TAFEL Billy Graham: Sociale inzet hoort bij evangelisatie CeidócSowum kV 8TÏÏÏÏ71 „Ze kopen vis in blik terwijl de zee er hier vol mee zit" 1 kerk wereld Op drie plaatsen in wereld langdurige vastenactie tegen kernbewapening weer •achtergrond :id Omroep en overheid :ri Ceidóc Qowuvnt WOENSDAG 13 JULI 1983 PAGl Aantal wijdingen in de wereld neemt toe Bijna de helft van alle rooms- -katholieken in de wereld woont in Noord- en Zuid- Amerika. _Dat blijkt uit het statistisch jaarboek van de r k. kerk over 1981, dat deze week in Vaticaanstad is ge publiceerd. Uit het jaarboek blijkt, dat in genoemd jaar 41.4 procent (in 1973 39.2 pro cent) van alle rooms-katho- lieken in Latijns-Amerika woonde en 7.8 procent (in 1973 8.2 procent) in Noord-A- merika. Het Europese aandeel in de meer dan 700 miljoen katho lieken in de wereld daalde van 38.0 in 1973 tot 34.4 pro cent in 1981. In Afrika woon de in 1981 in totaal 7.6 pro cent van alle rooms-katholie- ken tegenover 6.4 procent acht jaar eerder. Het aandeel van de Aziatische katholie ken is van 7.5 tot 8.1 procent gestegen. Uit het statistisch jaarboek blijkt verder, dat het aantal priesterwijdingen weer toe neemt. In 1981 werden 5.889 mannen tot priester gewijd. 1.8 procent meer dan in 1980. Van de nieuwe priesters was ruim een derde lid van een religieuze orde. Het totaal aantal priesters bleef even wel afnemen. Tegenover 5889 nieuwe priesters ston den 6846 priesters die overle den en 1260 priesters die hun ambt neerlegden. In totaal telde de rooms-katholieke kerk in 1981 411.074 priesters tegenover 433.089 in 1973. Behalve het aantal nieuwe priesters is ook het aantal priester-studenten toegeno men. In 1981 waren 68.633 mannen in opleiding voor het priesterschap. In 1980 waren dat er 66.042 en het laagste aantal werd in 1975 geregistreerd met 60.142 priester-studenten. Europa beschikt nog altijd over het grootste bestand aan priesters. In dat werelddeel woonden in 1981 240.124 (55.4 procent) van alle priesters in de wereld. Wel is het Euro pese aandeel in vergelijking met 1973 met ruim vier pro cent geslonken. Amerika had in 1981 120.240 priesters, een daling met ruim 2000 in ver gelijking met 1973. Vroeger betekende evangeli satie voor mij alleen „zieltjes winnen". In de loop der tijd ben ik gaan inzien dat het hier niet bij mag blijven. Van professor Verkuyl heb ik ge leerd, dat het gaat om de sa menhang van verkondiging, dienst, saamhorigheid en so ciale inzet. Dit zei de Ameri kaanse evangelist Billy Gra ham gisteravond tijdens de eerste plenaire bijeenkomst van het internationaal con gres van rondreizende evan gelisten, dat tot 21 juli te Am sterdam wordt gehouden. Prof. dr. J. Verkuyl, emeri tus-hoogleraar zendingswe tenschappen aan de Vrije Universiteit van Amsterdam, naar wie Graham verwees, had tevoren het congres toe gesproken en geconstateerd, dat evangelikale christenen lijken terug te keren naar hun wortels: de samenhang tussen verkondiging, dienst, saamhorigheid en strijd tegen onrecht. Zij komen steeds meer tot het inzicht dat deze vier aspecten onverbrekelijk met elkaar verbonden zijn. Verkuyl verwees naar grote mannen uit het begin van de evangelische beweging, on der wie John Wesley en John Mott. Zij waren allen ten diepte evangelikaal en daarom ten diepte oecume nisch, dat wil zeggen met aandacht voor sociale betrok kenheid. Later werd evangelisatie be perkt tot uitsluitend woord- verkondiging. In de laatste jaren constateert Verkuyl weer een terugkeer naar de oorspronkelijke uitgangspun ten. Daarbij noemde hij de ontwikkeling die Billy Gra ham doorgemaakt heeft en ook de conferentie over de verhouding van de evangeli sche beweging en sociale ver antwoordelijkheid. die vorig jaar in Grand Rapids in de Verenigde Staten is gehou den. Graham bevestigde de visie van prof. Verkuyl door in zijn toespraak te stellen, dat evangelisatie in bijbelse zin enerzijds betrekking heeft op individuen en hun verhou ding tot God en anderzijds op hun verantwoordelijkheid voor de medemensen. „De afgelopen drie, vier jaar heb ik in mijn preken steeds meer nadruk gelegd op de navolging, op de prijs die de mens moet betalen wanneer hij besluit Christus te vol gen." Vaak vraagt men mij naar de verhouding tussen sociale verantwoordelijkheid en evangelisatie, zei Graham. Evangelisatie komt voorop, maar deze twee zaken gaan hand in hand. „Wij móéten iets doen tegen racisme. We móéten iets doen tegen de honger in de wereld. We móéten werken en bidden voor de vrede, nu de naties zich tot de tanden toe bewa penen." Hij citeerde een medewerker van de Amerikaanse rege ring, die vaak het gevoel had vanaf een berg toe te kijken naar twee treinen die over hetzelfde spoor op topsnel heid elkaar tegemoet rijden. Een aantal mensen zal op 6 au gustus in San Francisco, Bonn en Parijs beginnen aan een vastenactie voor onbepaalde tijd tegen de kernbewapening. Op die dag is het 38 jaar gele den, dat de eerste atoombom boven Hiroshima werd uitge worpen. .Dit is medegedeeld in Mainz na een bijeenkomst van Westduitse groepen voor steun aan de actie „Vasten voor het leven". De hongerstakers willen met hun actie doorgaan, totdat hun eisen zijn vervuld of totdat al thans „daden" zichtbaar zijn geworden die op een „door braak" wijzen. Zij willen be reiken, dat de plaatsing van nieuwe raketten voor de mid dellange afstand in Europa niet doorgaat, dat de Russische SS-20 raketten worden ont manteld en dat alle proeven met kernwapens worden stop gezet. De Amerikaanse initiatiefne mer van de actie „Vasten voor het leven", de politicoloog en socioloog Charles Gray, zijn echtgenote, een Canadees en een Japanner beginnen hun vastenactie tijdens een nacht van gebed op 5 augustus in Vancouver, waar dan de as semblee van de Wereldraad van Kerken bijeen is. Zij zul len vervolgens naar San Fran cisco reizen om de actie voort te zetten. De Franse hongerstakers wil len er bij de paus, tijdens diens bezoek aan Lourdes, op aan dringen, dat de rooms-katho- lieke kerk de vastenactie steunt. De Duitse deelneem ster aan de actie, Johanna Jor dan, verklaarde, dat het geens zins de bedoeling is de politici te chanteren. Wij willen hen veeleer wijzen op hun verant woordelijkheid, aldus me vrouw Jordan. In de Duitse Bondsrepubliek zijn talrijke acties ter ondersteuning van de vastenactie gepland. Zo zul len meer dan zestig mensen vier dagen vasten vóór het hoofdkwartier van de NAVO in Heidelberg en zal er een „vastenmars" van drie dagen worden gehouden. Aan blok kade-acties in deze drie plaat sen waar waarschijnlijk nieu we raketten voor de middel lange afstand zullen worden geplaatst, zal ook oud-minister Erhard Eppler deelnemen.De beweging „Vasten voor het le ven" wordt door vele bekende persoonlijkheden en leidende vertegenwoordigers van de kerken ondersteund, zoals Ru dolph Bahro, Coretta King, de weduwe van Martin Luther King en de patriarch van de Russisch-orthodoxe kerk in Moskou. Ontmoeting paus en Mitterand In samenhang met zijn bedevaart naar de Zuidfranse Maria- bedevaartsplaats Lourdes in augustus zal de paus een gesprek van een uur hebben met de Franse president Francois Mitte rand. Dat is in het Vaticaan vernomen. De plaats en het preciese tijdstip van de ontmoeting zijn nog niet vastgesteld, maar aangenorhen wordt, dat het gesprek er gens buiten Lourdes zal worden gehouden in de vroege och tend van 15 augustus. President Mitterand heeft de paus eer der ontmoet op 1 maart 1982 in Vaticaanstad. Korte metten Op 73-jarige leeftijd is in Bussum de taalgeleerde J. J. Kijne overleden. Hij was sinds 1966 adjunct algemeen secretaris van het Nederlands Bijbelgenootschap (NBG), waar hij in 1940 in dienst kwam. Hij was twintig jaar lid van de vertaalcommissie van de Wereldbond van Bij belgenootschappen. Van 1959 tot 1963 was hij hoofdredac teur van het internationale tijdschrift voor bijbelverta lers „The Bible Translator". Tijdens een audiëntie voor een groep bisschoppen uit de Verenigde Staten heeft paus Johannes Paulus II de bete kenis van de zondagsplicht en de zondagse eucharistie viering benadrukt en hen ge vraagd daaraan samen met hun gelovigen en parochies weer meer aandacht te schenken. Het hele leven van de kerkelijke gemeenschap is met de zondagse liturgievie ring verstrengeld, aldus de paus. Het beginsel, dat „de volledige en actieve deelne ming van alle gelovigen aan de liturgie" eerste en noodza kelijke bron van de ware christelijke geest is, noemde hij de kern van alle liturgi sche vernieuwing van deze eeuw. De directeur van de Ameri kaanse „Catholic Press Asso ciation", James Doyle, is op timistisch over de toekomst van de katholieke pers in de VS. Katholieke bladen, zoals de „Catholic Digest" en „Li- gourian" hebben hun tot nu toe hoogste oplagen bereikt. Ook de belangstelling voor bisdombladen groeit. Het aartsbisdom New York bij voorbeeld is onlangs begon nen zijn eigen weekblad uit te geven in een oplage van 130.000 exemplaren. „Niet óf-óf, maar én-én. Leven met schijnbare tegen strijdigheden" is de titel van de zeventiende cursus van de paters karmelieten van het Diepgangcentrum, Rijndijk 108, 2394 AJ Hazerswoude- Rijndijk. De cursus bestaat uit een cyclus van vijf lezin gen en wordt gegeven op zes plaatsen: Rotterdam, Den Haag (Sjaloomkerk, Am- bachtsgaarde 160), Leiden (Het Bruggehoofd, Steen- schuur 11), Alkmaar, Haar- Twee gemeenschappen van karmelietessen nodigen jon geren vanaf achttien jaar uit voor een kennismaking met het Karmel-leven, een spe ciale vorm van kloosterleven, gebaseerd op de religieuze idealen van de mystiek schrijfster en kerklerares Te- resia van Avila. De bijeen komsten zijn op zaterdag 17 september in de Karmel van Egmond aan de Hoef, Heren weg 269 en op zondag 25 sep tember in de Karmel van Huybergen, Boomstraat 9. TO 1 ben treeks de k iten k; rkome listen vrouw •mmer al kra •echtei jnlijk MINISTER De Koning van Sociale Zaken heeft deze nog eens herhaald dat het omroeppersoneel en hun we ,rur n| ver geen eigen cao-afspraken meer mogen maken. He "eer 0 roeppersoneel is voortaan trendvolger. Dat betekent di personeel van de omroepen, net als trouwens zoveel ainvari groepen, de ambtenaren volgen wat betreft hun arbeids waarden. DAAR is op zichzelf niets vreemds aan. Tal van semi- heidsinstellingen volgen de ambtenaren waar het hi beidsvoorwaarden betreft. Tot voor enkele jaren vond dat zelfs zeer plezierig. Dat was in de tijd dat de groe opkon en de ambtenaren relatief goede arbeidsvoorw; hadden; die hebben ze overigens nog steeds. Toen stondi van groepen in de rij om trendvolger te worden, het om personeel inbegrepen. Dat tij is nu wel gekeerd Bij de stagnerende economie vormen de ambtenaren uitkeringstrekkers groepen waar de overheid wat hun men betreft rechtstreeks vat op heeft. Het is duidelijk d groepen het nu als eerste moeten ontgelden. Het is ook delijk dat de overheid haar best doet om de groep waar rechtstreeks invloed heeft te vergroten. Bijvoorbeeld do groep trendvolgers uit te breiden. :den eravoi :ierva; verni DAT nu gebeurt met het omroeppersoneel. Werkgeve werknemers bij de omroepen hebben dat overigens aan zelf te wijten. Zij sloten voor dit jaar een cao af, die ve ging boven wat elders in de collectieve sector werd afge ken. De overeenkomst omvatte weliswaar inlevering v IDE! prijscompensatie, maar in geen verhouding daarmee Leic het aantal nieuwe banen dat er voor in de plaats kwarrijpe het aantal vrije uren dat. men er extra voor kreeg. A omroepbazen en hun werknemers samen doen alsof heerslo steeds niet opkan, dan hoeft het niet te verbazen dat d t nister van sociale zaken ingrijpt. n vi Brei Het gekerm in de omroepwereld maakt dan ook niet !e veel indruk. De argumenten die men hanteert komen n gde, al voort uit het eigen, persoonlijke belang: de portemon inthe Maar er is één argument dat wel hout snijdt: de ove penb krijgt nu op een of andere wijze rechtstreeks greep o journalistieke medium, dat de omroep immers ook is. onafhankelijke journalistiek en dus ook een onafhank^rsba de Bi omroep is in onze democratische staatsvorm een zeer goed. Nu ook het omroeppersoneel trendvolger is zou di eens een eerste stap kunnen zijn in de richting van eerjorde tere invloed van de overheid op de media. HET is jammer dat minister De Koning nergens in zij acties is ingegaan op dit argument. Van de andere kant gezegd worden dat zijn gesprekspartners bij de omroep ook nauwelijks reden toe hebben gegeven. Hun argumei ging vooral in op puur eigenbelang. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur. zatei^zaar tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr. 071-122248 en uw lustra wordt nog dezelfde avond nabezorgd. Gemarineerde speklapjes met tuinbonen en aardappelen mokka vla met banaan Voor twee personen hebt u nodig200 g speklappen, 3 lepels ketjap, 1 theelepel citroensap, halve theelepel boemboe saté, 30 g marga rine, zout; 1,5 kg tuinbonen, zout, bo- nekruid, 50 g dunne plak jes ontbijtspek, 5 g marga rine; 0,5 1 kg aardappelen 0,5 liter melk, 25 g maize-, na, 30 g suiker, 2 theelepels oploskoffie, 1 rijpe banaan. Knip of snijd de speklappen in kleinere stukken en zet ze ten minste een uur weg met een mengseltje van ketjap, citroen sap en boemboe saté. Laat het vlees uitlekken, dep het droog met keukenpapier en bak het in warme margarine bruin. Strooi er al bakkende zout over en houd het deksel schuin op de pan. dat voor komt spat-ergernissen. Doe weinig warm water bij het vlees en ook wat over is van de marinade en stoof het mals in circa een half uur. Doe de speklapjes in de jus op. Dop de tuinbonen kort voor dat ze gekookt moeten worden (ze verkleuren als ze wat lan ger gedopt blijven staan). Kook de bonen in weinig, wa ter met zout en een takje bo- nekruid gaar in tien a vijftien minuten. Bak het spek knap perig bruin in de margarine, verkruimel het en strooi het met peper over de uitgelekte tuinbonen. Zet de helft van de melk op. Meng maizena. suiker en wei nig koude melk. Schenk bij dit papje wat hete melk en doe het al roerende in de pan. Laat de vla even koken en voeg dan van het vuur de overige koude melk toe en de oplos koffie. Meng kort voor de maaltijd dunne plakjes banaan door de vla. Garneren met ba naan kan als de plakjes met iets citroensap worden bestre ken, ze verkleuren dan niet. JEANNE DEN HAAG Bij begrip pen als ontwikkelingsor ganisatie en Derde We reldlanden denken velen veel eerder aan honger, armoede, rampen en on derdrukking dan aan een consumentenbond. Maar voor talrijke inwoners van het „rijke" Derde Wereld land Maleisië is het ver band tussen de ontwikke ling van hun land en een consumentenorganisatie heel erg duidelijk. Dat is dan de verdienste van de mede door de Nederland se ontwikkelingsorganisa tie Novib gesteunde „Con sumers' Association of Pe- nang" (CAP). Anders dan de bij ons bekende consu mentenbonden houdt de CAP zich echter niet in de eerste plaats bezig met prijs- en kwaliteitsverge lijkingen, maar met het verzamelen van informa tie en het geven van voor lichting over de basisbe hoeften van de Maleisiërs, zoals voedsel, huisvesting, openbaar vervoer en on derwijs. Want ondanks de uiterlijke rijkdom en het feit dat het land geen hongersnood kent, leeft zo'n 40 procent van de Maleisiërs onder de ar moedegrens. Dertien jaar geleden begon nen als de consumentenbond van het stadje Penang, heeft de CAP haar werkzaamheden inmiddels over het gehele land uitgebreid. Verantwoor- dijk voor de dagelijkse gang van zaken is Khor Kok Peng (32), met wie we spraken toen hij onlangs op bezoek was in Nederland. re misgelopen. Maar nu zien ze wel dat ik zinvol werk doe", beantwoordt hij de vraag, of het geen verwonde ring heeft gewekt dat hij bij een organisatie is gaan wer ken die opkomt voor de ge wone Maleisiër. Khor Kok Peng komt namelijk uit een familie die behoort tot de Ma leisische elite. Tussen 1970 en 1978 studeerde hij onder meer in Cambridge en was hij docent aan de uni versiteit van Penang. Na drie jaar als vrijwilliger voor de CAP te hebben gewerkt, trad hij in 1978 in vaste dienst. „Daar zijn wel problemen over geweest. Maar geloof me, het doet er niet toe uit welke CONSUMENTENBOND MALEISIË WIL BETERE KWALITEIT VAN HET LEVEN Uiterlijk is Maleisië een rijk land, waar kinderen in de stad vrolijk een ijsje kunnen eten. Maar voor zo'n veertig procent van alle Maleisiërs is een ijsje een onbereikbare luxe. klasse je komt. Als je instel ling maar goed is". Vis in blik Het werk van de CAP laat zich niet in een paar regels sa menvatten. Maar grof gezegd komt het er op neer, dat men probeert de ontwikkeling van het land aan te laten sluiten bij wat de mensen werkelijk nodig hebben. „Om een voorbeeld te noe men", zegt Khor Kok Peng, „de mensen hebben veel wes terse gewoonten overgeno men. Dat maakt het leven veel moeilijker. Zo koopt men vis uit blik omdat dat sjiek staat, terwijl de zee om ons heen vol vis zit. Als men nu gewoon de vis van hier eet kan men het geld dat voor die blikken wordt neerlegd an ders, beter besteden". De CAP telt verschillende af delingen. Op het klachtenbu reau kunnen mensen terecht, die bijvoorbeeld kapotte of ge vaarlijke producten krijgen aangesmeerd of op andere wijze door bedrijven of de ook aan de voorlichting op overheid worden bedrogen, het platteland, waar het over- De statistiek laat geen twijfel grote deel van de Maleisische bestaan over de toenemende bevolking woont. Onderwijs, belangstelling voor dit bu-- voedselvoorziening, vervui- reau: 55 klachten in 1972 en ling, hygiëne, huisvesting ko- meer dan 2.000 in 1979. men daar uitgebreid aan de Het werk van de onderzoek- orde. safdeling heeft wel wat weg De resultaten van alle ver van de hier bekende vergelij- schillende afdelingen van de kende warenonderzoeken. CAP worden uiteindelijk ver- Aan de hand van doorlopende zameld door een speciaal re- prijs- en kwaliteitscontroles search-bureau, dat aan de maakt men overheid en be- hand daarvan adviezen voor drijven attent op slechte huis- de toekomst probeert op te vesting, oneerlijke prijsverho- stellen. Onder meer via de gingen en misleidende recla- pers, die steeds meer aandacht me. aan de activiteiten van de Een derde afdeling houdt zich CAP besteedt, bereiken de speciaal bezig met de milieu- voorstellen en plannen uitein- vervuiling, die in het steeds delijk de autoriteiten. De be- meer geïndustrialiseerde Ma- doeling is op zo'n manier de leisië het leven van boeren en consumentenwetgeving te be- vissers bedreigt. In het land invloeden en economische zijn 50 belangrijke rivieren zo hervormingen tot stand te vervuild, dat er geen vis meer brengen. Daarin is de CAP, in leeft en als de houtwinning naar eigen zeggen, al tot op in het huidige tempo verder zekere hoogte in geslaagd, gaat, zal over zo'n tien jaar bijna al het oerwoud verdwe- Kwaliteit van het leven nen zijn. Veel belang hecht de CAP Khor Kok Penê is echter de eerste om toe te geven, dat een organisatie als CAP in Maleisië weliswaar goed func tioneert, maar in de huidige vorm in veel andere Derde Wereldlanden (nog) niet op z'n plaasts zou zijn. „Wij pro beren de kwaliteit van het le ven te verbeteren. Andere landen zijn daar nog niet aan toe. Daar strijdt men niet om de kwaliteit, maar om het le ven zelf". Behalve de economische groei biedt ook de politieke stabili teit van Maleisië de CAP voorlopig voldoende speel ruimte. „Het is hier geen wes terse democratie, maar we hebben een bepaalde vrijheid van werken. Dat moet in an dere landen ook mogelijk zijn. Maar dan moet men er wel voor vechten, zoals wij dat ook gedaan hebben. Kijk, we doen niet aan partijpolitiek. Daar houden we ons ver van. We zijn volstrekt onafhanke lijk. Waar we wel op letten zijn de problemen en de be langen van de gewone men sen. Echte ontwikkling kan alleen ontstaan, als de mensen opkomen voor hun recht op een goed leven. Maar veel mensen doen dat niet, omdat ze niet weten dat ze dat recht hebben. Ook daar wijzen wij ze op", zegt Khor Kok Peng. Vervolgens vertelt hij hoe de Maleisische politiek steeds meer rekening gaat houden met het werk van zijn organi satie. Het eindeloos schrijven van brieven naar kranten en politici werpt zijn vruchten af. „Vooral de reactie van de pers is geweldig. Ik heb al heel wat kranten in uw land gezien, maar er is er geen een die zoveel aandacht besteedt aan consumentenzaken als de kranten in Maleisië". Nederlandse babyvoeding Geschillen met bedrijven zijn voor consumentenbonden een steeds terugkerend gegeven. Zo ook voor de CAP. Een be drijf dat daarvan kan meepra ten is de Coöp Condensfa- briek „Friesland", producent van gecondenseerde melk die als Dutch Baby Milk in Malei sië op de markt wordt ge bracht. De naam suggereert „Als ik mijn familie mag gelo ven ben ik een mooie carrière misgelopen. Maar nu zien ze wel dat ik zinvol werk doe". dat de melk geschikt is al ba byvoeding, terwijl deze vol gens een onderzoek van de Verenigde Naties juist „hoogst ongeschikt" is voor baby's en jonge kinderen. De CAP heeft inmiddels ge daan gekregen dat de afbeel ding van een Hollandse moe der met een gezonde, blozen de baby van het etiket van de blikken is verdwenen. Maar in de reclame in Maleisië wordt die afbeelding nog steeds gebruikt. De Friese melkfabrikant beroept zich verder op onderzoeken, waar uit zou moeten blijken dat de Maleisiërs „Dutch Baby" als een algemene merknaam be schouwen voor alle melkpro- dukten. Aan de hand van de etiketten kunnen zij zelf be palen, waarvoor de verschil lende produkten te gebruiken zijn. Geen reden om daar ook nog eens verandering in te brengen vindt de Friese di rectie, tot ongenoegen van de CAP. „Wij zijn niet tegen de indus trie", zegt Khor Kok Peng. „Wij willen alleen voorkomen dat bedrijven hun sociale ver antwoordelijkheid ontlopen. Ze moeten geen gevaarlijke, slechte of veel te dure pro dukten op de markt brengen. Als wij iets zeggen, dan is dat niet een loze kreet. Onze klachten zijn alle het resultaat van gedegen, afgewogen on derzoek. Dat blijft nodig, want de ontwikkeling van ons land heeft naast talrijke positivitie kanten ook zijn schaduwzijden, die de kwali teit van het leven aantasten. En dat proberen we te voor komen". JOS TIMMERS Zonnige perioden rdt d akt, jelijl werl DE BILT Morgen tfrden. weer met flinke zonnige p den. Het afgelopen etma grkl de warme lucht boven land naar het zuiden wcju drongen en vervangen koelere lucht van de Nt zee. In deze lucht klaart flink op, maar wordt de peratuur niet hoger d graden. Vlak aan zee koel. Omdat er niet veel 4 is, betekent dit aangenaam merweer. i, R. C Voor de dagen na morgen andert er niet veel in weertype. Er is maar naiKfu' lijks wind, zodat de lucht van v ven ons land dezelfde ei 8. En schappen houdt. Tot navar weekeinde kunnen wij du jjj,, kenen op flink wat zon en j. middagtemperatuur van o rrit v\ veer 25 graden. ïotreg. 27 14 geh.bew. 29 15 Vlissingen geh.bew. 24 15 Z -Limburg geh bew. 30 16 Aberdeen geh.bew. 26 20 Athene onbew. 29 20 Bordeaux Frankfort Genève Helsinki Innsbruck Klagenfurt Kopenhagen >nbew. 32 17 Mallorca München onbew. 28 16 onbew. 29 17 onbew. 31 18 regenb. 31 18 Las Palmas Beiroet Tel Aviv Tunis onbew. 35 18 NEDERLANDS HERVO DE KERK: Aangenomen naar Oegstg A R.E. Da Costa te Wolph»—5 dijk. Naar Adre 'Postc ij

Leidse Courant | 1983 | | pagina 2