Watergate-schandaal nam in zomer van 1973 fatale wending voor Nixon „Wat zijn dat voor doktoren die dat goedkeuren?" PSYCHIATRISCHZIEKENHUIS IN OPSPRAAK DOOR TWEE LANGDURIGE ISOLATIEGEVALLEN ft Na Watergatj nu Debatgat* In de zomer van 1973, een jaar na zijn triomf bij de verkiezin gen de grootste uit de Ame rikaanse geschiedenis kreeg de herkozen president Nixon te maken met de grootste schande die een Amerikaanse president, kon overkomen, een actie die hem tot aftreden zou dwingen. Aanleiding: een ordinaire in braak om de plannen voor de verkiezingscampagne van zijn tegenstander, senator McGo- vern te stelen. Uit het werk van twee verslaggevers van de Washington Post, van een Se naatscommissie en van een eenvoudige districtsrechter kwam steeds meer naar voren hoe corrupt de leiding in het Witte Huis was. Onze verslag gever Bert van Velzen, die als Amerikaans correspondent met zijn Watergate-reportages de Nederlandse prijs voor de dag bladjournalistiek won, blikt te rug. Toen Richard M. Nixon in novem ber 1968 met een meerderheid van een paar honderdduizend stemmen president van Amerika was gewor den. besloot hij twee dingen uit het Witte Huis van Lyndon Johnson te slopen. De douche moest eruit, want daar had de man met de grote gebaren uit Texas zo'n geduchte kracht op laten zetten, dat Nixon gevaar liep uit de natte cel te wor den geblazen. Nixon vond het bo vendien geen stijl dat LBJ in zijn kantoor een elektronisch meeluis tersysteem had laten aanleggen waardoor al zijn gesprekken op de band konden worden vastgelegd. Binnen een maand na de aankomst van Richard Nixon in het Witte Huis waren de elektronische oortjes van Johnson weggerukt en functio neerde er geen elektronisch geheu gen meer. Twee jaar later haalde Nixon de geluidsbanden terug in het Witte Huis, als stille getuigen van de geschiedenis. Ze zouden la ter helpen de grote presidentiële beslissingen uit te benen en te ana lyseren op de snijtafel van de ge schiedenis. Was hij er maar nooit aan begonnen. Want over die ge luidsbanden heeft hij politiek zijn nek gebroken. In de zomer van 1973 nam de toen al een jaar kokende Watergate-af faire een voor Richard Nixon fatale wending door de onthulling van Alexander Butterfield voor de Wa- tergatecommissie van de Ameri kaanse Senaat, dat alle presidentië le conversaties op de band stonden. Butterfield deed die onthulling op maandag 16 juli. Nixon heeft nog een jaar lang geprobeerd de tapes te manipuleren en ze, op grond van een door hem hardnekkig aange voerd „presidentieel privilege" uit handen van zijn vervolgers te hou den. In augustus 1974 was zijn pre sidentschap niet meer te redden. Hij trad af toen overduidelijk was geworden dat hij, onder meer we gens rechtsobstructie, in staat van beschuldiging gesteld en veroor deeld zou worden. Hij kreeg later van zijn opvolger Gerald Ford een „presidentieel pardon", een genera le absolutie van alle eventueel door hem bedreven misdaden. ten komen en toch worden ze ge bouwd". Vertrouwenspersoon In acht van de veertig psychiatri sche ziekenhuizen werken op dit moment patiënten-vertrouwen spersonen. Ze moeten zorgen dat er meer overleg tussen behandelaar en patiënt is en hebben een contro lerende taak namens de buitenwe reld. Dat lijkt op een verbetering. Gaasbeek evenwel: „In de verhou ding 8 op 40 is het een druppel op een gloeiende plaat. Het is geen factor om rekening mee te houden. De overheid heeft die mensen aan gesteld bij wijze van experiment. Ze zijn in dienst van een stichting in Utrecht en dus niet in dienst van de inrichting waar ze werken. Maar het blijkt geenszins een waar borg voor een betere situatie. Je ziet daarnaast dat er door de bezui nigingen geen kans is dat er meer van die mensen worden aangesteld. Dan kun je er maar beter helemaal geen hebben, dat is duidelijker". „Er is een team vertrouwensmen sen nodig om controle namens de buitenwereld te kunnen uitvoeren en om het tempo in een inrichting wat te versnellen. Kijk, alles gaat daar traag, een jaar is niets. Het duurt maanden voordat er een be handelplan is opgesteld, terwijl er genoeg crisis-situaties zijn die in een paar weken zijn op te lossen. In een ziekenhuis lig je toch ook geen jaar omdat je buikpijn hebt Als ie mand anderhalf jaar wordt geïso leerd of maanden onder een span laken wordt afgezonderd, dan kan ik me echt niet voorstellen dat nie mand in zo'n inrichting zegt: dit kan toch helemaal niet Alleen al de lichamelijke last; de hele dag in dezelfde houding liggen, maanden geen zonlicht zien. Afgezien van de geestelijke schade, is het een licha melijke kwelling. Wat zijn dat voor doktoren die dat goedkeuren Hoe kun je een ander mens zo lang in een hok stoppen Frustrerend Voor mensen die hervormingen voor ogen hebben, moet het nogal frusterend zijn dat er zo weinig of zelfs niets veranderd. „Het blijft bij signaleren", bevestigt Majone Ste- ZATERDAG9JULI! Het is toeval, maar tien jaar Watergate gonst Washingi van een nieuw schandaal: zit batgate". De Amerikaanse pèhiei die heimwee lijkt de heblj th naar de gouden tijden van \frkd, tergate blaast de affaire njn n schien een beetje op, vast st|gesc in elk geval dat medewerkfeen van Ronald Reagan tijdens i elk, verkiezingscampagne van li eer beschikten over documen(mel van president Carter, waarrbr g< deze zich wilde voorbereiogen op een televisiedebat met irvol, rivaal Reagan. Heeft Reajp qu daar voordeel aan gehad Qi re tien jaar geleden was de htsla braak en het plaatsen van (d, d luisterapparatuur in het hoqdia. kwartier van de Partij bedoeld om de keinen voordeel te in de verkiezingscampa Deze analogie is ook het Huis niet ontgaan. Het Huis heeft dan ook voor een strategie overgesteld is aan die van sident Nixon indertijd, een weet dat het t den niet in de ging om het incident zelf, om de pogingen de de doofpot te klemtoonde een van het Witte Huis na t dracht aan de justitie duizendtal pagina's ten die kennelijk aan oud-president Carter, sident Reagan, die lijk verkondigde dat waai om niets" werd heeft inmiddels toch gerechtelijk onderzoek vraagd waarbij de zaak bodem" moet worden zocht. Hij zegde toe dat schuldigen, als die er straft zullen kertijd van naaste medewerkei de uitspraak dat hijzelf in geval niet had geweten dat adviseurs stukken van zijn vaal in hun bezit hadden, had het hele verhaal uit krant vernomen. „Kop op jongens". President Nixon, zijn vrouw Pat en dochter Tricia, nemen medewerkers in het Witte Huis. Op 17 mei 1973 begon een lang sle pende serie hoorzittingen van de zogenoemde Watergatecommissie onder voorzitterschap van de ou bollig aandoende maar zeer uitge slapen senator Sam Ervin. De com missie zou zich gaan bezighouden met het complex smerige streken dat de Republikeinse verkiezings campagne van 1972 had getypeerd. Ze werden samengevat onder de noemer Watergate, want in dat ge bouw was in de zomer van 1972 een poging gedaan om in te breken en elektronische spionage te plegen in het hoofdkwartier van de Demo cratische partij. Er werden toen ze ven mannen gearresteerd, onder wie E. Howard Hunt, ex-CIA-agent en romanschrijver. Op de verkiezingsuitslag van 1972 had Watergate geen invloed. De zaak werd afgedaan als een twee- derangsinbraakje en Nixon won overal in Amerika, behalve in de- staat Massachusetts en in de hoofd stad Washington DC. Maar Water gate heeft Nixon in zijn tweede ter mijn vrijwel geen ogenblik met rust gelaten. Al op 23 juni 1972 had hij goedgevonden dat de CIA zou worden benut om de FBI op dood spoor te zetten bij het onderzoek naar de Watergate-inbraak en het was van groot belang dat de Water- gate-inbrekers zouden zwijgen als het graf. Aan „zwijggeld" werd een bedrag van bijna een half miljoen dollar uitgekeerd, maar de rechter in het W^tergateproces, John Siri ca, zette de inbrekers met loodzwa re voorwaardelijke vonnissen van 34 en 40 jaar gevangenisstraf voor het blok: als ze voor de Watergate commissie van Sam Ervin zouden zingen zou hij genadig zijn. Een van de mannen, John McCord, zong als een lijster. Rechter Sirica had zijn bijnaam „Maximum John" eer aan gedaan. niet zonder emotie afscheid van de In het Witte Huis werden inmid dels plannen gesmeed om Nixons oude vriend John Mitchell, die de verkiezingscampagne had geleid, voor de Watergate-ellende te laten opdraaien. Het moet Nixon toen overduidelijk zijn geweest dat hij tot aan zijn nek in een doofpotcom plot zat. Waarom hij toen zijn col lectie Witte-Huisgeluidsbanden niet heeft laten opstoken is niet bekend. Later, toen de banden door de Wa tergatecommissie als bewijsmidde len werden opgevorderd kon Nixon ze niet meer verstoken, want dat zou een brutale vorm van rechtsobstructie zijn geweest. Hij kon ze slechts proberen achter slot en grendel te houden met een soort recht van presidentiële privacy, zonder hetwelk het presidentschap niet zou kunnen functioneren. John Dean deserteerde de paleis garde van Nixon: hij besloot bij het De Watergatecommissie stond onder voorzitterschap van de wat oubollig aandoende, maar zeer uitgeslapen senator Sam Ervin, hier lezend in Top Secret-documenten. Openbaar Ministerie te gaan biech ten onder de garantie dat hij in ruil daarvoor strafrechtelijk met fluwe len handschoenen zou worden aan gepakt. Op 30 april, aan de voora vond van het grote Watergatecircus van Sam Ervin, probeerde Nixon zich van het Watergatemonster te ontdoen door het ontslag aan te kondigen van zijn trouwe vazallen Haldeman en Ehrlichman, van zijn minister van justitie Kleindienst en van de ontrouwe John Dean. Alexander Haig werd chef-staf van het Witte Huis, Leonard Garment volgde John Dean op als presiden tiële raadgever in Watergatezaken en de onkreukbare Elliot Richards- son werd minister van justitie en kreeg de bevoegdheid om een spe ciale Watergate vervolger aan te stellen. Het was te laat. Nixon kon het Wa- tergatespook niet meer onder con trole houden. En toen Alexander Butterfield voor de Watergatecom missie het geheim van de geluids banden ontsluierde tot dusver hadden slechts vier mannen daar weet van gehad vloog de deksel van de put. In het vooijaar van 1973 was de president in de opiniepeilingen nog kerngezond gebleken 68 procent van de kiezers onderschreef zijn beleid maar in het midden van de zomer was zijn populariteit tot 40 procent gedaald en geloofde twee derde van de kiezers dat hij bij de Watergateschandalen was be trokken. Zijn verdedigers bleven om harde bewijzen roepen. Wat voor een aanvaardbare bewijsvoe ring nodig was, zo betoogden ze, was „de rokende revolver in de hand van de dader", het harde, on omstotelijke bewijs. Het hing, ver pakt in geluidsbanden, om de nek van de president. BERT VAN VELZEN In het Psychiatrisch Zieken huis in Santpoort zitten twee patiënten al langdurig opge sloten in een isoleercel. De één al zo'n anderhalf jaar, de ander zeven maanden waar van drie vastgebonden, zij het met een korte onderbreking. De Haarlemse advocaat mr. Hans Gaasbeek vindt dat een dermate extreme vorm van „genezing", dat hij zich met zijn Amsterdamse collega mr. G. P. Hamer inspant om de eenzame opsluiting ongedaan te maken. Aanvankelijk stond er voor komende dinsdag een kort geding over deze affaire gepland, maar na wederzijds overleg en met instemming van de Inspectie voor de Volksgezondheid is besloten eerst nog te proberen een an dere oplossing te vinden. Gaasbeek: „Er móet ingegre pen worden. Anderhalf jaar isolatie, als dat niet stopgezet wordt kun je iemand zijn hele leven isoleren". Het heeft er alle schijn van, dat er in de psychiatrie onjuiste machts verhoudingen bestaan, waardoor dit soort wantoestanden mogelijk zijn. Gaasbeek: „Je merkt vaak, dat de mensen die in zo'n inrichting werken het gevoel hebben heel goed bezig te zijn. Ze bedoelen het soms ook wel goed, maar er is ener zijds een gebrek aan zelfkritiek en anderzijds zitten ze in een systeem gevangen waardoor er moeilijk van binnenuit veranderingen zullen ontstaan. Vooral daarom zullen sommigen hooit eens zeggen: dat heb ik verkeerd beoordeeld. Er kan een ongelooflijke starheid heersen, met het gevaar voor wille keur. Als er wordt overgegaan tot isolatie, dan is het altijd omdat de patiënt zo lastig is; de oorzaak wordt nooit gezocht bij een ontacti sche behandelaar. De macht van de deskundige wordt nog eens ver sterkt doordat de patiënt vanwege de diagnose niet serieus wordt ge nomen. Hij heeft nauwelijks rech ten, de rechtspositie is een soort sluitpost. Daardoor kunnen in som mige inrichtingen zowel de grond- wpt als de internationale verdragen over mensenrechten worden ge schonden. Een patiënt heeft daar absoluut geen persoonlijke vrijheid. En omdat hij geen verweer heeft, krijg je van die wild-west-toestan- den zoals nu in Santpoort". Met enkele collega-advocaten, maatschappelijk werkers en stu denten in de menswetenschappen is Gaasbeek lid van de werkgroep Terecht, die zich bezighoudt met de rechtspositie van de psychiatrische patiënt. Majone Steketee, één van de studenten van Terecht: „Het gaat erom, dat de behandelaars alert moeten zijn. Ze moeten goed opletten welke criteria ze aanleg gen om tot isoleren over te gaan. Als iemand alleen maar enorm schreeuwt omdat hij het ergens niet mee eens is, moet dat geen aanleiding zijn voor isolatie". Gaasbeek: „Net als bij de twee ge vallen in Santpoort is er geregeld sprake van escalatie. Sommige pa tiënten voelen zich veilig in de iso latiecel, maar anderen zijn erg bang en voelen zich daar helemaal niet veilig. Als ze eruit zijn, of als ze in de cel eten krijgen, gaan ze bijvoorbeeld met het eten gooien of worden op een andere manier agressief. Dan volgt er weer isolatie en voor je het weet zit iemand maanden opgesloten. Er wordt vaak gezegd dat het een middel is om een patiënt tegen zichzelf of an deren te beschermen. Klinkt mooi, maar om iemand tegen zichzelf te beschermen schiet je toch ook geen kanon af Therapie Het probleem van de eenzame op sluiting is, helaas, niet nieuw. De psychiatrie heeft om de een of an dere reden altijd al uitgeblonken door behandelingen die iedereen de stuipen op het lijf jagen. Op vele plaatsen wordt zeker menswaardig met patiënten omgegaan en de ver maarde inrichtingen zijn weliswaar niet één grote martelkamer, maar er vallen zeker verontrustende ten- denzen te bespeuren. De elektros hock behoort vrijwel tot het verle den, maar het al dan niet onder dwang toedienen van medicijnen komt onrustbarend veel voor. Iso latie, wel of niet op een manier waardoor je absoluut geen vin meer kunt verroeren, neemt toe en zelfs hersenoperaties staaj& hier en daar nog op het werklijstje van Neder landse inrichtingen. Typerend voor de situatie is, dat er nog wordt gewerkt met een hon derd jaar oude Krankzinnigenwet (1884), waarin slechts staat, dat dwangmiddelen moeten worden geregistreerd. Er staat weliswaar een nieuwe wet op stapel, de Wet Bijzondere Opnemingen in Psychi atrische Ziekenhuizen (BOPZ), maar de verwezenlijking daarvan is onderhand ook een zaak van ja ren aan het worden. Ter voorberei ding op die wet kwam de commis sie-Van Dijk in opdracht van de re gering met een uitgebreid tussen- en eindrapport waaruit onder meer bleek, dat in alle psychiatrische zie kenhuizen in Nederland patiënten regelmatig worden geïsoleerd. De commissie oordeelde, dat er rege lingen moesten komen om de rechtspositie van de patiënt te ver beteren. De Hoofdinspectie voor de Geestelijke Volksgezondheid stelde vervolgens voorschriften en crite ria op ten aanzien van het isoleren in ziekenhuizen. In de praktijk komt daar weinig van terecht. Coqjrole is er vrijwel niet en de ziekenhuizen hanteren hun eigen regels. Met als gevolg dat er wantoestanden blijven bestaan. Vorig jaar rond deze tijd kwam St. Bavo in Noordwijkerhout in op spraak omdat daar een vrouw an derhalf jaar was geïsoleerd. Een half jaar daarvan lag ze onder een spanlaken, nota bene nadat ze kort daarvoor nog aan haar rug was ge opereerd. „Een onmenselijke, ver nederende behandeling", oordeelde de buitenwereld, maar een jaar la ter komen er uit Santpoort toch weer gelijkluidende berichten. Gaasbeek: „Er wordt zo vaak ge zegd dat het een kwestie van perso neelstekort is. Onzin. De laatste ja ren is er juist een gigantische per- soneelsgroei geweest. Er is echter veel ziekteverzuim, Hièt werk is ontzettend zwaar en bovendien moet het te vaak door jongeren worden gedaan. De minimumleef tijdsgrens is 17 jaar en 9 maanden, maar ik vraag me af of je op die leeftijd al met de materie kunt om gaan. Ik weet wel, dat ik er op m'n 25e nog erg veel moeite mee had. Maar jongeren zijn nu eenmaal het goedkoopst. Ik ben er van over tuigd dat meer personeel op een af- ketee. „Je kunt niet zeggen diseer Wezenlijk iets verandert, terwifvra; schat dat meer dan driekwart B's e de patiënten vindt dat het huifc>ogt( systeem in de psychiatrische ezelf kenhuizen niet goed functioni'n v Maar juist omdat voor de meingeli buiten de inrichting de psychindië, zo enorm ver van hun bed stasekkt het nodig steeds weer de aandomei op deze zaken te vestigen. Alouw het laat bestaan zoals het is, zi 'n rr nooit enige juridische houvast aar gen en nooit een goede rechtspacht tie". eek Hans Gaasbeek: „Ik wil niet zej rgei dat er helemaal niets is verand en c Ik heb de indruk, dat patiëieba meer opkomen voor zichzelf e ipen is ook meer sprake van overlej en is het nog onvoldoende. Er zijniaml lukkig ook al behandelaars die el v, patiënt voorstellen een advocaaen hemen. In bepaalde inrichtir N gaat het, heel voorzichtig, buch h Het hangt echter van de psychi in vi en zijn team af. Die bepalen n. A sfeer, niemand anders kan (Ms i enige invloed op uitoefenen, it dt betekent, dat er prettig gew free: kan worden, maar ook, zoals vedm gebeurt, dat een psychiater in c „zijn" inrichting een klein konilaar rijkje maakt. Sommige psychiain beschouwen isolatie louter als oorti afkoelingsperiode. Na een paar at la gen is het leed dan geleden, h fie 1 anderen zien het vreemd gei rav; als een deel van de behandelinj oor dan is de grens naar extremen okei overschreden". ar d et is Is het, afgezien nog van de menen, lijke overwegingen, daarom ech beter isoleren maar volledig a Dan schaffen jd", „Ik zal nooit vergeten", bes aren Hans Gaasbeek, „dat ik ex-pati ls js ten heb horen zeggen dat ze er nor meer geweest zouden zijn als ze enk dens hun opname niet waren ge aars leerd. Het kan, in sommige ge' len, wel degelijk een functie h ben. Ik denk dan ook, datje isol LQ, moet handhaven. Méér, je moe een heleboel vborwaarden aan binden. En zeker een maxim Irie termijn; ik denk aan een week. ochti er veel meer regels zijn, als er'eus, lerlei verplichtingen omheen Yoyt werkt dat al enorm preventief. 1 vee zou veel moeilijker gemaakt m ee ten worden". olko DICK HOFLAfcn. X Majone Steketee (links) en Hans Gaasbeek: „Er wordt zo vaak gezegd, dat isolatie een middel is om een patiënt tegen zichzelf te beschermen. Klinkt mooi, maar om iemand tegen zichzelf te beschermen schiet je toch ook geen kanon af?" deling geen goede oplossing voor het probleem is. Het gaat veel meer om de kwaliteit. Ik zie liever een kleinschalige aanpak, meer per soonlijk gericht. Bijvoorbeeld een paar huizen in een straat, met in elk huis dan zes of zeven patiënten. Nu heb je een situatie waarbij on geveer zeshonderd patiënten in een ziekenhuis zitten. Zijn ze er een maal uit, dan komen er meer dan vierhonderd vroeg of laat weer te rug. Dat bewijst dat het systeem niet goed werkt". „Er zou tevens veel meer aan am bulante zorg gedaan moeten wor den, maar daar is te weinig geld voor. Toch is zo'n vorm van hulp verlening, gewoon bij iemand thuis, heel wenselijk. Er zijn genoeg men sen, die op die manier uit een crisis kunnen komen. Ik zet grote vraag tekens achter het bestaansrecht van de psychiatrische inrichting. Alleen al door de grootte ervan, is het draaiend houden van de zaak het belangrijkste. Voor persoonlijke aandacht is nauwelijks ruimte. Maar het is net als met gevangenis sen: iedereen vindt dat er niet van die superbeveiligde reuzeflats moe

Leidse Courant | 1983 | | pagina 12