arion Hoogeveen verrast iselotte van der Bijl LEIDSE COURANT TENNIS CIRCUIT Het openbaar onderwijs brengt leerlingen in aanraking met de totale maatschappij" IJzersterke 800 meter Jan Verloop PEN CcidaeSowcMtt ÏGELISE DRIEHUIS ONDERUIT IN B AKKUM reek van der Capellen nu op derde plaats Zes starts voor Jolanda Laterveer JUUS DONDERDAG 7 JULI 1983 PAGINA 7 J)EN Nog een paar we an het zit erop voor dr. G. )teffens, rector van de (r, oudie de Coligny Scholenge- 07i-7ischap. De 62-jarige heer ens gaat, zoals dat heet, de VUT. Op woensdag 13 lUUr leemt hij officieel afscheid de school, waar hij in to- partijeryujm ac^t jaar heeft ge- J_^t. „Ik heb gemerkt, dat tendijkren in de leeftijd van zes- >r ai u lt vlJ^enzest'6 Jaar vaak in n en'j'oblemen komen. Ik voel cl na 6 u overigens kerngezond L J ik vind het aantrekkelij- le dagim °P m n 62e dan op m'n 98. zpet m'Jn hobbies te begin- 1789. Daarbij is het goed dat er inging komt in de leiding deze school. Ik vind me- iels, vepiet ouderwets, maar dat irechth geloof ik elke 'oude' Wageii" motiveert de heer Stef- Hoge i zijn beslissing om met T©1- (oen te gaan. jeer Steffens werd gebo- jgjjg n Oldenzaal. „Ik kom van boerderij, we liepen de comidag op klompen. Behalve ondag dan mochten we schoenen aan," graaft de in zijn herinneringen, ieb de omschakeling van ien jleum naar gas en electri- n kozii! meeêemaakt. De heer 5 piujens bezocht de lagere ander P' 'n Oldenzaal. Voor zijn ide school moest hij verder ürrThuis. Hij kwam op het se- <eukerJr'e 'n Hulst terecht. Daar 50. berffc Steffens het gymnasi- nten, ken a^ns de periode in Hulst t 80 p de Tweede Wereldoorlog >ften eDe leerlingen van het se- ten, ktirie vluchtten naar het on- Ook sitte deel van Frankrijk, jpend gingen daar door met vanaf I studie en we hielpen de Leidetn," vertelt de rector. Frankrijk capituleerde, den Steffens en zijn me erlingen terug naar Ne- jind en werd de studie in jt hervat. De heer Steffens 3EN eerde filosofie en theolo- hij werd tot priester ge en deed een tijdje pasto- werk. Priester Steffens is lit moment nauwelijks ac- n wonln het oecumenisch werk. "zxciefschrift RECTOR STEFFENS NEEMT AFSCHEID VAN LOUISE S.G. ven was een studie Nederlands in Nijmegen. In 1964 promo veerde hij op een proefschrift over Pieter Nieuwland. Nieuwland (1764-1794) was hoogleraar in Leiden. Hij do ceerde vakken als sterrenkun de en scheepvaart. „Maar de geniale Nieuwland, had ook een grote culturele belangstel- ling. Ik heb de relatie tussen zijn culturele en exacte den ken in mijn proefschrift trach ten aan te geven, aldus de heer Steffens. „Ik heb beloofd dat ik nog eens zou komen met een bloemlezing met commen taar over de schrijver Nieuw land. Dat is ook een van de za ken, waaraan ik na mijn pen sionering wil gaan werken," meldt Steffens. In 1964 werd Steffens rector van een HBS in Groenlo, vijf jaar later verhuisde hij naar Amsterdam en werd daar we tenschappelijk hoofdmedewer ker Neerlandistiek aan de Universiteit in Amsterdam. „Ik heb daar de studentenop stand meegemaakt. Door al die onrust was het een tijd lang onmogelijk om je werk te doen. Ik heb gewacht op een normale situatie, toen die niet kwam, ben ik in 1970 rector op een school in Zwolle gewor den." De heer Steffens werkte daar vijf jaar. In 1975 moest hij een keuze maken. „Ik kon solliciteren naar de functie van rector van Louise in Leiden of ik kon in Zwolle blijven. Ik dacht, als ik blijf dan zit ik nog tien jaar in Zwolle, en eigenlijk wilde ik wel wat nieuws. Ik ben name lijk iemand die behoefte heeft aan veranderingen, daarom heb ik ook voor die baan in Leiden gekozen," zegt de heer Steffens, die benadrukt, dat hij een zwerversnatuur heeft. De rector blijft dan ook niet in Leiden. „Ik heb het strategisch aangelegd, ik ga in het Gooi wonen. Dan zit ik niet tever van de Randstad en woon ik ook op redelijke afstand van Amsterdam." Openbaar Louise de Coligny is een open bare school voor Mavo, Havo en atheneum. Er zitten zo'n 1500 leerlingen op. „Ik vond het leuk om naar het openbaar onderwijs te gaan, ik heb er ook duidelijk bewust voor ge kozen," zegt Steffens. „Het openbaar onderwijs is niet kleurloos neutraal. Integen deel, het is een kleurrijk podi um van verschillende menin gen en opvattingen. Op zo'n school komt de jeugd met de totale maatschappij in aanra king en kan zo tot een eigen standpuntbepaling komen." „Een openbare school is een doorsnee van de hele maat schappij, er zitten kinderen van gezinnen uit alle lagen van de bevolking op," betoogt de heer Steffens, die in Groen lo en Zwolle aan het hoofd stond van bijzondere scholen. „Een school moet een afspie geling zijn van de plaats waar in hij staat. Bijzondere scholen halen de laatste tijd hun zuilen weer wat aan, de spirit is er een beetje uit. Dat zie je ook in de oecumene," meent de heer Steffens. Hij voegt daar na drukkelijk aan toe: „Dit is geen kritiek, het is slechts een constatering." Streekschool De heer Steffens noemt Louise een vriendelijke school. „Dat is eigen aan een streekschool. Dat we een regionale school zijn blijkt wel uit het feit, dat zestig procent van onze leer lingen uit de regio komt." In vergelijking met tien jaar gele den zijn de leerlingen erg ver anderd, meent Steffens. „Tien jaar geleden kon je de leerlin gen gemakkelijker bij de zaak betrekken. In die tijd was dat zelfs erg eenvoudig, de demo cratisering hing toen als het ware in de lucht," aldus de rector, die zegt dat de leerlin gen hun belangstelling van binnen naar buiten de school hebben verplaatst. De leerlingenraad van Louise, die een tijdlang erg actief is geweest, bestaat alleen nog maar op papier. „Het is verge lijkbaar met het landelijk peil," meent de heer Steffens. „Ik wil de leerlingen ook niet teveel in die richting duwen, zoiets moet spontaan zijn, een leerlingenraad mag niet kunst matig overeind komen. Ach, hetzelfde zie je bij de school krant. Het ene jaar verschijnt die niet, het jaar daarop is er wel een enthousiaste redactie die aan het werk gaat." „Maar er blijven altijd wel leerlingen, die iets extra wil len doen," vervolgt rector Steffens. „We hebben hier een ontspanningskelder (genaamd sub terra, red). De leiding van die kelder is in handen van de leerlingen. Ze doen alles zelf, ze voeren bijvoorbeeld ook het financieel beheer. Het is ook erg belangrijk, dat ze de volle dige verantwoordelijkheid dragen. Die kelder loopt goed," aldus de heer Steffens, die destijds het idee opperde om de fietsenkelder om te bouwen tot een ontspannings Rector Steffens: „Ik zit wat onderwijszaken betreft aan de progressieve kant." ruimte. „Op een school wor den nogal wat sociale contac ten gelegd, in zo'n kelder kan dat." Verandering Gevraagd naar de veranderin gen die onder zijn 'bewind' zijn doorgevoerd, zegt Stef fens. „Ik heb zoveel mogelijk conrectoren aangesteld, het onderwijsaanbod is vergroot en de begeleiding van de leer lingen is geïntensiveerd, er zijn veel mentoren bijgeko men. We hebben ook een in ternationale schakelklas ge kregen." In een dergelijke schakelklas zitten onder ande re leerlingen van buitenlandse werknemers. Ook heeft Louise de beschikking over acht com puters. „De primaire kennis van computers is voor ieder een noodzakelijk," meent Stef fens. „Je moet inspelen op wat er in de lucht hangt. De basisschool is individueel gericht, als mid delbare school moet je daarop reageren. Ik houd ervan om <bij de tijd te zijn, je kunt zeg gen dat ik wat onderwijszaken betreft aan de progressieve kant zit. Maar je moet er wel voor zorgen, dat je er niet te wild inspringt, de leerling mag er geen schade van ondervin den. Vernieuwen moet wel voordeel opleveren. Aan idee ën van ideologen heb je vaak weinig, ik kijk er altijd met een zeer kritische blik naar," aldus de heer Steffens, die zegt dat een goede sfeer onder de leraren erg belangrijk is. „Op Louise is die sfeer uitstekend. Bezuinigingen De heer Steffens is niet te spreken over de bezuinigingen in het onderwijs. „De leerlin gen worden er de dupe van, dat vind ik heel erg. Ik begrijp niet, dat de volwassenen geen gezamenlijk gebaar maken voor de jeugd. De bezuinigin gen moeten maar door de vol wassenen worden opgevangen. Het is een zeer kortzichtige vi sie van de overheid, de leer lingen van nu moeten het over vijftien jaar overnemen," be toogt de heer Steffens. Hij wijst op de crisis in de dertiger jaren. „Toen was er ook spra ke van loonsverlaging, maar het aantal lesuren werd niet verminderd. Er is de laatste ja ren al zoveel aan het onder wijs getornd. In vergelijking met vroeger is het atheneum niet zes- maar vijfjarig. De Havo is in feite maar een vier jarige en de Mavo een driejari ge opleiding. Nee, deze bezui nigingen hebben geen allure, het getuigt van een kruide niersmentaliteit. Dit is heel slecht voor een volk. ook voor de mentaliteitsvorming." Huisvesting Toen de heer Steffens rector van Louise werd, kreeg hij te maken met de huisvestings problemen van deze school. Er wordt momenteel op drie plaatsen onderwijs gegeven. Dit zijn het hoofdgebouw aan de Kagerstraat, lokalen aan de Sumatrastraat en een gebouw aan de Van Geerstraat in Lei derdorp. Dit jaar wordt de nieuwbouw van een depen dance in het Leiderdorpse Buitenhof een feit. De gebou wen aan de Van Geerstraat en Sumatrastraat worden ingele verd. Huisvestingsperikelen leidden in augustus 1981 tot een aan varing met de toenmalige wet houder van onderwijs, de heer Van Dam. Deze wilde drie lo kalen van het gebouw aan de Sumatrastraat aan de Rudolf Steiner kleuterschool geven. De heer Steffens was daar zeer boos over. Hij schreef destijds dat hij het ongehoord vond. dat het bevoegd gezag op zo'n brute en ondemocratische wij ze in de eigen school inbreekt. Steffens: „Het komt wel eens voor, dat de belangen van het bevoegd gezag anders zijn dan de onderwijsbelangen van de school. Ik moet de belangen van de school verdedigen, ik zit niet namens het bevoegd gezag op deze school. Ik vind, dat ie niet te meegaand moet zijn,aldus de heer Steffens die over de verhouding met het gemeentehuis zegt. „Je moet wakker blijven, tot de laatste minuut." KEES VAN HERPEN DEN De Leidse verte- koordiging tijdens de open _pkampioenschappen van erland liet het gisteren in kum duidelijk afweten. Zo d de in de leeftijdsgroep -en met zestien jaar als eer- jkeplaatste Ingelise Driehuis (|e kwartfinale door papie- nummer acht, Sandy bderhold in twee sets te lgewezen, terwijl ook Mun- «lster Margot van Over- en OLTCer Marius Pie- I tegen nederlagen aanlie- Waar de verliespartijen Van Overloop (5-7, 6-2, 3- Agen Floortje Smit) en Pie- l (na een zege op Israëliër (|ir Ben Mordechai, voor de plaats uitgeschakeld de Brabander Armando, friguez), minder opzienba-' mogen worden genoemd, Jam de nederlaag van Inge- P Driehuis wel hard aan. De m Lisse afkomstige Unicum- elster haalde niet het ni- lu van een dag eerder en (nderhold profiteerde uiste- Jd van dat vormverlies: 6-4, zTnVescate irtreb van der Zee bereikte in maabrschoten de halve finale, jde eerste echte 'krachtme- JL na de door hem winnend ^sloten Districtskampioen- liappen, bleef de net van va- ntie teruggekeerde Van der Marcel van Rijn moeizaam r. De eerste set werd na jweif '5-6 achterstand met 7-6 prooi voor de als eerste ge- latste Roomburg-speler, het eede part kwam met 6-4 (na negatieve 4-2 score) op zijn Skm. Herman van der Capel- i won van Johan Vis (6-2, 6- terwijl de langste B-partij lï de dag door Robbert Jan b der Feen tegen Jan Wil- p Lugthart winnend werd """"jesloten: 4-6, 7-5, 6-0. het damesenkelspel B kon de meest verrassende uitslag worden genoteerd. Liselotte van der Bijl ingeschat als fi- naliste .ging op haar eigen park ten onder tegen Marion Hoogeveen. De jeugdige Hoo geveen was „gewoon te sterk": 6-4, 6-3. C-speelster Corinna Bandmann verraste tegen Pe tra Velzel. De in Nederland opgeleide Duitse Bandmann won met 2-6, 6-1, 6-1. Leontien Poots had het een set moeilijk tegen Patricia Lafay (7-5, 6-0) en Maureen Meijer kende eveneens slechts een set pro blemen met Ingrid Jellema: 6- 4 (na 0-4), 6-3. Het herenenkelspel C zag de top-drie winnen. Eerstgeplaat- ste Rob van Marwijk deed dat niet overtuigend tegen Leon Blickman (2-6, 6-3, 6-3), Freek Tanis en Dick Zaadnoordijk gunden tegenstanders Marco Visser en Mattie Kantebeen slechts een game. Bij de dames in C won Forescate-speelster Annemarie van Gemund van Ariane Renaud: 6-4, 6-3. In het HED hield Michiel Ka reis als een der weinige ge plaatste spelers het hoofd bo ven water. Kareis klopte Zweistra in twee sets: 6-4, 6-2. In dit onderdeel plaatste Bas van Amstel zich ten koste van Altmann bij de laatste acht. Ingelise Driehuis liet het tijdens de open Nederlandse jeugdkampioenschappen afwe ten tegen Sandy Wenderhold. Nieuwkoop Hans van Scheppingen is in het enkelspel bij de B-heren druk doende zijn plaatsing als nummer twee waar te maken. De speler van Mijdrecht, die op het favorietenlijstje slechts clubgenoot Adriaan Panman boven zich weet, kwam tegen Peter Hölger niet in gevaar. De Duitse tennistoerist, vooraf als een niet te onderschatten tegenstander gezien, werd met tweemaal 6-3 teruggewezen. Van Scheppingen mag zich nu de eerste halve finalist noe men. Hans en Peter de Rooy kenden wel degelijk proble men in hun herendubbel C te gen Robert van Splunter en Rob Ubink. Het koppel Van Splunter/Ubink veroverde zelfs de eerste set (6-4) en kwam in de tweede dicht bij winst (5-7). Het beslissende ge deelte was met 6-2 echter vol ledig voor de twee De Rooyen. De bij de D-heren als tweede geplaatste Karl van Uden ont moette in Rob Pietersen geen obstakel 'van betekenis. Met 6- 2, 6-1 werd de zoveelste zege van Van Uden een feit. Ook niet geplaatste Rob Koeleman kwam een ronde verder. Kurt Meijaard werd met tweemaal 6-3 verslagen. Bart van der Velde, voor René Cardinaal de papieren num mer één in het HEC, zette in Koudekerk D-speler Cock Ze venhoven met 6-3, 6-3 aan de kant. Richard Oskam, de spe ler die in de halve eindstrijd de tegenstander van Van der Velde moet worden, moest aan Arno Vonk een set afstaan. In het beslissende part evenwel was Oskam duidelijk te sterk: 6-3, 3-6, 6-1. De winnaar van Ter Aar, Frank Bennemeer, wees Marcel Lolling in twee sets terug (6-3, 6-3), terwijl de als derde geplaatste Thomas Koemans van Vic Leunissen nog minder tegenstand te ver werken kreeg: 6-2, 6-0. Bij de C-dames was er voor nummer twee, Joan Zonnevylle, geen eenvoudige winst weggelegd. Petra de Rijke bood goed te genstand: 7-5, 6-3. In het heren enkelspel D maakt ongeplaatste Pim de Bruin indruk. Fred van Stie- rum werd met 6-3, 6-1 uit de kwartfinale gehouden. De als derde genoteerd staande Peter Spierenburg versloeg W. Jong a Tai in twee korte sets (6-2, 6- 2), terwijl De Bruin en Spie renburg ook samen dubbelend tot winst kwamen: 6-1, 6-0 te gen A. en W. Jong a Tai. ARNOLD VAN DER CAPELLEN GERT-JAN ONVLEE IIDEN De verrassende fi lewinst die Freek van der pellen in Sassenheim op is Tönjann boekte, heeft de jste van de tennissende jn der Capellen-broers vanaf 'zevende plaats op de derde van de HEB-lijst ge- ht. Een lijst die overigens t de tot nu toe constant iterende Tönjann riant ffdt aangevoerd. Ook Ingeli- Driehuis (DEB) en Brigitte \p der Maarel (DEC) bleven jjhun klasse aan kop. Michael Jn der Berg, afgelopen week L^it in de single actief, werd i de heren in C gepasseerd or René Cardinaal. In D tisolideerde Karl van Uden n toppositie, terwijl bij de ®nes Joyce Keuning naar de *ste plaats oprukte. De standen HEB: 1. Hans Tönjann (Unicum) 297; 2. Freek van der Capellen (Unicum) 170; 3. Bub van der Zee (Roomburg) 165; 4. Frans Grimbergen (Unicum) 142:5. Marcel Vink (Hillegom) 120; 6 Herman van der Capellen (Unicum) 110; 7. Jos Koemans (Metselaars) 100; 8. Ivar de Jong (Unicum) 70; 9. Bob van Overbeeke (Unicum) 65; 10. Anne Jan van der Meer (Unicum) 50; 11 Henk Janssen (De Munnik) en Marco Winter (Metselaars) 40; 13. Marcel van Rijn (Leidse Hout) 35; 14. Roy Mooijman (Sassenheim) 30. DEB: 1. Ingelise Driehuis (Unicum) 289; 2. Jacqueline van Wijk (Unicum) 175; 3. Margot van Overloop (De Munnik) 120; 4. Tine Langeveld (TEAN) 102; 5. Henny Fehling (Uni cum) 92; 6. Inge van der Loo (Nieu- wesloot) 75; 7. Annette Hins (Leidse Hout) 55; 8 Marijke Guyt (Unicum) en Nancy Toole 50; 10. Sandy Wen- derholt (Castricum) en Elly Henne- man (Juliana) 30; 12. Christel Ver- woert (De Munnik) 25; 13. Ingrid Chaudron (TEAN) 20. HEC: 1. René Cardinaal (TEAN) 329; 2. Michael van der Berg (Unicum) 275; 3. Freek Tanis (Merenwijk) 204; 4. Olav ten Bosch (OLTC) 180; 5. Rien Booy (TEAN) 162; 6. Lodewijk Kallenberg (Unicum) 150; 7. Wil Al- bers (Lisse) 137; 8. Thomas Koemans (Artesia) 132; 9. Ruud Warmerdam (Hillegom) 125; 10. Jan Baan (SV Voorhout) 100; 11. Rob Ubbink (TEAN) 95; 12. Frank Bennemeer (TEAN) 75; 13. Harold van Offeren (ZTC) en Mark Nagelkerken (TEAN) 70. DEC: 1. Brigitte van der Maarel (De Munnik) 350; 2. Annemarie Junger (Zee en Duin) 150; 3. Margot van den Oudenrijn (Botesa) 102; 4. Ellen de Jong (Hillegom) 100; 5. Nelleke Weij- ermans (Roomburg) 95; 6. Simone den Hollander (Rijnkanters) 87; 7. Hetty Bosch (Unicum) 85; 8. Marion Post (De Munnik) 82; 9. Winneke den Otter (Noordwijk) en Jeanine Junger (Zee en Duin) 70; 11. Annemiek Oudshoorn (S'70) 67; 12. Marja Kui pers (Lisse) en Willie den Hollander (Zee en Duin) 60; 14. Connie Vrees wijk (Hillegom) en Anne Jongkind (TEAN) 50. HED: 1 Karl van Uden (Nieuwkoop) 460; 2. John van Overloop (De Mun nik) 250; 3. Teus van Tonnekreek (Nieuw Vennep) 175; 4. Wilco Spijker (Mijdrecht) 125; Jeroen Koppert (Sik- kens) 125; 6. Rob Koeleman (Ter Aar) 105; 7. Jan "Willem Vreeswijk (Hillegom) en Harry Brandenburg (Zee en Duin) 104; 9. Rob Castien (Groenendaal), Gerard Otto (ter Aar), John Manuputty (Unicum). Fred Stierum (De Munnik) en F. Rietveld (Cromwijk) 87. DED: 1. Joyce Keuning (Sassenheim) 212; 2. Irma van den Oudenrijn (Bo tesa) 200; 3. Tilly van Overloop (De Munnik) 150; 4. Jacquline Paauw (De Munnik) 125; 5. Margot van de Haak (Boekhorst) 120; 6 Suzanne Vissers (OLTC) en Karin van Reeuwijk (HTC) 100; 8. Nelleke Guyt (Zee en Duyn) 87 9. Annemiek Kalf (TEAN) 80; 10. Mandy Oostlander (OLTC) 75 11 Rennie Spruiten burg (Zoeter- meer), Ineke van der Ploeg (De Mun nik), Jacauelien Verbakei (Waddinx- veen) en Bernadette Kortmann (Bos- kooo) 70. DEN HAAG Tijdens atletiekwedstrijden in Den Haag zorgde Bataaf Jan Verloop voor de bes te dagprestatie door de 800 meter af te leggen in 1.52.2 minuut. Tijdens wedstrijden georgani seerd door de Bataven- Leiden waren vooral de 1500 meters lopers op hun sterkst. In totaal liefst elf regionale (waar onder acht Bataven) atle ten onder de vier minuut tien seconden. Jan Verloop werd in Den Haag tijdens de Grand Prix wedstrijden van Sparta win naar van de tweede serie 800 meter in een nieuw persoón- lijk record van 1.52.2 minuut. Hij was niet de enige uit de regio die goed presteerde. Op de 100 meter horden bleef Marian van de Niet slechts 0,2 seconden achter meer kampster Marian Goedhart, die ook een goede 800 meter liep. Tijden 14.6 tegen 14.4 se conden op de horden en 2.16.9 op de 800 meter voor Goedhart). Door het uitval len van de elektronische tijd waarneming werd Yvonne van Dorp toch enigzins gedu peerd. Handgeklokte tijden gelden niet als limiet voor de Europese kampioenschappen dus viel er begrijpelijk een deel motivatie weg. Vooral haar 100 meter was deson danks erg goed (12.1), terwijl zij op de 200 meter toch weer sneller was dan zondag (24.8). Clubgenoot Hans Baljet kwam tot 11.4 en 22.6 secon den. Opvallendste mensen op de 1500 meter in Leiden waren Kees van Manen en Jaap Duivenvoorden die beiden hun persoonlijke records ruim verbeterden. Van Ma nen van 4.06.6 naar 4.02.8 mi nuut en Duivenvoorden van 4.09.5 naar 4.03.8 minuut. Snelste van de avond was evenwel een Holland man, Theo van der Veer. Hij won de eerste serie in 3.58.7 mi nuut met slechts 0,6 seconden voorsprong op Kees van Klink (B). In deze serie liep ook Hans Minnee (B) naar een goede 4.06.0 minuut. De tweede serie gaf een verras send sterke Co Jansen (S) als winnaar in 4.01.8 minuut, op de voet gevolgd door van Manen en Duivenvoorden die nog Kees van Beelen (B) tussen zich duldden (4.03.2 minuut). Kort daar achter verbeterden ook Hans Rig- holt (B) en Jos Heemskerk (B) zich sterk naar 4.06.9 en 4.07.7 minuut. Opvallend was dat van de vele series er niet een gewonnen werd door een Bataaf, zo was de derde serie voor Tony Pracht van Hol land en waren de andere se ries voor atleten buiten de regio. Pracht won in een net te 4.08.6. Bij de jongens A werd Henk van de Oever (B) ook al geen eerste maar reali seerde wel een uitstekende tijd (4.09.7 minuut). Bij de da mes over dezelfde 1500 meter goede verrichtingen van Ma rian van Klink (B) die twee de werd in 4.53.9 en Lia van de Jagt (A) die derde werd in 4.58.2 minuut. Ook op de 400 meter enkele Leidse atleten voorin. Jaap Dirks (H) en Rob Hezemans (H) gaven elkaar weinig toe op de 400 meter en eindigden met erg snelle tijden (51.6 en 51.8 seconden). Bij de dames een knap gelopen 400 meter van Elize van de Knaap (H) die in 61.3 seconden clubge note Marion Komdeur voor bleef. Tijdens wedstrijden in Roo sendaal hinkstapte Peter van Leeuwen in zijn „thuisbak" tot 15.41 meter. De in Leiden studerende van Leeuwen was merkbaar tevreden over deze prestatie die in een pe riode van opbouw naar de Nederlandse kampioenschap pen aantoont dat hij op de goede weg is. LEIDEN Zöals elk jaar worden in Amersfoort de Ne derlandse zwemkampioen- schappen gehouden. Dit jaar valt de titelstrijd in de week einden van 8, 9 en 10 juli en 15, 16 en 17 juli. Ook zwem mers en zwemsters van de twee Leidse zwemverenigin gen (Zijl/LGB en LZ'86) zul len hieraan deelnemen. De Zijl/LGB levert maar liefst 12 deelnemers af die samen 28 keer mogen starten. LZ '86 zal met 7 kandidaten verschijnen en deze zullen 10 maal op de startblokken verschijnen. Jo landa Laterveer en René Cor- reljé (beiden Zijl/LGB) komen ieder maar liefst 6 maal aan de start. Laterveer zal starten op alle vrije slag nummers in haar jaargang 1970 (100 m., 200 m., 400 m. en 800 m.), daar naast heeft zij ook de limiet gehaald op de 100 en 2Q0 me ter vlinderslag. Correljé (gebo ren 1968) zwemt 5 keer per soonlijk en éénmaal zwemt hij mee in de 4x100 m. wisselslag estafette heren. Hierin zal hij de schoolslag zwemmen. Zijn persoonlijke starts zijn: 200 m. en 400 m. wisselslag, 100 m. en 200 m. schoolslag en de 100 m. vlinderslag. Edward Maasdijk (Zijl/LGB) heeft 3 startbewijzen gehaald. De Nederlandse recordhouder op de 100 meter vlinderslag zal uitkomen op de 50 en 100 m. vrije slag (heren) en zijn 100 m. vlinderslag. Maasdijk zal zich tijdens deze Nederlandse Kampioenschappen moeten plaatsen voor de Europese Kampioenschappen te Rome, die deze zomer gehouden zul len worden. Verder zal Maas dijk met Marc van Belkum, Hans Lalau, Reinier Haasnoot en bovengenoemde Correljé starten in 3 estafettes bij de heren. Dit zijn de 4x100 m. en de 4x200 m. vrije slag en de 4x100 m. wisselslag. De LZ'86 zwemster Pauline Stastra wist ook 4 plaatsen te veroveren voor deze N.K. Zij mag bij de meisjes geboren in 1972 starten op de 400 m. en de 800 m. vriie slag, 100 m. vlinderslag en de 100 m. rugslag. De overige deelnemers zijn: De Zijl/LGB: Leon Luyten (geb. j. 1970) 100 en 200 m. vrije slag; Laurens van Kampen (jongen o. 10 jaar) 100 m. vlinderslag, 100 m. rugslag; Mireille Correljé (m. 1970) 100 en 200 m. schoolslag en 200 m. wisselslag; Ingrid van Veen (m. 1972) 100 m. vlinderslag; Erwin Siera (j. 1972) 400 en 800 m. vrije slag. LZ '86: Sylvia Bakker (geb. m 1968) 200 m. rugslag; Martin Bartel (j. 1972) 100 m. school slag; Bas Willemsen (j. 1972) 100 m. vlinderslag en 800 m. vrije slag; Nancy Kijk in de Vegte (meisjes onder 10 jaar) 100 m. vlinderslag; Marco Mul der (j. 1970) 200 m. wisselslag; Antoine van Weerden (j. 1968) 200 m. schoolslag. W aterski-wedstrijden op Braassemermeer ROELOFARENDSVEEN WTSC De Braassem organiseert 9 en 10 juli internationale waterski-wedstrijden. Deze worden ge houden op het Braassemermeer en gelden, voor zover het de Nederlandse deelnemers betreft, als laatste test voor de vader landse kampioenschappen die een week later worden gehouden Gestreden wordt in drie klassen; junioren, aspiranten en senio ren. Bij de aspiranten lijkt de eindzege een zekere prooi voor het Leidse talent Eric Maas, die ook in staat geacht wordt om op het over een maand te skiën EK hoge ogen te gooien. De dag voor de wedstrijden krijgt het publiek de kans om kennis te maken met deze tak van watersport. De waterskivereniging resideert aan het Zuideinde 111 in Roelofarendsveen. De eigenlijke wed strijden beginnen zowel op zaterdag als op zondag om acht uur.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 7