en Hitte iaagt bier- ij sverkoop naar record Tilburgers gaan zelf plantsoenen onderhouden Medewerkers regering Reagan in opspraak Mogenenkunnen liegtuig ntploft lucht: 19 oden YS willen herstel democratie in Chili Fiets nummer 9 Dinsdag 12 juli 1983,74e jaargang no. 22625 TV-TIPS Het Hollandse lied in „Op vol le toeren" op Ned. I om 20.28 uur. Om 22.45 uur vervolg „That's entertainment" met Fred Astaire en Gene Kelly. Op Ned. II om 21.40 uur het Concertgebouworkest met de Newsky-cantate van Prokof- jev. HET WEER Zonnig met een maximum temperatuur van 22 graden in het noordwesten tot 30 graden in het zuidoosten. Matige naar noordwest draaiende wind, ongeveer kracht 7. Zon op 05.35, onder: 21.56; hoog water Schev.: 05.38 en 18.27; laag water: 01.41 en 12,57. felgië krijgt )mmerciëel tv-net onze correspondent) USSEL België krijgt binnenkort de be- likking over een commercieel Nederlands- jg televisienet. In de Vlaamse deelregering hierover in principe overeenstemming be lt. Dit verklaarde gisteren de Vlaamse mi- ler van Cultuur, Karei Poma. Noch de ie netten van de BRT noch die van de nstalige Waalse televisie kennen op het inblik reclame. De Vlaamse commerciële ivisie zal waarschijnlijk in het komend rjaar van start kunnen gaan. Tevens is de Vlaamse deelregering besloten bin- t betaaltelevisie in te voeren. Kijkers i dan via de kabel programma's ont- igen waarvoor zij apart zullen moeten be- Man doodgeschoten tijdens caféruzie DEN HAAG Een ruzie over ver schuldigd geld is gistermiddag voor een café in de Wagenstraat in Den Haag ontaard in een schietpartij. Daarbij werd een 33-jarige Hagenaar dodelijk getroffen, volgens eerste gegevens door vier kogels. Vandaag wordt sectie op het stoffelijk overschot verricht. De schutter was een 44-jarige café-eige naar, die zich bedreigd voelde, toen drie mannen van wie er twee met knuppels gewapend verhaal kwa men halen over een schuld. 180 Wilde zwijnen worden afgeschoten APELDOORN Op last van het ministerie van Landbouw worden in de komende weken 180 wilde varkens afgeschoten om ze te onderzoeken op even tuele varkenspest. De ge dode zwijnen worden op gestuurd naar de Gezond heidsdienst voor Dieren in Rozendaal waar sectie plaats vindt. Tot nu toe zijn 20 wilde varkens in het Gelderse Rozendaal onderzocht. vJoy-flying "in Noors vliegtuigje OSLO Twee Noorse jongens, die een vliegtuig van het type Cessna 172 hadden gestolen maar zelf over geen enkele vlie- gervaring beschikten, zijn erin geslaagd een veilige landing met het toestel te ma ken. Na hun avontuurlijke vlucht zeiden de 12-jarige piloot en zijn 15-jarige mede- vlieger, dat zij de vierpersoons Cessna hadden geleendop het vliegveld Hatt- feldal in het noorden van Noorwegen. De „geleende" Cessna bleef 50 minuten in de lucht, terwijl de politie machteloos toe keek. Vanwege een ongunstige wind mis lukte tot grote schrik van de ouders van de twee jongens een eerste landingspo ging. De tweede poging had meer succes. „Slechts" het landingsstel van de Cessna raakte beschadigd. Koffie morgen zes cent duurder AMSTERDAM Een pak koffie van 250 gram wordt in de winkel met ingang van morgen zes cent duurder. Deze verhoging is een gevolg van een prijsstijging van de grondstoffen. Deze stijging wordt voornamelijk veroor zaakt door de duurdere dol lar, zo heeft de Vereniging van Nederlandse Koffiebran- ders en Theepakkers giste ren bekendgemaakt. Het mi nisterie van Economische Zaken is van de prijsverho ging op de hoogte gesteld. „SEXUELE UITSPATTINGEN OP VIDEO VASTGELEGD" LOS ANGELES De moord op Vicki Morgan, een 30- jarige ex-actrice die naar eigen zeggen twaalf jaar lang de minnares is geweest van de vorig jaar overlèden multimiljonair Alfred Bloomingdale, lijkt een politieke staart te krijgen. Uitgave Westerpers, behorende tot Sijthofl Pers. Apothekersdijk 342312 DD LeidenPostbus 112300 AA, tel.071 122244Giro 103003 Bank:Amro- bank N. V. Leiden. Directeur-hooldredacteur: I J.Hallewas, Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties: (excl.BTW) f 0,58 per mm, kleintjes f 0,40 per mm. Abonnementen: (incl.BTW) per maand f 20.41 (uitsl.aut.betaling),kwartaal f 61,25, jaar f 233,50. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00 tot 19.00 uur, zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur tel. 071 122248. Een advocaat die was aange zocht om de vermoedelijke moordenaar van Vicki Morgan te verdedigen heeft namelijk verklaard, dat hij videobanden in zijn bezit heeft waarop de sexuele uitspattingen zijn te zien van diverse hoge mede werkers van de regering Reagan. De advocaat, Robert K. Steinberg, heeft gezegd dat hij de banden aan president Reagan zal geven, in de hoop dat hij de betrokkenen zal ont slaan. „Zij vormen een groot gevaar voor de nationale vei ligheid. Dat is iets dat dit land niet nodig heeft". Van de personen die op de waarschijnlijk in het geheim gemaakte videobanden zijn te zien, noemde Steinberg al leen Vicky Morgan en Bloom ingdale. Deze laatste was een goede vriend van president Reagan en lid van diens zoge noemde „kitchen cabinet" van raadgevers. De andere mensen op de banden zouden vrienden van Bloomingdale zijn, die momenteel belangrijke func ties in de regering bekleden. Steinberg ontkende echter dat de president zelf op de banden voorkomt. Hij wilde niet zeg gen hoe hij de banden in han den heeft gekregen. Overigens heeft Steinberg ge weigerd de verdediging van de verdachte, de 33-jarige Marvin Pancoast, op zich te nemen, na een geschil met een andere ad vocaat over het gebruik van de banden in het proces. Pan coast was vorige week een po- litieburau in Los Angeles bin nen komen lopen met de be kendmaking dat hij Vicky Morgan om het leven had ge bracht. De ex-actrice had eerder dit jaar opzien gebaard door een bedrag van 10 miljoen dollar te eisen uit de nalatenschap van Bloomingdale. Volgens haar heeft de miljonair beloofd haar voor altijd te zullen on derhouden. Een rechter wees de eis echter af. De verhou ding tussen Bloomingdale en Morgan was volgens hem niets anders dan een relatie tussen een rijke, getrouwde vrijer en een goedbetaalde maitresse. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, za terdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr. 071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. het de bedoeling deelnemers een officieel contract te laten ondertekenen. Indien voor een bepaald plantsoen onvoldoen de belangstelling bestaat, over weegt de gemeente de arbeids intensieve beplanting daar te vervangen door eenvoudiger bij te houden groen. Van de 130 plantsoenarbeiders in Tilburg zijn er 100 in dienst van onderaannemers. Het is de bedoeling van de diensten van de meeste van deze buitenme dewerkers in de toekomst geen gebruik meer te maken. Wat te zeggen van die man, die vijfentwintig jaar lang van een geldig rijbewijs? Bij een botsinkje in Emmen werd hij uiteindelijk betrapt. Iedere rechtgeaarde automobilist zal toegeven dat zoiets weliswaar kan maar niet mag. Toch zal de man niet de enige zwartrijder in Nederland zijn. Vijfentwintig jaar lang de Leidse Courant niet lezen mag, maar alle abonnees, die de krant een kwart eeuw lang (of nog veel langer) lezen zullen volmondig beamen dat zoiets weliswaar mag, maar in hun ogen niet kan. De Leidse Courant wil ik best 14 dagen proberen. Gratis en geheel vrijblijvend In een open envelop ronder postzegel opsturen naar Leidse Courant, Antwoordnummer 10070,2300 VB Leiden. 'Indien daartoe aanleiding beslaat, kan een vereoek om een proefabonnement worden geweigerd. ITO Een vliegtuig- ïp met een Boeing-737 de luchtvaartmaat- appij van Ecuador kME) heeft aan alle 119 sagiers en bemannings- en het leven gekost. t voor de landing op het gveld van Cuenca (Zuid- ador) vloog het uit de fdstad Quito afkomstige itel in brand, ontplofte het itortten de wrakstukken op berg. Het ongeluk is het atste in de geschiedenis van Dcuadoriaanse burgerlucht- rt. directeur van de burger- itvaart in Ecuador zei van- rgen dat hij sabotage niet esloten acht. Ooggetuigen en dat in het toestel een was ontploft. De veronge- te Boeing was het nieuwste .'gtuig van TAME, een itvaartmaatschappij die zo- militaire als burgervluch- uitvoert. :hakelen met aet, >ls gebroken IDEN Een 15-jarige Lei dorper brak gisteren zijn :erpols toen hij op de Ko- ginnelaan met zijn racefiets val kwam. Hij is naar het L» gebracht. De jongen reed een flinke snelheid en le schakelen. Hij deed dat t met zijn hand, maar met voet. De jongen verloor j evenwicht en smakte te- 1 de grond. DEN HAAG Neder land beleeft een van de heetste zomers uit zijn historie. Een hogedruk- gebied dat de laatste dagen boven de Noord zee verankerd bleef, heeft vandaag opnieuw tienduizenden mensen naar de kust gedreven, de hitte ontvluchtend, verkoeling opzoekend. Het op de badhanddoek verloren lichaamsvocht wordt intussen ruim ge compenseerd: Heineken meldde gisteren een re cord bierverkoop. Ook de ijsfabrikanten gaat het voor de wind: Uni lever verkocht zelfs meer ijsco's dan in het topjaar 1982. Puffend en steunend tracht men zich na een miezerig voorjaar aan het broeierige weer aan te passen. In Harderwijk hebben twee politie-agen- ten die het kennelijk te heet werd onder de voeten de schaar gezet in de (lan ge) dienstpantalon. Ze werden in hun aldué ge creëerde „hot-pants" bij de commissaris op het matje geroepen wegens vernie ling van rijkseigendom. Intussen is koeler weer in aantocht. Het KNMI voor spelt dat morgen het hoge- drukgebied aan de wandel gaat, daardoor draait de wind naar noord/noord west. In Scheveningen wordt het morgen daarom niet veel warmer dan 22 graden celcius, ook is er weer kans op mist. Omdat het toch zonnig blijft, hou den we tot in het week einde aangenaam weer. (Zie verder pag 7 Waterballet inWoubrugge De tropische hitte maakt het vele scholen onmogelijk het normale lesrooster af te werken. In enkele gemeen ten is een soort tropenroos ter ingevoerd, waardoor de kinderen 's middags vrij hebben. In Woubrugge zochten de leerkrachten naar een andere oplossing. Op de Esselyckerwoude- school in deze gemeente was de temperatuur in de lokalen tot boven de dertig graden gestegen. Met de belangstelling van de leer lingen ging het omgekeerd evenredig. Reden voor de leerkrachten om een water ballet te organiseren. Vanaf het dak van de school wer den de leerlingen met de brandslang natgespoten. Het werd een dolle boel. Aan het eind van het feest ontkwamen ook de onder wijzers en onderwijzeressen niet aan een nat pak. En zo hoort het ook. lieuwe rector ir „Louise" DEN De gemeenteraad :ft de heer A.H. de Zoete loemd tot nieuwe rector de Louise de Coligny olengemeenschap. De hui- e rector, de heer G.A. Stef- s, gaat met ingang van 1 fustus met de VUT. De heer Zoete (33) is momenteel atsvervangend rector van rijks-scholengemeenschap ringherlant in Wieringer- rf. WASHINGTON/SANTIAGO Het Amerikaanse ministe rie van buitenlandse zaken heeft gisteren „gematigde" po litieke krachten in Chili opge roepen te streven naar een herstel van de democratie, om dat een „overweldigende meerderheid" van de Chilenen dat wenst. Een woordvoerder van het State Department, Romberg, zei dat de recente arrestaties van de voormalige minister van buitenlandse za ken, Valdes, en twee andere christen-democratische leiders „slechts kunnen worden be schouwd als een betreurens waardige manifestatie van de ernstige spanningen en de ver- deeeldheid waarmee Chili mee te kampen heeft". Voor van daag is voor de derde keer binnen enkele weken een na tionale protestdag afgekon digd. In anonieme pamfletten is het Chileense volk opgeroe pen de winkels en regerings kantoren te sluiten, de kinde ren van school te houden en tegen het invallen van de duisternis een concert van claxons ten gehore te brengen. Sa assagraf in El Salvador ontdekt eind n SALVADOR Het Salvadoraanse leger heeft bij de plaats i José Buena Vista in de centrale provincie San Vicente een dvu ssagraf ontdekt met 97 lijken van naar wordt aangenomen te ïrrillastrijders. De op geringe diepte begraven lijken waren in va tegaande staat van ontbinding. Het is vermoedelijk een graf brf 1 kortgeleden is gedolven. Het massagraf werd ontdekt door 1J8e daten van het Pipil-bataljon van het Salvadoraanse leger dat evel trokken is bij een operatie in de provincie tegen het verzets- ('nt Farabundo Marti. Als het een graf van guerrillastrijders [ER jkt te zijn, is het aantal lijken opvallend hoog, aldus waarne- Cor Kenijber met zijn nieuwe fiets temidden van de circusartiesten van Ross-Han- son, vanwie Liduin Currel en Claude en Francine het niet konden laten een hoog standje te doen. TILBURG De gemeen te Tilburg wil het onder houd van openbaar groen in de stad voortaan voor een deel aan de burgers zelf overlaten. Buurten, scholen en individuele be langstellenden kunnen zich daarvoor bij de ge meente opgeven. Op die manier hoopt de gemeente één miljoen gulden te be sparen op de plantsoenen dienst. De gemeente hoopt het onder houd van ruim twintig hectare plantsoenen aan de bevolking over te kunnen laten, aldus een woordvoerder van de ge meente. Stadsparken en ver- keersgroen vallen daarbuiten. Nog eens twintig hectare openbaar groen wil de ge meente aan de bevolking ver kopen, verhuren of in erfpacht laten onderhouden. Het gaat hierbij vooral om stroken groen die grenzen a^n particu liere woningen. Als de plannen doorgaan, is TOUR-DE-FRANCE- PRUSVRAAG DEN HAAG uit Den Haag de fiets de wacht le-fiets van France attracties van hoog niveau laten zien. Cor Kneyber, al jarenlang een fan van onze prijsvraag, dankt de fiets aan de goede beantwoording van vraag 9 (Welke renner won de pro loog bij de Tourstart in Lei den Het goede antwoord was: Jan Raas. Bij de toeken ning van de prijs gaf de door slag de door Cor bedachte zin „Toen Eddy Merckx op de tv de Nederlandse ploeg bezig zag zei hij: allee zulle, zijn dat nou Hollandse knullen Het antwoord op (strik-)vraag 11 uit de krant van zaterdag („Welke Nederlandse renner won voor het laatst in Bor deaux") moet uiterlijk mor gen, woensdag, in ons bezit zijn. Voor meer tournieuws en de nieuwe vraag zie pagina 11.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 1