Vrouwelijke cadetten verdienen voorrang f J l ematigde reacties GOUVERNEUR KLIK VAN KMA: 51 Rijk steunt huurder aanzienlijk meer dan huisbezitter Begeerde vrijgezel Nijpels trouwt vandaag met Ingrid Pieters Duindigt vrij entreg goed idee! CDA streeft naar een 32-urige werkweek in '90 JNENLAND Si&idóaQowiarit VRIJDAG 8 JULI 1983 PAGINA 9 freau rechtshulp verwijt dlloyd discriminatie Ulo c i ,'ERDAM Het bureau voor rechts- in Rotterdam heeft de 240 Spaanse, igese en Kaapverdiaanse seheepsge- _i, voor wie de Rotterdamse rederij Uoyd onlangs ontslag heeft aange- »d, in een brief juridische steun aan- ien. Bij voldoende respons willen .■werkers van het bureau tegen Ned- d een kort geding aanspannen wegens friminatie. Nedlloyd maakte begin dit bekend, dat het door de terugval van Wereldhandel een groot aantal schepen jneld uit de vaart moet nemen. De Ne- landse zeeliedenbond FWZ kreeg f bij de toezegging dat de ontslagen j-al vallen onder de buitenlandse gezel- M\ van wie sommige al tientallen jaren f lienst zijn. Kost gaswinning op Wadden staat geld? DEN HAAG Het Tweede-Kamerlid Rempt-Halmmans de Jongh (VVD) wil van minister Van Aardenne (Economi sche Zaken) weten of het toestaan van gaswinning aan de firma Petroland in de Waddenzee de staat 100 miljoen gulden per jaar gaat kosten. Die stelling komt van de Vereniging tot Behoud van de Wad denzee. Het Kamerlid vraagt de minister of hij, als de stelling klopt, aan wil geven waarom de overheid de winningsvergun ning dan heeft gegeven. De Waddenvere niging schreef dat ons land van de ene kant probeert via extra aardgasexport de gasbaten op te krikken, terwijl tegelijk aan het Franse bedrijf gaswinning in ons land wordt toegestaan, waardoor die baten weer verloren gaan. Bewaarautomaat voor fietsen in gebruik ENSCHEDE Burgemeester Wierenga van p*** Enschede heeft in die gemeente gisteren de eerste bewaarautomaat voor fietsen officieel in gebruik gesteld. Nadat men een kwartje in de automaat heeft gestopt vergrendelt deze het voorwiel van de fiets. Volgens de uitvinder van het apparaat en de fabrikant is de fiets dan beschermd tegen diefstal. De 'pri automaat kan worden ontgrendeld met de pöi sieutel waarover de gebruiker beschikt van af het moment dat de munt in het apparaat is gedeponeerd. Uit een onderzoek van het i: NIPO is gebleken dat 72 procent van de on dervraagde fietsbezitters zeker van een der gelijke bewaarautomaat gebruik zal maken en dertien procent gaat dat hoogstwaar schijnlijk doen. De fabrikant een flinke af- Burgemeester H. Wieringa zet de eerste fiets in de be- zet in Nederland, waar jaarlijks meer dan waarautomaat. een half miljoen fietsen worden gestolen. Iras op herhaling AMSTERDAM De Neder landse kunstmaan Iras gaat vanaf begin september zijn speurtocht langs de hemel herhalen. De Iras-onderzoe- kers verwachten op basis van de eerste gegevens, dat de kunstmaan uiteindelijk rond 360.000 mfraroodbron- nen zal vinden. Voordat Iras werd gelanceerd, waren er slechts 2000 infraroodstrale- n-objecten bekend, aldus Fokker, dat aan het project heeft meegewerkt. De mis- sieduur van Iras wordt thans geschat op 340 dagen. De kunstmaan zal volgens de huidige verwachtingen dus tot januari waarnemingen blijven verrichten. Zware mijn bij Domburg onschadelijk gemaakt DOMBURG De mijnopruimings- dienst van de Koninklijke Marine heeft gisterochtend rond twaalf uur op zee voor de kust van Domburg een duizendponder, een Amerikaan se vliegtuigbom uit de Tweede We reldoorlog, tot ontploffing gebracht. Het sigaarvormig projectiel verkeer de in dermate slechte staat, dat de monteren onverantwoord werd ge acht. De mijnopruimingsdienst sleepte de bom naar vijftien meter diep water en uit voorzorg werden het al druk bevolkte strand en de duinen in een stral van drie kilome ter ontruimd. De bom was woens dagavond door garnalenvissers op het strand afgeleverd. HAAG/LEIDEN De reacties in den lande op de tweede eming van mgr. dr. A. J. Simonis worden in genen dele ge- ïerkt door de felheid van die rond zijn benoeming in 1970 isschop van Rotterdam. Weliswaar wordt in brede kring ge- id, dat een aantal zaken zal worden teruggedraaid of dat in ;val van een behoudender beleid sprake zal zijn, maar ken- k heeft men zich daarbij neergelegd. Over de persoon van ■uwe aartsbisschop van Utrecht wordt in het algemeen po- rgeoordeeld. [aard liet bisschop Gijsen van Roermond weten met vreug- tnnis te hebben genomen van de benoeming: „Ik hoop en (dat mede door deze benoeming en haar uitwerking het ge en het kerk-zijn van de katholieken in Nederland versterkt ferdiept zal worden, volgens de leer en richtlijnen van het B de Vaticaanse concilie". ecretaris van het „Hervormd Romeberaad", dr. C. P. van ij, sprak als zijn verwachting uit, dat door de benoeming ngr. Simonis tot aartsbisschop van Utrecht „wij in de oecu- iniet verder zullen komen. Misschien dat hier en daar be- e zaken zullen worden teruggedraaid." Wel is dr. Van An- rvan overtuigd, dat mgr. Simonis goede contacten met de i e kerken zal onderhouden. „Hij mijdt het gesprek niet en j ;eed luisteren naar andersdenkenden, waartoe ik in dit ver- 'l de protestanten reken." Van Andel noemde Simonis een j) theoloog, die gepromoveerd is in de bijbelse vakken (over 'y. >assage uit het evangelie van Johannes). „Dat spreekt ons M erg aan." Simonis is altijd heel open en eerlijk over de te il::;:: and die hij in zijn eigen bisdom ondervindt. „Hij is een zeer founicabel man," aldus dr. Van Andel. ivormig dr. E. Schillebeeckx, emeritus hoogleraar theologie in Nij- pn, ziet in de benoeming een voortzetting van een beleid, Itoelt op het beeld van een monolitische, eenvormige kerk. I Simonis is een pastoraal man, geen sterke figuur, maar hij een zekere soepelheid. Of hij een bindende factor in het jopaat zal worden als voorzitter van de bisschoppenconfe- Je moet worden afgewacht. yird Zuidberg, voorzitter van de Vereniging van Pastoraal Jtenden in het aartsbisdom Utrecht, noemt het verschrikke- nat weer de voordracht van het kapittel (het diocesaan ad- ïollege) is genegeerd. Hij maakt zich zorgen voor mensen die Sbare posities innemen. Hij denkt hierbij aan de positie van :ouw in de kerk, aan homofielen en mensen die ongehuwd jn'wonen. Naar zijn mening zal hun positie nog kwetsbaar- ak de hoop uit dat mgr Simonis in het aartsbisdom grondig in discussie zal gaan met de basis. Zuidberg j?st dat anders de kerk steeds binnenkerkelijker zal worden. 1 i. P. Steenkamp, zei als oud-voorzitter van het Pastoraal icilie en als een van degenen die leiding heeft gegeven aan iernieuwing in de Nederlandse kerk, dat vóór het Vaticaans die de nadruk viel op de verticale lijn in de kerk. In de itiger jaren kwam de nadruk sterk te liggen op de horizon- lijn. Nu ontstaat er meer evenwicht. •n J. Kwaaitaal van Den Haag verwacht, dat mgr. Simonis e benoeming „weer een heleboel narigheid over zich heen f door negatieve reacties. Voor de rest van Nederland verte- toordigt mgr. Simonis immers de nogal straffe lijn.'Wat be- j de opvolger van mgr. Simonis in Rotterdam zegt deken laitaal te hopen op de benoeming van opnieuw een pastorale Lr en dan graag uit eigen bisdom". [pijnlijke geschiedenis. Zo kwalificeert deken S.P.M. Hoor- lan van Amersfoort, lid van de agendacommissie van de de- iergadering in het aartsbisdom Utrecht, de benoeming. Hij rt het een kwestie van machtsuitoefening door het Vati- t overigens vanuit de beste bedoelingen. Hij vreest dat deze [eming zal leiden tot apathie en afhaken. Waarom wordt Bemand uit eigen midden benoemd, die volledig geaccep- I wordt door de collega's, zo vraagt hij zich af. Het ligt voor pnd dat mgr. Simonis, die gezien wordt als een vertegen- idiger van een bepaalde stroming, niet op de voordracht van «pittel (adviescollege van de bisschop) heeft gestaan. Voor- Ie voor een behoorlijke dialoog is dat er wederzijds ver en moet zijn. Naar zijn mening zal de benoeming veel len onnodig pijn en verdriet doen. Vooraf is er al een grote 'licap die zowel voor mgr. Simonis als voor ons allen een betekent op een goede gang van zaken, aldus deken Hoor- an. te wereld )elftse pastoor J. Sul, lid van de priesterraad en van het irdams kapittel, noemt mgr. Simonis de verpersoonlijking de Nederlandse kerk zoals Rome die graag ziet. Wat mgr. nis in woord en gebaar heeft uitgedragen, met grote toewij- en enthousiasme, is een priesterlijke kerk, waarin de na- valt op het hiërarchisch gebeuren, een spirituele kerk, in aandacht wordt gegeven aan-het persoonlijk zieleheil de mensen en men zich bezint op de evangelische bood- 3, kortom een kerk die leeft in de oude traditie. Mgr. Simo- door zijn kerkbeeld ook niet een man die de tekenen van Xijd gemakkelijk opneemt: hij weet niet goed raad met zaken V mondigheid van de leek, de waarde van de vrouw in de de rol van de pastoraal werkenden, het hele democratise- Iproces. Hij is een hartelijk, bewogen mens,, maar hij is bang, lijn eigen kerk in gevaar komt door de boze wereld, aldus for Sul. ieidse deken J. Schlatmann vreest, dat mgr. Simonis het in Icht erg moeilijk zal krijgen, omdat hij vaak dubt tussen zijn Oraal hart en de kerkpolitieke functie die hij bekleedt. Zijn 'ponlijke integriteit en eerlijkheid moeten echter hoog wor- bangeslagen. Zijn functie in het grote Utrechtse bisdom zal ir zijn. Hij zal als pion van Rome in de Nederlandse kerk jiouwd worden. Deken Schlatmann meent, dat de opvolging mgr. Bar in Rotterdam, ook al heeft deze geen recht van flging, voor de hand ligt. Kortgeleden is immers een vicaris het leger benoemd, zodat de functie van legerbisschop geen ïimering behoeft te zijn. touw Steerneman-Van Leeuwen, bestuurslid van de Unie frlandse Katholieke Vrouwenbeweging, is een beetje bang ngr. Simonis wat te behoudend is: „Wij zijn onze functie in erk na het tweede Vaticaans concilie een beetje gaan uit ten in een andere richting, niet precies de richting die Si- is wil volgen. Ik ben bang, dat de klok voor de vrouwenbe- Jig wel eens teruggezet zou kunnen worden", ilgemeen secretaris Hordijk van het CNV tenslotte zei mgr. >nis te hebben leren kennen als iemand die zich wezenlijk )kken voelt bij vragen rond mens en arbeid, „en dat is voor wakbeweging altijd prettig om te merken". hij zich over de toenemende bezuiniging in het leger. „Die BREDA Generaal-ma- joor D. Klik, gouverneur van de KMA in Breda, heeft vandaag aan 65 ca detten-vaandrig van de Koninklijke Landmacht en de Koninklijke Lucht macht de officiersbul uit gereikt. Zij hebben daar mee de 4-jarige opleiding aan de KMA afgesloten, werken". Tevens ontvingen voor de eerste maal in de ge schiedenis van de KMA UCIini uail 35 tweede luitenants die generaal aan neerstortende F- „Geen problemen", zegt gene- gouverneur van de KMA moe- raai Klik. Meer zorgen maakt ten komen". Er is vooral de laatste tijd bezuinigingen moeten er zijn, nogal wat stof opgewaaid over maar toch. Ik vind dat bezui- het afbeulenvan recruten. Generaal-majoor D. Klik ke kandidaten. Het afvalper- centage onder de vrouwen is veel groter dan onder de man nen". nigingen in het algemeen een Ze moesten gras eten. enz. gevaarlijke zaak zijn, omdat ze „Ik vind het moeilijk om daar- risico's inhouden. Die risico's over te praten. Als het zo zou moeten in eerste instantie ge- zijn dat pelotonscommandan- de 5-jarige opleiding heb ben beëindigd, tegelijk met hun collega's van de „korte studie" de offi ciersbul. Bij dat aantal zijn inbegrepen drie vrouwe lijke cadetten van de Ko ninklijke Landmacht, de vaandrigs Leanne van den Hoek, Bieny van Wiggen- Hamstra en Hanneke Kools, die zelfs het predi- caat „met genoegen" kre gen voor hun studie. Evenals hun collega-cadet vaandrig Miep Bakx, die de 5-jarige opleiding volgt en pas volgend jaar de of ficiersbul in ontvangst mag nemen, worden zij met ingang van 1 augustus benoemd tot tweede luite nant. Generaal-majoor Klik, commandant van een instituut dat tientallen jaren alleen maar mannen heeft opgeleid, zit nu met vrouwen op zijn school. Geeft dat problemen? 16's? „De neerstortende F-16's zijn natuurlijk bij de luchtmacht een uiterst gevoelig onder werp. Laten we het daar even niet over hebben. U kunt zich voorstellen dat we bij grote oe feningen met een groot aantal auto's de weg op gaan. Het rij den in colonne vraagt een ze kere oefening. Als je onvol doende auto's en onvoldoende benzine hebt, waardoor men sen niet goed kunnen worden getraind, neemt daardoor de kans op ongelukken toe". Is zo'n risico dan wel aan vaardbaar? „Daarover moeten mijn bazen beslissen. Ik zeg alleen dat het risico toeneemt. Ik heb echt grote zorg dat als we niet op passen misschien de ongeoe fendheid groter gaat worden en dat daardoor bepaalde risi co's toenemen". Waar wijt u dat dan aan? „Onder andere aan het gerin ge aantal. Ze hebben daardoor geen contact met vrouwelijke collega's. Als ze sterk in de minderheid zijn, zo is uit een rapport van de Haagse politie gebleken, gaat het minder goed. Het is nuttig voor een meisje om tegen een ander meisje aan te kunnen praten. De verhouding is nu ongeveer 1 vrouw op 30 mannen. Dat is vervelend, omdat ik zo nu en dan het gevoel heb dat we er op deze manier niet adequaat Toch even over het andere op kunnen inspelen". ik dat onze opleiding heeft ge faald. Als gouden regel geven we hier mee: vraag nooit aan je mensen wat je zelf niet zou U denkt dan als luchtmacht- willen doen. Zulke dingen zijn als ze voorkomen niet te tole reren". moeilijke punt op de KMA: de opleiding van vrouwelijke of ficieren. U zegt: het is naar Daarom problemen? „Als dit een politieke beslis- mijn mening een goede zaak sing is, dat we vrouwen tot of ficieren moeten opleiden, dan denk ik dat we ook moeten proberen daarvoor de optimale mogelijkheden te scheppen. Mij valt op dat de vrouwelijke cadetten de aandacht krijgen, niet zo zou zijn. We hebben in ook bij mij. Als er tien zouden niet dat vrouwen naast een plaats gaan innemen in het corps beroepsofficieren. Waarom? „Omdat er geen enkele aanne melijke reden is de laatste Wereldoorlog uitste- rondlopen, zouden kende ervaringen opgedaan meer opvallen", met bijvoorbeeld vrouwen in het Engelse leger. Door de be- zuinigingsgolf is dat teruggelo- U zei in uw rede dat er posi tief gediscrimineerd moet wor pen. Het is een goede zaak dat den. vrouwen in deze maatschappij, „Ik dupeer geen mannelijke met een gelijke opleiding, een kandidaten daarmee. Ik zeg gelijke functie krijgen als de niet dat we alles moeten aan- Dit is erg voorzichtig gezegd. „Ja, om twee redenen. Aller eerst: ik denk dat je dit soort willen worden opgeleid. Er Ik heb jaren met nemen wat wordt aangeboden, vrouwelijke officieren ge werkt, zonder moeilijkheden. Een van de belemmerende Bent maar alleen de geschiktste" dan niet bang aan factoren bij de opleiding is dat het hoofd van een meisjeskost er te weinig vrouwen zijn die schoei te komen staan inplaats dingen niet langs een meetla- moeten er tje kunt leggen. Ten tweede geschikte vrouwelijke kandi vind ik dat in principe uitspra ken over de geoefendheid van van aan het hoofd van de KMA? „De cijfers van nu geven geen parate onderdelen niet van de koste van geschikte mannelij daten moeten worden toegela- enkele aanwijzing dat het die ten, zonder dat dit gaat ten kant zal opgaan". GERARD CRONE Fiets-graveren Utrecht succes UTRECHT De fietsgraveer- actie in de provincie Utrecht is volgens de rijkspolitie een enorm succes geworden. Tus sen half mei en begin juli zijn in 39 Utrechtse' gemeenten ruim 126.199 fietsen, ruim 40 procent van het totaal, voor zien van postcode en huisnum mer van de eigenaars. Nog tij dens de actie zijn al veertig ge stolen fietsen dank zij de inge graveerde nummers bij de ei genaars terugbezorgd. Bij de meeste fietsenmakers in de provincie blijft het mogelijk tegen een kleine vergoeding nummers in de fiets te laten snijden. De politie zal wanneer het 'vermoeden van diefstal bestaat, de ingegraveerde nummers controleren, aldus een politiewoordvoerder. VVD: winkelsluitingswet niet meer van deze tijd DEN HAAG De winkelslui tingswet is niet meer van deze tijd. De wet zou afgeschaft moeten worden, of in ieder ge val aanmerkelijk versoepeld. Dit schrijft de VVD-fractie in een gisteren verschenen rap port van de Kamercommissie voor het midden- en kleinbe drijf. De commissie studeert op een mogelijke wijziging van de Van de zijde van de PvdA wordt voorgesteld in de be staande wettelijke regeling „enige ruimte" te scheppen voor activiteiten zoals de zwarte markt in Beverwijk. Volgens de socialisten voor zien dit soort slecht-weer-acti- viteiten kennelijk in een grote behoefte van kopers en verko pers van ongeregelde handel. UlEMELS uanic HcöExi ut ee - rjyifeN CHEF. EN IK UIL 5T ICTS, IWLEUECew 1 TY TTWs THE sp/fljr.'|R 2*tt_ rlETCN sPsffG- J, r 5=UWK IN je SALAA'b Cl vsfg» vwk-KBUJ Water fietsen Deze kinderen in het dorpje Mesch bij Eijsden ver maken zich kos telijk op hun „waterfietsen". Eigenaars van kelders die on derliepen konden de overstroming in de Belgisch- Limburgse Voer streek minder goed waarderen. Een korte maar hevige onweers bui zorgde er gis teravond voor dat het riviertje ,,De Voer" buiten zijn oevers trad. Daarbij liepen vooral de lager gelegen huizen van Mesch en de omliggende dor pen waterschade op. Persoonlijke ongelukken zijn niet voorgeko men. Man omgekomen door brand op plezierjacht DUSSEN Een ontploffing aan boord van een plezier jacht, vermoedelijk veroor zaakt door een vonk uit de op gas werkende ijskast, heeft gisteravond in de Biesbosch het leven gekost aan de 36-ja- rige J.L. van der Velde uit Til burg. Zijn echtgenote liep ern stige brandwonden op. De man was bezig met een jerry can de benzine bij te vullen, toen de tank met een steek vlam explodeerde. De brand greep zo snel om zich heen, dat het echtpaar geen kans meer zag om naar buiten te komen. Omstanders hebben nog gebrobeerd de vrouw door het voorraam van de stuurhut naar buiten te trekken. Toen dat niet lukte hebben zij zo veel mogelijk water over haar heen gegooid, hetgeen ver moedelijk haar redding is ge weest. AMERSFOORT Huurders krijgen dit begrotingsjaar samen bijna drie keer zoveel geld van de overheid als bezitters van een eigen woning. Omgerekend naar het aantal koophuizen (43 en huurhuizen (57 in Ne derland blijkt er tweemaal zoveel overheidsgeld naar de huurders te gaan. De Vereniging Eigen Huis, die deze cijfers met steun van de mi nisteries van Volkshuisvesting en Financiën heeft uitgerekend, trekt uit deze rekensom de conclusie dat andersluidende cijfers op fabels berusten. Huurders krijgen dit jaar aan subsidie op het huis, huursubsidie, subsidie op de grond, stadsvernieuwingssubsidie, verbeterings subsidie. isolatiesubsidie, rentevrijstelling en verhuisvergoeding in totaal 4,9 miljard gulden. Eigen-woningbezitters krijgen, in clusief aftrek groot onderhoud, schilderwerk en fiscale aftrek van hypotheekrente, 4,3 miljard. Van de kopers gaat echter weer ongeveer 2,43 miljard terug naar de overheid via diverse heffeingen, zodat voor de overheid uiteindelijk een post van 1,89 miljard gulden overblijft, aldus de berekening van Eigen Huis. BERGEN OP ZOOM Ed Nijpels trouwt vandaag met Ingrid Pieters. Een slag voor zijn vele aanbidsters, die ook nauwelijks gelegenheid krijgen het huwelijk van middag om half vier bij te wonen. Voor de plechtig heid in de raadzaal van het Bergen op Zoomse gemeen tehuis, waar burgemeester P. Zevenbergen (VVD) de VVD-leider in de echt zal verbinden, was slechts ruim te voor ongeveer 120 mensen: alleen familie en geno digden. De politie hield er wel rekening mee. dat buiten het gemeente huis een schare bewonderaars zou samenstromen. Er werden zelfs dranghekken gereed gehouden om al te opdringerige men sen op afstand te houden. Als iedere bewonderaar de plechtig heid had willen bijwonen, dan zou deze op de Grote Markt heb ben moeten plaats vinden. Maar zowel Ed Nijpels als zijn bruid Ingrid hadden gezegd, dat hun trouwerij een sobere gebeurtenis moest worden. Nijpels niet wars van pikante uitspraken als: „Aan een vrouw kan ik me niet zonder slag of stoot overgeven. Zodra ik het gevoel heb dat ik te veel in mijn vrijheid wordt beknot, ga ik om me heen slaan zal met zijn vrouw vanuit het stadhuis naar de kapel van Huize St. Catharina gaan voor het kerkelijk huwelijk. De zusters van het huis hoefden niet zelf voor de versiering te zorgen. Wel zouden de zusters samen met het lekenpersoneel de gezangen verzorgen tijdens de mis, die door 200 mensen werd bijgewoond. Onder de genodigden zijn de leden van de ministerraad, die be sloten heeft het wekelijkse beraad eerder te beëindigen. De be groting voor 1984 blijft er een halve dag voor liggen. Ook alle VVD-prominenten en veel vertegenwoordigers van andere par tijen zakken naar het zuiden af om Ed een kleine misdadiger te zien worden. Want hij heeft ooit verklaard: „Getrouwde kamer leden zijn eigenlijk kleine misdadigers tegen vrouw en kinde ren. Als ze thuis zijn draaien ze geestelijk nog helemaal door". Na een koud buffet met hun familieleden zullen Ed en Ingrid vanavond recipiëren in La Pucelle (Frans voor: de Maagd), een van de duurdere gelegenheden in Bergen op Zoom. Het perso neel van La Pucelle zet zich al schrap. Er kunnen 1000 gasten in het restaurant, maar er worden er heel wat meer verwacht. ADVERTENTIE DEN HAAG Het CDA wil dat de werkweek in 1990 in principe voor iedereen is teruggebracht tot 32 uur en in 1986 zou de werkweek al 36 uur moeten worden. Dit blijkt uit een artikel in het CDA-weekblad van de hand van partijvoorzitter Bukman en landelijk pen ningmeester Veenhof. Zij scharen zich hiermee achter het standpunt van de PvdA, die ook streeft naar een 32-urige werkweek over zeven jaar. De verkorting van de werkweek moet volgens de beide CDA- bestuurders wel gepaard gaan met een evenredige inlevering van inkomen. In eerste instantie door het niet uitbetalen van prijscompensatie, maar als dat te weinig oplevert ook door een reële loonsverlaging. De CDA'ers stellen overigens, dat de ver korting van de werkweek alleen mag doorgaan als er een „her kenbaar ppsitief effect op de werkgelegenheidssituatie uit resul teert". De besparingen door korter werken moeten volgens de CDA'ers voor een deel worden gebruikt voor verlaging van be lastingen en premies, voor een speciale extra uitkering ten be hoeve van de echte minima en voor grote investeringsprojecten van de overheid, bijvoorbeeld in de woningbouw. Het Vaderlandse Fietsweekend. Dat is de duinen in en de fietspaden öp. Ons Vaderlands Fietsweekend voert ons dwars door de Noordhollandse duinen. We zijn goed geïnformeerd en weten waar we wel en waar we niet mogen komen. Hele stukken beschermd natuurgebied hebben prachtige fietspaden. We gaan ook het achterland in. Overal is veel te beleven. We bekijken de fundamenten van het kasteel in Egmond aan de Hoef, de Linaeushof in Bennebroek, het gloed nieuwe kaasmuseum in Alkmaar, het Grote Vogelmeer in de Xennemerduinen. Zaterdag winkelen we wat in Haarlem. In de drinkwater- voorzieningsgebieden leren we - wandelend - het verschil tussen dauwbraam-, fakkelgras- en buntgras landschappen. We hebben de tent mee en de camping vooraf geregeld. De fietsenvakman, de boekhandel, de VW's, de ANWB en stichting: fiets.' Postbus 7120, 1007JC Amsterdam, tel. 020-446993, hebben prima suggesties en boekjes voor allerlei Vaderlandse Fietsvakanties. Vakantie op de fiets. Dan doe en zie je nog eens iets.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 9