Generaal Jaruzelski „respecteert akkoorden Gdansk Duitsers willen aantal dem ons tra ties beperken Fransen teleurgesteld in Mitterrand Shultz weinig hoopvol naar Midden-Oosten Ayrie sist xcuses ?LO -voorzitter V) -van Leger Nicaragua opnieuw slaags met Somoza-aanhangers BUITENLAND £etdóc6ou*atit MAANDAG 4 JULI 1983 PAGINA 7 avjet-Unie verscherpt sociale controle bsKOU De Russische autoriteiten vra- h burgers op grote schaal elkaar in de ga- J te houden en overtreders van de wet bij ■politie aan te geven. ■dit verband worden in Moskou door poli- lagenten bij huisbezoeken kaartjes ach- jlaten met telefoonnummers en het ver- Ik gevallen van dronkenschap en andere I-grijpen bij de politie te melden. Op zo'n fertje, dat een Westerse correspondent on- igs in handen kreeg, stond dat het was ge- ikt in een oplage van drie miljoen. Dat j betekenen dat ieder van de acht miljoen goners van Moskou erover zal beschik- i. Ook in de stad Krasnodar, ten zuiden i Moskou, zijn dergelijke kaarten uitgege- i. Degene die zijn buurman aangeeft left zijn eigen naam en adres niet in te llen. BONN De Westduitse minister van binnenlandse zaken, Friedrich Zimmer- mann, heeft gezegd dat ge welddadige protesten tegen plannen van de NAVO tot plaatsing van kernwapens later dit jaar verwacht moe ten worden en dat er daar om nieuwe wetten moeten worden aangenomen om daarmee af te rekenen. Volgens Zimmermann was de demonstratie tegen Bush eind vorige maand een actie van communistische radicalen en hij meende dat met soortgelijke ac ties in het najaar rekening ge houden moet worden. „Iedereen in dit land heeft het recht vreed zaam te demonstreren, maar zonder maskers en wapens. Voor straatkeien en ijzeren staven is er geen plaats in een vreedzame demonstratie". De Westduitse minister van jus titie Hans Engelhard heeft zich een tegenstander verklaard van een referendum over de even tuele plaatsing van kernwapens. De Groenen hadden om een re ferendum gevraagd. Ruim 3300 wetenschapsmensen uit West-Europa en Noord-Ame- rika hebben afgelopen weekein de in Mainz het Westen opgeroe pen de stationering van nieuwe kernraketten uit te stellen, zodat de Sovjet-Unie en de Verenigde Staten meer gelegenheid hebben tot overeenstemming te komen. Huisarrest voor Beyens Naudé niet opgeheven JOHANNESBURG De banning-order tegen de Zuidafri- kaanse dominee Beyens Naudé is niet ingetrokken. Eind vorige week werd aangenomen dat het huisarrest van Naudé was op geheven, omdat zijn naam niet meer voorkwam op de lijst van mensen voor wie de ban ning-order was ver lengd. Libië en Marokko leggen geschillen bij voet met elkaar te hebben gestaan, hebben Libië en Marokko gisteravond laten weten dat zij vastbesloten zijn hun geschillen bij te leggen en vriendschappelijke betrekkingen aan te knopen. Dit staat in een gemeen schappelijk communiqué dat werd uitgege ven aan het einde van een driedaags bezoek van de Libische leider Khadaffi aan de Ma rokkaanse koning Hassan. Het communiqué meldde verder dat Marok ko en Libië wat betreft het conflict in de West-Sahara hun „welwillendheid" hadden uitgesproken over de Afrikaanse inspannin gen deze kwestie met vreedzame middelen op te lossen door middel van referendum onder toezicht van de Organisatie van Afri kaanse Eenheid. >vjet-Unie eliciteert leagan DSKOU President Joeri idropov heeft gisteren de nerikaanse president Ronald agan een felicitatietelegram ituurd ter gelegenheid van vierde juli, de Amerikaanse tionale feestdag. „Neemt U, •neer de president, onze feli- aties in ontvangst en onze k. Hijnsen voor vrede en voor dat ised voor het Amerikaanse Merlk ter gelegenheid van de •nkerafhankelijkheidsdag. de sprak ter gelegenheid n die dag van de „nieuwe IHpn" van de Verenigde Sta- Hij doelde daarbij op de ppere mannen, vrouwen en aderen die de dood riskeer- n om hun communistische vangenissen in Azië en iba te ontvluchten. GDANSK-WASHING TON „Het Poolse mili taire bewind is getrouw aan de geest van de ak koorden, zoals die van Gdansk, die leidden tot het ontstaan van de in middels buiten de wet ge stelde vrije vakbond Soli dariteit". Dit heeft de lei der van het bewind, gene raal Jaruzelski gisteren gezegd op een bijeen komst van jeugdactivisten van de communistische partij in Gdansk. De bij eenkomst had kennelijk ten doel tegenwicht te bieden aan de weerklank bij de jeugd van het be zoek van de paus vorige maand. Jaruzelski's woorden waren ook een duidelijke uithaal naar de buiten de wet gestelde bond Solidariteit. Wij zijn trouw aan de essentie van de akkoorden. Maar wij zien deze als akkoorden die zijn bereikt met de arbeidende klasse en met de gezonde (sociale) stro ming; niet met avonturistisch, anarchistisch, contra-revolu tionair schuim". Tevoren had de generaal voor de eerste maal een krans gelegd bij het monu ment van de drie kruisen bij de ingang van de Lenin-werf in Gdansk, in 1981 onder druk van Solidariteit gebouwd ter nagedachtenis van de slachtof fers die in 1970 bij betogingen door veiligheidstroepen wer den gedood. Een hoge Amerikaanse func tionaris heeft gisteren ver klaard, dat het er naar uitziet dat de Poolse regering enkele functies van het verboden vakverbond Solidariteit wil overdragen aan de kerk. De basis voor deze plannen zou zijn gelegd tijdens het onder houd van paus Johannes Pau- lus II met de generaal tijdens zijn bezoek aan Polen. De kerk zou een actievere bemid delende rol gaan spelen in po litieke zaken. De kerk zou zich uit gaan spreken tegen onder drukking, zoals de paus tijdens zijn bezoek aan Polen heeft gedaan, aldus de Amerikaan, die opmerkte dat de kerk zelf nog net geen vakbonden zal oprichten. De functionaris voegde er aan toe dat als deze regeling ook de vrijlating van politieke gevangenen en de opheffing van de staat van be leg inhoudt, de Verenigde Sta ten bereid zouden zijn de sanc ties tegen Polen te verzachten. ISLAMABAD De Amerikaanse minister van buiten landse zaken, Shultz, is gisteren uit Pakistan vertrok ken om een vredesmissie in het Midden-Oosten te be ginnen. Shultz wil proberen alsnog een regeling te treffen voor de terugtrekking van de buitenlandse troepen uit Libanon. De Amerikaanse minister gaat eerst naar Saoedi-Arabië. Vervolgens zal hij Libanon, Israël en Syrië aan doen. President Reagan stemde zaterdag in met de inderhaast georga niseerde reis naar het Midden-Oosten, die op persoonlijk ver zoek van Shultz tot stand is gekomen. Overigens heeft Shultz laten weten „geen werkelijke vooruitzichten" te zien op een doorbraak in het vastgelopen vredesproces in het Midden-Oos- De Israëlische regering zal zich, nog voordat Shultz naar Jeruza lem komt, beraden over een gedeeltelijke terugtrekking van de Israëlische troepen uit Libanon. Vorige week heeft de regering- Begin aangekondigd haar troepen tot de Zuidlibanese Awali-ri- vier te willen terugtekken. Dit is in Washington niet goed geval len, omdat er dan een machtsvacuüm in het Libanon-gebergte zou ontstaan en de defintieve opdeling van dat land een feit zou kunnen worden. nn< J n m| [e sit{ w vei/ 5. 211 lgers^ervolg van de voorpagina) GerIAMASCUS De Syri- l 'lhe president Assad eist u PLO-leider Arafat in VooM i auPt openbaar zijn excuses l.07mbiedt voor zijn be- 7.2 lr-huldigingen dat Syrië ;hter de opstand zit van 8,08;; Palestijnse rebellen. B°scok heeft Assad geëist dat Q^rafat tegemoet komt aan 3'44'; eisen van de opstande- 'ngen. Als hieraan wordt ___j)ldaan dan is Arafat 'eer welkom in Syrië, it heeft een medewer- •r van de PLO-voorzit- gisteren bekendge- ikt. •afat beschuldigde twee we- :n geleden de Syrische presi de opstand van de Palestijnse rebellen te steunen, nadat Syrische tanks stellin gen van Arafat-aanhangers in Oost-Libanon hadden omsin geld. Toen Arafat enkele da gen later in Damascus deze be schuldiging herhaalde, werd hij uit Syrigezet. De voorzitter van Palestijnse Nationale Raad (het Palestijns parlement in ballingschap), Khaled Fahoem, heeft gisteren •laten weten dat de bemidde lingsdelegatie van de PLO al- leeerst probeert het conflict binnen de bevrijdingsorganisa tie op te lossen. Pas dan zal volgens hem worden gepro beerd de breuk tussen Arafat en Assad te herstellen. Het be stand tussen de Palestijnse re bellen en Arafat-getrouwen, dat zaterdag na gevechten was overeengekomen, werd giste ren niet geschonden. ,^een nieuw dreigement Ontvoerders Rijnsburger gene AIROBI De Soedane- tered querillastrijders die vijf hts 3esterlingen, onder wie acht? Rijnsburger Wim oort, hebben ontvoerd, ebben hun dreigement m het vijftal te doden iet herhaald. i- ën westerse diplomaat noem- dit „uitzonderlijk" omdat i ultimatum herhalen. De on derhandelaars houden er ech ter rekening mee dat het drei gement nog steeds geldt. De querillastrijders hebben ge dreigd hun slachtoffers te do den als er niet voor 6 juli aan hun eisen is voldaan. De ont voerders, die lid zijn van een Soedanees bevrijdingsfront, ei sen een kwart miljoen gulden, kleding voor 150 man en me dicijnen. De andere ontvoer den zijn twee Amerikanen, een Canadees en een Duitser. immiimiiimiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii 0 Christusbeelden /estolen GAANDEREN Van de Rk-begraafplaats in Gaande ren (Gld.) zijn in het weekein de twintig Christusbeelden ge stolen. De beelden, van ver schillende afmetingen, zijn 's nachts van de grafstenen gesloopt, aldus de politie. De waarde van de gestolen beel den is niet bekend. MANAGUA Nicaraguaanse regeringstroepen heb ben in het noordelijke en zuidelijke grensgebied hevige gevechten geleverd met aanhangers van Somoza, die vanuit Honduras opnieuw invallen hebben gedaan in Nicaragua. Elf rebellen zouden zijn gedood. Dictator Somoza werd een jaar na zijn verdrijving uit Nicaragua in 1979 vermoord. Volgens de Nicaraguaanse regering zijn sinds vorige week donderdag zeker 1.500 rebellen, .die worden ge steund door de Verenigde Staten, het noorden van Nicaragua binnengedrongen. Eerder was al een groep van ongeveer 150 re bellen vanuit Costa Rica de Nicraguaanse grens overgegaan, al dus een verklaring van het ministerie van buitenlandse zaken van Nicaragua. In Amerikaanse regeringskringen is zaterdag bekendgemaakt dat de Sovjet-Unie de bevoorrading van Nicaragua met helikop ters, pantserwagens en andere wapens aanzienlijk heeft uitge breid. Volgens zegslieden in Washington heeft ook Oost-Duits- land voorraden getsuurd en zou Cuba adviseurs naar Nicaragua hebben gezonden. Duizenden Amerikanen hebben afgelopen weekeinde bij het Vietnam- monument in Washington gedemonstreerd tegen het beleid van de regering- Reagan in Midden- Amerika. Een van de leuzen tijdens de protestmars was: „Geen Vietnams meer". GEEN GEESTDRIFT VOOR CONSERVATIE ALTERNATIEF (Van onze correspondent Jan Drummen) PARIJS De Franse re gering heeft, sedert zij in mei 1981 aan het bewind kwam, een voor de Vijfde Republiek ongekende im populariteit bereikt. Dit is het gevolg van de onbe kwaamheid en de onenig heid bijuvan de door in terne tegenstellingen ge plaagde regering en het nemen van maatregelen, om de moeilijke finan- cieel-economische situatie enigszins te herstellen. Dit alles betekent evenwel niet dat de regering of zelfs het bewind op springen staat. De grondwet van de Vijfde Republiek, die De Gaulle op stelde om een eind te maken aan de politieke instabiliteit, die voor een aanzienlijk deel het gevolg was van de ondoel- trefende grondwetten van de Derde en Vierde Republieken, beschermt de president doel iJUITENHEER '•'ts treffend. En zij verleent hem een macht die republikeinse Franse staatshoofden tevoren nooit genoten hadden. De vaststelling dat het regime, on danks de moeilijke algemene situatie, niet in doodstrijd ver keert, is ook een gevolg van het feit dat de rechtse opposi tie bijna even onpopulair is als het linkse bewind. Na twee jaren lang kansen ge mist te hebben, na verbijste rende maatregelen genomen te hebben die in de meeste geval len enkele uren of enkele we ken later ongedaan gemaakt moesten worden, na een forse heroriëntatie van de politiek (die in enkele gevallen be paald rechts geworden is), hebben de Fransen er prak tisch geen vertrouwen meer in dat de socialisten de moeilijk heden te boven zullen komen. Maar zij zijn ook bijzonder weinig geestdriftig voor een „terugkeer naar het oude be wind", naar het liberalistische kapitalisme dat het land tot dusver gekend heeft. Dit is ze ker voor een aanzienlijk deel het gevolg van de afkeer voor de politici, die het schip van staat tot mei 1981 bestuurden, en die, blijkens hun uitlatin gen, „nog altijd niets geleerd hebben". Het is overigens ze ker dat de Fransen, toen zij het in het voorjaar van '81 voor links kozen, hun keuze op de eerste plaats lieten bepa len door hun geleidelijkaan gegroeide afkeer voor rechts en zij kozen meer tégen dan vóór iets. Terwijl de opinie van velen ten aanzien van het linkse bewind veranderd is, blijkt dit niet het geval ten op- TIVMP v»n rP^htc De opiniepeilingen wijzen se dert enige tijd een catastrofale daling in populariteit voor president Mitterrand en de kopstukken van zijn regering uit. De linkse pers is voor het grootste deel zo kritisch ten opzichte van de regering ge worden dat er nauwelijks nog een blad is dat achter het be wind staat. De medicijnen- en rechten-studenten hebben openlijk gemanifesteerd. De universiteiten zijn in verzet gekomen tegen de ongelukki ge hervormingswet. De zaken wereld schreeuwt moord en brand. De politie is de straat op getrokken en betoogde voor de ministeries van Binnen landse Zaken en Justitie. De middenstanders zeggen dat hun de hals gesnoerd wordt. De communisten dreigen ver kapt het bewind hun steun te onttrekken. Bepaalde figuren uit de oppo sitie hebben een poosje ge dacht dat de betogingen in mei tot een herhaling van mei 1968 zou kunnen uitgroeien. Maar het ontbrak de betogers aan geestdrift, vuur en geloof. Ver moedelijk ook omdat zij het politieke alternatief allerminst bekoorlijk vonden. Niettemin wordt nu een „heet najaar" voorspeld. Zeker, elk najaar is voor elke Franse regering moeilijk. Het is een soort tradi tie. De niet te ontwortelen concentratie van de vakantie leidt ertoe dat miljoenen Fran sen op hetzelfde tijdstip van vakantie terugkomen. Met lege beurzen en het sombere vooruitzicht dat zij morgen weer aan de lopende band, achter de toonbank of het bu reau moeten gaan staan of zit ten. Honderdduizenden jonge ren die in de zomer van school gekomen zijn, moeten werk vinden dat er praktisch niet is. De vakbonden die als 'gevolg van de specifieke Franse situa tie op dit gebied elkander ge nadeloos moeten beconcurre ren, halen de messen en bijlen tevoorschijn. Er worden (door gaans onredelijke) looneisen en eisen voor betere arbeids voorwaarden gesteld. En bin nen de kortste keren komt het tot stakingen. Oktober is altijd de somberste maand voor de Franse regeringen. Er hebben verkiezingen plaats voor de bestuursraden voor de Sociale Verzekeringsraden; een aantal loonsverhogingen zou moeten plaatsvinden; het eerste half jaar van het bittere versobe ringsplan zal beoordeeld (en vermoedelijk negatief bevon den) worden. De nieuwe ta rief- en belastingverhogingen worden van kracht. En de communisten zullen roerig worden. Dagen premier Mauroy geteld Algemeen is men er van over tuigd dat de dagen van pre mier Mauroy geteld zijn. Het wordt onoverkomelijk geacht een man die zoveel blunders heeft gemaakt nog langer te handhaven. Maar tot dusver fungeerde hij als een blikse mafleider: de communisten hebben sympathie voor Mau roy. Maar praktisch zeker zal Mauroy in het najaar door een ander opgevolgd worden. Als dan blijkt dat de economische situatie iets minder rampzalig is dan gevreesd werd, zou de rest van de regering (met en kele kleinere wijzigingen) kunnen aanblijven. Is dat niet het geval, dan zal het tot een reorganisatie moeten komen, hetgeen onvermijdelijk een naar ruk naar rechts betekent. Mitterrand zou dan een nieuw kabinet kunnen vormen, min of meer uitsluitend bestaand uit de gematigde elementen van de socialistische partij. Mogelijk zou hij zeis enkele portefeuilles kunnen geven aan gematigde leden van de oppositie. De communisten zouden uit de regering treden. Min of meer wachten zij sedert enkele maanden op een „goe de gelegenheid". Maar het vormen van een nieuwe coali tie-regering zou onvermijde lijk een breuk in de socialisti sche gelederen veroorzaken. Aangezien er geen tekenen wijzen op een wat minder rampzalige economische situa tie, zal dit vermoedelijk gebeu ren. Met zijn socialistische ka mermeerderheid zou Mitter rand nog steeds verzekerd zijn van de parlementaire steun, tenzij de breuk in de partij zo diep gaat dat er twee tegenge stelde fracties in de Nationale Vergadering „het ware socia lisme" willen vertegenwoordi gen. In politiek-economisch opzicht willen de communisten en een aantal socialisten een veel linkser beleid. Zij menen dat de economische crisis van het land opgelost kan worden door een sterke stimulering van de industrie, waarvoor evenwel protectionisme in de meest klassieke vorm een vereiste is. Daarnaast hebben de commu nisten tal van andere redenen om zich in een nieuwe linkse oppositie te verschansen, on danks verzekeringen van hun leider Marchais dat dit niet zo is. De conservatieve oppositie poogt Mitterrand aan te vallen op grond van de overtuiging dat hij de „morele steun" van het land verspeeld heeft. Dit moge theoretisch het geval zijn, gezien de uitslagen van onder meer de gemeenteraads verkiezingen sedert links ruim twee jaar geleden aan de macht kwam, maar grondwet telijk heeft rechts geen grond om op te staan. De neo-Gaul- listen eisen een volksraadple ging; de oppositie als zodanig dringt aan op voortijdige alge mene presidentsverkiezingen. Maar als Mitterrand dat niet wenst, en alles wijst daarop, is er grondwettelijk en juridisch niets te beginnen. Blijft uiteraard de mogelijk heid dat de economische en politieke situatie dermate zal verslechteren, dat het een keuze wordt tussen het lopen van het risico van een waar achtige herhaling van mei-'68 en het uitschrijven van nieu we verkiezingen. Bij dit alles is het wellicht positief voor Mitterrand dat ook het legioen van ontevredenen en teleurge- stelden bitter weinig geestdrift kan opbrengen voor „die van gisteren", het conservatieve bewind dat 23 jaar aan het hoofd van de Vijfde Republiek heeft gestaan

Leidse Courant | 1983 | | pagina 5