Ontvoerde Riinsburger door leger Soedan bevrijd Fiets nummer 7 Meer moeite BON: vazerneterreur srachtig aanpakken Uit in eigen vakantieland j NEGENTIEN DODEN BU VUURGEVECHT Cardinaal Willebrands rkent bezwaren tegen enoeming mgr.Simonis Studentenstop om overschot >p arbeidsmarkt te voorkomen IIÉt' Zaterdag 9 juli 1983,74e jaargang no. 22623 Uitgave Westerpers, behorende tot Sijthofl Pers. Apothekersdïjk 34,2312 DD Leiden, Postbus 112300 AA, tel.071 -122244. Giro 103003 Bank: Amro- bank N. V. Leiden. Directeur-hoofdredacteur: M.Hallewas, Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties: (excl.BTW) f 0,58 pier mm, kleintjes f 0,40 per mm. Abonnementen: (incl.BTW) per maand f 20.41 (uitsl.aut.betaling),kwartaal f 61,25, jaar f 233,50. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00 tot 19.00 14.00 tot 15.00 uur tel. 071-122248. De AVRO geeft een 60-jarig bestaansfeestje vanavond op Ned. I om 20.28 uur en mor genochtend op Ned. II om 8.00 uur „Ontbijtshow" voor de jeugd. Op Ned. II vanavond om 20.00 uur beelden WK-voetbal '82 in Spanje en om 21.05 uur Knok- ke-festival. Om 22.55 uur bok sen Jassmann-Koopmans. HET WEER In de vroege ochtend nog en kele mistbanken, daarna zon nig met temperaturen van 25 tot 30 graden. Tot matig toene mende oostelijke wind, kracht 3. Zondag tot en met woensdag zonnig en warm tot zeer warm en waarschijnlijk droog. Zon op: 05.31; onder: 21.59; hoog water Schev.: 3.17 en 15.55; laag w.: 11.34 en 24.01. t mocht dan niet bijster druk zijn op de Nederlandse wegen, wachttijd voor de boot van Den Helder naar Texel bedroeg lar liefst vijf uur. De toegangsweg naar de pont bood daarom onderhand bekende beeld van vakantiegangers die het ple- irige met het onaangename verenigden. ^eer blijft mooi, rukte valt mee Andropov wil top conferentie met Reagan BONN De Russische president en partijleider Joeri Andropov heeft te genover Westduitse functionarissen laten doorschemeren dat hij klaar is voor een topconferentie met de Ame rikaanse' president Ronald Reagan. De Westduitse bondskanselier Helmuth Kohl heeft zich eerder deze week tij dens zijn bezoek aan Moskou ook uit gesproken voor een degelijke ontmoe ting. Die zou volgens Kohl namelijk een essentiële bijdrage kunnen leve ren aan de oplossing van vooral de ontwaperiingskwestie. Andropov maakte tevens bekend een uitnodi ging voor een tegenbezoek aan West- Duitsland te hebben aangenomen. Een datum is nog niet vastgesteld. Moskou ontvangt Amerikaans schoolmeisje als staatshoofd MOSKOU Samantha Smith, een 11-jarig Ameri kaans schoolmeisje dat eerder dit jaar een brief stuur de aan de Russische president, is gisteren op het vliegveld van Moskou als een staatshoofd ontvangen. Zij was voor een vakantie in de Sovjet-Unie uitgeno digd door partijleider Joeri Andropov. De rode loper was voor Samantha uitgelegd en Russische kinderen met bloemen vormden een erehaag. In een zwarte li mousine werden Samantha en haar ouders naar een hotel in Moskou gebracht. Het meisje zei bij aankomst te hopen tijdens haar verblijf van twee weken Andro pov te kunnen ontmoeten. De verwachting is, dat die wens vervuld zal worden. Samantha wil hem dan vragen waarom de Sovjet-Unie en de Verenigde Sta ten nog steeds hun militaire capaciteit aan het opvoe ren zijn, terwijl ze geen van beide oorlog willen ont ketenen. Man verbergt cocaïne in kunstarm LIMA Een 28-jarige Neder lander is gisteren op het vlieg veld van de Peruaanse hoofd stad Lima wegens bezit van 650 gram cocaïne aangehou den. De eenarmige*Nederlan- der, W. H. S., had de cocaïne verstopt in zijn kunstarm. Hij gedroeg zich volgens de politie verdacht. S. stond op het punt te vertrekken naar Jamaica. Hij zou hebben bekend al eer der cocaïne in zijn kunstarm Peru uit te hebben gesmok keld. Het Ministerie van Bui tenlandse Zaken in Den Haag kon gisteren de arrestatie van S. niet bevestigen. !N HAAG De mensen die iteren zijn begonnen hun va- ntie in eigen land te vieren, llen daar zeker de komende gen geen spijt van hebben, int het weer blijft aanhou- nd mooi. De temperaturen pen tot en met woensdag nog peiteloos op tot boven de 25 aden en op veel plaatsen brdt het zelfs 30 graden. Aan t strand zal het met volop n vandaag warmer zijn dan steren, al zal er opnieuw een phte oostelijke wind waaien, pdanks het begin van de va- nties bleven de Nederlandse pgen gisteren betrekkelijk ktig. De politieverkeerscen- ale in Driebergen was daar- or zelfs verrast, want vol- ns de statistieken had het iteren één van de drukste gen van dit zomerseizoen aeten worden. De Neder- ïdse Spoorwegen meldden il een flinke vakantiedrukte, echter geen problemen op perde. Vooral de treinen op t traject Zwolle-Leeuwarden ten tjokvol met toeristen .hting Waddeneilanden. DEN HAAG Soeda- nese troepen hebben gis teren de Rijnsburgse Wim Noort (30) en de vier andere ontwikke lingswerkers twee Amerikanen, een Cana dees en een Westduitser bevrijd uit handen van het Front voor de Bevrijding van Zuid- -Soedan (SSLF). Het vijftal was 23 juni door deze organisatie ont voerd. Het officiële Soe- danese persbureau heeft dit gisteren bekend ge maakt. Het Soedanese leger doodde bij de actie achttien rebellen, terwijl het leger zelf een man zou hebben verloren. Het Soedanese leger onder nam een aanval op-de mis siepost, waar de vijf ontwik kelingswerkers werden vast gehouden. Er zou een uren lang vuurgevecht hebben plaatsgevonden. Een van de Amerikanen die als eerste werd gevonden, verklaarde dat de andere vier tijdens het vuurgevecht waren weg gevlucht. Pas later, na be ëindiging van de gevechten, zouden ze verderop zijn te ruggevonden. De gijzelaars bevinden zich „veilig en in goede gezondheid" in Juba, de hoofdstad van Zuid-Soe- dan, aldus het persbureau. De ontwikkelingswerkers werkten voor de zendingsor ganisatie „Across". Wim Noort was uitgezonden door het Tear Fund in Ameron- gen. De SSLF eiste in ruil voor de gijzelaars 189.000 dollar, overhemden, broeken en schoenen. De ouders van Wim Noort kregen gisteravond van het ministerie van buitenlandse zaken te horen, dat hun zoon in veiligheid is. De va der van Wim Noort toonde zich overgelukkig: „We hoorden pas vijf dagen na de actie, dat Wim gegijzeld werd. We hebben al die tijd in grote onzekerheid geleefd door de gebrekkige commu nicatie". Het Tear Fund was al eerder te verstaan gegeven, dat een aanval van het Soedanese leger werd overwogen. „Dat het echter zo snel zou gaan hadden we niet verwacht", aldus woordvoerder Van der Linden. TRECHT Kardinaal Willebrands heeft gister- rond in een uitzending van Brandpunt van de KRO- levisie erkend dat hij zelf ook bezwaren heeft tegen benoeming van bisschop Simonis van Rotterdam tot dn opvolger als aartsbisschop van Utrecht. Mevrouw lompé noemde in dezelfde uitzending de gang van ken rond de opvolging van kardinaal Willebrands er teleurstellend. Volgens haar heeft de kardinaal n Rome onvoldoende gelegenheid gekregen om zijn ïbbele funktie (kardinaal en president van het secre- riaat van de eenheid) naar behoren te vervullen. ardinaal Willebrands: „In Nederland leven andere meningen in de visie die de Paus heeft. Als die waren gevolgd, dan had I teleurstelling misschien voorkomen kunnen worden. De Paus teft dit kennelijk niet als voldoende motief gezien om van zijn gen keuze af te wijken". Volgens de kardinaal hebben vele llega-bisschoppen dezelfde reactie gehad als hijzelf. Hij voegde aan toe dat uiteindelijk deze persoonlijke gevoelens van te- urstelling opzij gezet moeten worden zodat een goede samen- erking kan ontstaan. sschop Simonis zei in de KRO uitzending zichzelf niet als ver- genwoordiger van een bepaalde (conservatieve) stroming te schouwen zoals anderen doen, maar als een „normaal katho- ?k". „Ik ben helemaal niet tegen veranderingen, maar ik ben leen voor goede veranderingen", aldus bisschop Simonis. North Sea Jazz van start Blues-gitarist Albert Collins, met z'n Ice breakers een van de publiekssucces sen van de eerste gag North Sea Jazz. e opening van het achtste jazzcircus- in-successie van Paul Acket die stie kem verzuchtte dat een popfestival or ganiseren makkelij ker is. waarbij Her man Brood bij de jazz werd ingelijfd, waarbij Bobby McFerrin zonder in strument tóch mu ziek maakte, waar bij Woody Herman zijn „Herd" liet don deren maar zelf nauwelijks mee deed, waar naar schatting rond de negenduizend be zoekers waren en waar Nina Simone wegrende van het podium. Meer over het North Sea Jazz Festival op pagina 4. Foto Cees Verkerk (Van onze parlementaire redactie) !N HAAG De minister in onderwijs en wetenschap- n moet de mogelijkheid krij- n, studentenstops voor be- alde studierichtingen in te Hen als er te veel mensen n een bepaalde beroeps- Dep (bijvoorbeeld tandart sen) op de arbeidsmarkt drei gen te komen. Hiertoe heeft de ministerraad gisteren besloten. Tot nu toe kon de minister van onderwijs alleen studen tenstops afkondigen als een bepaalde faculteit het aantal studenten niet meer aankon. De nieuwe maatregel zal niet alleen gelden voor het univer sitair onderwijs, maar ook voor het hoger beroepsonder wijs, zoals pedagogische akade- mies. Voor het instellen van studentenstops wegens een dreigend overschot op de ar beidsmarkt is voor beide ón- derwijstypen een apart wets ontwerp opgesteld. Verwacht wordt dat deze ontwerpen eind augustus aan de Tweede Kamer worden aangeboden. RNHEM Het Openbaar inisterie zal „kazerneter- ur", het te pakken nemen, knijpen en ontgroenen van GRATIS ELKE WOENSDAG DE BIJLAGE Bil UW KRANT MET INFORMATIE OVER FILMS.MUZIEK THEATER. RECREATIE.EXPOSITIES EN EEN COMPLETE AGENDA dienstplichtigen blijven aan pakken. Het verschijnsel neemt steeds ernstiger vormen aan en de praktijk leert dat men zijn eigen grenzen niet kent en dat er sprake is van normvervaging. Het militaire kader is bovendien vaak te to lerant omdat men vindt dat heter nou eenmaal bijhoort. Maar als het aan het Openbaar Ministerie ligt, is het daarmee afgelopen en dient dit soort „folklore" onverbiddelijk te worden bestreden. Dat zei auditeur-militair mr E. Visser gisteren tijdens een zit ting van de Krijgsraad in Arn hem, waar zeven dienstplichti gen terecht stonden wegens het „terroriseren" van een col lega. De zeve/i werden veroor deeld tot een boete van drie honderd gulden, omdat zij in februari dit jaar in 't Harde een soldaat „voor de lol" op zijn bed hadden vastgebonden, zijn snor gedeeltelijk hadden afgeschoren, hem hadden uit gekleed en sneeuw in zijn kruis hadden gegooid. Volgens mr Visser komt slechts het topje van de ijsberg voor de Krijgsraad, omdat veel soldaten die op een of andere manier door hun collega's zijn vernederd of mishandeld, daarvan geen melding durven te maken uit vrees voor repre sailles. KWINTSHEUL^ dochter zit in her klonk heel tir van mevrouw Kwintsheul, gistermiddag teï^foni^h lje- tet^|t^^t „Tour de France Race" had gewonnen. Vraag 7 uit de krant van dinsdag 5 juli (Welke renner is er meerde re keren gestart in de Tour had Jacqueline juist beant woord met „Lucien van Impe". Bij de toekenning van de prijs gaf de doorslag haar zin „Die tijdrit was echt iets voor mij", zei de Kneet, „dan was ik nu niet zo'n last post voor Greet Groot gelijk natuurlijk om met dit subtropische toeer in het zwembad te liggen, maar Jacqueline moest toch uit het bad komen om zich naar het Congresgebouw te Den Haag te begeven, ze de fiets kreeg uit handen van onze redac teur Bert Jansma. Het antwoord op vraag 9 uit de krant van donderdag (Wie won de proloog van de Tour de France die in Lei den gestart is?) moet uiter lijk maandag in ons bezit zijn. Evert Bos van rijwielhandel Claassen feliciteert Jacqueline voor vraag 11 en het Enthoven met haar fiets. Rechts haar broer Peter. Links verslag van de etappe van redacteur Bert Jansma. gisteren pagina 8 Voor veel Nederlanders is vandaag „het grote uitrusten", „het zalig nietsdoen"begonnen. Twee tot vijfhonderdui- zend mensen meer dan vorig jaar houden volgens het Na tionaal Bureau voor Toerisme hun harde guldentjes binnen de grenzen in plaats van ze naar verder gelegen bestem mingen te laten rollen. Om de centjes. Het verbrassen van de jaren zeventig is er niet meer bij. Maar het NBT maakt zich geen illussies. „We verwachten echt niet dat er nu elk jaar automatisch meer Nederlanders in eigen land blijven. Als de economie weer aantrekt, zullen velen weer voor het buitenland kiezen", laat het NBT weten op de voorpagina van onze bijlage Finale. Daarop ook aandacht voor het feit dat steeds meer mensen uit angst voor kanker en andere ziekten naar sigaretten met een laag teer- en nicotinegehalte grijpen. Het bewijs daarvoor wordt onder meer geleverd door een nieuw merk, dat in korte tijd een groot succes is geworden. Leuk voor de fabrikant. „Maar", waarschuwt de Stichting Volks gezondheid en Roken, „hier wordt de indruk gewekt dat het om een gezond alternatief gaat. Dat is misleidend. Ro ken is altijd ongezond". Verder in Finale: •Psychiatrisch ziekenhuis in opspraak door twee langdurige isolatiegeval- len. Tien jaar geleden nam Waterga te-schandaal fa tale wending voor Nixön. Verslaggever Paul Koopman vluchtte uit de tredmolen: negen maanden met internationale nomaden op pad in Azië. Skütsjesilen, hét Friese zeilevenement van Friesland. Rudi Koopmans kijkt verder dan Europees titelgevecht tegen Westduitser Manfred Jassmann. Bertil Haage afgedankt voor nationaal honkbalteam. Weigeren defensiebelasting: eerlijk protest of poort naar de chaos Visrubriek: zeelt, als sportvis onderschat. „Ik moet meer moeite doen om in de Leidse Courant te komen dan hij". De Leidse Courant wil ik best 14 dagen proberen. Gratis en geheel vrijblijvend postzegel opsturen naar: iet 10070,2300 VB Leiden verzoek om een Ineenopenenvt Leidse Courant, 'Indiendurtoeaanleiding bestaat, kant «5® £ckW SouutTit

Leidse Courant | 1983 | | pagina 1