jremeente faalde bij Herengrachtgebied bouw HnraHMH Na veertig jaar afscheid van Kamerlingh Onnes laboratorium 'Tientje' blijft omstreden «u Prie wil weer uitstel BETERE VENTILATIE IN SPAANPLAAT-WONINGEN «3»iiDEN CeicUcSouocwit DONDERDAG 7 JULI1983 PAGINA 3 OR BOUW SANDERSGARAGE te zeggen hoe het zal aflopen". 'DEN Het aannemersbedrijf Du Prie wil nog Daarbij werd benadrukt, dat eventueel verder uit- 5 drie maanden uitstel om de bouw van de San- stel niet meer toegestaan zou worden, {parkeergarage rond te krijgen. Volgens M. du Du Prie benadrukt dat het in dit soort zaken niet is verder uitstel noodzakelijk, maar dat wil ongewoon is, dat het een flink aantal maanden kost zeggen dat de garage er komt: „Ik durf echt om de eindjes aan elkaar te knopen. „We hebben contacten met twee beleggers en met banken. Er worden garanties gevraagd, die ik op dit moment niet kan geven. Bij dat soort instellingen is een Je aannemer het uitstel ook zal krijgen, is on- maandenlange besluitvorming over een miljoenen- Jelijk. Wethouder C. Waal van ruimtelijke orde- project overigens niet ongewoon". Het grote pro- ze* heeft Du Prie deze week laten weten dat hij bleem is daarbij de vraag of de garage (na de eerste redelijkheid" van het verzoek inziet. Morgen- jaren) rendabel zal zijn. Verder heeft het Leidse be nd beraadt het college van B en W zich op de drijfsleven niet de gevraagde 1 miljoen gulden aan- ilemen rond de Sandersgarage. Al vanaf janua- geboden, men is niet verder gekomen dan 4 ton. Du „•obeert Du Prie de financiering van de parkeer- Prie wijst erop dat er nog meer onzekerheden zijn. age (kosten ruim 5 miljoen gulden) voor elkaar Tegen het bestemmingsplan lopen nog bezwaar- irijgen. Aanvankelijk had hij tot 7 mei de tijd, schriften. „Het zal van de politieke wil van gemeen- ir de gemeenteraad gaf hem uitstel tot 7 juli. te afhangen of ik door mag gaan". TESSELAAR: „GEEN PARKEERKELDERS MEER BIJ NIEUWBOUWPROJECTEN" LEIDEN Wethouder D. Tesselaar vindt dat het afgelopen moet zijn met de bouw van dure parkeerkelders bij toekom stige woningbouwprojecten. Hij zei dit gisteravond tijdens een vergadering van de commissie Volkshuisvesting. De wethouder verwacht niet, dat er op grote schaal van der gelijke parkeerkelders waarin voor een parkeerplaats be taald moet worden gebruik gemaakt zal worden omdat de bewoners „toch liever gratis op straat parkeren". In de prak tijk is dit inmiddels gebleken bij de woningen aan de Klok- poort. Van de onderliggende parkeerplaatsen in de kelder, die voor 48 gulden per maand kunnen worden gehuurd, is slechts een zeer bescheiden gedeelte verhuurd. Tesselaar zei in dit verband te verwachten dat de gemeente „goed voor schut zal gaan" bij de geplande parkeerkelder op het Schuttersveld. De wethouder stelde dat het opnemen van een parkeernorm bij nieuwbouwprojecten door buurtorganisaties aan de gemeente was opgedrongen. „Maar we zullen in de toekomst dan wel het lef moeten hebben om tegen de buurtorganisaties te zeg gen: we doen het niet", aldus Tesselaar. Diefstal groente LEIDEN Van uit een geladen vrachtwagen in de hal van de groen teveiling aan de Zoeterwoudseweg is gisternacht een flinke partij groente en fruit ontvreemd. Er werden acht kis tjes met perzik- ken, een bak met bospeen, komkom mers, bananen, annanas en vier kisten met appels gestolen. t kab -eepfAC JtenaT I nu, AOTISCH TOEZICHT, TWIJFELACHTIGE AANNEMERSKEUZE, SLECHTE ORGANISATIE iten IDEN Doordat de streden woningen in het He- g daAeente in haar haast tot rengracht/Zijlsingelgebied. lisatip van 230 nieuwe Naar aanleiding van een mot,e iisaue van zou nieuwe van j Hoekema (D-66) werd pingen in het Heren- Qp yi november vorig jaar Cht/Zijlsingelgebied door de gemeenteraad besloten n rekening heeft ge- tot dit onderzoek. Dit om uit iens|den met de grote be- de resultaten lering te trek ningiren van het bouwteam everen de gekozen aanne- ken. Voor dit onderzoek den stukken bestudeerd en werden gesprekken gevoerd 1 L /xt r j j j 4. wciucii civrvcw gcvuciu al bf" (Noorlander), doordat met wethouders, ambtenaren, wel toezicht bij het bouw- architecten, buurtcomités en 1990 ject chaotisch was en andere betrokkenen, z'n irdat de gemeentelijke De kosten voor herstel van de ookelingen langs elkaar gebreken (vooral ten aanzien i u:i van de centrale verwarming) enertn werkten, zijn er bij zijn geraamd op 3,2 miljoen dan bouw van de woningen guiden. De commissie stelt in irgelive fouten gemaakt en haar rapport niemand eeht >reken ontstaan. Ook aansprakelijk voor de fouten, ift het college van B en -Door alle betrokkenen zijn fouten gemaakt, maar veel had voorkomen kunnen wor den als de gemeente minder uit een onderzoek passief was geweest", aldus de commissie. zich veel te passief op- IaIH lit gemeenteraadsle- formeren over de juridische mogelijkheden om verschillen de instanties ter verantwoor ding te roepen voor de ge maakte fouten. Zo heeft de ge meente altijd gesteld, dat er geen mogelijkheid was om de verwarmingsmaatschappij, verantwoordelijk voor de slechte aanleg, de Algemene Verwarmingsmaatschappij Amsterdam (AVM) aan te pakken. De AVM zou zijn op gegaan in een nieuwe maat schappij en het verwarmings- bedrijf zou door zijn vermo genspositie een eventuele schadeclaim niet kunnen na komen. Deze mening was ge baseerd op een advies van de stadsadvocaat. Volgens de on derzoekscommissie blijkt ner gens uit de stukken, dat de stadsadvocaat daadwerkelijk de juridische positie van de ge meente heeft onderzocht om vanuit die positie eisen te stel- bestaande commissie voor De commissie vindt verder dat len aan de AVM. Ook stelt de tekenineen naar de oorzaak het college van B en W zich aan de om- niet voldoende heeft laten in- nieuwe onderneming zou zijn overgegaan. Ook de financiële draagkracht zou wel meeval len en is getaxeerd op zo n 500.000 gulden. Volgens de commissie moet alsnog gepro beerd worden de kosten van herstel van de centrale ver warming op de AVM en de di- rectievoerende architecten te verhalen. In het rapport wordt geconclu deerd, dat de AVM heel vrij heeft kunnen handelen door het gebrek aan organisatie en verslaglegging. Niemand voel de zich verantwoordelijk, een chaos en het afschuiven van verantwoordelijkheden waar van de bewoners de dupe wer den, waren het gevolg. Doordat de centrale verwar ming uit het oorspronkelijke bestek werd gehaald (er moest blokverwarming komen om de kosten te drukken), voelden ook de directievoerende archi tecten zich niet verantwoorde lijk voor de problemen met de centrale verwarming, die na de bouw aan het licht kwa- aangeboden de eindoplevering men. Het adviesbureau te verzorgen, maar om finan- Deerns, die toezicht moest ciële redenen is ook dit achter houden op de gang van zaken, wege gelaten. Door deze om- voelde zich evenmin verant- standigneid voelde ook het bu- woordelijk. Deerns werd ge- reau Deerns zich niet verant- vraagd plannen te maken voor woordelijk voor de aanleg van de blokverwarming. Maar de verwarming. De problemen deze werden te duur bevonden tijdens de aanleg hadden tot door het ministerie van volks- meer toezicht moeten leiden huisvesting. De AVM moest volgens de commissie, bijvoor- van dit ministerie wijzigingen beeld door alsnog het bureau aanbrengen, die de kosten zou- Deerns in te schakelen, maar den drukken. „Deze gewijzig- nergens blijkt dat dit is over- de plannen zijn echter nooit wogen door de gemeente. Uit door iemand goedgekeurd", zo het rapport wordt wel duide- concludeert de commissie. Ook lijk dat het adviesbureau zich zijn de revisietekeningen ner- volkomen heeft gehouden aan gens teruggevonden. Deerns het contract met de gemeente, heeft zich verder niet met de uitwerking van deze door de De onderzoekscommissie vindt AVM gewijzigde plannen be- het vreemd dat destijds om fi- moeid Dat was zijn opdrach* nanciële redenen het advies niet. Hij heeft wel aangeboden, van Deerns niet werd inge- dit tegen de bescheiden ver- huurd en dat vier jaar later goeding van 2500 gulden te wel werd besloten een onaf- doen, maar de gemeente heeft hankelijke deskundige (Vene- hier geen gebruik van ge- ma) de gehele installatie te la- maakt. Ook heeft het bureau ten beoordelen. Uit het rapport blijkt ook dat de gemeente te laat tot aktie is overgegaan. Rapporten, die door de LWS werden opge maakt en naar de gemeente verstuurd, bleven onbeant woord. De LWS probeerde steeds zoveel mogelijk gebre ken te verhelpen. Inspraakcommissie aan het werk Na zes jaar plannen maken en discussiëren is gisteren door wethouder P. Bordewijk de in spraakcommissie geïnstal leerd. De uit vijf leden bestaan de commissie heeft tot taak het gemeentebestuur te advi seren over inspraakprocedures en over klachten die daarover binnenkomen. Inspraak over de inspraak dus. Bordewijk wees erop, dat de bezuinigin gen bij de gemeente ten gevol ge hebben, dat de commissie geen optimale ambtelijke on dersteuning kan krijgen. De heer H. Schaper, oud-lid van de Tweede Kamer voor D'66, In Filmhuis LVC aan de Breestraat 66 wordt morgen avond de film 'A night at the opera' van de Marx Bro thers gedraaid. Volgens de scenario-schrijvers kan het publiek precies 175 keer lachen om komische scènes. De voorstellingen beginnen om kwart over negen en half twaalf. Rolstoelbus Om de bewoners van de verpleegtehuizen Van Wijckers- looth in Oegstgeest en het Sint Elisabeth Gasthuishof in Leiden van een rolstoelbus te voorzien, zijn in de afgelopen weken 25.000 loten verkocht. Zaterdag zal burgemeester C. Goekoop in de binnentuin van het Sint Elisabeth Gasthuis hof aan de Ceaciliastraat 16 de trekking van de loterij ver richten. De bijeenkomst begint om twee uur en de burge meester zal vanaf half drie de prijzen bekend maken. Om- dat het benodigde bedrag (100.000 gulden) nog niet bij el kaar is, wordt zaterdag in het Gasthuishof ook een rom melmarkt gehouden. De opbrengst is voor de bus bestemd. Wandelconcert De organiste Margreeth de Jong bespeelt zatermiddag het orgel van de Hartebrugkerk (hoek Haarlemmer straat/Lange Mare). Het wandelconcert begint om drie uur. De organiste voert werken uit van Mendelssohn, Vierne en Andriessen. Humorblad (1) Nederland heeft er een nieuw humorblad bij. Het heet De Proleet' en wordt gemaakt door B. Swier, Theo Puntman, Chris-Paul Stapels en Jeroen de Wit. De initiatiefnemer is Adriaan van Herk. Het is de bedoeling, dat De Proleet' vier keer per jaar gaat verschijnen. Het blad. dat in Leiden wordt uitgegeven, is bij ongeveer 50 stripwinkels in Neder land te koop. De aanschafkosten bedragen 2,25 per num mer. Humorblad (2) 'De Proleet' heeft, in tegenstelling tot wat de naam doet vermoeden, geen politieke strekking. Wij richten ons op lezers tot circa 30 jaar, zeggen de makers van het humorblad. Het blad is zwart-wit van uitvoering, heeft een A5 formaat en het telt 28pagina's. De inhoud bestaat uit strips en cartoons. Bij het eerste nummer zit een acht pagina's tellende foto-bijlage. Uit de eerste 'Proleet'. empianiek door nachtvlinder gra nist d wel «DEN Politie en buurtbewoners werden gisteren opge- aPeMrikt, doordat het alarm van een juwelierswinkel aan de Allnrlemmerstraat afging. -Bedacht op een grote inbraak, rukte den-W)ljtie uit op weg naar de juwelier. Daar aangekomen bleek het échter niets aan de hand te zijn. Een onderzoek bracht alsnog I dader aan het licht. Het was een nachtvlindertje dat in zijn ichuld het alarm in werking had gestéld. pidenaar beschoten JDEN Een 40-jarige Leidenaar is gistermidag omstreeks p uur op de hoek Koppenhinksteeg/Oude Rijn beschoten met I luchtbuks. De man had twee kogelgaatjes in zijn mouw. Hij d aangifte bij de politie. Deze wist een 17-jarige jongen aan te iden, die eigenaar is van de luchtbuks en ook de vermoedelij- [dader is. De jongen wordt gehoord. Lrtsen niet voortrekken j woningtoewijzing" Rijs^len daar geen tijdelijke woning krijgen toegewezen. Ze moe- 1,2 d zich gewoon laten inschrijven en wachten tot ze voor een frads aan de beurt zijn. rse d dajt vond een meerderheid van de leden van de uitllkshuisvesting gisteravond. Het „dringende" verzoek n nijthouder P. Schoute, om de betrokkenen met het oog op de ttalefondheidsvoorziening in de Stevenshof een voorkeursbehan- ;ers ling te geven, werd dan ook niet ingewilligd. In praktijk bete- eds ht dit dat de drie zo'n ruime drie jaar op een woning moeten e vvfchten of een huis in de vrije vestiging moeten kopen. VVD, as-tJR en PSP meenden dat vooral daar het gaat om een wijk- fsvefondheidsvoorziening de artsen aan een huis in de wijk ge- d Gipen moesten worden zij het op tijdelijke basis. De SP. CPN zit »de PvdA spraken zich zondermeer uit tegen 'voortrekken'. :t iïflgens Jan Brands (CPN) moet er voor de artsen „net als bij de Jogovens" maar een slaapplaats bij het gezondheidscentrum is voorzitter van de commissie. De overige vier leden zijn: de heer L. Beyen, oud-raadslid van de PPR in Leiden en thans beleidsmedewerker van de VNG, mevrouw G. van Wijk- Bouwland, die betrokken is bij de Stichting Leidse Vrouwen raad en mevrouw C. Stolker, wetenschappelijk medewerker burgerlijk recht van de Leidse universiteit. Op de foto: in het midden vice-voorzitter L. Bey en (met baard), rechts van hem wethouder Bordewijk en daar omheen de leden en de plaats vervangend leden van de com missie. LEIDEN In 93 woningen in Leiden-Noord. waar al enige tijd klachten zijn over het uit spaanplaat vrijkomende for- maldehydegas, zal betere ven tilatie worden aangebracht. Een gedeelte van de wonin gen, waarin extra hoge con centraties formaldehydegas werden gemeten, zal nog na der worden onderzocht. Nadat vorig jaar uit metingen was gebleken, dat in enkele van de 93 woningen aan de Alexanderstraat, Prinsen straat, Dillenburgerstraat en Lusthoflaan een te hoge con centratie formaldehydegas aanwezig was, werd begin van dit jaar in die woningen een betere ventilatie aangebracht. Dat blijkt in de meeste geval len te hebben geholpen. Het onderzoek heeft uitgewezen dat de spaanplaat-dakplaten van de goede soort zijn en geen gas afgeven. Slechts in enkele woningen is de concentratie van het giftige gas te hoog gebleven. Dit wordt vooralsnog geweten aan de aanwezigheid van spaan- plaat-tussenwandjes. Deze wandjes staan slechts in 35 van de 93 woningen. Bewoners en gemeente zijn overeengeko-' men dat nu in alle woningen een betere ventilatie zal wor den aangebracht. Bovendien zullen de tot op heden nog niet onderzochte tussenwandjes aan een nader onderzoek wor den onderworpen. Wanneer blijkt dat deze tus senwandjes verantwoordelijk zijn voor de verspreiding van het formaldehydegas zullen ze alsnog vervangen worden. De gehele operatie kost in het meest gunstigste geval 35.000 gulden, in het slechtste geval zo'n 75.000 gulden. Het is de bedoeling dat de LWS de kos ten voor haar rekening neemt. Wanneer alle maatregelen zijn genomen, zal een enquette on der de bewoners worden ge houden om te bezien of de klachten ook daadwerkelijk zijn afgenomen. LEIDEN Het ziet er voorlo pig niet naar uit dat bij de ge meente geregistreerde wo ningzoekenden jaarlijks een tientje zullen moeten gaan be talen. De tegenstand in de ge meenteraad is zo groot, dat wethouder D. Tesselaar van Volkshuisvesting gisteravond verklaarde 'het tientje' nog eens in overweging te nemen. Het tientje is bedoeld als bij drage in de kosten van auto matisering van het bestand van de afdeling woonruimte- jaarlijks een ton moeten be dragen. PvdA-woord voerder W. van der Pluym noemde het „onverteerbaar om tien gulden te laten betalen voor iets wat een recht van de woningzoe kende is". Als alternatief om de jaarlijkse honderdduizend gulden binnen te halen, stelde hij voor op personeelskosten te bezuinigingen door de ander halve, nu vacante, arbeids plaats bij de afdeling woon ruimteverdeling op te heffen. Het CDA is het hierover met de bijdrage van een tientje „nog niet zo'n gek idee" maar wil nog nadenken alvorens met het collegevoorstel ak koord te gaan. Alle kleine linkse partijen zijn tegen. PSP- raadslid H. de la Mar stelde voor liever de leges op koop woningen te verhogen. Vol gens Tesselaar niet zo'n best plan omdat juist de kopers van goedkope woningen er de dupe van zouden worden om dat voor woningen boven de koopprijsgrens (211.000 gul den) geen leges betaald hoeven LEIDEN De heer E.S. Prins heeft gistermiddag, na veertig jaar in dienst te zijn geweest, afscheid ge nomen van het Kamer lingh Onnes laboratorium. Bijna de helft van deze periode was hij tevens le raar aan de Leidse Instru mentmaker School. Zijn laatste les gaf hij afgelo pen vrijdag in de grote collegezaal, waar alle leerlingen van de school hem met een staande ova tie ontvingen. Ter gelegenheid van zijn af scheid had de heer Prins voor iedereen een, door hem zelf ontworpen en vervaardigd grafisch bewerkt speldje mee genomen, met daarin de initia len van de school. In die af scheidsles zei hij: „Omdat de fijnmechanische techniek een vak van de toekomst is en om dat de school geënt is op de praktische toepassing ervan, heeft deze school een grote toekomst. Van de kunstmatige inseminatie van bijen tot de aspecten die aan het ruimte vaarttijdperk kleven, is de toe passing van hoog geschoolde fijnmechanische techniek on ontbeerlijk", aldus de heer De heer Prins is altijd een bij zondere figuur geweest in het laboratorium en de school. Hij was in alles een perfectionist. Hij voerde deze lijn niet alleen door in zijn werk, ook zijn hobby's moesten het ontgel den. Zo maakte hij als perfec tionistische amateurfotograaf zelf een fototoestel, waarvoor collega instrumentmaker Van Zanten de lenzen vervaardig de. Verder stond de heer Prins erom bekend dat hij naast zijn drukke werkzaamheden in zijn eigenlijke vak altijd tal van nevenactiviteiten ont plooide, zoals electronica, hor- logemaken, meubelmaken en autotechniek. Hij introduceer de het argon-arc-lassen op het laboratorium. De directeur van de school de Ir. A.J. Blom stelde in zijn toespraak dat de heer Prins kans heeft gezien om mensen enthousiast te ma ken voor de studie en het vak. De heer Prins maakte sinds 1965 deel uit van de examen commissie. De heer Prins zal zich niet vervelen in zijn toekomstige baanloze bestaan. Uit alle acti viteiten die hij nog wil doen zal hij een selectie moeten ma ken. r Prin^ po 'iin echtaenote tijdens

Leidse Courant | 1983 | | pagina 3