Rudi Koopmans kijkt verder dan gevecht m. tegen Jassmann titelgevecht/ honkbalteam 1 Bertil Haage afgedankt voor nationaal 44e PARTIJ L Jassmann vol goede moed en dierlijke cellen •ZATERDAG 9 JULI 1! FRANKFORT Wanneer Rudi Koopmans vanavond in Frankfurter Festhalle in de ring stapt begint hij aan zijn partij als beroepsbokser. Voor de 35-jarige Fries is het elfde keer dat in een gevecht de Europese titel op het sj staat. Op 8 maart 1979 veroverde Koopmans in het Sportpaleis Ahoy bii Rotterdam de Europese titel doordat hij de Italiaan Aldo Travep/a. saro door opgeven in de zesde ronde versloeg. Bijna een jaar tevtien ren, op 15 februari, had Koopmans Traversaro eveneens ontmoet 1 maar het duel eindigde toen onbeslist waardoor de Italiaan de tit behield. Na de overwinning op Traversaro verdedigde Koopmans zijn Ej ropese titel acht maal met succes. De laatste keer op 15 novembi van het vorig jaar toen hij zijn Nederlandse uitdager Alex Blai chard door interventie van de Engelse scheidsrechter Coyle in achtste ronde versloeg. Van de 43 partijen, die Koopmans bokste, heeft hij er slechts ét verloren. Dat was op 29 november 1980 in Los Angeles toen hij I de strijd om de wereldtitel in het halfzwaargewicht door e< wenkbrauwblessure in de vierde ronde verloor van de Amerikaa Eddie Mustafa Mohammed. De recordlijst van Koopmans, die op 30 januari 1948 in Leeuwa den werd geboren, ziet er als volgt uit: 1972 8/12 Keulen Raffaele Massei tKo 1 1973 12/2 Kiel 16/2 Keulen 8/3 Lu:beck 25/5 Graz 26/10 Keulen 9/11 Berlijn 17/11 Frankfort 1974 20/2 Berlijn 14/5 Berlijn 1975 31/1 Hamburg 18/3 Wenen 31/10 Keulen 8/12 Den Haag 1976 16/2 Scheveningen 29/3 Amsterdam 12/4 Schiedam 26/4 Rotterdam 31/5 Rotterdam 18/9 Berlijn 30/10 Groningen 13/12 Amsterdam Claude Clerget Alfred Fries Sule Adisa Burhan Yessilbag Franklin Arrindell Jojo Miles Wilhelm Janko Jaroslav Travnik Arpad Madyar Burhan Yessilbag Peter Scheibner Clement Tshinza Daniel Martin Oscar Angus Oscar Angus Jan Magdiarz Carlos Marks Joe Oke Frankie Lucas 1977 28/2 Rotterdam Bunny Sterling 3/10 Scheveningen Gregory Downes 17/10 Rotterdam Juarez de Lima 1978 11/1 Rotterdam 15/2 Rotterdam 29/5 Rotterdam 16/9 Heerenveen 1979 8/1 Rotterdam 8/3 Rotterdam 28/5 Amsterdam 5/11 Rotterdam 1980 28/1 Rotterdam 31/3 Rotterdam 11/7 Differdange 29/11 Los Angeles 1981 26/2 Parijs 18/5 Rotterdam 5/10 Rotterdam 1982 1/2 Rotterdam 2/6 Chianchiano 15/11 Rotterdam 1983 9/7 Frankfort Meivin Mott Aldo Traversaro Robert Amory Hocine Tafer Ennio Cometti Tony Dowling Fred Serres Eddie Mustafa Mohammed - tKo 4 WK Vz zwaar Ko 4 tKo 3 Ko 2 wop 6 Ko 2 Ko 1 opg.4 Ko 5 Ko4 Ko 1 wop 10 wop 10 Ko 2 diskw.3 wop 8 Ko 2 wop 10 tKo 4 diskw.7 wop 10 tKo 4 wop 10 wop 10 opg. 6 EK Vz zwaari opg 10 EK Vz zwaaC onbeslist EK Vz zwaarf wop 12 EK 14 zwaar V« A \UY I/. Hocine Tafer Bob Howard Fred Serres opg. 8 EK Vz zwa< tKo 8 KO 1 EK Vz zwaa Ko 7 Ko 1 EK Vz zwaar int. 8 EK Vz zwaar vakantie konden bespreken en dat boot afhouden, omdat die nationale selectie er aan kwam. Toen ik die brief kreeg, heb ik prompt de knoop doorgehakt. Het nationale team kan mij vergeten. Op de re servelijst, laat me niet lachen. Ik heb een brief teruggeschreven dat ik bedank voor de eer en dat ik deze manier van handelen niet op z'n plaats vind". V erwachtingspatroon De teleurstelling van Bertil Haage heeft ook alles te maken met zijn eigen verwachtingspatroon. Niet tot de eerste selectie te behoren was zeker niet ingecalculeerd. „Kijk, je mag rustig weten dat ik me al voorbereidde op het EK van dit jaar in Italië en een eventuele klassering voor de Olympische Spelen van 1984. Alleen de Europe se kampioen komt daarvoor in aan merking. Of dat zou lukken, was nog een vraagteken, maar toch. De Olympische Spelen zag ik als af sluiting van mijn internationale carrière. Nu heb ik er echter rigo- reus een punt achter gezet". Hoewel Bertil Haage slechts voor dit seizoen heeft bedankt, is de kans niet denkbeeldig dat hij daar mee ook in de toekomst zijn kansen op een plaats in de nationale selec tie verspeelt. Daar kan hij zich ech ter niet druk om maken. Waar Haage zich wel over opwindt, is het feit dat hij gewoon niet weet waar om hij buiten de boot is gevallen. „Ik weet dat de bondscoach de wedstrijd heeft bezocht, die wij te- de I et gen HCAW in Bussum hebben iet speeld. Net in die wedstrijd was slecht op dreef. En HCAW speel j toevallig de sterren van de hem i We verloren dus tweemaal in cie dubbel. En dat was toch een toppte in de eerste klasse, de nummer éten HCAW, tegen de nummer twee" d; „Na die wedstFijd is Herkemij cUr helemaal niet bij me geweest om; praten. Er zijn toch meer wedstr den in een seizoen. Maar misschi hebben de heren op het bondsh reau al plannen gemaakt en pastve' daar gewoon niet in. Wie weet. Igr: ieder geval ben ik niet slechter dreef dan vorig seizoen. En dat H g de bondscoach ook kunnen wai ijz nemen in andere duels, als hij t ei minste de moeite had genomen óari te komen kijken. Maar het is n da anders, op mij hoeven ze voorlojjn niet te rekenen". jwe Het hoofdstuk nationaal team likje' afgesloten. Bertil Haage gaat rrilie: z'n gezinnetje genieten van een ♦er kantie en ondertussen concentre! sk hij zich op het spelen bij Tex Tovhe] Tigers, hoewel met het wegvalttlijl van een uitverkiezing in het natjnd: nale team de kans bestaat dat |nk motivatie voor het honkballen n»oo schien minder gaat worden. „Md tuurlijk verzet ik me daartegen, ten kan me niet voorstellen dat ik Pm in een ploeg, waarin ik al jaiive speel, niet meer de juiste motival V; zou kunnen vinden. Natuurlpdt weet ik niet hoe ik deze zaak &ui verwerken. De affaire zit me «ma hoog. En dat zal ik moeten verwa. C ken, want anders raak ik beslist i|na mijn ritme". fee HENNY BOEVIIfls i FRANKFORT Manfred Jassmann probeert van avond in de Festhalle van Frankfort in de voetsporen te treden van zijn landgeno ten Max Schmeling, Ernst Pistulla, Adolf Heuser, Con- ny Rux, Gerhard Hecht, Willy Höpner, Erich Schöppner, Lothar Stengel, Conny Velensek en Rtidiger Schmidtke, die ooit de Euro pese bokstitel in het half zwaargewicht veroverden. Jassmann, 31 jaar en daar mee vier jaar jonger dan Koopmans, heeft er alles aan gedaan om in top-conditie te zijn. Hij zegt geen hinder te hebben ondervonden van het uitstel van de strijd door een heupblessure van titel verdediger Koopmans. „Mijn conditie is nog beter gewor den. Ik heb met uitstekende sparringpartners gewerkt en ik ben vol zelfvertrouwen. Ik voel mij topfit", verklaar de de Westduitse kampioen zelfbewust. De fitheid heeft hij opge voerd met een zogenaamde „Frischzellenkur". Normaal gesproken is een dergelijke kuur slechts weggelegd voor oude, steenrijke filmsterren, die zeer lang jong willen blijven. Bij een Frischzellen kur wordt een preparaat van dierlijke cellen van lamme ren ingespoten. Jassmann is pas 31 jaar. Hij is er echter heilig van overtuigd, dat hij baat heeft bij het preparaat. Zijn manager Wilfried Sau- erland heeft hem een ex traatje in het vooruitzicht gesteld als hij vanavond als winnaar uit de ring stapt: een gevecht om de wereldti tel tegen de Amerikaan Mike Spinks. De gage is vol gens Sauerland 250.000 dol lar (ongeveer 675.000 gul den). Voor Koopmans geldt hetzelfde als hij zijn titel met succes verdedigt. ENSCHEDE Bertil Haage is een begrip in de honkbalwereld. Wordt zijn naam in Enschede in één adem genoemd met de plaatselijke eerste klasser Tex Town Tigers, in het buitenland spreekt de combinatie Haage-Oranje meer aan. Al tien jaar lang staat Haage tussen de bes te spelers van Nederland om de eer van de natie te verdedigen. Bij aartsrivaal Italië (die volgende week overigens zal ontbreken tij dens de strijd om de Intercontinen tal Cup. het officieuze wereldkam pioenschap, in Antwerpen) heeft hij het nodige ontzag verworven. Als relief-pitcher (een werper die de eerste werper vervangt als deze in problemen komt), was Haage ja renlang vaste keus voor de bonds coach. Nooit kwam hij in aktie als eerste werper, altijd moest hij de ploeg uit de problemen zien te ha len, hetgeen Haage steeds redelijk goed lukte. Tijdens het laatste toer nooi van de nationale ploeg in Zuid-Korea behoorde hij tot de bes- te werpers en in 1977, tijdens de Europese kampioenschappen in ei gen land, werd hij zelfs tot de beste pitcher uitverkoren. Het zijn mooie herinneringen, die Bertil Haage ophaalt. Maar hij ver telt ze niet van harte. Haage heeft momenteel de buik vol van het Ne derlands team. Aanleiding daartoe is een brief, die hij onlangs ontving van het bondsbureau. In enkele zinnen werd Haage verteld dat hij niet meer in aanmerking kwam voor de nationale selectie, maar dat hij was toegevoegd aan de reserve lijst en dat bondscoach Cees Herke mij er op vertrouwt dat hij klaar zal staan als er nog spelers van de selectie zullen afvallen. Einde brief en tevens einde internationale car rière Bertil Haage. De 28-jarige on derwijzer is witheet. De brief is hem in het verkeerde keelgat ge schoten. Voor hem bestaat de natio nale selectie niet meer. „Dit is toch werkelijk onvoorstel baar. Tien jaar lang sloof je je uit voor het nationale team en dan word je op deze manier afgedankt. Een onpersoonlijk briefje, waarin niet eens staat waarom de heren geen gebruik meer van je capacitei ten willen maken. En zelfs als dat er in stond, had ik er nog geen vre de mee gehad. Waarom niet even persoonlijk contact met me opgeno men om de zaken uit te leggen. Is dat na zoveel tijd te veel gevraagd? Al die jaren heb ik voor het honk bal geleefd en zeker voor de natio nale ploeg. Als Tex Town Tigers stopte voor de zomervakanties, ging ik door met het nationale team. Elke keer voor de trainingen op en neer naar Haarlem". „Tien jaar lang heb ik mijn eigen vakantie er bij in laten schieten. Telkens moesten wij ons voorberei den op één of ander evenement. Ja. wel eens even 'n weekje er tussen uit, maar altijd was er wel druk op de ketel in verband met de se lectie. Vanaf 1972 zat ik er bij. Ik heb altijd geknokt om als eerste pitcher op die heuvel te verschij nen, maar telkens werd mij verteld dat ik als eerste relief het nuttigst was. Daar heb ik vrede mee gehad en ik had ook erg veel over voor de nationale selectie. Ik heb er altijd Rudi J Koopmans: C. 3 enige 1 nadeel" Bertil Haage was Jarenlang vaste keus van de bondscoach: „Na tien Jaar word je afgeschreven met zo'n schlemielig briefje". met plezier in gespeeld. En dan word je afgeschreven met zo'n schlemielig briefje", klinkt het uit de mond van een verbitterde Bertil Haage. „Ik heb die brief op vrijdag gekre gen. Nog diezelfde avond heb ik kennissen gebeld dat ze alvast de ze op ons konden rekenen. Ik was al eerder door die mensen ge vraagd om mee op vakantie te gaan, maar telkens moest ik de FRANKFORT Ontspannen zegt Rudi Koopmans zich niet al te veel zorgen te maken over de elfde partij waarbij de Europese titel op het spel staat. Vanavond bokst de 35-jarige Fries in de Festhalle van Frankfurt tegen de 31-ja rige Westduitser Manfred Jassmann. Aanvankelijk zou de partij op 11 juni plaats vin den, maar enkele weken voor die datum vroeg Koopmans in verband met een heupblessure vier weken uitstel. Van die blessure ondervindt hij geen hinder meer. „Ik heb de afge lopen weken voluit kunnen trainen en ik voel mij optimaal. Mijn enige probleem is dat ik acht maanden niet in de ring ben geweest. Het kan een nadeel zijn". Koopmans bokste op 15 november van het vo rig jaar zijn laatste wedstrijd. Hij verdedigde toen zijn titel tegen Alex Blanchard. In het Sportpaleis Ahoy zag het er aanvankelijk som ber uit voor de Fries, die kort na het begin een vrij ernstige wenk brauwblessure opliep. Zijn helpers wisten het bloeden te stoppen en Koopmans dwong Blanchard zoda nig in het defensief, dat de Engelse scheidsrechter Coyle in de achtste ronde de strijd staakte en Koop mans tot winnaar uitriep. Minder gevechten Manfred Jassmann, de Westduitse uitdager uit Korbach, heeft aan merkelijk minder gevechten als prof op zijn naam staan dan Koop mans. Hij stapte twee jaar geleden, na een succesvolle carrière als amateur over naar de beroeps. Hij is door zijn manager Wilfried Sau erland zorgvuldig voorbereid. Hij bokste vijftien partijen en won die alle. Eén van zijn tegenstanders was de Turk Fedad Acova, die vijf weken als een van de sparringpart ners van Koopmans heeft gefun geerd. Acova, die in oktober van het vorig jaar tegen Jassmann bok ste, heeft geen hoge dunk van de Westduitser. „Ik had anderhalf jaar niet gebokst en pas tien dagen voor Rudi Koopmans is als Europees kampioen slechts één keer letterlijk door de knieën gegaan. Op 19 november 1980 verloor hij in Los Angeles van de toenmalige wereldkampioen Eddie Mustafa Mohammed. het gevecht werd ik gecontrac teerd. Tien dagen voorbereiding op een partij van acht ronden is ge woon te weinig". De 25-jarige Aco va, die van mening is dat Jassmann nog lang niet het recht verdiend had als officiële uitdager van Koopmans te worden aangewezen, verloor de partij op punten. Als bokser win je in een buitenlandse ring zelden. Het verschil was aan merkelijk kleiner dan de juryleden op hun puntenbriefjes aangaven". Rudi Koopmans heeft zich onder leiding van de Westduitser Eek- hard Dagge, de oud-wereldkampi oen in het zwaarweltergewicht, op het treffen met Jassmann voorbe reid. Dagge, die Koopmans al enke le jaren bij zijn gevechten terzijde staat, is van mening dat zijn pupil in een uitstekende vorm verkeert. De laatste week heeft hij 36 ron den gespard. Ik heb hem de laatste drie weken alleen maar zien groei en." Dagge gelooft dat Jassmann totaal geen problemen zal opleve ren voor Koopmans. Jassmann is een gemaakte bokser. Hij heeft nog nooit een echt goede tegenstander ontmoet. Ik geloof daarom ook niet dat hij twaalf ronden op de been zal blijven. Hij mist eenvoudig de routine die Koopmans in 43 partij en met veel zwaardere tegenstan ders heeft opgedaan. Voor Jass mann is het zijn eerste echt grote gevecht". Jassmann weet zich in elk geval gesteund door een groot aantal sup porters uit zijn geboorteplaats Kor bach. Met een groot aantal bussen en personenwagens zullen zij de reis naar Frankfort maken. Ook in Nederland is de belangstelling voor het elfde Europese kampioenschap van Koopmans groot. Er zijn een kleine 500 toegangskaarten in Ne derland verkocht. Eckhard Dagge verwacht, dat zon 3000 toeschou wers naar de Festhalle zullen ko men. De vakantietijd is natuurlijk altijd slecht voor een bokswed strijd". Aantrekkelijk Voor de winnaar van het titelge vecht liggen twee aantrekkelijke aanbiedingen te wachten. Een Franse promotor heeft een bedrag van ruim 130.000 gulden geboden wanneer de Europese kampioen in augustus in Marseille zijn titel vrij willig wil verdedigen tegen Robert Caramonalis. Koopmans heeft er wel oren naar. „Ik ben beroepsbok ser en het gaat mij alleen maar om het geld", aldus de Fries die nog steeds wacht op zijn gage van het titelgevecht dat hij op 2 juni van het vorig jaar in Chianchiano tegen de Italiaan Cristiano Cavina lever de. Koopmans stond in de Italiaan se plaats nog geen anderhalve mi nuut in de ring. Hij velde zijn uit dager met zijn gevreesde linkse op de lever. Nog aantrekkelijker voor Koop mans is een aanbieding om in het najaar om de wereldtitel te boksen tegen Michael Spinks (VS). Die partij, waarvoor een gage van 250.000 dollar wacht, zou op de Ne derlandse Antillen of in Atlantic City moeten worden gehouden. Het zou dan de tweede keer worden dat Koopmans een partij moet boksen waarin de wereldtitel op het spel staat. Op 29 november 1980 verloor hij in Los Angeles door een wenk brauwblessure in de vierde ronde van de Amerikaan Eddie Mustafa Mohammed. Koopmans wil verder nog niet aan die aanbiedingen den ken. „Ik moet eerst mijn titel met succes verdedigen".

Leidse Courant | 1983 | | pagina 14