomen, door dU rectie en collega's. Wie Jan van Veen, voormalig bode zonder opvolging in de fami lie. nog iets vriendelijks wil toevoegen, kan hem altijd vinden op zijn „landgoed", tussen de bedden met groente die hijzelf niet meer op kan, sinds zowat alle kinderen, op één na, het huis uit zijn. Verkeerslichten bij 't Lien WOENSDAG 13 JULI 1983 PAGINA S... LEIDSCHENDAM - In ver band met de toename van het verkeer uit de nieuwe woon wijk 't Lien in de richting van de Noordsingel en de Prinsen singel zal het kruispunt ter plaatse van een nieuwe ver keerslichteninstallatie worden voorzien. In de exploitatiere kening van de wijk is hiervoor 266.000 gulden opgenomen. Voor de kinderen die scholen in Prinsenhof bezoeken wordt het kruispunt bovendien rond om voorzien van vrijliggende fietspaden. VALKENBURG De enorme toevloed van windsurfers op het zogenaamde „Gat van Lagendijk" zorgt voor een onhoudbare verkeerssituatie op de Voorschoterweg. Links en rechts van de weg worden maar lukraak auto's geparkeerd, zodat van een cha os sprake is. Met name in de afgelopen dagen was er sprake van een puinhoop, aldus raadslid Mizee. De chaos was zo groot, dat ook de politie zich geen raad meer wist en zich afgelopen maan dag terugtrok. Burgemeester Van 't Wout liet gisteravond tijdens de raadsver gadering weten geen oplossing voor handen te hebben. Er is al een dringende brief naar Den Haag gestuurd om maatregelen te bepleiten. Vooralsnog is er echter niets aan te doen. „Het zal deze zomer wel een puinhoop blijven", aldus de burgemeester. De huren van het gemeentelijk woningbezit in Valkenburg die nen in opdracht van het ministerie van Volkshuisvesting gehar moniseerd te worden. Vorig jaar nam de gemeenteraad al de be slissing de huren vast te stellen op het „maximaal redelijke, mi nus 15 procent". Inmiddels zijn in zestien gevallen de huren aan de hand van deze regeling bijgesteld. Gisteravond kwam de huurharmonisatie opnieuw aan de orde. Een nieuwe bijstelling werd nodig geacht vanwege de grote ver schillen tussen de huren in bestaande woningen en in de nieuw bouw. Het college had voorgesteld de vorig jaar vastgestelde re geling te handhaven. J. van Laarhoven (CDA) stelde voor het maximaal redelijke minus 25 procent te hanteren. Raadslid A. Bremer (PvdA/PPR) bepleitte een minimum-huur zonder ver hogingen. Beide voorstellen werden echter verworpen, zodat het college-voorstel overeind bleef. RIO huurt Karei Doormanschool LEIDEN Het Rijnlands Instituut voor Ondernemers on derwijs (RIO) huurt voor het komende schooljaar het gebouw van de voormalige Karei Doormanschool aan de Sumatra- straat. De Karei Doormanschool en de Gunningschool aan de Drift- straat zijn gefuseerd. Daardoor komt het eerstgenoemde ge bouw leeg. Het RIO, dat te maken heeft met een constant groeiend leerlingen-aantal, heeft van het ministerie van On derwijs en Wetenschappen toestemming gekregen het ge bouw te huren. Het schoolgebouw is eigendom van de gemeente Leiden. Deze nieuwe ruimte is overigens nog onvoldoende voor het aan de Leidsedreef in Leiderdorp gevestigde RIO. Men is aedk ÏERDORP De artsen het Samenwerkingsver- voor Gezondheidszorg en '(Schappelijke Dienstverle- in Leiderdorp hebben 20 Ier medicijnen voorge- !ven dan de artsen in het van ^et Ziekenfonds an <ien en Omstreken. Dat jdra1 het jaarverslag over P't die cijfers blijkt daar- oe dl^t de doelstelling van het h tnwerkingsverband aardig tot zijn recht komt. Die doel stelling is: niet alleen strikt medisch werken, maar ook naar de maatschappelijke as pecten van patiënten kijken, een betere afstemming op el kaar krijgen van artsen met andere vormen van gezond heidszorg. Uit het jaarverslag blijkt dat het Samenwerkingsverband redelijk tevreden is over het behaalde resultaat, hoewel er geen vergelijking mogelijk was met de verwijzingen en voor schrijvingen van artsen uit de gebieden van de ziekenfond sen van de Haarlemmermeer en Omgeving en Leiden en Omgeving. Volgend jaar hoopt men wel over gegevens van die instellingen te beschikken. Uit de vergelijking met het Alphens ziekenfonds blijkt in ieder geval, dat de Leider- vo EEN SPRAKE VAN ONDEUGDELIJKE BOEKHOUDING" dorpse artsen minder medicij nen voorschrijven en ook va ker goedkopere (en volgens zeggen net zulke goede) medi cijnen voorschrijven. Per 100 verzekerden schreven de art sen van het Samenwerkings verband in 1982'617 keer me dicijnen voor. In het Alphense gebied was dat 867 keer. Per verzekerde was daar respectie velijk 46,17 en 73,67 mee gemoeid en per medicijn res pectievelijk /7,49 en 8,49. Ook werd er in de Leider- dorpse regio minder doorver wezen naar specialistische hulp: 27,9 keer tegen 35, 5 keer. De achtergrond van de doel stelling van het Samenwer kingsverband is kostenbeheer sing van de medische zorg en het anders aankijken tegen klachten van patiënten. „Je kunt bij iemand met hoofdpijn drie dingen doen: met hem praten over de oorzaak van die pijn, hem pillen voorschrij ven of hem doorverwijzen naar een neuroloog", zo ver duidelijkt dr. Van der Leede uit Leiderdorp het idee. In het Samenwerkingsverband kiest men duidelijk voor de eerste oplossing. Kortom er wordt gezocht naar een vorm van ge zondheidszorg, waarin zowel somatische (lichamelijk), psy chische als sociale aspecten aan de orde komen. Daarom wordt samengewerkt tussen de artsen in Leiderdorp, de rivie renbuurt van Leiden, Zoeter- woude-Rijndijk en Hoogmade en met wijkverpleegkundigen en maatschappelijk werkers van de Stichting Maatschappe lijke Dienstverlening Midden Rijnland. telle JL otinj TERWOUDE Het juur van de Stichting ;nter Eendenkooi", het en t tifunktioneel centrum w het Kooikerspad in terwoude-Rijndijk, is over de manier lyirop de gemeenteraad iep en W kritiek hebben bij d verd op de financiële [sron &en van de stichting. eravond was er een fneei)re^ tussen bestuur zoai de Eendenkooi en de appe i fraktievoorzitters van ie h politieke groeperingen om duidelijkheid te ver schaffen. Tijdens de raadsvergadering van 22 mei werd ongezouten kritiek geleverd op de „on deugdelijke" boekhouding. Bo vendien hadden de jaarresul taten eerder naar de gemeente gestuurd moeten worden en ten slotte zou het stichtingsbe stuur geld opzij hebben gelegd, terwijl de exploitatie flink in de rode cijfers liep. Inmiddels heeft het stichtingsbestuur volledig opening van zaken gegeven. Voor penningmeester C.J. Verhaar is de lol er even wel vanaf. Per 1 augustus 1983 ,g pziekte in Sassenheim chofl an d SENHEIM De gevreesde iepziekte heeft in Sassen- >elin a snei om zjch heen gegrepen en een epidemische vorm 66 enomen. De gemeente heeft van de Plantenziektekundi-, rzoe ienst opdracht gekregen onmiddellijk in te grijpen. Dat nisti J B'steravond tijdens de vergadering van de gemeente- r he'1 Irijs' aad heeft daarom met spoed, vooruitlopend op een wijzi- n,evan de begroting, een bedrag van 25.000 gulden be- 1 ne kbaar gesteld om de aangetaste bomen in de gemeente te ,ade "etigen. De ziekte van de bomen is op verschillende da tsen geconstateerd en met name in het bosplantsoen ach- e ge- de Horsten, g zal houdt hij het voor gezien. Een zeer teleurgesteld man die r.a alle negatieve reakties zegt „nooit meer één minuut aan de Eendenkooi te besteden". De wijze waarop in de ge meenteraad de financiële za ken besproken zijn, heeft voor sommige bestuursleden van de Eendenkooi zeer onaangena me gevolgen gehad. „Zij zijn publiekelijk te kijk gezet als falende bestuurderen die er maar een „potje van hebben gemaakt". Volgens de heer A.J. Plantinga, voorzitter van het stichtingsbestuur, bestaat er in Zoeterwoude grote on duidelijkheid over het finan ciele reilen en zeilen van de stichting. Weerleggen Met klem worden de kritiek- fjunten van de gemeente weer- egd. Zo blijkt uit het rapport van de accountant dat het jongste jaarverslag uitstekend in elkaar zit. Ook opmerkin gen dat de financiële cijfers zo laat bij de gemeente bekend waren, schoot de bestuurderen in het verkeerde keelgat. In de eerste jaren van het funktio- neren van De Eendenkooi moest uiteraard de administra tie van de Prond af worden r Het bestuur van De Eendek mevr. J. Klijnhout, P.M. van opgebouwd. „Al dat werk moest worden verricht in de vrije tijd en het is niet zo ver wonderlijk dat de streefdatum (1 juni van het jaar, volgend op het desbetreffende verslag jaar, red.) werd overschreden", aldus het bestuur dat er even wel aan toevoegt dat de cijfers over 1981 in september 1982 bij het gemeentebestuur zijn ingediend maar eerst in mei 1983 in de gemeenteraad wer den behandeld. Een ander kritiekpunt was dat de stichting geld opzij zou leg gen terwijl het slecht ging. Af gesproken in het stichtingsbe stuur was, dat de stichting jaarlijks één procent van de waarde van de investering in ooi: W. Maan, C.J. Verhaar, Hofwegen (v.l.n.r.). in de toekomst grotere onder- houdsuitgaven te kunnen op vangen. Dat betekende bijna 24 mille per jaar. Verder werd afgesproken dat tien procent van de aanschafwaarde van de inventaris en inrichting zou worden gereserveerd om te zijner tijd noodzakelijke ver vangingen te kunnen bekosti gen. Reserves Wat destijds door iedereen als een daad van goed en verant woord bestuur werd be schouwd, heet volgens de hui dige raad „doodgemoedereerd geld opzij leggen voor een ei gen reservepot" en wordt met de smalende term van „onein- Hifw for»H<?vorrrnriff" betiteld. G. van Mil, A.J. Plantinga, De reserveringen die de Een denkooi heeft gedaan zijn in de praktijk echter nog niet zo onverstandig gebleken. Zo was de reserve voor groot onder houd op 31 december 1981 rond de 61.000 gulden. In de loop van 1982 bleek dat het dak vernieuwd moest worden: kosten ruim 78 mille. Dit kon dankzij de gekweekte reserves worden opgevangen. De zienswijze van de wethou der van financiën om bepaalde reserves maar tot een bepaald maximum te laten gaan, ziet De Eendenkooi niet zitten. De bedragen die de gemeente voor ogen heeft, zijn volgens hen veel te laag. Als de nood echt aan de man komt, is er volgens het bestuur niet vol-

Leidse Courant | 1983 | | pagina 5