Een knul die een rotje in de gang afsteekt. daar beleef ik ook m'n plezier wel aan EeicUegotncwt -buitensteBinnenhofbuitensteBinnenhofbuitensteBinnenhofbuitensteBinnenhofbuitensteBinn B E buitensteBinnenhofbuitensteBinnenbofbuitensteBinnenhofbuitensteBinnenhofbuitensteBinn DE SCHOOL OVER JEUGDDELICTEN: r>r> DE RUITER VERZOENT HET ONVERZOENLIJKE Ontsteking tijdbom onder kabinet vertraagd LONDEN ■S^SIJTHOFF PERS BINNENLAND ZATERDAG 2 JULI 1983 PAGIN; E WIT BROOD „Ik wens iedereen een goede tijd toe, hetzij met wit brood, hetzij met bruin brood", zei kamervoorzitter Dolman kort voordat hij donderdagavond om kwart voor acht met een forse hamerslag het zomerre ces van de volksvertegenwoor digers inluidde. Zijn opmer king was niet bedoeld als re clamespot ter stimulering van het brood verbruik, maar als knipoog in de richting van VVD-leider Ed Nijpels, die op 8 juli gaat trouwen en derhal ve zijn wittebroodsweken te gemoet gaat. In de laatste week voor een reces verandert de Tweede Kamer altijd in een heksenke tel. Op de vergaderagenda ple gen dan tal van onderwerpen te worden samengebald, die nog met alle geweld voor de vakantie afgehandeld moeten worden. Zo ook nu. Aan het begin van de week zag het er naar uit dat er nog over een twintigtal zaken moest worden gedebatteerd, aleer de bevrij dende hamerklap zou klinken. Somber voorspelde Dolman dat het waarschijnlijk niet zou lukken de hele grabbelton nog vóór vrijdag leeg te halen, zo dat de kamerleden met de mo gelijkheid rekening moesten houden dat het reces pas vrij dagavond, een dag later dan afgesproken, zou ingaan. Sommige kamerleden sloeg bij deze mededeling de schrik om het hart. Zij hadden erop gere kend vrijdag al in auto, trein of vliegtuig te kunnen stap pen, op weg naar hun vakan tiebestemming. Naarstig over leg tussen Dolman en de frac tieleiders leidde er uiteindelijk toe, dat een aantal onderwer pen van de agenda werd ge schrapt en dat voor de overge bleven debatten een strak tijd schema werd vastgesteld. Bij de meeste debatten zouden de sprekers elk niet langer dan twee, drie of vijf minuten het woord mogen voeren. Zou ie dereen zich aan de hem of haar opgelegde spreektijdbe perking houden, dan hoefde er niet op vrijdag vergaderd te worden. En zowaar: dank zij de ijzeren combinatie van een strak leidende Dolman en ge disciplineerde sprekers slaagde de opzet met gemak. Uit deze week kon ook een goede les worden getrokken voor de toekomst: de meeste debatten hóeven helemaal niet lang te duren. Een kort en krachtig debat is zelfs vele malen boei ender en overzichtelijker dan een langdradige woordenwis seling waarin herhalingen van zetten en uitwisselingen van reeds lang bekende standpun ten de boventoon voeren. Ve len in het kamergebouw zeg gen hier trouwens volmondig ja en amen op. Het is te hopen dat men dit na het reces niet weer is vergeten. METZ Het VVD-kamerlid Jaap Metz, vorig jaar december nog veel besproken vanwege vermeen de schandaaltjes, maar al spoe dig daarna weggezakt in de anonimiteit, heeft de afgelo pen week in één van die korte debatten voor het eerst in de grote Vergaderzaal het woord gevoerd. De „maidenspeech" van de voormalige Telegraaf- journalist betrof een wijziging van de Kampeerwet, namelijk een beperking van de moge lijkheid om bij particulieren een tent op te slaan. Over de inhoud van de wijziging en de daarmee samenhangende vra gen (bijvoorbeeld: hoeveel ten ten mogen er in iemands ach tertuin staan?) zullen we niet verder uitweiden. Wel over Metz, die zich met veel flair (en volgens sommigen iets te véél flair voor zo'n eerste keer) manifesteerde. Nog toelte mocht klimmen om zijn speech, waarvoor twee minu ten stonden genoteerd, af te steken, deed hij al van zich horen. Hij interrumpeerde de CDA'er Sytze Faber, die als eerste spreker aan het woord was gekomen, met een vraag en constateerde vervolgens, toen Fabers antwoord hem niet bevredigde, dat deze „in de ruimte kletste". Toen hij opgewekt met de aanval op Faber door wilde gaan, greep Dolman in. „Wilt u eraan den ken dat uw interrupties niet langer dan twee minuten mo gen duren", sprak de voorzit ter grappend, alsof hij er van uit ging dat Metz zijn twee mi nuten spreektijd uitsluitend voor interrupties wilde gebrui ken. Onder hilariteit der aan wezigen nam Metz breed la chend weer plaats in zijn bankje. Toen hij even later dan einde lijk op de katheder stond, leek het echter wel of hij een speech van een half uur had voorbereid. Sportief gaf Dol man de nieuweling een speling van enkele minuten, maar daarna maakte hij onverbidde lijk duidelijk dat Jaap moest ophouden. „U bent al ver over uw tijd heen", klonk het. Metz liet zich echter niet uit het veld slaan. „Mag ik misschien nog een minuutje van u ste len?", vroeg hij. „Helemaal niet!", reageerde de voorzitter. „Uw tijd is echt om!". De spre ker begreep dat hij eieren voor zijn geld moest kiezen en rondde daarom zijn betoog in een paar zinnen af, waarna hij een motie indiende. Hij over handigde het papier aan Dol man en zei: „Alstublieft. Het woord is nu weer aan u". De SGP'er Van Rossum, die na Metz aan het woord kwam, begon zijn verhaal aldus: „Ik moet beginnen, mijn collega Metz geluk te wensen met zijn maidenspeech. Hij loopt hier nog niet zo lang rond, maar hij voelt zich kennelijk toch wel zo vrij als een vogel in de lucht". De aangesprokene knikte instemmend. Dolman eveneens. „Zeg dat wel", zag je hem denken. VAN AARDENNE Donderdagavond om half ze ven leek de Kamer alles ach ter de rug te hebben. Alle de batten waren afgerond, Woensdrecht was Woens- drecht gebleven (de prijs voor de mooiste woordspeling van de week gaat trouwens naar NRC-Handelsblad, waarin de naam „Donderdrecht" prijkte) en over alle moties was inmid dels gestemd. Toch kon het reces nog niet beginnen. De Kamer had na melijk, tegen de verwachting in, een motie van de PvdA'er Jaqcues Wallage aangenomen, waarmee minister Van Aar- denne (Economische Zaken) allerminst gelukkig was. De minister wilde een aantal bij zondere subsidies voor bedrij ven in het Noorden, Twente, Limburg en Brabant afschaf fen, maar Wallage vond dat die beslissing een poosje moest worden uitgesteld. De meer derheid van de Kamer (op de VVD en de kleine rechtse par tijen na) was het tot Wallage's verrassing met hem eens. Terecht vroeg de socialist zich na de stemming over zijn mo tie af, of de minister van zins was aan de wens van de Ka mer gehoor te geven en dus de motie uit te voeren. Van Aar- denne was er echter niet. Ach ter de regeringstafel zat alleen minister Deetman van Onder wijs en Wetenschappen. „Waar is Van Aardenne?", klonk het alom, maar niemand wist het. In het kamergebouw was hij in ieder geval niet. „Hij kan toch ontboden wor den?", riep Wallage's fractie voorzitter Den Uyl uit. Dol man knikte. „Mijn vraag is heel simpel of de regering de aangenomen motie wil uitvoe ren", sprak Wallage. „Dat is toch een redelijke vraag, voor zitter?". „Dat lijkt me wel", antwoordde Dolman. „Ik zal het verzoek aan de minister overbrengen. Ik neem aan dat hij zo spoedig mogelijk hier kan zijn, tenzij de hier aanwe zige minister van Onderwijs en Wetenschappen het ant woord al weet". Deetman schudde het hoofd en zei niet in staat te zijn Wallage namens Van Aardenne van repliek te dienen. Dolman weer: „Dan ontbied ik de minister op dit moment". „Nu?", riepen ver schillende kamerleden door el kaar heen. „Ja, dat is toch dui delijk?", sprak Dolman met stemverhefing. „Als ik zeg dat ik de minister verzoek hier te komen, dan komt hij toch? Voor sommige kamerleden is het blijkbaar al laat". Gelach vulde de vergaderzaal. Gemakkelijk bleek het echter allemaal niet. Bij telefonische navraag bleek Van Aardenne niet op zijn ministerie te zijn, maar zich voor een bespreking ergens in Hardinxveld-Gies- sendam te bevinden. Daar werd de bewindsman echter al spoedig opgetrommeld. „Hij kan over ongeveer drie kwar tier hier zijndeelde Doli even later mee. Het werd uur. En toen Van Aarde het woord nam, bleek hij V lage tot bulderende pret de VVD-fractie niet eens vreden te kunnen stellen, zal het morgen in de mink raad bespreken", zei hij. zijn chauffeur daarvoor Hardinxveld naar Den I. moeten jakkeren? Inderd Meer had de minister nie bieden. En het werd allemaal fraaier, want opeens be si de kans dat de Kamer (aid het deel dat nog niet op zou zijn) maandag nóg keer bijeen moest komen, zou gebeuren als het kah nee zou zeggen tegen de tie-Wallage. In dat geval w de Kamer opnieuw met de nister discussiëren over stopzetten van die bedrijfsi sidies. Hoezo reces? „Als noodzakelijk zou zijn maaij ook nog te vergaderen, zu de leden per telegram daar op de hoogte worden geste aldus Dolman. „Maar mi dat niet het geval wezen, i wens ik iedereen een ge tijd toe, hetzij met wit br hetzij met bruin brood". J verder bij het begin. DICK VAN R IETS CHOI "c 2 de DEN HAAG Onze jon geren staan op school niet voldoende onder leiding. Op spijbelen en afwijkend en agressief gedrag wordt veel te laks gereageerd. Veel jongeren raken zo doende op het slechte pad. „Men zegt vaak dat delin quenten uit gebroken ge zinnen komen. Het al dan niet slagen op school is misschien een nog sterke re factor", schrijft me vrouw J. Junger-Tas in het deze week verschenen rapport „Jeugddelinquen tie". Meer dan de helft van de jongeren tussen 12 en 18 jaar heeft ooit wel eens een delict gepleegd, blijkt uit een steekproef onder jongeren in Den Haag en Venlo. Worden deze belhamels op school „geboren"? „Een stuk gelijk zit daar wel in, in dat rapport. Natuurlijk heeft de school veel invloed op hoe een kind zijn vrije tijd doorbrengt. Maar volgens mij is het onderwijs nog altijd goed in staat aandacht te schenken aan kinderen die minder goed kunnen meelopen. Bij ons op school worden kinderen die uit de boot dreigen te vallen goed opgevangen, dat kan ik wel stellen, ja". Volgens Ger Donker, direc teur van de mavo/lavo- scho lengemeenschap in de Ver- meerstraat te Den Haag loopt het wel los met het jongeren- tuig" dat een verwoestend spoor door de Haagse binnen stad zou trekken. Zijn school bevindt zich middenin de Schilderswijk en zou daarom al snel de reputatie van een beestenbende kunnen krijgen. Directeur Donker: „Zo'n buurtschool als de onze wordt snel verkeerd beoordeeld. De Directeur Ger Donker (I.) en wiskundeleraar Peter van Bruggen: Kinderen zijn geen heilige boontjes mensen denken: de school is in de Schilderswijk, dus zal het er wel een troep zijn. Ze ver geten dat bij een keurige school in een nieuwbouwwijk óók ruiten worden ingegooid, en planten uitgerukt. Hier is daarentegen heel weinig scha de". Donker vervolgt, kenne lijk de wervingsfolder van zijn scholengemeenschap citerend: „Wij willen een gedisciplineer de school met een prettig werkklimaat zijn". Stoere bink Het rapport van mevrouw Junger-Tas liegt er toch niet om. De school, zo stelt de rap portschrijfster onomwonden, is een belangrijkere oorzaak voor crimineel gedrag bij jon geren dan de situatie thuis. Met andere woorden: thuis kan het de grootste heibel zijn, maar als het kind in kwestie zich op school thuisvoelt, zal het niet zo snel op het „slechte pad" geraken. De school is juist de plaats waar crimineel gedrag voorkomen zou kun nen worden, meent mevrouw Junger-Tas. Het rapport: „Slechte resultaten worden op school vaak veronachtzaamd. Door slechte cijfers krijgt het zelfbeeld en de status van het kind een gevoelige knauw. Jongeren die het slecht doen op school hebben niet alleen een negatievere tijdsbesteding, maar ze ontwikkelen ook een soort stoere-bink-houding, dat sterk verband houdt met de linquent gedrag. Opvallend is dat als het goed gaat op school, de jongeren blijkbaar genoeg eigenwaarde hebben om af te zien van zo'n gedragspatroon". Volgens de heer Donker klopt bovengeschetste ontwikkeling in de meeste gevallen wel. Maar, zo luidt zijn redenering, bij hem op school wordt al lang voordat een jongere in crimineel gedrag vervalt inge grepen. „Het gaat er in het on derwijs om, datje het kind zelf laat ontdekken waar het goed in is en waar het minder goed in is. Als je het aanbod vervol gens aanpast aan het kind, kan het op het eigen niveau altijd nog redelijke resultaten beha len. Bovendien heeft het dan pret in de dingen waar het mee bezig is. Natuurlijk zitten we vast aan een aantal onder wijswetten en exameneisen. Er zijn dingen die geleerd móeten worden. Daar zit ook wel een beetje dwang achter. Je kunt op school wat dat betreft niet zo flexibel zijn als je wel zou willen zijn". „Natuurlijk zijn er altijd kin deren die het minder goed doen op school. Hoe perfect je ook wilt zijn, je houdt altijd wel problemen. Maar als we merken dat Jantje of Pietje een werkstuk van zijn vriend je in elkaar slaat, niet op school verschijnt, slechte re sultaten behaalt of zomaar voor de pret een ruit ingooit, trekken er meteen de mento ren achteraan". - Mentoren? „Ja, iedere klas of groep heeft een vaste vertrouwenspersoon. Een mentor. Als die nu merkt dat een kind problemen heeft, probeert hij erachter te komen wat er aan de hand is. Er wordt contact opgenomen met de ouders, en in samenwer king" met hun wordt aan een oplossing gewerkt". Onder druk Volgens Ger Donker liggen veel „jongerenproblemen" juist buiten de school. Een slechte woonsituatie, ruzie on der de ouders of weinig uit zicht op een baan in de toe komst. „Natuurlijk kunnen de oorzaken ook binnen de school zelf liggen. In dat geval doen we aan zelfonderzoek. Belang rijk is, dat we eerst weten wat er aan de hand is. Krijgen we in de gaten dat een leerling problemen heeft, wordt dat met het lerarencorps doorge sproken. Zetten we zo'n kind ook niet zo onder druk. We doen het dan even rustigjes aan. Maar zodra het weer be ter gaat, worden ook weer ho gere eisen gesteld". Scholen zijn te laks, kinderen staan niet onder voldoende lei ding, stelt het rapport „Jeugd delinquentie". Donker: „Het is maar wat je onder leiding verstaat. De au toritaire leraar is lang geleden uitgestorven en ik ben daar niet treurig om. Wij willen geen managers zijn, maar wel de nodige aandacht geven aan de kinderen. En er worden ook wel strafmaatregelen toe gepast. Nablijven, extra werk maken... U kent dat wel. Maar we gaan daarna toch heel snel een dialoog aan". - Komt spijbelen veel voor op de mavo/lavo? Volgens het rapport vertonen vooral spij belaars een veel negatiever ge drag dan jongeren die regel matiger naar school gaan. Donker: „Nauwelijks. Nauwe lijks. Bij ons valt dat spijbelen erg mee. Ik denk dat dat komt doordat wij problemen tijdig signaleren, er over praten. Loopt het helemaal uit de hand, die gevallen komen na tuurlijk voor, dan wordt de leerplichtambtenaar ingescha keld. Maar dat is zelden". „Te veel de nadruk leggen op vrijwilligheid", zo stelt het rapport voorts „kan ertoe lei den dat de school zijn eigen verantwoordelijkheid ont loopt". Bij de mavo/lavo hebben de kinderen volgens de directeur veel zelf in te brengen. „Vrij willigheid vind ik ook een goede zaak. Vrijblijvendheid is iets heel anders. Als een leer ling ergens aan begint en hij gooit het bijltje er na een half uur bij neer, kijk: dan moet hij het werk wèl afmaken. Dan oefenen we wel dwang uit ja". Stemverheffing De heer Donker moet zijn stem een beetje verheffen, want op de achtergrond klinkt luide muziek. In de gymnas tiekzaal speelt een band. De muziek is tot de pijngrens op gedraaid. „Ja, dat is een uit smijter voor het weekeinde. Dat vinden die jongens nu eenmaal leuk". - In het rapport wordt een beetje gewaarschuwd voor jon geren die al te veel tijd in de, kroeg en disco doorbrengen. Terecht? „Ach", relativeert de direc teur, „als kinderen hun vrije tijd in een vriendenkring in de disco doorbrengen, dan vind ik dat nog van hoog vormende waarde. Het wordt anders als ze pas vier uur 's nachts thuis komen". En over kwajongensstreken: „Kijk, heilige boontjes zijn het natuurlijk niet allemaal hier op school. Maar ik moet zeg gen: als iemand in een 1 vrolijke bui een rotje in brievenbus afsteekt beleel daar ook m'n plezier wel i Dat is ook een strafbaar natuurlijk, maar zoiets nt ik eerder een kwajong< streek". Ongerustheid Intussen zitten we er t maar mee. Meer dan de h van de Haagsejongeren h< volgens het rapport een de gepleegd. En dat gaat st verder dan het afsteken roties of omtrappen van vi nisbakken. Winkeldiefs fietsenjatten, voetbalvandi me, vernielingen, joyridi het behoort allemaal tot overtredingen die jonjEi soms begaan. Groeit oi jeugd nu op voor galg enn Mevrouw Junger-Tas zietl niet zo somber in. „Ik zie g aanleiding voor ongerusth hoor", zegt ze. „Het gaat 1 om een momentopname, dereen doet weieens wat in sfeer van de kleine crimin teit". Een kleine steekproef on de redacteuren van deze ki bevestigt deze stelling. M dan de helft van de redact ren had, geïnterviewd d mevrouw Junger-Tas, mw toegeven ooit een strafbaar te hebben gepleegd. Een co ga: „Maar natuurlijk heb weieens wat gejat en verni) Als je jong bent doe je soort dingen". PAUL KOOPM DEN HAAG Een krijgsman wint al veel, al wint hij slechts tijd. Dat gezegde moet minister Job de Ruiter, oppersól- daat van Nederland, door het hoofd hebben ge speeld na afloop van het debat over „Woens drecht". Want heel be kwaam had de bewinds man van de gedachten- wisseling met de Tweede Kamer gebruik gemaakt om het ontstekingsmecha nisme van de tijdbom on der het het kabinet-Lub- bers te vertragen. Het is nu zo dat pas medio 1984 het besluit of er wel of niet kruisraketten in ons land worden geplaatst, be hoeft te vallen. Tot die tijd kunnen CDA en VVD althans deze controverse in de ijskast plaatsen, om zich te concentreren op andere ge wichtige zaken, zoals het op stellen van de rijksbegroting. De minister van Defensie kreeg dat voor elkaar door het moment van het plaatsingsbe- sluit te koppelen aan de aan besteding van de werken, waardoor de vliegbasis Woens drecht geschikt wordt om de kruisraket te herbergen. De minister noemde dat een vol strekt logische zaak, omdat met het steken van een spa in de grond of het storten van be ton volgens hem het „point of no return" wordt bereikt. Met andere woorden: als eenmaal met die werkzaamheden wordt begonnen, kan Neder land niet meer volhouden dat het eventueel de raketten niet plaatst. Maar wie nu denkt dat over een jaar de beslissing zeker valt, vergist zich. Want als de regering bij de NAVO weet te bereiken dat de eventuele plaatsing in Nederland naar 1987 wordt verschoven, dan verschuift ook de datum van het definitieve besluit met idem zoveel maanden. Hieruit zou men kunnen afleiden dat het kabinet-Lubbers bereid is om zich in alle mogelijke bochten te wringen om de be slissing maar uit te kunnen stellen. Dat dit zo is, bleek uit het feit dat De Ruiter tijdens het debat niet wilde ingaan op een opmerking van PvdA-lei- der Den Uyl over de situatie die ontstaat als West-Duits- land, Groot-Brittannië en Ita lië eind dit jaar tot plaatsing overgaan. Bizar Deze drie landen zullen dan zeker van hun bondgenoten verlangen dat ook zij de nood zaak van plaatsing erkennen. Vermoedelijk gebeurt dat op de ministersconferentie van de NAVO, die in december wordt gehouden. De Duitsers, Britten en Italianen zullen bij die ge legenheid verlangen dat de ge hele NAVO-raad, inclusief de Nederlandse ministers, zijn oordeel geeft over de onder handelingen in Genève met de Sovjet-Unie en op basis daar van besluit of ook aan Weste lijke zijde atoomwapens voor de middellange afstand moe ten worden RUITENHEER Nederland zou dan in de bizar re positie terecht kunnen ko men, dat het enerzijds de mis lukking van „Genève" moet erkennen, maar dat het ander zijds niet uitsluit dat die on derhandelingen alsnog slagen. Want zou de regering dat niet doen, dan zou zij zich daarmee vrijwel automatisch verbinden om zelf ook te plaatsen. In die situatie moet zij zich dus wel beroepen op de mogelijkheid, dat de Russen, nu zij zien dat het de NAVO ernst is, alsnog' bereid zijn tot voldoende con cessies. Daarbij zal De Ruiter overigens kunnen verwijzen naar zijn Amerikaanse collega Caspar Weinberger, die dit ar gument een aantal malen heeft gebruikt om met name de Westduitsers te overtuigen van de noodzaak de raketten toch maar volgens schema te stationeren. Gekronkel Vanwaar nu al dat gekronkel van De Ruiter, eens een zo recht-door-zee jurist? Dat ge beurde om dezelfde reden, waarom die andere juridisch geschoolde politicus, mr. A.A.M. van Agt, in december 1979 moest volhouden dat Ne derland geen verantwoorde lijkheid droeg voor de produk- tie van middellange-afstands- wapens, hoewel daartoe door de voltallige NAVO was beslo ten. Die reden was en is dat er tussen CDA en VVD een we reld van verschil gaapt wan neer het gaat om defensiebe leid. VVD-woordvoerder Al- bert-Jan Evenhuis verwoord de dat in het Woensdrecht-de- bat als volgt: „Bij vrede, veilig heid en democratie horen geen eenzijdige stappen". Daar zit 'm nu net nou de kneep. Want de christen-democraten menen dat het wel degelijk zinvol kan zijn zo'n stap te zetten, omdat de „andere kant" dan wellicht voldoende vertrouwen krijgt om ook iets te doen. De Ruiter, die met beide rege ringspartijen rekening dient te houden, moest dus maar zien hoe hij deze twee tegengestel de standpunten zou kunnen verzoenen. En net als Van Agt kweet hij zich met verve van die taak. Beweerde Evenhuis dat de aanwijzing van Woens drecht een politieke beslissing was, terwijl CDA-woordvoer- der De Boer had gehamerd op het puur technische karakter van die beslissing? Geen nood. „Het is een technische beslis sing, die genomen wordt bin nen een duidelijk politiek ge laden kader", aldus De Ruiter. Zei De Boer dat de brief, waarin de regering de NAVO raadpleegt over het te voeren defensiebeleid, de bedoeling heeft het aantal kerntaken te verminderen? En meent Even huis dat de NAVO slechts wordt geconfronteerd met een aantal overwegingen van de Nederlandse regering? „Het zijn inderdaad slechts overwe gingen, meneer de voorzitter, maar ze passen wel in een be leid, dat Nederland minder af hankelijk wil maken van Slechts drie Zo konden beide regeringspar tijen tevreden het reces in gaan. CD A-stuurman De Vries smaakte bovendien de voldoe ning dat slechts drie man uit zijn boot vielen en dat waren er twee minder dan waarop hij gerekend en zelfs vijf minder dan hij gevreesd had. Alleen Jan Nico Scholten, Stef Dijk man en de atoompacifiste Froukje Laning-Boersema stemden voor een motie van de PvdA, waarin werd uitge sproken dat het aanwijzen van een locatie voor kruisraketten een stap te ver was. De overi ge mogelijke „dissidenten", in clusief De Kwaadsteniet en Faber, die beiden op dit punt een erkend voorbehoud heb ben, achtten het nog te vroeg voor een afwijkende stem. Resteert de vraag of deze CDA'ers daar goed aan deden. Want er blijft natuurlijk de mogelijkheid dat PvdA- woordvoerder Stemerdink ge lijk had, toen hij de stelling poneerde dat Nederland nu in een trechter zit, waardoor het onafwendbaar terecht komt in een door anderen uitgekozen positie. Het „uur U" kan dus best reeds geslagen hebben. Want het verschil tussen het kiezen van een basis, zoals nu gebeurd is, en er ook daadwer kelijk gaan bouwen, is per slot slechts willekeurig. Het is niet voor niets dat de VVD en het NAVO-hoofdkwartier zich zo verheugd tonen met de aan wijzing van Woensdrecht. RIK IN 'T HOUT ADVERTENTIE Met uw krant naar Londen, de bruisende wereldstad heeft een overvloed aan beziei heden Oude tradities handhaven zich naast modern biede de gehele zomer een aantrekkelijk reisdoel. VRIJDAG 15 JUL11983 vertrekken we per luxe touringcar voor een drie-daagse trip naar Londen. Het verblijf aldaar is in het Queens Hotel. ZATERDAG wordt onder leiding van een Nederlandse gids een bezoek ge bracht aan Windsor Castle, welk verblijf van de Engelse Koninklijke familie u voor plm. 5 - kunt bezichtigen Voorts krijgt u gelegenheid in de Lon- dense City te winkelen, terwijl "s avonds een rondrit door het fraai ver lichte Londen wordt gemaakt. ZONDAG wordt de bekende markt Petticoat Lane bezocht, waarna de te rugreis aanvangt. De trip vormt een aantrekkelijke kennismakingsmogelijkheid met deze wereldstad en kost x ncn J jüOU." per persoon. Toeslag eenpersoonskamer 50,-. Reisverzekering 6.- p.p. 5.- kos- In de prijs zijn begrepen: - de busreis heen en terug - overtocht Zeebrugge-Dover/Dover-Calais - kamer met douche en toilet op basis van halfpension 2x logies, ontbijt - avondrit door verlicht Londen. Inlichtingen en boekingen: telefonisch onder no. 070-190882 (van maandag t/m vrijdag van 9 tot 13 uur) of persoonlijk in onze vestiainaen Soulstraat 71. Den Haag (op de hoek van het Spui) en Coolsingel 67 Rotterdam (t o. stadhuis). POSTBUS 16050

Leidse Courant | 1983 | | pagina 8