3ritse Lagerhuisleden niet evreden met opslag van 4% Kohl wil atoom raketten plaatsen fictebeSotufmt vd A en D'66 willen ind augustus ebat over abortus l-—— celstraf geëist egen doortappende aféhouder Kombrink wil betere controle op verzekeringen en banken Mao in ongenade, Dèng Xiaoping versterkt positie BRETAGNE «8"SIJTHOFFPERS INNENLAND/BUITENLAND ZATERDAG 2 JULI 1983 PAGINA 7 litser gestenigd bij erval in Spanje RCELONA Een groep tekenden heeft met knup- t en zware stenen twee kpings aangevallen aan de janse Middellandse Zeekust Tarragona. Daarbij werd Duitse toerist gestenigd, j» andere toeristen, onder een Nederlands echtpaar, gewond in een ziekenhuis ;nomen. De politie ver- •dt dat het om een wraak- e gaat die in verband staat de dood van twee jonge njaarden, eerder deze k. Daarbij waren drie tse toeristen betrokken. Reclame op streekbus UTRECHT De gele streekbussen krijgen vanaf 1 januari a.s. reclame op hun zijkanten. Hiertoe heeft de ESO, de centrale van streekvervoer- bedrijven, gisteren besloten. De ESO denkt dat de reclame enkele miljoe nen guldens per jaar zal opleveren. In april, mei en juni hebben bussen proefgedraaid met reclame van een verzekeringsmaatschappij en een tijdschrift. Volgens de ESO is dat een succes geworden. De busbedrij ven willen de reclame-opbrengsten ten goede laten komen aan de passa giers, zoals door het neerzetten van meer wachthuisjes en comfortabeler uitvoering van de bussen. „Belastingrebel" uit Deense parlement gezet KOPENHAGEN Mogens Glistrup, oprichter van een partij tegen belas tingbetaler is gisteren uit het Deense parlement gezet nadat hij een week geleden was veroordeeld tot drie jaar celstraf en een boete van een miljoen kronen (310.000 gulden). Met 128 te gen 22 stemmen besloot het parlement dat Glistrup „niet waardig is om zit ting te hebben in het parlement". Gli strup kwam in 1973 in het parlement met zijn anti-belastingpartij. Hij poch te in 1971 dat hij ondanks zijn astro nomische inkomen uit zijn advocaten kantoor geen belasting betaalde. Dit was destijds aanleiding tot het aftre den van de toenmalige minister van financiën. Meer vrijheid Beyers Naude JOHANNESBURG Dominee Bey ers Naude, vroeger hoofd van het Christelijke Instituut in Zuid-Afrika, is ontslagen van de banning order die voor hem gold. De banning order isoleert iemand vrijwel, doordat hij dan geen toegang heeft tot de publi citeit en sterk in zijn bewegingsvrij heid is beperkt. Winnie Mandela, de vrouw van de vroegere leider van de verboden bevrijdingsorganisatie ANC, die in 1960 tot levenslang werd veroordeeld, blijft op de ban ning order staan, net als 9 anderen voor wie de order al gold. Maar 40 mensen zijn met Beyers Naude wél van de banning order geschrapt. Crisis treft Russen minder WASHINGTON De eeono- mie van de Sovjet-Unie is minder hard getroffen door de economische wereldcrisis dan de westerse, en de Russische economie groeit nu sneller. Dat is uit cijfers van het Inter national Monetair Fonds ge bleken. De economie van de VS groeide in mei met 2,4%, die van de Russen met 2,5%. De andere westerse landen be halve Japan (groei 2,8%) blij ven daarbij duidelijk achter. De Chinese economie zal ove rigens in 1983 met 5% groeien, net als in 1982. /an onze correspondent Roger Simons) NDEN De 650 Britse er huisaf ge vaard igden niet tevreden met de iag van 4%, die hen r premier Thatcher in vooruitzicht gesteld •dt. Voor de recente parle mentsverkiezingen werd door officiële instanties beslist, dat de Lagerhuis- leden een loonsverhoging van 31% nodig hadden, maar premier Thatcher wil in de toekomst nog meer bezuinigen dan vroeger. In mei gaf ze zelf het voor beeld door de forse opslag, waarop alle leden van de rege ring aanspraak mochten ma ken, grotendeels van de hand te wijzen. Thatcher vroeg toen ook de Lagerhuisafgevaardig den het plan om hun eigen sa laris op 19.000 pond per jaar te brengen, gewoon te vergeten. Maar het ziet er naar uit, dat de regering-Thatcher buiten de waard gerekend heeft. Zij schijnt nu voor de eerste grote ruzie van het nieuwe parle ment te staan. Het toekennen van een passende loonsverho ging aan de Lagerhuisleden is een delicate politieke kwestie. Zij verdienen maar 14.500 pond per jaar en moeten daar mee alle onkosten dekken. Het nieuws dat premier Thatcher er maar 4% bij wil doen, met een kleine toelage voor de kosten van een secretaresse, en een lichte aanpassing van de pensioenbijdrage, wordt door de afgevaardigden niet bepaald gunstig onthaald. Thatcher probeert de parle mentsleden met weinig tevre den te stellen, ook al omdat in november aan de gepensio neerden van Groot Brittannië een verhoging toegekend wordt, die niet boven de 3,7% uitkomt. Ook probeert zij in de openba re sector alle opslagen onder de 3,5% te houden. De meeste Lagerhuisafgevaardigden zijn echter van mening, dat That chers plan hun salaris alleen met het percentage van de Britse inflatie te verhogen, on aanvaardbaar is. volg van de voorpagina) N HAAG De fractieleiders van PvdA en D'66, Uyl en Engwirda, willen dat de Kamer eind au- tus, direct na terugkomst van het zomerrecès, een lat houdt over de invoering van de abortuswet. wacht wordt namelijk dat het kabinet binnenkort de lang- vachte Algemene Maatregel van Bestuur uitvaardigt, waar- r de in 1981 door het parlement aanvaarde abortuswet in king kan treden. In deze uitvoeringsmaatregel zal onder r komen te staan of abortussen al dan niet door het zieken- ls zullen worden vergoed. Ook zal de maatregel eisen bevat- waaraan ziekenhuizen en klinieken moeten voldoen om rtussen te mogen verrichten. Is gemeld bestaat er onenigheid tussen de regeringspartners en VVD over de vraag of abortus in het ziekenfondspak kan en opgenomen. Het CDA wil dat de ziekenfondsen Ben abortussen vergoeden die op „medische indicatie" worden Juicht, bijvoorbeeld als het leven van de moeder gevaar loopt. vd wil dat alle legale abortussen, op welke grond dan ook c »d, door de ziekenfondsen worden betaald. Als een vrouw r aar zwangerschap in een sociale noodsituatie komt te ver- li is abortus volgens de VVD (en ook de linkse oppositiepar- mi) evenzeer gerechtvaardigd als bij een medische indicatie. B-fractieleider Engwirda heeft het CDA er gisteren aan her- ftrd dat de Tweede Kamer bij de behandeling van de abortus- met grote meerderheid een motie heeft aangenomen waarin ld dat abortus in het ziekenfondspakket moest worden opge ien. Volgens Engwirda is bovendien vaak nauwelijks een on- IVDDELBURG Een l#m£houder is op grond i de drank- en horeca- wel degelijk verant voor de geeste- e en lichamelijke ge- agen dheidstoestand van °,r^e cliënten. Tot die con- >ie kwam de officier justitie bij de recht ik in Middelburg giste- IeeD in zijn requisitoir tij- iurd is de behandeling van zich zaak van een caféhou- uit Serooskerke. dienfe café werden op 9en iwjaarsavond aan een fele- irige jongeman uit die mo- ts - bekend staande als een Ie ge drinker - in een tijdsbe- dui- van twee uur 15 glazen zijn. en 24 glazen jenever ge- kunt 'nken. De jongeman raakte 885 °ma en overleed de vol gende morgen in het zieken huis. De caféhouder verdedig de zich met de opmerking dat de consumpties door hemzelf en zijn hulpje waren verstrekt, zodat het totaaloverzicht hem ontbrak. Maar volgens presi dent mr. Nomes was de café houder duidelijk over de schreef gegaan. De verdediger vond dat hier geen sprake was van dood door grove schuld. De controle op dit soort pro bleemdrinkers van de zijde van de officiële instanties is zonder toestemming van de man zelf niet eens mogelijk. Controle op het schenken van alcohol aan minderjarigen is eveneens minimaal. Hoe kun je dan een cafébaas wel die verantwoordelijkheid opleg gen, zo vroeg hij zich af. Des ondanks eiste de officier zes weken gevangenisstraf waar van twee voorwaardelijk en een proeftijd van twee jaar. Uitspraak 15 juli. raagtekens bij nicotinekauwgom üECHT „Waarom mensen roken is nog steeds een myste- j dat niet met kauwgom op te lossen valt". De internist L. jrhaus (Afdeling Farmacotherapie van de Geneesmiddele- I ipectie) zegt dit in een beschouwing over nicotinekauwgom iet Nederlands Tijdschrift voor Geneeskunde. Hij zet veel j igtekens bij het nut en effect ervan. Kauwgom met 2 mg ni- I ne is sinds kort in ons land op recept verkrijgbaar. Offerhaus t uit verschillende buitenlandse onderzoekingen af, dat nico- kauwen niet of nauwelijks meer rokers van hun verslaving lipt dan een psychologische behandeling. Dubbele eeuw De heer P. Bander (100 jaar en 1 maand), een van de oudste leden van de honderdjarige ANWB, in een echte Benz Liver uit 1897, eens eigendom van het eerste ANWB-lld. Met een grootse manifestatie op de Maliebaan in Utrecht herdacht de ANWB de stichtingsdatum. Nieuw Amsterdam wordt nu 9 juli gedoopt ROTTERDAM Het nieuwe cruiseschip van de Holland Amerika Lijn, de Nieuw Amster dam, wordt volgens de HAL op 9 juli in de Franse havenstad Le Ha vre door prinses Margriet gedoopt. Aanvankelijk zou het schip op 25 juni officieel in gebruik wor den genomen, maar dat ging niet door als gevolg van een stroomstoring aan boord van het schip. Een onderzoek heeft aangetoond dat de sto ring is veroorzaakt door kortsluiting als gevolg van een ondeugdelijke verbinding in de hoofd- schakelkast. De Nieuw Amsterdam zal op 10 juli uit Le Havre vertrekken naar New York, waar het op 18 juli aankomt. HEMELS „RUSSEN DOEN TE WEINIG CONCESSIES' (Van onze correspondent Gerard Kessels) BONN De Duitse bonds kanselier Helmut Kohl is vast besloten de nieuwe Ameri kaanse atoomraketten in de Bondsrepubliek te plaatsen. Tegelijkertijd wil hij een nieuw fundament leggen voor een politiek van ontspanning en samenwerking met de Sov jet-Unie. Dat zal Kohl bij zijn bezoek aan Moskou (vanaf maandag) de Russische leiders duidelijk proberen te maken. De plaat sing van de raketten in de Bondsrepubliek kan volgens Bonn alleen voorkomen wor den door Russische tegemoet komingen bij de onderhande lingen in Genève. „De Ameri kanen hebben zich in Genève genoeg bewogen. De Russen te weinig!", aldus regerings woordvoerder Boenisch giste ren in Bonn. Kohl gaat er niet van uit, dat de Russen nog over de brug komen om de vastgelopen on derhandelingen weer vlot te trekken. Boenisch: „Wij heb ben geen hoop dat de Russen volgende week nieuwe voor stellen doen. Maar er kan van alles gebeuren!", zo voegde hij eraan toe. Volgens de regering in Bonn moeten beide landen zich daarom nu al instellen op de situatie tijdens en na de statio nering. „Ondanks de strijd punten moeten we zoeken naar meer bestendige vormen van samenwerking!", beklem toonde Boenisch. De Duitse regering wil ten koste van alles voorkomen ,,dat de gesprekken vastlopen in de rakettenkwestie". Boe nisch: „Wij zullen de bereken baarheid van onze politiek verduidelijken. Wij vormen een vast onderdeel van de westelijke alliantie!" De Duit sers verwachten zeer moeilijke gesprekken. „Het wordt geen gezellig onderonsje aan de open haard!", aldus de rege ringswoordvoerder. De Duitse regering van blijft beklemtonen dat ze ondanks de raketten graag de ontspan- ningspolitiek van de regerin gen Brandt en Schmidt wil voortzetten. In dat verband noemde Boenisch onder ande re de verlenging in januari van het verdrag van de econo mische samenwerking tussen de Sovjet-Unie en de Bondsre publiek. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Bij het toezicht op verzekerings maatschappijen en banken kan steeds minder worden uitgegaan van de verkla ring die een accountant over de jaarrekening van het betrokken bedrijf heeft opgesteld. Dit stelt Hans Kombrink, lid van de PvdA-fractie in de Tweede Kamer, in schriftelij ke vragen aan de ministers Korthals Altes (Justitie) en Ruding (Financiën) en staats secretaris Van Zeil (Economi sche Zaken). Kombrink komt tot zijn stelling op basis van het feit dat de Rotterdamse le vensverzekeringsmaatschappij De Wereld onlangs, ondanks accountantsverklaringen over jaarrekeningen en toezicht door de Verzekeringskamer, failliet ging. Kombrink zegt dat gebleken is dat in de door de accountant goedgekeurde jaarrekeningen van De Wereld, meerdere ke ren essentiële gegevens ont braken. Ook zag de Verzeke ringskamer nog af van tussen tijdse controles. Kombrink vraagt nu van de bewindslieden welke conclu sies er getrokken moeten wor den ten aanzien van de contro le op verzekeringsmaatschap pijen door de Verzekeringska mer en op banken door De Nederlandsche Bank. PEKING Met de veroordeling van Mao's rol bij de zuivering in 1975 van de huidige sterke man Deng Xia oping is in China gisteren een smet geworpen op Mao's nagedachtenis. Deng lijkt een plaats in de annalen te hebben veroverd, gezien de grote aandacht die in officiële media wordt besteed aan de publikatie van de „geselecteerde werken van Deng Xiaoping". In bijna alle grote kranten verschenen commentaren waarin Mao verantwoordelijk wordt gesteld voor de zuivering van Deng. De aanval valt samen met de uitgave van Dengs werken, een verzameling van 47 toespraken tussen 1975 en 1982. Waarnemers beschouwen de publikatie als een onderdeel van Dengs pogingen zijn machtspositie te versterken én de legitimi teit te onderschrijven van door hemzelf uitgekozen opvolgers, premier Zhao Ziyang en partijleider Hu Yaobang. Hoewel hij er nog goed aan toe lijkt en de touwtjes nog stevig in handen heeft, is de 79-jarige Deng Xiaoping begonnen de weg vrij te maken voor een „ordelijke" overgangsperiode na zijn dood. De publikatie van zijn werken, samen met commentaren waarin zijn leidende rol tot uiting komt, lijkt verder het voorspel te zijn van een landelijke campagne om de communistische partij te zuiveren van resten maoïsten en andere „ongewenste elemen- Deng wilde destijds als feitelijk staatshoofd de fouten van de net afgesloten culturele revolutie rechttrekken maar Mao zou dit ondraaglijk hebben gevonden. Het gevolg was dat de misplaatste kritiek op Deng het land opnieuw in een chaos stortte, aldus het officiële persbureau Nieuw-China. Een westerse diplomaat in Peking sprak van de meest uitspro ken kritiek op Mao tot dusver. Officieel heet het nog steeds dat Mao in zijn laatste levensjaren geestelijk niet meer 100% was en onder sterke invloed van de „bende van vier" stond. Maar deze kritiek zou betekenen dat Mao er wel goed aan toe was en dus verantwoordelijk voor zijn fouten. Kabinet komt bejaarden met klein pensioen een stukje tegemoet DEN HAAG Het kabi net wil de regelingen in de bejaardenverzekering zodanig aanpassen dat vanaf 1 juli bejaarden met een klein pensioentje niet zoveel extra premie voor het ziekenfonds hoeven te betalen dat ze minder overhouden dan een ao- w-uitkering. De regels zullen zó worden aangepast dat bejaarden in ie der geval netto niet minder overhouden dan een verzeker de met alleen aow-pensioen. Het kabinet heeft hierover gis teren overeenstemming be reikt. Voor het overige wil het kabinet geen veranderingen aanbrengen in de ziekenfonds verzekering voor bejaarden met het oog op de stelselher ziening van de ziektekosten verzekering. Het kabinet wil eerst de adviezen daarover van de Ziekefondsraad af wachten. Bovendien is op dit moment geen geld beschikbaar voor een ingrijpende herzie ning van de ziekenfondsverze kering voor bejaarden. 8 dagen met uw krant naar Bretagne. het bekende schiereiland tussen het Kanaal en de Golt van Biskaje Is de bestemming van onze 8-daagse luxe touringcarreis op 19 JUU A.S. Aan de noordzijde vindt men steile rotskusten en aan het zuiden prachtige stranden. Veie kastelen, kerkjes en landhuizen vor men het gehele binnenland tot een aan trekkelijk geschakeerd en bezienswaar dig landschap. DINSDAG 19 JULI a.a. vertrekken we om 8.00 uur uit Den Haag (8.30 uur uit Rotterdam) via GENT naar ARRAS voor de lunch en rijden verder via DOULLENS en ABBEVILLE naar ROUEN. na Parijs de mooiste stad van Frankrijk genoemd, voor overnachting- Woensdag gaan we via de schitterende tolbrug PONT DE TANCARVILLE door een gebied met vele leodale burchten en andere interessante bouw werken naar het bijzonder schilderachtige stadje HONFLEUR. Vervolgens naar CAEN, vanaf 6 juni 1944 het toneel van de Geallieerde in vasie. voor de lunch. Na een tour door Normandié bezoeken we één van de bekendste bezienswaardigheden van Frankrijk het oorspronkelijk op een eiland gebouwde kloostercomplex van MONT ST. MICHEL. We rijden ver der Bretagne binnen via de oude bisschopsstad DOL en LAMBALLE naar het Bretonse havenstadje PLENEUF aan de Val Andre, alwaar we 4 dagen zullen verblijven. Gedurende ons verblijf staan een aantal interessante excursies op het pro gramma o.a. naar CAP FREHEL, het unieke natuurreservaat voor zeevo- gels. JOSSEUN, met het gaafst bewaarde en nog bewoonde kasteel van Bretagne, CARNAC, beroemd om z'n menhirvelden (meer dan 3000 recht opstaande stenen, resten van een cultuur van de jaren 3500 tot 1800 v. Chr.. en waarvan sommigen meer dan 350 ton wegen) en HUELGOAT met de grote zwerfstenen uit de IJstijd. Op de terugreis wordt In PARUS overnacht en is er gelegenheid tot winke len In de fascinerende Franse hoofdstad DINSDAG 28 JULI zijn we na een afscheidsdiner In Rijsbergen om plm 8.30 uur weer in Rotterdam en een half uur later in Den Haag - De prl|s van deze bijzondere touringcarreis bedraagt 690.- per persoon op basis van een tweepersoonskamer met douche en toilet Logies, ontbijt en diner zijn Inbegrepen alsmede de lunches op de 3de tot en met de 6de dag. Niet inbegrepen zijn dus de lunches op de heen- en terugreis alsmede de eventuele entrees. Er zijn een tweetal 1-persoonskamers beschikbaar waarvoor de toeslag 75 - bedraagt. De reisverzekering kost 16 - per persoon per dag 5 - kosten en de annuleringsverzekering 3 1/2% van de reissom 6 - kosten Er zijn maximum 17 tweepersoonskamers beschikbaar, dus is tijdig boe ken aanbevolen Bij voldoende belangstelling ligt het in de bedoeling deze reis op maandag 8 augustus nog een keer te herhalen Inlichtingen en boekingen: telefonisch onder nr. 070-190882 (van maandag t/m vrijdag van 9 tot 13 uur) of persoonlijk in onze vestigingen Spuistraat 71. Den Haag (op de hoek van het Spui) en Coolsmgel 67. Rotterdam (t.o. stadhuis). POSTBUS 16050 2500 AA 'a-GRAVENHAGE TEl 070-190682

Leidse Courant | 1983 | | pagina 7