Spelleidster in laats van vakantie sassenheimse ondernemers Tonnen schade door gaslek in Wassenaar RÈGIOUOURINAAL MIEKE VAN DER MAREL IN KA TWUK: 9? Zwichten voor gemeente Onderzoek: Provincie bedreigt positie gemeente 'AGigiDEN £eicUc0otucwt DONDERDAG 7 JULI 1983 PAGINA 5 ptoe [DSCHENDAM In irS dschendam wordt zater- 24 september een taptoe ouden. De Culturele St is |d Leidschendam heeft D metcoördinator een subsidie in varraagd van 8.515 gulden, tijde taPtoe wor£it voor het Ihuis gehouden. Mede ding verlenen de drie ejaarfjschendamse muziek- Ck". enigingen. Showband ng erCaecilia en Juliana (uit ejaarPPwiJk)- ^et majoretten- lazenlPs Heuveigroepen de jA'gr°ep Les Paradises, volksdansgroepen Ru- >rden|rin. Gymnova en van gaat Vereniging van Huis- enaaiuwen Bezwaren tegen woonwagen- lokatie in Leidschendam LEIDSCHENDAM Omwonenden van de Kostverlorenweg in Leidschendam. verenigd in het actie-comité „Behoud Landschap Drie Mo lens". hebben in eén open brief geprotesteerd tegen het besluit van burgemeester en wethou ders aan de Kostverlorenweg een kamp voor elf woonwagens in te richten. Hel actie-comité heeft een gesprek gehad met de verantwoorde lijke wethouder J. A. W Pohlkamp dat volgens het comité „uiterst teleurstellend" is verlopen. De bezwaren van de omwonenden zijn dat ver dere aantasting van het polderlandschap en de nog resterende groenstrook moet worden ver meden. Een mogelijke verontreiniging van het plaatselijke doorstromingswater kan rampzalige gevolgen hebben voor het agrarische achter land. Verder vindt het comité het kamp te groot. Vrouw breekt heup VOORHOUT Een vrouw uit Lisse brak gisteravond haar heup toen ze in Voorhout door een wielrenner werd aangereden. De vrouw fietste om kwart voor zeven op de Teylingerlaan. Toen ze de weg over wilde steken, zag ze de wielrenner over het hoofd. De vrouw moest per ambulance naar het AZL worden vervoerd. Willem van Hanegem voetbalt in Katwijk KATWIJK Ondanks zijn afscheidswedstrijd op 4 juni zal iedereen Willem van Hanegem binnen kort nog een keer in actie kunnen zien. Zaterdag 6 augustus treedt „de Kromme" aan op het sport complex van de voetbalvereniging Quick Boys in Katwijk voor een wedstrijd ten bate van het ge handicapte kind. Van Hanegem zal met de ver trekkende Ajax-doelman Piet Schrijvers gast zijn in het artiestenelftal, dat het in de wedstrijd op neemt tegen een internationaal politiek elftal. An dere namen uit het artiestenelftal zijn: André Ha- zes, Hans Boskamp. Ron Brandsteder, Toni Alber- ti. Rob Bolland. Ivi Niehe. Gerard Cox, Rini van der Lee. Ben Cramer, Wim Koopmans. Oscar Harris en Ricardo Aziz. De wedstrijd wordt geor ganiseerd door de Stichting Evenementen en de opbrengst komt ten goede aan het Zeehospitium in Katwijk en een regeringsproject in Kenya. Oud-raadslid overleden SASSENHEIM Het oud-raadslid G. Verschoor van de Sassenheimse ge meenteraad is dinsdag op 83-jarige leef tijd overleden. De heer Verschoor maakte 32 jaar deel uit van de raad Eerst van september 1939 tot augustus 1941 en na de bevrijding van november 1945 tot september 1970. De heer Verschoor vertegenwoordigde in de gemeenteraad de CHU-fractie Zijn 25-jarig jubileum als raadslid werd groots gevierd met als beloning de ere medaille in goud in de Orde van Oran je Nassau. De heer Verschoor zal mor gen ter aarde worden besteld na een rouwdienst in de Hervormde Kerk. tfieke van der Marei in actie op het strand. KATWIJK Met de aanstelling van Mieke van der Marei beschikt de gemeente Katwijk ook dit jaar weer over een sport- en spelleidster die de sportieve zomer- aktiviteiten vorm gaat geven. Twee jaar geleden werd hiermee voor het eerst gestart en met de opgedane ervaring is het programma voor dit sei zoen verder uitgebreid en geperfectioneerd. Be halve de sportieve akti- viteiten, die zich veelal op het strand zullen af spelen, komen dit jaar ook de wijksportavonden er k weer terug. oninjj^et als Willem Bischot en at.™Cokky van der Schoot, die on,r4 respectievelijk in "81 en '82 meraktiviteiten belast waren, heeft Mieke van der Marei (24 jaar en woonachtig in de gemeente Maasdijk) onlangs de ClOS-opleiding afgerond. In plaats van te kiezen voor een langdurige vakantie rea geerde zij op een oproep van de gemeente Katwijk waar ze nu tot halt september voor 20 uur per week in dienst is als sport- en spelleidster. De eer ste weken na haar indienst treding op 13 juni heeft zij voorbereidende werkzaam heden verricht en op 11 juli aanstaande gaan de eerste ac tiviteiten van start. Regelmatig terugkerende ac tiviteiten zijn dit jaar het trimmen en de sport- en spel- middagen. Elke woensdag morgen van tien tot half elf krijgt iedereen die er maar behoefte aan heeft de gele genheid om deel te nemen aan de trimbijeenkomsten die ondermeer bestaan uit wat hardlopen, een aantal oefe ningen en een spel. Op elke dinsdag dat er geen andere activiteiten gepland staan, wordt er op het strand of in het zwembad een spel geor ganiseerd. Behalve deze re gelmatige activiteiten zijn er éénmalige activiteiten als bij voorbeeld een zandkastelen- bouwwedstrijd, een volley baltoernooi. volksspelen en een fietspuzzeltocht. Het tijd stip waarop deze activiteiten plaatsvinden zal ruim van te voren bekend wordt ge maakt. Incidentele activitei ten zullen, afhankelijk van doelgroep, lokatie en weers omstandigheden, in het pro gramma worden ingepast. De activiteiten vinden op een aantal verschillende lokaties op het strand plaats terwijl bij slecht weer uitgeweken wordt naar de Boorsmazaal. Sportontmoeting Op een aantal avonden in juli en augustus zullen in de ver schillende wijken weer sport- ontmoetingen worden geor ganiseerd. Dit wijksportpro- gramma is vorig jaar ontzet tend goed aangeslagen en het aantal sportavonden is dit seizoen dan ook uitgebreid tot tien. Het programma is ook nu weer opgezet door Peter Méjan van de afdeling sportzaken die bij de uitvoe ring geholpen wordt door een dertiental vrijwilligers. De eerste sportontmoeting is afgelopen woensdag al- ge houden. Daarna volgen de avonden op woensdag 13 juli (Rijnsoever oost, Helmberg weg), woensdag 20 juli (cen trum, Andreasplein) en woensdag 27 juli (Koestal/O- verduin, omgeving Juliana- mavo) zijn de volgende avon den gepland die steeds begin nen om 19.30 uur. De data oord met bijdrage voor inrichting winkelerf Hoofdstraat de gemeenteraad ide (ASSENHEIM De Sassen- voorstel i /an pimse ondernemers hebben over de invoering van baatbe- óór Kh morrend neergelegd bij de lasting in te trekken. Dat sevaptaling van een bedrag van voorstel is op de agenda van terzi^-000 gulden voor de inrich- de raadsvergadering gezet, ierzing van een winkelerf in de juist omdat het gemeentebe- :orisJ°°fdstraat. Men is gezwicht stuur tot op heden nog geen I in Por de gemeente, die na het overeenstemming met de OVS ver^^open van de onderhande- heeft bereikt over een vrijwil- 'illijfgen dreigde baatbelasting te lige bijdrage aan de kosten en, Pan heffen van 375.000 gul- van de realisering van het -b te gemeente wil dat de onder- SehFmers minimaal 240.000 gul- >gez#n op tafel leggen. De onder- et d^ors willen daarentegen mm^goveer 16 procent van de vanPologkosten betalen tot een Ie l«aximum bedrag van 240.000 ij-alplden. Met andere woorden: houik de aanleg minder gaat kos- gunPn. willen de ondernemers vakf^nredig minder bijdragen, "it bestuur van de OVS legde, aanwezigheid van een groot "il van B en W en de ge- leenteraad. gisteravond ver- ntwoording af over de onder- «ndelingen aan de leden. Het is kiezen of delen. We innen de eigen bijdrage van O.OOO gulden betalen of een latbelasting van 375.000 gul- in. een kwart van de ge- Dnstcaakte kosten die wettelijk lardPa de belasting geheven mag steiForden. opgelegd krijgen", zo loorielde O VS-voorzitter N van iyen tijdens de bijeenkomst. ;ifla afloop meldde hij nog dat B winkelerf in de Hoofdstraat „Als alles goed gaat hebben we voor het eind van het jaar een winkelerf. Wij willen niet al leen kritiek spuien op de ge meente. Integendeel, het plan verdient alleen onze lof en wij vinden de realisering een noodzaak, maar ook wij ma ken moeilijke tijden door. Bij het winkelerf zijn ongeveer 90 belanghebbende winkeliers betrokken. Die hebben onge veer 400 medewerkers in dienst en kostenbesparing is daarom voor ons een noodzaak als we die werkgelegenheid willen behouden", aldus Van Leyen. Hij verdedigde de op stelling van het bestuur in de onderhandelingen met de ge meente als volgt: „Wij zijn uit gekomen op een vrijwillige bijdrage van 240.000 gulden, gebaseerd op de begroting van 1,48 miljoen gulden voor het winkelerf. Wij zijn er daarbij altijd vanuit gegaan dat, wan neer mocht blijken dat het werk goedkoper uitvalt, wij ook minder hoeven bij te dra gen. Datzelfde geldt immers voor de bijdrage van rijk en gemeente". Voordeel Zoals wethouder E. Keyser tij dens de bijeenkomst uitlegde, is die 240.000 gulden echter het minimum. De gemeente vindt de bijdrage al aan de lage kant. gezien het feit dat 25 procent van de kosten, die bewuste 375.000 gulden, aan baatbelasting geheven mogen worden. De overeenkomst zou de ondernemers dus een voor deel van 135.000 gulden ople veren. Zonder de rente te be rekenen over de tien jaar dat die belasting geheven mag worden, scheelt dat per onder nemer toch gemiddeld een 1500 gulden. Bovendien moet de gemeente vooraf, zonder dat de werkelijke kosten be kend zijn, financiële dekking hebben voor de begroting, om dat die anders niet door pro vincie en rijk wordt goedge keurd. In het overleg met voorzitter Van Leyen heeft Keyser al met vertrouwelijke cijfers aangetoond dat de wer kelijke kosten niet lager, „hoogstens een paar duizend gulden", zullen uitvallen. „Ik wil best met u een percentage van de kosten af spreken, maar dan moet u ook meer be talen als het duurder wordt", wierp de wethouder öp. De wethouder haakte ook nog in op het gegeven van Van Leyen dat de aanbesteding voor de herinrichting goedko per is uitgevallen dan ver wacht. Dat is voor ongeveer 312.000 gulden gegund en is inmiddels in volle gang, ter wijl in de begroting stond dat werk een derde deel van de totale kosten zou belopen. „Dat is een meevaller geweest, maar er zijn natuurlijk ook te genvallers. Zo is als gevolg van de hoorzittingen bijvoor beeld het bestratingswerk met 2000 vierkante meter uitge breid. Dat moet ook betaald worden", stelde Keyser. Gemor De aanwezige ondernemers voelden echter weinig voor dat betoog. „Wij willen eerst de cijfers op tafel hebben. Als wij iets willen verbouwen, we ten we al voor de eerste spij ker is geslagen precies wat het kost. Laat de gemeente die cij fers maar geven", zo klonk het morrend vanuit de zaal. Velen trokken de conclusie dat de gemeente in de onderhande lingen niet redelijk is geweest. Een ander punt van kritiek is het feit dat de gemeente dit jaar nog voor het onderhoud van de Hoofdstraat geld van het rijk krijgt. Volgens de on dernemers zou dat bedrag van d*< totale kosten afgetrokken moeten worden. LEIDEN/DEN HAAG maken, aldus de onderzoekers. Vooral door de gestage groei Belangrijk is verder, dat het van provinciale taken, die in beleidsvormingsproces van de toenemende mate planning en provincie voor gemeenten dui- coördinatie van het gemeente lijk beleid met zich mee bren delijk wordt gemaakt. Het in stellen van een zogenoemde gen, wordt de positie van de binnenprovinciale commissie gemeente bedreigd. Dit con- met vertegenwoordigers van cluderen onderzoekers van de gemeenten erin, wordt door de vakgroep bestuurskunde van onderzoekers afgewezen. De de Vrije Universiteit in het provincie doet er beter aan in rapport „Spoorzoeken in de overleg met gemeenten van verhouding tussen provincie geval tot geval te zoeken en gemeente". naar de beste vorm om ge- Het gaat hier om aantasting meenten bij haar beleidsvoe- van het gemeentelijk taakge- ring te betrekken. bied en beperking van de ge- eentelijke beleidsvrijheid. Het onderzoek, dat in opdracht Een onmiskenbare tendens tot van Gedeputeerde Staten van centralisatie dat het optreden Zuid-Holland werd verricht, van de provincie in de onder- had betrekking op vier, repre- zochte gevallen vertoont, ligt sentatief genoemde, beleidster- komt het voor, dat de gemeen- Noord-Brabant) onder de loep telijke beleidsvoering door duidelijkheden in het provin ciaal beleid, gebreken in pro- zijn genomen: de structuur van het provinciale wegennet, openbare standplaatsen voor vinciale beleidsvorming en ge- woonwagens, bejaardenzorg en brek aan coördinatie binnen bescherming van landschap en het provinciale apparaat wordt bodem.Naast de algemene aan- verstoord. In het rapport wordt uiteenge zet dat de druk op de provin cie om te centraliseren zowel van buiten als van binnen komt. Een belangrijke oorzaak ligt in de positie van de pro vincie ten opzichte van het rijk (druk van buiten). Wat de druk van binnen betreft, noe men de onderzoekers de toe nemende politisering van Pro vinciale Staten. Om de ten dens tot centralisatie tegen te gaan, moet de provincie in overleg met de gemeenten nauwkeurig bepalen wat haar regionale bestuursverantwoor- delijkheid inhoudt en in goede procedure-afspraken vastleg gen wat zij nodig acht om deze verantwoordelijkheid waar te bevelingen doen de onderzoe kers voor elk beleidsterrein een aantal suggesties, met name gericht aan het adres van de opdrachtgever. De meest verstrekkende is het voorstel de provinciale land schapsverordening in te trek ken om gemeenten in de gele genheid te stellen een eigen beleid ten aanzien van de be scherming bodem en land schap te ontwikkelen.De op dracht voor dit onderzoek werd destijds door Gedepu teerde Staten van Zuid-Hol land verleend met als uit gangspunt hun streven naar versterking van de positie van de gemeente als lokaal bestuur door decentralisatie van het provinciaal bestuur. Muziekschool Leerlingen en docenten van de Muziekschool Bloem bollenstreek geven zaterdagmiddag een uitvoering in de Nederlands Hervormde Kerk in Sassenheim. Het concert begint om twee uur en op het programma staan composities uit de renaissance en enkele uit de barok. De componisten zijn Susato, Gervaise, Maine- rio, Morley. John Bull. Frescobaldi, Moritz von Hessen en Sweelick, terwijl besloten wordt met delen van de opera „Dido and Aenas" van Henry Purcell. Fietsen Vanuit Rijnsaterwoude worden zaterdag twee fietstochten georganiseerd. De eerste is een tocht van 100 kilometer. De start is tussen negen en twaalf uur 's morgens vanaf De Meerkant aan de Herenweg. Inschrijfgeld is zes gulden. De andere rit is een 35 kilometer lange fietspuzzeltocht. Star ten is mogelijk tussen twaalf en twee uur ook vanaf De Meerkant. Inschrijfgeld tot en met twaalf jaar is drie gul den. Ouderen betalen een gulden meer. Beide evenemen ten worden georganiseerd door de sportvereniging. Open Boten Weekend Het Open Boten Weekend van de Watersportvereni ging Rijnsaterwoude is dit jaar op 9 en 10 juli. De eve nementen commissie presenteert een aantrekkelijk programma. De start is zaterdag om twaalf uur op de dijk van de Leidsevaart. Verder wordt de zaterdag be steed aan een familie-estafette, een race met kleine bootjes, een pannekoekenmaaltijd voor de kinderen en een barbecue voor de ouderen. De zondag wordt begon nen met gekostumeerd surfen, en om één uur is de tra ditionele zeilwedstrijd om de wisselbeker. Deelnemers met boten worden verzocht deze te pavoiseren. In schrijven bij Annemarie Ten Brink, Herenweg 78. Fancyfair In Hoogmade wordt zaterdag en zondag weer de jaarlijkse fancy fair in De Schuur aan de Van Alcmaerlaan gehou den. Deze keer is er een prijzenpot van 15.000 gulden. Op zaterdag en zondagavond worden daarnaast nog halve var kens verloot. De schiettent, kop van jut en het ballen gooi en. alles is weer net zo opgezet als voorgaande jaren. De Schuur is open van twee tot vijf uur 's middags en van acht tot twaalf uur 's avonds. Wandeling Het Instituut Voor Natuurbeschermingseducatie houdt vrijdagavond een wandeling in de Wassenaarse dui nen. Vanaf acht uur begint de tocht bij hotel Duinoord aan de Wassenaarse Slag. De anderhalf uur durende wandeling wordt begeleid door natuurgidsen. Opgave vooraf is niet nodig. Viswedstrijd Het Zoeterwoudse buurthuis „De Weipoort" houdt mor genavond tussen half acht en half tien een viswedstrijd. Getracht moet worden de vis te verschalken aan de Uiter dijk ter hoogte van de boerderij van de familie Ammer- laan. Het inleggeld is twee gulden per persoon terwijl na afloop, uiteraard in het buurthuis, de prijzenuitreiking zal plaatsvinden ZUDEWEG KRIJGT GROTE SCHOONMAAKBEURT WASSENAAR Op de kop weer uit, zo zou de ervaring af twintig uur hebben de be- met de spuiter in Schoonebeek woners van de Haagse wijk hebben geleerd. De kosten van Marlot kunnen „genieten" van de schoonmaakoperatie komen Hoge druk zelf is tot vrijdagavond nog af gesloten. voor rekening van de NAM, aldus Veltkamp. Hij verwacht de Zijde weg in Wassenaar ont- dat de omgeving van het ter- snappende gas. Het ongeluk gaat de NAM in elk geval vele honderdduizenden kosten. Het bedrag van de schoon- maakwerkzaamheden is hier van slechts een gering onder deel: enkele tienduizenden guldens. Grootste prijsopdrij- ver is de boorput, die mogelijk als verloren kan worden be schouwd. De put zal in ieder geval van een zwaar soort af sluiter moeten worden voor zien, een klus die enkele we ken kan duren. Ook de schade die is toegebracht aan omwo nenden is nog niet te begroten. De NAM heeft 13 klachten binnen gekregen. De bomen langs de Zijdeweg kunnen door „mix" van zout water en olie vrijwel als verlo ren worden beschouwd. De slootjes, die vlak langs de hoorplaats lopen, zijn veran derd in „olie-opslagreser voirs". Ook een bij een dieren- pension behorende boerderij ziet zwart van de olie. Volgens A.G. Veltkamp, milieu-advi seur in dienst van de NAM. heeft de rij bomen gefungeerd als een natuurlijk scherm. Het zilte laagje olie wordt vanaf hoogwerkers van de bomen afgespoten. Op de wegen wordt zeezand gestrooid, dat weer wordt afgevoerd als het de olie heeft geabsorbeerd. De olie die op het grasland terecht rein voor het weekend al zal zijn schoongemaakt. De politie guldens heeft het verkeer op de Land- scheidingsweg tussen Wasse naar en Den Haag inmiddels weer vrijgegeven. De Zijdeweg Feit is, dat de NAM op geen enkele wijze erop had gere kend, dat de gasdruk in de boorput zo hoog was. Toen het gas nog op topsnelheid ont- bij de gasbellen in het noorden van het land. De dienst Staat stoezicht op de Mijnen stelt een onderzoek in om uit te maken of er menselijke fouten zijn gemaakt, dan wel of de gebruikte materialen manke menten hebben vertoond. Behalve de schade toegebracht aan de bomen, zijn er nogal wat auto's met een laagje olie bedekt. De Wassenaarse politie verwijst de bewoners met hun klachten naar de NAM. Vol gens de woordvoerder van deze maatschappij hebben alle bewoners in de omgeving gis termorgen een brief met uitleg in hun bus kunnen vinden. De NAM is bereid eventuele scha de te vergoeden. Ook horeca- -ondernemers in de onmiddel lijke omgeving van het olie veld, die voor hun vaste klan ten onbereikbaar zijn ge'wor- snapte, stond er een druk van den door de politie-afzetting, zo'n 100 atmosfeer op, iets wat zullen schadeloos worden ge- gewoonlijk alleen voorkomt steld. Zand erover", een uitdrukking die de NAM gisteren meteen na het dichten van de is gekomen groeit er vanzelf spuiter letterlijk opvatte om de Zijdeweg weer schoon te krijgen. Denkkampioenschappen voor Boven Volta NOORDWIJK De Open Noordwijkse Denksporten-kampi oenschappen worden zondag gehouden in de theatertent op het parkeerterrein naast het raadhuis aan de Voorstraat. Dit kampi oenschap is georganiseerd door de VVV en de Ondernemersver eniging Noordwijk. De opbrengst van de kampioenschappen ko men ten goede aan de actie voor Boven Volta. Tussen twaalf en zes uur kunnen denkers tegen een ïnschrijfbe- drag van vijf gulden meedoen aan naar keuze bridge, schaken, klaverjassen of back gammon. De start is om twaalf uur en de prijzen zullen rond zes uur worden uitgereikt. De kampioenen ontvangen een authentiek Boven Voltaans aandenken. Inschrij ven kan per formulier bij de VVV of telefonisch bij Jan Koppe naal, 01719-14639. Ook kan zondagmorgen tussen kwart voor twwalf en twaalf uur worden ingeschreven in de tent bij het raadhuis. Lisse verwerft driehoekje LISSE De gemeenteraad van Lisse krijgt in de raadsver gadering van woensdag 13 juli de kans een driehoekje te ver werven. Geen meetkundig instrument of het onderdeel van een wereldse bikini, maar eenvoudigweg het stukje grond dat gelegen is nabij de Keukenhof op de kruising Looster- weg-noord en de Stationsweg Een berucht driehoekje overigens, want daéu heeft al menig ongeval plaatsgehad. Het onderhoud van dit plekje grond be rust bij de gemeente Lisse, die in dat kader de aldaar aanwe zige populieren heeft gerooid en vervangen door zomer-ei- ken. Dat onderhoud kost dan zeer beslist aanmerkelijk meer dan de koopsom van de grond, want die bedraagt zegge en schrijven één gulden

Leidse Courant | 1983 | | pagina 5