Verkeer rond Kort Rapenburg jvordt maandenlange chaos h Wcnofflileine la iST CeïcLc Soöïö/nt Verhoging reinigingsrecht drijft 'links' uit elkaar ;iden CcidócSouoant 41 REESTRAAT EENRICHTINGSVERKEER, NOORDEINDE DOODLOPEND Vlietweg afgesloten Tientje voor inschrijving definitief van de baan WOENSDAG 13 JULI 1983 PAGINA 3 Al J TO OVER DE KOP DEN Een 33-jarige vrouw uit Zaandam is gistermiddag ;reeks kwart voor zes op rijksweg 4 met haar bestelbusje de kop geslagen. Doordat de achter haar rijdende automo- iten krachtig afremden om een aanrijding met het busje te rkomen, botsten wat meer naar achteren in de rij twee auto- asten op elkaar. Niemand raakte gewond, vrouw reed met haar busje op de linkerweghelft en moest >mmen voor een voor haar rijdende automobilist. Omdat ze al krachtig moest remmen, probeerde ze uit te wijken naar ■echter rijbaan. Ook daar bevonden zich echter auto's. War- jnlijk in een schrikbeweging gaf de vrouw een ruk aan het ir om weer in haar baan te blijven. Het bestelbusje kon het uur niet aan en sloeg over de kop. Door de voorvallen is het keer ongeveer een half uur gestremd geweest. leze wel' He: it di. el ai ivaring met rondvaartboot >eids DEN De rondvaartboot Jolanda van rederij Slingerland is eravond omstreeks elf uur in de Haven aangevaren door een :iervaartuig. Bij de aanvaring werd een ruit van de „Jolan- vernield. Van der Putten (PSP) uit de gemeenteraad LEIDEN Het PSP-raadslid J. van der Putten heeft te kennen gegeven de gemeenteraad na de zomer te zullen verlaten. Reeds bij aanvang van deze raadsperiode gaf Van der Putten te kennen de vier jaar niet te zullen voltooien maar slechts het nieuwe PSP-raadslid H. de la Mar in te zullen werken. Van der Putten maakt sinds '78 deel uit van de tweemans-fractie van de PSP in de Leidse ge meenteraad. Hij is, sinds de raad vorig jaar sep tember geïnstalleerd is, het vijfde raadslid dat opstapt. Opvolger van Van der Putten wordt de huidige fractieassistente van de PSP, P. Mid dendorp. Deze zal vermoedelijk op 26 septem ber geïnstalleerd worden. J. van der Putten. Bejaarde na ongeval overleden LEIDEN De 84-jarige W. Krogt uit Zoeter- woude, die op 5 juli bij een ongeval op de Voor- schoterweg gewond was geraakt, is afgelopen maandagmorgen in het Academisch Ziekenhuis aan zijn verwondingen bezweken. Bij het ongeval liep de man twee verbrijzelde onderbenen op en naar later bleek ook inwen dig letsel. De man had ter hoogte van van de Rooseveltstraat willen oversteken over het ze brapad, maar had een naderende vrachtwagen niet opgemerkt. De vrachtwagenchauffeur pro beerde met toeteren de man tegen te houden, maar deze reageerde niet. Een uitwijkmanou- vre van de vrachtwagenchauffeur kon niet verhinderen dat de man toch nog werd geraakt. .r u da afge v IIDEN Opnieuw staat Leidse binnenstad een kwa rrijpende, maandenlan- verandering in de ver- f hejersloop te wachten. Na- at d|t eerder het vernieu- n van de riolering in Breestraat voor de no- nietfee chaos en omleidingen ;n n gde, staan nu werk- monimheden aan het Kort e penburg voor de deur. eerste voorbereidingen al gestart de Gijse- ank irsbank is afgebroken de verkeerslichten bij Breestraat en het een'ordeinde worden weg- haald en in de eerste iek van augustus begin- i de eigenlijke werk- I imheden. De gemeente nkt tot half december te hebben om het rwei af te ronden. ver verleden was het rt Rapenburg een gracht, sar later achtte men het atei^zaam de gracht daar in k ^straat te veranderen. Wel onder de straat nog een ver ging tussen het water in Galgewater en de gracht 1 het Rapenburg. Deze zo- Éaamde overkluizing moet ig worden vernieuwd en de gelegenheid wordt ge- ik gemaakt om de riolering -istisch te verbeteren. Steeds nneer er een stukje klaar is, rdt de straat weer dicht ge- akt om de overlast zoveel jelijk te beperken. Het ge- van dit alles is wel dat verkeer omgeleid moet d rden. arktenroute Het Kort Rapenburg. begin augustus tot 3 oktober en na 3 oktober. In de eerste week van augus tus worden de bouwketen neergezet en de omleidingrou tes aangegeven, waarna men daadwerkelijk aan het werk gaat. De straat wordt het eerst opgebroken bij het Rapenburg ter hoogte van de Gijselaars- bank. Tot 3 oktober gaat het om 25 meter in de richting van het Galgewater. De werk zaamheden concentreren zich aan de zijde van het Kort Ra penburg, die het dichtst bij het Noordeinde en het Galgewater ligt. Dat heeft tot gevolg, dat er op het stukje Kort Rapen burg tussen de Boommarkt en de Breestraat alleen nog een richtingsverkeer mogelijk is. Dat leidt er toe dat ook in de Breestraat in de praktijk gaat het dan om het gedeelte tussen het Kort Rapenburg en de Koornbrugsteeg eenrich tingsverkeer wordt ingesteld. Het verkeer dat vanaf het Sta tion komt, kan via de Blauw- poortsbrug en het Kort Rapen burg door de Breestraat blij ven rijden, maar het verkeer dat vanaf de Korevaarstraat de Breestraat inrijdt, wordt de Koornbrugsteeg ingestuurd en via de Marktenroute (Vis markt, Aalmarkt, Boommarkt) naar het Kort Rapenburg ge leid. Omdat deze route door de m&t.- .'Jr bussen al erg druk zal zijn, hoopt de gemeente dat het doorgaand verkeer zoveel mo gelijk gebruik zal maken van de Hooigracht en de Lange- gracht. In deze eerste fase van de werkzaamheden zal het Noordeinde een doodlopende straat zijn. Het verkeer wordt omgeleid via de Witte Singel en de Rijnzichtbrug. Ook van af het Rapenburg kan men dan niet de Breestraat in. Tij delijk zal dat wel kunnen via de Langebrug en de Pape gracht. Vooral in de periode dat de bussen over de Mark tenroute rijden, zal de controle op foutparkeerders daar inten sief zijn en wordt er ook ge sleept. In september wordt het Kort Rapenburg een dag of tien voor alle verkeer afgesloten. In verband met de werkzaam heden wordt een grote kraan- wagen op het Kort Rapenburg geplaatst. Ook de bussen rijden dan in beide richtingen via de Hooigracht en de Langegracht. Het is nog niet duidelijk, wan neer deze algehele afsluiting van het Kort Rapenburg pre cies zal plaats hebben. Dat hangt af van het tempo waarin de werkzaamheden worden uitgevoerd en dus grotendeels van het weer. In deze periode wordt gelijk het stukje Bree straat dat nu nog uit stenen bestaat van asfalt voorzien. De bloemen die nu in het wegdek van de Breestraat zijn opgeno men, blijven gehandhaafd maar men hoopt dat een laag beton eronder er toe leidt, dat er geen trillingen en verzak kingen meer optreden. Na deze periode van tien dagen, wordt weer eenrichtingsver keer op het Kort Rapenburg en de Breestraat ingesteld en kan men ook weer over de Marktenroute rijden. Feest De tweede fase van de werk zaamheden begint na 3 okto ber. Om de festiviteiten rond de viering van Leidens ontzet ongestoord te laten verlopen, wordt het Kort Rapenburg be gin oktober in de huidige staat hersteld. Na het feest gaat men weer aan de slag en komt er weer eenrichtingsverkeer in de Breestraat en via de Mark tenroute. Het verkeer kan dan wel weer van het Noordeinde gebruik maken. De gemeente hoopt dat de werkzaamheden half novem ber zover in de richting van het Galgewater zijn gevorderd, dat tweerichtingsverkeer op het Kort Rapenburg en dus ook in de Breestraat weer mo gelijk is. Tenslotte wordt het Kort Rapenburg van een nieu we laag asfalt voorzien en de Gijselaarsbank weer op zijn plaats gezet. De gemeenteraad moet nog een beslissing nemen over de precieze inrichting van het Kort Rapenburg. Mo gelijk worden de drie rijstro ken verminderd tot twee en komt er een stukje busbaan. Men hoopt uiteindelijk voor kerstmis klaar te zijn. Overigens zal de gemeente nog een intensieve voorlich tingscampagne over het pro ject starten. Zo zullen de om wonenden een brief krijgen, waarin een en ander uiteen wordt gezet. v BURGERLIJKE STAND gen IDEN Ondertrouwd: S. Floor H. Janssen; N. Bodrij >en; H. M. Wesselman en M. Pol- R. C. B. A. Kramer en S. M. de ijger; R. J. J. Henzing en I. S. C. nslfntz; A. A. F. M. Franssen Weegen; M. van der Keur en e ei H. Engelbert van Bevervoorde; L. na van Zuiden en J. G. van Beuse- boren: Vera Maria Dorothea, d. der Horst en M. E. Bink; in 0 rrit Wijbe, z.v. F. de Mare ort; Hendrik Wouter, z.v. Iv. C. en S. Weber; Grietje Jan- H. G. de Jong en J. A. de Vreugd; Stefan Léon. z.v. J. H. Visser en A. A. de Wit; Sofieke Elisabeth, d.v. D. Klamer en T. T. van Ekeren; Wikash, z.v'. J Jawalapersad en C. Pahladfsingh; Femme Maria Cathari- na, d.v. W. Zuijderduijn en M. M. A. Glas; Joyce, d.v. H. M. van der Zalm en G. J. M. Hoogervorst; Rick, z.v. A. Zintel en J. J. van Veen; Martin, z.v. T. M. Reedijk en E. Mak; Yvette Ca roline. d.v. A J. Mulder en J. P. Groenheijde. Jeffrey Paul. z.v. J. J. Laman en C. J. M. Reniers; Annelies Margot. d.v. P. van de Weg en M. A. Bark; Johanna Alida Elisabeth, d.v. R. S. Sijmonsma en J. A. M. van der Weijden; Gerardus Jacobus, z.v. W Glasbergen en J. van Iterson, Yanna Naomi. d.v. J. A. M. M. van Tol en J. M. Willem, Jojanneke Catharina Ma ria. d.v W. M. de Haas en A. M- M. van der Goes, Fouad, z.v. B. El Aissa- ti en Z. Oualla. Dit handige miniatuur bankschroefje krijgt u toegestuurd als dank voor het opgeven van een nieuwe abonnee. van de Leidse Courant 'Postcode/Plaats Betaald wordt per maand (met automatische afschrijving) per kwartaal Bank/gironummer: Stuur een miniatuur bankschroefje naar: 'Naam1 'laats/Postcode. Telefoon Stuur deze bon in open envelop - geen postzegel plakken - naar: Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2500 VD Den Haag. vemek S| LEIDEN De mogelijke ver hoging van het reinigingsrecht heeft het linkse deel van de gemeenteraad uit elkaar ge dreven. Terwijl PvdA, PSP en CPN instemden met een motie waarin stond dat deze lasten verzwaring zoveel mogelijk vermeden moet worden, stel den SP en CPN zich op het standpunt, dat de verhoging nimmer zou mogen plaats vin den. Een meerderheid van de raad stemde overigens voor het eerste. Verhoging van het reinigings recht werd nodig geacht om het nieuwe gebouw van de rei nigingsdienst te kunnen beta len. De verhoging zou vijf ton op moeten leveren hetgeen ie dere Leidenaar jaarlijks enke le guldens zou gaan kosten. SP en CPN waren onverbiddelijk en wezen een mogelijke ver hoging principieel af. W. Brands wees er gisteravond tij dens de raadsvergadering op dat het niet eerlijk is de bur gers meer te laten betalen, ter wijl het dienstbetoon van de gemeente afneemt (het huis vuil zal volgend jaar inplaats van twee nog maar één maal per week opgehaald worden). SP en CPN pleitten ervoor de vijf ton elders vandaan te ha len of te bezuinigen op de nieuwbouw. De overige partij en in de raad wensten echter niet het risico te lopen, dat de nieuwbouw niet door zou gaan omdat er te weinig geld voor beschikbaar zou zijn. Zij stem den voor een motie van PSP en PPR waarin gevraagd wordt de lastenverzwaring zo veel mogelijk te vermijden. SP en CPN verweten met name de PvdA in gevallen van lastenverzwaring wel bij de regering in Den Haag te protesteren maar zelf geen daad te durven stellen. C. Ver geer (SP) noemde het opmer kelijk dat het college de grond' voor de Sandersparkeergarage voor vrijwel niets aan een pro jectontwikkelaar weg wilde geven, terwijl voor de grond voor het gebouw van de reini gingsdienst meer dan 2 mil joen gulden wordt berekend.' „De politieke wil ontbreekt bij de PvdA", constateerde Ver geer. Wethouder Fase maakte er zich minder druk om. „Het is niet de bedoeling om de lasten voor de bevolking maar achte loos te verhogen", aldus Fase: „Als het gebouw er kan ko men zonder dat het reinigings recht verhoogd behoeft te worden, zal ons dat des te lie ver zijn". Zij liet doorscheme ren dat het nog wel eens mèe zou kunnen vallen met de ver hoging. Lef De linkse partijen stelden zich wel zeer eensgezind op over een motie van de PvdA waar in bij de regering in Den Haag wordt aangedrongen de sociale minima niet verder te verla gen, niet verder te bezuinigen op voorzieningen en de huidi ge bezuinigingspolitiek om te buigen in een stimuleringsbe leid. PvdA-woordvoerdster H. van Dongen riep VVD en CDA op het lef op te brengen dergelijke kritiek bij hun par tijegenoten in Den Haag te la ten horen. Volgens VVD-er G. de Vries was het echter niet het ontbreken van lef dat de VVD deed besluiten tegen de motie te stemmen. „Wat in de motie staat is illusiepolitiek. De motie is een hol gebaar" aldus De Vries. Ook het CDA wenste niet voor de motie te stemmen, maar zei wel toe ei bij de partijgenoten op aan te dringen meer rekening te hou den met de laagste inkomens en uitkeringstrekkers. Over de motie staakten echter de stem men. Wanneer de raad na de zomer weer compleet is, zal de motie echter door een progres sieve meerderheid worden aangenomen. LEIDEN Een groot gedeelte van de Vlietweg is komende vrijdagochtend vanaf zeven uur voor alle verkeer afgesloten. De stremming zal tot in de middag duren. De afsluiting houdt verband met werkzaamheden aan de Euro- pabrug, een bruggetje aan het begin van de Vlietweg. Dit zijn herstelwerkzaamheden van dringende aard. GRATIS ELKE WOENSDAG DE BIJLAGE BIJ UW KRANT MET INFORMATIE OVER FILMS, MUZIEK THEATER, RECREATIE, EXPOSITIES EN EEN COMPLÉTE AGENDA Belletje (1) Sinds de dag dat de gemeenteraad besloot het roken tijdens commissie- en raadsvergaderingen te verbie den, is het een gezellige boel, die maandagavonden in het gemeentehuis. Voorheen brachten de 39 raadsleden de gehele raadsvergadering in hun zetel door, braai luisterend naar wat collega-raadsleden ben hadden mede te delen. Koffie of thee, alsmede een verfrissing wat later op de avond, werden keurig op tijd geser veerd en genuttigd onder het genot van een rokertje. Zelfs de meest slaapverwekkende spreker kon rekenen op een aandachtig gehoor. Wie een collega-raadslid on der vier ogen wenste te spreken, trok zich terug in de hoek van de raadzaal om aldaar de politieke strategie uit te stippelen. Belletje (2) kers, in haar midden, besloot de gemeenteraad de aan de raadzaal grenzende koffiekamer tijdens de vergadering open te stellen voor hen die zich even wilden terugtrekken om van een sigaret te genieten. Bovendien werd besloten, dat de raadsleden (uitgezonderd de wethouders die hun plaats niet altijd zomaar kunnen verlaten) voortaan hun koffie zelf af moeten halen in de koffiekamer. Aanvanke lijk leek er weinig veranderd te zijn, slechts de fanatiekste rokers waren regelmatig in de koffiekamer te vinden. Wie nu ruim anderhalf jaar later tijdens een raadsverga dering de koffiekamer binnenstapt, zal merken dat het in de koffiekamer vaak drukker is dan in de raadzaal. De Leidse raad heeft de trekjes die in de Tweede Kamer in Den Haag al jaren gewoon zijn, overgenomen. Wie geen razend interessant verhaal afsteekt, staat voor lege stoelen te praten. Belletje (3) Burgemeester Goekoop heeft zich maar bij deze ont wikkelingen neergelegd. Evenals in de Tweede Kamer heeft hij onder zijn tafel een bel laten monteren waar mee hij de in de koffiekamer verblijvende raadsleden kan waarschuwen wanneer er gestemd gaat worden. Het is de bedoeling dat de dames en heren zich bij het eerste schelletje van Goekoop naar hun zetels spoeden om, zodra gemeentesecretaris Lodder hun naam af roept, het „voor" of „tegen" te laten horen. Goekoop's bel, die over de gehele verdieping hoorbaar is, dient er bovendien voor om het begin van de vergadering aan te kondigen, zowel bij aanvang als na een schorsing. Maandagavond legde Goekoop de aanwezigheid en het gebruik van de bel aan de raadsleden uit. Belletje (4) Of de Leidse raad een beetje langzaam van begrip is of dat zij zich niet door Goekoop de wet wil laten voorschrijven, veel effect had die bel maandagavond niet. De raadsverga dering begon welliswaar te laat maar hier kan nog het ex cuus gelden dat de leden het doel van Goekoop's belletje nog niet konden weten. Maar ook toen Goekoop het einde van een schorsing belde, begaven de raadsleden zich niet sneller dan anders naar de raadzaal. Sterker nog, Goekoop moest drie keer bellen voordat het eerste raadslid in de zaal verscheen. Gisteravond leek het gebel al wat meer ef fect te hebben hetgeen niet in de laatste plaats te danken moet zijn geweest aan het enthousiasme waarmee Goekoop er gebruik van maakt. Een leuk speeltje is het kennelijk wel, die bel, en bovendien een vrijbrief voor de raadsleden om vermoeiende politieke discussies maar helemaal te mij den in de veilige wetenschap dat Goekoop's belletje hen als het echt nodig is, op tijd naar binnen loodst. Nieuw gebouw Lorentzschooi De experimentele basisschool Lorentz krijgt een nieuwe behui zing. De hoofdvestiging van de basisschool is gevestigd aan de Lorentzkade, aan de Van Vollenhovenkade staat een dependan ce. Het zijn beide zogenaamde Finse scholen van meer dan der tig jaar oud en onlangs bepaalde de minister dat dergelijke scho len vervangen dienen te worden. Het nieuwe gebouw moet ruim te gaan bieden aan 7 lagere en 3 kleuterklassen. Wanneer met de nieuwbouw wordt begonnen, is nog niet duidelijk. LEIDEN Bij de gemeente ingeschreven woningzoeken den behoeven jaarlijks geen tientje te betalen als vergoe ding voor de diensten van de gemeente. Het college heeft dit voorstel ingetrokken. Het is nu de bedoeling dat de bewo ners van duurdere koop- en huurwoningen het benodigde bedrag van 30.000 gulden bij een gaan brengen door middel van een verhoging van de kos ten van een woonvergunning. Het college heeft in het totaal 100.000 gulden nodig om de kosten van automatisering bij de afdeling huisvesting te be talen. Het schrappen van één, 'al jaren vacante formatieplaats levert 70.000 gulden op en met dit foorstel gingen alle partij en gisteravond akkoord. Bleef over 30.000 gulden dat b en w binnen dachten te halen door de leges voor het verstrekken van een woonvergunning voor huizen die meer dan een ton waard zijn, te verhogen van 50 naar 100 gulden. Dit stuitte vooral op verzet van VVD, CDA en D'66. „Een te eenzijdi ge maatregel", zo sprak N. Geelkerken (CDA) namens de tegènstanders. De drie partijen (een meerderheid in de ge meenteraad) dienden een voorstel in om de kosten voor het verstrekken van alle woonvergunningen op te trek ken van 50 naar 60 gulden. Dit viel echter niet in de sm^ak bij wethouder D. Tesselaar die met een voorstel reageerde om de vergunningen voor duurde re koop- en huurwoningen te verhogen. Tesselaar had zich eerst verzekerd van de steun van D'66 daar deze links aan een meerderheid kon helpen. Het voorstel van Tesselaar kwam ongeschonden door de raad, terwijl VVD en CDA de wat al te makkelijke overstap van D'66 deze partij zeer kwa lijk namen. Het nu genomen besluit komt er op neer dat on derzocht gaat worden hoe de bewoners van duurdere wo ningen aangeslagen kunnen worden, zodat het 30.000 gul den oplevert. Bewoners van woningen die een lagere huur hebben als 425 gulden alsmede de bewoners van goedkope koopwoningen zullen in elk geval ontzien worden.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 3