^ate schoolvakanties zijn landicap voor bollenkwekers &een verhoging van esgeld muziekschool Y redesgroepen spraken met defensie B EN W VOORHOUT WILLEN VACATUREBANK VOOR VRIJWILLIGERS CetdaoSotmwl sorting op Ibsidies Geen tramlijn naar 't Lien BEKERS ROEPEN ARBEIDSBUREAU TE HULP KTS Voorhout neemt afscheid van drie leerkrachten Weer geen besluit over onderkomen K&O Lisse wil in drie jaar 610 huizen (ver)bouwen VRIJDAG 8 JULI 1983 PAGINA 7 Diamanten trouw Het echtpaar J. van Wierin- gen en A. Vreeken uit Sas- senheim viert komende dinsdag zijn diamanten bruiloft. Zestig jaar hebben de echtelieden, die nu in ,,De Schutse" wonen, lief en leed gedeeld. Zij tekenden op 28 juni 1923 hun huwe lijk aan op het gemeente huis van Leimuiden. Na het huwelijk vestigde het paar zich in Oude Wetering, waar het tot februari '78 woonde. Daarna verhuisden zij naar ,,De Schutse" in Sassen- heim. De bruidegom was een hal ve eeuw als scheepstimmer man werkzaam bij Scheeps werf „de Vlijt" in Aalsmeer, waar zijn gouden jubileum feestelijk werd gevierd. Het bruidspaar, beiden 83 jaar, heeft één zoon, en drie dochters. Er zijn 10 klein kinderen en 7 achterklein kinderen. Het grote feest wordt op de trouwdag, dinsdag 12 juli, gevierd met de naaste familie en de be woners van ,,de Schutse" in de recreatiezaal 's morgens, 's Avonds wordt om half acht in die zaal ook een re ceptie gehouden. mMujfj WIJK Wethouder N. Parlevliet ft gistermiddag in de commissie vorming, zorg en personeelszaken oon- gesubsidieerde instellingen voor j een korting van 5 a 10 procent op gemeentelijke bijdrage in het voor- icht gesteld. Er is op dit moment circulaire naar deze instellingen erweg waarin de subsidieverminde- n wordt aangekondigd. „Er moet in e» sfeer gewoon wat gebeuren", zo s en|daarde de wethouder deze stap. J lul,ir 1983 zijn er in het welzijnsplan .om-Lel geen bezuinigingen doorge- h°u-fd maar met de teruglopende rijks- ilise-Lge is het gemeentebestuur nu van JPadjing dat dit niet zo kan blijven. ierbij LEIDSCHENDAM Ambte lijke adviseurs in Leidschen- dam blijken weinig of niets te voelen voor doortrekking van HTM-lijn 6 naar de nieuwe woonwijk 't Lien bij de Veurse Achterweg. Voornaamste redenen: de pro blemen met de benodigde keerlus bij de LOM-school „De Vliethorst", de bezwaren die te verwachten zijn van de bewo ners rond de Dillenburgsingel en de hoge kosten. Peuter breekt been KATWIJK Een 3- jarige Katwijks jonge tje heeft gistermiddag zijn been gebroken bij een aanrijding op de Roest van Limburg- weg. De peuter stak tussen geparkeerd staande auto's door plotseling de weg over. Een 40-jarige au tomobilist uit Katwijk kon hem niet meer ontwijken. Het jonge tje is naar het Diaco- nessenhuis in Leiden overgebracht. Parkeerplaats in Dorpsstraat Oegstgeest OEGSTGEEST Na een strijd van enige jaren rond de uitloper van de Oegstgeestse Dorpsstraat, is nu besloten er defintief een parkeerterrein aan te leggen. Onder andere oud burgemeester Van Eysinga had nog geprobeerd dit stukje straat tot beschermd dorpsgezicht te laten verklaren. In het omstreden gedeelte straat zijn echter onlans de karakteristieke huizen afgebroken. Deze woningen verkeerden in zeer slechte staat. De ruimte die hierdoor is ontstaan willen B en W als par keerplaats voor een plaatselijk bollenbedrijf inrichten. Door de maatregel 'wordt in de Dorpsstraat de overlast, van het lossen van vrachtwagens verminderd. ITWIJK Het lesgeld orJr. leerlingen van de ateriziekschool zal waar- lijnlijk voor het seizoen ide!84 niet worden ver- igd. De meerderheid H.i de commissie voor zorg en perso- tlszaken heeft zich hier i voorstander van ver- ard, omdat men van ning is dat.de drempel ■P t te hoog moet worden. mevrouw D. van - - Pias-van der Plas |D) nam een ander 'm-hdpunt is. Zij is van ol.."hing dat de gemeen- tlJ" lap niet steeds gecon- ne" hteerd kan worden t de stijgende lasten 1 het muziekonderwijs. Tnening van mevrouw Van Plas stond hiermee haaks fiie van onder andere wet- ,der N. Parlevliet en de di- f:ur van de muziekschool, r Bontje. Zij zijn een voor- ider van de nullijn. Peter Itje: „De kans is groot dat muziekschool zich uit de [kt prijst. In vijf jaar tijd j de prijzen met 30% ver hoogd en we moeten er voor waken mensen af te stoten. Een verdere verhoging zou fu nest zijn". Mevrouw Van der Plas was daarentegen van me ning dat ouders die het hele maal niet meer kunnen beta len nog altijd een beroep kun nen doen op het gemeentelijk studiefonds. De raadscommissie constateer de gistermiddag dat bezuini gen op de muziekschool vrij wel onmogelijk is. De begro ting bestaat voor 90% uit sala riskosten. Met het standpunt dat er ook bij de leerlingen niets extra's meer gehaald mag worden, lijkt ook de weg naar inkomstenvermeerdering af gesloten. Iedere leerling die aan de muziekschool lessen volgt kost de gemeente 1025 gulden per jaar en dat is dan. ook de reden dat de commissie vorige maand al besloten heeft dat leerlingen uit Rijnsburg en Valkenburg alleen tegen de kostprijs aan de school kunnen studeren. Dit, omdat beide ge meenten geen financiële bij dragen aan de school wilden leveren. De commissie kwam nu van dit standpunt enigszins terug, omdat Valkenburg inmiddels wel bereid is een bijdrage te leveren. Over het seizoen 82/83 wil men 7500 gulden be schikbaar stellen en voor 83/84 heeft men voorlopig 4000 gulden in het vooruitzicht gesteld. „Maar over dat bedrag moeten we nog .eens praten", zo zei wethouder N. Parlevliet met goede moed, om er nog iets meer uit te slepen. De ge meente Katwijk maakt jaar lijks 15.000 gulden onkosten voor leerlingen uit Valken burg, maar de wethouder is van mening dat dat bedrag niet volledig door de buurge meente 'hoeft te worden ver goed. „We moeten een beetje op de kleine gemeenten let ten", zo sprak de heer Parle vliet goedmoedig. Voor leer lingen ui Rijnsburg gaat de ge subsidieerde deur echter defi nitief dicht. Het gemeentebe stuur van die plaats is niet be reid om ook maar een cent voor de muziekschool uit te trekken. „En dat is ook wel te begrijpen", vond Parlevliet, „want Rijnsburg is straatarm. En wat ze nog hebben gaat naar het zwembad". Leerlin gen uit Rijnsburg, die momen teel nog de lessen volgen, mo gen de school afmaken, maar nieuwe leerlingen zullen voor de instrumentale lessen het volle pond moeten gaan beta len. eam Jenaplanschool Lisse nu compleet SE De Jenaplanschool lisse heeft nu een compleet jölteam. Na een selectie en gesprekken heeft het be- |r- van de school drie leer- Ihten uitgekozen, die lolleider Arie-Wout Littel in bijstaan. Inmiddels zijn J5 leerlingen ingeschreven de school. ,- Smit (26) is geselecteerd groepsleider voor de mid- touw (kinderen van 6 tot Eet 9 jaar). Hij woont in >op en heeft daar drie B- de, middenbouw en twee H de bovenbouw van de Je- ^lanschool geleid. Door de Igende bezuinigingen liep daar kans op ontslag en rom heeft hij in Lisse ge- iciteerd. tweede kracht is Marja »men-Wéijer (23) uit irdwijkerhout. Zij werkt al a twee jaar in de Jenaplan- )ol de Alfrink Kinderge- Inschap in Alphen aan den De reisafstand was reden een baan dichter bij drt te kijken. Zij zal een van de onderbouwgroepen gaan leiden. De andere onder- bouwgroep zal worden geleid door Jolanda Blom (23) uit Al phen. Zij wil in Leiden gaan wonen en gaf een jaar les op de Alfrink Kindergemeen schap in Alphen. Zij moest daar afvloeien wegens een vermindering van het aantal leerlingen. Zij geeft momen teel les aan de metyl-tytyl- school in Katwijk. Ook hier bestaat de kans op ontslag we gens een geringer aantal leer lingen. De drie scheidende leerkrachten. VOORHOUT Aan de ka tholieke technische school (K.T.S.) in Voorhout werd gis termiddag afscheid genomen van drie leraren, die jarenlang een belangrijk aandeel gele verd hebben in het onderwijs aan deze school. Broeder Acharius van de Bo gaard gaf vele jaren zijn krachten aan de Aloysius stichting waar de K.T.S. een onderdeel van vormt. Veel- heeft hij betekent voor het ka tholieke onderwijs in de tech nische sfeer. Hij werkte in verschillende delen van de congregatie, waarvan vele ja ren in de B.N.S. van Voorhout. Broeder Acharius gaat met vervroegd pensioen in ver band met zijn gezondheid. Broeder Lebuïnus Brand was dertig jaar leraar bij het katho liek technisch onderwijs. Hij doceerde bouwkunde, zowel in theorie als praktijk. Ih samen werking met Broeder Brand is op het gebied van ver- en nieuwbouw binnen de congre gatie veel tot stand gekomen. Ook zijn gezondheid speelt bij het vervroegd met pensioen gaan een rol. Het derde bekende gezicht wat de K.T.S. zal moeten missen, is dat van de heer P. Visser. Vanaf november 1952 was hij leraar electro techniek, vanaf 1968 ook leraar lassen. Hij heeft een groot aandeel gehad in het opzetten van het vak „algemene technieken" in het technisch onderwijs. De heer Visser maakt gebruik van de V.U.T. regeling. In de aula van de K.T.S. werd door leraren en leerlingen een feestprogramma gebracht. De drie heren kregen van de K.T.S. een receptie en een koud buffet aangeboden, wat met een feestelijk samenzijn werd besloten. KATWIJK Ook deze maand heeft de commissie voor vor ming, zorg en personeelszaken geen beslissing genomen over de inrichting van de Caspard de Colignyschool als onderkomen voor de volksuniversiteit K&O. Net als in de vergadering van juni had de commissie erg veel moeite met de door K&O inge brachte begroting die nu uitging van een bedrag ruim boven de 75.000 gulden. De commissie heeft nu als eis gesteld, dat de in richting van het schoolgebouw niet meer dan 60.000 gulden mag kosten en wil vervolgens dat de volksuniversiteit prognoses op stelt over de verwachte deelname aan de cursussen in het sei zoen 83/84 en de verwachtingen voor de toekomst. Het feit dat de commissie ook nu geen beslissing heeft genomen betekent, dat de inrichting van de Caspard de Colignyschool pas in de raadsvergadering van augustus aan de orde kan komen. De raad ging vorige maand al wel akkoord met een krediet van 100.000 gulden waarmee de verbouwing van de binnenkort leeg komende school kan worden aangepakt. Dit krediet was toen al losgemaakt van de inrichtingskosten die door de raadscommissie als onverantwoord hoog werden bestempeld. LISSE De gemeente Lisse wil in drie jaar, van 1984 tot en met 1986, 610 woningen bouwen of verbouwen. Dit staat op een lijst die de gemeente bij het rijk moet indienen om steun te krij gen voor de bouw van gesubsidieerde woningen, van woning wetwoningen tot premie-koopwoningen. In 1984 wil de gemeen te 204 woningen bouwem, in 1985 nog eens 213 en in 1986 193 woningen. De gemeenteraad bespreekt de lijst woensdagavond. Wat betreft de woningen voor 1984, die zouden gebouwd moeten worden aan de Heereweg, de Kanaalstraat, de Grachtweg, de Lisbloemstraat en de eerste fase van het plan De Blinkerd. Het aantal van 204 woningen behelst ook de rijkssteun voor flatsplit sing in de Poelpolder. In het jaar erop wil de gemeente maar liefst 183 van de gevraagde 213 woningen bouwen in De Blin kerd. Uitbreiding van woningbouw in dat gebied staat ook voor 1986 op de aanvraag. Ook in de lijst opgenomen is de renovatie van 138 woningen in de Wilhelminastraat door de woningbouw vereniging Volksbelang. Inmiddels heeft men buiten deze lijst om al de beschikking ge kregen voor de bouw of verbouw van 197 woningen. Die zullen straks te vinden zijn in de Poelpolder-west, Meerenburgh, flats plitsing in Vreewijk en Berkhout. De verdeling van de verschil lende types (in prijs) van woningen in De Blinkerd is overigens nog niet aan de orde. Dat zal pas besproken worden als de be groting voor het gebied, de exploitatie-opzet, op tafel komt. Ben W houden er sterk rekening mee dat niet de hele vragen lijst door de rijksoverheid beloond zal worden, omdat ook het rijk bezuinigt op woningbouw en dus minder contingenten (hoe veelheden te bouwen woningen met rijkssteun) toewijst. VOORHOUT B en W van Voorhout willen gaan onder zoeken of het mogelijk is in deze gemeente een vacature bank voor vrijwilligers op te richten. In veel andere ge meenten in de streek zijn der gelijke projecten al van de grond gekomen en Voorhout wil er nu ook aan beginnen. „Ik ben ervan overtuigd dat veel werk blijft liggen wegens een tekort aan mankracht en financiën. Daarom willen wij kijken of er verenigingen en instellingen in Voorhout zijn, die mee willen werken aan de tot stand koming van een der gelijke vacaturebank. Het is mogelijk, want veel van die verenigingen en instellingen hebben onbetaald werk liggen, dat anders niet wordt gedaan", zo verklaart de wethouder dr. D.W.J. IJdo van onder meer sociale zaken de collegeplan nen. Het verenigingsleven in de ge meente bloeit, maar het werk ervoor wordt gedaan door be stuursleden die overdag hun normale baan hebben. Uit gangspunt voor het gemeente lijke plan is daarom het ontlas ten van die verenigingsbestu ren enerzijds en anderzijds de werkloze een zinnige bezig heid geven. „Zorgen dat hij zich betrokken voelt bij een gemeenschapsactiviteit, dat hij sociale contacten kan leggen en dat hij kan bogen op presta ties. Juist dat laatste is belang rijk, omdat dat in de toekomst de mogelijkheden op een baan vergroot", stelt de wethouder. Hij wil dat de verenigingen en instellingen met de gemeente gaan samenwerken om tot de stichting van de vacaturebank te kunnen overgaan. Geïnte resseerden kunnen zich mel den aan het gemeentehuis. De beroepsbevolking van de gemeente telt 1735 mensen. Van dat aantal zij er 165 werk loos, een percentage van 9,5 hetgeen laag is ten opzichte van het landelijke gemiddelde van 16 procent. De wethouder stelt desondanks, omdat Voor hout weinig industrie heeft, ellfe werkgelegenheid gesti muleerd moet worden. Wet houder IJdo daarover: „Grote projecten zoals Oosthout zijn belangrijk. Bij de bouwstroom van 200 woningen per jaar, als dat lukt het peil zo te houden, kunnen veel Voorhoutse be drijven profiteren. Bovendien is het de bedoeling dat de aan nemer van dit plan, Noorlan- der, een aantal jongeren met behoud van uitkering aan het werk helpt, zodat ze op die manier ervaring kunnen op doen in de bouw en een betere kans op een baan hebben". De gemeente Voorhout wil in dit kader ook beginnende 'on dernemers stimuleren. „Men sen die een uitkering krijgen en een eigen bedrijfje willen opzetten, moet de mogelijk heid worden geboden iets der gelijks te doen. Zij moeten dan niet het risico lopen hun uit kering meteen kwijt te raken, omdat later kan blijken dat het bedrijfje niet rendabel is. Zij behouden in zo'n geval een half jaar hun uitkering, soms zelf langer en op die manier kan men zelf aan de slag. Een gat in de markt zoeken en trachten met steun van een rijksconsulent een bedrijf op te zetten. Hieraan zijn wel heel strikte regels verbonden. Zo mag het werk bijvoorbeeld niet concurrerend zijn met be staande bedrijven. Een goed ondernemingsplan is een voor waarde. Dat geldt ook voor be staande bedrijven die in de problemen zijn en daar weer bovenop willen komen", meent de wethouder. SE Het Gewestelijk jeidsbureau Lisse •dt meer ingeschakeld r bollenkwekers om Iers en pelsters te krij- Reden daarvoor is de laat vallende school- antie. Nu al moeteh gen bollen van hun worden ontdaan, ter- de meeste scholieren tot en met 15 juli naar doI moeten. Behalve r het Arbeidsbureau in ichakelen, tasten veel 'kers ook nog eens in de portemonnee, de eerste plaats om via be_ rertenties pellers te en fven en in de tweede iS' jats door meer te bèta- ^xe aan de mensen die nu jjereid zijn het werk te ais hen doen. t aanvragen voor pellers en - i cj s komen nu al enkele we- 1 binnen bij het Arbeidsbu- Dat bemiddeld in deze alleen als het om werk- volgens de CAO- en -betaling gaat. Er is echter ook 23-uurs-rege- e houdt in dat mensen, uur of minder per werken, niet volgens betaald hoeven te Dat scheelt voor de in de sociale las- de pellers enorm Bollenpellen. een vakantiebaantje bij uitstek in vrijheid. Zij kunnen gaan en komen wanneer ze willen en krijgen dan ook per mand gepelde bollen betaald. Overigens kan men baantjes via deze 23-uurs-regeling wel bij het Arbeidsbureau aantref fen, maar dan in de vacature bank. Het bureau bemiddelt daarin dus niet actief. Volgens directeur A.N. de. Brabander van het Arbeidsbureau Lisse zijn het vooral buitenlanders en scholieren, die de vacature bank bezoeken. Wat de scholieren betreft ko men de werkgevers er bekaaid vanaf door de al eerder ge noemde laat vallende vakan tie. „Een paar jaar geleden hebben wij al samen met de werkgevers geprobeerd bij het ministerie aan te dringen op een aparte schoolvakantiepe riode voor de Bollenstreek, juist vanwege dit seizoens ge bonden werk. Dat is echter niet gelukt. Toch is de vakan tiespreiding niet helemaal on gunstig. Volgend jaar begin nen de vakanties in deze pro vincie weer vroeg, dus dat komt goed uit, maar dit jaar valt die wel erg ongunstig. Vandaar ook dat veel kwekers heel veel adverteren om toch maar aan pellers te komen", aldus De Branbander. De bollenkwekers klagen on dertussen steen en been. De bollen liggen allang klaar om van hun jasje te worden ont daan. Aan pellers kunnen ze echter niet komen. Het bij uit stek voor scholieren geschikte seizoenswerk komt dit jaar veel te vroeg. De scholen slui ten pas eind volgende week en dat terwijl de bollen klaar moeten worden gemaakt voor de handel en export. De enige scholieren die wel al komen, zijn de eindexamen-kandida ten die hun schooljaar altijd iets eerder afsluiten. De buitenlanders vormen een heel ander aspect. Al sinds jaar en dag wordt de Bollenstreek tijdens het pelseizoen over stroomd door buitenlanders, die al dan niet illegaal, iets ko men bijverdienen. Vorig jaar viel vooral de aanwezigheid van veel Polen en Egyptena- ren op, die illegaal naar Ne derland waren gekomen. De illegale buitenlanders komen niet via het arbeidsbureau aan baantje en ook de werkgevers deinzen volgens directeur De Brabander steeds meer terug voor het aannemen van illega len, sinds de loontechnische dienst de laatste jaren steeds vaker invallen in bedrijven heeft gedaan. Het Arbeidsbu reau bemiddelt wel voor bui tenlanders en die komen ook via de vacaturebank wel aan de slag. Dat gebeurt dan via regelingen in EEG-verband. Daardoor komen met name veel Engelsen en West-Duit sers in de zomer naar Neder land. ASTRID SCHOORDIJK VALKENBURG Vertegen woordigers van verschillende vredesgroeperingen hebben gistermiddag in Valkenburg een gesprek gehad met een vertegenwoordiger van het ministerie van defensie over kernbewapening. Na alle vre- desacties en -fietstochten, on der meer gericht tegen de atoomtaken van het marine vliegkamp Valkenburg, werd er een discussie gevoerd over deze materie op initiatief van Pax Christie en de initiatief groep Oecumenische Jongere- nactiviteiten, die, een twee daagse fietstocht door de re gio's Delft, Den Haag en Lei den maakt onder het motto „Fietsen door „veilig" gebied". Daarbij waren ook mensen van het Comité tegen Atoom- taken Valkenburg en het IKV. Van de zijde van het ministe rie was kapitein-luitenant ter zee C.A. Jeekel aanwezig. Hij is een van de sprekers van een groep die naar scholen, vereni gingen en groeperingen toe het standpunt van het veilig heidsbeleid van het ministerie toelicht. Het gesprek in dorps centrum De Terp verliep is een plezierige discussiesfeer, hoewel de antwoorden van de heer Jeekel voor de vredes groeperingen niet altijd even bevredigend waren. Met name op vragen die over de tegen strijdigheid gaat als de rege ring zegt vermindering van kernwapens te willen, maar ondertussen wel praat over stationering van nieuwe wa pens. Daarop kon de heer Jeekel geen antwoord geven. „Dat is een politieke vraag, die moet u aan politici stellen. Toch werd er van beide zijde veel begrip getoond. De uitleg van ministeriële zijde en van de vredesgroeperingen bleek tijdens het gesprek meer op een tegenstelling tussen ratio neel denken en gevoelsmatig denken te berusten. Een werd men het over één ding: Nie mand in Nederland wil kern wapens, ook de krijgsmacht en de regering niet. „Alleen het zal niet in een keer gebeuren. Dat kost tijd. U moet de politi ci de kans geven, onder meer in het verband van de Vere nigde Naties, om hier steeds over te praten", aldus Jeekel. De NCR V-radio heeft de fiets groep twee dagen lang ge volgd. Een impressie daarvan, ook van het gesprek in Val kenburg, wordt zaterdagavond uitgezonden in het jongeren programma Koploper van ze ven tot acht uur op Hilversum

Leidse Courant | 1983 | | pagina 7