nstemming met jezuinigingen remeente stelt ultimatum tan werkgroep Ziekenboeg 'OLGEND JAAR BOUW fKELS IN STEVENSHOF Raadslieden willen nieuwe huisvesting GEMEENTE WIL TIJDELIJKE PARKEER PLAATSEN IN MAREDORP AANLEGGEN ishandeling en beroving in Plantsoen Pijp van Van Wijk krakend ineen CDA: vermijdt verhoging van reinigingsrecht IDEN CeicbeSoutaut VRIJDAG 8 fUU 1983 PAGINA 3 sluiper aangehouden tDEN De politie heeft gistermiddag rond ^|[uur een 35-jarige Hagenaar na een uitge- I Wde speuractie in het universiteitsgebouw I de Stationsweg kunnen aanhouden. De fï wordt verdacht van poging tot diefstal. Hij rd door de portier van het gebouw betrapt n hij in tassen snuffelde. plaats van naar buiten te gaan, vluchtte de n het gebouw in. De politie vond hem uit- ilelijk op de elfde etage. Daar had de man i achter een luik van de machinekamer, dat 1 erjen van binnenuit gesloten kan worden, ver- e bfcnst. Toen hij er niet uit wilde komen, werd it vprandweer te hulp geroepen. Tot daadwer- bisijk ingrijpen door de „spuitgasten" liet de dgjenaar het echter niet komen. Hij verscheen zichzelf. Hij is meegenomen naar het politie- feau en na verhoor vrij gelaten. De man is we' goede bekende van de politie wegens in- 3Chjcen en diefstallen. Zilveren speld LEIDEN/LEIDER DORP De heer L.W.M. Nederpel heeft gisteren de zil veren speld van de ge meente Leiden ont vangen bij zijn af scheid als acquisiteur van de Dienst Sociale Werkvoorziening. Hij was 25 jaar bij de dienst werkzaam. Tij dens een afscheidsre ceptie in het gebouw van de Dienst in Lei derdorp speldde wet houder P.H. Schoute van maatschappelijke aangelegenheden hem de versierselen op. Lagere prijs electriciteit wordt doorberekend LEIDEN De verlaging van de electriciteit- sprijs wordt doorberekend in de jaarafrekenin gen. Degenen die vorige maand hun jaarafreke ning hebben ontvangen, hebben het teveel be taalde al terug gehad en de overige verbruikers moeten wachten op de eerstvolgende jaarafre kening. Het EBR (Energie Bedrijf Rijnland) be sloot al in mei, dat de electriciteitsprijs met te rugwerkende kracht tot 1 januari van dit jaar wat naar beneden kan. Het basistarief voor de kleinverbruikers is voor de daguren verlaagd van 11,3 cent naar 11 cent en voor de nachtu ren van 6,1 cent naar 5,8 cent. De precieze ver laging van de brandstoftoeslag op de prijs van de electriciteit is 0,4 cent. De prijsverlaging is mogelijk door lagere energieprijzen en een gun stiger bedrijfsresultaat van het EBR. Bankmuur beklad LEIDEN De muur van de ABN-bank in de Diefsteeg is vannacht met blauwe verf be klad. De twee daders, Voor- schotense meisjes van 16 en 17 jaar oud, zijn door de politie aangehouden. Zij werden rond half vijf vanmorgen betrapt toen zij de witte muur van de bank met blauwe verf voorza gen van schilderingen in de vorm van gestileerde gezich tjes. Inmiddels hadden zij al 15 meter muur „bewerkt". Het tweetal is meegenomen naar het politiebureau. Vrouw gewond bij botsing LEIDEN Een 22-jarige Leidse vrouw is vannacht gewond geraakt bij een botsing op de Surinamestraat. Zij is met een hersenschudding en snijwon- den naar het Academisch Ziekenhuis overgebracht. De vrouw zat in een auto, die bestuurd werd door een 25-jarige man uit Lei den. Deze reed vanaf de Kooilaan de Surinamestraat in. Daarbij zag hij een geparkeerd staande vrachtwagen met oplegger over het hoofd. Hij botste te gen de achterzijde op, waarbij de vrachtauto geen noemenswaardige schade opliep. De personenauto werd aan de voorzijde zwaar beschadigd. DIVERSITEIT: 18,2 MILJOEN INLEVEREN N 4,6 MILJOEN VOOR VERNIEUWINGEN n i* e eeSIDEN Het college ian i bestuur van de Leidse ie iversiteit is het in prin- 1 g e eens met de taakver- Rjingsplannen van minis- Deetman. Deze reorga- atie van het Neder- wetenschappelijk ierwijs betekent voor Leidse universiteit een q :uiniging van 18,2 mil- j^jfa gulden. Voor ver- uwingen krijgt Leiden bedrag van 4,6 mil- Ju, Bovendien loopt de iversiteit kans nog eens miljoen gulden extra krijgen voor vernieu- 'hgen bij de faculteit So- ile Wetenschappen (6 Ijoen) en bestuurskunde Utr5" miljoen). De plannen e raten in de periode aar83-1987 worden uitge- v4rd. ?nd een brief aan het college „^ft de minister van onder- js, de heer Deetman, zijn Iwrstellen op een rijtje gezet, (et betrekking tot de studie- chtingen Farmacie, Biotech- Jogie, Rechten, Letteren en Sociale Wetenschappen 'ft de minister na gesprek- i met het college van be- ma|ir zijn voorsteilen aange- e X. Het college wil echter za'| keiharde afspraken over Gslï een en ander precies 'eiMt uitgevoerd, hrj Sociale Wetenschappen igfjet in totaal 4,5 miljoen gul- worden bezuinigd. Met de 5mus Universiteit in Rot- lam moet worden samenge werkt op het gebied van So ciologie en Politicologie. Het aantal vakgroepen moet van 21 naar 14 worden terug ge bracht. Er wordt een subfacul teit Menswetenschappen ge vormd uit de subfaculteiten Psychologie en Pedagogie. De studierichting Andragogische Wetenschappen moet verdwij nen. De faculteit Letteren moet in totaal 3,2 miljoen gulden inle veren. Nederlands, Engels, Klassieke Letteren, Geschie denis en Kunstgeschiedenisd moeten worden afgeslankt. Spaans, Scandinavisch en Fries moeten verdwijnen. In de studierichting Biologie moet het aantal vakgroepen van 11 naar 5 worden terugge bracht. Zes onderzoeken moe ten worden stop gezet, twee moeten worden gereorgani seerd en het onderzoek op het gebied van de Biotechnologie moet worden vernieuwd. Op Biologie wordt in totaal 1,7 miljoen bezuinigd. Godgeleerdheid moet 0,2 mil joen inleveren. Op Rechten wordt 1,1 miljoen gulden be zuinigd, deze studierichting mag maximaal 150 leerstoelen hebben en de afdeling Fiscaal recht moet worden afgeslankt. Dat geldt ook voor Sterren kunde. Deze afdeling moet 0,15 miljoen inleveren. Natuurkunde moet worden ge reorganiseerd, de- doelmatig heid binnen Moleculaire Na tuurkunde moet worden ver hoogd. In totaal betekent dit voor deze faculteit een bezui niging van 0,8 miljoen. De af deling Scheikunde moet 1,5 miljoen inleveren. De vak groep fysische en marcomole- culaire chemie moet worden gereorganiseerd, de vakgroep Biochemie moet worden over geheveld naar Biologie. De studierichtingen Geologie, Wijsbegeerte, Farmacie ver dwijnen. De Algemene Diensten moe ten kritisch worden doorge licht. Verschillende activitei ten moeten door opheffing en/of samenwerking verdwij nen. Het Rijksmuseum van Geolgie en Mineralogie wordt overgenomen door het minis terie van Welzijn, Volksge zondheid en Cultuur. Van Al gemene Diensten wordt een bezuiniging van 4,7 miljoen gulden verwacht. Vernieuwingen Voor de uitbouw van het vak Indonesisch wordt 1 miljoen gulden beschikbaar gesteld. De afdeling Letteren krijgt 0,2 miljoen gulden voor het uit voeren van vernieuwingen. Er wordt een Bio-farmaceutisch research centrum ingericht. Hier kunnen Scheikunde, Bio logie en Geneeskunde met el kaar samenwerken. Daarvoor komt een bedrag van 4 miljoen gulden beschikbaar. Leiden krijgt een studierichting Be stuurskunde, de minister wil daar 1,5 miljoen gulden aan spenderen. Er bestaan plannen om de faculteit Sociale Weten schappen opnieuw in te delen, waarbij aan enkele vakgebie den extra aandacht moet wor den geschonken. Daarvoor wordt een bedrag van 6 mil joen gulden beschikbaar ge steld. KDEN De gemeente geeft over de inrichting van het initiatiefgroep Ziekenboeg pand. De gemeente stelde voor veertien dagen de tijd om de verbouwing aanvankelijk te zeggen tegen het aan- een ton beschikbaar, deisezet- i het Harteveldcomplex ters vroegen 160.000 gulden. t>r 135.000 gulden voor hun Uiteindelijk kwam men uit op n (rkproject geschikt te ma- een bedrag van 135.000 gulden •bin. Wanneer de groep er niet maar de bezetters zijn niet te il ingaat „is het ook definitief vreden met de verbouwingen Jelopen", aldus wethouder die de gemeente voorstelt. deBordewijk van financiën. Rond het middernachtelijk kuur werd vanochtend op het iu| maandenlange onderhan- stadhuis nog druk gediscus- iajjingen zijn de gemeente en sierd tussen de leden van de Fnl initiatiefgroep het nog initiatiefgroep en de leden van ft. eds niet eens geworden de commissie van financiën. Zowel bij de gemeentraadsle- den\als onder de betrokken ambtenaren bleek lichte geïr riteerdheid te ontstaan, toen de groep niet bereid bleek het laatste plan van de gemeente te aanvaarden. Van de zijde van de gemeente wilde men de knoop doorhakken en zo doende werd met grote meer derheid besloten de initiatief groep voor de keus van ja" of „neete stellen. Slechts PPR en PSP gaven te kennen ver der te willen onderhandelen met de initiatiefgroep. ,5lDEN Met de bouw het winkelcentrum in uitbreidingsgebied De venshof zal volgend jaar jonnen worden. Er zullen irom geen tijdelijke voor- ningen voor de winkels troffen behoeven te wor- aantal geplande wonin- i in de Stevenshof is in- Iddels met 100 terug ge bracht. Het gaat vooral om de in flats geplande gezins woningen. Gebleken is dat er voor deze woningen nauwe lijks animo is. Het één en an der betekent wel, dat er voor de Stevenshof een exploita tietekort dreigt van twee miljoen gulden waarvan nog niet duidelijk is hoe dat gefi nancierd moet worden. In één van de volgende 'vlekken' wil de gemeente om het eens uit te proberen gaan bouwen voor groeps- bewoning. Bovendien is er een plannetje gemaakt voor een 'alternatief' wijkje in de Stevenshof. Het wijkje zal praktisch hetzelfde aanzicht krijgen als het pas gebouwde, vanaf de Rijksstraatweg zichtbare, witte wijkje aan de rand van Wassenaar. >u| ?/3uDEN Twee Leiderdorpers, 23 en 24 jaar oud, zijn van- i iCht in het Plantsoen door vier mannen en een vrouw mishan- ld en beroofd. De oudste van de twee liep daarbij een gezwol- ii gezicht, talloze blauwe plekken en een bloedneus op. Het j (eetal heeft aangifte gedaan bij de politie. i twee Leiderdorpers fietsten tussen de Kraaierstraat en de ^«terwoudsesingel toen het vijftal, in leeftijd variërend van 20 jnl 25 jaar, van een bankje bij de brug opstond en met een hond p^gzaam overstak. De 24-jarige Leiderdorper moest daardoor evfnmen en hij kreeg een stomp tegen zijn arm, zodat hij van >nfi fiets viel. Daarop begonnen twee leden van het vijftal hem éte tuigen, terwijl zijn vriend door de anderen werd bewaakt. tze slaagde erin te vluchten en de politie te waarschuwen. In R( tussentijd werd zijn vriend door de vier mannen geslagen en dipchopt en uiteindelijk eiste één van hen geld terwijl hij de 'eiiderdoiper met een stileto bedreigde. Toen de Leiderdorper /riteindelijk zijn portemonnee pakte, werd deze uit zijn hand ge- ist en ging het vijftal ervan door. M. Kooloos, I. E. C. A. Cop- ïn I. Verkerk, 1 J.M. Alder- S. Sahebdien. i P. A. Fontein, LEIDEN Ondertrouwd: H. H. den Berg en A. T. van Hooff, J. Blokland Visser en G. J. P. de Vries en 1 pes, R. W. van Hove C. M. P. Heslenfeld e lieste, S. Lachman ei R. N. Pande Iroot E. Vallenduuk en Z. Afkari, A. Engel en J. Velthuijzen, H. J. Blikman en E. M. Blok. Geboren: Iris Cornelia Roelofje Mar tina, d.v. R. P. Kolder en M. S. M. Co- zijn, Leendert, z.v. D. Hoek en L. van Velzen, Ralph Marcus, z.v. N. J. C. van Veelen en C. E. M. Boekei, Pris- cilla Elisabeth Magdalena, d.v. Boek kooi en C. P. M. W. van Huis, Horia, d.v. M. Benfekrane en Z. Chaoufi, Johannes Albertus, z.v. O. R. I. Kol en M. Vonk, Johannes Wilhelmus Antonius, z.v. J. A. A. Nieuwensteeg en E. P. M. Röling, Hanneke, d.v. H. van Beelen en A. P. C. Witteman. -*•' ium LEIOEN Onder luid gekraak stortte gister middag één der laatste tastbare herinneringen aan de bloelende Leidse textielindustrie in elkaar. De Rotterdamse firma Roosch maakte met vier kilo springstof een einde aan het bestaan van een twee-en-veertlg meter hoge schoorsteenpijp behorende bij de voor malige Dekenfabrlek Van Wijk aan de Ka- naalweg. Al enige jaren niet meer in gebruik Van Wijk's opvolger 'De Wolspinne rij Ede' verliet het com plex zo'n twee jaar terug zeeg de schoorsteen zonder protesten tegen het grond. Voor de ze kerheid had de politie de Kanaalweg tijdelijk afgesloten hetgeen ach teraf een overbodige maatregel bleek. De toe gestroomde belangstel lenden hadden zelfs een mager applausje over voor het feit dat de schoorsteen op de cen timeter nauwkeurig op de beoogde plaats te recht kwam en nog geen blaadje van het naastge legen bosje beschadig de. Met het opblazen van de schoorsteen Is het gehe le Industriecomplex van de Leidse bodem weg gevaagd. Het oude ge bouw, enige maanden geleden door de ge meente aangekocht, maakt plaats voor nood- lokalen voor de in het Lammenschanspark ge legen MTS en MEAO. De restanten van de PUP- Kamer (1) Voor het bedrijfsleven was 1982 een slecht jaar, de Ka mer van Koophandel constateerde dit reeds bij de be kendmaking van de uitkomsten van de jaarlijkse en- quette. Het onlangs verschenen jaarverslag van de Ka mer van Koophandel meldt dan ook dat 120 bedrijven het eind van '82 door faillissement niet hebben ge haald. In 1981 werden nog slechts 51 faillissementen uitgesproken. Logisch dat het merendeel van de fail liet gegane bedrijven in Leiden stond, 24 in getal. Vooral de houw moest het hier ontgelden. Hetzelfde beeld deed zich voor in Alphen aan den Rijn waar vo rig jaar 20 bedrijven failliet gingen. Behalve de bouw blijkt ook de groothandel zwaar te zijn getroffen. Kamer (2) Door de economische recessie blijkt ook het enthousiasme van winkeliers om puzzelacties voor hun clièntele te orga niseren flink te zijn afgenomen. In '82 werden door de Ka mer-slechts 28 vergunningen afgegeven voor deze zoge naamde winkelweekacties. Het jaar daarvoor werden er in de regio nog 41 van dit soort acties gevoerd. Daar tegen over staat dat er voor de klant meer prijzen vielen te ver dienen. Het gemiddelde prijzenbedrag per actie bedroeg in '82 namelijk ruim 4700 gulden, een slordige 50 gulden meer dan het jaar daarvoor. Kamer (3) Nog wat cijfertjes uit het jaarverslag van de Kamer. Zo blijkt dat het aantal bedrijfjes in '82 flink is ge groeid. Het aantal ondernemingen bedroeg dat jaar in totaal 15.681, dat zijn er bijna 500 meer dan in 81. Het totale personeelsbestand in al deze bedrijfjes is echter gedaald. Het aantal werknemers nam af met zo'n 3000 tot 81.443 in het totaal. Naast de 'overigen' heeft de be drijvigheid in de Leidse regio vooral plaats in de de tailhandel-sector (26,7 De sectoren groothandel (12 en bouwnijverheid (7,6 nemen een tweede en derde plaats in. Kruisraketten Het Leids Platform 'Kruisraketten Nee' houdt maandag avond haar derde vergadering. Het platform zorgt onder meer voor de organisatie in Leiden van deelnemers aan de kernwapendemonstratie in Den Haag op 29 november. Mensen die hierbij willen helpen, zijn welkom. De verga dering wordt gehouden in Verbum Dei, Plantage 16 en be gint om acht uur. Inlichtingen bij Cornelis Blankesteijn te lefoon 154428 en Giliam de Valk telefoon 141617. LEIDEN Het instituut Bur gerraadslieden is driftig op zoek naar nieuwe behuizing. In het huidige pand aan de Koornbrugsteeg onder het stadhuis is het volgens de raadslieden onmogelijk een fatsoenlijk gesprek te voeren. Het instituut meende een nieuwe behuizing te hebben gevonden in het pand aan de Breestraat 92 maar het college meende dat het instituut 'bete re huisvesting verdiende' en wees deze aanvraag van de hand. Opmerkelijk is dat de burger raadslieden zelf het pand vol ledig geschikt achten voor hun werkzaamheden en ook wet houder P. Bordewijk zag er aanvankelijk wel wat in. Hij werd echter teruggefloten in het college omdat het pand aan de Breestraat niet goed toegankelijk voor rolstoelrij ders zou zijn. Het huidige pand is evenmin toegankelijk voor rolstoelen, vandaar dat de bur gerraadsleden deze mensen thuis bezoeken. Het college meende bovendien dat het pand aan de Breestraat meer geld zou opbrengen wannéér het aan een niet ideëele instel ling verhuurd zou worden. Wethouder Bordewijk voegde daar gisteravond aan toe dat „eerst maar eens in het kader van de bezuinigingen bekeken moet worden wat er met de eerste-lijns rechtshulp moet gebeuren". Hij achtte het zeer wel mogelijk dat er in het pand van de Stichting Welzijn ruimte voor de burgerraadslie den vrij komt. De leden van de commissie financiën waren het niet met Bordewijk eens en drongen er op aan met spoed op zoek te gaan naar al ternatieve huisvesting voor het instituut. Bordewijk be loofde dat, hangende dit on derzoekje, het pand Breestraat 92 voorlopig niet verhuurd wordt LEIDEN Het CDA en de kleine partijen menen dat verhoging van het rei nigingsrecht met drie pro cent (vijf gulden) volgend jaar vermeden moet wor den. De verhoging voor de derde achtereenvol gende maal toegepast dient om de nieuwbouw van de reinigingsdienst (gedeeltelijk) te betalen. De verhoging moet het vol gend jaar 186.000 gulden op leveren en vooral de heren C. Vergeer (SP) en W. Bleijie (CDA) drongen er op aan deze verhoging van de woonlasten voor de Leidse burgers niet door te voeren Wethouder Bordewijk zag vooralsnog geen mogelijkhe den om de 186.000 gulden er gens anders vandaan te ha len, maar zei toe alle subsi dies aan te wenden om de verhoging zo mogelijk niet door te laten gaan. „Maar ik heb daar geen enkele zeker heid over" aldus Bordewijk gisteravond. Het nieuwe gebouw van de Reinigingsdienst gaat 15 mil joen gulden kosten. Het is een uiterst modern, geheel uit staal! opgetrokken ge bouw waarvoor de eerste paal vermoedelijk nog dit jaar de grond in gaat. De bouw neemt anderhalf jaar in beslag. Het gebouw is door een architect in samenwer king met een kunstenaar ontwerpen en kent dan ook zowel architectonische als kunstzinnige snufjes. LEIDEN De gemeente heeft een plan gelanceerd om op een terrein aan de Hekkes- teeg 137 tijdelijke parkeer plaatsen aan te leggen. Het gaat om het terrein waarop in het bestemmingsplan een stal lingsgarage dan wel woning bouw is gepland. De buurtver eniging, van oudsher tegen het plan van de garage, wil wel mee werken aan de totstand koming van het tijdelijke par keerterrein mits de bestem ming van het gebied definitief wordt gewijzigd in woning bouw. De laatste jareri is de gemeente druk bezig geweest panden te verwerven in het gebied, dat ingeklemd ligt tussen Hekkes- teeg en Van der Werffstraat. Zo'n 80 procent van de pan den, waaronder de voormalige lijkkistenfabriek 'De Koren hof', is nu eigendom van de gemeente. Naar het zich laat aanzien, kan het nog wel enige tijd duren voordat het hele ge bied in handen van de ge meente is en het bestemmings plan kan worden uitgevoerd. Ondertussen staan de aanko pen van de gemeente er nutte loos bij en leveren zodoende alleen maar renteverlies op. Daarnaast getuigen winkeliers aan de Haarlemmerstraat al ja ren van de parkeernood in Maredorp en zagen zij hun voorstellen om tijdelijke par keerplaatsen aan te leggen op het Vrouwenkerplein en op de plaats van de gesloopte Heilig Hartschool niet gehonoreerd. Het is de bedoeling dat de ge meentelijke panden in het be wuste gebied worden afgebro ken. Op de tijdelijke parkeer plaats zou een parkeerauto maat moeten worden ge plaatst. De gemeente wil de opbrengst hiervan gebruiken voor de stadsvernieuwing in Maredorp. De buurtvereniging stelt on dermeer als eis aan het plan van de gemeente, dat zij een vetorecht krijgt ten aanzien van de besteding van het geld afkomstig uit de parkeerauto maat. Bovendien vindt de buurtvereniging dat door het treffen van verkeersmaatrege len voorkomen moet worden dat „duizenden auto's zich we kelijks door Maredorp een weg banen". De buurtvereniging geeft de gemeente in overwe ging een twintigtal parkeer- Claatsen te zijner tijd voor uurtbewoners te reserveren. 's Avonds na zes uur (uitgezon derd donderdagavond) moet er voor het parkeren geen geld geheven worden, meent de buurtvereniging.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 3